L Donderdag SO Augustus. iint Ao. 1873. M 3203. iS, 11 BUITEMUHIDSGHE BERICHTEN. BIHHËHLAHDSCHE BEBICHTEia. Ai COURANT. AB OMHEHEHTi Abonnementsprijs, per Drie Minuienf 1.85. Franco per Post, dour hel gcheelc Üijk2 50. (Brieven Franco.]) De organen der fusie kunnen nog maarzoo gaaf niet toegeven dat zij mislukt of althans zoo goed als mislukt U, en zij trachten dan ook het publiek in een andoren waan te brengen, door er op te wijzen, dat sedeit zijn verzoening met de familie van Orleans, de graaf van Chambord geen enkele verklaring, geen enkele publieke handeling heeft gedaan, waaruit men zijn definitieve besluiten zou kuuiien vermoeden. Zulksiszeerzeker juist, maar zijn antecedenten, zijn welbekende meeningen, «.lie van zijne partijgeuooten eensdeels, en die van het gros der Orleanisteu aan de andere zijde, geven de tegenstanders der fusie grond om te zeggen dat, zoo zij niet in duigen gevallen is, zij ook evenmin tot stand gekomen is, en dat het onderhoud van Weenen, behoudens de vermindering in aanzien van de leden der familie van Orleans, geen andere resultaten zal hebben, dan ten duidelijkste de onmogelijkheid in het licht te stellen om Frankrijk doormiddel eener intrige in de armen terug te voeren eener monarchie, die geen wortels heeft in hel land, endei halve voor lietbuitenlandgeen enkelen waarborg van orde en stabiliteit aanbiedt. Niet alleen dat alle verlichte politieke mannen zulks hier in Frankrijk hebben voorzien maar ook de voornaamste Engelsche en Duitsche bladen trachten dat aan te toonen. De commentariën over de redevoering van den hertog de Broglie verschillen, naar gelang van de politieke kleur der dagbladen. Die van de linkerzijde en het linker- centrum zien in bewuste rede van den vice-presideut van den aad het in rook opgaan van de hoop der fusionisten. De monarchale bladen integendeel, trachten aan te toonen, dat de minister slechts heeft willen beweren dat zijn col lega's en hij meer dan ooit het vertrouwen van de meer derheid der Kamer verdienen, omdat zij vast besloten zijD aan die meerderheid het recht te laten om oppermachtig de toekomst van Frankrijk te regelen. Te Antwerpen is Maandag avond de bliksem in een magazijn van koloniale waren geslagen, dat geheel afge brand is; met de grootste krachtsinspanning heeft men de belendende huizen, waaronder het museum van schilderijen en de koninklijke akademie, voor den brand kunnen be hoeden. Het gebouw was verzekerd voor 75,000 fiancs, de koopwaren voor 1,175,000 francs. Jl. Zaterdag had men nog voor ongeveer 400,000 francs koopwaren uit het maga zijn gehaald. Het aantal bezoekers van de Weenertentoonstelling bereikte Vrijdag het boven verwachting hooge cijfer van 106,897, zijnde liooger dan het grootste aantal dat op één dag de tentoonstellingen van Parijs in 1867, Londen in 1862 of Parijs in 1855 bezocht. Dien dag echter had ecu groot volksfeest plaats met electrische en Bengaalsehe ver lichting. Het schijnt zeer schoon geweest te zijn; de Ausstdlungs-Zeituny is letterlijk in verrukking over het feest en zijn goeden afloop, misschien ook over de geldelijke uitkomsten, want tegenover de massa enti'ce's heeft de commissie slechts 600011. onkosten gehad. Opmerkelijk is de goede orde die geheerscht heeft, zoowel op het terreiu als daar buiten. Het liad licht anders kunnen geweest zijn, want om slechts iets te noemen, de »Neue Omnibus-Gesel- Ischaft", zond na drie uren 's middags vierhonderd rijtuigen naar het tentoonstellingsterrein af. Uit Bern wordt, onder dagteekening vaD 21 dezer, gemeld, dat al de voorwerpen, behoorende tot de nalaten schap van het tog Karei van Br unswijk, in zeven verzegelde kisten gepakt, zijn overgebracht naar de kelders der Han delsbank. Uit de inventaris blijkt, dat de waarde der staats papieren, waaronder zich ook Engelsche fondsen bevinden, ruim 25 millioen bedraagt, benevens voor 5 millioen aan edelgesteenten. De personen, belast met het ten uitvoer leggen van de uiterste-wilsbeschikking, hebben te Parijs het hotel Beaujon doen verzegelenhet bevat een groot aantal kostbare schilderijen, meubelen en andere voor werpen van groote waarde, enz. SCHIEDAM. 