,7? Zaterdag •I uni. taiiii is, ui A*. 1873. .M 3100. 8UITENLANDSGHE BSRiCHTE-S. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. v4! il:- Abonnementsprijsper Drie Maanden Franco per Post, door hot gelieelo Rijk CBrlcven Franco.]) AIVEBTENIIEN: Piijs: van 1 lot 10 gewone regels f 1 00; iedere regel nicer f 0 10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de liclfl van den prijs. De Engelsehe strekken huune gastvrijheid jegens den Sclmh van Per/ie zóó ver uit. dat zij hem titans ook Ion mots laten zeggen. Zoo loopt thans liet volgende vet haal. Te Berlijn werd hem de uitnoodiging medegedeeld van Engeland, om dit te bezoeken. Hij antwoordde: nevel, nevel 1" Inderdaad mistte liet toen hij de Engilsche kust naderde. Te Londen regende het den ganschen dag, maar bij zijn bezoek te Windsor was het prachtig weder. Toen. sprak de Schah van Perzic deze woordenThans besef ik de waar heid der spreuk, dat nevelen het paradijs voor ons ver- verbergen." Heeft hij inderdaad die woorden gesproken, dan is het een bewijs, dat de Schah gaat denken en dat is al veel gewonnen. Ongetwijfeld zou het in de geheele, zoowel be schaafde als onbeschaafde, wereld een groot opzien ge baard hebben, itidicn de Lordensehe dieven denScliah van zijn juweelen beroofd hadden. Zulk een feit zou nti schier onmogelijk zijn, maar nog geen eeuw geleden zou de Schah zelfs in geen der koninklijke paleizen veilig ge weest zjjn. Op den 18 Januari 1792 had or een brutale poging plaats om Zijne Koninklijke Hoogheid den prins van Wales te bestelen in de receptiezaal te St. James. Bij bet binnenkomen van Zijne Hoogheid werd hij plotseling teruggehouden door eenige manuen, die door middel van hun hofkostuum toegang tot hem hadden verkregen. Een heer uit het gevolg van den prins waarschuwde hem om op zijn hoede te wezen, daar het voorkomen van eenige personen hem verdacht toescheen. Eenige oogenhlikken later voelde de prins eenhevigenrukinzijnz-ijdeen zijn hand aan zijn degen slaande, zag hij dat de stootplaat, die de grootste diamanten bevatte, metgeweld was afgebroken, zoodat hij bij de minste aanraking gevaar liep hem te ver liezen. Niettegenstaande alle maatregelen van voorzichtig heid, door de autoriteit genomen, zijn de gevaren, die den zorgeloozcn wandelaar in de straten van Londen bedreigen, niet verminderd. Men heeft de standplaatsen der vigilantes en hansomos in de laatste jaren van 290 op 498 gebracht en hetaantal politie-agenten op dehoofdpunten van het verkeer verdubbeld; men heeft de Theemskaai en de Ilolbern- viaduct tot verbetering van de gemeenschap met ontzag lijke kosten aangelegdmen heeft tallooze nauwe straten ver- reed, de permy-stoombooten op den Theems ver meerderd, het onderaardsehe spoorwegnet zoo ver moge lijk uitgebreid; men heeft, ten slotte, tegen de over tredingen der reglementen op het rijden strenge straffen bedreigd, en de te hard rijdende koetsiers bij vrij groote massa's voor den rechter gebracht: alles te vergeefs, liet aantal straatongelukken in Louden was in het jaar 1867 1706 en bereikte in het jaar *1872 hetaantal van.2677, waar- ouder niet minder dan 118 metdoodelijken afloop. Blijkens den PtcicJw- und Staatsanzlieeft Keizer Wilhelm, op een adres van trouw en verknochtheid aau zijn persoon, dat hem dezer dagen van oen groot getal aan zienlijke Katholieken uit Silezie en andere provinciën, des rijks geworden is, en waarin deze tevens verklaren met liet protest der bisschoppen tegen de kerkelijke politieke wet ten geenszins in te stemmen, den 22 dezer een eigenhandig schrijven aan den hertog von Ratibor, eender mede-onder teekenaars van dat adres, gericht, met hel verzoek om zijn hnrtelijken dank voor dit bewijs hunner sympathie en op rechte gezinheid aan allen over te brengen. De geestelijkheid te Gleiwitz, in Pruisisch Silezie, heeft zich bij het provinciaal