s% Yersclijit lapHijb, aitpzonderd Dinsiap. Frijn der Effecten aai de Bears te Amsterdam. Frijn der Heten aan de Benrs te Rotterdam. Sjfc, 8% T' A*. 1873. JW 3163. Donderdag 5 Juli. BUITENLflNDSGHE BERICHTE». BINNENLANDSCHE BERICHTEN. COURANT. A B ONNEMBNTs Abonnementsprijsper Drio Maanden Fmco per Post, door het geheele Rijk f 185. 2 50. PROVINCIALE STATEN VAN ZUIDHOLLAND. De zomervergadering is gisteren door den commissaris des Konings in naam des Konings geopend. De geloofs brieven vanhetnieuwbenoemdlid voor het hoofdkiesdistrict Zoetermeer, den heer mr. J. G. Patijn, zijn onderzocht eniu orde bevonden, waarna'hij, na eedsaflegging, zitting heeft genomen. Daarna is de vergadering overgegaan tot de samen stelling der afdeelingen en heeft zij mededeeling ontvangen van de ingekomen stukken. Verzonden naar de afdeelingen zijnde begrooting van kosten van het prov. bestuur, voor zooveel dit rijksbestuur is, en die van enkel prov. en huishoudelijke inkomsten, bei den voor 1874. Inhanden van verschillende commission zijn o. a. gesteld: Een ontwerp-besluit tot het aangaan eener geldleeningde vooistelien betreffende den verkoop, het aangaan eener ruiling en het sluiten eener transactie ten behoeve van de droogmaking in Schieland, beoosten Rotterdammis sive van Gedep. Staten betreffende het verleenen van een subsidie ten behoeve van den aanleg van een weg langs de westzijde der buitenhaven van Dirksland en nopens het bevoideren der beschrijving en regeling van oude ge- meeaten- en waterschaps-archievenadressen van het be stuur der 'sGravonhaagsehe ambachtsschool en dernijver- heids-afdeeling te Woerden, om subsidie uit de prov. fondsen ten behoeve der op te richten ambachtsscholen aldaar, en de adressen om toepassing der wet op het lager onderwijs. De adressen van de gemeenten Naaldwijk, de Lier, Pijnacker en 's Gravesande, allen betreffende den aanleg van een buurtspoorweg in het "Westland, met de nader ingekomen missive van Gedeputeerde Staten en adressen, zijn gerenvoieerd naar een commissie, bestaande uit de heeren van der Kemp, van der Goes van Naters, Vreedenburcli, de Kleijn en Steengracht. Door het Engelsche gouvernement is naar de Schet- landsche eilanden een sterk bemande stoomboot gezonden, om te waken tegen den smokkelhandel, die vooral ook door Ilollandsche visschers te Lerwick in praktijk schijnt ge bracht te worden. Van wel ingelichte zijde zegt men dat de sensatie- berichten, betreflende de minister-crisis en de aftreding van vorst Bismarck en dergelijken, met de grootste voorzich tigheid moeten behandeld worden. Reeds sinds geruimen tijd bestaat er een spanning tusschen de Pruisische staats lieden terwijl tot heden toe, met betrekking tot de pers wet en eenige verschillen in de behandeling van financieele quaestiën, niets in het licht is getreden dat eenige ver betering in dien toestand kon brengen. Op het laatste congres der sociaal-democraten te Frankfort waren 66 gedelegeerden opgekomen, die'180 afdeelingen met 16,010 stemmen vertegenwoordigden. De debatten bleven geheim, doch bekend werd gemaakt, dat voortaan het orgaan Neue Social Demohrat, in plaats van driemaal 's weeks dagelijks zou verschijnen met het oog op de naderende verkiezingen. Ook zouden vooitaan de agitators een vaste en bezoldig aanstelling bekomen om hen van de wisselvallige partijmeening onafhankelijk te maken. De Gewerbverein merkt op, dat andere organen de inkomsten dezer fractie