1 lint Ph' Donderdag 20 Al aart. is, HmTENLAWsCHE BERIGhMT" f! Vf 3080. Nationale Mil i l i e. K cn n is ge v i u g. •!ëv BINNENLANDSCHE BERICHTEN. (Brieven Franco.) Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Brengen Ier kennis vnn ilc Geestelijken en Bedienaren van de. God*- éien't bij tie erkende Kerkgenootschappen en de Studenten in de Godgeleerdheid, die d.i.irloo :mn erkende iuiigtingen vnn onderwijs werden opgeleid in deze Gemeente voor de Militie hclibcn geloot en liij aanwijzing voor de dienst door den Militieraad zullen moeten not don-, of bereids in liet voorgaande jaar hij de Militie zijn ingelijfd en door Zijne Mijesteit den Koning, krachtens Ait. 127 dei Wet van den 19 Augustus 1881, {Staatsblad no. 72), vuur een jaar van de werkelijke dienst zijn ontheven De zitting der nationale vergadering had Maandag een buitengewone beteekenis. De minister de Rdmusat be gon met uit naam der regeering mededeeling te doen, dat de overeenkomst ter bespoedigde bevrijding van het grond gebied Zaterdag avond te Berlijn geteekend wasoogen- biikkelijk verhieven zich de kreten sieve de republiek", waarna de heer Christophle opstond en de volgende motie voorstelde: »De nationale vergadering verklaart, dat de heer Thiers, president der republiek, zich verdienstelijk jegens het vaderland gemaakt heeft." Deze motie had met acclamatie aangenomen moeten worden, als behelzende de uiting van het nationaal gevoel; doch neen, onmiddellijk kwam de heer Saint-Marc-Girardin, als woordvoerder van het rech ter-centrum, meteen tegen-voorstel voor den dag, luidende: »De vergadering, met vaderlandsliefde de mede deeling vernemende, die haar zoo even gedaan is, en zich gelukkig. geVoelende op die wijze een voornaam gedeelte van hare taak te hebben vervuld, betuigt hare dankbe tuigingen en die van Frankrijk aan den heer Thiers, presi dent der republiek, en aan het gouvernement." De heer de Belcastel verzocht, uit naam der rechterzijde, bij de laatste motie te voegen: ndank zij de grootmoedige hulp van het land" Dit voorstel werd.eenparigtoegejuicht, waarop, na eenige korte beraadslagingen, de drie motiën tot een enkel besluit samengesmolten werden, en, dank zij den recht- vaardigenaandrangder linkerzijde, de meerderheid aan den heer Thiers de welverdiende hulde bracht voor zijne vader landsliefde, door, volgens de oude republikeinscbe formule, te verklaren, dat hij zich jegens het vaderland verdienstelijk gemaakt had. De pvesident der kamer, de heerGrévy, verklaarde hierna aan het hoofd van zijn bureau dat hij zich gelukkig rekende dit besluit openbaar te maken, en dat het door een deputatie uit de kamer onmiddellijk aan den president zou gebracht worden. De rechterzijde, over wonnen wat dit punt betreft, besloot revanche te nemen, en zij heeft weder getoond hoezeer hare vaderlandsliefde en begrip van recht aan hare hartstochten en weerwraak onderworpen zijn, daar, toen de hertog Rampon voorgesteld had om de zitting op te heffen, opdat alle leden zich en corps bij de deputatie aan den lieer Thiers zouden kunnen aan- sluiten, zij het zoover heeft kunnen brengen dat er een 1 meerderheid gevonden werd om de zitting te laten voort duren. De heer Rambon en de leden der linkerzijde hebben niettemin de zaal verlaten om de deputatie te vergezellen; 250 afgevaardigden van de drie fractiën der luikerzijde, waarbij zich nog Casimir-Périer en Duchütel voegden, zijn roede naar den heer Thiers gegaan. Toen zij aan het hotel van het presidentschap kwamen, uitte de heer Gauthier do Rumilly met tranen in de oogeu enkele woorden uit naam der linkerzijde. Tegelijk kwamen de 4 viee-presidenten aan, deheerenMartel, Benoist-d'Azy, Saint-Marc-Girardin en Vivet. De heer Martel las toen het besluit der kamer voor en hij drukte daarbij vooral op de laatste paragraaf der motie. De heer Thiers antwoordde bewogen, dat deze betuiging, die