int japüjts, ui buitemlamdsche berichten A". 4673. M 3095i Vrijdag SE Maart. ■Wé A B ONNEMEIÏT: Abonnementsprijsper Drie Maanden Franco per Post, door liet geheels Rijk f 1.85. 2 50. (Brlercn Franco.) De Essener Zeitung meldt, dat op bijna alle stee u - kolenmijneu maatregelen worden genomen, om het juiste gewicht der volgeladen wagens door nauwkeurig wegen voor hét vertrek te bepalen. Niettegenstaande die voor zorgen, ontvangen de mijnen dagelijks en van vele zijden hevige klachten, dat hoeveelheden, die op de plaats van bestemming worden uitgeleverd, niet met het opgegeven gewicht overeenkomen, maar dikwerf eeD tekort van 20 centenaars (1000 kilogram) en meer aanwijzen. De oorzaak hiervan ligt eenvoudig in de diefstallen, die voortdurend op de spoorwegstations plaats grijpen. Onlangs gebeurde het dat aan zeker station geheele benden mannen en vrouwen, op klaarlichten dag, tegen de volgeladen kolen wagens opklommen en die leegroofden. Dit stelen had niet haastig engejaagd, maar met de grootste bedaardheid plaats, want niemand stoorde hen, ofschoon het zeer wel te ver hinderen ware geweest. Zulks berokkent geen schade aan de mijnen, maar aan de ontvangers op wier risico de ver zending plaats heeft. Wat moet men daarenboven denken van de premiên, die elke maand door de spoonvegdirectiën aan machinisten en stokers op locomotieven verstrekt worden, voor ^besparing op steenkolen." Het valt toch niet te ontkennen, dat een locomotief in den tijd vaneen maand een niet onbelangrijke hoeveelheid kolen verbruiken moet, en toch is deze hoeveelheid dikwijls zoo fabelachtig klein, dat de machinist even goed in het geheel geen ver bruik had kunnen opgeven, doch daarvoor schaamt hij zich. LI. Vrijdag, eenige minuten nadat de trein, die ten 10 uie van Brussel vertrekt, onder weg was, kwam een spoorwegwachtër geheel buiten adem aan het station Braine-le-Comte aanloopen, het vormloos lichaam van een jonggeboi en kindje, niet ouder dan een dag of tien, in zijn armen houdende, dat hij in den tunnel opgeraapt had en dat hij beweerde door de een of ander uit den trein gewor pen was. Onmiddellijk seinde men naar het volgende sta tion Manage, en toen de trein daar aankwam, leidde een zoigvuldig onderzoek tot de arrestatie eener vrouw, die onmiddellijk naar Mons gezonden en ter beschikking der justitie gesteld is. Voor een paar maanden meldden wij, dat de vorstin Auersberg en haar dochter, terwijl zij zich kleedden voor een bal, door het vlam vatten der kleederen ernstige brand wonden bekwamen. Thans is de vorstin na een vreeselijk lijden aan de gevolgen dier wonden gestorven. Hare dochter, die buiten levensgevaar verkeerde en reeds zoo ver hersteld was dat zij haar moeder kon oppassen, is ten gevolge van dit overlijden weder ingestoit en heeft zware koortsen. De Oostenrijksche aristocratie, aan welker voor naamste leden de overledene verwant was, neemt zeer veel deel in deze treurige gebeurtenis en de begrafenis is in gericht als voor een keizerlijke familie. r De buitensporigheden van de carlisten-benden in de noordelijke provinciën van Spanje, en met name in Lerida en Gerona, nemen hand over hand toegemeentehuizen en archievenwordonin brand gestoken en de krijgsgevangenen gefusilleerdde steden Ripoll en Seo d'Urgel zijn door iu- surgenten bezet en de regeering schijnt niet bij machte den opstand krachtig te onderdrukken, te meer daar de on gedisciplineerdheid in het leger toeneemt. Castelar heeft aan zijn ambtgenooten te kennen gegeven, dat hij zal af treden, als de krijgstucht niet verbetert, maar in een tijd van feitelijke regeeringloosheid en burgeroorlog helpt het weinig, of men zich terugtrekt', dan is er behoefte aan krachtige mannen, die llijven en de orde herstellen, De vöoral in lateren tijd ook in Europa bekende Amerikaansche journalist Greeley, was als redacteur van zijn blad zeer consciëntieus; zelden ging hij op de mede- deelingen van andere bladonaf. 