üt. S •V rij dag IH Juli. ,V. 1873. V.' 3174. UI K ennisgevm g. K ennisgeving. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BMEWIANDSCHE BERICHTEN. tl De reis van Koning Oscar naar tie noordelijkst ge legen streken van Noorwegen is onder de gelukkigste om standigheden voortgezet. Den 2 Juli, des morgens ten 6 ure, is Z. M. aan do Noocdkaap afgestapt, waar hij door de talrijke bevolking met gejuich ontvangen werd. Om op ket plateau te komen moet men tegen een zeer steile helling opklimmen, terwijl de weg tot aan den top door wimpels en vlaggen was aangewezen. DAdr hield de Koning een plechtige en treffende rede, waarna men een monument onthulde, dat daar geplaatst is, om de herinnering aan dat Buitengewoon bezoek te vereeuwigen. Den 3 Juli, 's mor gens om 3 uur, kwam do Koning te Vardoe aan, een kleine sterkte, die op deze breedte eenig is, en om half zeven van denzelfden dag te Vadsoe, een vrij belangrijke koopstad, Welke ter eere van Z. M. eon gala-diné had aangericht. Van Vadsoe uit, dat aan de noordkust vau de baat van Varanger gelegen is, maakte de Koning een zeetochtje met oen kanonneerboot, vergezeld door een walvischvaarder, die inderdaad het geluk had ten aauschouwe van Z. M. ooa walvisch te vangen. Daarna vervolgde Koning Oscar zijn reis tot aan het gedeelte der baai dat het diepst land waarts dringt, en bezocht, op de Bussische grens gekomen, de kapel van Bores en Gleb, waar de Bussische autoriteiten waren vereenigd om hem hare hulde te brengen. L h It n U 1 COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie Miandonf 1.85, franco per Post, door liet geheclo Rijk (Brieven Franco.]) De Bübqemeester en Wethouders van Schiedam, Celet op de nrit, 18 en 19 der wel van den 14 September I860 (Staatsblad 110. 138); Brengen ter openbare kennis, dat de bij art. 17 dier Wet bedoelde lijst, bevattende de namen der inwoners die voor het verlecnen van inkwartiering en onderhoud in aanmerking komen, mot aanduiding van dc mate, waarin ieder hunner, naar gelang van de beschikbare ruimte zijner woning en van dc gebouwen en getimmerten voor stalling bruikbaar, geacht wordt daann te kunnen voorzien, lieden is aan geplaktdat die lijst van lieden tot en met den 28 Julij 1873, op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, alsmede dat de bezwaren tegen die lijst schriftelijk aan hen kunnen worden ingediend tusschen den 29 Julij e. k. en den 13 Augustus daaraanvolgende. Burgemeester en Wethouders achten het levens niet ongepast de inwoners bekend te maken met den inhoud van de artl. 13, 14 en 10 der aangehaalde Wet, luidende als volgt: Art. 13. De vordering van inkwartiering en ondeihoud geschiedt: voor het krijgsvolk, bij do inwoners van buizen, ter zake waarvan aanslag in dc personele belasting plaats heeft, naar cenc huurwaarde, welker bedrag, volgens de Wet op het middel, geen aanspraak gecfl op verminderde belasting; voor de diensipaardenbij alle personendio over gebouwen of ge timmerten beschikken, bruikbaar tot stalling van paarden en waarin onbezette plaatsen zijn. Art 14 Huisgezinnen, waarin zirb een kraamvrouw of oen lijk bevindt, of waarin personen aan ernstige ziekten lijden, worden tijde lijk van inkwartiering vnjgcstcld. In huizen, waarin een besmettelijke ziekte licersclit, mag geen in- kvvartieimg geschieden. Deze omstandigheden worden vóór het uitreiken der biljetten aan de kwartiermakers, of bij detachementen aan de manschappenmede gedeeld aan den Burgemeester- Da inwuner, die deswege in gebreke blijft, is gehouden de mge- kvvarlicrden voorloopig 111 zijne woning (mits daarin geene besmettelijke ziekte hcersclic) op te nemen en ten spoedigste, voor eigen rekening in hunne behoorlijke huisvesting cu onderhoud elders in de Gcinccutc to voorzien. Deze laatste verplichting vervalt, wanneer het gemis der bedoelde opgaaf buiten dc schuld ligt van den inwoner, m welk