op 4232 thlr. begrooten en daar ieder lid sgr. per jaar te betalen heeft, zoo zou het aantal leden niet 16,010 maar hoogstens 6000 bedragen, indien men het aantal wanbetalers op 1000 schat. Omtrent de aftreding van den heer Beulé loopen zeer tegenstrijdige berichten. Voor het meerendeel wordt er echter geen geloof aan zijn aftreding gehecht, daar dit toch geen verandering in den toestand zou brengen. De meeste ministers zijn echter van gevoelen, dat het beter zou zijn dat het Ministerie van Binnenlandsche Zaken anti- keizersgezind werd. Men zou dan ook een of twee porte feuilles aan het linker-centrum kunnen geven. De linkerzyde heeft Zaterdagavond een vergadering gehouden. Nadat de heer Lucet verklaring had gegeven van de zitting der Commissie van decentralisatie is er lang gediscussieerd over Imt aan de orde stellen van deconstitu- tioneele wetten. De vereeniging heeft besloten het voor- stel-Dufaure te ondersteunen; zoo deze echter met het voorstel wilde wachten, stelde de heer Jules Favre voor dat de linkerzijde er dan zelve werk van moest maken om de wetten op de dagorde "te plaatsen. Aan de discussie werd deelgenomen door de hh, Ballot, Arrago, Langlois en Duclercq; ten laatste kwam men tot het besluit dat de vergadering wel het voorstel zou ondersteunen, doch dat zij er zichzelve niet mede kon inlaten. Omtrent de vlucht van den heer Ranc worden nog de volgende niet onaardige bijzonderheden medegedeeld. politie die van zijn plan verwittigd scheen had nl. het jog op hem gehouden, doch Ranc was deze nog te slim af. tóijMen meende met zekerheid te weten, dat hij zich ten huize (Brieven Franco.) ADVESÏ'IIlITISKl Prijs: van 1 lot 10 gewone regels f 1.00; iedere regel meer 0.10, Voor den werkenden stand en voor weldadigheidde helft van den priji. I niet bewaakt werd en vau deze maakte llaucgebiuilc om zich laugs een boom in den tuin van eeu buurman te laten zakken. Vervolgens wist hij het huis vau eeu hem bekende dame te bereiken, die even buiten Pat ijs woont, en was daar zoo lang verzekerd tot liet geschikte oogenblik ge komen was om naar Belgie te vluchten. Zoodia hij zich te Nainen in veiligheid bevond, maakte de Bépulliquc 'Fran- paisc een depêche openbaar, meldende dat vriend (een valsclicn naam) in goeden welstand was aangekomen. De politie lag intusschen altijd nog voor het huis vau dien arts te loeren. SCHIEDAM, 2 Juli 1873. Ten gevolge van het admissie-examen zijn tot de laagste klasse der Hoogere Butgerschool toegelatenJ. J. Pigeaud, M. C. M. de Groot, J. van Zon, D. Henkomans, M. II. Vis, A. Gouka, II. vau der Mij, II. Ris, D. Kimratjser, L. van der Spuy, J. B. Kam en M. de Bruijn. De vijfde en twaalfde uit Vlaardingen, de elfde uit de Leur en de overigen uit Schiedam. De zesde piovincialc vergadering vau onderwijzers en vooi standers van het onderwijs in Zuidholland, zal in de maand September e. k., onder het eere-voorzitlersehap van den inspecteur van het lager onderwijs in Zuidhollaud, te Rotterdam gehouden worden. De uitnoodiging tot bij woning is thans aan alle hoofdonderwijzers en hoofd onderwijzeressen verzonden. Gisteren morgen bevond zich op de Veemarkt te Rotterdam zekere F. J., uit de gemeente Stolwijk, die ter markt had gebracht een kwaadaardigen stier, welk beest met een daar naast staanden stier aan het vechten geraakte, hetgeen F. J. wilde beletten door tusschen beiden te komen en zijn stier op den kop te gaan hangen, doch het woedende