M 3098. Woensdag 2 April. 1873. "gUITEBiLAWDSCHE BEBIGHtÜl BIHWEWLAOSCHESE^RjCH TEffl. ABONNEMENT: Abonnementsprijsper Drie Maanden f i 85. Franco per Post, door hot geheele ttijK2 50. De rechtbank te Kopenhagen heeft gisteren in liet rechtsgeding tegen de hoofden dei- socialisten en leiders vaii de afdeeling der internationale aldaar vonnis geveld. Pio is als grootmeester tot 6, Geloff tot 5 en Brix tot 4jaren dwangarbeid veioordeeld. Luidcns de Times, hebben de besturen der twee Transatlantische kabelmaatschappijen thans de bepalingen vastgesteld, die op de ineensmeltmgdier beide lichamen be trekking hebben. Dezer dagen zou een twaalfjarige knaap te Keulen, die zich vooi tdurend aan school vei zuim schuldig maakte, door een politiedienaar naar school worden gebi acht. Toen deze in het huis der ouders verscheen, lag de knaap nog te bed. H'y stond op, maar bij het aauldeeden greep hij plotse ling een mes van tafel en bracht zich eene diepe wond aan den hals toe, waarvoor geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De Cai listen hebben zich weder van een plaats, met name Berga, meester gemaakt en ook daar, evenals te Ripoll, door middel van petroleum onderscheiden huizen in brand gestoken. Men verwachtte ze wpldia te Puycerda. SCHIEDAM, 1 April -1873. Mochten wij bij de vorige tentoonstellingen van vee en pluimgedierte, vanwege de afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken, der Hollandsche Maatschappij van Land bouw, alhier gehouden, er steeds met tiotsch op wij/en hoe die tentoonstellingen steeds in belangrijkheid toenamen, die van morgen zal, naar hetgeen Wij reeds vernamen, al de vorige, zoowel wat qualiteit als quautiteit betreft, verre overtreffen. Onder het reeds uit Noord-Holland en van elders aangevoerde vee moeten prachtige exemplaien zijn, en wanneer het weer zich op morgen zoo goed houdt als in de laatste dagen, dan kan er op een grooten toevloed van belangstellenden en gegadigden gerekend worden. Heden voor een jaar was Schiedam in feestgewaad gedost en jubelde het hart van allen, die er prijs op stelden den 300jarigen gedenkdag te mogen vieren van het begin onzer volkswording. Werd dit feest in Nederland in de meeste plaatsen met geestdrift en ingenomenheid herdacht, Schiedam kan er zich op beroemen, dat zij in de eerste rijen der feestvierenden stond en nog heden verkwikt zich menigeen bij de herdenking van het vele goede en aange name dien dag en volgende dagen genoten. Het was daarom een gelukkig denkbeeld van de feest commissie een gedenkboek uit te geven, der feesten, te Schiedam in die dagen gevierd, en het was ons aangenaam op den eersten verjaardag daarvan een exemplaar van dat gedenkboek te ontvangen, waardoor het toen geziene en genotene weder in heldere trekken ons voor den geest als het ware de revue passeerde. Het Gedenkboek, onderredactie van den heer 3. C. Sander uitgegeven, bevat, voor zoover wij dit bij eene vluchtige beschouwing konden nagaan, alle festiviteiten in die dagen gevierd, op nauwkeurige en volledige wijze beschreven, voorafgegaan door een geschiedkundige herinnering, die ons geleidelyk op de hoogte brengt van hetgeen vooraf in 'twerk werd gesteld, om op waardige wijze sulk Cc-n volksfeest te genieten. Wij aarzelen dan ook niet den heer Sander geluk te wen- schen met de door hem voortreffelijk volbrachte taak en durven hem den dank van eiken feesteling dier dagen to verzekeren. De uitvoering doet de pers van den heer Roelants alle eer aan, daar het Gedenkboek ook van die zijde liet schoone feest ten volle waard is. liet is versierd met een uit slaande plaat, voorstellende den gecostumeerden optocht óp de Groote Markt, van de hand vaa onzen stadgenoot, den heer P. van der Burg, die zich eveneens van