Tersclünt flaplüb, nitpwM Dinsia». oensdag 27 August Ac 1873. BUITENLiNDSCHE BERICHTEN. s BIMEiUiOSCHE BERICHTE». M 3*202. S. A B OBB1HEHÏ: Abonnementsprijsper Drie Maandenf 1.85. Franco'pcr Post, door het geheele Rijk2 50. In het kamp der fusionisten gaat thans de een voor, de andere na aan het loopen. Van verschillende 7 ij den komen namelijk ontkenningen in het licht, datmencenig deel heeft aan de intriges tot herstel der monarchie. Ook in deregeeringskringen handelt men op dezelfde wijze. Van den president van den ministerraad, den hertog de Broglie, is o. a. een rede bekend geworden, die hij bij den prefect van het departement Eure heeft uitgesproken, in antwoord op eeu toespiaak van den hoer Pouyer Quertier De minis ter betoogde dat de strijd, weikeu cle regeeriug voert, niet tegen 's lands instellingen noch tegen de publieke opinie, maar tegen de vernielende beginselen van de maatschap pelijke orde, gevaarlijk en langdurig is. Het kwaad doet zich voor onder allerhande voi men. De hulp en eensgezind heid van alle weldenkendeu is daarom noodig, en de re geering zoekt die eensgezindheid te handhaven. Zij maakt ie kracht uit der vergadering, die alle geschillen vergeten neeft. Als het uur zal komen tot behandeling der gewich tige politieke vraagstukken, zal de Kamer ze oplossen on der discussiëu zonder hartstocht, door alle persoonlijke aanspraken en voorliefde ter zijde te stellen. De minister zeide, dat de Kamer ruimschoots hare erkentelijkheid jegens den heer Thiers heeft getoond, terwijl luj verder met grooten lof uitweidde over den maai schalk Mac-Mahon, wiens loyauteit boven alle berekening en boven alle par tijen is, en dien hij het natuurlijk lioofd van alle welden- kenden noemde; het was een uitkomst voor Frankrijk dezen aan het hoofd te hebben. De minister besloot aldus ïLaten wij ons rond hem scharen, die het voorbeeld is der publieke en private eer." Met andere woorden dus is de hertog de Broglie, tegeu- over de dynastieke toenadering, die men wil bewerk stelligen, van meening, dat Frankrijk het gezag in handen moet laten van hen, die het op dit oogenblik in handen hebben, en ze moet opdragen om zoo al niet de republiek, dan toch de openbare orde te bevestigen. Hieruit maakt men op, dat in de maand November a. s. de Regeering voor den dag Zal komen met voorstellen tot behoud van het voorloopig régime, waaronder Frankrijk thans leeft Dit toch zal gemakkelijker te bereiken zijn dan een restauratie. Het Journal des Dêlats bevat zijnerzijds een artikel, waaruit valt op te maken dat men van de zijde der fi actie van het linker-centrum, wier orgaan dat blad is, evenals van den kant der fractie van het rechter-centrum, dooi den hertog de Broglie vertegenwoordigd, weder op touw wil zetten de beruchte combinatie der vereeniging van de centrums op het terrein zooal niet der definitieve republiek, dan ten minste op wat men zou kunnen noemen den voor loopig bevestigden toestand. Op den Engelschen Noorder Spoorweg bij Tetford heeft den 20 dezer een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een pleiziertrein en een goederentrein zijn op elkander ge- stooten: 30 menschen hebben daarbij het leven verloi en en een veel grooter getal is gekwetst. De vrijheer J. von HuppmannValbella, op het slot Simmènau, nabij Constadt in Pruisisch Silezie, zich noe mende een nijverig Katholiek," sehrijft in de Schlesische Zeitmg Wat wil de regeering? Zij wil de priesters slechts ver korten in zekere aangematigde voorrechten, die niets anders zijn dan een dekmantel voor zelfzuchtige bedoe lingen. Zij wil dat de priester zal zijn, wat hij eigenlijk zijn