BINHENLANDSCHE BERICHTEN. STEDELIJK NIEUWS. VÉ "van slanke gestalte; het zwakke uiterlijk van vroeger is der Delflsche kiesvereeniging. voor hen die roekeloos en geheel verdwenen. De vorm van zijn neus "wekt de her- I onnoodig in Indië millioenen verspillen dooreen gewaag- innering aan zijn vader op, het geheele wezen van Napo- den en onredelijken oorlog, een gevaarlijk man. In 1870, leon. ligt in zijn trekken, zijn lichtblauwe oogen stonden wel wat vermoeid en dof, dat evenwel van de vermoeienis- sen van de reis kan zijn. Arenenberg werd in 1817 gekocht door Koningin Hor- tense, in 1843 werd het door ham* zoon, Napoleon 111, later Keizer, verkocht, en deze kocht het in 1855 weder terug." fas.De domheer von Richthofen uit Breslau, die, zooals vermeld is, ten gevolge van het herroepen der hem vroeger afgeperste verklaring ten gunste van de onfeilbaarheids- leer, door den aartsbisschop Fors ter in den kerkelijkea ban gedaan en van al zijn kerkelijke functiën vervallen ver klaard is, zal desniettemin dooi- den Staat in al zijn rechten als domheer gehandhaafd worden. In de eerste plaats zal hij zijn jaargeld, dat aan de domheeren thans weder recht streeks door den Staat wordt uitgekeerd, blijven genieten. Ook zal hij, even als vroeger, zijn eventueele kiesrechten enz. mogen uitoefenen. Het bezoek van den Schah van Perzië geeft ook in België aanleiding tot allerhande curieuse zaken. De Schah is, zooals men zeide, bij zijn aankomst te Brus sel begroet met een Persisch nationaal aria, uitgevoerd door de muziek der carabiniers, onder directie van den heer Labory, Na nader onderzoek bleek deze aria niets anders te zijn dan een marsch van Strauss. De zaak had zich aldus toegedragen. De heer Labory had 2ich het Perzisch nationaal aria aangeschaft en door de muzikanten van zijn regiment doen aanleeren. Op het laatste oogenblik werd hij verwittigd, dat deze nationale muziek niets anders was dan een oproerzang, een soort van Aziatische ga ira, een stuk dat de Schahs slechts hooren tegen dat zjj in stukken gehakt worden Men kan zich verbeelden, welken indruk die revolutio naire hymme op Nars-ed-Din en zijn gevolg zou te weeg gebracht hebben, indien tweehonderd trompetten, trom bonnes, tubas en clariuetten het hadden aangeheven, op het oogenblik dat zij op 's Konings balcon een luchtje zouden scheppen. Om uit de verlegenheid te geraken, heeft de hr. Labory, gemelde nationaal aria vervangen door een Perzische marsch van Strauss. De kundige muziekmeester had slechts een zaak ver geten, deze was, dat de componist van dit stuk een soort van nabootsende harmonie gemaakt had, door meesterlijk het miauwen der katten weer te geven. In de regeerings- en handelskringen is men zeer on- tevredenoverhet verspreiden van valsche sensatieberichten op financieel gebied uitWeenen, doordeBerlynsche bladen, waardoor aan het krediet te Weenen groote schade wordt toegebracht Thans heeft men b. v. weder gemeld, dat drie van de grootste firma's failliet zijn gegaan, zonder dat er de minste twijfel voor de soliditeit hunner zaken bestaat. Als de bron, waaruit deze berichten verspreid worden, noemt men een nieuwe telegraafmaatschappij te Berlijn en men is van plan de afzenders dier valsche berichten ge rechtelijk te vervolgen; zoo het werkelijk blijkt dat hier be driegerij in het spel is, zullen de schuldigen volgens de wet 'gestraft worden. Het hof der admiraliteit to Cadix heeft den 16 dezer in zake de Murillo uitspraak gedaan. Gemelde bodem, ver dacht van destijds met de Northfleet in aanzeiling geweest te zijn, is door het hof niet verbeuvd verklaard. Het scheepsvolk is uit zijn an est ontslagen, doch de kapitein is gedurende 42 maanden in de uitoefening van zijn beroep geschorst, en wel omdat hij met een of ander onbekend schip in aanzeiling geweest is en geen hulp verleend heeft. Mansfield Tracy "Walworth, een bekend Ameri- kaansch romanschrijver, is in het Stuitevant hóteldoor zijn 49jarigen zoon in koelen bloede doodgeschoten. Fa milie-onaangenaamheden en bedreigingen van den vader tegen zijn vrouw, van wie