Al».11873. Zaterdag 15 Haart. 3080. Kennisgeving. Abonnementsprijs, per Drie.Maanden Franco per Post, door het geheele Rijk (.Brieven Franco.) r 1.85. 2.50, ADVEBTENTIBNt Pi ijs: van 1 tot 10 gewone regels ƒ1.00; iedere regel meer ƒ0.10. Voor den «erkenden standen voor weldadigheidde helft van den prijs. De Burgemeester van Schiedam Brengt bij deze ter kennis, da* de Frankelandsclie liaanloopende van de Hoofdstraat tot aan de Ttssclicrstraatter zake van het leggen van Gas buizen, voor de passage met RIJ- en VOERTUIGEN gesloten stal zijn van den 1! tot en net den 29 Maart e.k. Schiedam, den 44 Maart 1873. Do Burgemeester van Schiedam P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. 8UITEBLABDSCHE BERICHTE». In Russische militaire kringen loopt het gerucht, dat de regeering, beducht voor een opstand der Tscherkessen in de proviucie Jekaterinodav, gelegen in Cis-Kaukasië, voornemens is eenige regementen ter versterking daar heen te zenden. De daar wonende bevolking schijnt onte vreden te zjjn wegens eenige nieuwe administratieve bepa lingen en wetten, die men voornemens is in te voeren. Op het oogenblik bestaat de in die streken zich bevindende militaire macht uit tschernomovische kozakken, afkomstig uit de omstreken van Kiew, doch die wegens ongehoor zaamheid, naar Jekaterinodav werden verplaatst, en uit hoofde op deze troepen niet veel valt te rekenen, zal men thans tot versterking overgaan. De man, die vroeger de bovengenoemde kozakken aanvoelde en wiens portret men in ICiew in vele huizen aantreft, was de hetman Mazeppa. Gisteren avond deelde de heer Gladstone in het Lagerhuis mede, dat ten gevolge der verwerping van de Dublin University Bill, het ministerie ontslag heeft ge vraagd aan de Koningin, die het heeft aangenomen. De heer Gladstone stelde voor, de zitting tot aanstaanden Maandag te verdagen, welk voorstel werd aangenomen.' De heer Disraëli is bij de Koningin ontboden, die zich onmiddellijk naar het Buckingham-paleis begeven heeft. Tusschen Fleetwood en Whitehoinen, zegt de Morninr/ Post, heeft men een groote oestei bank ontdekt. Zij schijnt 300 vierkante mijlen te beslaan; de lagen oesters hebben 2 tot 3 Eng. voet dikte. De schelpen zijn merkwaardig, goed gevuld en de oester is van een uitgezochten smaak. Nabij Fleetwood worden de oesters twee shillings de twintig verkocht. Ouder de wetsontwerpen, die in de troonrede, bij de opening van de zitting van den Duitschen rijksdag te Berlijn op "Woensdag, worden opgesomd, komen o. a. de vol gende voor: wijziging van het vestingstelsel; herziening van het plan voor de rijk^iarineverbetering van de trac- tementen der rijksambtenaren, alsmede van de officieren en onder-officieren der bondsarmeeafschaffing der zout- belasting: een muntwet enz. De geheimraad Wagener heeft, in zake de bekende spoorweg-concessiën, thans zelfbij de regeering op het in stellen van een disciplinair onderzoek tegen hem aan gedrongen. "Voorts heeft de vorst von Putbus, die nu om gezondheidsredenen te Cairo vertoeft, van daar een missive aan den heer von Forckenbeck, voorzitter van het huis dei- afgevaardigden, gericht, waarin hij de tegen hem in gebrachte aanklacht van zich afwerpt en ontkent het ge ringste voordeel uit het spoorweg-ontwerp, dat destijds door hem, in het belang des lands, tot stand gebracht is, ge trokken te hebben. Bij zijn latere terugkomst in de hoofd stad zal hij de tegen hem aangevoerde beschuldiging in het Heerenhuis grondig wederleggen. - Volgens bericht uit Parijs, is een der leden van de familie de Bourbon, in Nederland gevestigd, vergezeld van graaf Gruau de la Barre, aldaar aangekomen en verwachtte men dat weldra de pleidooien van den heer Jules Favre, voor de erfgenamen van Lodewijk