Terstliim flapljjta, igaiiert JMap. V r ij tl a g i i April. M3110. JU1TEMLAMDSSHE BER1CHTEM. BiftSNEMLA^DSGHE BERICHTEN. «'Abonnementsprijsper Drie Maanden1.8b. 'Franco per Post, door het geheele Rijk2 50. (Brieven Franco.) AD V E a T E N T I EN: Prijs: van 1 tot 10 gewone regels ƒ100; iedere regel meer ƒ0.10 Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den priji. vorige jaar bleef. Toevallig is de opbrengst der directe be lasting, waarin vervroegde of vei traagde betaling zooveel wijziging kan brengen, in het tijdvak gelijk met de raming en de opbi engst van het vorige jaar. Deze kunnen dus buiten de rekening blijven. Dit maakt het overzicht ge makkelijker, want zij zijn toch nagenoeg stationair. In dit gedeelte van ons belastingstelsel bestaat geen elasticiteit van eenige beteekenis. Tot de belastingen, die weder tot de vermeerderde opbrengst hebben bijgedragen, behooren de in-l en uitgaande rechten, de accijns op de suiker in grootc mate, de accynsen op het gedistilleerd en op het ge slacht en de registratierechten. De opbrengst der posteryen, der telegrafie en der loodsgelden bleef nagenoeg stationair. Bij resolutie van den minister van marine van den 15 April, is aan den heer S. Versteeg, genees-, heel- en verloskundige te Maassluis, met ingang van den eersten Mei a. s.tijdelijk opgedragen de functie van visiteur der quarantaine aldaar. t Van goederhand wordt aan het Utr, Dagblad mede gedeeld, dat een groot onweder boven de hoofden van de directeuren der postkantoren hangende is en denkei yk bin nen weinige dagen losbarsten zal. Het betreft niet meer of minder dan de opheffing van het stelsel, waarby aan de directeuren een vaste jaarlij ksche uitkeering van kantoor kosten wordt verleend, om te worden vervangen door het stelsel van deciaratiën, waarbij onder overlegging van be scheiden, quitantiën van de gemaakte onkosten terugge geven worden, Het gewestelijk bestuur van Zuidholland van het Ned. onderw. genootschap bestaat voor de drie volgende jaren uit de heerenPontier, Dewald, Hofman en Schmal, leden der afd. den Haag als uitvoerende commissie, terwijl door de 5 benoemde afdeelingen als leden zijn afgevaardigd de heeren van Byk van de afd. Leiden, van Veen van Delft, Lalleman van Gouda, Goedhart van Dordrecht en Labber- ton van den Alblasserwaard. De gewestelijke vergadering zal dit jaar gehouden worden den 7 Juni a. s. te Leiden. Het jJvogramma zal nader worden bekend gemaakt. De 12e algemeene tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal dit jaar gehouden worden te Amsterdam van 26 tot en met Dinsdag 30 September in het Paleis voor Volksvlijt. Ieder inzender wordt verzocht van zijn voornemen tot inzending vóór 1 Sept. opgave te doen aan den secretaris der afdeeling waartoe hij behoort of waarin hij woonachtig is. ti Dinsdag heeft het hoofdcomité van het Roods Eruit, te 's Hage een som van f25,000 ter beschikking gesteld van het centraal comité van het Roode Kruit te Batavia, ten einde daarvoor aan te koopen zoodanige Hulpmiddelen tot verpleging en hulp aan zieke en gewonde krijgslieden, die het bestuur aldaar noodig en wehschelijk mocht achten tijdens den oorlog met Atchin. Met de, den 20 dezer vertrekkende Mailboot worden voorts verzonden: 1000 halve kilo's rooktabak, 300 halve kilo's pruimtabak, 1000 houten pijpjes, 1000 korte aarden pijpjes, en een verzameling lectuur. Per telegram werd aan het centraal comité te Batavia kennis gegeven van het uit de algemeene kas der vereeni- ging geopende krediet De noodzakelijke of gewenschte verplegingsmiddelen zijn op een niet gröoten afstand te verkrjjgen, en alzoo kan het leger in Atchin binnen acht dagen reeds in het genot zijn der hulpmiddelen door het Nederlaïidsche Roode Kruit verleend.. Aan persoonlijke hulp uit Nederland is geen behoefte, het allerminst aan die van vrouwelijk personeel, Ingevolge het besluit van de algemeene vergadering