zijn niet gemakkelijke taak met allen lof gekweten heeft. - 1 Wij twijfelen dan ook niet of allen die op deze of gene wijze met die feestviering in aanraking zijn geweest, zullen zich dit gedenkboek als een aangename herinnering aan schaffenzooals het ook te verwachten is, dat zij, die er de blijde getuigen en medefeestviereuden van waren, niet zullen verzuimen een exemplaar voor hunne kinderen, ais blijk hoe hunne vaderen feest vierden, op zijde te leggen. De geringe prijs zal toch wel niemand afschrikken liet fraaie werk te koopen. Één opmerking kunnen wij echter niet achterwege laten: namelijk, dat wij de plaat van den gecostumeerden optocht liever in kleurendruk gezien hadden. t— Wij hebben ontvangen een inteekenlijst op een derden (en veelvermoerderden) druk van liet Aardrijks kundig Handwoordenboek van Nederland enz., door S. Gille Heringa. Bij inteekening f3.50, buiten inteekening f4, gecartonneerd. N Tot aanbeveling van dit werk zullen wij wol niet veel behoeven te zeggen, daar een noodzakelijk geworden derde druk genoegzaam bewijst, dat het in een be- (Bileven Franco. slaande behoefte voorziet. En dat het dit op een uit gebreide schaal doet, wordt ten duidelijkste aangetoond door do proeve van bewerking, daar zelfs beteekcnewlo buitenplaatsen niet zijn vergelen, waarachter de namen dor eigenaren tevens weiden vermeld, als ook do afstand van het dorp waartoe zij belmoren. De bovolkingcijfers naar de godsdienstige gezindheden eerst dezen zomer van hoogerhand wordende vastgesteld, zullen het eerst in dit woordenboek worden opgenomen. Om den 1 ijkdom van dit werk na te gaan, is iiet genoeg zaam te melden, dat de letter A alleen reeds bijna driemaal zooveel namen lelt, dan het verdienstelijk wörk van den heer Witkamp, dat dezer dagen uitkomt. Wij twijfelen dan ook niet of dc derde druk zal een zeer groot debiet ten deel vallen. DeNederlandsche Handelmaatschappij viaagtscheeps- gelegenheid voor het transport naar Soeiabaiavan 1100 Eng. tons smeedkolcn. Aanbiedingen, met opgaaf van de geviaagde vracht in ééns per in te nemen last, berekend tegen 2000 kilogr., worden ingewacht tol Vrijdag 4 April a. s., 's voorm. 11 ure. De kolen woideu langs boord van liet schip geleverd, hetzij te Amsterdam ofte Rotterdam De kapitein is verplicht voor het ingenomen gewicht te teekenen. De aandacht der gemeentebesturen is gevestigd op de wenschelijkheid, dat vóór 1 Mei a. ,s. zijn vastgesteld de verordeningen op liet vervoer van lijdei.s aan een besmet telijke ziekte naar een ziekenhuis of naar hunne vvoniug, welke verordeningen, volgens de wet van 4Dec. -1872 (Stsbl. no. 1341, noodig is. Wij ontvangen de beschrijving voor hetXHIe.Neder- landsch taal- en letterkundig congres, hetwelk te Ant werpen zal gehouden worden den 18, 19, en 20 Augus tus 1873, en outleenen daaraan liet volgende: «Getrouw aan den geest en de werkzaamheden dei- twaalf vorige vergaderingen, heefl het Antvvei psch congres ten doelhet behoud en de versterking van den Neder- landsclieu stam, met eerbiediging der tegenwoordige staats- verdeoiingen. «Reeds hebben de congressen de verbroede ring tusschcn Belgie en Holland krachtdadig bevorderd; dat van Antwerpen zal den band der zedelijke eenheid tusscheu Noord en Zuid nog nauwer toehalen. «Evenals vroeger dus, zullen do werkzaamheden hoofd zakelijk bestaan in het behandelen der punten, die onmid dellijk belmoren tot de beoefening, de opbeuring en den bloei van «De Nederlandsche taal- en letterkunde; de Neder- landsche geschiedenis en oudheidkundehet Nederlandsch tooneel en de Nederlandsche muziekden Nederlandscheu boekhandel. «Wij wensclien daarbij te voegende beeldende kunsten, die thans nog, als voorheen, de uiting zijn van één en den zelfden stam, de schat van één en