XVH tegen den graaf van Chambord een aanvang zullen nemen. - Ofschoon de kleinkinderen van Lodewijk XVI en Maria Antoinette niets anders vorderen dan de erkenning hunner burgerl ij kef echten en de legitimiteit geheel wenschen over te dragen aan de Fransche natie en zich volstrekt niet pre tendent wenschen te stellen, zoo is toch een deel der geestelijke party in de zuidelijke provinciën werkzaam om hun billijke eischen tegen den graaf van Chambord te ondersteunen, door de verspreiding van stukken die de aanspraken van den graaf van Chambord in twijfel trekken, en zeer benadeelen. De heer Ernest Renan houdt zich op-dit oogenblik weder in Frankrijk op en men kondigt van hem een nieuw werk aan ten vervolge op Dia vie deJésus" en op de andere door hem binnenkort uitgegeven werken. Te Chauny, departement Aisne, in Frankrijk, be vond zich dezer dagen een persoon, die, gedurende een tienjarige gevangenschap, door zijn arbeid een som van frs. 4600 had verdiend, thans uit de gevangenis ont slagen was en de genoemde som ontvangen had, irf bank papier. Hij was met dit ge'd zeer gelukkig en stelde zich voorter een kleinen handel mede te beginnen. Dooreen ongelukkig toeval verloor hjj echter op eenmaal zijn schat, die hij, in een portefeuille gesloten» by zich droeg. Hjj was namelijk in een restauratie» waar hij eenige ververschingen gebruikt had, op het privaat geweest en ontdekte, toen hij zijue vertering betalen wilde, tot zyn schrik, dat zijn por tefeuille daarin gevallen was. Onmiddellijk werd alles in het werk gesteld om de portefeuille terug te vinden, doch te vergeefs. Dit plotseling verlies trof den man zoodanig, dat hij als het ware zinneloos werd en eenige uren later in het gasthuis, waarheen men hem gebracht had, overleed. Te Bordeaux wordt thans de zaak behandeld van Johannes Mano, brievenbesteller teBarp, die den 10 April des vorigen jaars zijn schoonvader en schoonmoeder, zijn vrouw en drie van zijn vijf kinderen heeft vermoord. Althans hij wordt daarvan beschuldigd en de getuigenissen en be wijzen laten bijna geen twijfel meer over. Het hof vanassisesin Opper-Savoyeheeftdezer dagen in de volgende zeldzame strafzaak te beslissen gehad. Girod Founder, een onverbeterlijke wildstrooperdroeg een jachtopzichter, Dechamps, een doodeljjken haat toe en had gezworen hem vroeg of laat ute zullen vinden". Hij ont moet hem op zekeren dag in het bosch, schiet hem neder en loopt op hem toe om hem den genadeslag te geven. Dechamps, zwaar gewond, maar volkomen bij kennis, smeekt zijn moordenaar hem het leven te laten. Deze bede treft den wildstrooper zoo diep, dat hij,van zijn voornemen afziet, niet alleen, maar den gekwetsten vijand opheft, hem op zijn schouderen beurten met de grootste zorg en inspan ning naar zijn woning medeneemt, hem daar verpleegt en in het leven behoudt. Misschien zou de geheele zaak tus schen de twee mannen gebleven zijn, had Diet Founder zelf zijn misdaad dooreenonvoorzichtige uitlating verraden. Hij werd in hechtenis genomen. Zijn slachtoffer, maar dat hijzelf gered had, pleitte nu voor de jury, getuigenis af leggende met de hartelijkste warmte voor zijn moordenaar. Geen wonder, dat hier verzachtende omstandigheden wer den aaugenomeu, en Fournier geen andere straf dan de betaling van 200 fr. boete werd opgelegd. Garibaldi heeft zijn geschiedenis van de ^Expeditie der Duizend van Maisala", waaraan hij sinds langgearbeid heeft, ten einde gebracht en men verwacht, dat zij eerlang het licht zal zien. Het wets-outwerpf door welks indiening de Spaansche regeering de ontevredenheid van de meerderheid der Nationale Vergadering opgewekt heeft, is van den vol genden inhoud vArt. 4. De Cortes der natie, alleen uit het congres