hij voor 2 jaren gescheiden was en bij wie de zoon woonde, schijnen oorzaak van deze bloedige daad te zijn. De overledene was zooa van den be roemden kanselier Walworth en neef van den opperrechter Barbour van het hoog gerechtshof. De moordenaar heeft zich dadelijk in handen der politie gesteld en beweert het schot tot zelfverdediging gelost te hebben, daar hij hevige woorden met zijn vader had en uit een beweging van diens hand meende te moeten opmaken dat zijn vader hem bedreigde. Op dezen grond zijn veel moordenaais vrijgesproken; veel Amerikanen dragen pistolen en een beweging van de hand van het slachtoffer naar den achterzak is dikwijls v ooi- het gerechtshof een voldoende reden, dat de moordenaar ter zelfverdediging gehandeld heeft. SCHIEDAM, 21 Juni 1873. De heeren van tEendragt maakt magthadden wel 4recht met de kiezers toe te roepenPast op, wij mis- leiden u. Thans blijkt het, dat die misleiding al heel grof was. Aan de Nieuwe Botterdamsehe (Jouraat komt de eer 'Vi toe dat bedrog aan het licht gebracht te hebben. -Verbeeldt u, die menschlievende, bezadigde en op rechte heeren van tEendragt" hebben. gelogen! 1 Gelogen, ja eenvoudig weg gelogen. Gezegd dat wit 1 zwart was! Lees slechts: toen de Kust van Guinea door een liberale rcgeering heel liberaal aan Engeland werd ten geschenke gegeven en waardoor wij tevens van een tractaat werden ontheven dat ons den oorlog belette, toen was hij het die de regeering toeriep: »die afstand van de Kust van Guinea geschiedt met het doel om later een oorlog tegen Atchin te onder nemen." De regeering ontkende dit ten sterkste en de liberale bladen haastten zich door woorden en prentjes de belangrijke rede van den heer Nieistrasz als dwaze en voorbarige vrees voor te stellen." Een stellige logen I De heer Nierstrasz heeft voor liet Sumati-a-tractaat ge stemd, en hij heeft het met warmte verdedigd, juist op grond dat het noodzakelijk was tegenover Atchin krachtig te handelen. Hij was het, die o. a. van »de beestachtigheden" op Su matra sprak. Wij staan niet verder bij den inhoud vanhetschotschrift stil. Slechts ter loops signaleeren wij nog, dat van den oor log met Atchin, even logenachtig, wordt gezegd: shet bui tenland heeft zonder één uitzondering ons veroordeeld of bespot." In dieD trant is geheel de inhoud. Maar aan den logen omtrent het parlementair advies van den heer Nier strasz in 1870 heeft men genoeg. Die logen is zóó schandelijk en zóo kennelijk op mislei ding van de kiezers aangelegd, dat wij onze verontwaar diging nauwelijks meester zijn. Wij eischen van de heeren Küller, Veth en vanRhijn, dat zij als eerlijke mannen hunne onwaarheid terstond openlijk zullen intrekken. Weten zij hun candidaat er niet met betere middelen te brengen, van oneerlijkheid mag de argelooze kiezer geen dupe zijn. Aldus de Nieuwe Botterdamsehe Oourant. Het ziet er erg met den lieer Nierstrasz uitHet bondgenootschap der Ultramontanen helpt nog niet, er moet ook ten zijnen bate gelogen worden. Door de Kiesvereeniging Eendracht maakt macht' te Delft is een circulaire verspreid tot aanprijzing van den heer Nierstrasz. Een vuilaardig geschrift, zooals onszelden onder de oogen kwam. - O. a. worden daarin de groote liberale couranten ver want genoemd aan Asmodée, orgaan zooals men weet van de ultramontaansche partij, wier candidaat juist de heer Nierstrasz is Doch er is erger oneerlijkheid in het libeldat de onderteekening draagt'van de heeren A. A. Küller, B. Veth, en P. van Rhijn.'i' Nierstrasz wordt vooral aangeprezen wegens zyn hou ding in dé zaak van Atchin. :n, beweren de bestuurders worden." 