Zaterdag 10 Mei. 4813. «UnmANQSGHE BERICHTEN. M 3126. A B OJïNEMETJTï Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door het geheele Rijk2 50. - pet bericht, dezer dagen' door enkele bladen mede gedeeld, dat de cholera op nieuw te Maagdenburg was uit gebroken en reeds zes personen daaraan bezweken waren, wordt thans door de Magdenb. Zeitung ten stelligste tegen gesproken. Het ingesteld geneeskundig onderzoek heeft daarentegen tot de ontdekking geleid, dat bewuste zes personen, wonende in hetzelfde huis, gebruik gemaakt hebben van drinkwater uit een put, dat met schadelijke bestanddeelen vermengd was, hetgeen allerwaarschijnlijkst hun ziekte, een hevige diarrhaea en eenige uren later hun dood tengevolge gehadheeft. De put is nu door de overheid afgesloten. De maatschappij, die de speelbank te Monaco heeft gepacht, heeft haar balans over het laatste jaar, dat den 1 April eindigde, openbaar gemaakt. Daaruit blijkt dat de maatschappij een winstje heeft behaald van 5,990,000 fr. Trekt men daarvan de algemeene onkosten af ten bedrage van 800,000 fr.dan blijft er nog een saldo over van 5,190,000 fr. Het kapitaal der maatschappij bedraagt 12 millioen. Onder de aandeelhouders komt in de eerste plaats voor neen machtig en voornaam heer," die geen auder is dan de vorst van Monaco. Ondanks do groote winsten, die de maatschappij behaald heeft, werd er, gelijk verzekerd wordt, niet agrof" ge speeld, zooals in de Duitsche hadplaatsen. Maar er zijn di ie tafels waar men zich aan roulette, en twee waar men zich aan rouge et noir te goed kan doen. Een der roidrWe-tafels heeft 100,000 fr. in één dag gewonnen; een andere 120,000 fr. Over het algemeen brengt de roulette het dub bele op van rouge et noir, De maatschappij heeft hare be ambten dit jaar weer goed betaald. Elk heeft 15,000 fr. ontvangen behalve vrije huisvesting, waaraan een gra tificatie van 4000 fr. is toegavoegd. Een zonderlinge werkstaking is op 'toogenblikin Henegouwen (België) hangende. In Juni van' t vorig jan wilden de kiezers van den Gemeenteraad van het dorp"'.! Beloeil niet ter stembus komen omdat er vertraging wer 1 aangebracht in het leggen van een spoonveglijn. Nu is deze laatste zaak echter geheel in het vergeetboek geraakt, ea daarom hebben al de burgemeesters, schepenen en raadsleden van de omliggende gemeenten der ontworpen lijn hun ontslag genomen. Eerst dus een werkstaking van de kiezers, nu van de gekozenen. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. SCHIEDAM, 9 Mei 1873. Heden wordt alhier op de gebruikelijke wjjze herdacht de verjaardag van H. K. H, Prinses Marianna der Nederlan den, tante des Konings. Naar men verneemt, heeft de minister van oorlog aan de plaatselijke kommandanten een circulaire gericht, hou dende, dat gewezen onderofficieren en korporaals van het Indisch leger, die voor den dienst bij dat leger nog ten volle geschikt zijn te achten en wier antecedenten gunstig zijn, in huu vorigén graad en tegen genot van een handgeld van 1200 tot een engagement voor het leger in Ned. Indië zul len worden toegelaten. Naai- het Dagblad, verneemt, heeft de president der Fransche republiek een depêche gericht tot den Fransehen gezant bij ons hof, markies de Gabriac, strekkende, om aan da Nederlandsche regeeriag, ten aanzien van den aan het rijk van Atsjin verklaarden oorlog, te kennen te geven, dat, ri in Frankrijk een gezant van Atsjin kome of niet, mogendheid zich steeds jegens Nederland een bevriende uaüezal betoonen; ook spreekt de heer Thiers in dien brief persoonlijk zijn .beste wenschea uit voor het welgelukken der tweede expeditie tegen Atsjin. ,i Naar men aan de Dr. UT. Br. Ct. mededeelt, is de aanvoerder der Atsjineezea een Nederlander, en nog wel een-Bosschenaar, genaamd