lint buitenlandsghe berichten. k>: 'l8il!3;: 3093. Woensdag 26 Haart. K e n n i s g e v i n g. r abonnement-. Abonnementsprijs, per Drie Maanden1.85. franco per Post, door het gcheele Rijk (Brieven Franco..") Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Brengen Ier kennis van do ingezetenen Dal liet Suppletoir-Kohier vonr ié Plaatselijke Directe Belasting dezer Gemeente, voor de dienst van het bar 1812, den 11 Maart jl. door den Gemeentel lad vastgesteld en den 18 daaraanvolgende door de Heeren Gedeputceido Stalen dozcr Provincie goedgekeurd, aan den Ontvanger der Gemeente Ier invordering is uitgereikt. Wordende voorts een teder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de Wel. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 21 Mant 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. 3 VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. VV MULDER. Ia overeenstemming met de kortelings door den heer Plimsol in liet Lagerhuis gedane motie, is thans een ko ninklijke commissie benoemd, die, na het instellen van een nauwkeurig onderzoek, een bill zal ontwerpen, welke be palingen zal bevatten, om aan het te zwaar beladen van schepen en het uitzenden van onzeewaardige vaartuigen voor het vervolg een einde te maken. Het voorzitterschap in die commissie zal door de regeering denkelijk aan den hertog van Somerset worden opgedragen. De in de koninklijke commissie van onderzoek, be treffende de Wagenersche aangelegenheid, voorloopigvast gestelde resultaten, zijn voor Wagoner van een zeer ongun- stigen aard. In Berlijn wordt thans een maatschappij voor huur rijtuigen op de openbare stiaat opgericht. In de statuten is opgenomen, dat in ieder rijtuig een reglement der ver- eeniging zal hangen, waarin o. a. bepaald wordt, dat ieder die van de wagens gebruik maakt, verplicht is een nommer van den koetsier te vragen. Controleurs door de stad ver spreid, hebben het recht den wagen aan te houden en de reizigers het nommer af te vragenhebben zij verzuimd dit in ontvangst te nemen, dan worden zij op stiaat gezet, zonder restitutie van betaalde vracht tekrijgen. De directie meent dat zij daartoe evenzeer recht heeft als spoorweg maatschappijen, die reizigers zonder kaartje aan'teerste station 't beste afzetten. Men hoopt daardoor de controle zoo te regelen, dat ook bij verminderd tarief behoorlijke winsten kunnen verkregen worden. Er zullen niet mind -r dan50controleurs en een evenredig getal hoofdcontroleurs worden aangesteld. De koetsiers ontvangen 1520 th. 's raaands en bovenkleeding. De Hongaarsehe graaf von Waldeck, die reeds sinds tal van jaren te Parijs woont, vierde dezer dagen zij n 107 den veijaardag. Nog jaarlijks zendt hij nieuwe schilderijen van zijn hand met 't eigenaardig opschrift: sLoisirs d'un centénaire" naar verschillende tentoonstellingen. Thans wil hij in de Champs-Elysées een historisch museum op richten. Hoewel in 1766 geboren, is hij zeer welvarende. Hij schilderde indertijd het portret van Maria Antoinette naar het leven, vergezelde later Levaillant en Cocharne op hunne reizen in Afrika en werd in 1793 administrateur van het theatre van de poort Saint-Martin. Bij den slag van Austerlitz werd hij gewond. BINNEKLANDSGHE BERICHTEN. SCHIEDAM, 25 Mnart 1873. De Gemeenteraad alhier zal Woensdag, den 26 dezer, (lesnamiddags ten half twee ure, een openbare vergadering houden; de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zijn: Ingekomen stukken. Deliberatie over: Voorstel van den heer L. W. Jansen, betreffende het verleenen van oen krediet aan burgemeester en wethoudei s; benoeming vau een lid der commissie van toezicht over de Bank van Leening; idem, van een leernar aan de Burger avondschool; idem, van eene hulponderwijzercs in nuttige handwerkenadres van N. van der Sluijs. om eeue gi