M) u ft 'ji Maandag li it g u s t u s. ?A°. 1873. W 3191. P Abonnementsprijs, per Drie Mlinden Franco per Post, Joor hot geheclo ttyk 8U1TEMLAHDSGHE BERICHTEW. Bfr-Qrleanistische bladen te Parijs doen al het moge lijke om het "bezoek van den giaaf van Parijs naar Weenen, als geheel zonder beteekenis te laten voorkomen. Bovenal protesteeren zij tegen de bewering, die te Parijs ijverig ver spreid wordt, dat dit bezoek gebracht is met het neven denkbeeld, om, zoo noodig, tusschen de beide takken dei- Bourbons een definitieve kloof uit te lokken, die, den graaf van Chambord naar de uiteiste rechterzijde doende over hellen, aan de rechterzijde die vóór de fusie gestemd is en aan het meer of minder Orleanistisch gezinde linker-cen trum gelegenheid zou geven, in den boezem der Nationale Vergadering een monarchaal-constitutioneelemeei derheid te vormen. Wat en voor hebbe met dit bezoek, de wezen lijke toedracht blij ft in 't duister, eveneens wat er tusschen de hoofdpersonen vooigevallen is, totdat de telegraaf, het geen totnogtoe het geval niet geweest is, ons een en ander nader meldt. In de departementen wordtinlusschen een legitimistisclie propaganda rondgezonden, die in niets onderdoet voor die van de Bonapartisten. Brochures, prenten, portretten van Henri V, uitgeroepen als redder van Fr. nkrijk, kortom, niets ontbi eekt er aan. Daarbij komt nog, dat iedereen aangezet wordt tot het organiseeren en medemaken van pelgrimstochten; de werklieden die mede gaan, krijgen zelfs schadevergoeding voor de dagen dat zij niet werken. De Tribune deelt de volgende dorpsgeschiedenis medeDezer dagen kwam een zaak voor het gerecht, die algemeene belangstelling wekte. In een Buitsch dorp leefde een echtpaar sedert 30 jaren in ongestoorden vrede. Lief en leed hadden zij gedurende die jat en getrouw samen gedra gen, Dit model-echtpaar verheugt zich in'tbezit van zeer oppassende kinderen en van kleinkinderen, die het voet spoor hunner voorouders beloven te volgen. Op zekeren avond dat het grijzend paartje recht ver trouwelijk bij elkander zat, werden plotseling pistool- schoteh gehoord, waarmede, volgens het oud volksgebruik, de vrijer zijn liefste begroette. Deze schoten wekten bij den oude herinneringen uit lang vervlogen dagen en hij vroeg aan zijn vrouw of zij in hare jeugd ook wel eens op die wijze begroet was. De vrouw wilde er eeist niet ri-cht voor uit komen, maar viel eindelijk door de mand en bekende dat zij in betrekking gestaan had met een der jongens van het dorp, die haar met pistoolschoten had begroet. Nu wenschte <le man den naam te kennen van den voor meer dan dertig jaren begunstigde en de vrouw dacht, dat zij gerust den naam van dien Don Juan kon noemen;'twas een flinke boer uit den omtrek, waarmedetle man in vriendschappe lijke betrekking stond. De mededeeüng had echter een ge heel andei e uitwerking dan het vrouwtje zich had voorge steld. De man maakte er zich zoo boos over, dat hij opstond en zijn vrouw een geducht pak slaag gaf. Vervolgens zocht hij den reeds zestigjarigen mededinger uit vroeger dagen op en behandelde dien evenals zijn vrouw. Sedeit was de maa een ware huistiran geworden. De nooit gestooule vrede was uit de woning geweken en de arme vrouw werd met de diepste minachting door haar man behandeld. De boer, die zoo onverwacht een dracht slagen had ge kregen, was er niet mede tevreden en klaagde den dader aan. Dientengevolge moest het diietal voor deu rechter veischijnen, waar het dezen gelukte een verzoening tot stand te brengen. De oude beloofde zich niet meer om de avonturen, welke zijn vrouw vóór haar huwelij k gehad had, te bekommerende vrouw beloofde dat zij geen oude ge schiedenissen meer zou vertellen en eindelijk stemde de