Donderdag 5 April. A». 1873. M 3099. BINNENLA&DSCHE BERICHTEN. STEDELIJK HiEUWS. iÉÉéll:'" v- - prij A B ONNBMENT; Abonnementsprijs, per Drie Maanden Franco per Post, door bet geheels Rijk f 1.85 2.50 (Brieven Franco.) SCHIEDAM, 2 April 1873. Verslag van het verhandelde in de zitting van Maandag den 31 Maart 1873, van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam. Afwezig de heeren T. P. Jansen, L. W. C. "Walraven en J,J. van Otterdijk; de beide laatstgenoemden met kennis geving. 1. Resumtie der notulen van de vorige vergadering. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Het verslag der Kamer over den toestand van de nijverheid, den handel en de scheepvaart in 1872, ontwor pen en ingediend door de commissie ad hoe, bestaande uit de heeren: J. T. Beukers. J. F. Legner en J. J. van Otter- dijk, .wordt na eenige discussie met algemeene stemmen goedgekeurd en vastgesteld. 4 Op voorstel der commissie van onderzoek nopens den toestand van den zoogenaamden stadswegen wordt besloten een adres te richten aan Zijne Excellentie den Minister van Financiën, betrekkelijk de toevoeging van een werktuig aan den vochtweger, ingevoerd en omschre ven bij Koninklijk besluit van 20 April 1853 (Staatsll. no. 19). Een daartoe door de commissie gereed gemaakt ontwerp wordt goedgekeurd, terwijl voorts nog wordt be sloten een afschrift van dit adres te doen geworden aan de - Kamers van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam, Delft en Delfshaven, met verzoek om ondersteuning. Gisteren avond vierde de sociëteit Koppestok haar éénjarig bestaan, en zij vierde dat op haar eigenaardige huishoudelijke wijze. 'Wij zullen niet in herhalingen treden door te vermelden wat Koppestok heeft bijgedragen tot de feestviering van den gedenkdag van het begin onzer volks wording in het vorige j aar; het zij voldoende aan te stippen, dat Kop^estoTc zijn ontstaan te danken heeft aan dat drie honderdjarig jubilé en het daaraan verbonden program mie en vreugde in vrijheid aannam. Een volle zaal met belangstellenden zette luister aan dat feest bij, en daaronder verschillende bij deze gelegenheid uitgenoodigde autoriteiten, waaronder onze burgemeester, die steeds bij elke gelegenheid van zijn ingenomenheid met de familie Koppestok de ondubbelzinnigste blijken gaf. De feestviering werd ingeleid door den heer J. C. Sander, die met een kort doch flink woord, waarin uoel en strekking van Koppestok niet vergeten werden, de vergadering het welkom toeriep. Zooals wij zeiden, vierde Koppestok een huiselijk feest wij zullen daarom ons slechts bepalen tot de vermelding, dat dit recht genoeglijk en vroolijk plaats had. De toasten, die werden geslagen kenmerkten zich door hartelijkheid, vooral die welke op den burgervader werd uitgebracht, die deze even hartelijk beantwoordde en Koppestok, wiens be ginsel vrede en vreugde in vrijheid, hij toejuichte, een lang bestaan toewenschte, waarin hij zich zou verheugen, Nog moeten wij melding 'maken van een toast des heeren H. A. M. Roelants op den vervaardiger van het Gedenkboek, den heer J. C. Sander, bij welke gelegenheid hij mededeelde, dat hij vijf praeht-exemplaren van dat Gedenkboek had laten vervaardigen, en wel een voor den burgemeester, die den eersten stoot aan de Aprilfeesten had