ijf" Vrijdag 10 Mei. A0. 1873. lilt BDITENLANDSCHE BERICHTEN. •"AIP. "Wanneer men de 13 verkiezingen van den 27 April en van 11 Mei bij elkaar, tolt, dan heeft nu de republikein- sche partij in hare verschillende fraction 11 afgevaardigden, die hare richting zijn toegedaan, verkregen, de legitimisti- sche partij een en de Bonapartistische ook een. Waiyieer nu dezelfde verhouding zich in geheel Frankrijk voordeed, voor het geval dat er een algemeene verkiezing plaats had, dan zou zij de stellige verbrokkeling van al de monarchale groepen medebrengen envooial duidelijk maken, dat het een hersenschim is een kleurloos gouvernement te willen, dat alleen steun zoekt bij de centrums, en dat droomt van de vestiging eener republiek met monarchale instellingen Het succes van den Bonapartist BoffLnton wordt natuur lijk door de dagbladen van zijn partij in'tbreede besproken, en men is nu op eens de nedei laag vergeten die hetzelfde departement vroeger bij de verkiezing van den heer Rouher geleden heeft. De constitutioneele wetten, die door het Fransche gouvernement bewerkt zijn, zullen den volgenden dag na de bijeenkomst der Kamer ingediend worden. De minister raad moet nog slechts de algemeene beschou wi ngen er over, die door den minister do Rémusat opgesteld zijn, bespreken. Maandag heeft de minister raad de kieswet, de eenige die nog onderzocht moest worden, afgehandeld. Alle inge wonnen berichten er over stemmen hiei in overeen, dat zij ten gunste der instelling van 2 kamers opgemaakt is en wel één kamer van 500 leden, door bet algemeene stem recht arrondissementsgewijze gekozen, de andere van om streeks 250 leden door dezelfde kiezers gekozen, drie leden op ieder departement. De onschendbaarheid van het alge meen stemrecht is in dezen zin geëerbiedigd, dat de leeftijd van den kiezer op 21 jaren gehouden is, doch hij moet een domicilie van 2 jaren .kunnen overleggen vóór dat hij zijn stemrecht kan uitoefenen. Men gelooft niet dat de heer Thiers van de al of niet aanname dezer wet een kabinets- quaestie zal maken. Overigens zal de wet nog niet zoo heel dadelijk aan de orde komen; de eerste zittingen der Kamer zullen wel door interpellatiën ingenomen worden, die de rechterzijde tot de regeering wil richten omtrent de feiten, die in de binnenlandsche politiek sedert de scheiding der Kamer zyn voorgevallen. Het rechter-eentrum is tegen den 17 Mei te Versailles opgeroepen. Men wacht dus zeer hevige debatten, die tot geen ander doel zullen leiden, dan de openbare meening te verontrusten en bij haar het ontzag voorde nationale vertegenwoordiging geheel weg te nemen. Op het platteland van de Aisne wordt een pamllet verspreid, getiteldHet tegengift, en gericht tegen het onderwijs. Dit geschrift tracht te bewijzen, dat het onder wijs het ergste is van alle kwaad en dat ieder mensch, die Mezen, schrijven en rekenen" kan, de grootste neiging tot moord heeft I De Figaro verhaalt, dat dezer dagen te Parijs een zonderling begraven is,» die sedert 40 jaar aldaar woonde, maar van Hollandschen oorsprong was. Zijn naam is van Utlem. In 1831 was hij luitenant bij het Nederlandseh leger en na de afscheiding van België niet wetende, welke natio naliteit te kiezen, verhuisde hij naar Parijs en leefde daar in de wijk Batagnolles Rue des Dames, van 4000 frs. rente. Hij was verzot op militaire zaken en vertoonde zich nooit andere dan in uniform. Hij las veel krijgskundige boeken en hield zichzelf voor een groot veldheer. Zyn buren hiel den veel van hem daar hij goedaardig en liefdadig was. Daar hy zich als te knap beschouwde om altijd luitenant te bly ven, zorgde hijzelf voor bevordering. In 1840 be- noemde hij zich tot kapitein en droeg de uniform van dien rang. In 1855 steeg hij op eigen bevel tot luitenant-kolonel. Tijdens den Krimoorlog vertoonde hij zich met de onder scheidingsteekenen van een kolonel in Ned. dienst, en be wees zichzelf in 1860 de eer