liïïfiEIMscHrilRic^ TerstMjiit iaielijta, litimiri Biriais. si>ffl£atA.i-asaji£'s»"Risi{TE;ï.' Woensdag 50 Juli. -v 3182. A 1873. f Kennisgeving. AB ONNEMENT; Abonnementsprijsper Drie Maanden f 1 85. Franco per Post, door iict gehcelc Itijk2 50 O D Oproeping onder de Wnpcncn van de MILICIElV-VEKIaOFCATVGEUS der lichtingen van 1*09 en I8Ï0. De burgemeester van Schiedam, Geeft hiermede kennis aan do in deze Gemeente ge vestigde Milicien-Verlofgangers dei lichtingen van 1869 en 1870, die behooren tot het Regiment Grenadiers en Jagers en tot de ovciige Regiineuten Infanterie, Dat zij zijn opgeroepen om in werkelijke dienst te komen tot het houden van najaarsoefening, en daartoe op Zaterdag 9 Augustus aanstaandedes namiddags voor vier ure, bij hunne korpsen tegenwoord ig moeten wezen, gekleed in uniformen voorzien van al de vooi werpen van kleeding en uitrusting hun bij veitiek met groot vei lof medegegeven, alsmede van vei lofpas en zakboekje. Dat zij dien ten gevolge worden opgeioepen om zich op den 7 Augustus e. Tc., met hunne v e r 1 o f p ass e u te ver voegen ter Gemeente-Secretarie, tot liet ontvangen van nadere aanwijzing omtrent de plaatsen waarheen zij zich hebben te begeven en van het hun toekomende dag- of ïeisgehl. Dat de Veilofganger die in gebreke blijft op den be paalden dag ouder de wapenen te komen, bij zijne latere opkomst langer in dienst zal worden gehouden en hjj die aan de oproeping niet voldoet, als desei teur zal worden behandeld. Dat de Verlofganger die door ziekte of andere gegronde redenen, buiten staat is om aan de oproeping op den daar voor bepaalden dag te voldoen, uiterlijk daags te voi en, eene geneeskundige verklaring of auder bewijs daarvan, ter Secrelaiie voormeld, moet overleggen. Dat de manschappen der ligting van'1869 welke voor den 4 Augustus van dit jaar gehuwd zijn, zich op Donderdag den31 Julij e. k., tusschen 10 en2 ure, met hunne huwelijks- acte op de Gemeente-Secretarie moeten aanmelden; zullende zij in dat geval van de vorenstaande oproeping worden vrijgelaten. En opdat geen der opgeroepenen eenige onwetendheid zal kunnen voorwenden is hiervan openbare kennis gedaan waar het behoort, den 26 Julij 1873. Be Burgemeester van Schiedam P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. In de maand Juni zijn, volgens opgave van het Buieau-Veiitas, verongelukt 89 zeil- en 13 stoomschepen. Onder de eeiste bevinden zich47 Engelsche, 12 Fransche, 7 Duitsche, 7 Nooid-Amcrikaansche, 4 Itaüaausche, 4 Noorweegsche, 2 Oosten rij ksche schepen, 1 Russisch, 1 Turksch, 1 Deenscli, l Zweedsch, 4 Griekschschip, alsmede een vaartuig waarvan de vlag niet is opgegeven. Van 18 dezer schepen wordt het vergaan wegens het uitblijven van tijding ondersteld. Van de stoomschepen voeren 7 onder Engelsche, 3 ouder Russische, 1 onder Duitsche, 1 onder Fransche, en 1 onder Spaansche vlag. liet is niet aangenaam, maar wel leerrijk, zoo leest men in de Kóln. Zeitung, te vernemen, hoe verschillende peisonen zoo al over den toestand in Spanje denken. Het blad deelt daarop het volgende mede, dat aau een Spaansch conservatief orgaan ontleend is Grondeigenaar: Pacht wordt mij niet betas'-], wij zijn overstelpt met belastingen en de stukken grond, die door de commune- lui onder bescherming der overheid worden ingepakt, zijn voor ons zoo goed als verloten. Boer: Een deel van onzen oogst wordt door de buiten gewoon hooge eischen dei- daglooners verzwolgen en hel overige gaat aan alloi lei belastingen on aan de hooge pacht verloren. Rentenier: Twee derden van ons kapitaal zijn weg, do coupons worden niet betaald en wij hebben