gegeven en zooveel had toegebracht aan den goeden afloop daarvan, een voor den president van de feestcommissie, den heer G. Visser Bz., een voor den president van de commissie van de burgerij, den heer J. Loopuyt, een voor Koppestok en een voor den heer Sander. Staande de bijeenkomst werd door den president een ingekomen missive voorgelezen, van het echtpaar Bok- horstwaarin het Koppestok gelukwenschte met zijn eersten verjaardag, zijn hartelijken dank betuigde voor hetgeen Koppestok bij hun vijftigjarig huwelijksfeest, dat tij in het vorig jaar mochten vieren, aan hen gedaan had, en den wensch uitdrukte, dat Koppestok zich nog vele jaren in zijn bestaan zou mogen verheugen. Op een beroep van den voorzitter, tot deelneming voor de organisatie van een kinderfeest, komen wij nader terug. De groote zaal van Musis Sacrum wasvoor deze gelegen heid eenvoudig doch net versierd. Door het heerlijkste voorjaarsweer begunstigd, werd heden de tentoonstelling van vee- en pluimgedierte, van wege de afdeeling Rotterdam, Schiedam eu omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, hier ter stede gehouden, en hetgeen wij gisteren voorloopig vermeldden dat, naar hetgeen door ons vernomen was, deze tentoon stelling de vroegere nog zoude overtreffen, is bewaarheid geworden. Het met vlaggen versierde terrein achter den St. Joris Doele leverde een schoon gezicht op en de schuur bevatte sen schat van .prachtige exemplaren vee, waarop het oog van den kenner met welgevallen staarde. Meermalen hoorden wij dan ook, dat de gelegenheid voor dergelijke tön- toonstellingen te Schiedam voor een der geschiktsten wordt gehouden, waardoor menig veehouder uitgelokt wordt hier Vj- zÜa veQ te zenden, waar hij het elders terughoudt. Wegens gebrek aan plaatsruimte zal dit adres in een volgend ^.^oranser.jvurdeii opgenomen. Evenals vroeger mogen wij het bestuur der maatschappij van harte geluk wenschen met den zóó wèl geslaagden uit slag van zijn moeitevol streven, en ook nu bleek het weder, dat de bevordering van de belangen dier maatschappij en den tentoonstellers bezwaarlijk aan bevoegder handen kon worden toevertrouwd. Het is dan ook niet te verwonderen, dat wij hier nog kunnen bijvoegen, dat de tentoonstelling buitengewoon druk bezocht werd, zoowel door vreemdelingen als door stadgenooten. Wij laten hier de lijst der bekroningen volgen, die bij vroegere vergeleken, een groot verschil oplevert in de prijzen voor het bekroonde. A. Gemest Vee No. 1. Voor den boston, fljnslen on zwaarst gemesten Os, uitsluitend mot hard voeder gemest: Xste prijs r752de prijs f50; 3de prijs f30: 4de prijs f20. Zijn toegekend aan de heeren, tste prijs P. Glijnis Cz., te Oterleek, 2de J. do Kokker, te Empel, 3de P. Glijnis Czte Oterleek, 4de U. H. Itoelofs Heijrmans, te Boxtel. No. 2. Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten Osmet spoeling geniest: lste prijs f60; 2de prijs f40; 3de prijs f25; 4de prijs f20. Zijn toegekend aan de heeren, tste prijs D. Meijer, te Schiedam, 2de H C. Jansen, te Schiedam, 3de 1). A J. VVittkampf, te Schiedam, 4de P. Poot, te Overschië. No. 3. Voor de heste, fijnste en zwaarst gemeste Koe, uitsluitend met hard voeder gemest: tste prijs-f502de prijs f 30; 3de prijs f20. Zijn toegekend aan de heeren. 