njuiTÉML^ Woensdag IIfl Mei. b, A". 1873. M 3133. 3UHEM.AK0SCHE BERICHTE*. A B ONNBMENT: Abonnementsprijs, per Drie Mn.uideuf 1.85. Franco per Postdoor liet gcticole Dijk2 50. (Brieven Franco.) ADVEBTENTIBN: Prijs: van 1 tot 10 gewone regels f 00; iedere regel meor ƒ0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. Om den Hemelvaartsdag, zal aan staanden Donderdag-avond geen pourant worden uitgegeven. Het Buckingham-paleis te Londen wordt in gereed heid gebracht, ten einde de Schach van Perzië liet in Juni a. s., bij gelegenheid van zijn bezoek aan Engeland, kunne betrekken. De Koningin Victoria zal tegen het midden dier maand van Balmoral, in Schotland, naar de hoofdstad terugkeeren, om den Schach te begroeten. Het Eugelseh geneeskundig tijdschrift The Lancet maakt melding van een kleinen levenden worm van 'At duitn lengte en 'A,oo duim in middellijn, welke ontdekt is in het bloed van sommige personen die in ludië vertoefd hadden. In een droppel bloed uit het oorlelletje genomen vond men zes stuks van die dieren. - Tal van geruchten hebben te Parijs elkander afge wisseld over het nieuw te hervormen ministerie; er werden dan ook zoovele verschillende namen genoemd en zoo dik wijls werd er op nieuw ministerraad gehouden, dat het inderdaad onmogelijk scheen iets zekers omtrent deze mi- nisterieele crisis te kunnen vermelden, te meer daar het Journal- Official het'diepste stilzwijgen er over in acht nam. Volgens de laatste berichten echter zal het ministerie samengesteld zijn als volgt: Casimir Périer als minister van binnenlandsche zaken; de Rémusat, buitenlandsclie zaken; Dufaure, justitie; Léon Say, financiën; deFourtou, eeredienst; "Waduirigton, openbaar ouderwijsBéreuger, openbare werken; Teisserenc de Bort, koophandel; de Gissey oorlog, en Pothuau marine. Er zijn derhalve drie nieuwe ministers, terwijl de Fourtou, die minister van openbare werken was, thans de portefeuille van eeredienst heeft aangenomen. Men begrijpt de tactiek van den heer Thiers, waarom hij den heer Casimir Péricr, die aanvoerder is van een groep, die men de rechterzijde van het linker-centrum zou kunnen noemen, aan zich getrokken heeft. Deze groep kan, door zich het/ij aan den eenen hetzij aan den anderen kant aan te sluiten, de meerderheid vormen, en de berekening is daardoor des te zekerder, doordat de laatste verkiezingen 11 stemmen aan de linkerzijde en slechts 2 aan de rechter zijde gegeven hebben. - In het Frausche blad le Siècle leest men, dat te Orleausville, in Algiers, een wijfjes-muildier een jong heeft geworpen. Dit voorval, dat door de geueesheeren uit den omtrek, is geconstateerd, strijdt geheel en al met den alge meen geldenden regel, dat by gekruiste rassen de voort teling ophoudt. Het toont daarentegen de waarheid aan van 'tgeen Darwin heeft gezegd: De onvruchtbaarheid, die men bij gekruiste rassen vindt, is een gewoon ver schijnsel, maar bij den tegenwoordigen stand der weten schap kan men dit als niet zeker en algemeen geldend beschouwen. Uit Berlijn wordt medegedeeld, dat de Bondsraad zich met het advies zijner rechtskundige commissie vcr- eenigd heeft, om namelijk de Redemptoristen en Lazaris ten, benevens de congregatiën van den II. Geest en het II. Hart, te beschouwen als verwant aan de Jezu'ieten-orde, zoodat zij binnen den wettigen termijn zullen moeten opge heven worden. De Rij ksdag heeft in zijn beide laatste zittingen hoofd zakelijk het tweede jaailyksch overzicht van het bestuur der Keizerlijke regeering in den Elzas-Lolliaringen bedis