moet: de ware dienaar Gods en der menschheki Zij wil dat hij evenals ieder ander burger, zich zal onderwerpen aan de wetten des lands. In de eerste plaats eischt zij van hem dat hij zich zal onthouden van allen onwettigen invloed op politieke en maatschappelijke kwestiën. De priesters willen de oude, aan hun eigenb ut dienst bare voorreciiten niet slechts behouden, maar zelfs vermeer deren. Onder den schijn van op te treden als dienaren Gods, gelooven zij do verschuldigde gehooizaamheid te mogen weigeren aan alle wereldlijke wetten, die in strijd zijn met bun doel en hunne vermeende voorrechten. Zij beweren dat de Regeeiing zich vergrijpt aan heilig dom en godsdienst. Evenwel alleen door Jezuietische spitsvondigheid, en dan nog alleen bij verblinden en dwe pers, kunnen zij voor dio klacht gehoor vinden. Iedere geregelde Regeering weet en gevoelt dat de godsdienst haar krachtigste steun is; dat zonder godsdienst geen zedelijkheid en zonder zedelijkheid geen gezond volksleven mogelijk, of legen stormen van buiten bestand is. Slechts een eenzijdig ontwikkeld en door dweepzucht verblind man k-n gelooven, dat de Paus zich meer dan de Buitsehe Regeeiing laat gelogen liggen aan de zedelijke ontwikkeling van het Duitschv- volk, of dat de Paus in Italië beter dan de Duitsche fï 'geering in haar land de zedelijke opvoeding van het Duitsche volk zou weten te leiden. De priesters moeten tot de overtuiging worden gebracht, dat ook zij staatsburgers zijndat zij derhalve onvoor waardelijk aan de wetten van den Staat moeten gehoor- (Brieven Franco.) zamen; alsook dat de Regeering geen onderscheid kan maken tusschen Pi otestantsche en Katholieke geestelijken, maar van beiden gelijke gehoor/aamheid eischt. Zij moeten loeren inzien, dat overal waar die overtuiging niet algemeen is doorgedrongen, niet slechts de gemeen schappelijke krachtige samenwerking binnenslands, maar ook alle politieke kracht des volks tegenover het buiten land verloren gaat. Wie als een waar Christen de zuiverheid van zijn gods dienst ter harte neemt, wie liet vereenigde Duitscliland niet aan schem Ing, de toekomst dor zijnen niet aan verval, het vaderland niet den vijand prijs wil geven, die schare zich met ons rond om de Regeeriug en belpe ons den priesterlijken tiots te bieken. SCHIEDAM, 20 Augustus 1873. Gisteren werd alhier op de gebiuilcelyke wijzo herdacht de verjaaidag van Z. K. II. pt ins Alexander, tweede zoon des Kouings Volgens de officieele lijst der bekroonden op de Weener tentoonstelling, geplaatst in de Staats-Courant, wordt ons eerste bericht, naar eeu pai ticnlier telegram oveigenomen, bevestigd, en zijn ook de heeren J. A. J. Nolel met een medaille van verdienste en Th. Ileyligersen Zoon, met een diploma van waai doering bekioond. Voorzeker mag Schiedam er trotsch op zijn, dat zij op zulk een waardige wijze op de tentoonstelling vertegen woordigd werd on een zestal beki oonden kan aanwijzen, waai in zij wellicht naar baar zieleutal de eenige stad in ons vaderland is. Jl. Zondag had de vroeger vermelde schietwedstrijd door het korps Scliiedamscliescherpschutteis, op de schiet baan van het korps KK. scherpschutteis van Rotterdam, plaats. De uitslag daarvan was, dat de onderstaande prijzen werden behaald, als De bijzondere jaarlijksche prijs van den kapt.-komman dant, door den scherpschutter D. Visser. De rozenprijs, een inktkoker, aangeboden door den kapitein van het koi ps KK. scherpschutters van Rotterdam, J. van Mens, in 5 schoten op 200 en 5 schoten op 400 pas, met 8 rozen, door den scherpschutter D. Visser. Op 100 pas, door schutters 2e en 3e klasse; 1ste prijs een sigarenkoker, aangeboden door den scherpschutter L. W. O. Walraven, met 54 punten, door C, van Nooitwijk, 2de prijs, een sigavcustel, aangeboden door het buiten gewoon lid den heer A, M. Roelants, met 50 punten, door A. Weber. 