II f{ P Éi p fe i! s» lilt I f' .f A». 1873. v» 3188. Donderdag 7 Angnstu s. Konnisgcvi n g. BU1TENLANDSCHE BERICHTE», BINNENLANDSGHE BERICHTEN. Et! i, fel Ill "H Franco per Post, door liet geheeto Hijk50 Oproeping onder de Wapenen Tan de IHlLICIEN-VEfiLOFGAlVGGKS der lichtingen van 1860 en 189*0. De burgemeester van Schiedam, Geeft hiermede kennis aan de in deze Gemeente ge vestigde Milicien-Verlofgangers der lichtingen van 18G9 en 1870, die belmoren tot het Regiment Grenadiers en Jagers cn tot de overige Regimenten Infanterie Dat zij zijn opgeroepen om in werkelijke dienst te komen tot het houden van najaarsoefening, en daartoe op Zaterdag 9 Augustus aanstaande, des namiddags voor vier vre, bij hunne korpsen tegenwoordig moeten wezen, gekleed in uniform en voorzien van al de voorwerpen van kïeeding en uitrustinghunbij vertrek metgroot verlof medegegeven, alsmede van verlofpas en zakboekje. Dat zij dien ten gevolge worden opgeroepen om zich op den 7 Augustus e.Jc., met hunne verlofpassen te ver voegen ter Gemeente-Secretarie, tot het ontvangen van nadere aanwijzing omtrent de plaatsen waarheen zij zich hebben te begeven en van het hun toekomende dag- of reisgeld. Dat de Verlofganger die in gebreke blijft op den be paalden dag onder de wapenen te komen, bij zijne latere opkomst langer in dienst zal worden gehouden en hij die aan de oproeping niet voldoet, als deserteur zal worden behandeld. Dat de Verlofganger die door ziekte of andere gegronde l edenen, buiten staat is om aan de oproeping op den daar door bepaalden dag te voldoen, uiterlijk daags te voren, eene geneeskundige verklaring of ander bewijs daarvan, ter Secretarie voormeld, moet overleggen. Dat de manschappen der ligting van 18G9 welke voor ilenl Augustus van dit jaar gehuwd zijn, zich op Donderdag den31 Julije. k., tusschen 10 en 2 ure, met hunne huwehjks- octe op de Gemeente-Secretarie moeten aanmelden; zullende zij in dat geval van de vorenstaande oproeping jworden vrijgelaten. En opdat geen der opgeroepenen eenige onwetendheid Zal kunnen voorwenden is hiervan openbare kennis gedaan waar het behoort, den 26 Julij 1873. De Burgemeester van Schiedam,, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Volgens de Oermmdspost heeft zich dezer dagen in Zweden geconstitueerd een commissie tot oprichting van een volTcs-niiddellare school voor vrouwen. Deze school, waarin het onderwijs hoofdzakelijk door een directrice en een leerares zal gegeven worden, wordt den 15 October e. k. in de nabijheid van Ilelsingborg ge opend. Een cursus duurt vijf jaar en 't onderwijs wordt alleen in de vijf wintermaanden gegeven. De vakken van onderwijs zijngezondheidsleer, natuurkennis, moedertaal, ."choonsclirijven, geschiedenis, aardrijkskunde, rekenen, boekhouden, meetkunde, kennis van staats- en gemeente inrichting, zingen, handwerken en boerenbedrijf. Het gisteren door ons reeds medegedeelde bericht, aangaande de verklaring der Fransche regeering, dat zij zich niet bemoeien zou met de dingen die thans in Spanje gebeuren,' wordt thans algemeen besproken. Wel worden de theoriën, in die verklaring vervat, gehuldigd, doch men is van oordeel dat de handelingen der Fransche regeering volmaakt tegenstrijdig zijn tegen deze grondstellingen, 'lerwijl toch Frankrijk niet tusschenkomt in de revolutio naire onlusten iu het Zuiden van Frankrijk, die den voort gang van don Carlos in het Noorden begunstigen, heeft, het ook nooit opgehouden die partij zooveel mogelijk, langs den geheelen bergketen der Pyreneën, te begunstigen. Don Carlos heeft verscheiden maanden achtereen, terwijl de autoriteiten het wisten, zonder den minsten last te onder vinden, op Fransch grondgebied doorgebracht. Zijn gene raals kwamen daar zonder eenigen tegenstand