zij hem uit naam van Frankrijken van de nationale vergadering kwamen brengen, de beste en de meest treffende belooning voor zijn pogingen was. De heer Thiers had de afgevaardigden in de groote re ceptie-zaal ontvangenhij schoen zeer gelukkig. In weerwil van de vroegere verklaring van den Pruisischen minister van financiën Camphausen, t. w. dat hij het óogenblik voor de opheffing van de belasting op de dagbladen nog' niet geschikt oordeelde, heeft het huis dei- afgevaardigden te Berlijn desniettemin de derde lezing van het wetsontwerp daaromtrent, met groote meerderheid, aangenomen. Ook het wetsontwerp der regeering, waarbij aan de noodlijdenden door den-vroegeren storm op do kusten van Pommeren en Sleeswijk-Holstein een tegemoet koming,Hen bedrage van 2'A millioenthlr., uit de schatkist wordt toegestaan, is in diezelfde zitting goedgekeurd. Zooals men weet, is de Duitsche rijksregeering voor nemens, om de belasting op liet zout geheel af te schaffen en daarentegen, als equivalent, een hoogere belasting op den tabak in He voeren. Het blijkt echter, dat de speciale commissie van den Bondsraad het tot dusver omtrent die vei hooging onderling niet eens is kunnen worden. Bij den grooten tegenstand, dien het verhoogen der tabaksbelasting bij bijna alle Zuid-Duilsche staten en Mecklenburg onder vindt, is dit dan ook minder te verwonderen .Allerwaar schijnlijkst zal nu in deze aangelegenheid de Bondsraad in volle vergadering den Gordiaanschen knoop moeten doorhakken. De vroegere mededeeling der dagbladen, dat de ge heimraad Wagener zelf bij de regeering op het instellen van een disciplinair onderzoek tegen hem had aangedron gen en hem als staatsbeambte een tijdelijk verlof verleend was, blijkt nu nader geheel onjuist te zijn. Het tegeu Wagener ingesteld onderzoek is op last van den minister president von Roon geschied, en hij is voorloopig in zijn betrekking van staatsbeambte geschorst. "Verder verneemt men uit een authentieke bron, dat de koninklijke commissie van onderzoek dagelijks zittingen houdt en o. a, ook reeds vier particuliere personen heeft gehoord. Tot dusver heeft het onderzoek geen resultaten opgeleverd, die gunstig voor Wagener zijn. Een onderzoek van de administratie dei- spoorwegen heeft nog niet plaats gehad. De'werkzaam heden der commissie zullen minstens twee maanden duren, Dezer dagen had te Scraing het volgend droevig on geval plaats. Een bewoner der rue Morchamps kwam in be schonken toestand thuis en had de,onvoorzichtigheid, om, niettegenstaande men hem herhaaldelijk waarschuwde, met een geladen pistool te spelen. Eensklaps gaat het vuur wapen af en treft de kogel zijn 3 a 4jarig dochtertje, dat zich in de kamer bevond, vlak voor het hoofd. Op het gezicht van zijn stervend kind laadt hij de pistool op nieuw, en lost die in den mond om zich zoo den dood te geven. Het kind stierf spoedig daarna en voor den vader is weinig hoop op levens behoud. Hackliinder en Max Schlesinger zullen de verslag gevers der Kaïn. Zeitung voor de tentoonstelling te Weenen zijn. Hetzelfde blad kondigt aan dat de geleerde, dr. F. Rat- zel, voor rekening der courant een reis gaat maken door Noord- en Zuid-Amei ika, waaromtrent wij dus hoogst be langrijke bijdragen in de K Z. kunnen te gemoet zien. In de Ilaliaansche kamer van afgevaardigden inter pelleerde de heer Corte den minister van justitie over de vrijspreking van een moordenaar door de jury te Palermo, waarbij liet bewezen kon worden, dat de familie van den moordenaar de gezworenen met 60,000 francs omgekocht had. Geheel Palermo was verontwaardigd over het ge beurde en het had niet aan demonstration tegen de gezwo renen en den advocaat ontbroken. De heer Corte vroeg nu aan den minister, wat hij dacht te doen om een herhaling van zulk een schandaal te beletten. De ministerantwoordde, dat het schandaal werkelijk gebeurd was en h'y moest et- bijvoegen, dat het niet de eerste maal was, dat eén schul dige door de jury vrijgesproken was. Velen wilden daarom de jury weder afschaffen, maar dat was zijn meening niet. Hij hoopte een remedie te vinden in het door hem inge diende wetsontwerp tot verbetering van de instelling dei- jury, waarin vooral gelei was op de waarborgen voor de onafhankelijkheid en de moraliteit der gezworenen. 