1ste J. D. Preuijt, te Geervliet, 2de C. P Hoek, te Wateringen, 3de P. van der Horst Jrte Schernierhorn. No. 4. Voor do beste, fijnste en zwjarst gemeste Koe, met spoeling gemest: 1 sto-prijs f40; 2do prijs f25; 3de prijs f 15, Zijn toegekend aan de heeren, Isle P. Puot, te Ovcrschie, 2de C. van der Eijk, te Vrijenban, 3de de Erven II, Itis C.Fzte Schiedam. No. 5 Voor de vier beste, fijnste en zwaarste Veile Schapen, on verschillig van welk ras: 1ste prijs f 10; 2de prijs f 5; 3do prijs f3. Zijn toegekend aan de heeren, 1sto A Dorrepaal, te Koudekerk, 2de A. van der Burg, te Hazcrswoude, 3de denzclfden. No. 6. Voor hot fijnste en zwaarst gemeste Varken: 1ste prijs f15; 2de pi ijs flO: 3de prijs f5. Zijn toegekend aan do heeren, 1ste C Couturier, te 's Hage, 2de K. H. Buschmann, tc Schiedam, 3de denzelfden. B. Niet gemest Vee. No 1 Voor de tweo fijnste en zwaarste Ossen, oud 3 jarenlsto prijs f40; 2de prijs f20; 3do prijs fiO. Zijn toegekend aan de heeren, Iste prijs J. J. Kaan te Wieringer- waard, 2de J. 0. Preuijt, te Geervliet, 3de niet toegekend. No. 8. Voor de twee fijnste, jongste en zwaarste Varen Koeien; 1ste prijs f40; 2de prijs f20; 3de pnjs f 10. is toegekend aan den heer, 1ste prijs P. Kaptein, te Leiderdorp, 2de en 3de niet toegekend. No. 9. Voor de twee fijnste en zwaarste Schollen, oud 3 jaren: lsto prijs f40; 2de prijs 20; 3de prijs 10 lste prijs niet toegekend, 2de aan den lieer A. Breen, te Goedereede, 3de niet toegekend. C. Melkvee. No 10. Voor de béste Kalf dragende Koe, minstens zeven maanden drachtig: tste prijs f30; 2de prijs f20; 3de prijs flO. Zijn toegekend aan de hoeren, lsto prijs Ph. Qualm, te Pernis, 2de H. W. Wachter, Ie Kralingen; 3de niet toegekend. No. 11. Voor de beste Melkkoe, lste prijs f30; 2de prijs 120; 3de prijs f 10. Zijn toegekend aan de heeren, lste prijs P. Poot, te Overschie, 2de en ,3de niet toegekend. No. 12. Voor de twee hoste Kalfdragende Schotten, oud 3 jaren minstens zeven maanden drachtig: lste prijs f40; 2de prijs f20; 3de prijs f 10. Zijn toegekend aan de heeren, lsjto prijs J. D. Preuijt, te Geervliet 2de P. de Raadt, tc Pernis, 3de J. Oosthoek, te Zuidland. No. 13, Voor de twee beste Melkscholtenoud 3 jaren: lste prijs f 40; 2de prijs f20; ?de prijs f 10 Zijn toegekend aan de heeren, lste prijs J. A. Uocbussen, te Rotter- dam, 2de niet toegekend, 3de A. van Velzen, te Schiedam. No. 14 Voor de twee beste Kalfdragende Vaarten, oud 2 jaren, minstens zeven maanden drachtig: 1sle prijs f30; 2de prijs f20; 3de prijs f 10. Niet ingezonden. No. 15. Voor de twee beste Meikvaanen, oud 2 jaren: lste prijs f30; 2de prijs f20; 3de prijs flO. Niet ingezonden. D, Aanfok-Vee. No. 16. Voor de twee beste, in alle vereischte hoedanigheden meest uitmuntende Ossen, oud 2 jaren1sto prijs f30; 2de prijs f20; 3de Prfy,i toegekend aan de heeren, lsto jmjs A. Dronk, te Goed-Schalk- oord, 2de J. D Preuijt, te Geervliet, 3de denzelfden. No 17 Voor de twro beste, in allo vereischte hoedanigheden meest uitmuntende Gulste Vaarten, oud 2 jaren: lste prijs f40; 2de prijs f25; 3de prijs f 15. Zijn toegekend aan de hoeren, lsto prijs J. D. Preuijt, te Geervliet, 2de denzelfden, 3de niet toegekend. No 18. Voor de tweo beste Pmk-os Kalveren, ouu 1 jaar; lste prijs f25; 2de Prijs f 15; 3do prijs