cussieerd. Bij die gelegenheid heeft de rijkskanselier von Bismarck oen enandermaal het woord gevoerd, en de hevige aanvallen van de ultramontaansche afgevaardigden "Windt- horst en Mallinckrodtbver het bestuur in dat ryksland, en vooral over het uitzetten van zekere clericale personen, be- hoorende tot de zoogenaamde schoolbroeders, krachtig wederlegd. Zyn verklaringen werden dan ook door de ver gadering met luiden bijval begroet. In den loop der discus sie deelde do rijkskanselier voorts mede, dat het dictator schap over den Elzas-Lotharingen met primo Januari 1874 zal opgeheviv worden, zoo ten minste de Rijksdag er niet anders over beschikt. Daarmede in verband ligt thansreeds een wetsontwerp, betreffende het invoeren eener constitu tie in voornoemde provinciën, ter goedkeuring aan den op ppr-president te Straatsburg voor, welk ontwerp later bij don Rijksdag zal worden ingediend. Een der medeplichtigen aan den voor eenigen tijd gepleegden diefstal aan de Antwerpsche Bank, zekere de Vos, heeft zich een zware vermeerdering van straf op'den luils gehaald. Met zijn medeplichtige Riflard naar Parijs gevlucht zijnde, werd h'ii daar aangehouden, doch schoot bij die gelegenheid met zyn revolver als een bezetene in het rond, waardoor hij verscheiden pgrsonen trof. Voo-' dat feit is hij tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld. - SCHIEDAM, 20 Mei 1873. Jl. Zaterdagavond heeft zich D. Penning, na dit in den namiddag reeds op eon andere plaats te hebben be proefd^ bij welke gelegenheid hij echter gered werd, in een sloot aan den Rotterdamscben Dijk, \ei dronken. Op de Hondententoonstelling te 's Hage zijn o. a. be kroond een kortharige drijfbiak, toebehoorcude aan den lieer J. Loopuyt, met een lsten prijs, zilveren medaille; en een kortharige patrijshond, toebehoorende aan den heer J. J. van der Burg, met een tweedon prijs, beiden van Schiedam. Door het departement van financiën is mededeehng gedaan van de volgende opgave der op 15 Moi 1878 in de ondei staande entrepots aanwezige hoeveelheid ruwesuikei Amsterdam42,602,293 kilogr. Rotterdam48,270,381 Schiedam80,410 Dordrecht429,810 s Middelburg391,454 Totaal 61,780,351 kilogr. Door de Nederlandsche Handelmaatschappij zijn be vracht de navolgende schepen, als Voor Amsterdam: Socmbing, k. W. A. Kannegieter, 699 gem. lasten f 83 33. India Packet, k. G. Dieperiug, 400 gem. 1.s 83.47. Maibit, k. A. Altmann, 609 gem. 1s 83.84. Ar/Scheffar, k. J. L. Besseling, 398 gem 1. 84.70. Prinses Amalia, k. G. II. Timmerman, 445 gem. 1. 84.70. Pres. vanBijckevorsel, k. K. J. Leeuwcu, 449gem. 1. 84.70. PaulinaOonst,Kleonore,k.P.II.Bloem,306gem.I. 84.70. Voor Rotterdam: Baron van Pallandt van Mosendaal, k, J. A. Vrij man, 752 gem. 183.49, Voor Schiedam: Dordrecht II, k. O. J. Rotgans, 408 gem. 1. i> 84.44. Z. M. de Koning heeft met groot gevolg aan dea ge pensioneerden adjudaut-onderofïicier Kohier, vader van den voor Atsjin gesneuvelden generaal-majoor, een bezoek gebracht. Genoemde heer Kohier had zich ter audiëntie aangemeld, maar op echt koninklijken tiaut had Z. M. ver kozen aan den ip rouw gedompelden vader een bezoek brengen. Het bezoek dat de Koningin in gezelschap van Prins Alexander aan Marken bracht, was voor de eiland-bewoners eeu heugelijk feit. Onvermoeid doorki uisten de vorstelijke personen het eiland, waarbij zij dikwijls vrij smalle brug getjes betraden, over de vei schillende slooten gelegd en ter eere \an de plechtigheid eenigszins verbreed (van rijtuigen is daar geen sprake). II. M. betoonde zich