eener benoeming tot ridder van den Ned. Leeuw,' waarvan hij lator zelfs officier en kommandeur werd. In 1870, toen zijn gezondhheid slecht werd, benoemde hij zich tot generaal. Daarop werd zyn ge zondheid beter zoodat hy zich in dien nieuwen rang kou vertoonen. Onder zyn papieren werden de brevetten ge vonden van de verschillende graden en ridderorden, die hij zich by 'de gratie van zichzelven had vereerd. TeNeuillyis dezer dagen op 65jarigen leeftijd over leden Iturbide, jongste zoon van don voorlaatsten Keizer van Mexico. Krachtens een overeenkomst met Keizer Maximiiiaan, zou de familie Iturbide 5 millioen francs ge nieten, wanneer zij zich verbond in Europa te blijven. Elk der leden ontving 150,000 francs, maar ten gevolge der latere gebeurtenissen, werd het overige gedeelte van die som niet uitbetaald. Ware Maximiiiaan Keizer gebleven, •- dan zou hunne positie geheel voianderd zijn, svant het was zyn voornemen, daar hij zelf kinderloos was, een der jongste kleinzonen van Keizer Iturbide aan te nemen en tot zyn opvolger te maken. Keizer Iturbide werd in 1822 in zijn land gefusilleerd, nadat hij zich eerst in ballingschap had y begeven, maar teruggekeerd jvas om aan de anarchie een einde te maken, van welken terugkeer hynaïefgenoeg was v«f' geweest het Congres kennis te geven." (Bi leven Franco.") Prins Iturbide had vroeger zelf een restauratie. Hij be dronk zich geregeld eiken avond aan bier. De Arneri- kaansche consul zal zoig diagen, dat zijne begrafenis over eenkomstig is met zijn hooge afkomst. De Beurs-commi°saris te Weencn heeft ''iusdag- namiddag namens den minister van financiën ter beur/o medegedeeld, dat door het officieele blad eon keizerlijke ver ordening zal openbaar gemaakt woi deu, krachtens welke de nationale bank gemachtigd wordt om wissels, behoudens de bepalingen dor statuten, te disconteeren, of effecten te beleenen, /.onder ten opzichte der uitgifte \an biljetten ge bonden te zij u aau liet in de statuten bepaald bedrag. Van een geloofwaardige zijde werd voot ts ter beurze verzekerd, dat liet comité van bankiers op de vroegbeure voor een aanzienlijke som ellecten a coulant zal koopou. Voorloopig is de handel op termijn, totdat de orde eeniger- mate hersteld is. geschoist. De stemming is thans bij het bcurspubliek ten gevolge van dezen maatregel veel kalmei-. Omtient de Weener internationale tentoonstelling luiden de berichten aanvankelijk niet zeer uitlokkend. Het blijkt namelijk dat, tengevolgcderaanlioudendestoit- regens de tentoonstelling geheel onder water gezet is. Op het plein heeft zicli een groote modderpoel gevormd, en in de rotonde lekt liet water aan alle kanten door, zoodat men er evenveel regenschermen als bezoekers in hooge, water dichte-laarzen ziet. Bovendien worden de weinige be zoekers nog afgeschrikt door een al te strenge coutróle, die echter moeilijk te vermijden is, nadat de algeineeue directie der tentoonstelling het dienstig geoordeeld heeft, om niet minder dan 26 verschillende sooi ten van tocgaugkaarten, met nauwelijks te onderscheiden kleuren, in te voeren. Ook over de ongehoorde afzettei ij voor voeding, huisvestingeuz., die alle denkbeeld te boven gaat, wordt terecht door het meerendeel der bezoekers geklaagd. Jlendrik Conscience heeft een nieuw werk in tsveo deeièn voltooid. Dit historisch werk zal naar allen schijn tot titel dragende Verlossing van Brussel. Het onderwerp, zegt het Gentsche Volksbelang, is uit Belgie's geschiedenis getrokken, eii grijpt plaats in 1356, toen de manhaftige Everaard Serclaes, met een klein aantal trouwe mannen, Brussel verlostte. Brieven uit Rome, dd. '12 dezer, vermelden, dat de mauifestatie van 11. Zondag door ongeveer5000 personen gehouden is. De menigte ging eerst naar het Quirinaal om den Koning met het doel der meeting bekend te maken, namelijk: een grooterc uitbreiding van de algemeene wet geving betrekkelijk de godsdienstigecorpcratiën. Zij