De Burgemeester en Wethouders van Schiedam YmsBjit iaplijh. uitgezonderd Diuslajs. Zaterdag 26 April. M 3116. K e n n i s e v i n g. UiitÉ HL A W D S Q H E BERICHTEN, BINIENUiDSCHE BERICHTEN. COURANT. ABONNBMBKTi Abonnementsprijsper Drie Maanden f 1 85. Franco per Post, duor het geheele Rijk8 50. Doen lo welen: Dat hel Eerste voljaars Kohier voor de Plaatselijke Directe Delisting dezer Gemeente, voor het dienstjaar 1873, door den Gcmeenleraid vastgesteld op den 23 April jlingevolge het bepaalde luj art 2G5 der Gemeente wet, gedurende den tijd van acht da/jen, voor een ieder lei lezing op da Secretarie dor Gemeente is nedergelegd En is hiervan afkondiging geschied, waar hel behoort, den 25 Apul 1873 Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J VAN DIJK VAN MATENhSSE De Secretaris, A W MULDER De tentoonstelling te Weenen, of liever de Weener politie, is door een Engelsche inzending v er-rij kt gexv orden, die zeer eigenaardig is. Een collectie n. 1. van photogra- phiën der meest bekende schurken, van wien men ver moedde, dat zij Weenen met een bezoek zullen vereeren tijdens de groote drukte, die aldaar verwacht wordt. Het zijn alle personen, die gezeten hebben en waarschijnlijk nog meer zullen zitten; daartoe moeten deze photographien de behulpzame hand bieden. Over de Weener tentoonstelling schrijft men: De vervoermiddelen zijn te Weenen veel duurder dau in eenige andere plaats van geheel Europa. Een huurkoets kost voor den kleinsten afstand nog een gulden. Daar nu de koetsiers te Weenen met een werk staking dreigen, wanneer ter gelegenheid van de tentoon stelling hun tarief niet met 25% verhoogd wordt, zouden de vreemdelingen weldoen, hun eigen vélocipèdes mede te voeren. Er bestaat, zooals men weet, tusschen de Fransche en de Spaansche grenzen een kleine strook gronds, die onder den naam van republiek van Andorra, een klein on afhankelijk staatje vormt. De Carlisten hebben het noodig geoordeeld dit landje tot het middelpunt hunner handelingen uit te kiezen. Priesters, Jezuïeten, en aan hun hoofd de bisschop van Urgel, wiens zetel aan dit grond gebied grenst, zijn er heen gevlucht en bereiden van daar uit strooptochten voor op het Spaansche grondgebied. De regeering van Madrid heeft zich eindelijk met deze handelingen bemoeid, en heeft, door middel van den re- publikeinsehen generaal die te Urgel kommandant is, aan de regeering dier kleine republiek doen weten, dat, zoo zij niet oogenblikkelijk paal en perk aan deze handelingen stelde, en wel door diegenen te verbannen die er zich op be vinden, alle betrekkingen tusschen le Val d'Andorra en Spanje voorloopig zouden worden afgebroken. SCHIEDAM, 25 April 1878. Uit-het vroeger opgegeven drietal van predikanten geformeerd door den kerkeraad der Remonstrantsche Ge deformeerde igemeente te Rotterdam, is beroepen de heer dr. L Hooykaas, predikant bij de Hervormde Gemeente te Schiedam. (In het nommer van gisteren slechts in een gedeelte der oplage opgenomen.) Z. M, deKoningheeftbenoemdtotlstenluitenantbij het korps scherpschutters alhier, de heer C. J. Smith, thans 2de luitenant t 'j genoemd korps. Wij waren gisteren avond in de gelegenheid de tooneelvoorstelling van de Schiedamsche vcreeniging Aeschylus bij te wonen en moeten erkennen een recht ge noeglijken avond te hebben doorgebracht, 't geen ook het geval scheen te zijn met allen die in de zaal tegenwoordig waren. De beide stukken'Liefde en~ Wraak en de Jager, Huzaar en het Oestermeisje, werden flink en