Donderdag 5 Juni. NIEUW BLOED. ;lv 4.873. M 3143. BUITENLANQSCHE BERICHTE». BINNEIM.ANDSCHE BERICHTEN. M. ml m n n s ABONNBMBKT: Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1 85. franco per Post, door het gehcele Rijk2 50. (Brieven Franco.) Slechts op één wijze is het mogelijk een vaderlnndsche en een levenskrachtige Tweede Kamer te verkrijgen. De liberale partij moet door flinke, nieuwe elementen ver sterkt worden. Aan de kiesdistricten, die in het bezit zijn van geavaneeerden of contramineurs, de zorg, de de Roo's, Kappeyne's of Jonckbloet's, door misschien, minder schitterende, maar toch bezadigder en verstandigerliberalen te vervangen. Wij hebben genoeg van al die parlementaire 'genialiteit; de hemel verlosse ons eindelijk eens van onze verheven «phenomenen" en geve ons gewone Nederland- sche mannen met heldere hoofden en edele harten. Als wij dan nog maar een paar van de ernstigste der genieën als leiders der overigen behouden, kunnen, wat ons betreft, onze vele en talrijke parlementaire vernuften naar hun studeerkamer, balie of compagnie terugkeeren. - De kiesdistricten verder, zooals het onze, die totnogtoe door heeren van de cóterie vertegenwoordigd werden, 'moeten hun best doen een nationaal en libeiaal afgevaar digde in hun plaats te stellen. Men zoeke daarbij vooral ook naar nieuwe monschen, die nog nooit zicli met al die parlementaire loopjes hebben bezig gehouden, maar die in de Kamer meebrengen, hun gezond verstand, hun goeden wil en hun vaderlandsliefde. «Nieuw bloed" is de leus ge weest, die op een Amsterdamsche kiesvereoniging zoo te recht is aangeheven; «nieuw bloed" moet ook de leus van ons Schiedammers wezen. De verkiezingen van Juni '1873 zouden een schoone pagina vormen in onze constitutioneele geschiedenis, wanneer zij in kiesdistricten, zooals het onzedoor het programma «nieuw bloed" beheerscht werden. Het is daarom, dat wij met vreugde de liberale candi- datuur in ons district begroeten. Zelden hebben Kiesver- ecnigingen zóó het gevoel gehad, van de behoefte van het oogenblik. Dr. 0. J. VAILLANT is een man, die beter dan duizenden zijner medeburgers weet, wat het is voor de publieke zaak te -leven. Met aardsche goederen zóó ge zegend, dat h\j zonder eenig bezwaar een dood gemakkelijk leven zou kunnen genieten, neemt hij niet slechts vol ijver zijn praktijk waar, maar wijdt hij zich met zijn geheele ziel aan zijn schoolopzienerschap, ja stelt hij bijna al zijn vrijen tijd beschikbaar 'om nu in deze, dan weer in die zaak te werken en te bandelen. Set komt zeer dikwijls voor, dat een bemiddeld man zjjn beurs uithaalt voor een goede zaak, maar ds\t hij er ook moeite en tijd aan wil opofferen, ziet datis iets zeer zeldzaams, "Waar het dan ook het alge meen belang geldt, komt dr. Vaillant zijn eigen belang niet eens in de gedachten. In dat opzicht is de geest der Loopuyten op den doctor overgegaan. Wanneer er bijv, ooit weer een inkomstenbelasting ter tafel mocht Komen, zal onze candidaat niet angstvallig gaan uitrekenen hoeveel hij dan zelf wel zou moeten betalen. Bekend is het, hoe ook zijn schoonvader, mr. P. Loopuyt, een stedelijken inkom- sten-tax heeft voorgestaan, waarbij hijzelf voor duizenden betrokken zou zijn. Wij willen hiermede niet zeggen, dat de heer Vaillant voor een inkomstenbelasting is. Wij weten daar niets van. Wij willen alleen te kennen geven, dat hij er over zou kunnen stemmen, zonder aan zijn bunders te denken. De candidaat is in de hoogste mate een onbaat zuchtig man. Onbaatzuchtig, vol liefde voor de goede zaak, ijverig en bekwaam, zonder in eenig verband te staan of ooit te zullen komen met de heerschende parlementaire