VerscMjnt iapljjts, glpiM Dinsiais. Maandag S Mei. A". 1873. Kennisgeving. M- 3122. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie-Maanden1 85. Franco per Poi(, door hot geheele Rijk8 50. Oproeping tot de Inschrijving voor de Schutterij. De Burgemeester en Wethouders van Schiedam, op Maandag den 19 Mei en Dingsdag den 20 Mei 1873, op beide dagen det voormiddags van 10 tot des namiddags 2 ure, BU1TEMLANDSCHE BERICHTEN. Stratford on Avon vierde den 23 April weder den ge boortedag van Shakespeare. Dat de geboorteplaats van den grooten dichter geen eigen tooneel heeft, werd alge meen afgekefurd en ruime inschrijvingen zullen een des wege'in 't leven geroepen commissie in staat stellen een schouwburg op te richten. Miss Glyn, de populaire actrice, heeft zich verbonden zoodra het gebouw gereed is geduren de de eerste maand gastrollen te geven. De Shakespeare- Bibliotheek is in het afgeloopen jaar 685 banden vermeer derd. Zy telt thans 4803 werken, waaronder 53 in de Nederlandsehe taal. Niettegenstaande de bladen der rechterzijde en de monarchalen al het mogelijke doen om den zin en de strekking der stemming van 11. Zondag zóó uit te leggen, dat er daardoor als het ware een panische Schrik in het land zou ontstaan, en op die manier de regeering zich in de strikken der reactie zou verwarren, heerscht er juist nu door geheel Frankrijk een wezenlijke kalmte in de ge moederen. In geen jaren hebben de algemeene ontvangers zooveel opgave gedaan van aankoop van rente als dezer dagen. Men beoordeelt hoe langer hoe koolblocdigor'de oorzaken van deze vorkièzingen en den invloed dien zij in de toekomst zullen uitoefenen. De circulaire van den onlangs te Parijs gekozen afgevaardigde aan zijn kiezers, waarin de meest verzoenende plannen geuit worden, heeft een uit muntenden indruk te weeg gebracht. Vele afgevaardigden van het rechter-centrum die, op het eerste oogenblik, vaii plan schenen de gelederen der rechterzijde te gaan ver sterken, hebben integendeel verklaard dat de vertegen woordiging voor den zoo duidelijk door het land ver klaarden wil, zich slechts voor den heer Thiers had te be tuigen, en hem te ondersteunen op liet terrein, waarop hij zich, door zijne boodschap in de maand November, ge plaatst had. En de lieer Casimir Pórier moet niet de eenige zijn die een verklaring in dezen zin heeft afgelegd .ook de prinsen van Orleans moeten als hun voornemen te (Brieven Franco.) 1 kennen gegeven hebben het linker-centrum meer nabij te willen komen. Dit laatste gerucht is, het behoeft bijna uiet gezegd te worden, zeer aau twijfel onderhevig, maar het is toch zeker dat er een samenstel van voorteekeuen bestaat, waarvan de lieer Thiers zichzelf rekenschap moet vragen en die zeker tot gevolg zullen hebben, dat do presi dent der republiek voor goed breko met liet stelsel van toegevendheid en van anti-republikeinsche vergelijken, waaruit de tegenwoordige toestand geboren is. De Fransch-Amerikaansche telegraafkabel en een der beide Engelsch-Amerikaansche kabels zijn gestoord, zoodat de berichlcmvisseling met Noord-Amerika, Cuba, de Antillen en Britsch-Guyana thans op de ecnigovorge- blevene der onderzeesche geleidingen moet worden onder houden. In dezen stand van zaken hebben de kabelmaat schappijen aanleiding gevonden om de bestaande tariefs- prijzen met ingang van 1 Mei, te verhoogen: met f 12.50 per telegram van hoogstens 10 woorden on met f 1.25 voor ieder woord daarboven. De seinkosten voor een enkel voudig telegram naar New-York bijv. bedragen dus voor- loopig f37.50 boten liet gewone tarief tot Londen. Twee verschrikkelijke branden hebben Woensdag, de eene te Venders, de andere te Gent, gewoed. In eerst genoemde stad zijn de gemeente-industrieschool, de kerk der jezuïeten en een Duitsche school door de vlammen ver teerd. Vijf menscheu hebben bij deze ramp verwondingen bekomen. Te Gent ontstond de brand in liet Katholieke, opvoedingsgesticht St. Amand, dat voor een groot gedeelte vernield is. Het beknopt antwoord, dat Keizer Frans Jozef, bij de plechtige opening