goed afge speeld, zoodat het gezelschap daarvoor alle eer toekomt. Bracht het eerste stuk bij menigeen een traan in het oog, bet laa'tste prikkelde den lachlust van het begin tot het einde. Wij wenschen de vereeniging moed en volharding toe om op den ingeslagen weg voort te gaan en hopen dat zij door ondersteuning van buitengewone leden meer en meer in bloei moge toenemen. —- Dij circulaire aan burgemeesters der gemeenten in Z'-Holland worden deze in kennis gesteld vaneen door den commissaris des Konings in deze provincie in overleg met den heer districts-veearts Alcrs vastgestelde aanwijzing voor de reiniging en desinfectie van stallen, nadat die door that vee verlaten, eu voor zoover ze tengevolge van long- 5 ziekte besmet zyn. De nota van den minister van koloniën over onze ^betrekkingen tot het tijk van Atsjih sinds J824, is Woens dag avond laat in de Kamer rondgedeeld, en beslaat 35 Vpaginas folio. Zij behelst een historische uiteenzetting tot f op de laatste verwikkelingen, toen het Indische bestuur jazag, dat de Sultan en zijn afgezanten ons misleidden en Verraderlijk te werk gingen, en zich zelfs tot de buiten- te gezanten hadden gewend, om ondersteuning tegen (Brieven Franco.) ons in te roepen, terwijl zij met ons in onderhandeling waien tot regeling van geiezen geschillen en onze hulp inriepen tegen hunne iuwendige partijschappen. Terwijl de Atsjiueesche gezanten nog te Rtouw waren, vernam de Indische regeering, dat in liet begin van Januari een afge vaardigde van den Sultan van Atsjm naar het Fransche gouvernement was gezonden, om hulp en bescherming tegen ons te vragtn, terwijl ook vroeger de-hulp vau Italië was ingeroepen, en dat wijders de Atsjineesche gezanten, bij ons met vriendschappelijke vei zekering komende, tege lijkertijd gedurende hun vet blijf met de Marnix te Singa pore bezoeken aflegden bij de agenten van vreemde mo gendheden aldaar, om hun het voorstel te doen tot het sluiten van tractaten met Atsjin, omdat dit door Nederland zou zijn ledreigd. Vandaar dat de Indische regeering en het opperbestuur begrepen, dat opheldering en rekenschap moest worden gevraagd en dat inmenging moest voor komen worden. Dientengevolge werd een regeerings-cotn- missaris naar Atsjin gezonden, met last om, wanneer de Sultan weigerde volledige opheldering te geven of de noodige waarborgen voor een goede verhouding en voor het wegnemen der oorzaken van vioegere botsingen, hem den ooi log te verklaren. Tot het laatste oogenblik zoo resumeert het rapport is naar een minnelijke schik king met Atsjin gestreefd, en het doel dar expeditie is dan ook in de instructie voor den opperbevelhebber aldus om schreven sOm bij onverhoopte mislukking der pogingen van vrode- lievenden aatd, desnoods door kiacht van wapenen, de be stuurders van-het rijk van Atsjin te noodzaken om te vol doen aan de hun door den gouvernements-commissaris te stellen eischen, die (blijkens hetgeen in het rapport vooraf gaat) betrekking hadden tot naleving der verplichtingen van vroegere en latere tractaten," Atsjin heeft echter ge weigerd opheldering te geven en daarop is, den 26 Maart, de oorlogsverklaring gevolgd. Inmiddels is met de be trokken mogendheden in gedachtenwisseling getreden en heeft de regeering by deze de meest gewenschte wel willendheid en medewerking ondervonden. Men verneemt, dat de regeering een groote ruimte besproken heeft in de stoomboot Prins Hendrik, naar Java, voor het vervoer van ammuuitie enz., en dat maatre gelen zullen