WDeze persoon is, zegt wen, uit Nederland als onderofficier naar O. I. vertrokken, aldaarofQciergeworden emlaarnain Franschen dienst over gegaan; vervolgens moet hij van daar onder de Atsjineezen aangeland zijn. de verkiezing van drie leden voor den Gemeen teraad Woensdag te Rotterdam gehouden zijn uitgebracht jj§y stemmen, en was de uitslag als volgt: Groen stern- bwfje: van onwaarde 35, volstrekte meerderheid £58, gekozen de heer Hendrik Muller Szoon met 649 stemmen, oe heer J. Voorhoeve HCzn. bekwam 164, W. S. Burger Wz. 40, D. L. Wolfson 13, J. Hoos Nz. 12 stommen enz. i -j ^'em^rle/jevan onwaarde 28, volstrekte meerder- jjj 462 gekozen de heeren R. P. 't Ilooft met 644 en 1 w B°yer met 637 stemmen, de heer "W. H. van «eukeren'bekwam 174, L. A. R. Suermondt 149, D. L. v'Volfson 78, J. Hoos Nz. 25, "W. Burger Wz. 11 stemmen. ,^-Be groote toevloed van Amerikaausche spoorweg- fï v r i u aan Nederlandsche beurzen en de daarop ge- '^telgde aanzienlijke daling daarin, geeft, zoo als natuurlijk gifstof tot bespreking te over aan de pers. De hoofdvraag, CBrieven Franco.) die men zich daarbij stelt, is, of, onwetendheid dan wel kwade trouw bij de tusschenpersonen, geleid heeft tot deze voor het daarin gestoken Nederlandsche kapitaal zoo na- deelige uitkomst. Met genoegen merken wij dan ook in de W. It. Ot. een aankondiging van de gewezen firma A. J. en M. Milders op, waarin deze zich bereid verklaart inzage te geven aan een commissie van deskundigen van de con tracten van Amerikaansche waarden, door hare bemid deling gesloten en voorts alle beseheiden over te leggen, die haar goede trouw in dezen kunnen staven, en gaarne sluiten wij ons aan bij den wensch der JSf. JR. Ot., dat dit voorbeeld door andere huizen, die deze fondsen plaatsen, zal gevolgd worden. Gisteren Dacht, omstreeks 1 uur, is bij de firma Balil- maim Co., aan den Ouden Langendijk te Delft, inde win kelkast, een groote ruit ingeslagen en daarachter wegge haald een stuk buxltin ter waarde van f 100 en een zijden foulard, 't Mocht den agenten van politie der 3e klasse C. C. van der Burg, P. L. Elshout, F. J. Groen en W. de Bru'.n, spoedig gelukken, dcu dader, zekeren O. M., die gopasseerden Maandag eerst uit de gevangenis te Hoorn, was ontslagen, te arresteeren, terwijl hij 't ontvreemde nog in zijn bezit had. De punten ter behandeling in de algemeene ver gadering der «Voreeniging iu het belang der weezen-ver pleging", in Felix Mentis 16 Mei e. k. te houden, zijn: 1. a. Moeten de weezen blij ven daar, waar zij geboren zijn, of wel alleen op liet land worden opgevoed? b. De voeding der weezen. In te leiden door den heer O. G. Heldring. 2 Wat kan men doen tot bevordering van den goeden smaak bij de opvoeding in weeshuizen? In te leiden door den heer P, H. Ilugenholtz jr. 3. Welke is de beste wijze om iu weeshuizen vergrijpen tegen orde en zedelijkheid tegen te gaan? In te leiden door den heer R, Koopmaus van Boekereu. 4. Welke zijn de voorwaarden, waaronder de uitbestediug om Godsvjjfl moet geschieden, hetzij door regenten, hetzij door familieleden? In te leiden door den heer dr. T. Modderman Az. 5. Is het goed aan weeskinderen een distinctive kleeding te geven? In te leiden door den lieer A. Gihlemeester. 