Woensdag 25 Juli. YerschüHt flap®, titpaflarfl Diasflap. A0. 1873. 3177. HJITEMLtBflSCHE BEBISHTE18. BMENLANDSCHE BERICHTEN. 282,1K S T A A T S L 0 T E II IJ. COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijsper Drie Manuienf 1.8fi. Franco per Post, door het gehcclo Rijk 5 50. (Brieven Franco.) De Engelschc regeering heeft bij liet Lagerhuis een suppiemeatair krediet, ten bochtige van 389,392 p. st.. tutugev.at.gd, Onder dat cijfer is begrepen een som van 7000 p. Sk. oor de ontvangst van den Shah van Perzie en een andere van 40,000 p. st. voor uitgave'n, voortsprui tende uit den oorlog legen de Ashantijnon. De Pruisische bisschoppen hebben thans aan de hun ondergeschikte geestelijken gelast, om zich van hunne zijde ook van allo medewerking aan de ten uitvoerlegging der kerkelijk politieke wetten te outhouden. Mocht de staats- regeering vast besloten hebben, zegt de ultramontaansche Germania, om bedoelde wetten stipt en met kracht door te zetten, zoo hebben ook wederkcerig hot episcopaat en de geestelijkheid het vaste besluit genomen, om bij het door hen ingenomen standpunt te volharden, en zullen zij zich door geen maatregelen hoe ook genaamd laten bewegen, om aan de plichten van hun kerkelijk ambt ontrouw te worden. De officieuse Nordd, Alg. Zeit verzekert echter dat de regeering zich door de onbeschaamdheid en arg listigheid der bisschoppen niet zal laten misleidcu, maar dat zij, in weerwil vau alle moeilijkheden, meergenoemde wetten krachtig zal handhaven. Dientengevolge ziet dat orgaan dan ook spoedig nieuwe conflicten te gemoet, en waarschijnlijk niet alleen iusschen staat en priesterlijke heerschappij maar ook in dei. boezem der laatstgenoemde zelve. De met zooveel ongeduld verbeide interpellatie van den heer Jules Favre heeft gisteren plaats gehad. Hij zeide o. a., dat Frankrijk moet weten, waarheen de regeering het wil leiden. Naarmate het zijn lev>.-'-krachten terugkrijgt, gevoelt het behoefte aaneen defmitieven toestand. De lieer Thiers begreep dit; hij heeft dit in zijn boodschap te kennen gegeven en de gebiedende noodzakelijkheid drong hem de republiek aan te nemen. Sprekende over de revo lutie van 24 Mei bracht de heer Favre in herinnering, dat deze alleen kon tot stand worden gebracht door onder steuning van een republikeinsche fractie. De overdracht vanhetgezag heeft dan ook zonder schokken plaats gehad. Zelfs de verklaringen der regeering bewijzen, dat de re publiek bestaat. Verder verweet hij de regeering, dat zij niets had gedaan om den stroom van beleedigingen, waar aan de heer Thiers ten doel stond, tegen te gaan en dat zij de republikeinen van de deelneming aan het bestuur had uitgesloten. De minister de Broglie hoeft den heer Jules Favre beant woord. Wij hebben, zeide hij, alleen rekenschap te geven aan de meerderheid, die het tegenwoordig gouvernement gevormd heeft. Indien de meerderheid over ons voldaan is, dan moeten de anderen zich daarin schikken. Verder herinnerde de minister aan de parlementaire re volutie van 24 Mei, die eerst plaats had, nadat veelmalen gewaarschuwd was. Vóórdat over den definitie ven staats vorm, welken de heer Thiers heeft verlangd, een beslis sing kon worden genomen, zeide hij vervolgens, moest de grondslag daarvoor worden gelegd. Die grondslag is de aaneensluiting van alle conservatieve krachten op het ter rein, dat vreemd is aan de politiek. Het programma van Bordeaux was: wapenschorsing tusschen de partijen, en voorloopige terzijdestelling van de quaestie omtrent den staatsvorm. De vorige spreker heeft gevraagd, hoe men de drie tegenstrijdige partijen, waaruit de meerderheid is saamgesteld, gelijktijdig kan tevreden stellen. Maar hierop moet hij antwoorden, dat de minderheid nog meer verdeeld is dan de