M 3£04. V p ij d a 3 Augustus. A.. 1873. 8UITEHLAWDSGHE BERICHTE;]. BlISEilAiDSOHE BERICHTE». COURANT. ABONNEMENT! Abonnementsprijs, per Drie Ma,indenf 1.85. Franco per Post, door liot geheele ilyk2.50. Ia St.-Marylobone (waarin het West-end) te Londen, zijn dezer dogen eensklaps in onderscheiden huisgezinnen hevige gevallen van typheuse koortsen voorgekomen. Uit het onderzoek was gebleken, dat dit verschijnsel hoogst waarschijnlijk in verband gebracht moet worden met het gebruik van melk, die te Londen evenals hier, grootendeels van buiten wordt aangevoerd en door melkboeren, in de stad gevestigd, in het klein wordt verkocht. Thans schrijft de heer Alfred Sinee het volgende in de Times 3Vermoede!ijk kan ik ophelderen, hoe, door het gebruik van melk, typheuse koortsen kunnen ontstaan. Te Wel lington hebben wij eenige koeiende melk en boter er van gebruiken wij hier in Londen; wat wy niet voor eigen ge bruik behoeven, gaat naar andere leden van mijn familie, of wordt aan de buren verkocht. In de lente van dit jaar .gaf inijn zoon, buiten mijn voorkennis, last, het veevoeder te vermengen met gras, gemaaid op gegierde weiden. (Se- wage-gras. Sewage is stratenmest, vermengd met riool- vuil). In het algemeen dus mest, afkomstig uit de steden en daaronder derhalve menschelijke faccaliën. Zonder dat wij hier (te Londen) de oorzaak wisten te verklaren, was toen de boter zóó, dat wij ze niet op tafel konden houden ook van de familie kregen wij klachten en de buren kwa men geen boter koopen. sik deed onderzoek, gaf last het voeren met giergras te staken en onmiddellijk waren melk, room-en boter weder even voortreffelijk als vroeger. ïDit vond ik te merkwaardig, om niet nog een proef te doen. Ik verzocht dus mijn zoon, nog eens, zonder van te voren te waarschuwen, met giergras te voeren. Onmiddel lijk hadden wij weder slechte melk. De koeien eten dit voer gaanie. De melk wordt er iets beter van, wat betreft de voedende bestanddeeleti. Zij krijgt echter eenigermate een raozigen smaak, wanneer ze 24 uren heeft gestaan en de koeien blijven diezelfde melk geven nog een paar dagen, nadat de voeding met gijrgras heeft opgehouden- De boter bederft, ongeveer twee dagen, nadat ze gemaakt is, en ook met de meest mogelijke voorzorg bij het maken is de ran zige smaak er niet af te krijgen. Nu is het voor mij geen nieuws, dat het gebruik van meststoffen, die nog niet geheel het rottingsproces hebben doorloopen. invloed oefent op de hoedanigheid der gewas sen. Ik heb daarop de aandacht gevestigd in het boek, getiteld My garden (Mijn tuin) Maar eerst zeer onlangs vernam ik, dat deze rottende stof kon worden opgenomen dooi dieren en in dien gevaarlijken rottendeu toestand, door middel der melk, in andere levende wezens kon wor den overgebracht." De schrijver stelt een koe ter beschikking van de redactie van de Times, indien deze het uoodig acht de proef te doen herhalen. Hij houdt zich echter ovei tuigd, dat de verkoopers van melk zeer goed weten, dat hetgeen hij mededeelt inderdaad zoo is. Wy weten niet of de melkverkoopers hier te lande evengoed op de hoogte zijn. Zoo niet, dan kunnen zij met dit bericht hun voordeel doen. In elk geval kan het vooral thans zijn nut hebben er nog eens uitdrukkelijk op te wijzen, hoe voorzichtig men wezen moet, juist met den afval uit onze steden, iu het algemeen met beer, voordat, door ontbinding daaruit de sporen (voortplantende be- standdeelen) van besmettelijke ziekten zijn verdwenen. Bekend is, dat juist de cholera, voornamelijk indien niet uitsluitend wordt voortgeplant, doordien hetzij door bemiddeling vau water, lucht, rauwe aardvruchten of iets anders de kiemen dier ziekte uit het eene organisme in het andere worden overgebracht. De Times, die bovenstaanden brief opnam van Alfred Smee, deelt thans verschillende brieven over dit onderwerp mede in antwoord