atifi- catie; adres van den Kerkeraad der Ilerv. gemeente, om gebruik vau schoollokalen voor godsdienstonderwijs; adres y. C. van der Schalk, om afstand van grond aan de Warandeaangelegenheid overbrugging Nieuwe Haven. En verdere voorstellen en mededecliugen. Jl. Zondag vierde onze stadgenoot Jan van der Hoeven den dag waarop hij voor vijftig jaren in dienst trad bij de familie Melchors; dal hij trouw en naar genoegen ge durende dien tijd werkzaam was, bewijst de loyale en hartelijke wijze waarop die familie voor hém dien dag tot een waren feestdag maakte, niet alleen door kostbare ge schenken, maar vooral ook door do persoonlijke deelneming der geheele familie aan de vreugde van den jubilat is, wiens dank dau ook op welmoenende wijze werd betuigd. Waar op zulke wijze de aangelegenheden van den werk man door den patroon worden ter harte genomen, daar ivordt men door die goede verhoudingaangeuaam getroffen. Onder de boekeu, waarvan een volksuitgavenogtneer beteekenis heeft dan een voordeeligc speculatie te zijn voor den uitgever, ja, waarvan een algemeene verspreiding onder het volk een weldaad mag heeten, behoorea voorzeker ook ADVBBTBHTIEH: Prijs: van 1 tot 10 gewone regels 1.00; iedere regei meer 0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prys. de Génestet's gezamenlijke Dichtweiken. Reeds geruimen tijd met verlangen tegemoet gezien, zijn nu de 2 eerste afle veringen vanztilkeeu volksuitgave verschenen, voorafgegaan van een levensschets van den dichter, door prof, G. P. Tiele, waarvan de uitvoeriug in alle opzichten keurig te noemen is, zooals men die trouwens van de heeren gebr. ICraay kon verwachten. De geringe prijs (f2.50 compleet) is er op berekend om deze uitgave onder ieders bereik te brengen. Dat het volk niet in gebreke zal blijven zijn ingeno menheid te toonen met deze uitgave van zijn meest gelief den zanger, daarvan zullen de uitgevers zeker wel de blij ken ondervinden in een bijzonder groot debiet. Z. M. de Koniug zal van 3 tot 10 Mei a. s. de provin cie Drenthe bezoeken, van '10 tot 17 Mei Friesland, en van 17 tot 24 Mej Groningen. De minister van oorlog, vernomen hebbende dat zijr aanschrij ving betreffende het bezoeken der militaire zieken- inrichtingen door geestelijken, in een bekrompen zin wordt opgevat heeft haar aangevuld in dier voege, dat, wanneer een der ziekenoppassers vermeent, dat een verpleegde in gevaar verkeert, hij van deze meening onverwijld kennis geeft aan den oflicier van gezondheid die zich in het ge bouw bevindt, of, is er geen aanwezig, aan den directeur of administrateur der ziekeninrichting en mocht ook deze soms liet gebouw voor een oogenblik hebben verlaten aan den geëmployeerde, die hem tijdelijk vervangt én dat hij, die het bericht ontvangt, zorgt dat de geestelijke hulp terstond wordt ingeroepen. Tevens bevat deze andere mis sive de bepaling, dat de geestelijke, die bij een verpleegde is geroepen, voor een volgend bezoek geen nieuwe uit- noodiging behoeft, maai- vrijen toegang heeft tot dien kranke, zoolang hij dit voor de vervulling zijner herderlijke plichten noodig acht, Uit Keulen vernemen wij met groote belangstelling, dat turn mevrouw Lina Schneider door den Koning der Nederlanden de groote gouden rijksmedaille voor ver diensten is verleend, welke meteen vleiend schrijven van den minister van binnenlandsche zaken door haar is ont vangen. Zaterdagjl. zijn de commissaris van politie Beukman en de inspecteurs Hardenberg en Mertz wederom naar Schoonhoven geweest tot het doen van opsporingen naai den verkoop aldaar van voorwerpen aan de vermoorde mevrouw v. d. Kouwen toebehoord hebbende. Dat onder zoek heeft, naar men verneemt, bevredigende resultaten opgeleverd, die weldra, door het volgen van een aantal airestatiën, meer aan het licht zullen brengen. De ge melde