M li Maandag 2I> Juli. |6i - iv ft i A„. IS<3. 3UITENLANDSGHE BERICHTEN. ,V 3181. BINNEIUiOSGHE BERICHTEN. Dezer dagen is door baron do Reuter een schrijven aan graaf Granville, minister van buitenlandsche zaken, gciieht, waarin hij verklaart volstrekt niet voornemens te zijn, om een subsidie of stoffelijke ondersteuning voor de uitvoering der bekende concessie te vragen, die hem door de Shah van Fcrzie is verleend, en waarbij Engelands be langen zou nauw betrokken zijn. Hij verzoekt alleen dat, zoo er eenig geschil tusschen hem en het Perzisch gouver nement mocht ontstaan, hij dan, als Britsch onderdaan, op Engelands bescherming mag rekenen. Voornoemde minis ter heeft op dat schrij vengeantwooi d, dat Hr. Ms. regeering belangstellend alle pogingen nagaat, diein het werk gesteld worden, om de bronnen van welvaart in Perzie te vermeer dei en; maar dat zij zich niet officieel kan verbinden, om de belangen van baron Reuter, bij het nakomen zijner ver bintenissen, te beschermen. Volgens de Engelsche wet ontvangt hij, die een lijk uit het water haalt, 5 shillings. Voor het redden van een drenkeling heeft hij geen aanspraak op cenige beloouing. Bij een lijkschouwing, waarbij dit door den Coroner van "Westminster als een ongerijmdheid werd aan de kaak ge steld, zeide de geneeskundige, die de lijkschouwing deed, dat er nog gt ooter ongerijmdheid met betrekking lot dren kelingen bestond. Wanneer zijn hulp werd ingeroepen en hij slaagde er in een drenkeling in liet leven terug te bren gen, werd zijn moeite niet beloond, maar stierf de man, dan kreeg hij twee guinjes. De Spaanscho financieele commissie te Londen heeft openbaar gemaakt, dat zij de noodige gelden ter betaling van den Juli-coupon der Spaanscho schuldbrieven van den minister van financiën heeft ontvangen, en dat de betaling daarvan op den eersten Woensdag in A-ugustus zal aan vangen. In Duitschland wordt tegenwoordig een klein ge schriftje verspreid, dat niet zonder vernuft is samenge steld. Het bestaat uit verschillende bijbelteksten, uit de lijdensgeschiedenis van Jezus, die in het stukje optreedt, als veitegenwoordigervau het Katholicisme, terwijl de ver schillende Staten van Europa den hoogen raad over hem spannen. Met het oog op Duitschland wordt gezegd: »En de lioogepriestcr en schriftgeleerden hielden raad tegen hem, hoe zij hem vangen en dooden mochten. Zij zochten valsche getuigenis tegen hem en vonden niet. Toen stond de hoogepriester op en zeideWat hebben wij nog ge tuigenis van noode 1 Ieder, die zich zelf Koning maakt, wederstaat den Keizer"enz. enz. Italië zegt: »IIijishet, grypt hem." Zwitserland roept uitsWegmethem; wij hebben een wet, en volgens die wet moet hij sterven." Baden, Rusland, Spanje bek'ieoden den rang van krijgs lieden, Deieren stelt Judas voor en zegt»Wal wilt gij mij geven en ik zal hem u overleveren." De Protcstantschc Staten zijn neutraal, ongeveer als Gamaliel jegens de apos telen. Turkije vraagt: »Wat heeft nij dan kwaads ge daan?" Franluijk alleen roept uit: »A1 werden zij ook allen aan u geërgerd, ik zal nimmer aan u geërgerd worden." Ten slotte spreekt liet Katholicisme in den persoon van Jezus: »Gij zijt tegen mij uitgegaan als tegen een moorde naar met stokken en zwaarden. Dagelijks was ik bij u in den tempel en gij hebt mij niet gegrepen. Ik heb u vele goede werken van rnijn Vader getoond, om welke van deze vervolgt gij mij 1" enz. In een bierhuis te Keulen werden in den laatsten tijd voortdurend godsdienst-kwestiën ter sprake gebracht, hetgeenjuistniettotgezellig en vreedzaam samenzijn leidde. Met het oog daarop is een reglement opgesteld, dat aldus luidtsEenig artikelOpmerkingen, gesprekken enz., die er op aangelegd zijn den godsdienstvrede te verstoren, zijn verboden Ilij die zich daaraan schuldig maakt, betaalt 5 sgr. aan de armen. Mocht hij weigeren hieraan te voldoen, dan