Woensdag §5 Augustus. b, m A0. 1873. M 3192. K ennisgoviw BU1TEMUHDSCHE BERICHTE». BIMHEMLAMDSCHE BERICHTEN. A B ONNEMBWT: Abonnementsprijs, per Drio M.ianden Franco per Post, door het geheele Kijk f 1.85. 2 50. CBricvcn Franco.J <r rv De Commissaris des Konings in de Provincie Zuid- hoeland Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Staten dier Proviucie van den 5den Augustus 1873, no. 76; Gelet op ait. 41 der wet van den 13den Junij 1857 (Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ingevolge bo vengenoemd besluit 1. de opening dar jagt op klein wild, vermeld in de 2de zinsnede van art. 17 der wet van den 13den Juni 1857 (Staatsblad no. 87), voor dit jaar in de provincie Zuid- Kalland is vastgesteld op Zaterdag den 6den September aanstaande met zonsopgang 2. van die opening is uitgezonderd de uitoefening van het jagtbedrijf, vermeld in art. 15, lett. e der aange haalde wet; 3. de korte jagt dagelijks en de lange jagt slechts drie malen 's weeks en wel des WoensdagVrijdags en Zaterdags mag worden uitgeoefend. 's Gravenhage, den 7den Augustus 1873. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. Wat werd er in het afgeloopen jaaraanniemvpapier op de Berlijnsche beurs gebracht? De Berlijnsche zwende- larij zag de actiën verschijnen van: 7 nieuwe spoor wegen, gezamenlijk vertegenwoordigende een kapitaal van 13.520,000 thaler; 22 nieuwe banken, met een kapitaal van 50,000,000 thaler'; 144 nieuwe maatschappijen op aandeelen, met een kapitaal van 121,096,000 thaler, waar onder 29 bouwmaatschappijen; 11 voor bezorging van bouwmateiiaal; 17 mijnen; 13 machine-fabrieken; 8 bierbrouwerijen; 7 chemische-, 6 laken- en 4 gasfabrieken 3couianten (600,000 thaler) enz. De boulevard Pereire te Parijs was dezer dagen het schouwtooneel van een vreeselijk drama. PaulHolmais, een bekwaam velocipède-rijder, maakt van tijd tot tijd wandelingen op zijn voertuigje en legt dan ge woonlijk de grootste vlugheid en behendigheid aan den dag. Dezer dagenzichwedermetdezeuitspanningvermakende, hoort hij op eens vóór en achter zich de kreten«Red u dood hemDe voorbijgangers vluchten, teekenen gevende van de gróótste ontzetting; de huisdeuren worden met ge weld dichtgeworpen, en in een oogenblik bevindt zich onze velocipèdist alleen, zonder nog te weten, wat de oorzaak is van dit rumoer. Eindelijk ziet hij het gevaarlijke van zijn toestandhij woi dt vervolgd door een grooten hond, met overeindstaande haren, uitpuilende oogen, uithangende tong en don bek met een bloedig schuim overdekt. Er viel niet aan te twijfelen, het dier was dol. Nu begint een vreeselijke wedren. De velocipèdist, voorover gebogen vliegt als een bliksemsti aal, do hond onmiddellijk achter hem, en gedurende een oogenblik verliest alles zich in een wolk van stof. De velocipède beschrijft eeuige bogen en ge raakt spoedig uit het gezicht. Maar reeds begeven den be kwamen ruiter zijn krachten. Eensklaps doet zich een ki eet van afgrijzen hooren uit een hoek, waar vei scheiden per sonen zich verscholen hadden. De velocipède was gebroken en de berijder lag op eenigen afstand bedwelmd; de hond doet nog een laatste poging springtMaar toen, even- alsin de laatste akte van eentooneeldrama, kon men juichen: «Geredgered P' Twee politiedienaren verschenen op dat critieke oogen blik met de ontbloote sabel in de hand, ten tooneele. Het woedende dier wakker het hoofd biedende, hakten zij het door een bchendigen sabelslag beide voorpooten af en maakte liet onmiddellijk van kant. De velocipèderijder, hoewel nog steeds bedwelmd, was gered, en na eenige hulp in een nabijzijnd huis ontvangen te hebben, spoedig weer in staat naar huis te koeren. Madame Jeannette Robin, een allerliefste blondine van 20 ft, 25 