27 Augustus 1873. ■Jl. Zondag, den 24 dezer, herdacht de heer M. van der Wiel, godsdienstonderwijzer bij de Henormde gemeente, de vijfentwintigjarige vervulling dier betrekking, waar fan hij circa 18 jaren in deze gemeente werkzaam was bg welke gelegenheid den bekwamen en yverigen jubilaris vele en verrassonde bewijzen van achtingen waar- deerin^ te beurt vielen. Tot aanvulling van den uitslag der gehouden schiet wedstrijd door het Schiedamsche scherpschutterskorps, kunnen wij nog melden, dat des avonds de behaalde prijzen ineen huishoudelijke bijeenkomst, in Musis Sacrum alhier, onder gepaste toespraken aan de overwinnaars werden uit- gereikt door den kapt.-kommandant, den heer G. Visser, en het lid, den heer N. Tak, welke laatste zich gedurende den geheclen wedstrijd zeer verdienstelijk als baan-kom- mandaat had gemaakt. tut*-. Men bleef, als gewoonlijk bij dergelijke gelegenheden, zeer gezellig en kameraadschappelijk gcruimen tijd bijeen. Gisteren in den namiddag is in het Spuikauaal, nabij de voormalige badinrichting alhier, een bakkers knecht verdronken, die mot een kameraad aldaar bezig was te zwemmen. Eerst beden in den loop van den voormid dag, is het lijk opgevisebt. Door den gemeentel aad van llooge en Lage Zwalu we is met algemcene stemmen benoemd tot hoofdor.dei wijzer aan de openbare sshool te Hooge Zwaluwe, de heer A. Doeleman, thans hulponderwijzer aan de school voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs te Schiedam. Schipper Willem Jacobs, van Vlaardingen naar Rotterdam bestemd, was Zaterdag morgen op do hoogte van Delfshaven, toon destoomboot Vesta, in de vaart op Londen, op zijn vaartuig liep, dat ten gevolge daarvan onmiddellijk zonk. De schipper en zijn knecht zijn met gepaste hulp der manschap aan boord 'er stoomboot opgenomen eu te NieusversUiis aan wal gezet. De schuit was niet verzekerd, wel de aan boord zijnde Ilaring en Visch waren, (ruim-70 ton) Men zal trachten het vaartuig te lichten. Naar wij ver nemen is dit ongeval geheel te wijten ann de verkeerde manoeuvre van de stoomboot. VlaanlCt.) Betrekkelijk deNederlandsche schilderijen-verzame ling op de Weener-tentoonstolling zegt o. a Saturday- Review 3 Een kleine doch lofwaardige verzameling, ofschoon het eenige phenomenon op Nederlandsch kunstgebied, de heer Alma Tadema, hier afwezig is. Wellicht, omdat hij een genaturaliseerd Brilsch ondeulaan is, (dit laatste is, gelijk wij leeds vroeger mededeelden, een onjuistheid). Van de best bekende namen vinden we de volgende ver- tegcuwooi digdIsraels, de gevoelvolle schilder van 't boeienleven; Bisschop, die somtijds den toeschouwer aan Rembrandt doet denken; Bosboom, die met kleine keik- stukken een waar genie isen een paar voortreffelijke zee- schihleis, waaronder vooral de heer Mesdag, die steeds op onze Royal Academy een waardige plaats bekleedde. Een overzicht van deze collectie toont, dat de tegenwoordige Hollandsche schilders aan de traditiën van hun voorouders getrouw blijven, en alle vroegere stijlen, van Rembrandt tot Teniers, blijven beoefenen; tevens, dat zij, evenals de Zwitsers, hun land en volk niet vu loochenen, en niet ter wille van Italie's hemel of van de blauwe wateren der Middellandsehe Zee, 't mistig Holland en de modderige Zuiderzee verachten." De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd dat in Rotterdam valsche rijksdaalders in omloop zijn, die zoo bedriegelijk zijn nagemaakt, dat ze oppervlakkig niet van echte zijn te ondei scheiden. De politie is nu weder in het bezit geraakt van een exemplaar, dragende