van het Nederl. onderw. genootschap, 11. Juli te Dordrecht gehouden, is door het hoofdbestuur des genootschaps.een adres gericht aan den minister van binnenlandsche'zaken, waarbij de regeering wordt verzocht de noodige maat regelen te nemen, die binnen een niet te ver verwydêrd tijdstip ten gevolge kunnen hebben de wettelyke vast stelling van den leerplicht voor de kinderen van een bij de wet te bepalen leeftyd. P Het plan om een onderlinge brandwaarborgmaat-' schappij, uitsluitend voor molenaars, op te richten, vindt meer en meer bijval. In een te Arnhem gehouden vergade ring werd door 14 molenaars de deelname toegezegd voor een som van f80,000. Tevens werden 3 afgevaardigden be noemd, om de eerstdaags te Utrecht te houden algemeene vergadering by te wonen. De nalatenschap van Pieter Teyler V. d. Hulst wordt geschat op f56,000,000. Gedurende een eeuw zijn de erf genamen werkzaam geweest, om hun aanspraken op de er fenis te doen gelden, doch telkens zonder gewenscht gevolg. Actief in de zaak blijvende, zijn zjj nu zoover dat er maar één naam aan ontbreekt. De respectieve pretendenten los sen zich op in vijf stammen. In naburige ryken hebben zich gelijke gevallen voorgedaan, en toch mocht men na een volharding van soms een paar eeuwen eindelyk het doel be reiken. In het belang der gerechtigheid, zou het wensche- lijk zyn, dat de fnmiliën den naam vonden, en ook voor de schatkist zou als successie-recht, daaruit een hoogst aan zienlijke som voortvloeien, t J Omtrent het verwerpen door de beide Kamers' van den Zweedschen Rijksdag van het regeeriugs"oorstel, ^strekkende tot wijziging der kieswet, verneemt men thans de volgende bijzonderhedenVolgens de nu bestaande be palingen moet men, om in de Eerste Kamer (wier leden geen reis- en verblij f kosten Ontvangen) verkozen te worden, vaste goederen ter waarde van 80,000 rijksd. bezitten of voor een jaarlijksch inkomen van minstens 4000 rijksd. be lasting betalen. Om verkiesbaar te zijn voor de Tweede Kamer (wier leden 1200 rijksd. voor reis- en verblijfkosten ontvangen) moet men grondeigendom ter waarde van 1000 rijksd. bezitten, of grondeigendom ter waarde van 6000 rijksd. in pacht hebben, of belasting betalen voor een jaarlijksch inkomen van minstens 800 rijksd. Het voorstel strekte om alle deze cijfers tot op de helft te verminderen en ook aan de leden der Eerste Kamer reis- en verblijfkosten toe te staan. De Eerste^ Kamer heeft dit voorstel zonder discussie verworpenin de Tweede Kamer had daarover een langdurige en levendige discussie plaats, welke mede op de verwerping uitliep, echter slechts met 75 tegen 74 stemmen. De groote gebeurtenis van den dag is natuurlijk de verkiezings-circulaire van den heer de Rémusat, wier re dactie, zooals zij thans is vastgesteld, niet zonder moeite is verkregen. Ouderscheiden afgevaardigden toch van de re- publikeinsche- linkerzijde hadden zich bij den heer Thiers aangemeld om dezen te kennen te geven, dat het onmogelijk was langer met de openbaarmaking van dat stuk te wachten, en zoo de h&r de Rémusat zijn candidatuur niet stelde en wel in duidelijk republikeinschen zin, de gansche partij, die de bevestiging der tegenwoordige instellingen, radikaal of gematigd, wil, zich alsdan om den heer Barodet zou scharen. Niet alleen verlangden zij voorts de verklaring eener duidelijk republikeinsche politiek, maar bovendien dat het algemeen stemrecht vooruit ten volle werd gewaar borgd. Vandaar dan ook dat men in het stuk thans ziet de zinsnede nopens de handhaving der integriteit van het al gemeen stemrecht, een zinsnede die, toen de bedoelde af gevaardigden haar hadden verkregen, den heer Thiers, ,met het oog op de kieswet die de Kamer ontwerpt, de uit drukking heeft doen ontvallen: »Gij hebt mij een geduchte kies getrokken." Wat hiervan zij, de candidatuur van den heer Rémusat neemt thans in de hoofdstad een snelle vlucht en vindt een hechten