VerscMjnt Saplijls, litpmiri DMap Woensdag 25 Juni. A°. 1873. M 3)57. K c !i n I s e v i n g. Kennisgeving. BUITENLAMDSCHE BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. (Brieven Franco.3 Schutterij. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Brengen bij tleze ter kennis van de belanghebbenden: dat de Alphabetisehe Naamlijst van ingeschrevenen voor de Schutterij, te rekenen van heden, ter inzage zal liggen op de Secretarie dezer Gemeente dat DE LOTING voor de Schutterij tusschen de inge schrevenen van dezen jare zal plaats hebben tenRaadhuize op Maandag 29 Juni 1873 des voormiddags ten half tien En dat eindelijk bij de Loting de gelegenheid zal worden opengesteld, om de redenen van vrijstelling op te geven, alsmede om de bewijzen tot staving dier vrijstelling over te leggen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 21 Junij 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, - A. W. MULDER. De Burgemeester van Schiedam, Op de spoorweglijn tusschen Exeter en Londen had dezer dagen een zeldzaam heldenfeit plaats. Zekere Elliot was met verscheiden makkers aan het repareereu van een verzakking werkzaam, toen plotseling de sneltrein van eerstgenoemde plaats kwam aanstoomen. IJlings vlogen de werklieden van de baan, maar Elliot, bedenkende dat de zware slagboom niet was weggenomen en de ganscho trein dus onfeilbaar moest dei ailleeren, snelt terug en hakt en rukt den slagboom los. Hij slaagt in zijn pogen, de trein snelt voorbij, maar Elliot ligt als een vormlooze massa op den weg De Berlijnsche correspondent van de limes deelt een zeer bijzondere concessie mede, die verleden jaar door den Schah van Perzic is verleend aan baron Julius Reuter. Men onderstelde dat de Schah groote privilegiën had gegeveu, maar niemand kon zich een denkbeeld maken van hare uitgebreidheid. Om koit te gaan kan men zeggen dat alle materieele bronnen van Perzie zich thans in handen be vinden van baron Reuter en wel voor den tijd van 70 jaren. Het koningrijk is aan hem op zeer liberale voorwaarden verpacht om er zoo mogelijk iets goeds van te maken. Hij zal beginnen met den aanleg van een spoorweg tusschen de Kaspische en Perzische Golf; maar dit is slechts een zaak van weinig beteekenis. Hij mag alle spoorwegen aanleggen, mijnen exploiteeren, bosschen omhouwen, enz. enz. De limes is beducht dat baron Reuter, die bpginnen "moet met het storten van een waarborgkapitaal van 40,000 pond sterling, wat veel voor zijn rekening heeft genomen maar toch veriieugd het blad er zich over. dat Perzie in het vervolg een vrij en ruim veld zal opleveren voor alle commercieele ondernemingen en dat het afhankelijk is van hetBritsche kapitaal en Engelands energie. Door tusschenkomst der regeering is de hoofd commissie der Duitsche vereeniging tot bevordering der zee- en riviervisscherijen in staat gesteld een krachtige poging te doen tot.uitbreiding van de visscheiij inDuitseh- land. Yan de Russische regeering is vergunning verkregen om uit de Wolga en andere rivieren 100,000 exemplaren van steriets te visschcn, ten einde deze in geschikte wateren in Duitsehland te poten. De steriet is een soort van kleine steur, hoog geroemd om zijn uiterst smakelijk vleesch tevens levert deze vischsoort den fijnsten. caviaar. Men houdt zich overtuigd, dat de proef, op doelmatige wijze ge nomen, van den meest gunstigen invloed zal zijn op de verhooging van de volkswelvaart. De rechtbank te Dieppe-heeft dezer dagen de vraag moeten heslissen of beleedigingen, op een brief kaart voor komende, moeten worden beschouwd'Sls in het openbaar geschied en dus correctioneel strafbaar te zjjn. Een ge- .huwde dame namely k had