als gewoonlijk' minzaam en allervriendelijkst jegens ouden en jongen en ichtte tot velen belangstellende vragen. Treffend was ook liet oogenblik waarop de hooge be zoekster, het kerkgebouw binnengeleid zijnde, aan den leeraar der plaats het verzoek richtte, den kansel te be' klimmen en een koit gebed uit te spreken. Terwijl daar aan voldaan werd, zag men do fiere gestalte der Koningin eerbiedig voorovergebogen; daar zat II. M. te midden vau haar volk op een eenvoudigen stoel in het bedehuis ter neder, en allerhartelijkst waren de woorden, waarmede zij den leeraar dankte, nadat ook nog, op voorstel van een der aamvezigeu, het: »Vader, sla ons steeds in liefde gade" enz. aangeheven was. De Minister van Financiën verwittigt de belang hebbenden, dat er gelegenheid bestaat om op denzelfden voet als met de stoomschepen vau de Maatschappij Neder land, met de stoomschepen van de Maatschappij Java ge wone en aangeteekendc brieven, gedrukte stukken en monsters van koopwaren tusschen Nederland en Neder- landsch-Indiê te verzenden. De brieven en verdere stukken die het publiek met de gemelde gelegenheden wenscht te verzenden, moeten voor zien zijn van een bepaalde aanwijzing op het adres, waar uit van dat verlangen blijkt. Het eerste vertiek vau het stoomschip Java van de ge noemde Maatschappij van het Nieuwcdiep is bepaald op den 31sten Mei aanstaande. Blijkens het veislag van de handelingen der al- gemeone synodale commissie der Ned. Ilerv. Kerk werd dezer dagen aan de orde gesteld het puutde reorganisatie van het bestuur der Ned. Ilerv. Kerk. De vergnderiug oor deelde, dat zijzelve geen afgewerkt plau voor zulk een ont werp aan de volgende synode zou kunnen mededeelen. Zi besloot derhalve, aan de synode, op aan den toestand der kerk te ontleenen gronden, in overweging te geven, aan eeu door de synodale commissie uit of buiten hare leden te be noemen commissie van mannen, zooveel mogelijk van ver schillende richtingen, op te dragen een herziening van het algemeen stemrecht te ontwerpen en zoodanig ontwerp by de synode in 1874 in te dienen, met machtiging van de synodale commissie om, als zij in de samenstelling van zulk een commissie niet mocht singen, zelve by dre synode een ontwerp van herziening ter tafel te'brengen. Het N. v. d. U. waarschuwt de houders van vreemde spoor weg waar den tegen le groote overhaasting om zich daarvan te ontdoen. Overhaasting moét onvermijde lijk tot schade voeren. Er zijn goede en slechte A meri- kaausche spoorwegwaarden, evenals er goede en slechte effecten zijn, en even dwaas zou het zijn om b. v. Oosten- 'ijksche' fondsen te verwerpen, omdat Griekenland niet betaalt, als alle spoorweg-maatschappijen te verwei pen, omdat cr zijn, die geen waarde hebben. Beter wellicht waien ze nooit gekocht, maar nu dit eenmaal geschied is, nu trachte men zooveel mogelijk onderzoek te doen naar de waarden, die men bezit Overijling schaadt hier in dub bele mate. Naar wij vernemen is jhr. van Sypesteijn benoemd tot gouverneur van Suriname. In het district Gorinchem vestigen velen van liberale zijde hunne aandacht op mr. G. van Tienhoven, hoog leeraar te Amsterdam, en van anti-revolutionairen kant op mr, J. W. GefkeD oud-lid der Kamer. eVi ijheid en Vooruitgang" te Lemmer, heeft de hoeren AVybenga en Idzerda op nieuw candidaat gesteld. De algemeene Kiesvereeniginginlietdistrict Alkmaar heeft tot candidaat gesteld het aftredend lid jhr. mr. C. van Foreest, le Heilo. Door 64 lidmaten der Ned. Ilerv. Kerk, leden der Heiv. gemeente te Moerdijk, is aan