steun in de gelederen der liberale democratie, welke eerst, door de aarzelingen van den minister, geheel naar de zijde van den heer Barodet overhelde. De warmste aanbevelingen voor den minister van bui- avouds omstreeks tien ure, toen in de rue Saint-Georges, in de wijk Batignolles, alle huizen en winkels gesloten waren en het op straat stil geworden was zag men twee personen van het eene huis naar liet andere sluipen, terwijl een hunner onder aan de deur, zóó natuurlijk het geblaf van een hond nabootste, dat, zoo er een hond in huis was deze onmiddellijk antwooi d gaf. Zoodia dit het geval was, werd door den ander het nonrsmer van het huis opgeschreven. SCHIEDAM, 17 April 1873. Een voor den handel niet onbelangrijke zaak, betref fende het koopen van lading op cognossement, werd lieden voor het prov. gerechtshof in Zuidholland bepleit. De heer J. Vrijland te Schiedam kocht in Februari 1871 te Riga een lading gerst en rogge, voor een som van f65,000. De koop werd gesloten tegen betaling op drie maanden na overgifte van documenten. De gekochte hoeveelheid werd ten ver voer ingeladen in de stoomboot Artemis, kapitein N. Dun can. Na veel oponthoud kwam de boot den 25 April te Schiedam aan, en dadelijk werd met lossen aangevangen. Zonder iets 'te vorderen begon de kapitein de lading af te leveren, maar toen men met lossen aan den gang was, vond hij het goed zonder eenige reden de aftevering te staken. De heerVrijlandsommeeide daarop den kapitein totafgifle, en den 26 vond de kapitein goed zelfs niets meer af te leve ren, zonder wederom eenige reden daartoe op te geven en zonder eenige vordering of reclame te doen. Ook nu som meerde de heer Vrijland den kapitein, onder aanbod van de vrachtbetaling waarop hij aanspiaak had. Ondertus- schen presenteerde kapitein D. een request om de lading, voor zoover ze nog niet gelost was, op te slaan, hetgeen hem werd toegestaan. De grond voor dat verzoek was, vol gens den pleiter voor deu lieer V., met dewaaiheidiu strijd. Den 27 April ontving de heer V. een exploit van den kapitein tot vergoeding van negen overligdagen in Rus land, ter somma van f3600. Om nu de lading in het bezit van den heer V. te stellen, vorderde de kapitein cautie stel ling en werd verband gelegd op een-kapitaal van f46,000. Hierop volgde een dagvaarding waarby kapitein D. vor derde voor vracht 792 pd. st. en eenige shillingswegens zeven losdagen in Schiedam voor eiken dag 25 pd. st. en condemnatie van den heer V. tot betaling eener som van f 11,550; ongepraejudicieerd alle zijn eventueele verdere of andere vorderingen. Van de zijde van den heer V. wer den de vrachtkosten niet betwist, maar wel de losdagen, daar slechts drie dagen daaitoe waren gevorderd gewor den. Verder werd geantwoord, dat er van geen splitsing eener vordering sprake mag zijn, omdat dit in strijd is met art. 1385 1' W. Ten slotte verklaarde de heer V. zich be- tem. zaken komen thans van den kant der repubiikeinscne Imkerzijde. Een der meest geachte leden dier partij heeft namelijk een zeer krachtigen brief ten zijnen gunste aan de Tempt gericht. Hij verklaart daarin formeel dat, door te Parys den heer Barodet te ondersteunen tegen den heer de Rémusat, men de regeering van den heer Thiers aanvalt en dat hij, voor niets ter wereld, zich bij een dergelijken aanval zou willen aansluiten, zoolang het grondgebied niet is bevrijd en de republiek niet heeft gezegevierd over de monarchale pogingen. De Fransche minister van buitenl. zaken heeft, zooals vele Italiaansche bladen melden, aan de Courcelles, den vertegenwoordiger der Fransche republiek bij den sHeiligen Stoel, een uitvoerige depêche gezonden, waarin 'uiteengezet wordt, dat Frankrijk thans niet in de gelegen heid is den Paus een schuilplaats aan te bieden, wegens de daarmede verbonden politieke moeilijkheden. Daar de Paus na de aanneming der wet op de kerkelijke ver- eeiiigingeu gelooft, niet