wordt hij de deur uitgegooid." De rechtbank te Warschau heeft uitspraak gedaan in een zaak, die misschien cenig is in bare soort. Een dertigjarig molenaar werd beschuldigd, dat hij zijn drie- en-twintigjarige vrouw had verkocht, met wie hij ander half jaar gehuwd was geweest. De kooper, een herbergier, bad er 50 roebels (ongeveer f 100) voor gegeven. De rechter heeft den echtgenoot tot een jaar en vier maanden, en den herbergier tot vier maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Men zal zich herinneren, dat Thiers bij het voorstellen van de belastingen op sterke drankeu, lucifers, buskruit, verhoogd briefport euz. beweerde, dat reeds in 1873 de opbrengst hoogcr zou zijn dau in 1872. Deze bewering is ongelukkigerwijze niet bewaarheid. Het Journal O/Jiciel de ontvangsten vau de eerste zes maanden dezes jaars rnededeelende, wijst juist liet tegendeel aan. De opbrengst der sterkte dranken is, in plaats van vermeerderd, ver minderd met 12,217,000 francs! die dor lucifers meL 3,097,000 francs; en der twee andere voorwei pen met ongeveer 7 millioonte zamen alzoo 22 millioen. Bij den vreeselijken brand, die dezer dagen te Parijs (Brieven Franco.) woedde, en liet groote maganju le Grand Monge en aan grenzende pereeeien in de asch legde, en waarbij zooveel mensclien jammei lijk zijn omgekomen, heeft o -n der iu- wonenilcu de redding van haar leven aan haren papegaai te danken gehad. Zij lag in diepen slaap en zou onge twijfeld verbiand zijn, indien de vogel, den rook bemer kende die in bet vertrek drong, niet luidkeels zijn geheel repertoire was gaan kakelen en haar daardoor gewekt had. I.I lings ontvlood z,!j. iceds niet zonder levensgevaar, den dreigenden vuurdood, met achteilating van alles wat zij bezat, haar trouwe papegaai uilgezondei'd. Een auder vermeldenswaard feit vinden wij in de breed voerige verslagen der Parijsche bladen opgetcekend. Een meisje, dat in. haie vroegste jeugd een spiaakgebrek ge kregen had, en jaren lang niet dan bijna onveistaaiibare klanken kon uitbrengen, heeft door den schrik eensklaps het spraakvermogen teruggekregen. Op de Weener-lenloonstelling dreigt strike onder de verkoopsters van kleine voorwerpen en catalogi te ont staan. Het bestuur verlangt dat zij een plaat op de borst dragen, waai op de woorden TVclUausstellung 1873,1htch- handlnng. De weerspannige schooneu bewei en zoodoende zelf een voorwerp van tentoonstelling te worden, daar aller blikken zich naar die plaat zullen wenden Zij hebben allen het distinctief leekeu aangenomen, maar behielden het in den zak. Wij laten ons niet merken," zeide de een, »ja," voegde een tweede er bij, »als het ding nog van goud was als bro.-he dienst kou doen, maar zulk een stuk blik, dat gaat me' aan." De directeur-genei aal blijft het besluit handhaven en de bezoekers zullen waarschijnlijk nu de vriendelijke gezichtjes, die door'tgeheele gebouw gevon den werden, moeten missen. Luidens de berichten uit Madrid heeft de regecring bij decreet den militaii en zoowel als den burgerlijken gou verneur van Cadix afgezet en eprstgenoemdeu met nog een paar andere kolonels aldaar, die tot de Carlistou zijn over gegaan", uit den militairen dienst ontslagen. Drie kapiteins, 5 officieren en IS manschappen, welke een dier kolonels beproefd had met zich tot de Carlisten te doen ovei loopen, zijn aan de bestaande regeeriug getrouw gebleven en te Barcelona aangekomen, waar zij met geestdrift ontvangen zijn. Ook de equipagiën der schepen, die tot den opstand zijn overgegaan, volgen niet allen het voorbeeld hunner chefs, maar deserteei en, zoodra zij hun kans daartoe klaar zien. Zoo bedraagt de equipage van de Yitlorio geen 100 man meer. Er zijn schepen vertrokken om zich van Forrol meester te maken. Nog een ander bericht, niet van internationaal belang ontbloot, is uit Spanje out vangen. Gelijk men weet had de