getroffen worden om meer stoomschepen in de directe vaart naar Java te brengen. De St. Öt. bevat de voorwaarden van concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Leiden naar Woerden. Bij de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam is beroe pen de heer L. Schouten, predikant bij die gemeente te Harderwijk. Een plechtigheid, waat toe zich de zaal van het Hut te Rotterdam voorzeker nog niet heeft geleend, had Woensdagavond aldaar plaats. Het Korps Koninklijke Scherpschutteis reeds lang het plan gekoesterd hebbende hun kommandant, den heer A. van Stolk Gz. een bewijs van sympathie te geven, had zich aldaar vergaderd om den waardigen man een prachtige eeresabel uit te reiken. Om 8 ure trad hij de zaal binnen onder de fanfares der muziek. Nadat eenige muzieknommers met de meeste juistheid waren afgespeeld, was het oogenblik daar dat de uitreiking zou geschieden. Dithad plaats dooreen der scherpschutters, den heer Dubbelman, onder een schoone toespraak. Vervolgens nam de heer van Stolk zelve het woord om den heer Dubbelman, als ook het geheele korps dank te zeggen voor het prachtige cadeau. Reeds voor eenigen tijd was door hem ter sluiks vernomen, dat dit plan bij het korps bestond en toen had hij gezegd haar liever nog niet te ontvangen, doch de liefde en sympathie voor het korps was hem vóór geweest. De heer Dubbelman dankt daarna voor de trouwe op komst der verschillende corpoiatiën en de plechtigheid werd met eenige nommers muziek besloten. T1 Nieuw-Lekkerland sterven de koeien aan de moerziekte. Meest hebben dezelfde koeien vroeger aan de tongblaar geleden. Aan het YJKKSLdkK van de Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier, over het jaar 4872, ontleenen wjj het volgende: Slot. III. algemeen handels-entrepot. Directeuren vanwege den Handel waren in het afgcloopen jaar de heeren J. A. Nolet Wz. en J. Loopuyt. Naardien de tijd des eerstgenoeraden op 6 Januari 4873 zou eindigen, werd door de Kamer een voordiacht opgemaakt en Z, M. den Koning aangeboden,» waarop waren geplaatst de heeren 4. J. A. Nolet Wz., 2. J. T. Beukers en 3. T. II. B. Snijders. Do heer J. A. Nolet Wz. werd daarop herbenoemd. De voornaamste artikelen in het entrepot opgeslagen, zijn Ruwe suiker, melasson, gedistilleerd, rundvleesch, papier, wijn en aardappelenmeel, Te dien aanzien verkreeg de Kamer de navolgende opgaven A B V 1 B T E N T 1 S N i Prijs: van 1 tot 10 gewone regels f 1 00: iedere regel meer O.tO. Voor den werkenden stand en voor weldadigheidde helft van den prijs. Ruwe Suiker, Voor de Ned. Handelmaatschappijvoorraad op 1 Januari 1872: 801 kranj wegende bruto 208,733 kilogr. Aangevoerd met vier schepen van Java 9,239 kranj., wegende bruto 2,306,820 kilogr. "Voorraad op 31 December 1872: 1,458 kranj., wegende bruto 200,626 kilogr. Voor particuliere rekening werd in 4872 aangevoerd van West-Indió 22 vatenwegende 2,245 kilogr. Meiassen. Voorraad op 1 Januari 4872: nihil. Van Demerary aangevoerd 446 vaten, wegende bruto 312,740 kilogr. Voorraad op 31 December 4872 nihil. Btatcnlandsch Gedistilleerd. Voorraad op 1 Januari 1872: 32 fusten, inhoudende 140.43 hectoi. Ingeslagen 39 fusten, inhoudende 157.04 liectol. Voorraad op 31 December 1872* 19 fusten, inhoudende 107.06 hectoi. Bmnenlandsch Gedistilleerd. Voorraad op 1 Januari 1872: 15 fusten, inhoudende 97.95 hectoi. Ingeslagen 101 fusten, inhoudende 298.57 hectoi. Voorraad op 31 December 1872 nihil. Gezouten Rundvleesch, Voorraad op 1 Januan 1872: 12 