van de internationale tentoonstelling te Weenen, op de toespraak van haren beschermheer, den aai tshertog Carl Ludwig, gegegeven heeft luidt als volgt Met groote bevrediging zie ik de voltooiing van een onder neming, wier gewicht en bcteekenis ik ten hoogste waardeer. Bij de ontwikkeling van dit groote werk heb ik steeds vertrouwd op de vaderlandsliefde van mijn volk en op hetgeen het kan daarslellen, alsmede op de sympathie en de ondersteuning van de natiën, die met ons bevriend zijn. Dankbaar erken ik de voltooiing van het werk, dat mijn keizerlijke toegenegenheid wegdraagt. Ik verklaar de wereldtentoonstelling voor '1873 geopend." Het drukken van den catalogus der Weener ten toonstelling is opgedragen aan de drukkerij van het Weener dagblad de Presse, welke werkt met twee der onlangs uitgevonden "Walter-person. Deze catalogus is wat typo grafie betreft, een werk van zoo kolossalen omvang, dat de uitvoering daarvan tegenwoordig op het geheele vaste land van Europa alleen mogelijk is aan de drukkerij der Presse met hare nieuwe machines. De catalogus zal 100 vellen druks beslaan en de oplage is ongeveer op een half mil- lioen ex. bepaald. Hiervoor is benoodigd een hoeveelheid van 50 millioen vellen papier of 100,000 riem, Om zich ten naastebij van deze papiermassa een begrip te maken, zij hier verzekerd, dat die mediaanvelten, aan elkander ge voegd, een lengte zouden hebben van 3993 Duitsche mijlen en van Weenen over Rusland, Azie en den Stillen Oceaan tot aan Mexico zouden reiken. Die vellen op elkander ge stapeld, zouden een hoogte hebben, welke 38 maal zoo hoog was, als die van den Stephanustoren. Om die massa papier te bedrukken zou een gewone snelpers, bij een onop houdelijke werkzaamheid vau 24 uren daags, 11 jaar en 7 maanden moeten doorwerken, terwijl thans twee Walter- persen datzelfde werk, nog bij liet dagelijks tweemaal drukken van de Presse, gemakkelijk in 4 weken verrichten en dus in dien tijd even zooveel als '193 snelpersen zouden afleveren. De man die dienst doet als portier bij de Weener- tentoonstelling, heeft dat werk meer bij de hand gehad. Hij heeft dezelfde betrekking waargenomen bij de tentoon stellingen te Parijs, Londen en Moskou. Hij spreekt alle Europeesche talen. De berichten uit Madrid luiden weder gunstiger. Rust heerscht er overal. De Carlistische benden schenen te verminderen. In het centrum van Spanje bestonden er zelfs geen meer. Het zelfvertrouwen kreeg dus weder de bovenhand. De maatregelen van voorzorg hadden te Madrid opgehouden, evenals de huiszoekingen. De telegrammen uit Londen waren uit Carlistische bron en derhalve leugen achtig. Het blad le Drapoau Franpais meldt, dat don Alphonso en doua Maria te Solsona in triomf ontvangen zijn. BINNENLAIÖQSGHE BERICHTE®. SCHIEDAM, 3 Mei 1873. Door den minister van binnenlnndsche zaken is aan Gedep. Staten der onderscheiden provinciën eeiihitvoerigc missive gericht betreffende de uitvoering dor wet van 4 December 1872 Slaatshlatl no. 134) tot voorziening tegen besmettelijke ziek ten. De minister deeltdaarbij onder scheiden wenken en opmerkingen mede, die hij verzoekt ter kennis van de gemeentebesturen te brengen, Van Ged. Staten vraagt de minister te zijner tijd rapport omtrent de A D V E B T E N T I EN: Prijs: van 1 lot 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer /"O.lOj Voor den werkenden stand en voor Weldadigheidde helft van den prijs. uitvoering, aan art. 7 der wet gegeven. Wanneer men, zegt de minister, bij die uitvoering het doel der bepaling in bet oog houdt, het isoleeren vooral van de eerste lijders aan een besmettelijke ziekte, dan schijnt dè inrichting noodig van een groot getal, weinig groote of kostbare, ge bouwen, door het geheele laud verspreid. Een enkel ver trek met een paar bedden en de uoodigste middelen tot^ ziekenverpleging zullen in vele gemeenten voldoende zijn. Donderdag heeft II. M. de koningin bij zich ont vangen den heor W. Lampe, uit Gouda, met vrouw en kind. Dit laatste was nl. verleden jaar geboren op den ver jaardag van