kabalen, ziotdaar eigenschappen, die dr. Vaillant tot een kamerlid maken zouden, zooals wij er gaarne 80 in ons par lement zagen plaats nemen. Zondag morgen is even boven Wezel een goederen trein gederailleerd, met het noodlottig gevolg, dat een ma chinist terstond w§rd gedood, een ander de beide beenen verloor, terwijl men omtrent liet lot van don derde nog in bet onzekere is. De personen, welke van dezen trein gebruik maakten, zijn met een kevigen schok vrij gekomen. De President Mac Mahon heeft een proclamatie aaa llljP^et leger gericht, waarin lnj o. a. zegt: De Nationale Ver- -feAgadering heeft, door uit uw midden een President der repu- kiezen,jeenjblükwanvertrouwen gegevenimuwe loyauteit, vaderlandsliefde en geestkracht, om de orde te handhaven en de wet te doen eerbiedigen. Verder kondigt hij de benoeming aan van generaal Ladmirault tot bevel hebber over het leger te Versailles, terwijl hij ten slotte er nog bijvoegt: Gij zult getrouw blijven aan de zinspreuk, die de dappersten onder u op.deborst dragen: Eer, vader land, moed, tucht. In den dierentuin te Marseille is een olifant die aan de gemeente f 8.50 per dag aan onderhoud kost. Mou'heeft, om die kosten uit te sparen, het dier iceds vei scheiden malen willen verkoopen, maar op het oogenblik der af levering, weigerde het steeds mede te gaan. Geweld noch listvermochtenzijntegenstand te overwinnen. Thans heeft men het plan om hem te dooden en wel Üoor middel van een torpedo van nieuwe vinding. Op den spoorweg tusscheu Gent en Antwerpen viel dezer dagen een droevig ongeluk voor. Een moeder zat met haar kind in den trein, toen door een of ander toeval het kind uit het raampje op den weg viel Hoewel de trein, in volle vaart was, bedacht de wanhopige moeder zich geen oogenblik maar sprong het kind na. Zj viel en was on middellijk een lijk; het kind had slechts lichte kneuzingen bekomen. De Spaansche constitueerende vei gadering is Zater dag te Madrid bijeengekomen en met een redevoering dooi den heer Figueias, het hoofd der regeering, geopend, waar van het verslag van het gevoerd beheer het voornaamste deel uitmaakt. Vooral heeft de aandacht getrokken de zin snede, waarin erkend wordt dat Europa met wantrouwen de invoering van den republikeinschen regeeringsvorm heeft gadegeslagen, maar terzelfder tijd de verzekering ge geven wordt, dat de mogendheden thans overtuigd zijn dat de Spaansche republiek niets te maken heeft met de Euro- peesche revolutie. Inmiddels blijkt er niet uit dat de staten, die de republiek nog niet hebben erkend, hiertoe spoedig zuilen overgaan. Omtrent één punt laafde regeering zich nog formeel uit, namelijk dat hetwelk betrekking heeft op de volledige scheiding van kerk en staat. Te New-York zijn dezer dagen 19 schepelingen van de Polaris aangebracht, die door een schip van een ijsberg zijn opgenomen, waarop zij, na het verlies van hun vaartuig, de wijk hadden genomen. De Polaris is, onder het bevel van kapitein Hall, voor ongeveertwee jaren vertrokken, om een Noordpool-expeditie te ondernemen en voornoemde kapitein heeft daarbij het leven verloren, Onder de ge redden van den jjsldomp bevond zich ook eene vrouw met vier kinderen, waarvan het jongste 8 maanden en gedurende de reis geboren was. SCHIEDAM, 4 Juni 1873. Ter waarschuwing om toch vooral het verbod in de Rotterdamsche Diergaarde, om geen beesten aan te raken, niet in den wind te slaan, wordt medegedeeld, dat Maandag namiddag omstreeks 2 ure een der vreemde bezoekers het wild zwijn willende streelen, van dezen een beet ontving, waarbij de muis van zijn hand totaal uitgerukt werdna in de Diergaaide door eenige heeren voorloopig verbonden te