m*'1873. Maandag f September. m ■V ï'v -■%?■ Mi 3206: 3UITEMLiBDS3HE 8ERICHTE,?. BliNENLAlDSCHE BERICHTEN. W4Z' ■as (\i t V l-r -) COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, por Drie Maanden1.85. Franco per Post, door hot gehcolo RijkS 50. (Brieven Franco.) De vier Amerikanen, wier oplichting van de Engel- sclie hank, door middel van valsche wissels, zulk eeu alge- meene bekendheid verkregen heelt, zijn allen na schuldbekentenis te hebben afgelegd tot levenslange tuchthuisstrafveroordeeld. Degelukkigverhinderde poging, om hen door omkooping der cipiers te doen ontvluchten, had de algemeene aandacht nog meer op hen gevestigd. Meer dan een millioen gulden ('t 102,217) was door hen aan de Engelsche bank ontvreemd geworden. De onoplettendheid, van te vergeten op een der wissels het accept te teekenen, bracht de oplichting aan liet licht, een paar dagen vóór dat allen uit de voeten zouden zijn geweest. De aanhouding van deu een gaf een leiddraad om de anderen die naar Amerika gevlucht waren te volgen. Zij werden met groote behendigheid te New-York gevat, De bank ontving al haar geld terug. Het is gelukkig voor den handel, dat dit reusachtig stelsel van bedrog ont dekt en gestraft is. Zelden komt het voor, dat falsarissen met zulk een groot kapitaal f120 a f150,000 hun operatjes beginnen, en daarom is het feit, dat hun stoute poging hun niet gelukt is, een geluk voor den handel, welke toch zonder liet verleenen van krediet niet bestaan kan. Merkwaardig is de bekentenis van een hunner, die ver klaarde, dat in Amerika wissels, die ter disconteering worden aangeboden, steeds wordeu opgezonden naar de acceptanten, die hun accept door het teekenen hunner voorletters bekrachtigen. Doordien in Engeland alles op goed vertrouwen geschiedde en de accepten in orde waren, kwamen zij op het denkbeeld om hun aanval op de Engel sche bank te doen. Het gedenkteeken, dat op den algemeenen feestdag inDuitschland, den 2 September e. k., te Berlijn zal onthuld worden, is het hoogste overwinnings-monumentdat totnutoe bestaat. Een aantal breede trappen voeren naar een kringvormig terras, dat vier voet hoog is en van grauw Silezisch graniet is vervaardigd. Hierboven verheft zich de vierkante onderbouw van het monument, dat uit rood Zweedsch graniet bestaat en aan de vier zijden hoofd monumenten toont van de oorlogen, tot wier herinnering het gedenkteeken is opgericht. Aan de oostzijde van het monument is een beeld in relief aangebracht van de voor bereiding tot den tocht naar Denemarken: afscheid, marsch en bestorming der Duppeler schansen. Aan de noordzijde ziet men een voorstelling van den slag bij Königgriitz, sliet merkwaardig oogenblik dat de Koning zijn zoon de orde van verdienste omhangt." Aan do westzijde wordt men heslnnerd aan de kapitulatie van Sedan en den intocht in Parijs, terwijl eindelijk aan de zuidzijde de terugkomst teBerlijn wordt voorgesteld, met het opschrift: »Het dank bare vaderland aan liet dappere leger." Boven dezen vier kanten onderbouw verheft zich een zuil, die liet kolossale beeld der Overwinning draagt, om welker hoofdzuil, 195 voethoog, een kring, van 16 kleinere zich bevinden. Karl Wilhelm, de componist vaD sder Wacht am Rhein" overleed den 26 Aug.te Schmalkalden. Er is thaus door een commissie van "professoren, onder leiding van den bisschop Reinkens, een synodaal- en gemeenteregloment voor de oud-Katholieken van hetDuit- sche rijk ontworpen, welks inhoud, wat de opleiding en de aanstelling van geestelijken enz. betreffen, ten eenenmale overeenstemt met hetgeen daaromtrent door de nieuwe kerkelijke politieke wetten wordt voorgeschreven. Gemeld reglement zal in het ophauden zijnde congres der oud- Katholieken te Constanz, alsmede in de door hen in 1874 te houden synode, ter overweging en goedkeuring worden voorgelegd. De berichten omtrent de cholera zijn in de laatste dagen meer geruststellend. Uit Venetie wordt gemeld, dot de ziekte daar merkelijk aan het afnemen is. In Dresden en omstreken heeft zij bijna geheel en al opgehouden, In Beieren vermindereu de gevallen zeer. Alleen uit Maagden burg komen minder gunstige berichten. Den 19 zijn daar 71 personen door de cholera aangetast en 38 aan de gevol gen daarvan bezweken. Van den 16 lot den '18 dezer was het aantal choleragevallen onder de burgerlijke bevolking on de militaire bezetting geklommen tot 865; daarvan overleden 377 personen binnen die paai-dagen. De gezond heids-commissie te Berlijn heeft in haar rapport aan den gemeenteraad medegedeeld, dat aldaar tot den 20 dezer door de cholera zijn aangetast 129 personen waarvan er 90 rijn overleden. Te Berlijn is dr. Obermeyer door de cholera weggerukt. Hij was adsistent bij prof. Virchow