6. Mededeelingen van dr. L. W. E. Rauwenhoff, be treffende de uitbesteding in Schotland. De bijeenkomst zal worden opgeluisterd door een zang koor van meisjes uit het Israëlietisch en Luthersch weeshuis, en door harnjonie-muziek, uit te voeren door jongens uit het Ned. Herv, diaconie-weeshuis. Het hoofdbestuur der verecniging tot bevordering van 't volksonderwijs in Nederland heeft, iu plaats van wijlen den lieer D. Bouma Nieuwenhuis, tot secretaris be noemd de heerP. Potsma, hoofdonderwijzer te Leeuwarden. De vereeniging telt thans 20 afdeelingen en 55 corres pondentschappen. De commissie, benoemd bij besluit der algemeene ver gadering der vereeniging dd. 8 Juni 1872, omtrent de vraag: »Hoe moet het onderzoek, waarvan in art. 1 litt. tl. der statuten sprake is, plaats hebben, zal dit tot het gewenschte doel leiden?" heeft haar rapport voor de alge meene vergadering van 1873 uitgebracht. Dat onderzoek betreft de bezwaren tegen den wettelijken leerplicht. Do commissie besluit hare overwegingen met te zeggen, dat zij meent te hebben aangetoond, hoe de invoering van don wettelijken leerplicht evenmin een hersenschim is als de verplichting van eiken vader om zijn kinderen te onder houden, of van eiken burger om belasting te betalen. Zij wenscht echter nog niet voor te stellen van op grond van hare redeneeringen eenig besluit te nemen, of hare uiteen zetting te beschouwen als een bron voor een juiste kennis van die bezwaren; maar bepaalt zich voor te stellen: De vraag omtrent den wettelijken leerplicht voor te leggen aan heeren inspecteurs van het lager onderwijs, heeren school opzieners en hoofdonderwijzers inNederlandhen te verzoe ken, hun advies aan de vereeniging mede te deelen, en dau eerst, nadat de vereeniging hen gehoord heeft, te bepalen wat zij in deze zoo gewichtige zaak zal doen. De commissie bestaat uit de heeren A. M. van Voorthuyzen, B. Ter Haar Bz. en B. H. Pekelharing. De kiesverceniging te Oude Pekela heeft besloten, het aftredend lid der Tweede Kamer, den heer Jonckbloet, naar aanleiding van diens votum tegen ark '1 der inkomsten belasting, niet weer candidaat te stellen en is daarop met algemeene stemmen, op één na, candidaat gesteld de heer G. A. Addens, te Winschoterzijl. "Woensdag heeft te Assenbij gelegenheid van 's Konings verblijf aldaar, een schietwedstrijd plaats gehad, waaraan ongeveer 500 leden' van schutterijen en weerbaar- heidskorpsenuitdeNoordelijkeprovinciündeelnamen. Z.M., ten elf ure op het schiettorrein gearriveerd, heeft dit eerst ten 4 ure verlaten om daarna bij IID. commissaris te gaan dineeren. Des avonds had er een algemeene illuminatie plaats die uitmuntend slaagde en werd er in de open lucht muziek gemaakt. Duizenden menschen warén op de bjjen. De kapitein-kommandant der Assensche schutterij, oi'ga- ADVERTENTIEN: Prijs: van t lot 10 gewone regels l.OO; iedere regel meer fO.tO. Voor den werkenden stand en voor weldadigheidde helft van den prijs. uisateur van het schietterrein, is door Z. M. tot officier der orde van de Eikenkroon benoemd. Door het bestuur van den sigarenmakersbond'te Utrecht is onder de ingezetenen eeu circulaire verspreid, waarin een beroep wordt gedaan op de liefdadigheid. Iu deze circulaire leest men o. a., dat 4O0 personen zonder arbeid zijn, waarvan 250 met 4,5,6 en 7 kinderen. Een commissie uit hun midden is belast met de ontvangst der giften. In den strijd tusschen de sigarenmakers en hunne pa troons stellen wij ons geen partijmaar dit inroepen der algemeene liefdadigheid door arbeiders die hun werk staken, zal ieder afkeuren. "Wanneer dit plan gelukt en het Nederlandsche publiek door aalmoezen arbeiders ondersteunt, die het met hunne patroons niet eens kunnen worden, dan zal elke industrie op hare beurt aan gelijk lot zijn bloot gesteld. Dank zij tie giften van goedhartige, on nadenkende landgenooten, zullen dan de patroonsten slotte moeten toegeven. Wij spreken nog niet eens daarvan, dat wanneer de patroons de eischen hunner werklieden in willigen, de winstderving door verhooging der prijzen zal worden heisleld en het publiek alzoo, na de aalmoezen, do duurdere prijzen zal te betalen hebben, In goed Ilollaudsch heet ditmet eigen drieguldens zijn ruiten inwerpen, ArnliOt.) Men