u Woensdag 6 u g xi s t u s. "gTwSËMLAMDSGHÊ"BErTcÏTÊST I A°. 1873. V' 3187. BUITENLANDSGHE BEBIGHTEi. mh, I - (Brieven Franco.) Ten gevolge van een vreeselijk ongeluk, dat Vrijdag morgen aan den pleiziertrein van den London and North- Western spoorweg, bestemd naar Schotland, nabij het Wigan-station overkwam, werden '10 personen gedood en 30 andereu meerendeels ernstig gewond. Acht wagens van den trein werden vernield. De kommandaut van het Duitsche bezettingsleger in Frankrijk, generaal von Mantouffel,heeft vóór dat hij Nancy verlietaan den maire voor de gasthuizen dier stad 20,000 Fr. geschonken. Nauwelijks was dit ter oore gekomen van de Maatschappij van bescherming dar El/assers en Lo- tharingers, of zij heeft haren president, graaf d'flaussonville gemachtigd, eveneens 20,000 fr. aan den maire vau Nancy te zenden, opdat deze, die som aan den gemeenteraad te Metz zou doen toekomen, met verzoek ze ouder de on- gelukkigen in die stad te verdoelen. Op deze wijze werd het Nancy gemakkelijk gemaakt, het geschenk van den Duitscher aan te nemen, dewijl nu aan de Duitsche stad Metz werd teruggegeven wat de Franschc stad outviug. Met uitzondering vaii Verdun en nog enkele kleine plaatsjes Lusschen die stad en Metz, is de ontruiming van het Fransche grondgebied door de Duitsche troepen geheel afgeloopen. Nancy was Vrijdag ochtend reeds geheel ont ruimd. Deze stad had op 12 dagen na gedurende driejaren onder de vreemde bezetting gezucht, men kan dus be grijpen hoe groote vreugde daar thans heerscht Niettemin hebben zich nergens ongeregeldheden voorgedaan, tenzij in het oog van deze regeering, die de talrijke adressen van sympathie gericht aan den heer Thiers, den «bevrijder van het grondgebied," zooals zij hem noemen, voor op roerige zaken verklaart. Het Fransche gouvernement heeft verkondigd, dat zij noch voor noch tegen Spanje partij zou kiezen, omdat het de Spaansche republiek niet erkende. De heer Thiers heeft aan de dames te Mühlhouse, die hem een edelgesteente aangeboden hadden, in een brief geantwoord: «De tallooze blijken die ik van alle kanten ontvang, bewijzen dat men niet ondankbaar is ten mijnen opzichte. De Nationale Vergadering maakt gebruik van haarrecht, wanneer zij de macht, die zij mij had opgedragen, terugneemt, zoo zij de politiek anders opvat dan ik. Het zou onrechtvaardig van mij zijn te klagen. Ik vind het prettig dat ik de rust vind die ik zoo noodig had. Men zegt dat een wetenschappelijke, letterkundige en landbouwkundige Fransche commissie naar Perzie zal gezonden worden om den Shah en ook de Fransche regee ring met de hulpbronnen, van dat land bekend te maken. Het Wiener Tagblatt bevat onder het opschrift: Het buitenland en de Weener beurs, het volgende: «Nederland heeft zich aan Spaansche en Amerikaansche papieren ver- speculeerd, en men berekent het verlies, dat het kapitaal van het rijkste en spaarzaamste land der wereld aan deze effecten geleden heeft, op p. m. 600 millioen gl. Om die reden is Nederland voor het oogenblik nauwlijks in staat, om Weenen doortastend te helpen. Ook Berlijn en Ham burg zijn door de binnenlandsche crisis dermate geteisterd, dat zij eveneens onmachtig zijn om, door groote inkoopen, aan "Weenen verlichting toe te brengen. Frankrijk, Brus sel, Parijs en Bazel zijn tegenwoordig de belangrijkste koopers van Oostenrijksche papieren waarden, terwijl ook de houding der wisselmarkt aanduidt, dat die plaatsen steeds als koopers te Weenen optreden." In een particulier schrijven uit Weenen wordt ver zekerd dat door de 365 maatschappijen op aandeden, van verschillenden aard, welke aldaar vóór drie maanden be stonden, doch waarvan er