Ttrsclijjt flaplps, litponieri DWais. Vrijdag I Augustus. BIHHEHLTwi^CHEBEBicHTEH. A°. TB73, M 3184. BOiTEgUMOSSHS 8ERiOHT£S._ COURANT. A B ONHDKDItT; iboaneiaenlspnjsper Drie Maandenf 1 K5. Franco per Post, door hot gcheele ItgK2 50. (Brieven Franco.) wmi7nr«cfktot>cnra,oti>atii»,inw Ecu Engelsch oorlogsschip, de Ariel, heeft een wel wat clure maar toch afdoende ondervinding opgedaan van de werking eeuor torpedo. Stoomende urn Slieerness naar de haven van Chattam, ondervond genoemd schip bij het binnenloopen een hovigen schok, terwijl do machine plotseling stil stond. Bij oudei zoek bleek dat de Ariel in aanraking was gekomen met een der daar liggende torpedo's terwijl niemand aan boord kennis dl oeg van de aanwezig heid dezer vei raderlij ke vernielingswerktuigen. De schok was zoo hevig, dat de as van de schroef bi ak en de machine bovendien sterk werd beschadigd. Ook het schip leed schade maar deze is gering. 't Was overigens in de laatste weken niet voorgekomen, dat een Engelsch oorlogsvaartuig een accident had. In Am bei g; Beieren, is dezer dagen een proces ge voerd tegen 2 pes souen, vader en zoou, G2 en. 22 jat en oud, die zich aan een gruwelijken moord hadden schuldig ge maakt. Een tienjaiig meisje, begeleid van twee barmhar tige zusters en den biechtvader van liet klooster Waldassen, waarin zij opgenomen is, trad als getuige op. Zij was de eenigc, die van de geheele familie, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen van 40, 3 en 4 jaar, van de be komen wonden is hersteld, 't Was een boerenfamilie, die eenigszins afgezonderd woonde. In Januari vond men den man niet ver van zijne woning mot zware hoofdwonden liggen. Hij leefde nog, maar was bewusteloos toen men hem in zijne woning bracht. Daar wachtte de lieden die hem brachten een schouwspel, dat hen de haren te bergen deed rijzen. Op den grond bij de deur lag de hoogzwangere vrouw met ingeslagen hersenpan. Aan de moeder vastge klemd lag het 9jarig dochtertje, thans als getuige geroepen. Zij was zwaar gewond en bewusteloos, maar gaf nog teekenen van leven. De man oveileed spoedig daarna zonder iets te hebben gesproken. Toen het meisje tot bewustzijn kwam, vertelde zij, dat haar oom en neef de moordenaars waren. De twee schul digen werden gevat eu zijn nu ter dood veroordeeld. Tijdens de behandeling der zaak hadden verschrikkelijke tooneelen plaats tusschen vader en zoon. De laatste greep plotseling den eersten verwoed aan en riep: door u oude schurk lijd ik al deze schande. Hij moest geketend worden. De moord is geschied om een waarde van ongeveer dertig gulden te stelen. Op de tentoonstelling te "Weenen is thans ook het beroemde schaakspel van AlbreehtDürer. Dit kunst gewrocht wordt reeds sedert eeuwen te Neurenburg be waard en het is voor de tentoonstelling afgestaan door een familie, die het van Dürer zelf bekwam. De stukken zijn van hout en door den grooten kunstenaar zelf gebeeld houwd; zij dragen het merkteeken van den meester. De beide Koningen eu Koninginnen zitten te paard; de eersten stellen Frans I, Koning van Frankrijk en Maximiliaan, Keizer van. Duitschland voor. Dezer dagen stond voor den rechter van Jowa, in Noord-Amerika, een jongeling terecht, beschuldigd van b aanranding der eerbaarheid" van een jong meisje, Zoo wel uit de verklaringen der getuigen als van de aanklaag ster zelf bleek, dat de beschuldigde haar slechts tegen haren wil omhelsd had. Mejuffrouw, zeide de rechter, toen hij tot de uitspraak van liet vonuis overging, mijn plicht is, zoo als gij weet, om ook de gelaatstrekken der aanklagers en getuigen, terwijl zij huune verklariugen afleggen, nauw keurig gade