147,308 454,991 494,143 52,320,673 kilogr. SCHIEDAM, 19 Maart 1873. "Wij waren dezer dagen in de gelegenheid proeven te zien van schilderwerk, door onzen stadgenoot J. Roetman, in een genre dat niet algemeen beoefend wordt; het zijn verschillende familiewapens die verdienstelijk zijn uit gevoerd de voorschriften der heraldiek zijn hierbij be hoorlijk in achtgenomen, terwijl ook de accessoires van de wapens met zorg en naar den eisch bewerkt zijn. Doet het ons meermalen genoegen op werkzaamheden van on/e stadgenooten te kunnen wijzengaarne maken wij ook melding van dit schilderwerk, dat men allicht genoodzaakt zou zijn, zoo niet in den vreemde, dan toch elders ter ver vaardiging te moeten opdragen. -T- Door het departement van financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgave der op 15 Maart 1873 in de onderstaande entrepots aanwezige hoeveelheid ruwesuiker: Amsterdam36,876,499 kilogr. Rotterdam14,347,732 Schiedam Dordrecht Middelburg Totaal De commissaris des Konings in deze provincie heeft goedgevonden te bepalen, dat de werkzaamheden voor dé primitieve beschrijving der belasting op het personeel, in al de gemeenten van dit gewest zullen aanvangen op Dinsdag 6 Mei'a. s. en in een ander besluit, dat de uitreiking van de verklaringen in te vullen door de patentplichtigen, zal aan vangen op Dinsdag 6 Mei a. s. terwijl de weder inzameling daarvan zai plaats hebben acht dagen na de uitgifte; dat de declaratoren aan de patentplichtigen zullen moeten worden uitgereikt onverwijld na den ingang van het diènstjaar, zijnde voor 1873 op 1 Mei a: s., terwijl die na verloop van drie dagen zullen worden afgehaald, en dat de registers der patentplichtigen uiterlijk op 31 Mei a. s. zullen worden gesloten. Blijkens een ingezonden artikel in de N, R. Ct, door den heer A. Réville, heeft hij aan de commissie, die zich gevormd heeft om de middelen bijeen te brengen, ten einde hem een blijvend aandenken aan zijn vorblyf in Nederland aan te bieden, een brief geschreven, ten einde haar te ver zoeken haar plan te laten varen. Uiterst getroffen door de intentie, schrijft hij echterjiNederland is mij niets, ik, daarentegen, ben Nederland veel verschuldigd, meer zelfs dan ik in staat ben ooit goed te maken. Heb ik door eenige letterkundige opstellen Nederland beter in het buitenland leeren waardeeren, ik werd hierbij vooral geleid door myn overtuiging, die mij zeide, dat Nederland in den vreemde niet bejegend wordt gelijk het verdient. Nederland wint er bij, zoo het gekend wordt, maar ook het buitenland wint bij de nadere kennismaking met Nederland. Het komt mij voor dat op die wijs de rekening effen wordt. Indien'ik," na een 21 jarig verblijf in uw vaderland, in het mijne terug- keerende, de achting eu genegenheid medeneem van allen, die mij van nabij gekend hebben, en inzonderheid van mannen, in verschillende opzichten zoo uitstekend als de leden van de bedoelde commissie, dan ben ik reeds meer. dan beloond." Men schrijft uit Rotterdam aan het Utr. Dagbl., dat aldaar geruchten in omloop zijn, volgens welke er van niets meer of minder sprake is dan van het in duigen vallen van al de plannen omtrent den bouw van Nieuw-Rotterdam, zooals men daar reeds zegt, opFijenoord. Atles zou name lijk afhankelijk zijn geweest van de al of niet te verleenen concessie aan de Rijuspoorweg-maatschappij aan den Hoek van HTtlland. Nu deze concessie verleend schynt te zijn, zou het plan-Fijeuoord niet kunnen ten uitvoer gebracht