te ont moeten, met hem raadplegen of bij hem een toevluchtsoord yneken en vinden, wanneer ze een nederlaag hadden ge leden. "Wapenen, ammunitie, levensmiddelen, enz. zijn zonder moeite door Frankrijk, Spanje binnengevoerd. Ja 7. dfs een Carlistisch comité te Parijs heeft al de operatiën van dezen pretendent voor den Spaanschen troon kunnen besturen, terwijl het nog bovendien in het geheim door hooggeplaatste ambtenaren van de F'"nsche republiek ge- nleund werd. Wanneer men dus dit a. es weet, dan zal de beoordeeling van dit stuk door de buitenlandsche mogend heden naar zijn juiste waarde opgevat worden, De Fransche regeer ing wil maatregelen nemen tegen de vrijmetselaars. Zij heeft daarom aan de prefecten de volgende -vragen ter beantwoording voorgelegd: »1. hoe- bieden -telt de Loge in uw departement 2. welke zijn CBrlcvcn Franco.]) hun namen? 3. welken dag vergaderen zij? i. heeft de Loge een vergunning Ecu karakteristiek woord van Mac-Mahou! Toen dezer dagen iemand den President der Republiek er op wees, dat de bedevaarten iu Frankrijk al talrijker en tal rijker werden, cn dat daaruit heel gemakkelijk onlusten kondeu ontstaan, gaf do maarschalk ten antwoord»Miju- hoer, ge moet weten, dat één kan petroleum meer te vroezen is dan vaten vol met wijwater Een rijke Fransche dame, /egt het blad la France, heeft naar Parijs een tak van industrie ovcigebracht, die tot lieden nog maar alleen in Nederland (Amsterdam) werd beoefendde diamantslijperij namelijk. Deze dame (het blad verzwijgt met opzet haar naam, omdat niet aan reclame zou kunneu gedacht worden en tevens omdat haar be scheidenheid liet niet anders verlangt) stelt zich voor dezen tak van nijverheid in hare daaitoe ingerichte ruime werk plaats, uitsluitend door jonge meisjes van 14 tot 20 jarea te doen beoefenen, die er tevens een toevluchtsoord tegen de op dien leeftijd zoo menigvuldige verleidingen zullen vinden. De hoofdvoorwaarden, die de stichtster aan de op name in haar etablissement gesteld heeft, zijn deze: De leerlingen moeten zich voor driejaren verbinden en ont vangen reeds na liet eerste jaar cenig loon, dat gedurende de beide volgende jaren vermeerdert. Als haar leertijd is geëindigd ontvaDgen zij een gratificatie van minstens 500 francs en kunnen in het etablissement een plaats als werkster bekomen tegen een loon vau 5 francs per dag. Zelfs als zij later gehuwd zijn kunnen zij, desverkiezende, tegen dit loon werkzaam blij\cn en op die wijze haar gezin een niet te verwerpen steun verschaffen. Voor eenige weken, werd bij den juwelier Spiuelli, iu liet Palais Royal te Parijs, voor '150,000 fr. aan juweelen gestolen. Thans zijn de dieven te Mentone gevat; het zijn Ilector Spinelli, de zoon vau den bestolene en zijn neef Robert August Loiseau. Men moet het maar van zijn fami lie hebben zegt het spreekwoord. De wereldtentoonstelling te Weenen zal, beschouwd uit een financieel oogpunt, allerwaarschijnlijkst een teleur stelling opleveren. Het bezoek gedurende de drie verloopen maanden, zijnde de helft van den tijd, die voor den duur harer opening is vastgesteld, is op verre na niet zoo levendig en druk geweest, als men dit aanvankelijk verwachtte, zoodat de enorme kosten, die aan de oprichting van het tentoonstellingsgebouw enz. besteed zijn, grootendeels ongedekt zullen blijven SCHIEDAM, 6 Augustus 1873. Omtrent het onderzoek der regeering, betreffende de herziening van den census, wordt aan het JELbl. het vol gende medegedeeld: Reeds in Augustus vanhetafgeloopen jaar werd aan de gemeentebesturen, namens den minister van binnenlandsche zaken, een opgave gevraagd van het getal der kiezers in de gemeenten, voor hel lidmaatschap van do Tweede Kamer der Staten Generaal en van den Ge meenteraad, zoowel bij