II. M. en was naar H. M. genoemd. Thans had II. M. den wensch te kennen gegeven haar naamgenoote nog eens te zien. Op allerliefste wijze heeft zij de kleine toegesproken en de ouders veel voorspoed gewenscht. Daarna zijn de ouders huiswaarts gekeerd, vol ingenomen heid met de ontvangst. De overgang van onder-ofïicieren der infanterie e/i dor onbereden korpsen artillerie van liet legerliier te lande bij dat in Oost-Indië is weder opengesteldzullende voortaan bij de naar .Tava uit te zenden detachementen suppletie-troepen (per 125 man) 8 onder-officieren en 14 korporaals worden ingedeeld. Volgens een door den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indië gisteren overgeseind telegram vau den regeerings-conimissaris voor Atsjin, gedogteekend 2& April, was het embarkement, waarbij de meeste voorspoed onder vonden was, dien dag volbracht. Men was door den vijand geen oogenblik verontrust geworden. De landvoogd tele grafeerde ook, dat naar Deli eenige troepen gezonden waren ter bewaking van het kolendepot aldaar, ten dienste der flotille, welke belast is met de blokkade. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Overschie, do heer H. W. A. Verhoeff, predikant bij die gemeente te Cliarlois en Katendrecht. Naar wij vernemen zal te Viaardingen een bijeen komst van boekhouders plaats hebben op Maandag 5"Mei, om de belangen derharingvisscherij onderling te bespreken. Behalve de vischschepen zijn te Maassluis, gedurende April, langs den nieuwen waterweg binnengekomen 99 schepen waaronder 76 stoombooten en uitgevaren 269 180 Woensdag middag is uit de trekvaart bij de Geest brug het lijk opgehaald van een 18jarige jonge dochter, S. genaamd, die te 'sHage woonachtig en aldaar een 12tal dagen werd vermist. Het vermoeden bestaat dat hier aan een misdaad en niet aan een ongeluk valt te denken. Een zware houw- wond aan het hoofd,.schijnbaar'door eê'n scherp \yerktuig veroorzaakt, en dö tilt hét lid verwrongen arffi; bij ilè lijk schouwing geconstateerd, geven voor dit vermoeden grond. Het lijk der ongelukkig is heden in de gemeente Voor burg ter aarde besteljl. De officier van justitie jhr. mr. deBrauw, de rechter commissaris jlir. mr. Caan en de( heer griflier hebben zich naar Voorburg begeven tot het instellen van een onder zoek, waarvan de Uitkomst nog niet bekend is. Gisteren werden voor den Hoogen Raad twee gelijk soortige zaken in eersten aanleg behandeld. In de eerste zaak was het de Twentsche BankvereenigingBlijdenstein en Co., gevestigd te Amsterdam, eischerS, tegon den Staat der Nederlanden, gedaagde. In de tweede zaak was het E. Posno, zich gewoonlijk noemende en schrijvende.E. J. Posno, eischer, mede tegen den Staat, gedaagde. De eischers vragen vergoeding der door hen geleden schade door de ontvreemding:.van de eerste eischers, vaneen aangeteekenden brief, waarin zich bevond f20,000 aan bankpapier, en van den tweeden eischer, van een pakje aangeteekend per post verzonden, waarin zich edelgesteen ten bevonden. Men weet dateenigen tijd geleden de con ducteur D. van een expeditie-onderneming, diefstal van deze pakketten, per post en spoor verzonden, gepleegd heeft- en daarvoor tót cellulaire gevangenisstraf van twee jaren werd veroordeeld. Nu vorderen de belanghebbenden- vergoeding voor de geleden schade. Yoor de eischers trad op mr. Wintgens, die deed uitkomen, dat het.hier een quaestie van aansprakelijkheid en verantwoordelijkheid gold. Het is toch bekend, dat het brievenvervoer een mo nopolie is, dat de Staat zich heeft toegeëigend. Uit het hier voorgevallene blijkt echter, dat het grootste wanbeheer heeft plaats gevonden, dat men zich kan voorstellen. De vordering werd bestreden door den lands-advokaat mr. A. do Pinto. Het O. M. zal nader in deze zaken conclusie nemen. De schuttersraad in den Haag heeft den schutter J. B. aldaar wegens insubordinatie veroordeeld tot weg zending uit de schutterij en tot betaling eener geldboete van f 50 's jaars tot hot einde van zijn öjarigen diensttijd. De schutter trachtte zich te excuseeren met fe