vaten, wegende bruto 1,858 kilogr. Ingeslagen 40 vatenwegende bruto 1,400 kilogr. Voorraad op 31 December 1872: nihil. Papier. In- en weder uitgeslagen 615 pakken of 3,206 riem. Wijn. In- en weder uitgeslagen 28 kisten, inhoudende 1,680 flesschen. Aardappelenmeel, In- en uitgeslagen 550 balen, wegende 55,000 kilogr. e. NEDERLAKDSGIIE DANK. Van de gelegenheidopengesteld bij de correspondenten der Nederlandsche Bank ter verwisseling en verkrijging van bankbiljetten en specie wordt voortdurend druk gebruik gemaakt. Disconteeringen en beleeningen nemen .gaandeweg toe. V. De Kamer en hare werkzaamheden. De Kamer was in 1872 samengesteld als volgt: J, J. G. Nolet, Voorzitter; J. T. Beukers, Voorzitter-plaatsvervanger; J. Meijer J.Pz., T. II. B. Snijders, A. M. F. van Deventer, T. P. JansanL. IV. C, WalravenJ. J. van Otterdijk J. F. Legner, Leden; en Mr. W. H. Jansen, Secretaris. De Hooge Regeering raadpleegde de Kamer nopens de bij haar ingebrachte klachten over de belemmering en ver traging, welke de stoomvaart ondervindt ten gevolge van de bepalingen, omtrent het schutten, opgenomen in het reglement voor het kanaal door Voome. Zij verzocht voorts naar aanleiding van een bericht, voor komende iff we Norddeulschc Mlgemeine Zeilung van 46 Juli 1872, huur te willen mededeelen of ook hier te lande Amerikaans*# spek wordt in den handel gebracht en zoo ja, in wejUe* havens dat artikel wordt aangevoerd en wie daarin handel drijven in het groot. Door het Gemeentebestuur van Schiedam werd de Kamer geraadpleegd over het adres der korenmeters, houdende ver zoek om hun de bevoegdheid te verleenen tot het wegen van koren en om daarvoor een tarief te bepalen, alsmede over verschillende verzoekschriften betrekking hebbende op beurtveeron of op concessies voor stoombootdiensten. De Kamer maakte gebruik van haar recht van initiatief naar aanleiding der wijzigingen gebracht in de tarieven der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen. Zij wendde zich tot de Hooge Regeering en verzocht dringend en met verwijzing naar artikel 20 der aan genoemde Maat schappij verleende concessie, eene hernieuwde wijziging der bedoelde tarieven in dien geest dat de vrachUoonen als maximum zouden worden teruggebracht tot de cijfers in het oude tarief bepaald, dat het rechtstreeksch vervoer op andere spoorlijnen zou hersteld en zoo mogelijk uitgebreid worden en dat ook het gedwongen besteUoon wederom zou worden afgeschaft. Ook gaf zij aan de Hooge Regeering den wensch te ken nen, met het oog op het groote belang, dat Schiedam heeft bij de richting eener eventueel aan te leggen spoorweglijn van den Hoek van Holland naar Rotterdam, dat indien zulks met de eischen van den dienst mocht zijn overeen te brengen en met het belang der zaak niet strijdig mocht worden geacht, de Kamer of althans het Gemeentebestuur zou worden gehoord over de ontworpen richting en over de voorgenomen plaatsing van het Station, voordat voor zoo danige lijn concessie zou worden verleend. Bij den Raad dezer Gemeente ondersteund" de Kamer door middel van een adres het in de zitting van 20 Sep tember 1872 gedane voorstel tot doorgraving der Wester haven tot in de Maas en het maken van eene groote schut sluis bij den Maasdijk. In dat adres verwees zij naar de gronden, aangevoerd in het verslag harer Commissie van 12 October 1871, en meende het een gelukkig verschijnsel te mogen noemen, dat de voltooiing van de Westerhaven de

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1