behoud als bij afschaffing der patentbelasting en tegelijkertijd opgave volgens een census tot een vijfde minder dan den tegeuwoordigen, insgelijks bij behoud of bij afschaffing der patentbelasting. Daarop volgde in Maart dezes jaars, naar aanleiding van het ver- laugen der Tweede Kamer, de vraag of de door het ver lagen van den census te verkrijgen kiezers kunuen geacht worden de vereischte onafhankelijkheid en geschiktheid te bezitten tot uitoefening van het kiesrecht. Om daaitoe te geraken weid van wege den minister vau de gemeentebe sturen de opgave verlangd van liet getal belastingschul digen in de gemeenten, die, tengevolge van het verlagen van den census op het minimum, het recht tot verkiezing van leden der Tweede Kamer en der Proviuciale Staten zouden verkrijgen en liet tot dusverre niet hadden, met ver melding tevens hoe vele hunner in elk der drie belastingen, de grondbelasting, het personeel en het patentrecht, zijn aangeslagen, en met overlegging van een staat, aanwijzende het getal dier belastingschuldigen, onderscheiden naar hun beroep, bedrijf of nering en een gelijke opgave met betrek king tot de kiezers voor den Gemeenteraad. Eindelijk zijn nu nog vau wege den minister de bovenstaande vragen ge steld voor een ceususcijfer, dat een vijfde lager is dan het tegenwoordige, zoowel voor de Tweede Kamer als den Ge meenteraad, met bijvoeging der opgave hoe velo der meer der te verkrijgen kiezers iu den hoofdelijken omslag der Gemeente betalen. Betreffende de ministerieele crisis schrijft de Haag- sche correspondent der Weespcr Ot. sNaar sommigen wil len, zou de directeur van 's Konings kabinet reeds met enkele staatslieden over de positie van het oogenblik hebben gesproken, en zulks op bijzonderen last van Z. M. liet niet aanblijven van het kabinet moet in de hoogste kringen een bepaalde zekerheid worden geacht. Als laatste poging om de crisis te bezweren zonder aftreden, ge ven pnkele radicale aan het ministerie den raad, de ontmoeting rnet de nieuwe Kamer inSeptembor af te wachten, ea dus alleen te wijken voor een beslist vijandig parlementair votum." Wij vernemen het volgende: sKorten tijd na het overlijden van den heer P. H. B. Motké, te midden vau de belangrijke zending, die hem door de Nederlandsche Regeering was opgedragen, werd in een bijeenkomst vau mannen, welke hem gedurende zijn kort verblijf in Indië hadden leeren hoogschatten, besloten ter zijner gedachtenis een blijvend gedenkteeken op zijn graf te Pekalongan te plaatsen. Ter verwezenlijking van dat denkbeeld is de medewerking van zijn vrienden hier te lande ingeroepen. Daai aan is in zooverre gevolg gegeven, dat op deu 18 Juni te'sGravcuhage eeuige belangstellen den zijn bijeengekomen om dat plan te bespreken. Allen verklaarden zich bereid om de uitvoering daarvan te be vorderen, echter onder vooi behoud, dat van de bijeen te brengen gelden een toereikende som zou afgezonderd wor den om in de geboorteplaats van Motké een herinnering te plaatsen aan den man, die zich in ziju werkzaam leven, niet het minst in Nederland, de trouwe vriendschap van zoo velen wist te vei zekeren. De commissie, die zich in ge noemde bijeenkomst heeft gevormd, ral zich met de zorg voor de uitvoering van hot gedenkteeken in zijn geboorte plaats, Thora in Limburg, belasten. Tot het ontvangen van bijdragen hebben zich bereid verklaard de lib. W. A. Schol ten, te Groningenmr 0. H. L. Oornelis, te Roei mond mr. W. A. P. Verkerk Pistorius, te'sGravenhage; W. C. P. Toe water, te Rotterdam; A. Volkmanrs, te Amsterdam; A. J. R. A. de Ceva, te Eindhoven; H. M. II. van "Wessem, te Haarlem." Vroege" is melding gemaakt van een zending van den heer J. B. Miles door een kring van vrede voorstanders in Amerika naar Europa, ten