meerderheid. Daarna werd overgegaan tot de stemming over een door de rechterzijde voorgestelde motie, waarbij de Kamer ver klaart vertrouwen te stellen in de staatkunde van het Gouvernement. Deze motie is aangenomen met 400 stem men tegen 270. Te Antwerpen is op het Belgische Staatsspoor een proef genomen, om een trein in volle vaart te remmen. Elk rijtuig is voorzien van een rcmtoestel, door middel van stoom in verband met de locomotief in werking gebracht. Be proef is goed geslaagd; de trein van Brussel kwam in vblle vaart aan en stoomde tot onder het overdekte deel van het stationsterreinop eens werd de trein geremd, en stond hij stilde reizigers gevoelden bijna geen schok. De Spaansche Cortes hebben het ontslag van Pi y Margall aangenomen, -onder dankbetuiging voor de ge wichtige diensten door hem aau Spanje bewezen. Dit voor stel werd met algemeene sten men op één na, die van den heer Rios Rosas, aangenomen, xïet voorstel om bij geheime stemming een afgevaardigde uit te kiezen om Pi y Margall te vervangen en hem dezelfde macht te geven, is in over weging gehouden met 111 tegen 101 stemmen. Zaterdag 's de samenstelling van het ministerie bekend geworden. Het kabinet behoort tot de rechterzijde, en is samengesteld als volgtSalméron, president en minister zonder porte- feuilleCarvajal, min. van financiënMoreno Rodriguez, justitieMaisonnave, binnenlandsche zaken; Gonzalez, oorlog; ,Oveiro, marine; F. Gorfzalez, openbare werken minister vnn Irnlnnipn on Snlpr vnm hnitenlnnrlsrhc ADVERTENTIBNj Prijs: vjii 1 lol 10 gewone regels f 1 00; iedere rege! meer /0.10) oor den werkenden stand en voor weldadigheidde helft van den prijs. Palagcg', i van koloniën en Soler van buitenlandsche zaken; Salméron heeft zijn programma in de Cortes ont wikkeld. Ilij zal de Carlisten en demagogen bestrijden. Hij verklaarde verder het te betreuren, dat sommige de partementen iu opstand waren gekomen, zonder de be slissing der Cories af te wachten Sevilla en Cadi.x hebbcu do autonomie van Audaluzie uitgeroepen Er zijn oorlogschepen van Carthagena naar Aücanto vertrokken, om die stad in opstand to brengen. De regoeringloosheid iu Spanje neemt dagelijks toe. Valencia en Murcia hebben zich/elven tot federale kantons geproclameerd, die slechts onder zekeie voorwaarden het gezag van de Coites zullen ei kennen. Sevilla en Cadix hebben de autonomie van Andalusie geproclameerd. Te Carthagena heeft de bemanning van de oorlogsschepen zich vorbroedeid met de opstandelingen, en een paar dezer schepen heeft koers gezet naar Alicante, om ook deze stad in oproer te brengen. De Carlislen streden met toenemend succes in het Noorden. Don Alfonso en Saballs belegeren sedert Donder dag de belangrijke stad Igualada (provincie Barcelona). De nieuwe vooistad is reeds in het bezit der Carlisten, en men vreest dat de plaats, bij gebrek aan hulp van buiten, den strijd niet zal kunnen volhouden. Volgens een telegrafisch bericht uit Bayoune heeft de pastoor Santa-Cruz zich van zijn militaire kleeding ont daan, zijn kommandement nedergelegd en zijn priesterlijk gewaad weer aangetrokken. Gevolgd door zijn luitenant is iiij op Fransch grondgebied gekomen, van waar hij zich naar Rome wil begeven, om zich voor de voeten van den Paus te werpen en diens vergiffenis af te smeeken. Te Madrid liep een gerucht, dat met recht veel sensatie heeft gemaakt. Olozaga, de gezant van Spanje te Parijs, zou namelijk officieus hebben verklra'-d, dat Frankrijk de Carlisten zal erkennen als oorlogvoerende partij, zoodra dou Carlos ei in geslaagd zou zijn, Irun te bemachtigen en zich daar tot Koning van Spanje te doen uitroepen. Mot het oog op de welbekende sympathieën van het clericale ministerie-Brog'ie, met den sheiligen strijd", door don Carlos