het borstbeeld van Z. M. Koning Willem III, het jaai tall 871 en een zeer goed randschrift. Men wordt uitgenoodigd der politie in de opsporing van de verspreiders dier valsche muntspeciën zooveel mogelijk behulpzaam te zijn. Deheer J. II. C. van Deinsp, die in liet Vaderland aan landverhuizeis vrij gunstige rnededeelingeu doet omtrent Minnesota, waarschuwt hen tegen de afzetterijen die te Rotterdam plaats vinden bij het geld; Nedeiland schijnt, wat afzetterij en schurkenstreken betreft, voor Amerika niet onder te doen. Jammer slechts dat de schrijver die bedriegers niet brandmerkt, door openlijk hunne namen te noemen. Hij raadt iedereen aan slechts op een vertrouwd kantoor ziju geld te wisselen. Bij voorkeur neme men mede coupons van den Amerikaanschon Staat (geen spoorweg coupons) die in goud betaald worden. Deze coupons wer den door hem in Amerika met 20 pCt. winst verzilverd. Naar wij vernemen, werd jl. Zaterdag, door een te 's Hage woonachtige schoonzuster van den verdachten de Jong, een poging tot zelfmoord, door ophanging, beproefd. Haar toeleg word echter nog tijdig verijdeld. Sedert het begin der loopende maand zijn te Scheve- ningen van de haringvisscherij ouder den Engelschen wal aangekomen 58 bommen, die gezamenlijk hebben Aan gebracht 1,548,000 stuks steurharing en 5602 ton pekel haring. De markt van den steui haring bleef hoog. Hij gold van f 20 tot f 30 het duizendtal. Voor den publiek ver kochten pekelharing werd f20 de ton besteed. De grootste party pekelharing werd onderhands aan Vlaardinger kooplieden verkocht of in commissie naar Vlaardingen gezonden, waar die haring, in vei gelijking met andere jarengoeden aftrek heeftwaarvan het gevolg is, dat onze visschers, hun belang in aanmerking nemende, in den laatsten tijd liever pekel dan steuiharing aanbrengen. Het programma voor de feestviering teBrielleop 11 September a. s., is door Z. M. den Koning goedgekeurd. Er staat op vermeld, dat het feest'smoigensten7ure door kanonschoten zal aangekondigd worden; dat van 7'/28 Zj ure het carillon bespeold zal wordendat twee muziekkorpsen de feestelijkheden zullen opluisteren: dat van het 3e reg. huzaren, in garnizoen te Haarlem en dat van het 4e reg. infanterie, in garnizoen te Leiden; dat de IDVIBTEHIIEHl Prijs: van 1 lot 10 gewone regels f\ 00; iedere regel meer fOAO, Voor ilen werkenden stand en voor weldadigheid, de helft vin den prijs. Koning ten 12 ure te Bi iolle zal komendat de secretaris der hoofdcommissie vóór en na de onthulling vau het allegorische monument het woord zal voerendat de voor zitter der hoofdcommissie het monument zal overdra gen aau het gemoentebestunr, waarop een vertegenwoor diger vau dat bestuur de zorg van het monument zal aanvaarden; dat een salut van 21 kanonschoten het einde der plechtigheden verkondigen zal, en dat er ten 2'/j ure teil aadhuizc een déjounó diuatoire zal zijn en 's middags en 's avonds muziek zal worden gemaakt. De bij bet ongeval tusschen Hasselt en Geuemuiden omgekomen hoofdondet wijzer M. Pon (nictPonne) was gevestigd te Kamperz.eedijk, niet te Kamperveen, gelyk bij vergissing gemeld was. Onder de steden in Nederland, waar men in de laatste - jaren veel voor de openbare gezondheid doet, behoort on getwijfeld Leeuwarden. Uit het verslag van de maatregelen vandecommissieuithetdagerijksch bestuur, ter bevordering van de stadsreiniging over 1872 blijkt o. a. dat met de ver menging der verschillende mestspeciën tot comport op de zelfde wijze als vroeger wordt voortgegaan. Steeds werd nauwlettend zorg gedragen voor de goede hoedanigheid der meslspecie en hat e zuivering van alle nadeelige bestand- deelen. Er weid in 't geheel gemaakt 5335last van 1770 kilogram. De finaucieele uitkomsten waren alweder gunstiger dan in '1871De geheele ontvangsten bedroegen f33,023.65, de uitgaven f 23,203.76, zoodat het