einde staatslieden en rechts geleerden in de verschillende staten te winnen voor het denkbeeld van een duurzaam scheidsgerecht tot beslech ting van geschillen tusschen de volken. Thans kan worden medegedeeld, dat, nadat de heer Miles, van zijn zending teruggekeerd, daarvan uitvoerig verslag had gedaan, in Amerika zich een International dode Comittee heeft ge vormd, om de toepassing van dit denkbeeld te bevorderen en dat dit comité besloten heeft in de maand October aan staande te Brussel een congres of senaat van rechtsgeleer den en publicisten te houden uit verschillende landen der beschaafde wereld, ten einde te bespreken op welke wijze de codificeering van het volkenrecht, in den geest van de onlangs door het Britsche lagerhuis aangenomen motie van deu heer Henry Richard, het zekerst en het spoedigst kan worden verkregen. Ook het algemeene Nederl. vrede bond te den Haag is uitgenoodigd tot het samenkomen van dit congres te Brussel mede te werken. Gisteren is het voor rekening van de Stoomvaart maatschappij Java aangekochte stoomschip Sumatra (ex Sahette,) van Nieuwediep uitgezeild naar Java. Het is een der langste en grootste stoombooten, die ooit deze haven bezochten, hebbende een lengte van '110 en een diepgang van G meters. liet heeft een zeer spatieus en vrij dek, voert vier masten en heeft een 3 voet hooge verschansing. De inrichting voor passagiers 1ste klasse is uitmuntend te noemen, als bevattende een groot aantal ruime luchtige hutten, een groot rijk gemeubileerd salon, welk laatste, evenals de hutten, naar een nieuw systeem geventileerd wordt. Overigens is niets verzuimd wat tot comfort der passagiers kau sliekkv-u. Ook voor het vervoer van troepen is dit stoomschip bij zonder geschikt, als hebbende een buitengewoon ruim en hoog tusschendek. Het bevat een nieuwe machine van 250 pdk. en loopt een gemiddelde vaart van 10 mijlen. Met de eerste reis worden 36 volwassen passagiers met 33 kinderen overgevoerd, benevens f500,000 aan specie voor het Gouvernement. Een commissie van autoriteiten heeft het schip onderzocht en hare hooge ingenomenheid en tevredenheid te kennen gegeven over den bouw en de geheele inrichting van dit zeldzaam fraaie stoomschip. Uit Zwolle wordt geschreven: De nieuwe industrieel G. II. L. Smit, zich noemende Henry Smit, wonende te Haarlem, vroeger te Amsterdam, die behalve te Arnhem, Utrecht, Amersfoort en andere plaatsen van ons land, ook hier ziju agenten lmd, aan wien hij tegen storting van f300 of meer (zijn mede-contractant) een betrekking beloofde van f 4 a 500, behalve vrije woning; en de betrekking was agent van een linur en verhuurkantoor is krachtens be vel der Arrondissements-rechtbank te Haarlem, ter zake van oplichting voorloopig in hechtenis gesteld. Na ont vangst der storting en na, zooals in Zwolle bij voorbeeld een groot woonhuis te hebben gehuurd, wordt (le bedrogen agent eeuige weken uitbetaald en later onder aller lei voorwendsels en beloften teleurgesteld. De op deze wijze bedrogen menschen .worden uitgenoodigd zich tot hunne burgemeesters of commissarissen van politie te wenden, om de geleden nadeelen te constateeren. Aan de Arnh. Gt. ontleenen wij het volgende: Elk jaar, elke dag schier brengt op het gebied der in dustrie een nieuwheid mede. Niet elke nieuwheid is een KV K jï n h j 'A I k] tfii li. i' k I f' I li r l i f COURANT. A B ONNEMENT: Abonnementsprijsper Drie Mi.indcn1 85. M ADVEBTENTIBJIi Prijs: van 1 lot 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer fOAQ. Voor den werkenden stand cn voor weldadigheid, de liclfl van den prijs. iiMiWTiffacracPi.nir i a»<iMiM3aca&raiTnm«w*«wAwctj5wwTnji^wsMWT)nmvTT'*r tA K n t" 'rl >v. f ■>1 'i <1, ft «L J]

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1