A". 1873. M, 3103. Woensdag 0 April. K e n 111 s* g e v 1 n g. BUITEMLAHDSCHiTBÊfl»^ Nctt i on al e "M Hit i e. CBrieven Franco.) De Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Rrengen ter kennis van do belanghebbenden, dat de Militieraad in het 2de district van Zuidhollaml, voor deze Gcmcenleop Woensdag, 16 April aanslaande, des vooi middags ten tien ure, zijne Tweede Zitting zal houden te ROTTERDAM, m liet Oude Mannenhuis, aan de Hoog straat altlaaren brengen wijder» in lieriuneiing Arlt 88 en 92 der Wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1861, (Staatsblad no- 72), luidendo: Ook het Zweedsche Gouvernement heeft thans de bepaling afgeschaft, krachtens welke de joden in Zweden geen vrijheid haddenzich te vestigen waar zij wilden. Voort aan zullen zij in dit opzicht dezelfde rechten genieten als de leden van andere kerkgenootschappen. Aangaande het verongelukken van de Atlantic wordt nog gemeld, dat drie of vier passagiers van de '1ste klasse zijn gered. Een dame is doodgevroren in het want gevon den. De supercarga behoort onder de verongelukten. De te Halifax aangekomen passagiers deelen hartverscheuren de bijzonderheden mede. De passagiers van het voordek waren ten getale van 850, die der'1ste klasse ten getale van 30.' De equipage was 142 man sterk. Bovendien waren er '14 passagiers heimelijk aan boord zonder te betalen. Op de reis waren twee kinderen geboren. Yan de 1038 per sonen zijn slechts 300 gered. Een 20jarig Engelschman is tot 212 jaar gevangenis straf veroordeeld, omdat hij, door middel van valsclie pa pieren, in den tijd van twee jaren zes vrouwen had gehuwd. Een der advokaten wilde, dat men hem zou veroordeelen om met de zes vrouwen te gelijk te wonen, doch de jury vond die strafte zwaar. Het schijnt dat de heer Buffet niet erg fijngevoelig is omtrent de meerderheid, waardoor een president van zulk een groot lichaam als de Nationale Vergadering van Frankrijk is, behoort gekozen te worden, ten einde dat zedelijk overwicht te hebben, wat zoo hoog noodig is voor een president om zijn functiën naar behooren te kunnen uitoefenen; althans de heer Buffet heeft den vooivitterstoel der kamer aanvaard met een korte rede. 'Gedurende de paaschvacantie der Kamer zal de heer Buffet de permanente commissie moeten presideeren, en zal hijgevolg aan hem de zeer delicate taak opgedragen zijn, zich met de regeering en met den lieer Thiers in contact te stellen, hoewel het genoeg bekend is, dat zijn persoonlijke gevoelens niet overvloeien van hartelijkheid en sympathie voor den heer Thiers; laatstgenoemde heeft er dan ook vol strekt geen geheim van gemaakt dat de lieer Martel zijn candidaat was, en hij is er expres voor ter vergadering ge- komen om dezen te stemmen. Het dagblad Le Temps meldt enkele zeer curieuse bij zonderheden over de dagbladen, die gedurende het jaar '1872 te Parijs zijn verschenen. De liefhebbers van statistiek tellen er in dat jaar niet meer of minder dan 785. Daaronder zijn begrepen bladen van allerlei soort en grootte. De meest verrassende titels treft men er onder aan b. v.: TAdansonia een blad voor botanisten; de Libanon, een Ilebreeuwsch blad, de Poh/bibHonla Oouronne dg MarieT Isthne de Panama. OokNotrc-Dame-de-Lourdes heeft hare maande- lijksche annalen; ja zelfs shet vagevuur" heeft de zijne, want er bestaat een 'JEcho dn Purgatoire, die maandelijks verschijnt. Voorts heeft men nog het Journal des Manages, datnatuurlijkslechts voor verloofden van beiderlei sekse van belang is; de Coiffeur-Europeen, een mouiteur van het valsche haar; de Véloeipède illuslré; VAmeublement, en VAmateur d1 Autographes, kortom er is geen liefhebberij of ambacht, hoe nietig ook, of het heeft zijn geti ouwen tolk. Het aantal revues bedraagt 76. De godsdienst heeft 84 tolkenmen heeft er 58 geteld voor den Katholieken en 22 voor'den