3de prijs, portret van Z. M. Koning W>llem III, aange boden door het lid, den heer D. Kimm'yser, met 48 punten, door J. van Riikevorsel. 4de prijs, een bierglas, aangeboden door den schutter A. de Lange, met 46 punten, door A. Kooijman, muzikant. 5de prijs, een tabakspot, aangeboden door een oud strijder, met 43 punten, door Middendorp. 6de prijs, een veldkijker, aangebodeu door den kapt.- kommandant, G. Visser, met 43 puuten, iloorT. Noordijk. 7de prijs, een sigaienstandaard, aangeboden dooi* het lid, den heer G. Lindeman, met 43 punten, door A. de Lange; de drie laatste prijzen in kamp met den korporaal P. C. Kok cn het buitengewoon lid A. M. Roelants. Op 200 pas, door scherpschutters en buitengewone leden. lste prijs, een remontoir horloge, aangeboden door het lid, den heer J. Loopuyt, met 53 punten door den scherp schutter D. Visser. 2de prijs, een zilveren sigarenstandaard, aangeboden door het lid, den heer N. Tak, met 52 punten, door den korporaal L. van Dijke. 3de prijs, een marmeren inktkoker, aangeboden door den kapt.-kommandant, met 50 punten, door den korporaal K. van Dijke. 4de prijs, een reistasch, aangeboden door hol lid, den heer J. M. den Boor, met 49 puuten, door liet lid Louis Jansen. 5de prijs, een metalenbeeldaangeboden door den scherpschutter D. Visser, mot 47 punten, door den scherp schutter J. Witkamp. 6e prijs, twee platen, aangeboden door het lid, den heer J. Odé, met 47 punten, door den scherpschutter L. W. C. Walraven. 7de prijs, eeu kistje sigaren, aangeboden door het lid, den heer C. de Lange, met 47 punten, door het lid J. L. J. Jansen. Op 400 pas. 1 ste prijs, een paar bronzen beeldjes, aangeboden door den schutter A. de Lange, met 43 punten, door den scherp schutter D. Visser. 2de prijs, een paar brons-metalen aschbakken, aangebo den door den kapt.-kommandant, met 42 punten, door den kapt.-komm. G. Visser. 3de prijs, een thermometer, aangeboden door den kapt.- kommandant, met 41 punten, door den scherpschutter L. W. C. Walraven. COURANT. ADVEBTBHTXENs Prijs: van 1 lol 10 gewone regels (i 00; iedere regel meer (0.10, Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helfl van den prijs. 25 pas, met de tevolver (12 millimeters,) 1ste prijs, een kanrtensehotel, aangeboden door den kapitein der dd. schutterij M. M. Kenlel, metl2punten, door den scherpschutter D. Visser. 2de prijs, een veldllesch, aangeboden door den Isteu luitenant der dd. schutterij P. Maas, met 11 punten door het lid J. M. den Boer, Vlaai-dingen. 3do prijs, een prachtwerk, aangeboden door het lid, den lieer P. van Vlaardingen, met 10 punten, door het lid J. Loopuyt. 4de prijs, een bronzen aschbak, aangeboden door met 10 punten door den scherpschutter L. W. C. Walraven, de laatste prijs in kamp met den korporaal L van Dyke. 200 pas, iu 65 schoten. lste prijs, een zilveren sigarenstcl, aangeboden door don schei psehutter D. Visser, door den korporaal L. van Dijke. 2de pi ijs, een piachtalbum, aangeboden door den kapt lcoinmandant, door den scherpschutter L. W. C. Walraven. 3de prijs, een déjeuner, aangeboden door den scherp schutter J. Witkamp, door den scherpschutter D. Visser. 400 pas. in 65 schoten. lste prijs, eeu oorsnijmes en voi k, aangeboden door den vaandrig F. W. \an der Eist, behaald door den scherp schutter L. W. C. Wahavcu. 