dei- afgevaardigden samengesteld, zullen den 1 Mei dezes jaars als Constitueerende Vergadering bijeenkomen ter organi satie van de republiek. Art. 2. De vei kiezing van .de afgevaardigden voor de genoemde Coites zal op het schiereiland, de nabijgelegen eilandenen op Portorico van 10 tot 13 April dezes jaars geschieden. sArt. 3. De verkiezingen geschieden naar de bestaande wetten, onder dien verstande dat als meerderjarigen in den zin dier wetten beschouwd worden alle Spanjaarden, boven de 20 jaren oud. »Art. 4. De tegenwoordige Cortes zullen bijeenblijven, totdat de aanhangige wets-ontwerpen betreffende de af schaffing der slavernij, de conscriptie voor de marine, en de vormiug der 50 bataljons in stemming gebracht zijn. nArt 5. Zoodra dit geschied is wordt uit hun midden een commissie gekozen, welke de vergadering vertegen woordigt, en worden de zittingen geschorst. Art. 6. Deze commissie zal het karakter hebben van een raadgevend lichaam voor de regeering der republiek; zij zal in buitengewone gevallen de tegenwoordige Cortes kunnen bijeenroepen. »Art. 7. Na de bijeenkomst der Constitueerende Verga dering zal de commissie hare bevoegdheid weder aan de tegenwoordige Cortes overdragen. sArt. 8. De regeering kan de termijnen door de wet voorgeschreven voor de verkiezing verkorten en ook de feestdagen daartoe aanwijzen." 3INNENLANDSCHE BERICHTEN. SCHIEDAM, 44 Maart 4873. Gisteren avond gaf het zanggezelschap, ouder directie van den heer K. M. Smith alhier, een uitvoering met ge mengd koor, in het lokaal aan de Korte Haveu alhier. Een vrij talrjjk en goed publiek woonde die uitvoering bij. Het uitgebreide programma werd over hot algemeen flink afge werkt. Bijzondere vermelding verdienen de nos. 4, 4 en 6 der 4ste afdeeling, en 4,4 en 7 der 2de afdeeling. De vor deringen door het gezelschap gemaakt, sinds de laatste maal, dat wij het in het publiek hoorden, waren duidelijk merkbaar. De begeleiding met strijkmuziek, uitgevoerd door enkele onzer stadgenooten, voldeed ook zeer goed, en het geheel strekte tot eer van den verdienstelijken direc teur, onder wiens flinke en bedaarde leiding, van dit gezel schap voor de toekomst veel goeds is te verwachten. Wij mogen deze gelegenheid niet laten voorbijgaan zon der een enkel woord van lof en dank tevens te brengen aan de bovengenoemde dilettanten, die de bègeleiding welwil lend op zich hadden genomen; het deed ons goed weer sommige van onze oude kunstliefhebbers te hooren, waar door ons het bewijs werd geleverd, dat zij, op wie Schiedam, op het gebied der toonkunst eenmaal trotsch mocht wezen, ten minste niet allen zijn ingeslapen. Dat het voorbeeld van deze enkelen, bij velen navolging vinde en de zich,hier en daar schuil houdende muzikale talenten van vroegere dagen ontwaken en toonen dat hun liefde voor de kunst niet ge heel is uitgedoofd. In den nacht van 42 op 43 dezer zijn door den briga dier-majoor der Ryksveldwacht A. van Pelt, te Schiedam, en den brigadier B. Tilly, te Overschie, op heeterdaad be trapt twee personen, broeder en zuster, wonende te Over schie, die bezig waren uit de bergplaats van steenkolen, toebehoorende aan de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij onder Overschie, zakken met stukken steen kool weg te nemen. De beide gearresteerden hebben al' eens vroeger kennis gemaakt met de justitie. De opbrengst van 's rijks middelen over de 2 eerste maanden van dit jaar is gebleven circa f100,000 beneden hetzelfde tijdvak in het vorige jaar, hetgeen moet worden toegeschreven aan een mindere opbrengst van het recht van successie van f360,000. Zonder dat zou er dus vooruitgang zijn. De suiker alleen heeft belangrijk meer opgebracht dan in het vorige jaar, namelijkf463,000. Dein-en