vroegere vrijer toe, daar, nu hij toch eenmaal den slag beet 1 had, maar geen verder onderzoek te eischen in hoe verre hij die rechtmatig ontvangen had. Arm in arm ging het paartje huiswaarts en er bestaat alle hoop dat de vroegere harmonie in de echtelijke woning is teruggekeeid. In de Amerikaansche afdeeling der Weetier ten toonstelling bevindt zich een geweer, welks constructie en schietvaardigheid alle nieuwe uitvindingen op dit gebied verre overtreffen. In de kolf van het geweer is een magazijn voorzien van 50 scherpe patronen, en door oen eenvoudige beweging worden dezen stuk voor stuk in de kamer vau hét geweer gebracht. Om met dit wapen te schieten be hoeft men slechts een ter zijde aangebrachten trekker voor- en achterwaarts te bewogendoor de voorwaartsche be weging komt de patroon in den loop en onmiddellijk daarop valt het schot, door de achtenvaartsche beweging valt de ledige patroonhuls uit den loop. Zonder het geweer van den schouder te nemen kan iemand, die met dit wapen heeft loeren treffen, 32 schoten in de minuut doen, en >J wanneer het niet op treffen, maar slechts op snelvuur aan- komt, b. v. op aangesloten massa's, dan kan met dit ge- "3 (Weer elke seconde een schot gedaan worden, ak De oevers van de Coorong, ongeveer zes mijlen ten |f|£oorden van Salt Creek, in Zuid-Australië, vormen een ponderling petroleum-district. Naar men beweert, is het ||pl er verzadigd met aardoliein den omtrek van een tóvordt op het strand een vreemdsoortige stof ge- (Brieven Franco.") voudeu. Omdat het voorwerp eeuigszius op gom-olastiek gelijkt, hooft meu het eerst caoutchouc genoemd, doch thans iieet het mcooiongito Bij distillatie levert het grooto hoeveelheden gas en olie Een deskundige, naar deze streek gezonden, zegt dat zij niet alleen rijk isaauolie maar ook aan steenkool. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. SCHIEDAM, 9 Augustus 1873. Naar wij vernemen, neemt C. ltigteis, diojl. Donderdag bedwelmd uit liet zoogenaamde «beste vat" is gehaald, in beterschap toe. Van een zeer wol onderrichte zijde verneemt het Handelsblad nog nader omti ent hot onderzoek der Rc- geeting betreffende de heizienirig van den census, dat in Maait jl. niet aan de gemeentebesturen opgaven zijn ge vraagd, maar alleen het gevoelen van de Commissarissen des Konings, in de ondeischeiden provinciën, hoofdzakelijk is ingewonnen, in 't bijzonder nopens dc vl-aag, of de door het verlagen van den census te verktijgon kiezeis kunnen worden geacht de vereischte onafhankelijkheid en ge schiktheid te bezitten tot uitoefening van het kiesi echt, en verder ten aanzien vau de boven opgegeven punten. Na het overleg met genoemde Commissarissen, heeft de minis ter van binnenlandsche zaken, alweder door hunne tus- schenkomst, eerst de leeds vermelde inlichtingen van de burgemeesteis der gemeenten geviaagd, echter niet van alle gemeenten, zooals ook niet door de commissie van rap- porteius uit de Tweede Kamer wei d verlangd. Deminis- ter heeft gemeend, met inlichtingen omti ent eeuige ge meenten in elk kiosdisti iet te kunnen volstaan, waartoe hij uit elk der districten eenige gemeenten van verschillende bevolking heeft genomen. Naar men verneemt is baron van Lynden, commis saris des IConings in Zeeland, door den Koning der Belgen benoemd tot kommandeur der Leopoldsorde. De godsdienstoefening voor de troepen, die in deze en in de volgende maand in de legerplaats te Milligen zullen kampeeren, zal worden vervuld: Voor de Protestantsche militairen op Zondag 17 Augus tus door den heer dr. C. E. van Koetsveld, predikant te den Haag; op Zondag 24 Augustus door den heer dr. E. Lauiillard, piedikant te Amsterdam; op Zondag31 Au gustus door den heer A. II. de Klerck, predikant