f 10. Niet ingezonden. No. 19. Voor de twee hoste Pink-kuis Kalveren, oud 1 jaar 1ste prijs (30; 2de prijs f20; 3de prijs f 15 Zijn toegekend aan de hoeren, lste prijs A. Doelman, te Maasland, 2de C. Doelman to Kothel, 3do P. J. W. Ammerlaan, te Schipluiden. No. 20. Voor den besten rijstier2 jaren oud: lste prijs f40; 2de prijs f25; 3de prijs f 15. Zijn toegekend aan de heeren, 1ste prija C. M. Ham, to Schiedam, 2do A. van Cappolien Az., te Capeile a/d'Usel, 3de N Kaptein Cz., te Soeterwoude. No. 21. Voor den boston Pijslier, oud 1 jaar: lste prijs f30; 2de ■ijs f20; 3de prijs f 10. Is toegekend aan den lieer, lste prijs A. Suykcr, te Zoetermeer, 2de en 8de niet toegekend. No. 22. Voor de vier heste Ooischapen met Lammeren;,iste prijs f 15; 2de prys f 10; 3do prijs f5. Zijn toegekend aan de heeren, 1ste prijs W. Wijnaendts, te Delft, 2de P. Beukenkamp, te Ovcrschie, 3de S. Mostert, ie Kelhol. No, 23. Voor den heston Springram: 1ste prijs flO; 2de prijs f5; 8de prijs f3. - 4 v 1 t. .4* Si* -ferfS COURANT. ADVEBTENTIBN: Prijs: van 1 lot 10 gewone regels ƒ1.00; tedere regel fleer ƒ0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft vin dan pry*. Zijn toegekend aan de hoeren, IJ. van Woerden, te Vrijenban, 2de A. Doelman, te Maasland, 3de W. Wijnaendts, te Delft. No. 24. Voor de beste Zeug met Biggen1ste prijs f 15 z 2de prh't f 10; 3de prijs f5. Zijn toegekend aan de heeren, iste II. van Heyningen, te Schiedam, 2de W Wijnaendts, tc Delft, 3de met toegekend. No. 25. Voor den besten Beer: Iste prijs f 10; 2de prijs f5; 3de prijs f3. Zijn toegekend aan de heeren, lste K. II. Buschmann, te Schiedam, 2de VV. Wijnaendts, le Delft, 3de niet toegekend. SS. Pluimgedierte No. 26 Voor den besten toom Kippen van één Baan en minsieas twee Hennen, verdeeld in de navolgei.de soorten: o. Een toom Kraaikopptn, 1ste prijs flO; 2de prijs f5. Zijn toegekend aan de heerenlste J. W. Rii, te Schiedam2de denzelfdcn. b. Een loom Spaansche Kippen, iste prijs f 10.; 2de prijs f5. Zijn toegekend aan den heer, lste J, Klein, te Schiedam, 2de denzelfden. c. Een toom Krielkippen, 1ste prijs f 10; 2de prijs f5. Zijn toegekend aan den heer, lste J. H. Enschedé, tc Haarlem, 2de denzelfdcn. d. Een toom Banlamkippen, lste prijs flO; 2de prijs f5. Zijn toegekend aan den beer, lste J. H Enschede, te Haarlem, 2de dcnzelfden. e. Een toom Kuif kippen, lste prijs f5; 2de prijs Getuigschrift. Zijn toegekend aan de heeren, 1ste prijs J. de Bruinje Gouderak, 2de J. Klemte Schiedam. Een toom Cochinkippen. iste prijs f5; 2de prijs Getuigschrift, lste prijs niet toegekend, 2de aan den hegr C. Couturier, te "s Hage. g Een toom Dorkingkippen, lste prijs f5; 2de prijs Getuigschrift, lste en 2de niet toegekend. h. Een toom Goudpellen 1ste prijs f5; 2de prys Getuigschrift. Zijn toegekend aan de heeren, lste prijs H. w; van der Most, te Schiedam2de Dr. C. J. Vaillantle Schiedam, t. Een toorn' Zilvcrpetten. ts'te prijs f5; 2de prijs Getuigschrift. Zijn toegekend aan den heer, lste prijs J. de Bruijn, le Gouderak, 2de aan denzelfden. k. Een toom Uilenbaarden. 