aan gen. Srriee, Daaruit schijnt duidelijk te blijken, dat de heer Smee de zaak zonder de noodige kennis heeftbehandeld. Deantwoorden komen hoofdzakelijk daarin overeen, dat giergras volstrekt niet nadeelig werkt op de voortbrengselen der daarvan etende koeien, indien m 1. de gier niet meer aan de plant kleeft. Men moet dus geen koeien laten grazen op een land dat juist gegierd is. Ten nadeele eener welbekende juweliersfirma in Bondstreet te Louden is iu de tweede helft van Juli eeu pakket ontvreemd, dat een waarde van 10,000 p. st. aan juweelen (diamanten, robijnen en smaragden) bevatte en behoorde tot de pakketten die den Shah van Perzie, over eenkomstig dieus verlangen, ter bezichtiging zouden ge zonden worden. Onlangs zijn de monturen, die op zich zeiven een aauzienlijkc waarde bezitten, uit de Theems op- gevischt, en de Engelsche bladen behelzen eeu advertentie, waarbij een belooning van 500 p. st. wordt uitgeloofd aan hem, die inlichtingen geeft, welke tot de ontdekking van den dief of der dieven zullen leiden. Vooreenigen tijd vertrok het 67e regiment uit Enge- i land. om zich naar Eugelsch Aehter-Indië te begeven. Ou- ijjgewone voorwerpen vergezelden de troepende officieren hadden op'de contineren som van SOO.pondster- (Brieven Franco.) ling bespaard en kochten daarvoor eon drukpers en lettors. Toen de tioepcn te Rangoun waren aangekomen, stichtten de officieren een regiments-dagblad; zij zijn gelijkertijd 1 edacteurs, drukkers en uitgevers van het blad dat de naam van Our Chronicle heeft gekregen. Het bevat vakarlikelcn, tooueel- en mu/.iek-critiek. dichtstukken, anecdoten, mede- declmgen omtrent het Birmauische rijk en de levenswijze zijner bewoners. De oprichting der kerk van hot Heilige Hart op de buttes Montrnartre, schijnt met onverwachte moeilijk heden te kampen te hebben. De plek, waar zij zal worden gebouwd, behoort aan de stad Parijs en deze is niet ge raadpleegd. Maar ui ware zij liet, geen grond kan worden afgestaan zonder toestemming van den gemeenteraad, waaraan geen voorstel tot afstand is onderworpen. Een stads-arehitect is op do plaats verschenende werklieden verwezen hem naar hun baas en deze naar den aarts bisschop. Duur de architect geen rechtsvordering kan in stellen togen den aartsbisschop gaf hij de zaak aau bij zijn ohef, den prefect dor Seine. Men ziet 1111 groote moeilijk heden te gemoet, daar de gemeenteraad niet geneigd zal worden gevonden de rechten der gemeente te laten schen den. Intussclien wordt het peilen en giaven voortgezet. Op een 20 mijlen afstand van Parijs, in la Beauce, bestonden sedei t onheugelijke jaren in een streek, genaamd Boston, prachtige tuinen m t weclderigon plantengroei, toen voor eeuige dagen over eeu omtrek van 20 viorkaute meters de grond zich met eeu verschrikkelijk geraas opende engroenten, bloemen en boomen iu een afgrond verdwenen, die dadelijk door water werd gevuld, waardoor de omtrek overstroomde. Alle maatregelen werden terstond genomen om de aangrenzende terreinen te behoed n, maar tot dusver heeft men de diepte van den nfgroud nog niet kunnen peilen. Uet gebruik van paardenvleesoh te Parijs neemt steeds in een belangrijke mate toe. Gedurende liet eerste halfjaar'1873 zijn aldaar 5186 paarden geslacht, die 883,840 kilogr bruikbaar vleesch hebben opgeleverd. In het eerste halfjaar 1870 (en dus vóór den oorlog) bedroeg het aantal geslachte paarden 1992, gezarn inlijk 360,440 kilogr. op leverende; terwijl in het eerste halfjaar 18G7 nauwlijks 160,000 kilogr. te Parijs genuttigd werden, afkomstig van 893 paarden. In de Fransche departementen neemt het gebruik in gelijke verhouding toe. Foor slachtpaarden wordt gemiddeld 125 a 150 fr aan de eigenaars betaald. In de zitting der Cortes van Dinsdag heeft de pre sident, de lieer Castelar, een redevoering gehouden, waariu hij zeide dat de moeilijkheden en