in shet vaderland van God" gevoerd, heeft dit ge rucht veel waarschijnlijkheid. De ministerraad heeft besloten krachtige maatre gelen te nemen, waaronder do volgende voorkomen: Het afzetten van den kapitein-generaal van Valencia, en den gouverneur van Murciahet voor een krijgsraad brengen van den kommandant-generaal van Carthagenahet vor men van twee kenr-bataljous, samengesteld uit alle officieren op non-activiteiten aangevoerd door generaals; het zenden eener aanzienlijke krijgsmacht naar Catalonie en Arragonie, om aldaar de krijgstucht te herstellen. Voorst het vormen eener divisie van 10,000 man uit Andalusie om de provinciën tot rustte brengen; Pierad en Contreras uit het kader van den geueralen staf te schrappen, en alle schepen, die gemeene zaak met de op standelingen maken, voor zeeroovers te verklaren. Omstreeks 2 uren in den morgen van den 29 Jimijl. drong een troep gemaskerde lieden het stadje Salena, in den Amerik. Staat Indiana, binnen en trok onmiddellijk naar het gevangenisgebouw. De wacht werd gevangen ge nomen, en aan den Sheriff werden de sleutels van de cellen gevraagd. Toen deze weigerde, duurde het niet lang of ook hij werd onschadelijk gemaakt. De gemaskerde mannen rukten, voorzien van een breekijzer, op naar de cel van zekeren Delos Hellens, die daar wegens een onlangs ge- pleegden moord gevangen zat. Eerst moesten zij een buitendeur openbreken, 't geen spo;dig geschied was, bestegen toen een trap, die naar de verdieping leidde waar zich de bewuste cel bevond, en kwamen daar voor een ge sloten deur. 't Was een stevige houten deur, aan beide kanten met ijzer beslagen en wel negen duim dik, maar het volk had dit beletsel spoedig uit den weg geruimd. Men stuitte toen op een weede deur, geheel van ijzer, doch toen ook deze opengebroken was, stond de gevangen moorde naar tegenover zijn onwettige rechters. Hellens had de bende hooreu naderenhij wist met welk doel. Men dorstte naar zijn bloed, doch hij had besloten zijn leven duur te verkoopen. Met een dor voorwerpen uit zijn cel gewapend, wachtte hij de wrekers af. Deze laatsten kenden het gevaarlijke karakter van deu gevangene, en daarom aarzelde iedereen, toen de deur geopend wasde cel binnen te tieden, wier ingang Heffeus zorgvuldig be waakte, ofschoon men hem door de duisternis niet zien kon. Men bedacht een list; linnen en vlas werd tot proppen gedraaid, deze met olie gedrenkt en in de cel geworpen; daarna wist men ze met behulp van lange stokken in brand testeken. Zoo ontstond er genoeg licht iu de cel om Hellens te kunnen ziener werd nu in 't wilde op hem geschoten zeker wel twintig schoten werden gelost, een trof zijn borst, een ander den arm, waarin hij te zijner verdediging een stoel omhoog hield. De wond was oorzaak dat hij zijn arm liet zakkenop 't zelfde oogenblik slingerde men een strik om zijn hoofd, trok hem naar buiten, en voordat hij weer bijgekomen was, had men hem gebonden en buiten de gevangenis gebracht. j>Wat gaat gij met mij doen?"-vroeg hij »U ophangen," was het antwoord. »lk zal met u medegaan," antwoordde hij. Men bracht hem naar een spoorwegbrug van ongeveer dertig voet hoogte; hier vroeg hij eenigon tijd om te bid den: de lynchers luisterden niet naar zijn verzoek. De strik gleed om zijn hals en Hellens werd over deu rand der brug gestootcn. Zoodra hij den geest gegeven had, keerden de lynchers naar do gevangenis, verwijderden alles wat de autoriteiten op hun spoor zou kunnen bi engen, stelden Shcriffcn wacht in vrijheid en verspreidden zich iu verschillende richtingen. Niemand weet wie zij zijn, van waar zij kwameneu waarheen zij gestoven zijn. Dat is de Amerikaansche lynch-wet. SCHIEDAM, 22 Juli' -1873. De Maatschappij tot Nut van't Algemeen heeft de zil veren medaille