jaar, voer onlangs met de stoomboot vau Calais naar Dover. Haar lijdend voorkomen wekte de be zorgdheid van. de overige passagiers en men vreesde dat de zeeziekte een crisis zou verhaasten, die, te oordeclen naar het uiterlijk voorkomen van de dame, bovendien niet lang meer op zich zou laten wachten. De overtocht ge schiedde echter gelukkig nog zonder ongeval en zoodra zy aan land stapte, zette men haai' voorzichtig in een arm- v stoel, terwijl men diep medelijden had met de arme vrouw, die jammerlijk steunde. Een op den havendam staande beambte scheen zich bijzonder voor de schoone Franyaise 'M iateresseeren. Hij naderde haar, bood haar heel beleefd (.zijn hulp aan, terwijl hij verklaarde eenige genees kundige kennis te bezitten, en ofschoon de dame hem ver zekerde, dat zij zich weer beter gevoelde en dringend ver- '•i?Scht haar naar een .hotel te dragen, zoo wist hij haar |4ochte overreden, dat dit niet zonder gevaar kon ge- fchieden. 4 ADVEBTENTIBN: Prijs* van 1 tot 10 getvone regels f 1.00; iedere regel meer 0,10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. teit, wet d nu in een zijkamer van het tolkantoor gedragen en onvei w'yld werd een baker ontboden. En geen kwartier vei liep of de dame was gelukkig verlost vantwee mantilles, vijftien kanten sluieis, zeventien stuks kostbare kant, twaalf paar zijden kousen, zeventien stuks band en vier dozijn zijden zakdoeken. Moeder en kinderen zijn, naar omstandigheden, welvarend. Te Leuven wordt den 7 Sept. e. k., bij gelegen heid der kennis, een internationale zang- en muziek- wedstrijd gehouden door de koi aalvereeuiging la Mélodie Voor zang en instrumentale muziek zijn afzonderlijke prijzen uitgeloofd en wel in drie afdceliugen: 1. voor steden var 15,000 inwoners en meer, drie prijzen van 200, 125 en 75 fr.2. voor die van steden beneden 15,000 inwoners en plattelandsgemeenten van 8000 en meer, 150, 100 en 50 fr.en 3, voor plattelandsge meenten '100, 60 en 40 fr. Voorts nog 4 medailles voor de verste en de talrijkste veieenigingen. Deel nemers behooren zich vóór 25 dezer aan te melden bij den heer A. Vanbaelen, secietaris der Koraal ver- eeniging te Leuven. Aangaande de strijdkrachten der Carlisten wordt liet volgende geseln even«Er zijn zeer uiteenloopendo opgaven in omloop van de krachten, waarover don Carlos te be schikken heeft. Zonder tot overdrijving te vervallen, kan men de volgende cijfers als juist aannemen: G500 man ia Biscaye, 1500 in Alava, 7000 in Navamt, 1500 in Guipuz- coa, in hot geheel dus in de Baskische provinciën 16,000 man. Twee derden van deze macht houden het veld in afdeelingen van 1500 tot 3000 mande overigen zijn in kleinere benden verdeeld, welke van 30 tot 200 man tellen. Door de aanwervingen, welke thans aangevangen zijn en de ontscheping van wapenen, zal men het geheele leger tot eeu cijfer van 20,000 man kunnen brengen, maar verder zal men waarschijnlijk wel nietkomeu. Watdeiepu- blikeinen betreft, zij hebben omstreeks 8000 man te velde in Navnna en Alava, 4000 in Guipuzcoa en 3000 in Bilbao Hun macht staat dus nagenoeg met die der Carlisten gelijk, en kan mede nog met een derde vermeerderd worden door het oproepen der reserve en het aanvoeren van troepen uit het Zuiden des lands, wanneer de opstand der oaverzoen- lijken aldaar gedempt zal zijn." In Amerika is een nieuw handwerk ingevoerd, dat namelijk van spoonueg-roover. De machinist van den spoortrein, die den 22 Juli den weg aflegde over de Chi- cago-Rock Island and Pacificbaan, welke trein 2000 dollats en drie vaten kopergeld medevoerde, zag op een afgelegen streek, op zestig el vóór zich, de i ails opnemen. Terstond trachtte hij te stoppen en te remmen, maar op hetzelfde oogenblik ontving hij een hagelbui van