regecring aldaar een lanJo uitgevaardigd, waarbij met zeeroovers gelijk gesteld worden de equipagiën van vaar tuigen der nationale marine, tegen de regeering in opstand, De hoofdquaeotie was hoe die verklaring door de vi eemde regeeringen zou worden opgenomen en welk gevolg zij of hare agenten er aan zouden geven. Volgens liet bericht, waarop wij doelen, zou een der in opstand gekomen vaar tuigen buit gemaakt zijn door eeuDuitsch fregat, hetgeen aanleiding geeft tot de veronderstelling, dat men te Berlijn het decreet der regeering van Madrid voor goed en deug delijk houdt. Do dagbladen herinneren daaraan, dat het Maandag, den 21 Juli, het lOOjaiig jubile vau de opheffing der Jezuïeten-orde, bij brève van paus Clemens XIV, zou ge weest zijn, indien die beruchte orde niet in 1814 hersteld ware. De roden, waarom voornoemde Paus do Jezuïeten orde in 1753 echter hoofdzakelijk voor altijd iti de gelieele R. K. kerk ophief, was, dat men reeds sedei t een reeks van jaren had ondervonden, dat, zoolang zij bleef bestaan, er aan geen herstelling van een waren en duurzamen vrede in de kerk te denken was. Deze woorden nu, zeggen de dagbladen, zijn ook op meergenoemde orde voor onze dagen ten volle toepasselijk. Een Duitsch reiziger heeft ia China, ten Oosten van het Palang-meer, de stof ontdekt waaruil de Chinoezen hun onnavolgbaar porselein vervaardigen. Tot zijn ver- wonderiug bevond hij dat d'io stof een steen was met de hardheid van veldspaat en groen van kleur, in lagen tusschen aarde verspieid. De stceu wordt door stampen in wit poeder veinuderd, waarvan wederom de fijnste doelen worden afgezonderd en tot kleine baksteenon gevormd De streek waar die grondstof te vinden is, was weelderig be groeid met asalea's, rhododeiultons en. andere bloeiende SCHIEDAM, 20 Juli 1873. Bij liet dezer dagen te Leeuwarden gehouden examen voor leerling-apotheker, is eeno akte van bevoegdheid uit gereikt aan mejuffr. J. C. Filedt Kok vau Schiedam. "Wij ontvingen het programma der feestelijkheden, welke tijdens de cougres-dagcu te Antwerpen zullen plaats hebben. Daaruit blijkt dat van Zaterdag 10 tot Woensdag 20 Augustus Antwerpen een reeks van luisterrijke dagen en avonden zal aanbieden. Onder andere puuten van het programma sommen wij op Onthulling van liet standbeeld van Hendrik van Leijs; uitvoering van het oratorio De Oorlog van Jan van Beers muziek \au Peter Benoit; feestelijk dejeuné in den dieren tuin: driejaailijksche tentoonstelling van beeldende kun sten; tentoonstelling van bloemen; wedrennen, roei-en zeilwedstrijd; revue van burgerwachten leger; muziekfes tival in het Park; volksspelen; gala-voorstelling in den schouwburg; algemcene illuminatie; vlaamsch tooneelfes- tival; turnfeest; Venetiaansch feest op de Schelde; pleizier- toclitje op de Schelde; feestdisch; voorts vele concerten optochten eu wat dies mper zij. Het programma van het cougres zelf bevat de namen van erkende letterkundigen en wetenschappelijke mannen uit Noord- cu Zuid Nederland, eu de onderwerpen, die door hen behandeld zullen worden, zijn voor het moerondeel van wezenlijk belang. De lijst echter is te groot om te kunnen verwachten, dat ieder aan het woord zal komen. Inde laatste zitting zal mevrouw Lina Schneider Duitsche ver talingen van Vondel voordragen en mevrouw van Ackere oen lieizang op burgemeester Adriaanz. van der Werf ten gehoore brengen. Dit gevoegd bij den feestzin, en de welbekende gastvrij heid, die Antwerpen den beoefenaars van kuust en letteren steeds aanbood, zal het XlIIde taal en letterkundig congres zeker tot een der aangenaamste en een der nuttigste maken. De commissie van negen leden, vertegenwoordigers van onderscheidene richtingen in de Nederl. Herv. Kerk, door de Synode benoemd, en aan welke door liacr is opge dragen het ontwerpen van zulk een reorganisatie, waar door eensdeels het samenzijn