sedert 63 hare zaken hebben gelikwideerd, ia dien tijd, ten gevolge van de daling dor koersen, een verlies van ruim 1030 millioen 11 geleden is. De laatste berichten uit Spanje komen hierop neder: Valencia wordt op drie verschillende punten door batte rijen beschoten. Er wordt versterking uit Arragonie ver wacht, ten einde het te kunnen bestormen. De insurgonten hebben San Fernando ontruimd, dat door de troepen onmiddellijk is bezet. Dou Carlos heeft Zondag te Guernica de privilegiën des lands bezworen. Fucros is daarop dadelijk naar Durango vertrokken. De consuls van Engeland, Rusland en Duitschlaud heb ben den generaal Pavia met de houding der troepen geluk gewenscht en voor de verleende bescherming aan do vreem delingen bedankt. Er heeft een groote manifestatie ten gunste van de regee ring plaats gehad. De troepen zijn meester der landstreek tot Printales. De troepen rukken Valencia biunen. Tc Manrosa heeft een regement uit Cadix op zijn kolonel geschoten. Enkele compagniën van voornoemd regement hebben hare officieren weggezonden. 't Blijkt nu dat Mevrouw Brigham-Young No'17 Anna Eliza Webb heet ze yan haar zelve niet alleen van denProfeet is weggeloopen; maar ook het een en ander heeft dom toebehoorde, 't Geval heeft te Sall-Lake-Cily veel sensatie gemaakt. Men verzekert dat Llrigham Young aan zijn vrouw een ivoces zal aandoen om het goed terug te krijgen, terwijl mevrouw zich van drie advocaten heeft voorzien in Utah schijnt ook poly-advocatie te hoer- schen, die voor haar echtscheiding en een toelage zullen eischeu. De groote moeilijkheid is echter een rechtbank te vinden. De besluiten van een zuiver mormoonsche zullen nooit als geldig worden beschouwd, terwijl een gewone rechtbank niet zal willen weten van een 17do vrouw. Een zware diefstal is dezer dagen aan boord v. u de Cuuard-stoornboot Algeria gepleegd, Bij de aankomst van dien bodern te New-York, bleek het, dat koffers van de passagiers in het ruim geopend waren. Uit één daarvan was voor ecu waarde van 2400 p. st. aan diamanten ont vreemd. 5 Augustus '1873. circa negen ure, viel bij het goed SCHIEDAM Gisteren morgen spoelen een twintigjarig meisje in liet water aan de Lange ICerkstiaat en zonk onmiddellijk. De beer E. A. Emond, uit zijn woning komende, werd door het ges<-hiceuw en gegil van ecnige vrouwen op het ongeluk opmerkzaam ge maakt, en sprong zonder beraad geheel gekleed in't water; hij mocht liet genoegensmaken de drenkeling van den bodem boven water te brengen, waar zij weldra met behulp van anderen op het droge werden geholpen. De heer Eclmond moge voor zijn moedige daad zijn schoonste voldoening vinden in den dank der geredde en van hare moeder, alsook in de goedkeuring zijner mede burgers. Door het departement van financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgave der op 31 Juli 4873 m de onderstaande entrepots aanwezigehoeveelheid ruwe suiker: Amsterdam39,782,194 kilogr. Rotterdam17,594,750 Schiedam256,943 Dordrecht148,675 j> Middelburg1,181,137 Totaal 58,963,699 kilogr. De minister van marine brengt ter kennis van de be langhebbenden, dat, ten gevolge der ontvangen berichten omtrent het heerschen der cholera, de quarantaine-maat regelen zijn voorgeschreven voor do schepen, komende van Königsberg en Dantzig in Pruiseu, van Ilelsingborg in Zweden en van de in de Adriatische Zee gelegen Oosten rijksche havens en Italiaausche zeeplaatsen tot en met Otrante. Het bestuur der Vcreenigingtotbev. van de belangen des boekhandels heeft zich bij adres gewend tot den Minister van Binncnl. Zaken, met verzoek om medewerking tot verlaging van het tarief voor kleine pakjes op de Staats spoorwegen. Wij