'ïl$thï! v."' <ir *-<■ Op 30 Juni zal, naar men ons mededeelt, de in schrijving gesloten worden ten voordeele der »Nedcr- landsche Verceniging van Weldadigheid, gevestigd te Brussel, onder de bescherming vau Z. M. den Koning dei- Nederlanden." Reeds twee maanden is te Brussel de evpositie geopend der te verloten voorwerpen, en nog steeds trekt zij een groot publiek, wat voorat mag geweten worden aan de sehoone collectie schilderijen uit de oude llollandsehe, Viaamsche en Spaansche school. Uit Vlaardingen meldt men: Volgens een heden ont vangen bericht van den supercargo, op den 4sten haring jager, was er 33 ton haring gevaugen, die met de stoom boot geëxpedieerd, waarschijnlijk Maandag hier kan zijn. Hoe diepe wortels soms de dankbaarheid schiet en waartoe deze leiden kan, blijkt uit het volgende Een onderofficier uit het Pruisische leger werd tijdens den Fransch-Duitschen oorlog door een kogel in het hoofd getroffen en als zoovele van wege het Roode Kruis verzorgd en opgepast. Een Haagsche sehoone, onder de vanen dier vereeniging dienende, en hem als verzorgster toegevoegd, heeft zich zoo liefderijk van haar taak gekwe.eu, dat de kiijgsnian, van zijn wond hersteld, dezer dagen naar 'sllage is overge komen, om zijn vroegere oppasseres hart en hand aan te bieden. Deze stap schijnt goede resultaten te hebben op geleverd, althans wordt vernomen dat, zoodra hij zijn ont slag uit den dienst zal hebben verkregen, het huwelijk zal gesloten worden. De schrijver van LeeTccgedachten in de N. JEtott. Ct. vestigt er de aandacht op dat er langs den Loosduinschen weg van 's Hage naar het Westland overal bakens zijn, die onmiskenbaar een spoorwegtracé aanduiden. Een spoor weg van 's Hage naar deu Hoek van Holland, schrijft hij, zou van Gouda af niet langer zijn dan een spoorweg van Gouda over Rotterdam naar Vlaardingen, Maassluis en den Hoek. Dezelfde schrijver klaagt er over dat de Rijn- spoorweg- en Hollandsche spoonvegmaatschappijen nog niet kunnen besluiten de reizigeis te'sllage aangekomen van of naar het station vau den andei en spooi weg over te brengen. Zij beweren dat het dooi gaande ieizigersverkeer vön te gering belang is, maar dat getal zou ongetwijfeld zeer toenemen, indien er geiegetd van de verbindings lijn werd gebruik gemaakt om de ïeizigersoverte voeren. Uit Doesbuig meldt men van 18 Juli: Alweder is er hier een geval van hondsdolheid geweest Toen de heer Tempelaar de zaken voor deu laatsten afrid \an rijn wagen naar Doetinchem in zijn kantoor bezig was te regelen, hoorde hij geen klein lumoer in den gang; op eens kwamen twee dames-passagiers zijn kantoor binnen stuiven ijlings schiet hij toe en ziet hij een bediende van de gasfabriek een grooten hond met een hooivork afmaken. De man was met den hond op weg naar het land, toen het dier hem ontsnapte en het hondje van den heer T. nazette tot in zijn huisgeen drie schi eden van den hond stond zijn vierjarig kind, dat gelukkig ongedeerd bleef. Gok andei e honden zijn gebeten, die terstond werden afgemaakt. Des morgens had de hond ook getracht de vrouw van -zijn eige naar te bijten, maar haar gelukkig slechts bij de lokken ge grepen. Men schrijft uit Groningen De voorraad van alle graansooi ten, zoowel bij de land bouwers als ëp de zolders bij speculanten, is th'ans van zóó •weinig beteekenis, en dientengevolge de handel aan onze markt zóó klein, dat ik het niet noodig heb geacht, de ge wone noteerirg onzer graanprijzen li per telegraaf toe te zenden. Zoodra de toestand verandert, zal ik weêr als vroeger met de toezending der berichten voortgaan. De vooruitzichten omtrent den nieuwen oogst zijn veel- bèlovend. Deroggeveldenmaken alleen daaropuitzondering. Het koolzaadgewas is, door het zeer gunstige weer, veel bijgekomen, doch, dewijl in het voorjaar zoovele velden zijn omgeploegd, mag dit jaar op niet meer dan op de helft van éen gewonen oogst, of ongeveer 5 fi'6000 last, e-erekend TeTerwispelheeft een treffend ongel uk plaats gehad: Twee kinderen vau den veenwerker B., een jongetje van drie en een meisje van vijfjaren, vonden in het land een zekere plant, die zij in hunne onwetendheid voor koolraap aanzagen en nuttigden. Tegen deu avond werden de beide kinderen ongesteld en leden de verschrikkelijkste pijnen. Nog voor dat geneeskundige hulp ingeroepen kon worden, bezweek na een kortstondig, maar vrceselijk lijden, het meisje, terwijl de toestand van het jongetje hoogst zorg wekkend is. Bij onderzoek is gebleken, dat hetgeen de kinderen voor koolraap hadden aangezien, niets