eenbVief kaart ontvaugen,.waarin belofte, om mot hein een gemaskerd bal lo bezoeken en de teekenen opgaf, waaraan zij hem zou kunnen herkennen. De belofte bestond slechts in de verbeelding van deuschrij vet en de beleedigde vrouw stelde de briefkaart natuuilijk aan haar man in handen. Deze liet een vervolging instellen en men ontdekte den dader, die alsnu wegens boleedigeude woorden in een geschrift, dat openbaar was, terecht stond. De rechtbank nam echtei de openbaarheid niet aan. Zij overwoog, dat de brief kaait niet op eeu openbare plaats was te lezen geweest, maar wel aan het postkantoor ge komen en in handen van een brievenbesteller overgegaan, die ze naar den winkel van de geadresseci de had gebracht. Wel hebben misschien de postbeambten en de bi ie ven bestellers van den inhoud kennis genomen, maar zij waren door hun eed tot geheimhouding gebonden. En wat den winkel betreft, waar iedereen toegang had, liet bleek niet dat iemand daar, ook dienstbode of een winkelbediende, de briefkaart gelezen had. De ïechtbank beschouwde het feit dus niet ais correctioneel, maar vallende onder de bloote politie-overtredingen. Zij veroordeelde den dader tot 5 fis. boete, maar tevens tot een schadevergoeding van 500 fis. Van dit vonnis is zoowel de beleedigde partij als het O. M. in hooger beroep gekomen. Figaro verhaalt dat dezer dagen een vossenjacht ge houden is op..... den Boulevard des.Italiens, een dei- drukste buurten van Parijs, Een man liep met een vos te koop, dien hij aan een touw hield en werd spoedig omringd door een grooten hoop nieuwsgierigen. Een politieagent bemoeide zich er mede en uit angst liet de vossenkoopman zijn voedsterling los. Alle honden en straatjongens liepen met den agent het angstige dier achterna, dat na lang draven eindelijk een toevlucht zocht ineen vollen omnibus! Groote ontsteltenis daar, zoowei bijheerenals dames, De politie bleef evenwel overwinnaar en wist Reintje in hechtenis te nemen, die zicli onder de japon eener oude juffrouw had verscholen Als een opmerkelijk bewijs van instinct behoort nog ie worden vermeld, dat de omnibus juist zou vertrekken naar den Jardin des Plantos, den Parijschen dieientuin. Onder het opschrift: De moord van Endarlaza, leest men in den Impartial de Baijonne De Spaansche autoriteiten van Irun en San Sebastian hebben onderzoek gedaan naar het gebeurde bij de brug van Endarlaza. Gebleken is, dat de Carlisten, onmiddellijk nadat zij de 36 douaniers hebben ingesloten, voornemens waren hen te vermoorden Tweemaal toch werd de witte vlag geheschen. Een Fransehman, beambte in de mijnen aldaar, vestigde daarop de aandacht der Carlisten, maar kreeg ten antwoord»wij hebben het wel gezien, maar hebben bevel ze allen om het leven te brengen." Van de acht, die poogden te ontsnappen, werd één dood geschoten; twee verdronken, omdat de Carlisten vuurden op de Franschen, die hen wilden ïedden. Vijf geraakten over de Fransche grenzen en werden ouder escorte naai- de citadel te Bayonne gevoerd. De anderen, ten getale van 28, gaven zich over en legden hun wapenen neder. Op last van Santa-Cruz werden zij op ongeveer 200 ellen van de brug geleid en van hun unifor men ontdaan, om deze te sparen. Vervolgens werden de ongelukkigen groepsgewijze met kolfslagen enbajonnet- steken afgemaakt. Van sommigen was de schedel gespletenanderen was het hoofd bijna van den romp gerukt. De ingewanden hingen enkelen uit het lichaam. Op één na, waren allen van voren getroffen. Vier zijn door geweerschoten omgebracht. Toch heeft Santa-Cruz gepoogd dien schandelijken moord te rechtvaardigen. SCHIEDAM, 24 .Tuni -1873. Bij de herstemming voor een lid van de Tweede Kamer