leest in de Standaard: Een maatregel die reeds lang voorzien werd, is door een der grootste sigarenfabrikanten te Amsterdam in toepas sing gebracht: hij heeft een aan lal jonge meisjes, bij wijze van proefneming, op zijn fabriek aan 'twerk gezet Alle werklieden aau die inrichting, waar de werkstaking liet eerst is uitgebroken, hadden de fabriek verlaten, zoodat de zaak in de laatste dagen geheel stil stond. De patroon was dus wel genoodzaakt tot het een of auder hulpmiddel zijn toevlucht te nemen. We behoeven niet te betoogen van hoeveel gewicht dit verschijnsel op het verloop der quaestie zijn zal. De patroons kunnen in den arbeid van vrouwen een krachtig wapen vinden in hun strijd tegen den bond, en wellicht bovendien een niet onaanzienlijke besparing van arbeidsloon verkry- gen, dewijl het maken van sigaren evengoed, zoo niet beter, door vrouwen als door mannen kan verricht wor den en de eersten natuurlijk.in staat zijn tegen een veel lager loon te werken. De bezwaren uit het oogpunt van zedelijkheid tegen den arbeid van meisjes op fabrieken ingebracht, vervallen voor een goed deel bij handhaving van het besluit om geen gemengd personeel toe te laten. Men schrijft ons uit Roermond Uit den ex-Af erctmtts van Sittard,wiens christelyke naam tegenwoordig is: Katholieke Dimburger, blijkt, dat mr. Ilyronimus Lambrechts, wonende te Papenhoven nomen et omenwezenlijk zijn candidatuur voor het lid maatschap der Tweede Kamer in het kiesdistrict Roermond zal doorzetten, in de plaats van den heer Pyls, die zich niet meer verkiesbaar stelt. Deze Hyronimus Lambrechts neemt het openbaar ministerie waar bij het kantongerecht te Sittard. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij.den naam' zijner woonplaats eer trachten aan te doen. Van den anderen kant dat is tegen mr. Hyronimus Lambrechts zal, naar ik u vrjj stellig melden kan, op treden jhr. mr. L. Michiels van Kessenich, wethouder te Roermond. Wij hopen dat deze candidaat het vereenigingspunt zal kunnen zijn van allen, die nog Nederlandsch denken en Nederlandsch gevoelen, en die in de handhaving en de ontwikkeling onzer vrijzinnige staatsinstellingen den roem zien van het gemeenschappelijke vaderland, een waarborg voor de welvaart van Nederland. (Arnh. Ot.) Voor hen, die niet genoegzaam bekend zijn met het eiland Sumatra en vooral met Atsjin, het tooneel van den laatsten krijg in Indië, laten wij hier een kleine schets volgen Atsjin is een onafhankelijk rijk in het Noorden, van het zeer vruchtbare, deels onbekende eiland Sumatra, welk ryk bestuurd wordt door een Sultan. liet westelijk en zuidelijk deel van Sumatra behoort aan Nederland. De Nederlandsche bezittingen bestaan uit het gouvernement der Westkust, de adsistent-residentie Ben- koelen, deLampongsche districten, de residentie Pale mbang met onderhoorigheden, derhalve de geheele zuidoostelijke helft en het grootste gedeelte der Westkust. Sumatra heeft een oppervlakte van 8102 vierkante mijlen, het is 236 mijlen lang en 35 tot 50 breed, met een bevolking van nog geen drie millioen zielen. Het is onge-- veer 15 maal zoo groot als Nederland. Vele bladen hebben de bevolking van Atsjin op drie mil lioen begroot. Dit is blijkbaar een vergissing daar geheel Sumatra slechts ongeveer drie millioen bewoners heeft. -Hot zal veel zijn als de Sultan een half millioen onderdanen telt, doch lnj is altijd machtig genoeg, om hem als vijand- niet gering te schatten. Sumatra is buitengewoon vruchtbaar; de binnenlanden zijn weinig bekend. Van het Noorden naar het Zuiden wordt het langs de westzijde doorben vulkanischen berg keten doorsneden, de "oostzyde is vlak en deels moerassig. COURANT. «ju Wimpwmwwmw iiim

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1