te slaandit heb ik ook dus ten uwen aan zien gedaan en ik moet bekennen, dat ge er zoo allerliefst en bekoorlijk uitziet, dat ik mij met alle kracht aan mijn stoel moest vastklemmen om niet zelf op te vliegen en u te omhelzen, ja ik had u ongetwijfeld ook gekust. Deze omstandigheden in aanmerking nemenae bestaat de moge lijkheid, dat de beschuldigde het slachtoffer uwer verblin dende schoonheid is geworden en een misdaad stegen zijn wil" heeft gepleegd. Ik veroordeel hem dus alleen in de kosten van het geding. SCHIEDAM, 31 Juli 1873. Bjj de openbare zitting van den Gemeenteraad alhier, gisteren gehouden, waren afwezig de heeren J. 0. F. Nolei en van der Schalk, beiden wegens ongesteldheid, en de heer Zoetmulder. 1. De notulen van het verhandelde in de zitting van 3 Juli werden gelezen en goedgekeurd. 2. Is ingekomen een missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarbij kennis wordt gegeven van het besluit tot ontheffing van de gemeente gedurende een termjjn van 6 jaren van de verplichting tot oprichting eencr Burgerdagschool. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Resolutie van Ged. Stoten, houdende goedkeuring sü™1 het raadsbesluit tot betaling uit de onvoorziene uit- van 1873. Aangenomen voor kennisgeving. f llA» Jm» Ja ••MM tin! Vinolllif t stand van giond aan IT, Leem!eis, Aangenomen voor kennisgeving. 5. Idem, houdende goedkeuring van de rekening der Dienstdoende Schuttel ij over 1872. Aangenomen voor kennisgeving. 6. Indiening dor gomeenterekening over 1872. In handen gesteld der Financioelc Commissie Ion fine van onderzoek en ïapport. 7. Proces-verbaal dor kasopnemiug hij den Gemeente ontvanger op 24 Juli jl. Voor kennisgeving aangenomen. 8. Ontwerp-besluit tot betaling uit de ouvooiziene uit gaven der gomeentebegrooting van 1873. In dadelijke behandeling genomen eu met algemeene stemmen goed gekeurd. 9. Gewijzigd ïeglement en tarief van een beurtveer op Sneek, Iu dadelijke behandeling genomen eu met alge meene stemmen goedgekeurd 10. Rapport dor Commissie vau Fabricage op het adres van P. J. Willems. Ter inzage gelegd ter behandeling iii eene volgende vergadering. 11. Idem. op het adres van G. Male. Ter inzage gelegd ter behandeling in eeue volgende vergadering, 12. Rekeningen 1872 en begrootingen 1874 van het Burgerlijk Armbestuur en het Stadsziekenhuis. In hau- den gesteld van de Financieele Commissie, ten fine van onderzoek en ïapport. 43. Vei slag van het Burgerlijk Aimbestuur. Ter lezing gelegd tot de eerstvolgende veigadeiing. '14. Mededeeliug van het Burgerlijk Armbestuur waar uit blijkt dat alle vorderingen voldaan zijn. Voor kennis geving aangenomen. 15. Adres van M. Wouterlood, om afstand van grond aan de Warande voor f 4 per centiare. Ter iuzage ge legd ter behandeling in eene volgende vergadering. 16. Adres van Stads-aardwerkers om verhooging van loon. In handen gesteld van Burgemeester en Wet houders ter beschikking, nagehondeu overleg met de Com missie van Fabricage. 17. Adios van A. Koper Zoon en rapport der Gas- commissie daarover. Op voorstel van den heer Vrijland wordt het besluit genomen om in besloten vergadering te bepalen of deze zaak in besloten vergadering zal worden behandeld. '18. Adres van den Kerkeiaad der Ned. Hervormde gemeente, om gebruik van schoollocalen voor godsdienst onderwijs en wijziging der schooluren.Na eeuige dis cussie met 10 tegen 4 stemmen besloten overeenkomstig het"" voorstel van Burgemeester en Wethouders, om op dit verzoek afwijzend te beschikken. 19. Rekening van het St, Jacobs Gasthuis over 1872. Aangenomen met algemeene stemmen. (De Voorzitter was, als regent dezer instelling, bij de behandeling niet tegen woordig.) De heer J. A, Nolet Wz. bekleedde tijdelijk het voorzitterschap. 