kogels en stortte hij dood neder. De trein hield stil en eenige kiachtige ge- gemaskerde kerels schoten toe en geboden den conducteurs den bagagewagen te openen, terwijl zy dreigden iederen reiziger neer te schieten, die het waagde liet hoofd buiten het portier te steken. Daarop namen zij uit de goederen wagens wat hun goeddacht en reden vervolgeus in snellen di af weg. De gansche aanranding duurde nog geen tien minuten; 5000 dollars zijn uitgeloofd voor de ontdekking der dieven. In den ti ein waren dertig Chiueesche studenten die op deze wijze met de Amerikaansche beschaving kennis maakten »ÏJe Regeering heeft '100 manden noodig" werd bij muuraauslag te Tshu-Yang, eeu stad in China, den volke bekend gemaakt. Deze aankondiging beleekent: Er zullen honderd menschen onthoofd worden, arbeiders die de manden vervaardigen willen, waarin de delinquenten naar de plaats van executie worden vervoerd, kunnen zich aan melden. Generaal Pang, Keizerlijk commissaris, was in Maart in het district verschenen, om een ondei zoek in te stellen naar talrijke ongeregeldheden, daar sedert vei scheiden jaren voorgevallenzoo hadden de boeren de bevelen van de mandarijnen niet opgevolgd en de mannen die belast waren om de belastingen te innen, slaag gegeven en verdreven. De ambtenaren hadden getrouw beek van een en ander gehouden en nu zou de afrekening volgen. Generaal Pang is reeds gedurende di ie jaren in verschillende provinciën aan het afrekenen. Hij heeft een sterke lijfwacht bij zich en handelt met onverbiddelijke gestrengheidevenwel is Tshu-Yang er met 80 in plaats van 100 manden afgekomen, waarschijnlijk omdat er slechts 80 zijn aangeboden; de overige 20 veroordeelden is aangezegd dat zij voor een vol gende gelegenheid bewaard worden. Op het bloed veld werden de slachtoffers in lange rijen opgesteld, zoodat tusschen ieder man een vuimte van vijf ellen bleef, opdat de beul ruimte genoeg zou hebben om zijn rechtzwaard behoorlijk te zwaaien. De beul begon zijn werk en de menschcnhoofden rold»n op den grond alsof het knikkers waren. Een Engelschman, die ooggetuige was, sch rij ft aan do Shangai Courant: Geen guillotine kon sneller en zekerder werken. Generaal Pang heeft in den loop van 3 jaren minstens 3000 Roofden doen valten en de meesten heeft «Valkensnavel" afgeslagen. De beul heeft dezen bij naam gekregen, omdat bij een lange kromme neus heeft, overigens is hij klóiü en van een ineengedrongen postuur. l' life Vroeger was hij rebel, werd gevangen genomen en met een aantal anderen voor onthoofding bestemd. Toen men bezig was de gevangenen te executeeien, bleek de beul een zeer onhandig man in 't\ak te zijn en ten slotte ergerde zich Valkensnavel zoozeer, dat hij dengeneraat-bevelhebber toeriep«Moeten wij dan op zulk een onhandige manier gehakt worden, neem mij dau de ketens af, dan wil ik u toonen, hoe het gebeuren moet." Generaal Pang nam het voorstel aan, alle beschikbare hoofden rolden in een oog wenk op den grond, daarna stelde hij zich koelbloedig in postuur en vorderde nu zijn executie snel en naar de rege len van de kuust. «Neen." zeide generaal Pang, «gij zult mij voortaan dieuen," en sedert is hij de lievelingsbeul van den generaal, die hem de eer geeft dat hij nooit een onhan- d'igen slag heeft gedaan. S C HIE D A M12 Augustus 1873. Aan het eindexamen dor Hoogere Burgerscholen in Zuidholland is deelgenomen door 57 candidaten, van wel ken '13 zijn afgewezen. De namen van hen aan wie het diploma is uitgereikt, zijn: F. A. Aufïmorth, J. van Capelle, O. van Cattenburch, L. M. J. Immink, J. Lion, A. M. H. J. Stokvisch, G. E. J. Tolsma, F.