niets om van te leven. Koopman: Zaken worden er niet gedaan, burgeroorlog op liet land en anarchie in de steden; er wordt niets verdiend. Advocaat: Processen zijn er niet meer, sinds de partijen hare verschillen met het mes of met den e volver uitmaken. Wij zijn geruïneerd, Notaris: Er worden geen contracten meer gesloten, geen mensch koopt of vei koopt, en wij moeten alleen van testamenten leven. Rechter: Niemand gehoorzaamt ons en de gemeente raden, die zichzo 1 f als souveroinen gaan beschouwen, staan ons niet toe recht te spieken, liet beste is dat wij on/e ambten neei leggen. OfficierDe soldaten gehoorzamen ons niet, maar steken ons overhoop. Krijgsartikelen zijn er niet meer. 'I Leger 'is weg. - Kleine boerDe daglooners hebben nog wat, maar wij i (Brieven Franco.) gaan te gronde, want onze aibeiders ncmeu ons onze ossen en onzen oogst af. Smokkelaar: liet vak is bedorven, iedereen houdt er zich inee bezig. Bedelaar - Na die vervloekte revolutie geeft niemand ons moer eon aalmoes AllenZoo is het geen leven meer liet is misschien wat sterk gekleurd, maar zeker niet geheel onwaar, zegt de Köhi. Zeit.eu baalt dan al-, tegen hanger een ultia-iadicaal blad aan, dat de vooi deeten, die do republiek heeft gebracht, als volgt opsomt: Tijdver spilling door phiases en/.; \an minisleis; \eihooging van den prijs der loveusmidd den; verltooging van belas tingen; icnte 16 pGt,hetgeeu nog nooit gebeurd is; do beurs van Parijs, Londen en Amsterdam voor Spanje ge sloten; bankioet in het vooruitzicht; afzetten van repu- blikeinsche ofiiciereu enz. enz, De Fi arische dagbladen deeleu mede, dat de be kende zaak dei familie de Bom bon - kinderen \an bode wijk XVII tegen den gi aaf van Chambord op de ol van het hof van appèl to Panjs is gebracht Do zaak zal bo- hnndekl worden in con «audience solemielle," <1. w. z in een zitting van liet hof in dubbele i getale. Omtienl de leeuwenjacht, die te Ilal hoeft plaats gehad, bericht men, dat de vijf leeuwen behooi den aan den heer Ungues Comlael, dieientemmer van het Engelsch- Ameiikaansch cuque Bell en Uutclutrson, rtie te Hal was gekomeu om'er pon vei tooning te geven. Den 21 's morgens reinigde een knecht de kooi, welke uit twee gedeelten be staat, die door' een deur zrju verbonden. Iltj verliet de eene helft /onder zich te verzekeren of de deur er van gesloten was, cn deed de leeuwen in het gedeelte gaan, dat hij schoon gemaakt had; daar was echter de deur opengebleven on de leeuwen sprongen er uit. De eerste wierp een paard van de renbaan op den gi ond; eenige bedienden van het cirque verschrikten den leeuw, die zijn pi ooi losliet; het paard was slechts gekwetst; de andere leeuwen gingen ook aan den loop De vijfde leeuw, die uit de kooi kwam, liep er weder in, opgeschrikt door het geroep der bedienden. De dierentemmer zelf werd gelukkig intijds verwittigd; hij vei zocht niet op de dicien te schieten, daar hij zich sterk maakte ze in hun kooi terug te bieugen Hij werkte tot 7 uur 's moigens om den eersten te vatten, die reeds verschei den straten had dooiloopen; de tweede ging het veld in, achtervolgd door eenige inwoners, gendarmen en bedien den dit dier wist men in een iool te doen gaan, waarvan de twee uiteinden bewaakt weiden. Een steike dosis moi- phiue, op een stuk vleesch gespreid, werd aan de twee leeuwen, die zich nog in vrijheid bevonden, toegeworpen. Met groole moeite slaagde men er in een strop over den hals van een der diei en te werpen. De andere werd ook omstieeks 9hi uur's morgens gevangen. Vervolgeus ging men zich bezig houden met den leeuw die in het riool zat: men brandde