1ste prijs f5; 2de prys Getuigschrift. Zijn toegekend aan den heer, lste prijs fl. Ouwendijk, te Delfshaven, 2de niet toegekend. No. 27. Voor den besten toom Kalkoenen van één Haan en minstens tweo Hennen, lste prijs f5; 2de prijs Getuigschrift. Zijn toegekend aan de boeren, lste prys Er. Bunge, te Kralingen, 2de M. M. Kcrdel, te Schiedam. No. 28. Voor den besten toom Gamen vso één Gent ea minstens twee Gamen. iste prijs f5; 2de prijs Getuigschrift, iste prijs niet toegekend, 2de aao den heer H. Gijsen, te Schiedam. No. 29. Voor den besten loom Eenden van één Woerd en minstens twee Eenden, verdeeld in de navolgende soorten: a. Een toom Kwakereenden. lste Prijs f 10; 2de prys f5.' Zijn toegekend aan de heeren, lste prijs J. H. Diedertk, te Hillegers- berg, 2de J. Klein, te Schiedam. b. Een toom Schotsche of Engelsche Eenden, lste prijs f 10; tde prijs f5. lste prijs niet toegekend, 2de aan den heer F. Baron, te Schiedam' c Een toom Grauwe Schieteenden, lste prijs f5; 2de prijsGetuigs. Zijn toegekend aan de heeren, lste prijs L. van Dijk, te Schiedam, 2de F. van der Velden, te Schfedam. d. Een toom Kuifeenden. 1ste prijs 15; 2de prijs Getuigschrift. 5 $ie en 2do prijs niet toegekend. No. 30. Voor de twee schoonste paren Buiven, verdeeld in de na* volgende soorten: a. Twee paren Kroppers. 1ste prijs f5; 2de prijs Getuigschrift. Is toegekend aan den heer, lste prijs P. Potvliet, le Amsterdam, 2de niet toegekend. b. Tweo paren Snelvliegers (Pagadetlen, Postduiven, Hoogvliegers, Tuimelaars, enz.). Iste Prijs f5; 2de prijs t'etuigschrift. Zijn toegekend aan de heeren, lste Dan. Vissor, te Schiedam, 2de P. Polviiet, te Amsterdam. c. Twee paren niet betioorende tot de vorige soorten, 1ste prijs 15. 2de prijs Getuigschrift. Zijn toegekend aan de heeren, Isle P. Potvliet, te Amsterdam, 2de Dan. Visser, te Schiedam. Pryiea van het Béstuur. - f 10 aan de heeren: li. Zeeuw Az., te Schiedam; f 5 C. Couturier, te 's Hage; f5 aan denzelfdeo; f 10 D Meijer, te Schiedam; f 10 B. A J. Wiltkampf, te Schiedam; f 10 S Poot, le Overschie; f 10 P. Poot, te Overschie; f 10 J. D. Preuyt, te Geervliet; f 10 A. J. Kaan, te Wiortngerwaard; f 10 D. Sleutel, te Wieringerwaardf 10 W. de Geus, to Ursorn; f 10 K. Roijne, te Oterleek; f 10 K. Over J.Cz., le Koedijk; f 10 C. de Pater, (e Schagen; f 10 C van der Burg, te Schiedam; f 10 B. A. X Wittkampf, te Schiedam; f3 P. Beukenkamp, te Overschie; f 3 J. C. van der Hoeven, te Schiedam; getuigschrift, N. H, A Jansen, te Rotterdam. Men meldt ons uit 's Gravenhage. 2In het huis van burgerlijke en militaire, verzekering te 's Gravenhage is Isaiik de Jong, de verdachte in de zaak van den dubbelen moord, geconfronteerd geworden met de ge tuigen, die hem uit do -woning van mevrouw van der Kouwen hebben zien komen. Behalve de rechter van in structie, was ook de officier van justitie bij deze confron tatie tegenwoordig. Naar men ons verzekert, hebben de vijf gedagvaarde getuigen de Jong herkend, ofschoon deze halstarrig blijft ontkennen, houdt de justitie zich overtuigd dat de Jong schuldig is." 1 BURGERLIJKE STAND. Geboren i 30 Maart. Jette, dochter van M. Hij man en S. van Gelder, Hoogstraat. 31. Comelis Johannes, zoon van C. J. Duimel en A. M. Schaap, Kreupehtraat. 4 April. Jacob, zoon van A, Bijloo en G. Poort, Kmderbuurt. Overleden i Johanna Petronella Groenen daal, oud 2 jaar'en 4 maanden, Hoofdstraat. G ebuwdA. Bax en G. J. Montfoort.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1