't Gebeurde echter eens, dat hij des morgens, terwijl hij bezig was statistieke op gaven voor de verkiezingen te inaken, door verschillende personen werd opgehouden; terwijl hij zat te praten, werd hem een blad gebracht dat dergelijke tabel bevatte, hij knipte die uit en legde ze bij zijn papieren. Den volgenden morgen kwam liij zeer verstoord op de drukkerjj. Zijne geheelo betekening berustte op valsche cijfers. De meesterknecht was het eerst aan zijn toorn blootgesteld: nGij en al de zetters verdienen de deur tc worden uitgeworpen!" Juist kwam de corrector binnen, die thans een goede afleiding voor de knechts was. »U in de eersteplaats, o lompe man, moet de deur gewezen worden." De corrector bleef zeer bedaard, zocht de kopie op en toonde deze den verbluften Greeley. Nu bleek het dat deze zich vergist had en de tabel gebezigd had, die hij gedachte- - loos had uitgeknipt Op noderigen toon zeide hij toen: ïZoudt gij niet de goedheid willen hebben mij de deur uit ■•te werpen?" ,c'Naar de Globe meldt, zijn in Amerika de geest verschijningen thans aan de orde van den dag. Van alle - -kanten komen berichten van zich herhalende spook- histories, en 't blijft niet hij geesten van menschenook jjhior "gaat den Amerikaan verder: zoo beweert men, dat te 'gNewara-eiken lOden dei' maand 's nachts ten 12 ure de geest'van een locomotief verschijnt 1 Zeshonderd menschen zijn onlangs op den bepaalden tijd te zamen gekomen, en hoewel zij niets zagen, hebben zij duidelijk het bekende fluitje gehoord, Ook heeft een schrijver bekend gemaakt, dat de geest van Dickens hem 't vervolg van zijn Edwin Drood is komen dicteeren. In het jongst vei schenen nommer van het Engelsche geillustieerde weekblad tho Graphic leest men: aEen avontuurlijk Amei ikaansch luchtreiziger, professor Donald son, is voornemens om in den loop van den aanstaanden zomer in een reusaehtigen luchtballon naar Ierland over te steken. De ballon zal 268,000 voeten gas bevatten. De hoogleeraar berekent, dat hij de reis zal kunnen doen tusschen zeventien uren en twee en een lmlven dag, en is voornemens om, indien de proefslaagt, eeulucht-balloniijn rondom de wereld te ondernemen voor het vervoer van brievenmalen en passagiers." Te Chicago werd onlangs een 1 lOjarige vader door de rechtbank veroordeeld tot een boete van tien dollais, omdat hij zijn jongste zoontje, in den aanvalligen leeftijd van niet meer dan 80 jaren, geducht had afgeranseld. BINIHEfllLANDSCHE BERICHTEN. SCHIEDAM, 27 Maart 1873. In de gisteren gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier zijn 1. De notulen van het verhandelde in de zitting van Vrijdag, 28 Februari li., gelezen en met een kleine wijziging goedgekeurd. 2. Ingekomen een Prov. Blad no. 32, houdende de be noeming van een schoolopziener in het 2de district van Zuidholland. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Idem, een missive van den minister van binnenland- sche zaken, houdende goedkeuring der verhooging van jaarwedden van den directeur en van eenige leeraren der Hoogere Burgerschool. Als voren. 4. Idem, een resolutie van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging van de ge meente-begrootingen 1872/73. Als voren. 5. Idem, een gelijke resolutie tot goedkeuring van het raadsbesluit, houdende betaliug uit de onvoorziene uit gaven der begrooling voor 1873. Als voren. 6. Idem, een gelijke resolutie tot goedkeuring van het aadsbesluit, houdende verkoop van doode boomen. Als voren. 7. Idem, een gelijke resolutie tot goedkeuring van het raadsbesluit, waarbij is vastgesteld het suppletoir-kohier der plaatselijke diiecte belasting voor 1872. Als voren. 