gevareu van den toestand hem noopten den post van president te aan vaarden, die anders boven zijn krachten is. Hij verklaarde aan discussie alle vrijheid te zullen laten, doch geen personaliteiten te zullen dulden. Als overtuigd voorstander van de nationale eenheid en de integriteit van het grond gebied, beeft hij de toepassing van de maatregelen van gezag, van orde en tucht op den voorgrond gesteld, ten einde daardoor de vestiging der republiek en de zegepraal dor vrijheid te verzekeren. De telegrammen uit Madrid schijnen toch een lang zame, hoezeer werkelijke verbetering iu den toestand des lands aan te duiden. Het gezag van het centraal gouverne ment wordt in geheel het Zuiden erkend, behalve te Carthagena, de laatste wijkplaats der intransigenten. En zelfs daar gelooft men niet dat zij het lang zullen volhouden. De stad is nauw ingesloten en hare verdedigers zijn reeds op half rantsoen gesteld. In het Noordoosten hebben de Carlisten dezer dagen eenige geduchte noderlageu geleden. In het Noordwesten conceutreeren de regeeringstroepen zich naar den kant van Bilbao, St. Sebastian en Some, in de hoop de opstandelingen in de bergen van Navarre terug te dringen en ze van hunne gemeenschap met Frankrijk af te snijden. Maandag hebben de Carlistische benden, die voor Estella liggen ter sterkte van 8000 man, weder een nederlaag ge leden. Zij zijn tusschen Biscastillo en Arrouiz geslagen door Santa-Pau, die hunne positiën innam en eenige paarden en oorlogsmaterieeliu handen kreeg. De geregelde troepen verloren 50 man. De verliezen der Carlisten zijn niet juist bekend, maar moeten aanzienlijk zijn. De Car listische troepen werden door don Carlos aangevoerd. SCHIEDAM, 28 Augustus 1873. Verslag van liet verhandelde 111 de zitting van "Woens dag den 27 Augustus 1873, van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam. Afwezig cle heeren T. P. Jansen en L. W. C. Walraven, beiden met kennisgeviug. •1. Resumtie der notulen van de vorige vergadering. 2. De Commissie aan welke bij besluit der vorige ver gadering ten lino van onderzoek, bericht en raad, was in handen gesteld het plan der Vcrecniging van handelaren te Groningen, om eventueele geschilion aan de uitspraak v.ui scheidslieden te onderwerpen, brengt haar rapport uit. ADVEBTENTIBNt Prijs: van 1 tot 10 gewone regels f\ 00; iedere regel meer ƒ0.10. Voor den werkenden stond en voor weldadigheidde helft van den prijs. I riT1 [■■■IIHMIBI uiiMIUBLL_LL—11JL_ Om de belangrijkheid vau bet daarin behandelde onder werp wordt besloten de beraadslagingen over dit rapport tot de eerstvolgende vergadering uit te stellen. 3. Mededeoling der overige ingekomen stukken. 4. Wordt besloten het adres door de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Middelburg aan de Hoogo Regce- ring gericht en houdende verzoek tot afschaffing der distantie gelden voor het loodswezen geheven, dooreen adre3 van adhaesie te ondersteunen. Een daartoe gereed gemaakt ontwerp wordt na voorlezing goedgekeurd. 5. Eeu lid der Kamer betuigt zijn vieugde over de vele onderscheidingen, op de tentoonstelling te Weeneu aan Scliiedamsche inzenders toegekend. Hij brengt een warm woord van hulde aan al de bekj-oonden en hoopt dat de verworven lauweren hen zullen aansporen om Schiedam's nijverheid in eere te houden en zooveel mogelijk te be vorderen. Dooi' luide toejuichingen geeft de Kamer hierop haren bijval tc kennen. Heden morgen werd, in liet Proveniershuis alhier, door een vrouw, die liaar mot haar werkzaamheden bijstond, hangende in het bed gevonden, het lijk eener zeventig jarige vrouw. Men gist te veigeefs naar de redenen, welke tot deze wanhopige daad aanleiding hebben gegeven. De afdceling Rotterdam, Schiedam en Omstreken van de TJollnndsche Maatschappij van Landbouw hield Dinsdag te Rotterdam haar aangekondigde veigadering. Iu de eerste plaats werden