komen naar aanleiding van dit adres op deze be langrijke zaak terug. Uit Delfshaven wordt ons het volgende bericht toe gezonden Nadat en dc aftredende en de op nieuw gekozen leden van den gemeenteraad ten stelligste verklaard hadden onder de tegenwoordige omstandigheden waarin deze ge meente verkeert geen mandaat te zullen aanvaarden, heeft de kiesvereeniging •s/Burgerplicht''' alhier, voor dc verkiezing van één lid voor den gemeenteraad, op Diusdag 5 Augustus o. k., tot candidaat gesteld den hcerH. de Kruijlï, Met algemeene stemmen heeft genoemde kiesvereeni ging tevens besloten, hare vergaderingen voortaan door middel van introductie ook voor niet-leden dezer verceni- ging toegankelijk te stellen. Een advertentie in de N. li. Cl., houdt in, dat de heer de Kruijff de candidatuur om verschillende redenen niet kan aanvaarden. De heer S. S. de Koe, predikant te Buitenpost, heeft voor de beroeping naar de Nederduitsche Hervormde gemeente te Rotterdam bedankt. De spoorwegbakens, die in deu loop der voorlaatste week in dc gemeenten Lekkerkork en Berg-Ambacht ge plaatst werden, zijn inliet begin der vorige week alle opge ruimd en per stoomboot naar Rotterdam vervoerd. De eerst uitgebakende richting is dus waarschijnlijk opgegeven, Men verneemt dat dc uitbalcening thans op nieuw, en wel ditmaal van Rotterdam af, zal plaats hebben, en dan iu een nage noeg rechte richting van Rotterdam lot Schoonhoven zal geschieden. Wij vernemen hot treurige bericht, dat de beroemde schrijver Lolhrop Motley, die in deze maand als gast van H, M. de Koningin op liet Huis ten Bosch word verwacht, een ernstige beroerte heeft gehad, waarvan een verlamming het gevolg is geweest. Vad.) De XLaagsche Nieuwsbode spreekt het ons mede gedeeld «gerucht" niet «bericht" togen, dat zij het orgaan zou zijn van den oud-minister van Bosse. Zij ver- t zeggen, haar in eigen-,klaart verder op .nieuw,; noch aan eenige partij, noch aan V" !r! eeuig individu verantwoording schuldig te zijn ofte be lmoren. Wij zullen zien. Het woord zal spoedig aan de feilen zijn. {Tel.) Wij vernemen dat bet rollend materieel van de Tramway-maatschappij door bekwame deskundigen is goedgekeurd, onder verklaring tevens dat het zicli in uit muntenden toestand bevindt; van een en ander is kennis gegeven aan den burgemeester, en bet is te verwachten dat het hoofd van liet gemeentebestuur hot rapport dier des kundigen, als ook van de anderen wkm een onderzoek is opgedragen, aan het publiek zal bekend maken. Door den kerkeraad der Nederl. llerv. gemeente te Wadeuoijen, (classis Tiel) is liet volgende alphabetisch zestal opgemaakt, tor benoeming vau een predikant: J. Hagen, pred. te Mijdrecht; .1. II. Ileijdeurijk, pred. te TielCf. C. Stcyuis, proponent le SchiedamJ. A. Tilanus, pred. te Oijen; J. v.uiderVeu, pred, te Tiel; II. Vrenden- berg, pred. te Yarseveld. De inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor Gelderland en Utrecht verzoekt ous liet volgende te willen opnemen In verschillende dagbladen wordt bericht dat zich te Docsburgh een geval van Aziatische cholera zou hebben voorgedaan. Ter geruststelling van liet publiek kan ik ge lukkig verzekeren, dat de patiënt aan eenvoudige in- landsche cholera, zoogeuaamdea boord, geleden heeft en reeds hersteld is. Ik heb dan ook aan den burgemeester dier gemeente op 30 Juli geschreven, dat inlandsclie cho lera geen besmettelijke ziekte is, en derhalve geen maat regelen van voorzorg noodig zijn. ArnhCé.) Zaterdagavond is buiten de Katharijne-barrière op den Leidschen Weg bij Utrecht een onbekend persoon plotseling in elkander gezakt en onmiddellijk overleden. Hij schijnt ruim 60 jaren oud te