allerlei zelfstandigheden om het dier er te doen uitkomendat baatto niet. Toen gingen de dieren temmer en een bediende er in meteen breedo plank voor zich en dieven het dier naar buiten; de leeuw vielïn een giacht en men kon zich toon van hem meester maken. Verscheiden peisonen, vooral de dierentemmer, hebben bij deze vangst gioot gevaar geloopen. De leeuwen maakten zijn gansche bezitting uit eu waren elk 5000 fr. waard Een wachter op den spoorweg van Antwerpen naar Brussel, is Vrijdag nabij eerstgenoemde plaats op de droe vigste wijze omgekomen. De sluitboom was voor do naderende komst van den trein gesloten en had reeds het signaal geblazen, toen nog iemand over den weg wilde loopen. De wachter wilde hem terughouden, om ongelukken te vooi komen, doch struikelde over een rail eu viel. met het ongelukkig gevolg, dat de tiein hem overreed eu liet hoofd bijna geheel van het lichaam scheidde. Deplechtige uitreiking der belu oniugen op de AVeener tentoonstelling behaald, zal plaatshebben den 18 Augustus aanst., teveus den jaardag des Keizers. Bij die gelegen heid zal op het feestelijk verlichte Mozartplein een concert van velschillende liedei tafels plaats hebben. De basoscoop, liet chemisch weerglas, uitgevonden door den hofopticus A. Meijer, teBei lijn heeft in Klagen flirt, Oostenrijk, pioefondervimlelijk bewezen deugdelijk te zijn. liet kondigde de daar plaats gehad hebbende aardbeving 24 uren te voten aan. SCHIEDAM, 29 Juli 1873. De Gemeenteraad alhier /al Woensdag, den 30 dezer, des namiddags ten half twee me, een openbare vergadering houden; de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zijn: Ingekomen stukken, deliberatie over Adios A. Koper Sc Zoon, belieffende de uitsluiting van de levering van gaskolen en rappoi t der Commissie voor de Gasfabriek; adies Ilerv. Kprkeraad om gebruik vnu schoollokalen voor godsdienstonderwijsrekening 1872 en begrooting'1874 van het St. Jacobs-Gasthuis; idem van de COURANT. ADVEBTENTIKN: l'rijv vjii I lui 10 gewone regels I 00; iedere regel meer 0.1OJ Vuur ilcn werkenden stond en voor weldadigheidde helft van den prijs. Iloljes van Belois; rekening der Bank van Leening over 1872 eu rappoi t der Financieele Commissie; voorstel tot aanleg van trottoiis aau de zuidzijde der Boterstraat. En verdeie voorstellen en mededeelmgen. Bij de lieden ten Raadhui/e alhier plaats gehad heb bende inloveiing van stembiljetten, ter herkiezing van een lid van den Gemeenteraad, hebben van de 678 kiesgerech tigden 204 hun stem uitgebracht Hot Stshh no. 106 bevat het besluit van den 5 Juli 1873, bepalende de plaatsing in het Stsbl. van de overeen komst. op 13 J.uiu<ui 1873 te Brussel tusschen Nederland eu Belgie gesloten: 1. tot kapitalisatie der hij 1 van art. 03 van het tiactaat van 5 November 1842 Stsllno. 3 van 1813) bedoelde ïcnte van f400.000; 2. tot wij/iging van ait. 3 der oveieenkomst van 12 Mei 1873 (Stsbl, no. 119), betielfemle het Ned. gedisLilteerden 3. tot regeling van den aanleg van een spoorweg door Limburg. Bij resolutie van I Juli jl. heeft de minister van financien het bedrag der vergoeding wegens schattingen en tellingen aau de lijksselmtteis over het dienstjaar 1872//3 bepaald op 68" ten honderd van liet geheel be loop der kosten, voor die opneming veischuldigd. Daar liet gebleken is dat niet overal op de/elfde wijs ge handeld wordt ten opzichte der vouleiing van roeiloon bij den uitslag van gedistilleerd met vrijdom voor den accijns en bij verzendiug van likeuren, bittei s enz naar buiten 's lands met teruggaaf van of vergoeding voor den accijns, terwijl naar (le beginselen der resolutie