geval, op diens latere mededcchng dor reden van vrijstel'mg, de Burgemeester een ander kwartier aanwijs!. Huisgezinnen zonder mannelijke personen boven de 20 jaren worden niet met inkwartieilng belast. Ontstaat ecne reden van vrijstelling tijdens de inkwarliering, dan wordt do'or den Burgemeester, na kennisneming daarvan, een ander kwartier aangewezen. Ait. 16. Do inkwartiering en het onderhond worden bij gelijke beurten onder de inwoners verdeeldmet d,en verslando ovenweidat de krijgsliedentot dezelfde compagnie of hetzelfde escadron bchoorendc, zooveel doenlijk in dc nabijheid van elkander en van hunne paarden worden ingekwartierd. En is hiervan afkondiging geschied, waar hel behoort, don 12 July 1873. Burgemeester en Wethouders van Schiedam P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. Burgemeester en "Wethouders van Sohiedam, Gezien Art 69 der Wet van 4 Julij 1850 (Staatsblad ito. 37) Brengen bij deze ter kennis van do Ingezetenen dat dc Processen- Verbaal van de op 15 Juiij jl. plaats gehad hebben Je verkiezing van ms Leden voor den Gemeenteraad, Ier inzage zijn nedcrgcicgd op de Secretarie en dat een afschrift daarvan is aangeplakt aan liet Raadhuis. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 17 Juli 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATËNESSE. Da Secretaris, A. VV. MULDER. De te Londen verschijnende voorname dagbladen laten zich eenparig over de verloving van prins Alfred, hertog van Edinburg, tweeden zoon van II. M. "Victoria, met do grootvotstin Maria Alexandrowna, eenige dochter van ni^jzoi' Alexander II, zeer gunstig uit. Voorts wil de Daily weten,-dat voornoemde Bussische grootvorstin, Griekschen godsdienst belijdt, deze zal behouden. doelt dat de kinderen, dio later uit hot huwelijk mochten geboren worden, het Protestaatsche geloof van den \ader zullen aannemen. In het laatste nommer van Klacldm-adatsch lezon wij sPrins von Bismarck is door de kutistenaarsvereeniguig Malkastcn te Dusseldorf tot eerelid benoemd, als een er kenning van zijn verdiensten op liet gebied van historie, veldslagen, schilderkunst en marine. Wij voegen bjj dit eere-diploma den wenscli, dat het den prins vergund zal mogen zijn, zich eenmaal ook te doen kennen als den schep per van bloemen, vruchten en stillevens." De Moniteur des intéréts mat er iels heeft in zijn laatste nommers onderscheiden kolommen gewijd aan de stijging van dc steenkolenprijzen. Do verschillende artikelen samenvattende komt het aan op de beantwoording der vijf volgende vragen Is de stijging der prijzen kunstmatig Is zij overdreven? Kan zij van duur zijn? Moet men haar trachten tegen te houden Zoo ja, door welke middelen? Is de stijging der prijzen kunstmatig? Jazeker. Zij was het niet, toen de gevolgen van den oorlog en de inderdaad daaraan ontstane behoefte, een tijdelijke schaarste deden ontstaanzij is het eerst geworden thans, nu de oorzaak heeft opgehouden, doch de gevolgen steeds toenemende hebben voortgewerkt. Niemand betwist, dat de stijging een feit is, in dien zin, dat de bruikers werkelijk de hooge prijzen betaald en de mijnen de groole voordeelen behaald hebben. Maar de stijging is kunstmatig in den waven zin van het woord. Zij is het evenbeeld van een deugdelijke en gemotiveerde stijging; zij geschiedt, als wierdt er minder voortgebracht dan verbruikt, als ware de behoefte aan steenkolen eensklaps boven alle veiwachting toegenomen, doch dit is zoo niet: het tegendeel zou blijken als men te genover de geraamde behoefte de werkelijke opbrengst stelde. Is de stijging overdreven? Het antwoord op deze vraag vervalt, na dat op de vorige vraag. Kan zij van duur zijnNeen, want zij is kunstmatig. Moet men haar trachten tegen te houden? Ja, want zij berust op geen enkelen waren grondslag. Aangenomen zelfs, dat zij waar, gemotiveerd en noodig ware, zij heeft reeds veel gevoelige slagen toegebracht; hare