het prov. kerkbestuur van Noord-Brabant een adres gezonden, waarin zij, er op wijzende hoe zij verhinderd'worden door de willekeurige handelingen van den uit het predikambt ontzetten ds. Koeken, de godsdienstoefeningen bij te wonen ver zoeken dat gezegd prov. kerkbestuur het daarheen wende, dat zij niet langer verstoken blijven van hunne gewone Zondagsche godsdienstoefeningen, geleid door een daartoe bevoegden predikant. - Van het garnizoen te Utrecht hebben zich ruim 130 manschappen van verschillende korpsen aangeboden voor den militairen dienst in Oost-Indië. Uit den Standaard vernemen wij dat, ten gevolge der verplichte koepokinenting voor scholieren, 262 kinderen de school niet bezoeken. Dit getal valt ons by zonder mede de gemoedsbezwaren zijn dus op verre na zoo algemeen niet als men het wel heeft laten voorkomen. Merkwaar dig is het ook wanneer men in de opgave van den Standaard let op de plaatsen, waar die slachtoffers van de wet wonen. Terwijl er in Amsterdam slechts 6 kindereu tot deze cate gorie behooren en in geen der zoogenaamde steden één enkele, vindt men er in 's Gravenpolder 66, in Nieuw- Vennep 28, in Rilland 76. Deze drie gemeenten, waarvan de namen ter nauwernood bekend zijn, leveren met haar drieën liet twee derde gedeelte van het gehec'.e contigent der gemoedsbezwaarden. Uit Zierikzee wordt geschrevenEen predikant van n naburig dorr .erde dezer dagen een huiselijk feest en bedankte kort uarua door een advertentie in de Haar lems che Courant voor de vele blijken van deelneming bij die gelegenheid ondervonden. Het Nieuws van den Dag zag deze advertentie als een bericht van overlijden aan en nam haar als zoodanig over. Men vei heelde zich de verbazing yan den predikant en zijne liuisgeuooten, die het laaste niet opgemerkt hadden, toen de post herhaaldelijk briefkaarten enz. pour condoler bracht van oude academie-kennissen, vrienden van den gewaanden overledene, geadresseerd aan mevrouw de weduwe Voor eenige dagen vertrok van het dorp Dreyschor een milicien naar Middelburg om daar ingedeeld te worden, en eveneens een jongeling uit Zierikzee die denzelfden ge slachtsnaam voerde. De laatste was nauwelijks sinds een paar dagen afge reisd, of zijn vader kwam plotseling te overlijden, en zijn broeders, vermoedende dat hij nog niet naar zijn hun nog onbekende garnizoensplaats zou vertrokken zijn, telegra feerden de treurmare naar Middelburg over. De miliciens evenwel waren reeds ingedeeld, en een officier gaf Utrecht aan als de plaats, waarheen het telegram aan X. moest worden opgezonden. Djiarheen evenwel was niet X. uit Zierikzee, maar X. uit Dreyschor in garnizoen gelegd. Deze ontving dus het telegram, twijfelde geen oogenblik aan de juistheid der tieurige tijding, te minder omdat ook hij een broeder hed met denzelfden voornaam als de onderteekeuaar van het telegram, en kreeg onmid dellijk verlof om zijn vader de laatste eer te gaan bewijzen. Even buiten Dreyschor ontmoet hij een kennis, die zich verwonderde over zijn spoedige terugkomst. Ben je dan toch nog bij de huzaren ingelij fd? vroeg deze, en behoefje eerst later op te komen? Maar je kent dan toch het vreese- lijk ongeluk wel Je hebt toch wel gehoord, dat mijn vader overleden is? was het antwoord van den verbaasden jongeling, wiens verbazing niet weinig klom en wiens vreugde grenzenloos was, toen hij ten antwoord ontving Je vader dood?! Voor nog geen vijf minuten heb ik met hem over je staan te praten. I r Ah COURANT. *J'5 M.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1