zijn, heeft wit haar, was zeer fatsoenlijk gekleed en in het bezit van een retourkaartje UtrechtAmsterdam. Het lijk is naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Een zijner onderkleedingstukkea is gemerkt E. J. D. B. 12, en hij droeg een gouden ring met de letters G. H. 1836. Later is gebleken dat de overledene de heer B., een achtenswaardig ingezetene van Amsterdam is. {U. D.) Den 3ü Juli is te Amsterdam gehouden de 57c jaar- lijksche algemeene vergadering van het fonds ter aanmoe diging en ondersteuning vnn den gewapenden dienst in de Nederlanden. Dlijkens het daarin uitgebracht verslag heb ben de inkomsten over 1872 bedragen f79,819,34 en de uitgaven f69,554,68, waarvan o. a. besteed werden aan uitkeeringen aan 2183 deelgerechtigden f59,707,05, en aan het Invalidenhuis te Leiden f4,734,61 Vi. Het aantal deelgerechtigden was op uit0. Dec. 1872103 minder dan ult°. Dec. 1871. In het afgeloopenjaar werden er 87 nieuwe deelgerechtigden opgenomen en 53 man iu het invaliden huis te Leiden verpleegd. Hot getal sollicitanten bij het hoofdbestuur bekend bedraagt 1025. Wordt voor velen dezer een vooruitzicht geopend, daar den gunstigen toe stand van bet fonds aanleiding gaf, om voorstellen tot aan zienlijke uitbreiding van bet getal bedeelden in te dienen, toch moest men weder daarbij met de meeste omzichtigheid te werk gaan, daar de tegenwoordige oorlog met Atsjin weldra zijn slachtoffers aan liet fonds zal leveren, dat, even als in 1815, nog altijd geroepen is, om in de eerste plaats hulp te bieden aan hen, die met eervolle wonden uit den strijd terugkeeren. De directie der Ned. Bank zal, ten gevolge eener rechterlijke uitspraak, geen genoegen meer nemen met de gewoonte om ter betaling van een wissel een quitantie op een kassier af te geven, waartegen de afgever den wissel in handen houdt, omdat daardoor dadelijk alle rechten, uit den wisselbrief ontleend, voor den houder verloren gaan, zoodat, al krijgt bij dien, bij niet-betaling der quitantie, binnen protesttij d terug, hij geenerlei verbaal meer heeft op de overige teekenaars van het stuk en alleen den be trokkene als afgever der quitantie kan aanspreken. De di rectie noodigt den handel Juit, om, wanneer men de be taling van de door de Bank aangeboden papier door zijn kassier wil doen plaats hebben, in plaats van een quitantie op den kassier af te geven, op de stukken zeiven een ver wijzing naar den kassier te stellen. "Wederom zijn bij bot bestuur der prov, Limburg twee concossiëu aangevraagd tot exploitatie vair kolenmijnen in de omstreken van Kerkrade. Dit is de zevende van dien aard in zeer korten tijd. De hooge prijzen blijven niet alleen aauhouden, maar men hoort reeds weder van ver- hooging. Prof. H. Hoffmann schrijft in de AT. Landw. Ztg. over den invloed van het draineeren of droogleggen van gron den op do gemiddelde warmte van den bodem. Twee naast elkander liggende perceelcn, waarvan liet een gedraineerd was, zijn van '13 Mei tot 12 Juni op 12 centim. diepte onder zocht, het gedraineerde perc. hield 13.4 gr. R., het niet gedraineerde 12.6 gr. Dit verschil vnn warmte oefende natuurlijk invloed uit op het leven der planten, die zich in dien grond bevonden, want het was een verschil alsof het gedraineerde perceel twee graden zuidelijker was gelegen, -V- - 7 "1 'fh >7 iV-J f f X CDÜRANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijsper Drie Maanden Franco per Poil, door hot gehecle Uijk f 1.85 e 1.1 ADVEBTENTIEN: Prijs: mn 1 lot 10 gewone regels 1.00iedere regel moer f O 10, Voor tien werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. Ss

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1