wijzen'op den verregaauden staat van dronkenschap waarin hjj verkeerde doch de raad oordeelde dat dit hoegenaamd tot geen ver- schooniug kon strekken., Men schrijft uit Meerkerk van'1 Mei; Nadat de per sonen van Floris Baas en Antonia Baas, verdacht van kin dermoord, op den 14 April jl., waren gevangen genomen,' Getien de Wet op de Schutterijen van den.ll April 1827 en in het bijionder gelei hebbende op die artikelen der Wet, welke in betrekking staan tot de jaarlijkaabe inschrijvingtoo tot de bestaande Registers van yroegere jaren, als tot de inschrijving welke gedurende de laatste bclft der maand Mei moet geschieden. Doen te weten Dat de Registers ter inschrijving voor de SCHUTTERIJ, txm do geborenen in de jaren 1830 tot 1848 ingeslotenzullen worden geopend ter inschrijving van alle mannelijke ingezetenen welke tot het laatstgemelde jaar beboeren, alsmede van hen, welke, in de vorige jaren geboren zijnde, sedert de laatst vorige inschrijving, zich alhier met der woon hebben nedergezet waaronder ook begrepen zijn de Militairen nadien tijdgepasporteerd, en de vreemdelingen, van buiten bel Rijk ge komen, die zicb alhier hebben gevestigd, voorzoo verre deze laatstcn het voornemen om zich in dit Rijk neder te zetten hebben aan den dag gelegd hetzij door eeneuttdruUkelijko verklaring, hetzij door de werkelijke over brenging van den zetel van hun vermogen cn de hoofdmiddelen van hun bestaan naar herwaarts, zonder dal de lijdelijke uitoefening van een tg bedrijf of handwerk, in ecnigo ondergeschikte betrekkingals zoodanig voornemen wordt aangemerkt; allen welke zullen worden ingeschreven in dat RegUler, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Dat van deze inschrijving niemand der vermelde personen is uitgezon derdmaar dal allenzonder onderscheid, daarin begrepen zijnal ware het ookdat zij zouden^vermecnenvolgens de wettot de vrijgestelden uitgestotenen te behooren; zullende derhalve, alle do bovengemclden daartoe bij deze wordende opgeroepen moeten verschijnen ten Raadhuize dozer Gemeente; ten einde zich te laten inschrijven. De Registers zullen op den eersten Junij finaal worden gesloten. De opgeroepenen zullen verpligl zijn, bij bunno inschrijving opgave te doen van hunne namen, voor- en bijnamen, van de plaats en den tijd hunner geboorte, hunne woonplaats met aanduiding van wijk cn nornmer, hel beroep hunner oudersen dal van ben zelf, of zij zijn gehuwd, ongehuwd of_weduwnaar, het getal hunner kinderen tan beider seksen, icdert wanneer zij ingezetenen der Gemeente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonen, cn eindelijk van de redenen die zij zouden vermeenen, hen van dc Schutterlyke dienst vrij te stellen of daartoe onbevoegd te maken naar aanleiding van arlt. 3 en 4 der Wet, met opgave van het artikelen onderdeel der Wet, waarop zij zich beroepen. Wordende voorts ieder hunner, buiten deze Gemeente geboren, aange maand, om zich tijdig van cene geboorte akte te voorzien, cn zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschieden en om Voor te komen, dat iemand doorecne verkeerde opgave van zijnen ouderdom^ vervatte in do straf bij de ÏVet bepaald Terwijl Burgemeester cn Wethouders voornoemd do hierbij belang' hebbenden waarschuwen, om zich van hunne verpligting in deze to kwijtenvermits uit krachto van art 9 der/Pet en art 6 van Z. Hl, Besluit ran 21 Maart 1828, al degenen, welke zich vóór het sluiten der Registersop den eersten Junij eerstkomende niet hebben laten inschrij' venalsnog ambtshalve zullen wordm ingeschreven, on dat zij dien tan gevolge, zullen worden verwezen dn eano geldboete, en daarenboven tonder loting bij de Schutterij ingelij,'indien hot zal Llijkont dat er tijdens da verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uit- ■fatting ten hunnen aanzien bestonden En is hiervan afkondiging geschied, waar hel behoort, den 2 Mei 1873. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, P. J. VAN DIJK. VAW MATENESSE. Do Secretaris A. W. MULDER COURANT.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1