en bljjven der onderscheidene richtingen in één kerkelijk verband indien immer mogelijk wordt verzekerd, en anderdeels rechtmatige bedenkingen, omtrent de tegenwoordige regeling van het kerkbestuur ingebracht, worden opgeheven, bestaat uit de heeren: dr. J. Cramer, predikant te Amsterdammr. II. O. Feith, wethouder der stad Groningen; W. Francken Az., predi kant te Rotterdam; dr. T. J. van Griethuyzen, uredikant te Twaal c. a.Ph. R. Hugeuholtz, predikant te Amsterdam dr. F. J. J. A. Junius, predikant te Tielmr. II. P. de Kan ter, procureur bij de arrondissements-rechtbauk te Brielle mr. C. Th. baiou vau Lynden van Sandenburg, lid vau de Tweede ICnmer der Stateu-Generaal, te 's Gravenhage, en J. ,1. van Toorenenbergen, predikant te Rotterdam. Tevens zijn tot secundi van deze leden gekozen de heeren dr. G. II. Lameis, predikant te 's Gravenhage; mr. R. T. H, P. L. A. van Bone val Faure, hoogleeraar in de rechten te Leiden; M. A. Gooszen, predikant te Schiedam; J. Douwes, predikant teLeens; dr. T. Modderman, predikant te Amster dam II. Steenberg, predikant te Amsterdammr. W. A. Bergsma, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Dronrijp; mr. J. Messchert van Vollenhoven, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Amsterdam, en dr. G. J. Vos, predikant te Middelburg. De Times heeft een telegram ontvangen uit Vévey (Zwitserland) waar Z. M. de Koning nog steeds vertoeft, meldende dat het stoomschip Wiiikelried Maandag jl. aldaar ten 3 ure is aangekomen met den Shall van Perzie aan boord. Den hoogen gast is een diné aangeboden, waar aan 50 personen deel namen, en waarbij de Perzische vorst tegenover Z. M. Willem III gezeten was. Het opmerke lijkste van alles is misschien wel, dat er bij deze gelegenheid geen speeches zijn gehouden. Des avonds ten 9 ure keerde de Shah naar Genève terug, waar hem ter eere een prachtig vuurwerk is afgestoken. Te Meppel heeft de exploitatie der gemeente-gas fabriek over 1872 een nadeel opgeleverd van f 1253.72. Tengevolge van de hooge prijzen der steenkolen zal dit, naar men verneemt, voor 1873 veel grooter worden. Eergisterenavond veroorzaakte eeue vergissing van den dorpsbode te Dinteloord een groote opschudding. Zooals op meer kleine plaatsen wordt daar om 8 uur de dorpsklok geluid, doch de bode, zich dezen avond een uur vergisseude, begon reeds om 7 uur de klok te luiden, juist terwijl in de Christ. Gereformeerde kerk de leden ver gaderd waren om een prediker van elders te hooren. Daar er dien gausehen namiddag een onweer hangende was geweest, verschrikten de toehoorders, die natuurlijk brand vermoedden, vau het luiden der klok dermate dat zij allen, zelfs de leeraar, in allerijl de kerk ontliepen, en zich in alle richtingen verstrooiden om den brand te" vinden. Eindelyk werd men de vergissing gewaar en vond den bode met een verbluft gezicht in het gemeentehuis, waar hij door den burgemeester, die mede onder het gehoor was geweest, en zeer verontwaardigd was, dat zijne aandacht zoo onver wacht en nutteloos gestoord was geworden, eene flinke bestraffing onderging. Een straatkunstenaar, die met een stoel op het Vree burg te Utrecht aan liet werk was, verloor zijn evenwicht, en kwam op het hoofd terecht van een kind, waardoor dit ernstig werd verwond. De vader van het kind wilde hem tc lij f en werd door anderen in dat voornemen versterkt, waarop de kunstenaar liet hazenpad koos. In de Amst. Ot. komt de volgende vertaling voor van y- h <3iu ii kI -li ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie Minuien Franco per Post, door het gelieclc tigk f 1.85. 2 50. COURANT. ipmtwi gnn --■- -■ ADVERTENTIENi Prijs: van t tot 10 gewone regels f\ 00; iedere regel nicer /"0.105 Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, delielfl van den prijs. M' b V» j. t V «"«V

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1