anders was dan eene hoogst vergiftige plant, die in de volkstaal bekend is onder den naam van stïnkwortel. Men meldt uit [Iolmond dd 10 dezer: De gepensioneerde wachtmeester der rijdende artillerie Brouwei, oud 72 jaar, die bij afwezigheid van zijn zoon den post van wachter bij de staatsspoorwegen waarnam, aan den overweg onder de gemeente Micrlo, heeft gisteren met deu treiu, welke 10.8 ure vau hier vertrok, den on- middellijken dood gevonden. Zoo als bekend is moeten de wachters den trein aan de rechterhand laten passeeren, zoodat de wachter bij de treinen, welke van hier vertrek ken, aan de noordzijde moet post vatten; nu is de ruimte van de rails en den afsluitingsboom aan dit wachtershuisje zoo klein, dat men in i edelij ken zin genomen, ternauwer nood staan kanof nu de trein, met hem of zijn kleeren in aanraking is geweest, is niet bekend, maar toeu de trein gepasseerd was, lag de man bijna zonder hoofd en arm, deerlijk verminkt en dood naast de rails. Redenen tot zelf moord zijn hier niet denkbaar. De gezamenlijke kapiteins van slcepbooten der ver schillende sleepmaatschappijen op den Rijn, ten getale van 24, hebben zich dezer dagen gewend tot de hooge regeering, met een adres, waarin zij aanvangen, met te constateeren, hoe de. steeds toenemende vaart op de rivieren in Neder land, dringend het wegnemen van hindernissen, voor de stoomsieepvaart in liet bijzonder, vordert; vervolgens aanwijzen hoe die belemmeringen vooral bestaan in het af gebakende vaarwater te Dordrecht, vóór en bij het invaren en het uitvaren van den Noord, doordien haar dikwerf bij Noordoosten en Oostenwind een legio vaartuigen, en veelal bij vier- en zestallen en meer naast elkander, liggen en op gunstigen wind wachten. Daardoor toch wordt stoomsieep vaart soms ondoenlijk, maar altijd gevaarlijk, getuige het gebeurde met de stoomslepeis der Main en Rottendam in Maart 11. Om aan dien toestand, naar de meening van adressanten strijdig met de bepaliugen der nieuwe Rijnvaart-acte, een einde te maken, eindigen zij met aan de hooge regeering te verzoeken het volgende te bepalen a. Dat liet vaarwater onder liet Papcndrechtsche veer op een afstand van minstens 150 meters van den oever aan de Noordzijde, moet vrij blijven. I. Dit bij publicatie in de dagbladen en door andere mid delen, die waarborgen voor algemeene bekendheid geven, ter 1 ennisse te brengen van de schipperij. Den bakenmeester te dier plaatse-te doen gelasten tegen hen die in strijd handelen niet dat verbod, te ver baliseeren, op grond van ait. 30 der Rijnvaart-acte. d. Of zoodanige maatregelen te verordenen als Z. Exc. in deze zal dienstig of noodig ooideelen. Dat adressanten met het oog op het groote belang der onderwerpelijke zaak en uit aanmerking dat die be lemmeringen steeds in meerdere ofmindere male toenemen, Z. Exc. eerbiedig verzoeken, in deze, kan het zijn spoedig, tusschen beide te treden. S C II A IK WEDST 11 IJ D AMSTERDAM. 'S GRAVENHAGE. (Wit.) (Kwart.) Stand der partij na den 41 en zee van wit en zwart. van den Berg. MARK'!PRIJZEN AAN DE REURS TE SCHIEDAM, van den 21 Juni 1873. ltoggc en Gerst zonder handel. WoutwIIn-'f4414 per Vat Gt. Jenever: Amsterd. Proef, f4 8 'A n f 18V| per Vat Ct. "zondei lust en Vonder belasting. Spoeling£0330 pei> ketel. /m* Bjj de Scbiedamsche Spoeling-Yereenigingf 0.80, p. k B U R G E R L IJ IC E STAND. Geboren: 19 Juni. "Willem Oomelis, zoon van .T, Goedvolk en E. Gonda, Laurensstraat. 49. Cathavina dochter van M. Bijl en E. M. Hoelt, Buitenhavenweg.'19. Boudewijn, zoon van A. M. van Harmeien en E. A, Boo gaard, Heerenstraat. 19. Adrianus, zoon vanS. van der Schouw en E. P. Tettelaar, Lange Naven. 20, AlidaFraa- cina, dochter van P. J. Verwayen en J. P. O. 'tHnrt, Broers veld.20. Catharina Magdalena, dochter vanM. Iloog on A. M. van Rossem, Sehio. Overleden: 49 Juni. Adriana Voogd, oud40 weken, Singel. Johannes Nauman, oud 6 maanden, Hoogstraat. Ondertrouwd: 49 Juni A. de Zeeuw en H. A.de Kok. E. Vrauwdeunt en E. C. v TUSSCHEN ;is ii 5s}

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 2