dezelfde school. «Tevens zullen op het congres alle andere vraagstukken kunnen behandeld worden, welke het doelhet beiioud en de versterking van onzen stam, aanbelangen. «De zittingen van het cougres zullen samenvallen met de gemeentefeesten en de drie-jaaiTyksche algemeene ten toonstelling van beeldende kunstwei ken in Antwerpen. Geen zorg zal gespaard vvordpn, om de congiesleden in de Scheldcstad gulhartig te onthalen. De regeeriug en de voornaamste maatschappijen hebben ons daartoe reeds hunne krachtige medehulp toegezegd. Bij de verschillende spoorweg- en stoombootbesturen zullen de noodigo slappen worden aangewend, om de gewone vermindering op de vervoerprijzen te bekomen. «Moge iiet Antwerpsche congres in degelijkheid en luister voor niet een der vorige congressen onderdoenEn vooral, moge door de beoefening en den bloei der Neder landsche taal- en letterkunde, zoowel in Vlaamsch Belgié als in Hollanddoor de opbeuring van het tooneel en de muziek, ginds en hier; door de wederzijdsche vereering der kuustwei keu van één en denzelfden stamdoor de geza menlijke studie onzer geschiedenis, onzer tegenwoordige belangen en van ons lot in do toekomst; kortom, moge dooi de innige samenwerking der beide deelen van Nederland ons gemeenschappelijk Vaderland groeien en bloeien in kunst, wetenschap, vrijheid eu welvaart! Waai schijulijk zal er in den loop dozes jaars een cou gres worden gehouden van Nederlaudsche glasfabrikanten, ter bespreking der belangen zoo'van fabrikanten als ver bruikers. De lieer J, W. Bok, predikant te Amsterdam, heefl voor het beroep naai-do Rem. gemeente te Rotterdam bedankt. Naar uit Delfshavcn gemeld wordt, zijn de werk zaamheden aan de nieuwe schutsluis op de Ruige Plaat onder die gemeente, die in het vorige jaar zoo onverwachts gestaakt werden, thans door den tweeden aannemer weder aangevangen, zoodat waarschijnlijk dit gedeelte der in dijking van Delfsliaveu eu vau de verbetering der vaart naar de Maas nog dit jaar tot stand zal komen. Vrijdag zijn aau de bouwmauswoning van L. Spoor, te Abbenbi'oek, publiek verkocht al de runderen, teu ge tale van 23, onteigend als verdacht van longziektena nf- ADVEBTENTIEN: Prijs i.in 1 lol 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer fOAO. \oui den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. loop der verkooping is dadelijk een begin gemaakt met het slachten van vee, hetwelk niet dan geslacht van daar mocht vervoerd worden. Te Gouda had de schuttersraad een schutter veroor deeld tot f 50.boete 'sjaars en wegzending uit de schut terij. De veroordeelde betaalde niet en het dagelijksch bestuur gaf geen machtiging tot provoost-arrest, omdat de schutter, meende menf door wegzending geen schutter meer was. De minister van binnenlandsche zaken heeft in overleg met zijn ambtgenoot vanjustitie te kennen gegeven, dat de interpretatie van art. 71 onjuist wasschutters zou den zich dan tocli slechts wegens insubordinatie laten weg zenden, om van alles af te zijn.'t Dagelijksch bestuur van Gouda heeft nu machtiging tot provoost-arrest gegeven, en de weerbarstige ex-schutter zal te betalen hebben, of in ai rest worden genomen. In de vorige week wachtten eenige schoolkinderen te lieerde op het nederlaten der brug over het kanaal van tlaltem naar Apeldoorn, om die te passeeren, toen bij het nedei laten de wip of balans midden doorbrak en op een meisje van 7 jaren nederkwam, die daardoor verpletterd werd. De balken der wip waren reeds lang geheel ver molmd. De algemeene vergadering van de Confessionsele Ver- eeniging zal Donderdag 1 Mei in het gebouw van K. en "W. te Utrecht gehouden worden. De heeren J. W. Felix en 3.3. Teding van Berkhout zijn aan de beurt om af te treden. Van de afd. Utrecht, "Wassenaar, Zaandam, Wissekerke