zijn, is hij naar het ziekenhuis gegaan om zich een hoog noodig verband te laten leggen. In het locaal van den Hoogduitschen schouwburg in den Haag, had Zaterdag een openbare vergadering plaats van de Ilaagsclio afdeeling van hetSigarenmakeisbond, welke niet zoo talrijk bezocht word als de vorigen, zoodat de vergadering ruim een halfuur na den voor de opening vastgestelden tijd aanving. Door den voorzitter werd in de eerste plaats medegedeeld, dat het bestuur op 13 Mei jl. met de Kamer van Koophandel, die als bemiddelaarster tusschen den werkman en den patroon was opgetreden,,in conferentie was geweest en alstoen zijn eischen had gesteld, natuurlijk in liet belang van den werkman en het bond, dat daarna de patroons waren gehoord, welke echter tot dus ver nog geen antwoord hadden gegeven. Daarna weidde hij uit over de plannen om coöperatief te werken en berekende dat tot oprichting van een coöperatieve fabriek f1700 A f1800 aanvankelijk zouden benoodigd zijnzulk een som was evenwel niet in de kas der afdeeling, zoodat men op een leening bedacht was geweest van flOOO of daaromtrent, waarvoor door de verschillende hier bestaande vakvereeni- gingen en andere personen, die overtuigd zijn van liet onrecht den werkman aangedaan, zou kunnen worden ingeschreven. De Engelsclie valibroedeis, die verleden week hier te lande waren geweest en zich bij het bond had den aangesloten, hebben toen reeds f400 beloofd, maar deze zijn nog niet door den penningmeester ontvangen. In- tusschen is er reeds een huis gehuurd, staande in het Achterom, dat denkelijk nog deze week zal worden betrok ken, om reeds verschillende leden aan het werk te zetten. Aan het kanaal te 's Gravenhago is gedurende het herstel van de Koninginnebrug een noodbrug gemankt voor dé passage van voetvangers en den tramway. Toen Maan dag namiddag een der tramwagens, goed bezet met passa giers, ..de, brug passeerde, en in het midden vyas gekomen" - V,. i ADVEailSIIJIJIi Prijs: van f tot}?,0 jowone regels 1.00; iedere regel meer fO.IO, Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. had er plotseling en niettegenstaande de brug was be proefd, een verzakking van de steunen plaats, waardoor de wagen mede eeriigszins zalïte, doch gelukkig door de houten dwarsbalken belet werd naar beneden te storten. De passagiers kwamen dan ook alleen met 'den schrik vrjj en het gevolg van het accident was alleen een storing in do geregelde circulatie der wagens. Op den Ilollandsehen spoorweg heeft Zondag avond een ti eurig ongeval plaats gehad. Door het breken eener veer aan de locomotief, móest de laatste trein van Rotterdam naar Amsterdam (no. 32) stop pen tusschen de stations Ilillegommerbeek en Vogelen zang. Een hulp-locomotief werd uit Haarlem gevraagd. Een der arbeiders aan den weg, het signaal hoorende, heeft toen vermoede lijk zich van zijn woning langs den spoorweg naar het station Vogelenzang willen begeven, om adsisten- tie te verleenen, maar daarbij niet bedacht, dat de aan- komendehulp-locomotiefhetlinkerspoorhouden zou, zijnde het spoor, waarop de stilstaande trein zich bevond, In ge wone omstandigheden houden namelijk de van Amsterdam en Haarlem komende treinen het rechterspoor. Thans was dit niet doenlijk, daar de locomotief dan geen hulp kon verleenen. Ofschoon de machinist aanhoudend de stoom fluit deed hooren, voor het geval dat iemand op den weg mocht zijn, is bedoelde wegwerker, nog een jong man en niet lang in dienst, onder de machine geraakt en deerlijk verminkt. De stationschef van Vogelenzang nam onmid dellijk de noodige maatregelen. Met behulp van eenige andere personen vervoerde hij den man naar het stations