dier gehoorzaamde niet aan zijn meester en stootte hem herhaaldelijk zoodanig mot het lichaam tegen de ijzeren balie, dat hij zeer ernstig aan de linker ribben is verwond en onmiddellijk per rijtuig naar het ziekenhuis is over gebracht. De tweede haringjager, die 26 Juni de vloot heeft verlaten met 159'/a ton haring, is gisteravond te Vlaar dingen aangekomen. De dei de jager vertrok van de vloot met 310 ton, terwijl de vierde jager 200 ton haring aan boord had. De Üaagsche Nieuwsbode heeft een particulier schrijven uit Parijs ontvangen, waarin niet zeer gerust stellend omtrent Frankrijks toestand wordt gesproken. Men vreesde voor een catastrophe. De clericaal-conserva- tieve partij zou niet terugdeinzen voor verwikkelingen met Italië en naar bondgenooten omzien. Ook op Nederland zou zij het oog hebben laten vallen en met dit plan zou de ver vanging in verbaud staan van den markies de Gabriac door den heer de Target, die eerst Thiers volgde, maar door de Broglie zich heeft laten vinden en wien nu de be trekking als gezant in den Haag is opgedragen, ofschoon hij nooit van diplomatie zijn studie maakte. De voordracht betrekkelijk de inschrijving door de gemeente Leiden voor f250,000 in de geldleening ten be hoeve van den aan te leggeu spoorweg Leiden—"Woerden, is door den gemeenteraad van Leiden aangehouden, om nadere inlichtingen in te winnen omtrent de behartiging der belangen van die gemeente bij den aanleg. Te Katwijk is Vrijdag een proef genomen met den vuurpijltoestel van de Noord- en Zuidhollandsche Maat schappij tot redding van schipbreukelingen. Als doel werd genomen een schip, dat verondersteld werd zich op 30O meters afstands te bevinden; de eerste vuurpijl, reeds voor 2 jaren vervaardigd, viel 20 meters voorbij het doel en had een afwijking van 4 metersde tweede vuurpijl, voor onge veer een jaar ontvangen, viel nog tien meters verder neder en had geen twee meters afwij king. De proefneming ge lukte dus volkomen. In het noorden van Drenthe doet zich onder het rundvee in de weiden dit jaar op vele plaatsen weder de woe (het bloedwateren) voor, evenals dat in de aan grenzende landerijen van Groningen ook niet zelden plaats heeft Wat men weet, is dit, dat de ziekte wordt te weeg gebracht door planten, die in de lage veen-gromlanden groeien en bepaald voor het rund do gezegde schadelijke gevolgen hebben. Wat men niet genoegzaam weet, is dit welke plant de oorzaak is. Verbetering van bet land door bemesting schijnt het beste middel om het kwaad te voor komen. Zaterdag avond is in de buurtschap Glind, 'A uur van Barneveld gelegen, een alleenstaande woning met schuur en berg geheel afgebrand, met al wat er zich Lu be vond, behalve een koe en varken, die door buren zijn gered. De bewoner T. van der Horst, bekend als krankzinnig, had al het stroo uit de bedstede op het vuur gelegd en had het plan ook zichzelven te verbranden, hetgeen een daar dicht bij werkende veldarbeider heeft verklaard, daar hij den bewoner met geweld en gevaar voor zichzelven uit de brandde en de vlam zich boven den schoorsteen verhief, terwijl het gebouw geheel met rook was gevuld. Spoedig waren er eenige personen op de plaats aanwezig, en deze zagen zich verplicht den eigenaar van 't verbrande te bin den, op een wagen te vervoeren en aan de politie over te leveren. Niets was tegen brandschade verzekerd. Sedert eenigen tijd is onder de pretendenten op de nalateuschap van P. Teyler van