Protesiamschen godsdienst. De Israëüetische heeft er slechts 4. De politieke bladen bereiken het cijfer van 54; de wetenschappelijke bladen 99die over de rechtsweten schap en oeconomie-politique 121. De bladen van zuiver letterkundigen aard zijn slechts 82 in getal. Over het spi ritisme verschijnen er drie. Een '/.eer elegant gekleed persoon trad in een winkel van den fauboutg Saint-IIonoré te Parijs, waai in op dit oogeublik slechts een winkeldochter was. Mejuffer, zeide het elegante heerschap op een dringenden toon, gij moest zoo goed zijn mij cenige linnen hemden te laten zien. De winkeldochter voldeed aan dit vet langen, en toonde den kooper alle soorten van hemden. Hij koos er een dozijn uit, van wat hem het beste beviel, en verzocht aan de yrien- delijke verkoopster er een pakje van te maken. Toen dit gemaakt was, riep de elegante lieer eensklaps uit, terwijl hij zich voor liet hoofd sloeg sDomkop die ik ben, nu weet ik nog niet of de hemden passen. Heb de goed heid, mejuffr.en trek er een eens over uw kleed aau." De winkeldochter voldeed aan dit verlangen. Maak ook het halsknoopje en de manchetten vast, ver zocht de kooper verder, opdat ik goed zie hoe zij staan. Zoo is het goed, ging hij vooi t, toen het niets vermoedende meisje het hemd aau den hals en handen gesloten had. Zij passen opperbest; dus tot genoegen u niet weêr te zien. En hij nam het pakje onder den arm, maakte een be leefde buiging en ging destraatop. De arme winkeldochter durfde zich in dit zonderlinge kleed niet op straat vertoonen: zij was bovendien zoo verbluft door deze ongewone stout moedigheid van het elegante heerschap, dat zij er niet aan dacht de hulp van vreemden in te roepen. Toen haar meester een half uur later thuis kwam. vond hij zijn winkeldochter nog steeds met het ongelukkige hemd gekleed zitten, bitte weenende over dit ongeval. Dezer dagen wei d een kist voor Brussel bestemd, in houdende een kostelijk nieuw satijnen kleed, in een station te Parijs gebracht Cu bijzonder aan de zorgen der bedienden toevertrouwd. Gedurende eenige oogenblikken dat de kist moest openblijven om den inhoud na te zien, kroop er een kat in en verborg zich ouder het kleed. liet deksel werd er opnieuw opgenageld, zonder dat men de kat bemerkte, en de kist nam onmiddellijk de 1 ichting van België. De be dienden der douanen, die de kist op de grens onderzochten, waren verwonderd de kat te vinden; zij dachten dat het dier het voorwerp was van een buitengewone genegen heid en dat men het had willen verzenden in een kist vol satijn en kanten, om het voor de ongemakken der reis te behoeden. Te Brussel gekomen, werd de kist geopend. On gelukkiglijk werd de Parijsche uitwijkelinge daar zoo vrien delijk niet ontvangen als op de grens. Het frissclie costuum was geheel gescheurd, vuil en voor altijd bedorven. Kat en kleed werden onmiddellijk teruggestuurd op kosten van de Messagerie, die deze dubbele reis duur genoeg betaald heeft, om in het vervolg beter op te letten op den inhoud der kisten, die aan hare zorgen worden toevertrouwd. Een bankier te Mons, dezer dagen overleden, heeft zijn geheel vermogenten bedrage van ongeveer een millioen aan de armen der stad vermaakt. Het voornemen daartoe had hij bij zijn leven geheim gehouden. Pi y Margall, een der, drie mannen die thans aan het hoofd der Spaansche republiek staan, heeft steeds de zeld zame verdienste gehad van zijn eigen belang op te offeren aan zijn partij. Geen staatsman of partijhoofd was ooit minder zelfzuchtig dan hij. Toen maarschalk Narvaez nog alvermogend minister was, redigeerde Pi y Margall een radicaal blad. Daar hij reeds meermalen wegens drukpers- delicten veroordeeld was, amnd hem bij een nieuwe ver volging een uiterst zware boete te wachten, zijn financieele krachten verre te boven gaande. Onder die omstandig heden moest hij tot zijn leedwezen