en Dordrecht zijn voorstellen ingekomen. Zij wenschen, dat de vereeniging de kerkeraden opmerkzaam make op het gewicht der door de Synode der Ned. Herv. kerk voor gestelde wijzigingen in de reglementeneen constituante of liever nog een Synode van gelijkgezinden in het leven te roepeneen catecheten- ofevangelistenschool op te richten, eu losse blaadjes uit te geveu om het gewicht van doop en avondmaal meer te doen uitkomen. De Zaandamsche gemeenteraad beeft een belangrijk besluit genomen, dat strekken zal zoowel in het financieel belang der gemeente als tot verbetering van den gezondheids toestand. Zaandam toch wordt, behalve door de Zaan, door sneden door vele kleine, ondiepe slooten, die vroeger stroomend nu daarentegen, ten gevolge der afsluiting van het 13, allen in stilstaand water zijn veranderd. Sinds een onheugelijk aantal jaren staan alle privaten boven het water of loopen ten minste door riolen daarin uit Door den langdurigen en aanhoudenden toevoer van allerlei onreine stoffen, zijn de slooten in open riolen veranderd, die \ooral 's zomers schadelijke dampen voor de gezondheid uitwasemenherhaald uitdiepen zelfs is niet in staat ver- betei iug in den bestaanden toestand te brengen. Een com missie uit den raad, met den burgemeester als voorzitter, benoemd om middelen tot verbetering aan te geven, bracht onlangs een uitvoerig en belangrijk rapport dienaangaande uit met welks couclusiën de meerderheid van den raad zicii niettegenstaande de meeste ingezetenen ongaarne van oude gebruiken afwijken, vereenigde. Metl Jan, 1874 zal liet bestaande contract met de Maatschappij van Land bouw en Landontginning, die tot hiertoe de asch enz. op haalde, worden opgezegd en bij verordening het uitioopen van privaten of riolen van privaten in slooten worden ver boden, terwijl het ophalen van asch, vuilnis en faecaliën openbaar zal worden verpacht op het voorbeeld van Middelburg, Harlingen en meer andere gemeenten, die jaarlijks een aanzienlijke som ten voordeele der gemeente kas ontvangen. Uit een hygiënisch en financieel oogpunt dus zal de genomen maatregel ontegenzeglijk zeervoor- deelig voor de gemeente zijn. In de op 29 dezer te Amsterdam gehouden jaarlyksche algemeene vergadering van aandeelhouders in de Holland sche ijzeren spoorwegmaatschappij, is met algemeene stem men besloten tot een dividend over 1872 van 6% pCt.of f65 per aandeel. Door een der aandeelhouders, dr. L. v. Doesburgh, werd de wenschelijkheid betoogd voor de Maat schappij, om een spoorwegverbinding aan te leggen van Amersfoort naarNijmegen, ter verkrijging van de kortst mo gelijke richting, over den Oosterspoorweg en de Rheinische Eisenbahn, van Amsterdam naar den Rijnevenals door den Oosterspoorweg over Zutfen de kortst mogelijke rich ting naar het noorden van Duitschland is verzekerd. De voorzitter antwoordde, dat het aangegeven denkbeeld bij het bestuur 'in overweging zal worden genomen. De vorige opgaaf omtrent de bekroning der modellen voor eé'n monument te Ginneken was niet juist. Blijkens kennisgeving van de commissie toch is de eerste prys van f 300 toegekend aau don heer Eugène Lacomblé, beeldhou- werk te Delft, eu de tweede prys van f150 aan den'heer II. P. Vogel, architect en leeraaraan de academie van beel dende kunsten te'sllage. De gemeente-secretaris van Hoedekenskerke, de heer J. W. de Blinde, tracht in een ingezonden artikel in de AT. Eott. Ct. zijn bekende handelingen tegen den nieuw be noemden burgemeester, den heer W. L. Kakebeeke, te rechtvaardigen, door er op te wijzen dat de heer Kake beeke, die te Goes woont, de vereischte ontheffing van inwo ning, bedoeld by art 74 der gemeentewet, nog niePbad S1*V 3 COURANT.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1