daarin behandeld de punten vau beschrijving voor de aigemeeue vergadering der Maat schappij, op 29 September e. k. te Amsterdam te houden. Hierop had de verkiezing plars van twee afgevaardigden aldaar om de afdeeliug te vertegenwoordigen. Een voorstel tot wijziging van het huishoudelijk regle ment werd met algemeene stemmen aangenomen. Nog deelde de voorzitter aan de vergadering mede, dat het be stuur in beginsel besloten had, voor rekening van de af dceling een zaaimachine aan te koopen, om deze aan .Ie leden der afdeeliug ten gebruike af te staan, onder nader bekend te maken voorwaarden. Deze machine zal voor- loopig te Bleiswijk gestationeerd worden, terwijl, wanneer deze proef aan de verwachting voldoet, in ovenvegiug zou genomen worden om zoo mogelijk later nog zulk een werktuig aan te schaffen, ten einde ook die leden der af- deeling, die in het Overmaasclie wonen, tot het gebruik daarvan in staat te stellen. Eindelijk werd, op de vraag vaneen der leden, of het voornemen bestaat in '1874 wederom een tentoonstelling van vee en pluimgedierte als naar gewoonte te houden, door den voorzitter geantwoord, dat het bestuur geneigd is daaraan gevolg te geveo, doch dat het besluit daarom trent in een volgende vergadering, tegelijk met de aan bieding van een programma, aan de orde zal gesteld worden. L M. de Koning zal, naar men verneemt, bij gelegen heid der viering van het 3de eeuwfeest van Alkmaars ontzet, op 8 Oct. a. s., de stad Alkmaar met een bezcek vereeren. Door tusschenkomst van de commissarissen des IConings in de provinciën heeft de minister van binnen- laudsche zaken ter kennis van de gemeentebestui en ge bracht, dat, wanneer geëxamineerden voor middelbaar ouderwijs de hun uitgereikte akte verliezen, zij ter ver vanging dier akte een verklaring van den minister van binnenlandsche zaken kuunen bekomen, en dat, wanneer afgegeven getuigschriften van afgelegd eind-examen der hoogere burgerscholen verloren zijn geraakt, de belang hebbenden ter vervanging dier getuigschriften verklaringen kunnen bekomen bij den commissaris des Konings der provincie, waarin liet eind examen werd afgelegd. Dinsdagavond is te 's Graveuhagc iu den ouderdom van 51 jaren overleden de heer Iz. J. Lion, hoofdredacteur van het Dagblad van Zuidholland en 's Qravenhage. Aan het Dbld. wordt thans door den echtgenoot der schoonzuster van de Jong verzekerd, dat zy geenszins een poging tot zelfmoord heeft gedaan. Reeds voor eenige dagen maakten wij melding van een nieuw incident in de moordgeschiedenis van mevr, van der Kouwen. Daarover kunnen wij thans het volgende mededeelen Voor omstreeks vier maanden ontmoette vrouw Burghoudt, wonende in het hofje Iiendriksla&n in do Lage Niouwstraat hetzelfde hofje waar ook do zustor van Bchagol, de hospita van don verdachte in den dubbelen moord, woont in een brood- winkeltjo waar zij een boodschap kwam doon, een ongetrouwde nicht van Behagol, die op dat oogenblik goen dienst had en bij haar nicht logeerde. Een knipje, dat genoemd meisje in de hand had, trok bijzonder haar aandacht, en daar zij het nog al lang in do vingers hield, kon zij het goed opnemen. Het was een knipje met een fraai rond heugeltje en met een beursje van geschakeld zilver. Toen zij was vertrokken, was dan ook het eerste wat vrouw B. tot de werkvrouw zeiHebt gij wel gezien wat mooi knipje zij had? De vrouw zeide, dat zij er niet om gedacht haden dat zij niet zou weten boe zoo'n arm meisjeaan een zilveren knipje kwam. Vrouw B. had niet terstond kwaad vermoeden, maar hoe langer zij er over nadacht, des te vreemdorkwam het haar voor, dat een meisjo, dat geen geld had om zich behoorlijk te kleeden, wel een zoo kostbaar beursje zou kunnen koopen. Op eens ging haar'een" liclit op, toen zij voor ongeveer drie weken toevallig 'fJcg~-~l d1 Vi.yGe

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1