zijn alhier, van de 416 uit te brengen stemmen, 348 biljet ten ingekomen. Bij do verkiezing waren 341 stemmen uit gebracht. Gisteren av ond gaf de tooneel vereeniging Harmonie" een uitvoering ten voordeele van een op te richten gebouw voor ooglijdets te Rotterdam, en werd daarbij welwillend bijgestaan door de Harmonie-vereeniging Apollo." Het ligt in den aard der zaak, dat een eerste uitvoering van een nog jeugdige vereeniging niet al te critisch moet worden beschouwd, te meer het doel in aanmerking nemende waarvoor zij hare krachten inspande en als het ware haar bestaan voor het publiek inwijdde. Een wèl bezette zaal gaf het bewijs dat aan de oproeping in het belang der oprichting van een gebouw voor oog- lijders te Rotterdam bereidwillig gehoor was gegeven, en hot publiek gaf door herhaalde toejuichingen, vooral in het nastukje, blijk van tevredenheid. Wij nemen echter deze gelegenheid nogmaals te baat om ons leedwezen, zooals wij reeds meermalen dedöü, te betuigen, dat in onze stad de verschillende krachten op velerlei gebied zoo versnipperd wordeD, daar- men uit de goede elementen der onderscheiden vereenigingen een waarlijk goed geheel zoude kunnen formeeren. Zondag jl. is te Rotterdam de vierde jaarlijksche ver gadering gehouden van de Vereeniging van Officieren dei- Schutterij in Nederland. Blijkens het jaarverslag is het aantal leden weder met 9 vermeerderd en bedraagt dit 95 stemgerechtigde en 112 adviseeiende leden Op het, inge volge besluit der vorige vergadering, aan Z. M gericht verzoek om wijziging te erlangen in de verkeerde toepas sing, door het gemeentebestuur te Haarlem, gesteund door een ministeneele beslissing, gegeven aan de bepalingen der wet van 1827 op de voorwaardelijke vrijstellingen, is nog geen beslissing ontvangen. Vooits is o. a. besloten, om de noodige stappen te doen, ten einde een wijziging te ver krijgen in de eereteekenenvoor 10-, 15- en20jarigen schut terlijken dienst beneden den rang van officier, alsmede om ook aan de leden der schutterij, die tot de scherpschutters of le kl. overgaan, een distinctief te geven, mits verschil lend voor onderofficieren en manschappen van het leger. Daarna had een langdurige discussie plaats, naar aanleiding van een voorval bij den schiètwedstrijd op de Wiesselsche heide in Augustus van het vorige jaar. Volgens kapt Deketh, die toen deHaagscheschutterij vertegenwoordigde, heeft alstoen de Utrechtsche schutterij den eersten korps- prijs behaald onder omstandigheden, die de geldigheid der beki oning zeer twijfelachtig maken. Zij zou namelijk ge schoten hebben tijdens de pauze, hetgeen, volgens de be palingen van het concouts, niet mocht geschieden. Des wege zijn inlichtingen gevraagd aan de regelingscommissie, alsmede aan het oenti aal-comité van het Weerbaarsheids- bond, maar een voldoend antwoord is nog niet ontvangen. De vergadering achtte de zaak belangrijk genoeg om zich die aan te trekken, en machtigde haar bestuur om zich in 't algemeen tot het Weerbaarheidsbond te wenden ter verkrijging van voldoende inlichting en opheldering, die tot heden aan den kommandant der Haagsche schutterij en aan kapt. Deketh niet waren gegeven. De vergadering be paalde Haarlem als de plaats voor hare volgende alge- meene vergadering. De gepensioneerde luit.