bestuur beklaagd over de be grafenis der oud-Katholieken op het gedeelte vau het stede lijk kerkhof, hetwelk uitsluitend voor de Katholieken bo- stemdis. Op die klacht is het volgend antwoord ingekomen Zoolang de Oud-Katholieken niet verklaren, dat zij zich van de Katholieke kerk hebben afgescheiden, worden zij dooi de regeering als Katholieken beschouwd. Dat de beide partijen elkander beschuldigen van afval van het ware geloof, daarmede heeft de staat niets te maken. De burger lijke autoriteit is niet geroepen om te beslissen, wie van beidengeljjklieeft. Er bestaat derhalve voor haar ook geea de minste aanleiding, om op het verzoek van de eene pai tij aan de andere het gebruik eener stedelijke inrichting te ontzeggen enz. Te Liidensclieid heeft zekere heer Geyer op den 13 Juni de zilveren bruiloft van zijn tweede huwelijk gevierd en op denzelfden dag is zijn 28sto kind gedoopt. De familie Geyer sch'y'nt trouwens meer ruim gezegend geweest to zijn in dit opzicht, want de vader van gezegden hoer mocht zich mede in 22 kinderen verheugen. De uitslag der districts- en arrondissements-vor- kiezingen in den Elzas zijn niet gunstig uitgevallen, voor de D uitsche partij - Uit Straatsburg sclirij ft men daaromtrentOngeveer 46 pet. der kiezers namen aan de stemming deel en wel 28 pet. '-D uitsche partij tegen 15 pet. op do Duitsche caudklaleu. Th ie pet. stem men werden versnipperd. Aan deze stemming naniou ook deel de voorsteden van Straatsburg met hunne volksklas sen. Het getal uitgebrachte stemmen mag bevredigend ge noemd woi den; ia zooverre is hen ten minste een licht opge gaan, nl. dat zij de noodzakelijkheid ingezien hebben -/elven in net veld te moeten treden. De absolute onthouding aan de stemming is te vergeefs gepredikt. Dat de gematigde paitij de minderheid vei krijgen zou, was-reeds door velen voorspeld, daarin ligt niets ven assends. Het geldt veel meer met getallen te bewijzen, lioevoleti de gematigde partij toe- bchooren en hen daarmede te bewijzen dat zij niet geïso leerd is. Deze minderheid bestaat hoofdzakelijk uit Duit- schors die zich daar pas gevestigd hebben, en Duitschors, die zich niet op het dwaalspoor hebben laten brengen In welke verhouding deze beide deelen tot elkander staan valt moeilijk to beslissen, daar het getal kiezers dat zich hier pas gevestigd heeft, niet bekend is; men schat liet echter op 3 tot 2. Deze kiezois hebben thans den plicht te vervullen zich nauw aau te sluiten bij de quaestién, de innerlijke or ganisatie van het land betreffende. De meei derheid is ge vormd uit de ullramontaansche en nationale oppositie, twee partijen die door een gcmeensehappelijken haat te zamen gehouden worden tot een grooteie haat hen weder scheidt. Deze kiezers hebben zich voor zes jaar aan radicale caudidalcn. verbonden en daardoor hun vaderland een zware kastijding opgelegd. Op het platteland en in de kleineie steden, alsook in den boven-Elzas viel de ver kiezing ten gunste van de gematigde partij uit. Eenige bladen hebben medegedeeld dat de linker zijde een belangrijk besluit genomen heeft in een vergade ring dezer dagen gehouden, nl. dat de heer Jules Grevy een programma zou samenstellen, de gedragslijn aanwijzende, welke de republikeinscho partij moet volgen, om de ver schillende fiacties der linkerzijde weder te veiceuigen. Dit beiicht wordt echter van wel ingelichte zijde tegengespro ken. Do heer Grevy is volstrekt niet met liet samenstellen van een progiamma belast geweest. De linkerzijde begrijpt zeer goed dat zij de gedragslijndie zij moet volgen niet vooiaf kan bepalen, maar dat zij naar den toestand der zaken moet geregeld worden. Waartoe zou het ook dienen heden een plan te ontwerpen dat misschien morgen weder door onvoorziene omstandigheden in duigen valt. De Fransche regeering neemt krasse maatregelen tegen den schilder Courbet, Men wil