meer te Rome de kerk te kunnen regeeren, had Ijij in den laatsten tijd zijn vroeger plan weder opgevat om zijn residentie te Pau te vestigen. De Rémusat zegt o. a.Het is in 't belang van dén Paus zei. en, Rome niet te'verlaten, want houdt hij zijn verblijf niet jDeer op het Vatikaan, dan ware de geheele hem aan hangende partij, die toch moeilijk'met hem naar Frankrijk zou kunnen komen, nl. de Romeinsche bisschoppen en pastoors en ordes-geestelijken, geheel aan de willekeur der Italiaansche regeering overgegeven. Dan kon ook Frank rijk niets meer voor hen doen. Blijft hij echter in Rome, dan bestond" er kans, dat de diplomatieke bemoeiingen bij ,'t Quirinaal, voornamelijk ook met'toog op de klooster- wet, met nieuwe kracht konden worden voortgezet. De minister van oorlog heeft thans al de stukken ontvangen betreffende het 'proces-Bazaine. Zy vulden een geheelen militairen postwagen. De instructie is nu geheel ofgeloopen en men verwacht de beslissing van generaal Cissoy over het al of niet in staat van beschuldiging stellen.' Indien de minister al de stukken wil doorloopen en met .aandacht nagaan, dan kan de beslissing nog wel wat uit blijven. i 'f Petit Journal verhaalt hoe in de vorige week d,e ad- "jinigtratie der plaatselijke belastingen te Parijs een expe- ™ie organiseerde om te ontdekken door welke houders ijtao houden de verschuldigde belasting werd ontdoken. Des reut de vracht te betalen en arte losaagen a zo po. st. per dag te voldoen; maar hij stelde een reconventioneele vor dering in tegen den kapitein wegens het stoppen der lading en het leggen van verband op een kapitaal van f46,000. Geen der vorderingen van beide partijen scheuen echier voor toewijzing vatbaar te zijn, want bij het vonnis, dat door de rechtbank te Rotterdam ten deze werd gewezen, werden beide partijn voorahnog niet ontvankelijk ver klaard. Van dit vonnis werd heden het appèl voor het hof bepleit. De vraag dieriiet thans geldt is, of de in deze ge stelde zekerheid kan worden opgeheven, vóórdat het ten processe omschreven geschil omtrent de overligdagen in Rusland bij de lading, zal zij n uitgemaakt Voor den appel lant, den heer Vrijland, trad op mr. G. M, van der Linden, en voor kapitein Duncan, den geiut. en incidenteelen appel lant, inr. B. M. Vlielander Hein. Beide partijen verlangen de vernietiging van het vonnis en alsnog toewijzing hunner vorderingen. Daar het openbaar ministerie in deze zaak niet behoeft te worden gehoord, zal het hof op een naderen dag uitspi aak doen. Op het drietal, tervooizieningin de vacatuiebij de Remonstrantsche gemeente te Rotterdam, zijn geplaatst de heeren: Dr. I. Hooykaas, te Schiedam, H. Maronier te Utrecht en F. C. A. Pantekoek, te Amsterdam. Het verslag der Tweede Kamer over de wijziging der militiewetstrekkende tot afschaffing der plaats vervanging en nommerverwisseling, behelpt een zeer uit voerige gedachtenwisseling over het voorstel zelf en over het verband met do algemeene organisatie des legers en der levende strijdki achten. De commissie van rapporteurs is het niet eens met de hoofdbedenking, in de afdeelingen geopperd, dat het wenschehjk eu noodzakelijk is, dat een zoo gewichtig vraagstuk niet tot oplossing worde gebracht, dan wanneer de Kamer teveus in de gelegenheid zij gesteld, over een algemeene herziening van de wetten op militie en schutterij te oordeelen. Door het ontwerp, zooals 't daar ligt, zal het doel niet worden bereikt. De opbrengst van 's rijles middelen bedraagt in het eeiste driemaandelyksche tydvak van dit jaar weder ruim f 200,000 meer dan in het vorige jaar en is reeds circa f 475,000 boven dc raming. Deze gestadige klimming is nog belangrijker te achten omdat het recht van successie, altijd een wisselvallige post, f200,000 beneden de raming en meer dan f 400,000 beneden de opbrengst van het ABONNEMENT: i «i -• i> COURANT.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1