van 47 September 1823^ omtrent het al of niet vorderen van kosten, het eerste geval in zóóver is gelijk te stellen met betaling van' den accijns, en het tweede met uitvoer van vleesch met terug gaaf van accijns, heeft de minister van financiën bij reso lutie vau 30 Junijl. bepaald, dat voortaan zoowel bij uit slag van gedistilleerd met vrijdom als bij uitvoer met terug gaaf of vergoeding voor de wettelijke verificatie geen roei loon tnoct gevorderd worden. Dit loon is wél veischuldigd, wanneer bij uitvoer de sterkte op verzoek van den belang hebbende vóóraf door ambtenaren wordt opgenomen, zonder dat het gedistilleerd dadel ük ordt verzegeld. Al luider en luider word' de klacht over den onzui- veren toestand onzer politieke r.imosfeer. En 'tgeneesmiddel? Wie vermoedt het niet? 1 Als eenig arcanum wordt aanbevolenKamerontbinding! Thans zijn 'tde liberalen, die dit wenschenen horribile dictu de conservatieven, die zich daar tegen met hand en tand verzetten. Luistert wèl De ArnTiemsche Ct. is van oordeel, dat deze regeering niet kan aanblijven. Doch de vraag is, of de opponeerende partijen een ministerie kunnen vormen, dat kan aan blijven Onmacht staat tegenover onmacht. Hoe komen wij uit dezen abnormalen toestand? De Arnh. CA ziet slechts één middel: ontbinding. Het landbeslisse. Die ontbin ding moet in elk geval komen; zoo niet door het liberale gouvernement, dan door hot nog onbekende anti-liberale. Aan het land zal het de mee, derheid moeten verzoeken, welke het in de Kamer niet heeft, en welke het toch, om te kuunen- regceren, niet misseu kan. De vraag is dus niet zal, al of niet, de Kamer ontbonden worden? maar: wtezal de Kamer ontbinden? Dit kabinet, of een opvolgend anti liberaal kabinet? De Arnh. Ct. meent, dat dit kabinet ont binden moet. Het mag niet zonder een laatsten besfissen- den slag geleverd te hebben de libei ale vlag strijken. Thans, zoo ooit, komt de vraag aan het land te pas«Hoe wilt gij geregeei d worden Liberaal of anti-liberaal T" Maar men moet toch ontbinden om een bepaalde quaes- tie. liet moet er één zijn van beginsel, een lovensquaestie voor alle fraction der liberale party. Die is moeilijk te vin den. En toch, vindt dit kabinet zulk een quaestie niet laat het deze gelegenheid voorbijgaan om een beroep op het land te doen, dan voorziet de Arnh, Ct. iets, dat erger is dan een ministerieele crisis, nl. een const'itutio- neele crisis. liet Daghlad van Z.-U. en 's Grauenhage kan niet ge- loo\en, zegt het, dat er spraak zou kunnen zijn van een Kamerontbinding, waarop door den correspondent der ZaanT. Ct., vooral door dien der Middelb, Ct., en anderen, dezer dagen werd gezinspeeld. Voor zulk een ontbinding, door dit kabinet den Koning voor te dragen, zou geen goed constitutioneel motief kunnen worden opgegeven. De kiezers zouden mocht het zoover komen dan ook hunne verontwaardiging wel toonen. De Haagsche if.naar men wil, 't orgaan van den oud minister van Bosse acht Kamerontbinding op dit ootjenllik nog niet wenschelijk. Men moet eeist de nieuwe Kamer aan het werk zien. Maar zoo ook zij toont persoonlijke veten en ambitiën, pai tij bedoelingen en woordengevechten boven het belang des lands te stellen, dan moet deze Kamer ontbonden wor den. Dit ministerie zou zoo iets kunnen doen. Maar het ware boter, dat de conservatieven aan het bewind kwamen en die taak, zoo noodig, volbrachten. De zelfverdediging van den heer Jonckbloet in de JProv. Gr. Ct. schijnt een soort van excuus te zijn voor de aange nomen houding, en zoo we hier uit dien vloed van woorden

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1