8. Idem, een gelijke resolutie tot goedkeuring van het raadsbesluit betreffende de splitsing der verhoogde jaar wedden van den directeuren enkele leeraren bij het Middel baar Onderwijs. Als voren. 9. Idem, twee ontwerpen tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1873. Ter inzage gelegd en aangehou den ter behandeling in een volgeude vergadering. 10. Idem, een aanbeveling door burgemeester en wet houders voor de benoeming van een leei aar in de gym nastiek, aan de Hoogere Burgerschool, zijnde de heeren A. de Vletter, te Schiedam, en J. Tuinenburg, te Delft. Ter inzage gelegd om in een volgende vergadering tot de benoeming over te gaan. 11. Idem, een raadsbesluit van Sneek, houdende wijzi ging in het ontwerpreglement en tarief van het beuitveer op Sueok. Ia handen te stellen van de kamer van koop handel en fabrieken, ten Qne van bei icht en raad. 12. Idem, een rapport van de commissie van fabricage, op het adres van J, van Ree, om afstand van grond. Ter inzage gelegd en aangehouden ter behandeling in een volgende vergadering. 13. Idem, een rapport van do fiuancieele commissie, op de tekening der kamer van koophandel en fabrieken o vei 1872.Als voren. 14. Idem, een gelijk rapport op de rekening wegeus het beheer der geneeskundige'instrumenten-verzameling over 1871. Als voren. 15. Idem, een missive van de commissie van de Bank van Leening ten geleide van de ïekening over '1872. In han den gesteld van de fiuancieele commissie ten fine tan onder zoek en rapport. *16. Idem, een missive van de plaatselijke schoolcom missie omtrent de wijziging der verordering op het onder wijs betredende do schooltijden, in verband met te geven godsdienstonderwijs, op de scholen buiten de schooluren. Aangenomen voor kennisgeving, om daarop zoo noodig hij het onderwerp straks in behandeling komende, te letten. 17. Idem, een missive van den schuttersraad tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting der schut terij voor 1872. Ter inzage gelegd, en aangehouden ter behandeling in een volgende vergadering. -18. Idem, missives van de heeren dr. N. M. Kam, C. F. Kocli, J. J. Roelants en E. A. Rovers, houdende dankbetui ging voor de verhooging der jaarwedden. Aangenomen voor kennisgeving. 19. Idem, een adres van rar. J. G. Brillenburg, lioudendo verzoek om "eervol ontslag als leeraar in de staotsweten- AiJVBETElfTiEki Prijsvan 1 lot 10 gewone regels f 1 00; iedere regel ïneer /*0.!0. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. schappen aan de Hoogere Burgerschool. Bereidt in han den gesteld van den inspecteur Voor het middelbaar onder1 wijs, die daaromtrent gunstig heeft geadviseerd èn «inge houden ter behandeling in een volgende vergadering. 20. Idem, een adres van K. M. Smith, houdende verzoek om ontslag als hulponderwijzer. In handen gesteld van de plaatselijke schoolcommissie en ter inzage nedergelegd. 21. Idem, een adres van A. van Ganswijk, houdende ver zoek om ontslag als hulponderwijzer. Als voren. 22. Idem, een adi es van hulponderwijzers, houdènde ver zoek om verhooging hunner jaarwedden. Ter inzagé ge1 legd en de behandeling aangehouden ook in verband met een voorstel door burgemeester en wethouders te doen waarbij deze aangelegenheid ter sprake komt. 23. Het voorstel van denbeer L. W. Jansen, strekkendé om aan burgemeester en wethouders een krediet van f2000 te verieenen voor te benoemen deskundigen voor de wer ken aan de Westerhaven, ter uitvoering van het raadsbe sluit betrekkelijk de doorgraving van 4e Westerhaven. Na discussie en nadat een voorstel van den heer Roelants; om voor dat onderzoek aan burgemeester en wethouders een onbepaald krediet te verieenen, daar't tiet voldoende werd ondersteund, buiten behandeling werd gehouden, aangenomen met 13 tegen 1 stemtegen de heer Roelants. 