-van Valkenburg, leerlingen der II. B. S. te 's IlageII. R. de Breuk, A. O. Brico, L. J. C. van Es, J. van Haarst, J, II. de Ileer, A. J. C. E. van Heycop ten Ham, T. B. Intvold, A. J. Kessler, J. F. Leroux, M. J. A. Masthoff Jr., W, II. de Roo, A. J. Schelling, J. L. J. Schouten, T. J. Stieltjes, F. M. van Veen, van de II. B. S. te Delft; F. J. Bremmer, W. F. Tak Jz., van de II. B. S. te Schiedam; J. B. Berkelbach van den Sprenkel, A. Calaud, G. van Duiken, II. Glazener, A. Vroesom de Haan,T, M. G. Keulemaus, C. J. M. G. Kortman, L. M. Meyzenheym, M. L. Noordijlc, J. A. Rochussen, H. N. Stuart, C. Sweorts de Landas Wijborgh, C. J. Vaillant, van de H. B. S te 4 Rotterdam, en II. de Jongh, A. Kuipers, B. Kwast, IC Lod der, A. Stoop, en F. C. W. Stork, van de H. B. S. te Dordrecht. Den 21 Aug. aanstaande zal een gedenkwaardige herinnering zijn, het zal dan twee eeuwen zijn geleden, dat de Ruyter den zeeslag ter hoogte van Kijkduin leverde tegen de vereenigde Engelsche en Fiansche vloten, en de vurig langs onze stranden afgesmeekte zege mocht behalen. Het was, naar do geschiedenis heeft geboekstaafd, een der geduchlste zeestrijden, die ooit werd geleverd. Innig ver zoend met de Ruyter, streed daarbij niet minder heldhaftig Oornelis Tromp. Zweers en de Liefde, alsmede kapitein van Gelder, de Ruyter's behuwdzoon, en zoo vele anderen sneefden daarbij roemrijk voor het vaderland; doch de overwinning was groot en rijk in gevolgen, daar het vader land werd gered en de vrede met Engeland gesloten. 't Was de derde zeestrijd en de derde, thans beslissende, zege door «Hollants Admiraal" in 1673 bevochten, en die den naam over gansch de wereld verbreidde van hem, dien Biandt straks zoo kernachtig heet: «Het roer der vloot, den arm daar God door streê 1" Wal betreft de ondernomen verbetering van de psalm berijming, heeft de Synode der Nederl. Hervormde kerk bericht, dat de voortzetting van dien arbeid door de over- groote meerderheid der leden wensehelijk geacht werd, omdat door die verbetering en voornamelijk door de ver betering van de zangwijzen, de werkelijk schoone psalmen meer bruikbaar kunnen gemaakt worden voor de openbare godsdienstoefeningen. Daarom werd de bestaande com missie dan ook, naar aanleiding van haar door de synodale commissie overgebracht schrijven, tot een nieuwe bewer king vau het geleverde aangemoedigd, met uitnoodiging inlusschen om zich tot omschreven doel geheel aan het in 1870 ontvangen mandaat te houden, en zich derhalve enkel tot onmiskenbaar noodzakelijke verbeteringen der berij ming te bepalen. Als vaststaande werd daarbij aangenomen, dat de gemeenten, evenals ten aanzien van den vervolg bundel op de Evangelische gezangen geschiedt, eenmaal in het al of niet invoeren volkomen vrij zullen gelaten worden. De hoofdcommissie voor de feestelijke viering van den 1 April 1872 heeft, met goedkeuring van Z. M. den Koning besloten, de plechtigheid der onthulling van het allegorische gedeukteeken ter gedachtenis aan de inneming van den Briel door de Watergeuzen te doen plaats hebben op '11 September e. k. De plechtigheid zal door Z. M. den Koning worden bijgewoond. De enquête over de Atsjineesche expeditie loopt, naar men verzekert, ten einde. Men verneemt daaromtrent ge ruchten, maar wij kunnen er niets stelligs van mededëelen. De blokkade schijnt thans gestreng in acht te worden genomen. De bladen uit Stratis deelen mede, dat onder scheiden vaartuigen zouden zijn opgebracht. De Straits Times deelt het volgende van Penang mede: De Nederlanders hebben een Britschen schooner, met rijst geladen, voor Edie bestemd, opgebracht. Een gerucht wil, dat zeven Atsjineesche prauwen, met peper geladen, op de reis naar Penang,zijn aangehouden en naar Deli opgebracht. Was het bericht, dat een oanval van beroerte den m COURANT.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1