batig saldo was f9,819.89. Voorts is de toestand van het zoogenaamde aschland zeer verbeterd, dat in stede vaneen walgelijken poel, afzichtelijk voor liet oog en hinderlijk door den zich verspreidenden stank, thans, na de overdekking der mest vaalten en het aanbrengen eener doelmatige omheining, niet langer den toegang der stad ontsiert en tevens op verre na niet tie vroegere hindei ljjke en ongezonde uitwaseming verspreidt. "VVat de inrichtingen binnen de stad betreft, zoo is volledige uitvoering gegeven aau de inderdaad voor- gesteldepublieke privatenenurinoirs. De laatste zijn in drie jaren van 9 tot 60 geklommen. Ze zijn nagenoeg alle van reservoirs voorzien. Om zich eenigermate een denkbeeld te vormen van de verontreiniging, die de bodem en het water door het opzamelen der vloeibare stoffen ondergaan, kon dienen, dat wekelijks gemiddeld 12 en 13,000 liter gièr, alleen uit de publieke urinoirs, door de stadsreiniging wordt vergadeid. Er blijft echter veel te doen. over. De afvoer van faecaie stoffen geschiedt langs riolen in de grachten, in zinkputten en door middel van tonnen, die geledigd worden. De eerste worden natuurlijk door de commissie afgekeurd. aMocht het sommigen toeschijnen", zoo eindigt de commissie haar verslag »dat door de voorgestelde maat- egelon de gemeente te veel zorg voor particuliere belangen op zh h zou nemen, men bedenke dat wellicht nergens meer zorgeloosheid en verkeerde begrippen zelfs bij beschaafde menschen worden aangetroffen, dan waar het de zorg voor de gezondheid betreft; dat het overlaten van dit onderwerp aan particuliere inzichten ongetwijfeld aanleiding zou geven tot voortdurende misbruiken, en het derhalve meer dan tijd wordt om door krachtige maatregelen het onver- antwooidelijko bederf van den bodem, dien wij bewonen, van het water, dat wij gebruiken, en van de lucht, die wij inademen, tegen te gaan." "Van verschillende kanten, zoowel in ons Vaderland als uit den vreemde, komen berichten van schade door de hevige onweders, welke jl. Zaterdag en Maandag avond gewoed hebben; zoo wordt o. a. uit Rijsseu gemeld, dat Zaterdag namiddag boven die plaats een verschrikkelijk onweder losbarstte, vergezeld van hagel en regen. Bij men- schengeheugen heeft daar geen zoo zwaar onweder gewoed. Een braaf oppassend man, die zich in de nabijheid der stad in de veenderijen bevond, had zich, achtereen turfhoop ge plaatst en werd daar door den bliksem gedood. Een boeren woning onder de gemeente Holten werd getroffen en brandde geheel af met al hetgeen er zich in bevond. De woonhuizen in Rijssen hebben meerendeels door den hagel schade aan glasruiten geledenalleen in een der fabrieken van de hoeren ter Horst Co. bedraagt het getal der ge broken glasruiten omstreeks 200. Het boekweitgewas, dat zoo schoon en veelbeloovend stond, is voor het grootste ge deelte verloren. In het dorpje Veen, in het land van ARena, woont eene vrouw, die, naar geloofd wordt, betooverd ishet zou zich daarin openbaren, dat zij een hondje, hetwelk men heeft hooren blaffen, of wel (dit is nog onzekereen kik- vorscli die men heeft hooren kwaken, in het lijf heeft. Zy is daarvoor naar den zoogenaamden duivelbanner, een zadelmaker te Gorincliem geweest, die haar een middel aan de hand schijnt gedaan te hebben, om van het bedoelde dier ontslagen te worden, doch die haar niet zeker kon zeggen op welke wyze het verwijderd zoude worden, eu of het bij zijne verwijdering zichtbaar zoude zijn. De betoove- ring zou plaats hebben gehad door een beschuiten-ventster, die nu jammer voor haar! door dat geval hare broodwinning kwijt is, omdat bijna niemand meer beschui ten van haar durft koopen uit vrees voor betoovering. Aan een en ander wordt door vele goedgeloovigon in het land vau Heusden en Altena volstrekt niet getwyfeld I

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1