ambtenaren zijn denzelfden avond in den Haag teruggekeerd. Men meldt van den lti,nkant: De weilanden zijn groen, doch zonder gras; want de winter was lot half Januari zeer zacht, om na dien tijd wel niet met strenge, aanhoudende vorst, maar zonder zonne schijn en met schorpen noordoostelijken wind te heerschen. Het voorjaar is inderdaad bijzonder koud, dikwijls echt winterachtig. Er wordt gespit, gepoot en gezaaid; nu blijft er niets anders over dan geduldig af te wachten tot de wasdom aanbt eekt. Het groeizame weer kan spoedig komen, en dan is er in zoover nog niets verloren, maar wat in Januari zoo mooi stond en niet genoeg kon geroemd worden, is niets vooruitgegaan, integendeel er vooral niet op ver beterd. Te Smilde is de arbeider A. S.die over strammighcid in de leden klaagde en zijn rug daarom met petroleum liet inwrijven, plotseling overledenzijn vrouw, even zich ver wijderd hebbende, vond hem dood liggen. De aanvoer van vee op de weekmarkt te Zwolle was Vrijdag 650 stuks. De handel was zeer slap. Op de week markt bleef toen de grootste helft onverkocht, doordien tie prijzen in België ruim f20 per stuk zijn gedaald en de boeren niet genegen waren, hun vee tegen dien verlaagden prijs af te geven. Beroepen bij de Ilorv. gemeente te Ntjkerk, op de Veluwe, de heer W. J. Geselschap, predikant te Delfs- haven. Naar wij vernemen, zijn heeren gasfabrikanten in Nederland, bij circulaire van den administrateur-boek houder der gemeente-gasfabriek te Utrecht, den heer van Erp Taalman Kip, in den loop van dit jaar uitgenoodigd tot het houden van een congres, ter overweging der meest gesel lik to middelen, om de gasfabrieken, zoowel in het be lang der fabrikanten als in dat der gasverbruikórs, ten voor- deeligste te exploiteereu. Dit plan verdient zeker aanbe veling door onderlinge gedachtenwisseling kan een alge meen belang niet anders dan gebaat worden. Sbld Het trekt te Amsterdam zeer de aandacht, dat de door den gemeenteraad aldaar benoemde commissie van ingenieurs, belast met het geven van preadvies over de voor die gemeente zoo gewichtige vraag der reiniging en reinhou- ding van den bodem, zich in haar uitvoerig rapport bepaald verklaart tegen het aldaar door velen en ook door de niegr- derhoid van dien raad voorgestane rioolstelsel van den heer Charles T. Liernur, als zijnde dat daar voor meergegoeden niet uitvoerbaar, vooi-mindergegoeden aan te veel incon veniënten onderhevig. De commissie beveelt het zooge naamde spoelstelsel als voor Amsterdam het meest ge schikte aan. De nieuwe roman van BulwerKenelm OHllingly his adventures and opinions, is nog niet verschenen'en zal, volgens een annonce in het Athenaeum van 15 Maart, eerst den 27 Maart te Londen bij de firma William Blackwood Sons het licht zien. De firma Erven F. Bohn te Haarlem is echter, volgens een met de uitgevers gesloten contract, reeds in het bezit van een ex. en zal eerstdaags daarvan eèn vertaling het licht doen zien. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Het verwonderde mij zeer, dat er in uw bericht aangaande de buitengewone vergadering van ons departement der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, met geon enkel woord mel ding gemaakt wordt van het protest der heeren Loncq, en Vaillant tegen de wettigheid van het besluit der vergadering. Het doet mij daarom genoegen, dat de heer Loncq reeds bij voorbaat in oen ingezonden stuk die leemte heeft aangevuld. Toch geloof ik, mijnheer do redacteur, dat, nu men eenmaal bozig is mot aan te vullen, men daarmede voort moet gaan. Het protest van den heer Loncq zou anders door velen verkeerd begrepen kunnen worden. De quaestio hing slechts van ter zijdo met de hoofdvraag samen. Het waren geen voor- of tegenstanders van het godsdienstig leerboek, die met elkaar van meening verschildenneenmen kan