-gen. Kroese, van het Indische leger, is Zondag in den Haag, op 56jarigen leeftijd, aaneen beroerte overleden. Na een kortstondige ongesteldheid is Zondag avond te 's Hage, in 7ljarigen ouderdom overleden de heer V. A. Just de la Paisières, voormalig griffier der Provinciale Staten van Zuidholland, ridder der Orde van den Neder- Iandscheu Leeuw. Uit Texel wordt van 16 Juni geschreven: Onze dak bewoners, de spreeuwen, zijn eigenaardige bemoeiallen, en hebben daarby de verdienste boven vele menschen van die soort, dat zij niet lastig, maar nuttig zijn. Dezer dagen werd hier weder een vermeldenswaardig staaltje van hun goedhartige zorg voor andere vogels waargenomen, Men zag namelijk een broedsel jonge kuikens door de spreeuwen voeden en tevens zorgen, dat zij rustig en ongehinderd dat voedsel konden nuttigen. De spreeuwen kwamen gedurig met wormen aanvliegen, brachten ze den kuikens in den bek, en een kat, die op de jonge diertjes loerde, werd niet alleen door de spreeuwen op eerbiedigen afstand gehouden, maar soms op gevoelige wijze de les der onthouding in gescherpt. Uit Yerselcen schrijft men dd. 15 Juni De oesterteelt belooft een nieuwe bron van welvaart te worden, Vooi-heen werd de bank bevischt volgens het regle ment op de visscherijen van1825, waartoe ieder, tegen beta ling van f 4, gerechtigd wasde gronden te cultiveeren of iets ter bevordering aan te wenden, daaraan dacht nie mand, en door veelvuldige overtredingen geraakte de bank bijna zonder oesters. Men vischte buitentijds; zelfs midden in den zomer werden er by duizenden geraapt, op on geschikte plaatsen geborgen,.waar ze geheel en alver- stikten, en een groot deel werd heimelijk aan handelaars verkocht. Ook in den vischtijd, 1 October'-uit". Februari, erkende men volstrekt de maat niet van 8 centimeters. Weinige visschers ontgingen hun verdiende gevangenis straf, doch ook weinige begrepen de schadelijke gevolgen, eD uiterst geringe ontwikkeling doet nog velen gelooven, dat nhet zand uit de lucht regent." Bij de verpachting in 1870 was de bank bijna ledig; verschillende Maatschappijen vormden zich, alles werd beproefd, boekwerken bestudeerd, om krachtig de teelt te bevorderen. Het werkje van M. Coste heeft de meeste diensten bewezen; ook het systeem van Kemerer (met pannen) wordt' hier gebezigd. Dak pannen worden gekalkt om het afstooten doenlijk te maken. Eén pan gaf 170 oesters, en op één schulp ontkiemden er 34 stuks. De teelt van 1872 was over't algemeen voor- deelig, doch harde vorst is zeer schadelijk; getuigende winters van 1845 en 1853. Thans worden er 2,000,000 pannen klaar gemaakt en twee Maatschappijen hebben putti-n aangelegd om do oesters te spenen. Waar vroeger in armoede alles werd afgevischt, worden er thans aan- deelen tegen f2000 omgezet, die in 1870 f 10 opbrachten. De exploitatiekosten beloopen thans duizenden, waarvan men in lateren tjjd goede resultaten verwacht. De gemid delde tijd van wasdom is drie jaar.' COURANT. A B ONSlMEÏf:, Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door het geheclo Kijk2 50. Brengt hij dezo tor kennis var. ilc Ingezetenen: Djt het Kohier voor tie belasting op hel Personeel nn. 1 dezer Gemeente over hol Dienstjaar 1873/4, door den lieer Provincialen Inspecteur in deze Provincieop den 19 ,/umj 1873 executoir verklaard en op heden san den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, is overgemaakt, Woidonde voorts hij dezo herinnerd, dit een ieder vcrpiigt is zijnen aanslag op den Inj do wel bepaalden voet, te voldoen, alsmede, dal, van lieden af, de termijn «n due maanden ingaat, binnen welken de reclames legen dezen aanslag hchooien te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, don 23 Junij 1873. De Burgemeester voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. ABVEBTMTIBHi Prijs: van 1 tot 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer 0.10, Voor den zeikenden stand en voor weldadigheidde helft van den prijs. i j-l - .i' - I - i1! 5 - *t<- EL

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1