Verschijnt iapljjksjitpMerl Hap. A°. Vrijdag SS April. ^3113, BINME8ILA!H9SGHE BERIGHTEPJ. Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door hel gcheelo RijkS.50. SCHIEDAM, 24 April 1873. De openbare zitting van den Gemeenteraad alhier, van gisteren, werd door vijftien leden bijgewoond. Afwezig waren de lieeren J. C. F. Nolet en Knappert. 4, De notulen van het verha delde in de zitting van 26 Maart jl. werden gelezen en goedgekeurd. 2. Ingekomen het Prov, Blad no. 43, bepalende het tijd- stip tot indiening der gemeente-rekening.Kennisgeving. 3. Resolutie van Ged. Staten, houdende goedkeuring van .de verordeningen tot heffing en invordering van havengeld. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Ontwerpbesluit tot af- en overschrijving van de ge meente-begrooting voor '1872.Komt later iabehandeling. 5. Ontwerp-verordening nopens het vervoer van lijders aan besmettelijke ziekten. Aangenomen met algemeene stemmen. 6. Versiag nopens den toestand van de gemeente over 1872. Aangenomen voor kennisgeving; zullende het worden gedrukt en rondgedeeld. 7. Staat van ouinvorderbaie posten van de plaatselijke directe belasting over 1871. Ter inzage nedergelegd en aangehouden tot een volgende vergadei ing 8. Rekening van deStedel'yke Gasfabriek over 4872. In handen van de Finaueieele Commissie, ten fine van onderzoek en rapport. 9. Verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1872. Aangenomen voor kennisgeving. 10. Missive van de Plaatselijke Schoolcommissie, die kennis geeft dat de heer J. J. G. Nolet zijn ontslag als lid dier commissie heeft genomen, en waarbij zij ter zijner ver vanging voord) aagt de heei en mr. A. K. J. van der Drift en S. I. Zoetmulder. Ter inzage en aangehouden. 11. Missive van dezelfde Commissie, over de verstrek king van sehoolpi ijzen. Aangenomen voor kennisgeving. 12. Missive van dezelfde Commissie, betreffende de 'examens op de openbare scholen voor lager onderwijs. Aangenomen voor kennisgeving. 13. Missive van dezelfde Commissie, adviseerende tot veileenen van eei vol ontslag aan de hulponderwijzers K.M. Smith, thans waarnemend hoofdonderwijzer, en A. van Ganswijk. Dat eervol ontslag met algemeene stemmen verleend. 14. Rekening van de Commissie tot beheer van de fondsen der vernietigde gilden over 1872. Ter inzage en aangehouden. 15. Mededeeling omtrent de tijdsbepaling van de over- gangs- en eind-examens van de middelbaie scholen. Aangenomen voor kennisgeving. 16. Missive van den directeur der Hoogere Burgerschool, houdende dankbetuiging voor de vei hooging van zijne jaar wedde. Aangenomen voor kennisgeving. 17. Missive van de Holl, Maatschappij van Landbouw, afdeeling Rotterdam, Schiedam eu omstreken, houdende dankbetuiging voor de vetleende toelage bij de gehouden veetentoonstelling, Aangenomen voor kennisgeving. '18. Missive van S. van West, die aanbiedt voor f 150 de zeetijdingen te leveren. 'Verzonden aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken ten fine van onderzoek en rapport. 19. Adres van de erven van mr. P. Loopuyt, nopens de overheuling van de banslootaan de Westvest en tot afstand van grond. In handengesteld van de Commissie van 'Fabricage om bericht en raad. 20. Adres van II. I,eenders, om afstand van grond aan de Bokkinghang, achter de,Verbrande Erven. Hetzelfde besluit. 21. Ontwerp-besluiten tot het doen van af-en over schrijving op de gemeente-begrooting voor 1872 en '1873. Aangenomen met algemeene stemmen. 22. Af- en overschrijving van de begrooting der dienst doende Schutterij over 1872. Aangenomen met alge meene stemmen. 23. Eerste voljaars-kohier der plaatselijke directe bekis ting over 1873, wijken A, B, C en D, groot f329iO.Gl'/i. Goedgekeurd met algemeene sten menzullende liet op Tnieuw ter inzage worden nedergelegd. ,24. 'Rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken over 1872; ontvangsten f500, uitgaven f573.79, na- deelig slot f73.79. Goedgekeurd met algemeene stem men. De heer J. F. Leguer houdt zich, als zijnde lid van de Kamer, buiten stemming. j 25. Rekening van het beheer over de heel- en verlos kundige instrumenten-verzameling o\er 1871ontvangsten f 144.31, uitgaven f95.46; vooideelig saldo f48.85. Goedgekeurd met algemeene stemmen. '{■26. Adies van mr. J. G. Biillenburg, om ontslag als "leeraar in de staathuishoudkunde enz., bij het middelbaar ^oderwijs. Het* gevraagde ontslag eervol verleend. '27.' Benoeming lof leeiaae in de gymnastiek. Be- 'Soemdde hul pondei wijzer A, de Vletter, met 13 stemmen. r> L-Tuiaenburg erlangde 2 stemmen. Avöü'S Adres" van J. ,van Ree, om afstand van grond achter ||||g 1ft- (Brieven Franco.3 de Visscherssti aat. Aangenomen met algemeene stem men, tegen den vastgestelden pi ijs van f2.50 per centiare. 29. Voorstel tot aanwijzing van een nieuw blok tot stichting van arbeiderswoningen. Daaitoe besloten, en, op voorstel van den lieer J. F. Legner met 12 tegen 3 stemmen bepaald, dat de prijs per centiare voortaan zal beloopeu f3. Tenen de lieei en J. B Nolet, van der Drift en J. A. Nolet Wz. 30 Vooiste! van Burgemeester en Wethouders, tot toe kenning van cene wekeiijksche toelage van f2 aan ieder, voor vier oude weiltiioden (twee aan de Gasfabriek en twee bij de Fabricage.) Na breedvoerige beraadslaging aangenomen met 13 stemmen tegen i. Tegen de heer J. F. Legner. 31. Regeling van bet aantal scholen voor het lager onderwijs, vei hooging der jaarwedden van liet onder wijzend personeel en toelage aan de hoofdonderwijzers wegens het schoonhouden van de schoollokalen. Ineen vorige veigadei ing deed de Voorzitter een voor stel niet ter dadelijke behandeling maar tot voorbereiding voor een volgende veigadeiing. Dat voorate! kwam in hoofdzaak hierop neder: Door het overlijden van. den hoofdonderwijzer J. van der Hoeven Mz. was een vacature ontstaan van hoofilondei wijzer aan een school voor gewoon lager ondeiwijs. Burgemeester en Wethouders hadden dientengevolge beiekeningen eu beeijfeiingen gemaakt, welke hen tot de ovei tuiging leidden, dat voor 't oogenblik een school voor gewoon lager onderwijs zou kunnen wor den gemist; echter zonder waarborg dat dit zoo voor 't ver volg zou kunuen blijven, daartegenover de uitbreiding aan de bijzondere scholen gegeven, de omstandigheid staat, dat de bevolking der gemeente voortdurend vermeerdert, en het dus zeer "goed mogelijk kon zijn, dat misschien reeds spoedig een vermeerdei de schooljeugd deze school weer eisch *n zou. Voor het oogeublik, zouden echter de 5 bestaandescholen voldoende zijn, aldus verdeeld: 2 armenscholen, 2 tusschen- scholen eu I burgerschool, allen voor jongens en. meisjes; op grond daarvan gaven Buigemcester en Wethouders in overweging de bestaande vacature niet te vervullen. In vei band hiermede is liet noodzakelijk dat het hulp- onderwijzerspersoneel aau de overblijvende scholen wordt vei sterkt, omdat die scholen, nu slechts gedeeltelijk bezet, door de opheffing van de zesde school volledig zullen bezet worden. Bovendien stelden Burgemeester en Wethouders gelijk tijdig voor om, evenals onlangs de jaaiwedde der leeraren bij het middelbaar ouderwijs verhoogd zijn, die van het lager onderwijs eenigszins te verbeteien en aan iedere school,1 naar behoefte, een geschikt hulppersoneel te verschaffen. Dat voorstel luidde om voor de 5 hoofdonderwijzers, behalve het genot van vrije woning, de jaarwedde te be palen op f 14U0, en hen daarvoor tevens te belasten met het onderwijs aan deVormschool eu aan de