riepen: Weg met de corporatiën. Weg met de Jezuïeten! en bovenal: Weg met het ministerie I De toegangen tot het Quirinaal waren door de militairen bezet. De houding en de kreten der menigte werden zoodreigend, dat de open bare macht meermalen-gedwongen was vuur te geven. De afgevaardigde Coetani, president dezer meeting, werd in triomf naar huis gebracht. Den geheelen nacht hebben pa trouilles de stad moeten doorkruisen. Een vijftigtal afge vaardigden der rechterzijde hebben zich van hunne partij afgescheiden, nopens de quaestie der wet op de godsdien stige corporatiën. Men vreest, dat de toestand van het ministerie onhoudbaar is. Ook te Napels moet een soortgelijke beweging hebben plaats gehad. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. SCHIEDAM, 15 Mei 1873. De minister van financiën heeft bij resolutie van 8 dezer vastgesteld het plan van de 282e Staatsloterij. Zij zal bestaan uit 20 000 loten, -10,000 prijzeu en 2 premiën. De collecte zal worden geopend op Maandag 9 Juni en gesloten op Zaterdag 21 Juni. De trekking zal aanvangen den 7 Juli, terwijl de laatste 100 uommers op Zaterdag 27 September zuilen worden getrokken. Blijkens de regeling van den zomerdienst op den Rijnspoorweg zyn de doorloopende sneltreinen tusschen Amsterdam, Rotterdam en Keulen aanmerkelijk versneld. De heer mr. G. Dumbav heeftaandekiesvereeniging Vrijheid en Orde,-te Deventer te kennen te geven, dat hij niet weder in aanmerking wenscht te komen voor het lid maatschap van de Tweede Kamer. De kiesvei eenig'mg Een dracht maakt Macht te Breda, heeft voor de aanstaande verkiezing van een lid der Tweede Kamer bij acclamatie caudidnat gesteld den heer N. R. II. Guljé, oud-lid der Kamer. - De Standaard meent, dat bij de verkiezingen voor do Kamer te Goes, sniet-inmengiug onzerzijds wellicht de aangewezen gedragslijn zal zijn." Dat komt nog ai goed, want te Goes treedt dit jaar niemand af! Men schrijft uit 's Hage aan de Middelb. Ot,: Er zijn hier enkele advocaten in groote agitatie over het amendement-Rutgers om aan deu Huag den hoogen raad tè ontnemen; mij dunkt, zij ranken zicli zonder reden ongerust,"want de Kamer zal wei nooit dat-achtbare college, waarvoor nog zoo betrekkelyk kort geleden het Haagsclie 'k plein zoo allorvervaarlijkst werd ontsierd, naar Utrecht of Amsterdam verzenden. Misschien waren liet anders als verjongingskuur niet kwaad, want velen van de hoogedel achtbaren zouden cene verandering van klimaat, hoe gerin»- ook, niet meer kunnen verdragen. De procureurs hier ter stede maken er zich niet erg ongerust over, dat het afmakings-ainendernent-van Houten zal worden aangenomen. Zij hebben gelijk, geloof ik. 3> Quaeritur: waarom zijn de gi ootstc tegenstanders van het procuraat gewezen procureuis, als Gratama, demi- nister de Viies, enz., of fungeeiende procureurs, zooals Bredius? Niemand kan mij hier de vraag voldoende op lossou." De Köln. Zeit. eindigt een artikel over Atsjin met de volgende beschouwing: »ln het uajaar zullen de Hollanders, met frissclie en ver- meerdoule strijdkrachten, hun aanval tegen Atsjin hervat ten. De bewouers van dit rijk zullen evenwel deu tijd, tot aan de hei vatting der vijandelijkheden, niet onbenut laten voorbijgaan, maar zich zooveel mogelijk trachten te ver sterken. Dat hun goede vrienden, de Engelsche kooplieden te Poelo Penang en Singapore, voor wie niets zoo ongo- wenscht zou kunnen gebeuren als de inbezitneming van Atsjin dooi- Holland, eerstgenoemdcu Staat met alle krijgs- rnaterialen zullen ondersteunen, kan men voor zeker hou den. Er wordt alzoo een oorlog voorbei eid, dien beide par tijen ongetwijfeld met een zelfde, niets ontziende verbitte ring zullen Voeren. Voor Atsjrn geldt het zijn totnutoe bewaarde zelfstandigheid, terwijl de overwinning van dit rijk door Holland een des te grootore politieke noodzakelijk heid is, nu zijn troepen bij den eersten aanval op de Atsji- neezen de