der Hulst, uit Haarlem, veel beweging gekomen. Dc verwantschap is over't ge heele laud verspreid. Die te Amsterdam is bijzonder actief. Men spreekt er van, dat van der Hulst bij zijn leven per testament legaten heeft vermaakt aan sommigen zijner bloedverwanten, die nooit zouden zijn uitbetaald. Van hooger hand zou hiernaar aanvraag gedaan zijn, die tot hiertoe nog tot geen resultaat heeft geleid, Op de vraag, waarom er niet vroeger uitbetaling gevolgd was, werd ge antwoord, dat men de echtheid der stukken betwijfelde. Dientengevolge zijn belanghebbenden nu ernstig bezig, te trachten de identiteit onomstootelijk te bewijzen. Aan een particulieren brief uit Indie van het begin van Mei is het volgende ontleend s Van die Indische grooten gesproken, men ont ziet hier die lui veel te veel. Men heeft ze noodig en ziet geen kans den boel zonder hen te klaren, een onvermijde lijk gevolg van een klein volk met groote koloniale bezit tingen. Ik kan den toestand hier niet beter vergelijken dan met een huishouden uit viermaal meer personeel bestaande, dan door een hutsmoeder in orde kan worden gehouden. En dan al de groote quaestiën, die hangende zijn: de suiker-quaestie, de landrente, het grondbezit, het rechts wezen en in Nederland wil men hier liberale instellingen, maar tevens miilioenenTwee dingen die, op de baan, waarop Indie zich sinds een 70tal jaren voortbeweegt, nooit te bereiken zijn. sEn alsof zij nog niet genoeg op de hoornen had, is nu de regeering den fanatieksten Mahomedaan van alle vorsten te lijf gegaan: den Sultan van Atsjin. De tijdingen van daar zijn slecht. De Atsjineezen hebben zich woedend ver dedigd. Alle beschikbare troepen zijn er heen gezonden, alle kustboolen zijn in beslaggenomen, zoodat de reis van Batavia naar Cheribon en Soeraba'tja, over zee vooreerst ge stremd is. Wie weet hoe lang dat zaakje nog duurt, en hoe het afloopt! Mocht de Atsjinees zich staande kunnen houden, de moreele indruk in den Archipel zou verderfelijk zijn, want ik houd vol tegen ieder die het tegendeel be weert, de Javaan haat den Europeaan; hij kromt zich onder zijn juk, omdat hij zich vooreerst nog machteloos ge voelt, maar ik heb maar al te duidelijk opgemeikthoe hevig bij de Javanen en hunne hoofden de godsdienst- en ras-haat is. pCt. Nfdehl. Werkelijke Schuld 2% IUndcl-Miatschappij Centraal-Spoorw Spanje, Binnenlandscho. 3 Dito, Buitcnhndsche3 Portugal, 1867 .3 K IJSLAND oude5 Dito, Ode seue. 5 Dito, lecmng 1867 4 Spoorweg-Actiën 5 Peti Tiflis Spoorw. 5 Moskow-Jar 5 Nieuwe Loten 1864 Oostenrijk, Obl. konv. papier 5 zilver 5 Italië, Cerl. Inschrijv. 5 Tuiikije, Binnenlandsche. 5 Griekenland, obl. 1825 5 Veiieemgdë Staten 1882 6 Mbmco, oude3 Dito, nieuwe 3 Venezuela 3 Nieuw Grenada Dito gest. uitgesteld 1 Juli. 56'/,, 142% 93 15% s. 20% s 4 iy.t 100'/, 87% 77% 231 95% 257 98% 14% s. 7% s. H%s. 8% ï«r Telecr. 2 Juli 56'/., 41V, 77% 230 60% 65 «1% 15% 98% 15 8% pCt. Promie Leening Botterdam Neoerl. Werkelijke Schuld 2% Spanje Obl. 3% nu2% Dito Binnenlandsclie3 Dito Duiten!,indsclie 1867 3 PonTUGAL, 1867 3 Rusland oude,5 1867 4 Spoorweg-Actiën5 Poli-Tidis Spoorweg5 Jolci Orel Spoorweg5 Nieuwe Leren 1864 Oostenrijk, Oht. konv. papier. 5 zilver5 Turkije, Binnenlanilsehe5 Egypte 7 Verkfnigde Staten 1882 6 1885 6 Nieuw Grenada dito gest. uitgesteld Mexico 185!3 1864 Mx Per Teleur. 2 Juli. 88 50% •5% 60% 65'/ 51 ie 99»/,.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1