llerhalingschool, behoudens de bestaande toelage van f 400 aan don dii ecteur der Vormschoolvervolgens om het getal hulponderwijzers te bepalen op 17, te weten, 6 legen een jaarwedde van f600, 6 van f500 en 5 van f 400 voor ieder en om het be drag der toelage voor de gezamenlijke kweokelingen, dat thans f2850 bediaagt, terug te brengen op f2500. Nog wenschten Burgemeester en Wethouders bij deze regeling ook een zaakwaa billijkheid te regelen, namelijk, de quaestie van 't schoonhouden der scholen. De onder wijzers zijn daartoe noch rechtens, noch wettelijk verplicht, en daarom wordt het billijk geacht een tegemoetkoming te verleenen, naar gelang van het aantal localen en wel van f75, f400 en f50 in het jaar. Ten slotte volgde dje verklaring, dat liet adres van de hulponderwijzers, dat na de ontworpen reggling was inge komen, niet door Bui gemeesler en Wethouders kon wor den ondersteund. Het vei zoek toch was collegialiter, en zulk een verzoek is in strijd met de opvatting, ook van dezen Raad. Zijn er hulponderwijzers die werkelijk een verhooging van jaarwedde verdienen, dan zullen juist deze daartoe werden voorgedingen aan den Raad; daardoor bestaat dan tevens een pukkel voorde meest bekwame en' meest geschikte hulponderwijzers; Zonder beraadsla ging werden deze voorstellen met algemeene stemmen aangenomen, waardoor tevens kan geacht worden op het adres der hulponderwijzers afwijzend te zijn beschikt. 32. Adres van den Hervormden Kerkeraad, om gebruik der schoollokalen voor gewoon tevens meer uitgebreid lager onderwijs voor godsdienstonderwijs. Na breed voerige beraadslaging met 9 tegen 5 stemmen besloten, overeenkomstig liet voorstel van Burgemeester en Wet houders, om'daaitoe geen veiandeiing te brengen inde door den Raad vastgestelde schooluren. Tegen de heeren 3. F. Legner, Rijnbende, van der Schalk, Ris en 3. Lechner, 33. "Voostel tot den aanleg eener voetbrug over de Nieuwe Haven, die f4000 zal kosten. Met 12 tegen 2 stemmen de opdracht aau Bmgemeester en Wethoudeis verstrakt, om in ovei leg met de Commissie van Fabiicage het bestek op te maken en tot het doen. van openbare aan- bestedingover te gaan. Tegen de heereu van der Schalk en Roelants. ABVEBTElf TIBlïi Prijs: van 1 lol 10 gewone regels f 1.O0; iedere regel meer (0.10 Voor den werkenden sland en voor weldadigheidde helft van den prijs. 34. "Voorstel van Burgemeester ten Wethouders, dat de aannemer van Luiksclie keien, die niet te verkrygen zijn, levere Faucouvalkeien. Aangenomen met algemeene stemmen. 35. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, om hen te machtigen eenige gronden langs den Singel aan te koopen tegen 50 cents per centiare, ter verbréeding van den weg. Aaugenomen met algemeene stemmen. 36. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, om hen te machtigen tot verplaatsing van het brandspuithuisje nabij het Balkengat, naast do brugwachterswoning, aan de Varkenssluis. Aangenomen met algemeene stemmen. 37. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot het aangaan van een geldlcening ten bedrage van f20000, ten einde te vooizien in. de uitgaven a. voor de brug.over de Nieuwe Haven; eu b. tot aanvulling van het bedrag'wegens deu aanleg van een bazaltkade langs de Buitenhaven. Aangenomen met algemeene stemmen. 38. Mededeeling door Burgemeester en Wethouders van de een foren tién en briefwisseling gehouden metGedep. Staten van Zuidholland en de Hoogheemraadschappen van Schielaud en belflaud, over het in en uitlaten van water en de waterverveisching. Ter inzage van de leden neder gelegd.