gebouw, waarheen door hem de doctoren van der Laan uit Bennebroek en Malefijt uit Haarlem waren ontboden. De verwondingen waren echter van te ernstigen aard, zoódat de ongelukkige des nachts overleed. Hij was eerst korte lings gehuwd. Het klassikaal bestuur van Middelburg heeft een circulaire aan de klassikale besturen der Ned. Herv. kerk gezonden, waarin het de wenschelijkheid betoogt van een volslagen reorganisatie der kerk, met het oog op den veel bewogen toestand, waarin zij verkeeN. Het genoemde bestuur heeft tevens uan de klassikale vergaderingen de zelfde circulaire gericht, opdat deze er, zoo mogelijk, hare adhaesie aan geven. Uit Oldenzaal wordt van 30 Mei gemeld: Heden middag omstreeks 3 uur, bij de aankomst van den personen trein uit Duitschland, had deze zulk een snelle vaart, dat hij het station voorbij stoomde en op de achterste wagens van den goederentrein stuitte, die van Hengelo komende, even den wissel voor het grootste gedeelte voorbij was. Naar men zegt, was de gladheid van de rails door den pas ge vallen regen voornamelijk oorzaak van de overgrootte snel heid van den trein. Het sein was goed aangegeven: «weg veilig, maar langzaam rijden", de machinist had, zoodra hij het sein kon zien dadelijk gestopt en geremd, maar de loco motief, toen hij op de helling kwam, scheen daar niet meer naar geluisterd te hebben. De machinist is tot het laatste oogenblik op zijn post gebleven. Ongelukken hebben er niet plaats gehad, behalve dat eenige goederenwagens aan stukken zijn en het voorste gedeelte van de locomotief be schadigd isde ketel heeft geen letsel gekregen. «Niet steeds is de liefde bestendig van duur." Dit bleek dezer dagen ook te Haskerland. Een paar jongelui hadden reeds verleden jaar plan in 't huwelijksbootje te stappen, waarvoor de brieven, kaartjes enz. bereids gedrukt waren. Intusschen werd goedgevonden de gewichtige plechtigheid een jaar uit te stellen. In het begin dezer maand begaven onze jongelui zich werkelijk naar het ge meentehuis en werden in ondertrouw opgenomen. De nog bewaarde kennisgevingen konden nu met een kleine ver andering in den datum nog dienst doen en werden dan ook werkelijk rondgezonden, Intusschen naderde de dag waarop de verbintenis, bekend onder den beteekenisvollen haam van «trouwen," kon gesloten worden. En zietde zwarig heden van vroeger doemen weer op ende trouwplech tigheid wordt weder verdaagd. Ofschoon 't langzaam gaat, moet men toch zeggen, dat onze verloofden in een jaar tjjds aanmerkelijk zijn gevorderd, zoodat er alle redenen bestaan om met grond te verwachten, dat de zaak aanstaande jaar of nog vroeger zal geklonken worden. Halhvachs beweert, dat niet alleen groene, maar ook roode tapijten soms arsenicum bevatten, vooral de schitte rend donkerroode, die thans in den smaak zijn. Stukken van deze tapijten branden met de blauwe arsenic-vlam en verspreiden daarbij een reuk van knoflook. Men kan met den vinger genoeg kleurstof afvvry ven om een duidelijke ar- senicale reactie te voorschijn te brengen. Eene oplossing in acidum hydrochlorium bracht het gewone grijsachtig praccipitaat van arsenic-metaal te weeg. Aardappelwater kan men goed gevolg gebruikt worden tot het poetsen van zilveren voorwerpen, die niet alleen er zeer schoon maar zelfs buitengewoon glanzend door worden. Met aardappelmeel in water kan men het vuilste zilver schoon maken. Aardappelwater dat door lang staan verzuurd is, is het beste poetsmiddel voor koperen ketels en andere koperen voorwerpen. v Het is een zeer wenschelijke zaak óm te weten, hoe IS 1- \s oniiT. ■■■■■■■BauaBifliBi f - \i,' Ut) i- 1* ÏSf*

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1