te Lopik en op Zondag 7 September door den heer F. C. A. Pante- koek, predikant te Amsterdam. Voor de R. C. militairen, gedurende de vier bovenge melde Zondagen, door den heerM. Maas, pastoor te Putten. Meu meldt ons uit Delfshavea van 7 dezer Sedert de heer Schillman, jongste wethouder dezer ge meente, die dit jaar als lid vau deu gemeeuteraad aan de beurt der periodieke aftreding was en als zoodanig op nieuw werd verkozen, voor die benoeming heeft bedankt heeft ook de heer Boezemeijer, die niet in de tei men van afti eden viel, zijn mandaat als lid van den laad neergelegd. Evenzoo hebben de heeien Zonnevijlle eu dr.Thomee heden vei klaanl ditzelfde aan hen door de kiezers op nieuw vertrouwd mandaat niet te kunnen aanvaarden. Ook bij de dd. schutterij wordt de eenc aanvraag tot eer vol ontslag, zoowel van de zijde van heeren officieren als vau verdere manschappen voor zoover zij daai toe ge rechtigd zijn door do andere opgevolgd. Daarenboven bestaat er ook aau de zijde der brandweer reden tot ontevredenheid. "Wat van dit alles de juiste ooi zaak welis, is niet algemeen bekend, doch het vermoeden wint meer on meer veld dat onze burgemeester, boe geacht hij ook in vele kringen moge zijn en welke maatschappelijke deugden Ifij ook in zich moge veieenigen, hij daarom nog niet die geschikte persoon is om, vooial met het oog op de groote financieele verplichtingen die deze gemeente tegemoet gaat, een in het algemeen belang dezer plaats zoo gevvenscht en zoo vol strekt noodi g eendrachtig samenwerken daar te stellen of te bevordeien. Met den lieer J. L. van der Pau wort, boekverkooper en uitgever tcDelfsliaven, zijn de noodige arrangementen getroflen, om van het vei handelde iu de openbare raads vergaderingen, slaande die vergaderingen, een getrouw verslag te doen nemen en die verslagen alsdan ter beschik king te stellen der kiesverecuiging ^Hurg er plicht'' aldaar, Zooals ïeeds gemeld is, zullen vermoedelijk de ge wone uitgaven dergemeente Rotterdam niet door de gewone inkomsten kunnen gedekt worden, tengevolge van het opheffen der belasting op het havengeld en de verminderde opbrengst der schoolgelden, en is door de financieele com missie uit den raad voorgesteld om het eventueel tekort (dat voor '1871 f40,000 a f60,000 zal bedragen) te dekken door de meerdere renten zan de belegde gelden derpremie- leening, die volgens de cijfers van het financieele plan niet voor volgendejaren zijnin rekening gebracht. In zijn zitting van,Donderdag heeft do gemeenteraad daaromtrent beslist en is het voorstel aangenomen, doch met een wijziging in dien zin, dat het niet voor volgende jaren, maar alleen voor den dienst van 1874 van klacht zal zijn. Weder hebben velschillende geruchten geloopen omtienl den dubbelen moord te's Ilage op mevr. van der Kousven en dienstmaagd gepleegd. Laatstelijk zelfs heeft een neef, te Samarang overleden, zijn apparatie voor het publiek gemaakt. Samai ang vei underdo spoedig iu Bi ussel, en de neef had daar aan dominé Gunningi van'sHage daai toe overgekomen, algoheele confessie gedaan. Daarop was er spiake san spirististische operatiën op de Jong bewerkstelligd, waai bij een ziekenoppasser uit het ziekenhuis of het Hofje vau Nieuwkoop als medium, en een hooggeplaatst ambtenaar als president, zouden gefun geerd hebben. Four la bonna loüche eindelijk, zou men bij de Jong een Javaan gezet hebben, die hem, zoo men hoopte, deze of gene bekentenis zou ontlokken, die tot de ontdek king der moordenaars zoude kunnen leiden. Van het eene gerucht is zoo miu iets waar als van het andere. De eenige waaiheid is, dat de Jong, Behagel eii Verlind nog altijd picventief worden gevangen gehouden. Volgens goed geinformeerden schijnt de instiuctie