een scherp artikel, hem door een zijner staatkundige vrienden ter plaatsing gezon den. afwijzeu, uit vrees voorde onoverkomenlijke gevolgen. Terwijl hij dit den schrijver mededeelt, komt een jongen zijn woning voorbij, luidkeels de lijst der winnende nommers van de staatsloterij te koop biedende. Margall had toevallig een lot, roept den jongen, koopt een lijst en nauwelijks heeft hij er een blik op geslagen, of hij voert zijn vriend vroolijk te gemoet: sgeef op uw artikel 1 ik heb'10,000 pesetas gewonnen. Nu kan ik het stuk plaatsen." Alzoo geschiedde. Den volgenden dag verscheen het artikelnog dienzelfden avond werd hij gedagvaard, en de week was nog niet verloopen of hij had zijn prijs als boete betaald. De bekende millionair van Baltimore, 3. S. Hopkins, die kort gelegen dei tien aren grond had afgestaan ter op richting van een hospitaal voor behoeftigen, heeft thans voor hetzelfde doel en verder onderhoud twee millioen dol lars gegeven. SCHIEDAM, 8 April 1873. Heden wordt alhier op de gebruikelijke wijze herdacht de verjaardag van II. K. H. Wilhelmina Maria Sophia Louisa, gemalin van Z- D. II, den Groot-Hertog van Saxen- Weimar-Eisenach, zuster des Konings. Zondag jl., tegen den middag is uit de sloot achter de Warande alhier, opgehaald het lijk van den brandersknecht F. C. Hengst, werkzaam in de branderij van den' heep A. Daalmeijer. Vermoedelijk is de ongelukkige Zaterdagavond bij het verlaten van de branderij in de sloot geraakt, Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, dr. A. Reville, predikant bij'de Waalsche Hei vormde gemeente te Rotterdam." De minister van binnenlaudsche zaken'heeft zich reeds vóór 14 dagen in betrekkiug gesteld met de com missarissen des Konings in de provinciën, en een aantal vraagpunten betrekkelijk den census aan hun oordeel" onderworpen, waarover het toegezegde nader onderzoek zou behooren te loopen. In aansluiting aan de wensclien van den minister Geerlsema, is door de inspecteurs van het geneesk. staats toezicht een toepassing der wet op de besmettelijke ziekten voorbereid, zegt liet H'bh, die, voor zoover dat met haar letter en geest bestaanbaar is, de lastige voorschriften alleen bij het heerschen der gevaarlijkste ziekten zal doen werken Men deelt ons van bevriende zijde uit de residentie mede, dat de regeeriug een onderzoek voorbereidt ter be antwoording der in den laatsten tijd vaak"Besproken vraag, of en in hoeverre het wenschelijk mag worden geacht, de postkantoren tevens tot spaarbanken in te richten. (Tel.) Door de commissie voor de oprichting van den Wil- lemstoren te Dillenburg is van een onbekende uit Neder- land ontvangen, de belangrijke som van 6000 Pruisisclm thalers. V. D. Inde EaagscJiD TTieumb. leest menMet groote'in- genomenheid deelen wij mede dat aan Nederland, in den vreemde, een buitengrwone onderscheiding is te beurt gevallen, waarop vorst ov volk met fierheid mogen roemen. Tusschen twee machtige staten van EuropaFrankrijk en Engeland -is, bij de nadere regeling der handelsbetrek kingen tusschen die Yyken, een verechil van interpretatie ontstaan, dat de ministers van buitenlandsche zake'nnóéh' de diplomatie tot een oplossing konden brengen. Thans hebben de beide regeeringen, in gemeen overleg ën mét toestemming van Z. M. den Koning der NederiWdenJ/cSe hoogst vereerende taak van arbiter in dit geschil opge dragen aan onzen oud-minister van financiën en koloniën, den heer rar. P. P. van Bosse, die deze onderscheiding met,* welgevallen heeft aangenomen. Voorwaar een bewijsrat Neèrlands liberale staatslieden, en Nederland in het klge-" meen, Lu deu vreemde nog hoog staan aangeschreven.' Naar het Kbl. inmiddels uit goede bron vemeemt,:is dit bericht niet geheel juist, maar is de toebracht der zaak aldusIn het protocol, gevoegd bij het handelstractaat, dat 5 Nov. 11. tusschen Frankrijk en