24 Benoemd tot lid der commissie voor de Bank van Leening, na de 3e stemming, de heer mr. A. K. J. van der Drift, met 7 van de 12 stemmen; (de heer J. Vrijland Ver kreeg 5 stemmen.) 25. Benoemd tot leeraar in de geschiedenis en aardrijks kunde aan de burgeravondschool de heer A. E. J. Holwerda, leeraar aan de Hoogere Burgerschool, met 9 van de 14 stemmen (vijf biljetten waren in blanco uitgebracht). 26. Benoemd tot hulponderwijzeres in nuttige Mud- werken mej. H. C. van Lokhorst, met 12 van de 14 stemmen; (twee billetten waren in blanco) met bepaling dat de benóe- ming zal gerekend worden te zijn ingegaan op 1 Januari van dit jaar. 27. Verleend aan N. van der Sluijs zijne gewone jaar- lijksche gratificatié van f150. 28. Op voorstel van den heer J. Lechner met 13 tegen 1 stem besloten, wegens de afwezigheid van dén heer van der Schalk, de behandeling van het adres van dén ketkeraad der Nedei'L Herv, gemeente, om gebruik van sdhoollokalen voor godsdienstonderwijs, aan te houden tot eenvolgenóe vergadering. 29. Zonder discussie met algemeens stemmed, overeen komstig het voorstel van burgemeester en wetüouders en het rapport van de commissie van fabricage, afwijzend be schikt op het adres van W. C. van der Schalk, om afstand van grond aan de Warande. 30. Na discussie niet algetneene stemmen in begiUsel bepaald, dat er nog binnen het jaar 1873 een coirimunicatie zal worden tot stand gebracht tusschen de Nieuwe Haven en de Westvest, op de hoogte van den gewezen molen de Brandersketel, nadat de plannen daaromtrent' alvorens door den raad zullen zijn goedgekeurd. 31. Ingediend een voorstel van burgemeester en Wet houders om de openbare scholen voor lager onderwijl na het overlijden van den hoofdonderwijzer van der Hoeven met een te verminderen, en alzoo te bepalen'dat zullenbe- staan 2 armenscholen, 2 tusschenscholeh en 41 burger school, fomhefctractement van 't onderwijzend personeel te bepalen: voor ieder der5 hoofdonderwijzersG'pf 1400 'sjaars benevens vrije-woning; voor 6 hulponderwijzers op f 600voor 6 hulponderwijzers op f500 en voor 5 hulp onderwijzers op f409, voor ieder, met verdere regeling der toelagen ten behoeve" der kweekelingen< enz.j en ómi Vóórts aan de onderwijzers voor het schoonhouden den scholen, waartoe zij niet rechtens verplicht zijneen' geldelijke tegemoetkoming te verieenen. Ter inzage, t&t behan deling in een volgende vergadering. 32. Idem, een voorstel van burgemeester en wethouders', om aan 4 bejaarde werklieden der gemeente, bij de fabricage en aan de gasfabriek, ontslag te verieenen en'een toélögè van f 2 's weeks toetestaan, voor welk bedrag zij1 in het St. Jacobs Gasthuis kunnen worden opgenomen. Ter inzage, ter behandeling in een volgende vergadering. 33. Medegedeeld, dat de verkoop van doode boomen op 21 Maart jl. heeft opgebracht een som van f 245.50 en die van oud metaal f 248.20. Voor kennisgeving aange nomen. 34. Een voorstel.vam den heer J. F. Legü'er, orh debenöe1- ming van deskundigen ter uitvoering der werken voor d'e doorgraving der Westerhaven niet aan burgemeester en wethouders, maar aan den raad op te1 dragen1: Niet'in beraadslaging gebracht, aangezien het niet voldoende werd ondersteund. Het 6e Westfaalscheregementinfanterieno. 55, heeft van prins Frederik der Nederlanden, als een gedachtenis aan zijn overleden-gemalin, als chef van het'genoemde'te gument, een som van 1500'lhaler, ten behoeve van het muziekkorps van het regement, ontvangen. - Er is een circulaire verspreid,-waarin het plan'tot'op richting eener Vereeniging tot ondersteuning der emigratie -van minvermogenden! naar dem Noord-Amerikaanschë» COURANT. f

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1