20. Begrooting van het St. Jacobs Gasthuis voor 1874. Aangenomen met algemeene stommen. 21. Rekening van de Hofjes van Belois over 1872. Aangenomen met algemeene stemmen. (De heer J. A. Nolet Wz. was, als regent dier Hofjes, daarbij niet tegen woordig.) 22. Begrooting voorde Hofjes van Belois voor 1874. Aangenomen met algemeene stemmen. 23. Rekening van de Bank van Leening over 1872. Aangenomen met algemeene stemmen (de hoeren J. Lechner, J. FLegner eu Roclants waren daarbij niet tegen woordig, de laatste na discussie over de vraag of dat lid tot de Commissie in 1872 beboerende, clan wel de heer van der Drift, die thans tot de Commissie behoort, bij de be handeling niet moet tegenwoordig zijn.) 24. Voorstel tot aanleg van een trottoir met hardsteenen banden aan de Zuidzijde der Boterstraat. Aangenomen, na eeuige discussie, met algemeene stemmen. 25. De Voorzitter doelde mede, dat door Burgemeester en Wethouders was voldaan aan de opdracht om met den Miuister van Biuuenlaudsche Zaken eu den Commissaris des Kouings te confereeren nopens den toestand van het water in deze gemeente, alsmede dat eau afschrift vau 't adres vau de Kamer van Koophandel en Fabrieken te dezer zake was ingekomen. Woidt besloten dit laatste ter iuzage te leggen tot de eerstvolgende vergadering. 26. Nog deelde de Voorzitter mode de herbenoeming vau do afticdeude leden van den Gemeenteraad, en dat deze kennis hadden gegeven hunne benoeming aan te nemen; en de vervulling op heden der vacature ontstaan door liot verzoek van het aftredend lid, den heer J. O. F. Nolet, om, wegens voortdurende ongesteldheid, niet weder in aanmerking tc komen. 27. Eindelijk deelde de Voorzitter mede, dat in den namiddag van 43 Juli brand was ontslaan in een kraam op do kermis, waardoor aan het raadhuis oenige brandschade was toegebracht, welke door de assurantie-maatschappijen reeds is vergoed. 28- üe heer L, W. Jansen vroeg cu verkreeg verlof nau het College van Dagelijksch Bestuur de volgende vragen te richten, naar aanleiding van het rapport van den heer ADVEETEKTIBH! Prijs: van t ioi 10 gewone regels f i 00iedere regel meer 0.1 Oj Voor den «erkenden smid en voor weldadigheid, de helft van den prijs. Fijuje omtrent de Westerhaven1. Welke vragen zijn aan den door Buigemeesler en Wethouders benoemden des kundige gesteld omtrent de doorgraving? 2. Zijn die vrazen schriftelijk of mondeling gedaan? 3. Zoo zij schrif telijk zijn gedaan, zijn er dan nog mondelinge instruction gegeven? eu 4. Beantwoordt het rapport van den heer Fijnje aan de gedane opdi achten mag het verleende crediet strekken om de onkosteu er van te dekken? Na eeni»e discussie veridaien Burgemeester eu Wethouders op d°ie vragen in de volgende vergadering te zullen antwoorden. 29 De lieer J. F. Legner gaf in overweging het voor beeld vau andere steden na te volgen en ook in deze ge meente in de heete zomerdagen waterwageus te laten rijden, maar kan zich vereenigen met het gevoelen van den lieer J. B. Nolet om die kwestie, die voor dit seizoen niet meer zal kunnen worden afgedaan, bij het opmaken der begrooting nader te behandelen. De openbare vergadering is hierna veranderd in eene besloteno vergadering. Na heropening der vergadering is aan de orde gesteld hetadres van de hoeren A. Koper Zoon, daarbij zich bekla gende over de uitsluiting van de levering van steenkolen ten behoeve der Stedelijke Gasfabriek, waardoor zij ver klaren iu hun gevoel gekrenkt en in hun eer en belang be nadeeld te zijn; met verzoek dat de Raad zulke maatregelen zal willen