nederlaag geleden hebben. Dat Holland in dezen strijd vroeger oflater overwinnaar zal blijven, iswaarschijn- hjk, bijna zeker; nog zekerder is het evenwel, dat deze strijd een zeer verwoede en bloedige zal worden. Bij dit vooruitzicht troost alleen de gedachte, dat misschien juist de..e oorlog de grondslag zal zijn tot vestiging, ook in Atsjin, van even welingerichte en heilzame toestanden, als thans in het Nederlandsche gouvernement op Sumatra's West kust bestaan. Deze oorlog kan zelfs de oorzaak worden, dat de bijna even guustig als Penang en Singapore gelegpn hoofdstad Atsjin, onder den Nederlandschen scepter, pog eenmaal als mededingster van genoemde rijke en machtige handelsplaatsen zal optreden. Men leest in de Internationale Ausstellungs Ztg. jEen der schoonste sieraden van onze tentoonstelling vor men de prachtige en door grootheiji der voorwerpen in, het oog springende producten uit de Nederlandsche fabriek der heeren van Kempen te Voorschoten. Zoowel uit een aesthctiscji als uit een technisch oogpunt bewijzen deze stukken een zeer groote bedrevenheid. Een der schoonste is een massief zilveren kan, naar antiek model vervaardigd door middel der galvanoplastiek. Deze methode, waarvan wij hier de eerste goed geslaagde producten zien, opent een nieuw veld voor de zilverfabrikatie. Bovendien hebben de heeren J. M. en L. J. S. van Kempen fotografiüa ten toongesteld van beelden van het nationale gedenkteekente 'sllage, die eveneens door galvanische electriciteit ver vaardigd zijn.. Een daarbij gevoegd stuk metaal bewijst, dat het vaster is dan gewoon brons. Wij kunnen niet na laten de opmerkzaamheid van kenners te vestigen op deze nieuwe uitstekende metaalbewerking." "Wij lezen in de Dordr. Ot. het volgende Wat het menschelijke vernuft en eeu vaste wil vermo gen, daarvan waren wij dezer dagen in de gelegenheid ons te overtuigen. Onze stadgenoot, de heer L. van Tette- roode, bekend als een bekwaam biljartmaker, ging reeds 20 jaren in zijn beschikbaren tijd van het denkbeeld zwanger, om een aanschouwelijke voorstelling, door middel van een mechaniek, te geven, van den loop der aarde, gedurende het jaar, en daarbij van den loop der maan rond de aarde gedurende datzelfde tijdperk. Toen hem later een gebrék aan het gezichtsvermogen dreigde met blindheid,-waarvoor geen geneesmiddel waar hij dit ook zocht baatte, schraagde de verwezenlijking van dit lievelingsdenkbeeld hem in de hem opgelegde bezoeking niet alleen, maar veelde hij zelfs een prikkel te meer, omdooromslachtigenweg, aan andere werklieden te beduiden, wat hem voor de sedert twee jaren van alle licht beroofde oogen bleef schemeren. Die Ver wezenlijking van zijn lievelingsdenkbeeld is hem eindelijk gelukt, en ofschoon dan ook zelf zijn werk niet kunnende zien, wil hij toch dit aan anderen vertoonen, en zoo waren wij in de gelegenheid dat te aanschouwen. Het is, als wij het zoo zeggen mogen, een gedeelte van een planetarium in natura werkende; op een ronddraaiende schijf staafde aarde op een spil, en evenzoo de maam- En, terwijl de aarde, altijd gericht met de noordpool naar het Noorden, op hare as wentelt, neemt evenzoo de maan haren loop rond de aarde en beschijnt deze met hare afwisselingen rondom, en zulks gedurende den geheelen loop van het jaar. Alles wordt door een en dezelfde mechaniek be wogen, die wij niet zagen, want dat is 's mans geheim. Wij herhalen, het was iets weemoedigs, den ontwerper zoo goed als dit zijn blindheid gedoogde, uitleg van het werk, i xijn werk te zien geven, dat hy niet zien kon, maartoch f ,i/ i I u! f G 0 U RANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1 85. Franco per Post, door hol gehccle Kijk jSSSilaSilalmSSSmcmilSaaimSSmmmB ADVEJKTENTIENt Pnj>.: i in 1 int 10 gennne regels f t 00; iedere regel meer ƒ0.10. Voor don werkenden slmd en voor weldadigheid, de helft van den prijs.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1