veileend aan den heer J. F. van der Wilde, sedert meer dan dertig jaren onderwijzer in het bouwkun dig teekenen te Delfshaven. De ziekte onder de aardappelen vertoont zich sedert eenige dagen onder de gemeente Waalwijk en omstreken op onrustbarende wijze. Ook iu en bij Almelo vertoont zich de gevreesde ziekte, evenwel niet in ei ge mate. De heer A. H. Oostmeijer maakt in de Zaaril, Ot, de landlieden opmerkzaam op de gemakkelijke wijze waarop zij van den last der veldmuizen kunnen ontslagen worden. Hij deelt o. a. het volgende feit mede: Door J. Prins to Oostzaan, die bij mij twee boren heeft laten maken, werden geboord honderdvijftig gaten, alleen in de greppels van drie morgen land. Deze gaten leverden in de tien eerste dagen 22 emmers muizen a 455 per emmer, dus ruim tien duizend stukshiervoor is betaald aan arbeidsloon drie gulden. De cavalerie-manege te Haarlem, een gebouw van 45 M. lengte en 21 M. breedte, zal op Amerikaansche manier naar een 70 M. verwijderde plek verrold worden. De zonderlinge toestand op het spoorwegterrein te Boxtel is slechts van korten duur geweest. De verschillen tusschen de Exploitatie-maatschappij en de Noordbrab. Duitsche spoorwegmaatschappij omtrent het station Boxtel zijn uit den weg geruimd, zoodat de treinen thans geregeld doorloopen. Het aantal sterren aan de gansche hemelruimte voer het bloote oog zichtbaar, wordt gewoonlijk geschat op on geveer 6000. Een gewon operakijkér'vertoont ongeveer het tienvoudig aantal. Een betrekkelijk kleine telescoop maakt er gemakkelijk 200,000 zichtbaar, terwijl er teles copen zijn door welke men naar alle waarschijnlijkheid niet minder dan 25,000,000 sterren kan waarnemen. Bij gelegenheid der laatste verkiezingen voor leden van den gemeenteraad kwam zeker kiezer op zekere plaats, op de vernuftige gedachte zijn ingevuld stembiljet aan een zijner kennissen te bewaren te geven, ten einde op die wijze gevrijwaard te zijn tegen de verleiding, om op aandringen van anderen andere namen te schrijven. Wij vinden dit een hoogst praktisch middel. Immers pas heeft A. den. kiezer overtuigd dat zijn candidaat» de alleenzaligmakende" is, of B. komt en betoogt, dat no. 4 eon slaapmuts is en dat zijn candidaat alleen een volksvoorstander isnu komt C. en beweert, dat no. 1 alleen een waarlijk godsdienstig man enz. is, zoodat de kiezer niet weet wien te kiezen. Geeft hij zijn stembiljet in bewaring, dan is hij van dien last af. Ja, hij kan zelfs zijn biljet oningevuld ter bewaring geven. Er zouden menschenvrienden genoeg zijn, die zich uit liefde voor hunne medemenschen gaarne de moeite zouden willen getroosten die biljetten in te vullen. Misschien zelfs waren secretarissen van kiesvereenigingen daarvoor wel de aangewezen personen. Wij bevelen dit hoogst praktisch middel aan, dat den kiezer van veel moeite en onaangenaamheden zal bevrijden en de ver kiezingen veel vereenvoudigen. Naar wij uit een particulier schrijven vernemen, heeft zich voor eenige weken te Batavia een Chineesche reus, Chang gelieeten, voor geld laten zien. Hij was toen vau plan de tentoonstelling te Weenen te bezoeken, en daarna zich nog eenigen tijd iu Europa op te houden, ten einde zijn buitengewone lengte aan te wenden tot verzwaring van zijn beura. In geval hij ook in ons land mocht komen, is het wel de moeite waard hem een bezoek te gaan brengen, als men weet, dat hij flink gebouwd en knap van uiterlijk is, en daarbij een volwassen persoon, die op een stool staat, nog over het hoofd kan zien. Pri/stn en premien van f 100 en daarboven. Ilo Kl. lc Tickk21 Juli. Nu 2-20B f 1500. Nos. 11943 en 15107 ieilor f 1000. - No. 8330 I 400. Nus. 953, 4045, 781? en 17350 ieder f 10Q. i - - f «f J i,, VÏ'jS

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1