gevolgen zijn te talrijk en van te veel omvang, dan dat niet alle middelen moeten aangewend worden, om haar tegen te houden en te overmeesteren. Door welke middelen moet men trachten de stijging tegen te houden? Een ieder door die middelen, welke hem ten dienste staan. De pers door daad en raad, de verbruiker door geduld en volharding, de werktuigkundige door nieuwe uitvindingen, waarbij de behoefte aan brandstof verminderd en de middelen van opbreagst vermeerderd worden, in ét'n woord, een algemeene samenwerking tot bereiking van een gelijk gewenscht doel, en worden die middelen eenparig met kracht aangewend, de strijd zal niet lang, de overwmning verzekerd zijn. Maxime-lu Camp maakt in zijn werk over Parijs ook melding vau de vondelingen. Daaruit blijkt, dat vóór het bestaan der vondelingshuizen in de zestiende eeuw, deze ongelukkigen werden verkocht. De prijs per stuk was één frauc. Sommigen werden aangenomen door medelijdende menschen, anderen door koorddansers enz., of ook wel door personen, die kinderbloed noodig hadden voor de samen stelling van hunne dv anken. Hun aantal bedraagt tegen woordig gemidoeld GOOO 's jnars, waarvan twee derdon slechts tijdelijk worden overgegeven aan dc publieke zorg. liet reglement voor de vondeiingshuizen schrijft voor, dal zij onderricht moeten genieten op de parochie-scholen, wat intussehen niet belette dat in 1869 van de 8000 kindereu, welke in de termen vielen, 2000 van alle onderricht ver stoken waren gebleven. Vondelingen behooreu in den regel tot de oppassende jeugdige leden der maatschappij. In 1869 stonden er van de 9000 vondelingen tusschen de dertien en twintig jaar, slechts 13 voor de politie te recht. De on dervinding heeft geleerd, dat pogingen om hen voor den landbouw op te leiden gewoonlijk mislukten, terwijl zij daarentegen meer aanleg toonden voor ambachten. De Oostenrijlcsehe regeering heeft een mededeeling van haren gezant te Konstantinopel ontvangen, welke be vat, dat de Sultan voor de hem toegezonden uitnoodiging, om de Weener tentoonstelling te bezoeken, moet bedanken, en wel omdat gewichtige staatszaken hem niet veroorloven, zijn hoofdstad voor het oogenblik te verlaten. De beide Italiaansche Kamers zijn den 12 dezer bij elkaar gekomen, om den president-minister de nieuwe samenstelling van het kabinet te hooren verkondigen. Dit is zeer lakoniek in zijn werk gegaande heer Mingbetti heeft, ten nanhoore van nauwelijks een GOtal aanwezige afgevaardigden, eenvoudig het koninklijk besluit voorge lezen, bij hetwelk do ministers benoemd waren. Hij hoeft hierbij gevoegd, dat het kabinet ter geschikter tijd de maatregelen zal doen kennen, die het voornemens is, ten opzichte van de nationale verdediging, van liet evenwicht n de financiën en van de binnenlandsclie organisatie voor tï.Siw 4 '.tTy 1 ADVEKTENTIEN: Prijs: van 1 lol 10 gewone regels f I 00; icdnic regel meer /"0.10; Voor den wei kenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. te stollen. Ten slotte heeft hij het koninklijk besluit voor gelezen, waarbij de zïllingcn der Kamets verdaagd worden. Do toestand in Spauje wordt zoo mogelijk nog hachelijker. De minister vau kolouien heeft aan de cortes de nederlaag en tien dood van Cabriuetty officieel mede gedeeld. Ook bevestigde de minister het bericht, dat te Alcoy de internationalen zijn opgestaan en dat zij gemoord en brnudgesticht hadden. Carvajal, de chef der ultra- demociaten, had Malaga met een troep vrijwilligers met ai lillerie verlatenmen wist niet waarheen zij zich be geven hadden. De geheele bevolking was er in oproer. Dientengevolge had dè gouverneur vau Malaga naar Madrid geseind, met verzoek om outslag; verscheiden loden van den gemeenteraad waren reeds vermoord ge worden. Te Barcelona had eene manifestatie plaats gehad tegen de Carlisleu. Do civiele gouverneur had aan de zaatn- gestroomde menigte