2de prijs een dominospel, aangeboden door een schutter, door den korporaal L. van Dijke. Bijzondere prijs voor 130 schoten. Behaald door den scherpschutter L. W. C. Walraven. De wedstrijd, des morgens ten half acht ure aangevan gen, hield tot in den avond aan. Door heerlijk weer begun stigd, was hij rechtgeanimeerdenheerschteereenvroolijke en opgeruimde stemming bij het tachtigtal schutters dat daaraan deeluam. Ilij werd vereerd door de tegenwooi dig- lieid van den majoor-kom mandaat der KK. Scherpschutters vau Rotterdam, den heer A. van Stolk, den kapitein van genoemd korps, den heer J. van Mens, die bij deze gelegen heid doorliet bestuurder Vereeniging benoemd werd tot lid van verdienste, terwijl de kapitein M. M. Kerdel, het korps officieren der Schiedamsehe dd. schutterij, tot bijwo ning van den wedstryd speciaal uitgenoodigd, vertegen woordigde. Bij Kon. besluit is herbenoemd, met ingang van 1 September a. s. tot burgemeester van Vlaardinger-Ambacht de heer J. G. van Linden van den Heuvel!, secretaris dier gemeente. Men meldt ons uit DelfshavenZondagvoormiddag is in de Maas, nabij het Park, drijvende gevonden het in staat van ontbinding verkeerend lijk van een onbekend manspersoon, dat per draagmand naar het drenkelings huis aldaar is vervoerd. Naar gissing is de verdronkene 40 jaren oud, met zwarten baard, van gewone taille, gekleed met grijze gestreepte broek, rijgschoenen en baaien met flanellen onderkleeding. Nog werd des avonds aan den Binnenweg onder die ge meente in stervenden toestand gevonden de smidsknecht J. B., die door een beroerte schijnt getroffen te zijn. Nog voor dat rxien hem eenige geneeskundige hulp kon toe brengen was hij reeds een lijk. Ds. L. Schouten Hz., uit Harderwijk beroepen tot predikant bij de Nederd. Herv. gemeente te Rotterdam, is Zondag voormiddag in de Groote Kerk aldaar in zijn ambts bediening bij de gemeente beiesligd door ds. J. J. van Toorenenbergen, met eene leerrede ovei-I Cor. 2 vs. 5, laat ste gedeelte. In de avond-godsdienstoefening heeft de be vestigde zijn intree-rede gehouden, waartoe hy tot tekst had gekozen Eph. 3 vs. 8, laatste gedeelte. Enkele buitenlandsche bladen maken weder gewag van vredesonderhandelingen tusschen Nederland en Atsjin. Volgens de Daily News heeft de Sultan van laatstgenoemd Rijk zijn weusch te kennen gegeven tot het sluiten van den vrede, en zonden daarvoor als voorwaarden gesteld zyn eene schadeloosstelling van twee millioen gulden, de onder werping van het Atsjineesche Gouvernement en de uit levering van den Sultan zelf.(?) Uit 's Ilage wordt gemeldHet ministerie, dat reeds vóór de terugkomst des Kouings zijn portefeuilles be schikbaar stelde, heeft Zaterdag jl. in een buitengewonen ministerraad het verzoek om collectief ontslag nader aan Z. M. onderworpen. Men verwacht de optreding van een conservatief kabinet, met opname van eenige kerkelijke elementen. De Standaard voegt bij dit bericht het volgende Dit bericht zij onder alle voorbehoud opgenomen. Ook al mocht het zich bevestigen, dan zou met 1S66 nog altijd dit niet onbeduidende verschil bestaau, dat ons Christen volk, door schijn misleid, het coalitie-ministerie van'60 met opgetogen vreugd begroeten kon, terwijl datzelfde volk, thans door de bittere ervaring van '66 geleerd, een ministerie in gelijken geest als een eenig man met onver- winnelij ken afkeer ten einde toe zal tegenstaan. Door den rechter-commissaris bij de arr.-rechtbank te 's Hage, zijn gisteren de vrouwelijke getuigen gehoord, tot het geven van inlichtingen omtrent en het herkennen van het zilveren kuipje, dat behooren moet tot de voor werpen, ten nadeele van wylen mevr. v. d. Kouwen ont-

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1