uitgaande rechten, de registratierechten en liet gedistilleerd blyven mede vooruitgang aanwyzen. De N. H. M. heeft aan den handel bekend gemaakt dat er geen suikerveiling in Maart zal gehouden worden, en de 5 periodieke veilingen zullen ophouden te bestaan. Eerlang zullen bij de uitgevers Höveker en Zoon in het licht verschijnen Brieven van ThorlecJce aan Groen, •1830—4832. Het boek is tachtig bladzijden groot en bevat dertig brieven uit den tijd der Belgische onlusten. Ter in leiding strekt een viertal brieven uit de jaren 4824,4826 en '1820, terwijl de bundel besloten wordt door vijf brieven uit 4837—4844. Twee van de zes teDelfshaven aanwezige stads graan- en kolenmeters, met name D. Bras en H. van der Spek, genoten gisteren het zeldzame voorrecht veertig achter eenvolgende jaren, hetzij als zakkendrager, hetzij in eerst- gemelde betrekking, aldaar werkzaam te zijn geweest. Woensdag werd met groot succes op de straten te 's Hage een cents-bulletin verkocht, waarop met groote letters vermeld stond, dat de verdachten in zake 'den dub belen moord tot bekentenis waren gekomen. Enkele familieleden der verdachten waren terecht zeer boos, dat men uit speculatie op de nieuwsgierigheid der massa der gelijke leugens ging verspreiden; o. a. sprong de moeder van een der verdachten op het Spui dapper voor de, on schuld van haar zoon in de bres en wilde het rondventen beletten. Heb spreekt wel vanzelf dat er schielijk een groote hoop volk op de been was om het standje te zien, zoodat de politie nog tusschen beiden moest komen. De moeder heeft echter haar zin niet gekregen, want gisteren werd - nog met het verkoopen van het bulletin voortgegaan. Naar met zekerheid gemeld wordt, is de hoofdprijs in de op Woensdag te Woerden gehouden verloting van vee enz., bestaande in: 3 paarden, 10 koeien en 40 schapen, ten deel gevallen aan een boerendienstbode, Uit Groningerland meldt men, dat een commissie uit de Prov. Staten*in de eerstvolgende voorjaarszittirig het belangrijk voorstel zal doen, om een kanaal te graven van Sappemeer en Hoogezand naar Oostendijkshorn, ter verkorting van den wijdloopigen waterweg over de stad Groningen. Het derde Evangelisch Noordelyk Zendingsfeest zal op Woensdag den 9 Juli in het Oranje-woud bij Heeren veen gehouden worden. De jarenlange quaestie tusschen de directie der Drentsche Kanaalmaatschappij en het bestuur der stad Meppel, schijnt thans, naar men verneemt, in der minne te zullen worden geschikt, ten geyolge waarvan men onder handelingen heeft aangeknoopt, om de waterenen werken, binnen de kom dier gemeente gelegen, aan de gemeente te doen over gaan, zullende alsdan de tolheffing aan den tolboom in het Meppelerdiep ten bate der genoemde Ka naalmaatschappij vervallen, eiTdaarvoor in de plaats bij de hooge regeering pogingen aangewend worden, om de plaatselijke sluisgeldheffing verhoogd te krjjgen. Den 8 Mei zal te Amsterdam de inschrijving open- gestold worden voor aspiranten, die op de kweekschool voor de zeevaart aldaar wenschen opgeleid te worden voor de koopvaardij. Omtrent de zaak van den milicien Kuysinga bevat de Tijd het volgende: 1 - Een lange rij van jaren vervulde de heer B. P. Wester- hoff, een man door ieder geacht en bemind, het ambt van predikant te TiDallinge bij Baflo, Zoo iemand, dan moest deze het weten, of de milicien Kuysinga Protestant was of niet. Heden ontvangen wjj afschrift van een briefj waarvan het orgineel te Breda blijft bewaard. Deze brief luidt aldus L. S. sTer wille vau de waarheid eu de gerechtigheid certifi ceert ondergeteekende B; P. Westerhoff, em. 'pred ,van Tinallinge, dat de vier oudste zoons (waaronder Martinus COURANT. ABONNEMEMT:

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1