^ 39. Eindelijk her ft de heer J. F. Legner een vraag gedaan betrekking hebbende op het verzoek tot overheuling van de sloot aan de Westvest, waarop de voorzitter ant woordde, dat deze zaak zooeven door den Raad in handen was gesteld van de Commissie van Fabiicage, wier rapport men moest in wachten. Daarna is de vergadei ing gescheiden. Door de afdeeling Schiedam van de Maatschappij tot Nut van den 3a vaan, is op haie laatste vergadering be sloten de som van f50 af te staan voor de noodlijdenden te Demak, Dit bedrag is reeds opgezonden aan deD alge-*1 meenen sccretai is te 's Hago. Dooi het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid holland ziju, na afgelegd examen, tot de Evangeliebediening toe gelaten, de heeren G. C. Steynis eu J. Herderschee, beiden doctorandi in de Theologie van de Leidsche Hoogeschool. Wij vernemen van goederhand dat weldra alle waggons van de Holl. IJzeren spoorwegmaatschappij door middel van gas zullen worden verlicht. De wijze waarop dat geschieden zal is even eenvoudig als doeltreffend. Zooals men weet wordt nu in den glazen bol in iederen waggondesavondseen petroleum-lamp aangebrachtthans zal in dien bol een toestel worden gezet, die bestaat uit een gashouder waaraan een buisjè met brander is bevestigd. De gashouder bevat juist zooveel gas als noodig is voor een gaspit per dag en dagelijks zullen door een toestel, aan het station te Amsterdam geplaatst, deze verschillende houders weer met gas worden gevuld, zoodat dit licht dan even ge makkelijk m de behandeling is alsof men daartoe petro leum of een andere vloeistof bezigde. Van verscheidene zijden werd beweerd, dat de ten toonstelling te Weeuen den 4 Mei niet zou voltooid wezen. Wy' hebben naar Weenen geschreven en ontvingen het volgende antwoordt »De tentoonstelling zal niet gereed wezen dan tegen4 Juni. De ofïïcieele opening heeft'den 4 Mei'plaats, maar alleen is dan het hoofdgebouw geheel voltooid. Het geheel zal eerst in orde zijn tegen het laatst van die maand. De gvoote warmte begint hier eerst met Juli." Wij meenen onzen lezers een dienst te doen met deze 'uit goede bron ontvangen mededeeling. (Amh. Ot.) Naar men uit Groningen mededeelt, moet een sol daat, die op post stond op den Ebbingepoortewal bij hét kruitmagazijn, met losse patroon op eenige daar spelende kinderen hebben geschoten, s Het feit wordt onderzocht." Tegen de ongehuwde moeder, die in de vorige week haar kind bij Driebergen te vondeling legde, en die, zooals wij in een vorig nommer mededeelden, gevankelijk naar Amersfoort werd overgebracht, is, ten gevolge van ver zachtende omstandighéden, geen rechtsvervolging in gesteld. De burgemeester1 van Driebergen en eenige in gezetenen dier gemeente moeten zich het lot van'de onge lukkige aangetrokken en haar de noodige gelden verschaft heuben, om weer naar Amsterdam terug te keeren en om in de uitbestedingskosten van "de kleine vooreerst te kunnen voorzien. Naar wij vernemen, moet de moeder deze weldaad wel waardig zijn; aangezien het haar niet te doen geweest is om van liet kind voor goed ontslagen te zijn, daar zij in liet op de kleertjes van het kind gespeld briefje ook verzocht, dat men het, George zou noemen^ wijders belovende de kleine over drie jaren te zullen komen terughalen, daar zij alsdan, niet meer onder voogdijschap' staande, over eenige middelen zal kunnen beschikken. <v De dansen der Seneca-Indianen worden door het te Sint Louis verschijnende blad the Béjpublican beschreven èn zijn even bevallig, naar het schijnt, en nog wel zoo in teressant om te zien als die op onze bals. Die dansen worden viermaal in het jaar gehouden op bepaalde tijden en verschillen geheel en al van de lichaamsoefeningen van dien aard bij andere volken in zwang. De vier dansen dragen de namen yan Hondendans, Aarbeziëadans St ABONNEMENT: f i COURANT. i H SU SCHIEDAMSCHE

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1