afge- loopen, zijn de stukkeu aan den procuicur genei aal mede gedeeld, eu door dezen aan den officier bereids teruggezon den, zoodat men eerstdaags kan venvachten een beslissing in deze zaak. Of die beslissing zal zijn een verwijzing naar de openbai e terechtzitting, of een buiten vervolging stellen der verdachtenwie zal het zeggen Intusschen beweert men, dat de verdachten bij herhaling, doch vruchteloos totnogtoe, hebben vei zocht beëindiging hunner zaak. (iV. v. d, D.) Gistei en moeten zich met betrekking tot den twe'e- voudigen moord in deBogt van Guinea in den Haag, weder om getuigen hebben voorgedaan aan wier verklaringen gi oot gewicht wordt gehecht. Een nader bericht meldt, dat de getuigen, die zich gistei en hebben aangemeld in zake den bekenden moord, zijn twee vrouwspersonen, wonende in het Kikkerstiaatje te 's Hage, die verklaard hebben, dat twee van de ver dachten, in den nacht van den gepleegden moord, bij haar iu huis zijn geweest, hetgeen zij totnogtoe verzwegen hielden. Bij de Herv. gemeente te Brakel is beroepen de heer A. II. Overman, predikant te Sluipwijk. Uit Kuilenburg meldt men, dat ten gevolge van weinige aanvraag de handel in vroege aardappelen daar zeer traag is eu de prijzen zoo laag zijn, als in jaren het go- val niet is geweest Men besteedtthans ongeveer één gulden vijftig cents per hectoliter, doch er zijn ook aanzienlijke pai tijen verkocht tegen één gulden dertig cents. Tocli maken de verbouwers nog goede zaken door de groote hoeveelheid, die het land oplevert. Een onderwerp, dat thans wellicht voor de duizendste maal een wandeling door de pers doet, is het proces der afstammelingen van een zich noemenden Lodewijk XVII. De bladen vinden daarin aanleiding de geheele geschiedenis van dien ongelukkigen vorstenzoon nog eens te vertellen. Men weet, dat na de vaeantie door het hof van appèl te Pai ijs in plechtige zitting uitspraak zal worden gedaan in het geding, dat de erfgenamen van Naundorff, in leven horlogemaker te Delft, den giaaf van Chambord hebben aangedaan. De lechtbank heeft die erfgenamen niet ont vankelijk verklaard in hun eischen, waarop zij zich op het hof hebben beroepen. Bekend is het ook, dat Jules Favre, ■Je republikein, voor die vermeende vorstenkinderen zal pleiten en ïeeds gepleit heeft. Onder de getuigen komen veel leden voor van aauzienhjke geslachten uit den fau bourg St. Germain, in welke wijk Naundorff, dank zij zijn tieffendo gelijkenis met Lodewijk XVI, gedurende twee jaien (1832834) een groote rol heeft gespeeld. In 1834 werd hij echter over de grenzen gezet, waarna hij in Delft is gaan wonen. STEDELIJK NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. Overleden6 Augustus. Henricus Vincentius Antonius Zoetmulder, oud 3 weken, Lange Achterweg. 7. Pieter van Heusden, oud 39 jaren en 6 maanden, Westvest. Hendrikus Willemse, oud 57 jaren en 5 maanden, Korte Haven. 8. "Wilhelmus Alpbonsus Vrauwdeunt, oud 4 maanden, Hofje van Belois. Ondertrouwd: 7 Augustus. E. Kramers en L. A. Bertcn. J. H. Blom en C. P. Driessen. P. van Houten en J. van der Velden. P. Groenendaal en F. J. Steens. A. A. Marrevee en J. M. Steens. C. Reuselaars en M, Heijnen. J. Noordyk enG. van der Hoeven. 3. de "Wit en S. Smit. W. van Buitenen en J. J. van Litsenburg. MARKTPRIJZEN AAN I)E BEURS TE SCHIEDAM, van den 9 Augustus 1873. Kogge: per 2100 kilo's Libau f229 Ct. fierst zonder handel. Moutwyn: f 16 per Vat. Ct. si /f 11$ 1 M iL tu ft' C OIIE AIT. ABONNEMENT: .V/V. jl ADVEBTENTIEN: Prijs: van 1 lot 10 gewone rogcis f 00; iedere regel moer ft) 10. Voor den werkenden sland en vooi weldadigheid, de helft van don prijs, 1 s li >U 1 «•«wL Jjas) &K*r A» t f t" j. ""Vt

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1