worden, en dus de overeenkomst der gemeente met de handelsvereniging vervallen. Dit zou een geducht tegen- vallertje wezen voor de handelsvereniging en alle moeite, om de aanneming van het contract door te drijven, zou te vergeefs geweest zijn. Twee welgestelde ingezetenen te "Winterswijk heb ben een bunder heidegrond aangekocht, om dien door mid del van kippenteelt te ontginnen. De grond wordt te dien einde omheind of omrasterddaarna jaagt 'men er 700 hennen in, die 's nachts in vier koepels op de rekken kun nen zitten. De mest dier dieren moet «trekken, om vrucht baarheid aan den bodem te brengen, terwyl men zich vleit, dat de verkoop der eieren grotendeels de kosten van het onderhoud der kippen zal dekken. Als de resultaten aan de verwachting beantwoorden, zal later de zaak op grootere schaal worden voortgezet. "Voor plaatsvervangers en nommerverwisselaars voor «de nationale militie zijn bijna geen liefhebbers te vinden; de scherpe controle, o. a. op de keuring, is daarvan de oorzaak. Niet zelden wordt voor een plaatsverganger f600 tot f700 geboden en nog zien de commissionnairs, die hierin handelen, bijna geen kans om personen daarvoor te krijgen. \Ut. D.) Dezer dagen vervoegde zich een veekoopman bij de landbouwers in de omstreken van Maastricht tot den aankoop van vee tegen een hoogen prijs. Het gekochte zou eerst over eenige dagen in ontvang genomen worden, doch tot zekerheid gaf de kooper f 100 handgeld. Dit laatste bestond in een wissel ten bedrage van f300, welks waarde alleen bestond in het papier waarop hij was geschreven en waarop natuurlijk een som van f 200 moest worden uit gekeerd. Het spreekt van zelf, dat onze kooper geen vee kwam ontvangen en enkele landbouwers door hem werden opgelicht. Thans zit onze schêvalier d'industrie" achter slot én grendel, zoodat vooreerst aan zijn wisselmakerij paal en perk is gesteld. UitdePreangerregentschappen wordt gemeld, dat op deni7Januariindedessa Ratjakoeija (districtTjawi) t>vee kinderen van het mannelijkgeslachtterwereldzijn gebracht, die met de linkerdijen en boven de achterheupen aan elkan der waren verbonden. Een dier kinderen werd levend, het andere dood geboren. De civiele geneesheer te Soemedang is onverwyld ter plaatse ontboden, ten einde te trachten het levend geboren kind zoo mogelijk te redden Een jong mensch liep op zekeren dag den verleden zomer, bij gelegenheid van een voetreisje, door de straten van Z. en bleef met den knoop van zijn demi-saison, dien hij over den arm hield, vastzitten in de kant van de mantille eener zeer-gedistingeerde jonge dame. Hij bleefterstond staan, maakte duizend excuses en zeide lachend, terwyl hij zijn best deed om zich los te maken a>Ik ben zeer aan u gehecht, juffrouw." »De gehechtheid is wederzij dsch, mijnheer!" was het antwoord der volstrekt niet-preutsche schoone. sEn dan zegt men nog, dat onbekend onbemind maakt," hernam het jonge mensch, dat zich nog altijd të vergeefs trachtte los te maken, daar hij vreesde de kant te scheuren.- ïMynheer, repliceerde de dame u schynt den baridi COO AST. 1 ABONNEMENT: F AboimeoieoUprijsper Drie Miamlenf 1.85. Franco per Post, dour het geheele Rijk2.50. Dal zij volgens Art 71 van liet Koninklijk besluit van den 8 Mei 1862, Staatsblad Nu. 46), voir den 1 April eerstkomendebij den Burgemeester dezer. Gemeente moeten indienen de aanviago om onl- taftiiig van de weikelijke dienst, in liet auigcliaaldc Wetsartikel ver meld, oiuier overlegging van de bewijsstukken, omschreven in Art. 69 en vastgesteld bij Art. 70 van genoemd Koninklijk besluit En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den 19 Maart 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE De Secretaris, A. W. MULDER. A D V E B T E N T I E N: Prijs: van 1 tut 10 gewone regels f1.00; iedere regel meer (0.10. Voor den wei kenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1