Engeland is gesloten', is de beslissing over de vraag, of Frankrijk restitutie van invoer rechten zal moeten geven voor goederen, welke krachtens^ overeenkomsten nog geleverd moeten wordenen .wélke anders aan hooger invoerrechten onderworpen zouden zijn volgens het tmrtaat, opgedragen aan twee gecommiteeri' den, één Franschen en één Engelscben. Vpor hét geval' dat deze zich niet kunnen verstaan, is bepaald, dat er epn super-arbiter benoemd zou worden. De functiën van supey-' arbiter zijn den heer van Bosse opgedragen. De benoemde commissarissen zijn de heeren Ozenne en Kennedy; dé contracten van levering betreffen meerendeels den handel" in minerale oliën, welke aan een hooger invoerrecht wor-" den onderworpen dan 't geen vóór het verdrag in, Franlé rijk bestond. Vrijdagjl. zijn aan Z. M. den Koning en Zaterdag aan. Z. K. H. Prins Frederik nieuwe aardappelen van "dén kouden grond aangeboden door Jacobus Krijger,- tuinier" en hovenier te Noordwijk. - Donderdag vertrok een deel der Nèderlandsche hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling te, "Weenen, om zich te belasten met de regeling van en het toezicht over de voorwerpen, die uit Nederland daarheen worden gezonden. De heeren Eigeman, presideiit.dër Ver- eeniging van en voor Nederlandsche industrieelen, én Hl Witte, hortulanus der Leidsche Academie, zijn daarmede belast. Te Weenen is alles voor het doel uitnemend inge richt en een groot lokaal gehuurd om de Koofdóomtnissie te kunneu huisvesten, die daarin een Nederlandschen clief de bureau en concierge vinden. De Ned. maatschappij ter bevordering van nijver heid heeft zich dezer dagen tot een aantal instellingen ge wend om de proefnemingen tot het invoeren van de.zïjde-.. cultuur volgens de handleiding van dr. Fock, onlangs door haar uitgegeven, aan te bevelen, 0. a. tot de verschillende krankzinnigengestichten, de genootschappen van lief dadigheid, de gestichten Veenhuizen en Oramqrechans en ook tot de spoorweg-maatschappijen om het aankweékehl van den witten moerhezieboom langs de spoorwegen voor te stellen, ten einde de spoorwegwachters in de gelegen heid te stellen, proeven met de zijde-cultuur te nemèn en alzoo nog een bijzondere verdienste te erlangen, wanneer eenmaal iu Nederland eene inrichting voor het afhalpelèn der cocons op het voorbeeld van Duitschland zjrf gevestigd^ zijn. Do bedevaart uit Nederland naar Lourdes schynlj COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drtc M tanden f 1 85. Franco per Port, door liet gclicelo Rijk2 50. Art. 88 foor den Mihheiaud moet verschijnen: 1. enz. 3. Hij, die voor een lolcling als Plaatsvervanger of als Nummerver- vvisselaar verlangt op te treden. Art. 92. In de Tweede Zitting mrT den Militieraad wordt uit spraak gedaan omtrent alle m de Eerste Zitting met afgedane sa ken en omtrent hen, die ah PLAATSVERVANGER of NUMMER VERWIS- SELA AR vertangen op te treden. De Lolcling omtrent vvien de Militieraad in zijne Eerste Zitting reeds uitspraak heeft gedam. behoeft NIET in dc Tweede Zitting te ver schijnen, ten ware Inj daarin een Plaatsvervanger of NummervervviSsclajr mogl willen voorstellen Burgemeester en Wethouders waarschuwen dien ten gevolge de Lnlc- lingen der ligtmg van 1872, welke verlangen moglcn zich voor de dienst der Nationale Militie te doen vervangen om voor gcmelden Militieraad tea bepaalden ildge en ure te verschijnen, ten einde hunnen Plaatsver vanger of Nummervcrvvis'sclaar te doen onderzoeken. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 7 April 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. VV. MULDER. ADVEBTENTIEN: Pi ijs: van 1 tol 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer 0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadiglieidde helft van den prijs. f 11 m—1 'iniifii nnwem-

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1