geantwoord, dat men de Carlistcu niet zou overwinnen door de orde te verstoren, maar door ze in het open veld te gaan bestrijden. De opstand te Carthagcna is in uitbreiding toege nomen. De regeering zal destemeer moeite hebben haat te onderdrukken, omdat de weg er heen haar afgesneden is. De minister van oorlog heeft er zich heen willen bege ven, doch hoeft zich verplicht gezien terug te moeten keeren. In deze omstandigheden is het voor de regcet iug bijna onmogelijk doortastend te bandelen, temeer nog daar de Got tes haar niet de zoo hoog noodige buitengewone macht geven om energiek hiertegen op te treilen. Boven dien werpt de vergadering haar uog ieder oogenblik 1110- tién van wantrouwen naar het hoofd, dio Pi y Margall ver plichten onophoudelijk zijn ministerie te wijzigen. Op dit oogenblik nog is hij bezig een administratie te zoeken waarin de linkerzijde vertegenwoordigd is; men denkt dat Estevanez, Cala en Navarez in het ministerie zullen komen. Overigens zijn de berichten uit de verschillende plaatsen ourustbarend en chaotisch. Te Alcoy zijn'10 huizen ver brand, en zijn cr ongeveer een 50lul gesneuveld en eeu groot aantal gewond. Berga, dat door ongeveer 500 man verdedigd werd, is door de Cavlisten ingenomen. Puycerda verdedigt zich reeds van af gisteren morgen tegen de Car- listeu. De militie van Barcelona heeft om wapenen ver zocht, ten einde de Carlisten te kunnen bestrijden. Don Carlos is in Spanje gekomen; '12,000 geweren zijn te Loquerto ontscheept. Generaal Ollo marcheert in de rich ting van Biscaye. SCHIEDAM, 17 Juli 1873. Tengevolge van de overgangs-examina aan de Hoogere Burgerschool alhier, zijn bevorderd: Van de 1ste tot de 2de Masse; D. Oranje, D. Bijlo, H. M. van Nes, 3. A. Ritman, P.M.Blonk, A.F Gips, H. J. C. Roelants, J. C. U. Lcgner, B. Lechner, A. van abt Zwet, J. Maltha, M. de Jongh, C. Dirkzwager, J. G. Beukers, M. W. van Dusseldorp, II. Koper en A. Meyster; Van de 2de tot de 3de Masse: A. W. F. Beukers, W. C. Kimmijser W.Cz., P. L. Elberg, W. O. Kim- mijser Dz.L. V. Hoog, II. W. Kok, J. M. J. Heg Th. Penning, J. van Waas en P. K. Benlfort; Van de 3de tot dc 4de klasse: A. de Jong, G. K. Wijnen, J. J. Kleijn, G. F, A. Koch, M. Duiser, P. C, A. Mendel en M. W. Thijssenen Van de 4de tot de 5de klasse: J. D. Kimmijser. De minister van biunenl. zaken brengt ter algemeene kenuis, dat in do maand September a. s. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, vermeld in artt. 4, 5, 8 en 9 der wet van 1 Juni 1865 (Stsbl. no. 59), ter verkrijging van het diploma of van acten van bevoegd heid als arts, liulpapolheker of apotheker, in art. 16 vermeld. De opbrengst van 's rijks middelen over de eerste zes maanden des jaars is weder een millioen boven het zelfde tijdvak in het vorige jaar, niettegenstaande de op brengst van het successie-vecht f567,49441 "a lagerwas en zelfs fl90,543.181/2 bleef beneden de raming, dat is het gemiddelde der laatste jaren. Die inkomst is altijd wissel vallig. De vermeerdering openbaart zich voornamelijk in de opbrengstvan de rechten op den in- en uitvoer tot een bedrag van f190,263.79 Vi, van den accijns op de suiker tot f421,909.17, van het gedistilleerd tot f314,098.20, van liet zout tot f 37,879.69, van het geslacht tot f lil663.65van de registratie-rechten tot f307,362,'28'4 De opbrengst van de posterijen en de telegrafie is te zamen ruim f 40,000 hooger. Het gezamenlijk bedrag was f 1,481,242.19 boven de raming. Daarbij mag men even wel niet voorbij zien, dat de gezamenlijke directe belas tingen nagenoeg een millioen bleven beneden de raming, hetgeen zeer licht te verklaren is, daar dc aanslagbiljetten voor het personeel en de patenten nauwelijks zijn uitge reikt en daarop dus in de maanden Mei en Juni weibg is betaald. Die middelen bleven gezamenlijk nagenoeg 2 i.' r P tv "v-KT- tl

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1