men niet zeggen, dat er in de vergadering iemand gevonden werd die do handelwijze van het hoofdbestuur geheel verde digbaar achtte. Er was gestemd over een amendement, om aan de motie, zooals die door het bestuur voorgesteld wps, de he-,, dreiging toetevoegen, dat in de algemeene vergadering: del Schiedamsclio afgevaardigde het hoofdbestuur eens de'les zou komen lezenover dat amendement nu staakten de stemmen. In dat geval schrijft het reglement voor (zie het artikel door don heer Loncq aangehaald)dat er acht dagen later oen nieuwe stemming moet plaats hebben. Nu evenwel gaven ver scheiden leden te kennen, dat men zich vergist had, dat men, aan tvoor" en tegen" een verkeerde beteekenis hechtende, juist anders stemde dan men gewensebt had. De'voorzitter onderwierp daarop aan het oordeel der vergadering de vraag: of mon op giond, dat er een vergissing bad plaats gegrepen de stemming nietig verklaren zou, ja dan neen. De stemming werd nietig verklaard en het amendement weder aan de orde gesteldwaarna het met een kleine meerderheid werd aange nomen. Daarop protesteerden de heeren Loncq en "Vaillant en vcrlioten de vergadering. Ziedaar de gebeurtenis met hare ap-on dependentiën. Ik geloof thans, dat uw lezers, als zij er lust in hebben, de zaken van alle kanten zullen kunnen bekijken. Slot de meeste achting Uw. Dw. Dr, No. 1387. A. E. J. HOLWERDA. Onder de vele zaken tot nut en genoegen in deze stad opge richt, bekleedde de zwomschool voorvelen een voorname plaats, 't Is daarom, dat ik do vrijheid neem, met 'toog op dieinricht'jng enkele opmerkingen ten beste te gevenmij bij voorbaat ver zekerd houdende, dat gij, mijnheer de Redacteur wel de goed heid zult willen hebben dit een plaatsje te gunnen in uw blad. Zooals velen weten, werd de zwemschool in der tijd opgericht door belangstellenden, die daarvoorrentelooze voorschotten gaven of aandeden namen. Niettegenstaande door velen van die inrichting, vooral in de eerste jaren, werd gebruik gemaakt was het voor do aandeelhouders verre van een goudmijn; integendeel, gedurig moest worden overgegaan tot nieuwe storting- Eere aan hen, dio zich ten nutte van anderen al die opofferingen getroostten Toch schijnt het, dat al die opofferingen geen doel hebben getroffen, daar in liet laatste seizoen, de zwemschool geheel bleef gesloten. Of daarvan de oorzaak was, de toestand van het water of gebrek aan geld tot onderhoud van het een en ander, ik weet hot niot. Dit echter heb ik ondervonden, dat het een groot gemis was, al was het weder ook nog zoo ongunstig, daar men, om zich Co vorfrissehen bf moest inspannen om naar den oeverkant dor Maas te rooien of naar Rotterdam moest gaan, al is dan 't laatste voorvelen, dio alleen daar hun lieil zoeken, meer uit- dan inspanning. En ziet, daar komen de eerste lieve zonnige dagen, waar we reeds zoo lang reikhalzend naar uitzagen, weder aan. We gaan ons to goed doen aan de zoele lentelucht, -we richten onze schreden naar buiten. Zoo wandelende kwam ik ook langs do zwomschool en onwillekeurig drong zich de gedachte aan mij opHoe zal het dit jaar gaan, zal deze inrichting aan weer, wind cn water worden prijs gegeven, of zal men soms wachten tot den zomer om te zien of er behoefte aan baden is? 't Is om de attentie er nu reeds op te vestigen, dat ik dit neorschreof on in bedenking zoude geven aan hen die met het bestuur belast zijn reeds nu de handen aan 't werk te doen slaan, opdat hot publick zich dozen zomer zoude kunnen verheugen in oen inrichting, die bij het aangename tevens het nuttige in hooge niato te genieten geeft. Moge het bestuur, dat reeds zooveel daarvoor gedaan heeft, ruimschoots in hare poging daartoe onderstound worden. Dat zij zoo. Schiedam, 25 Maart 1873. EEN AANDEELHOUDER. COURANT.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1