nemen, als hij, in zijn wijsheid geschikt acht, om hunne firma te herstellen in hare eer. De heer Mr. A. K. J. van der Drift stelt voor, dat deliaad be sluite, dat hij gehoord de inlichtingen van de commissie voor de Stedelijke Gasfabriek niet dan afwijzend op het gedaan verzoek kan beschikken. Welk voorstel, ondersteund door de heeren J. B. Nolet en J. A. Nolet Wz., zonder beraadslaging is in omvraag gebracht en aangenomen met 42 stemmen tegen 4. Een hoogst belangrijk rapport is dezer dagen door het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen aan de departementen toegezonden. Het betreft een onderzoek naar den tegemvoordigen toestand der spaarban ken en naar de meest gewenschte regelen voor de toekomst. Onderzocht is: i. of de deelneming sedert de oprichting der banken geldelijk is toegenomen2. wat de meest wen- scheltjke geldbelegging is; 3 of er plaatsing was voor de kapitalen; of men somtijds moeite had de opgevorderde gelden terug te betalen. De bijgevoegde staten geven een uitmuntend overzicht van den tegenwoordigen toestand der spaarbanken. Uit een dier staten blijkt, dat 159 spaarbanken op het einde vau 4872 bezaten f 44,393,698.91 !/a en schuldig waren f 10,489,353.78, zoodat de overwinst bijna 4 mil- lioen beliep. Iu Groningen is '1 spaarbank op de 8803 inwoners, in Utrecht één op 35007 inwoners. Heeft Utrecht echter ge middeld '1093 deelhebbers per spaarbank, Drenthe heeft er slechts 9G. De gemiddelde som, aan de deelhebbers verschuldigd, was in Groningen f280, in Noordhollaud f77: in Gronin gen is de gemiddelde inleg per inwoner f 8.22, in Drenthe sleclns f '1.18. In 32 gemeenten boven de 0000 zielen, in 117 tusschen de 3000 on GöOO, en in 750 beneden de 3000 zielen, be staan nog geen spaarbanken. Tal van wenken, om in vele zaken verbetering te bren gen, sluiten het lezenswaai dig verslag. Dr. A. Pierson, wiens heftige aanvallen op onze schoolwetgeving men zich herinnert, verklaart zich thans in het Vaderland met warmte vóór het „staatsonder wijs". Men leest er o. a. deze woorden: »Ik heb zelf dit moeilijk onderwerp voor eenige jaren behandeld, maar op eene wijze, die mij tegen misverstand niet gevrijwaard heeft. Men heeft mij tot vijand van het staatsonderwijs gemaakt, terwijl ik slechts heb willen aan- toonen, dat de staat, op zijne scholen onzijdigheid ia het godsdienstige voorschrijvende, meer beloofde danhij houden kon. Het komt mij gedurig waarschijnlijker voor, dat deze belofte van onzijdigheidslechts een bron is van misverstand en aan do wederpartij een wapen in handen geeft. Als in '68 zou ik ook thans willen zeggen: een staatsonderwijs, dat neutraal wil Wijven, is een illusie, maar tevens zou ik er thans willen bijvoegen: waartoe die belofte van neutra liteit? Waarom zullen wij zoo bedeesd optreden Waarom zullen wij niet eerlijk bekennen, dat wij vrienden zijn van het staatsonderwijs, juist omdat het niet neutraal, juist omdat het anti-ciericaal is 7" Dat de lieer Pierson zoo beslist zich aan de zijde schaart van hen, die hij eenige jaren geleden met bitterheid aanviel, en die hij zoowel van schending der grondwet als van over- heerscliing des gewetens beschuldigde, kan ons niet dan welkom zijn, cd versterkt niet weinig de stelling van de »onceiTg'ke" liberalen. Maar de heer Groenwat zal hij zeggen, nu deze heraut vau een nieuw, Deerlijk" libera lisme hem ontvalt? Natuurlijk, dat ieder met ongeduld naar liet volgend nommer van de ITederl. Gedachten uitziet. bZoo een Kamerontbinding ooit gewettigd, nood zakelijk was, dan is ze het nu 1" Aldus oordeelt Oost ergo r I 7' V

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1