hem aansprakelijk stellen voor do door zijn toedoen aangerichte schade, (noderhalen der Vendómezuil.) De Parijsclie rechtbank voor burgelijke zaken hoeft de sequestratie bevolen van alle bij den kunsthandelaar Durand Ruel gedeponeerde schilderijen van Courbet, alsmede van zijn (in de Bank) aanwezige geldeu. Park Journal zegt, dat de minister van financiën over deze zaak meer dan 20 brieven vol dreigementen ontvangen beeft. Zij zouden in handen van den prefect van politie gesteld zijn. Onder de vele slachloffeis van de nog niet geheel geweken fmaneieele crisis te Weenen behoort ook de firma Weikersheim. Het actief van gemold huis bedraagt 2,700,00011., het passief daarentegen 7,300,000 fl. Op een gehouden vergadering van schuldeischers hebben velen een occoord van 37 pCt. aaugcnonien. Eeu belangwekkende Amerikaansche familie is uit gestorven. Voor een jaar ontstond er onoenigheid tussclien de familiën Wimberloy en Flynn in Arkansas, naar aan leiding van een haastige uitdrukking door een der heeren Flynu bij eeu wedren gebezigd. Een der "Wimberley's ran selde met zijn zweep een der Flynn's af. Twee der Flynn's haalden hierop hun revolver voor don dag en vuurde op Wimberley, die liet vuur beantwoordde en hen beiden doodde. Deze dood had verwikkelingen onder de Flynn's tenge volge. De heer Blackwell, schoonzoon van den gesneuvel den heer Flynn, poogde beslag te leggen op den eigendom van zijn schoonvader, hetgeen de familie Flynn ergerde. Twee zijner zwagers schoten hem, ten einde alles te ver eenvoudigen, dood. De beide heeren Flynn werden nu in hechtenis genomen, doch de een wist een alibi te bewijzen en werd op vrije voeten gesteld. Met opgeheven hoofd ver liet hij fier de gevechtszaal, maar op de bovenste trede van de trap werd hij doodgeschoten door een der heeren Wim berley. De eenig overgebleven zoon wist uit de gevaugenis te ontsnappen naar de Indianen. Onlangs vernam men dat hij in de buurt van zijn vorige woning gezien was. Onmid dellijk werd jacht op hem gemaakt. Op een Zondagmorgen in Mei werd hij ontdekt llij wondde drie zijner aanvallers, doch twee kogels door het hoofd maakten een einde aan het leven van den laatsten der Flynn's; een rusteloos doch krijgshaftig ras. SCHIEDAM, 27 Juni 1873. Do minister van kolomen maakt bekend, dat er ge legenheid bestaat tot aanwijzing van drie jongelieden, om, onder de leiding van den heer G. Schlegel, tolk voor de Chi- neesolie taal in Nederl. Iudië, thans met verlof tc Leiden, aldaar te worden opgeleid tot tolk voor de Chinecschotaalin Nederl. ïndië. Zij. die in het bezit zijn van het getuigschrift van voldoeud afgelegd eind-examen eener hoogere burger school met vijfjarigen cursus, komen daarvoor bij voor keur iu aanmei king. De samenstelling van de internationale jury voor de tentoonstelling te Weenen schijnt met veel moeite te zjjn gepaard gegaan. Thans is zij echter geconstitueerd en hoeft zij hare werkzaamheden aangevangen. Aan het hoofd van dat in voischillende afdeeüugen, naar de onder scheiden groepen, gesplitste lichaam, staat een nRaad van presidenten", bestaande uit een president en drie vicc- presidenteneerste vice president is J. D. 13. A. baron van Ilceckeren van Beverwaard, buitengewoon gezant en "o- volmachtigd minister van Nederland bij hetOostenrijksche liof. In do jury derXIXe groep «burgerlijke woonhuizen met inwendige inlichting en vei siering" is president de heer J. "W. L. van Oordt, staatsraad in builengewonen dienst; in die fier XXlIe groep sproeven van ontwikkeling vau lmndwerksnijverheid" is tweede vice-president dn E. II. von Baumhauer. In de jury voor groep IIland bouw, boschbouw, wijn-, vrucht- eu tuinbouw" heeft voor Nedeiland zittiug de heer II. AVitto, hoitulanus te Leiden; in groep III Bchemische industi ie" de heer L. Sommier, industrieel te Amsterdamin groep IV voedingsmiddelen en ververschingcn als producten der industrie" de heer M. J. de Bont, industrieel te Amsterdam. Men schrijft het volgende aan de Leidscho Ct.De handel in nieuwe aardappelen uitliet Westland voor Enge land begint toe te nemen en men verwacht dat hij weldra uit andere plaatsen zal volgen. Tegen het eind dezer maand zal de rooiing der vroege aardappelen algemeen en, naar men vertrouwt, met geen ongunstige uitkomst plaats heb ben. Uit de Veenen is het vervoer van peulen en doperwten in vollen gang en de tuinen leveren overal voldoende groenten op. De pluk van aardbeziën is zeer voordeeüg en de vruchten, die nu gekoesterd worden door een heerlijken zonneschiju, komen goed aan. Niet alleen uit Boskoop, maar ook uit andere plaatsen is de verzending er van be gonnen. Van de pei enboomen, welker geopende bloesems de strenge nachtvorsten in Mei niet ontgaan zijn, is bijna geen vrucht te wachten; ook de bloesems der appelboomen hebben van de koude geleden. Steenvruchten, zooals perziken, pruimen, en abrikozen, zijn er bijna in het ge heel niet aan de boomen. Het is niet te wederleggen dat de buitengewoon koude Meimand veel schade heeft ge daan aan de toen reeds zoozeer ontloken gewassen; men is begoocheld door het thanszoo voortreffelijk zomerweder, om in het denkbeeld te verkeeren, dat men toen een te donkere voorstelling der zaken hoeft gegeven. Het vlas staat zeer schoon te veld en het belooft een rijken bloei liet koolzaad heeft goed gebloeid en het draagt vele peulen. De granen staan over het algemeen voldoende. De bloem kool en andere het best door vocht gedijende vruchten zouden met een regenvlaag meer vooruitkomen; het weder is dan ook, in aanmerking genomen de invloed, dion de zon dagelijks heeft, wel wat droog. Dat droge weder komt anders den hooibouw te stade, waarmede be gonnen is. Over het algemeen zal hij iets meer dan middel matig zijn, want zeer ongelijk hebben zich de hooilanden ontwikkeld; op vele echter is het gras spichtig en ijl opge schoten door de koude in Mei. Doch als de groeizaamheid tot in den nazomer aanhoudt is er nog meer hooi, dan thans van de eerste gewonnen wordt, te winnenonbe kommerd worden dan Je bargen njet een.ruimen .winter voorraad gevuld. De weilanden hébben een gunstig aanzien en'leveren genoegzaam voedei'.qp voor het vee, indien hierbij niet uit liet oog verloren wondt, dat de veestapel groot is. Tegen een zóó naargeestig .aanzien als dejJloemkweekerijen en tuinen hadden in Mei, bieden zij thans een rijker tooi van bloemen aan. En nog is alles niet tot die ontwikkeling ge komen om den zomer in al zijn kracht te kennen. Zooveel is zeker dat de prachtvolle bloei der rhododendrons, die nu lmast gedaan hebben, de bekoorlijkheid der thans bloeiende rozen, de geurige bloemen der jasmijnen en de bloemtros sen der sierlijk ranke Robinia (acacia), bij zooveel andere' nederige planten, al het leed doen vergeten, dat de anders zoozeer bezongen Meimaand dit jaar aan velea berokkend heeft. Het programma van de 96ste algemeene vergade ring der Nederlaudsche Maatschappij tot Bevordering van Nijverheid, en het congres, te houden te Utrecht den 7, 8, 9, '10 en 11 Juli, luidt als volgt Maandag7 Juli, desavondsten 8 ure, feestelijke ontvangst van heeren directeuren en afgevaardigden in een der loka len van Tivoli. Concert van de schutterij, onder directie van den heer C. Coenen, in de Buiten-Sociëteit, aange boden door de Sociëteit de Vriendschap, des avonds ten 8 uie. Dinsdag 8 Juli, voormiildags ten 9 ure, eerste zitting der algemeene vergadering in het gebouw voor Kuusten en Wetenschoppen op de Mariaplaats. Tusschen 12 en 1 ure déjeuner, in hetzelfde gebouw. Bezichtiging van de li COURANT. ABONNEMENT: f i.85. UI UUil IJ 11 j.vV. gaaiitniaaihr^rw-r'Mit.ji-.iii V k. y f M CV '"V 1 v A a -V U t

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1