en hield zich onledig met microscopische onderzoekingen betreffende zwam vorming in het bloed en do'uitwerpsclen van typhus* bu clioleialijders. Bij zulk een onderzoek werd hij besmet. Het aautal officieel geconstateerde nieuwe choleragevallen te Weenen en in de voorsteden bedroeg van 's middags don 17 tot 's middags den 18 dezer 38; van den '18 op den 19 dezer 51; den volgenden dag 29. r— Het gieten der groote Keizersklok voor den Kculschen Dom (gelijk men weet, uit veroverde Fransche kanonnen), gever schrijft dienaangaande van 20 dezerGisteren na middag ten 4,/i ure werd in de werkplaats van den klok gieter Ilamm alhier het werk aaugevangen, Tengevolge der openbare uituoodiging waren er 3000 personen van heinde en ver aangekomen, om van dien zeldzamen arbeid getuigen te zijn. De gloeiende massa der retHaclUige kanon nen maakte een verschrikkelijke en toch indrukwekkende vertooning. Nadat een uur te voi en ongeveer 60 centenaars tin in iiet smellsol waren gestort, werden de kranen ge opend en mot volle kracht stroomde de gloeiende massa in den vorm. Eensklaps hoorde inou een knal, waarbij liet uitstroomende gas de bovenste deklaag ter hoogte vau een huis naar boven slingerde. De aanwezigen en ook de directeur stonden verschrikt, eu naar het zich laat aanzien is de gieting mislukt. Mou vermoedt dat de lucht in de holte door de gloeiende massa te snel is verhit en daardoor een ontploffing en scheuring hoeft plaats gehad, tengevolge waarvan liet gietsel niet in den vorm is gebleven, maar dr binnenruimte hoeft gevuld. Althans, ofschoon men 600, in plaats van de noodigeSOO centenaars metaal had gesmolteu, was de hoeveelheid toch niet toereikend om den vorm te vullen. Waar het gebleven was, kon natuurlijk voor 't oogenblik niet worden opgespoord. Eerst eenige weken later, wanneer het metaal is afgekoeld, zal men de oorzaak lcunnou vinden. Do aanwezigen verlieten zeerteleurgestold de werkplaats. Dezer dagen heeft de Parijsche politie beslag gelegd op oen zeker aantal gedenkpenningen, op gebeurtenissen betrekking hebbende, welke onder de Commune zijn voor gevallen on die in een winkel ineen der wijken vau den liuker-oexerder Seine werden verkocht. Ilctnaaraanleidiug hiervan iugestelde onderzoek heeft geleid tot het ontdekken van de fabriek de/er penningen, met de daartoe gebezigde werktuigen, ingrediënten enzalsmede van een elfhonderd tul exemplaren, meerendeels van lood of brons, rnaar ge deeltelijk ook, door middel der gal vauoplastiek, met vrij voel zorg verguld of verzilverd. De op die penuingen afgebeelde monumenten van het Parijsche oproer zijn voorzien van inscription, nagenoeg uitsluitend ontleend aan het Journal Official der Commune. Onder de meest curieuse exem plaren der uit een 40tal verschillende specimens bestaande collectie behooren een vergulde penning ter grootte van een stuk vau 100 Fr., ter cere van liet abataillon des petro- leurs, genaamd: Enfants du Tonnerre, 20 Mai'1871". Op de voorzijde is een phrygische muts afgebeeld, met de woorden: t> Commune van Parijs, 1872"; op de keerzijde leest men: »De burgers Pari&el en Ciffault voorzien de vrouwen en kinderen van kwasten en pannen om de muren te gaan bestrijken en de huizen in brand te steken"een nog grooterc vergulden penuing op den door den burger Rochcfort voorgestelden verkoop van Corsica, liefst aan Pius IX, om er zich metal de Eminentiën op te vestigen een groote looden penning op de vrouwen-manifestatie van 8 April '1871, toen ongeveer duizend vrouwen, terwijl de gefedereei den op weg naar Versailles vochten, door de straat Rivoli en de boulevards trokken met vaandels, trommen en trompetten, onder het aanheffen van den kreet »Leve de Commune!"; een kleine bronzen spotpenning op Napoleon Hf, wiens gelaat daarop vreoselijk verminkt is afgebeeld; terwijl op de keerzijde een nachtuil met uitgespreide vlerken een paar gekruiste doodsbeende ren in deu bek houdt, benevens een sehildmetdeinscriptiën: Fr ankrijks vampyr? Ziehier wat er van den groolsten der Keizers rest. Parijs, 2 Dcc. 1851 Sedan, 2 Sept. 1870"vooi Is onderscheidene penningen met het portret van Roehefort, voorzien van vleiende lofspraken. De teeke- ning en uitvoering laten overliet geheel veel te weuscheu over, en de inscriptiëu zondigen niet weinig tegen spelling en taalregelen. De collectie en de werktuigen zijn in beslag genomen; het atelier is verzegeld; maar de fabrikanten en de verkoopers zijn vooreerst op vrije voeten gelaten. Bij een voorloopig verhoor heeft de graveur of vervaardiger der penningen verklaard, dat zij niet bestemd waren om de daarop afgebeelde of vermelde feiten van den opstand te verheerlijken, maar alleen om er liet aandenken aan te bewaren. Op den Belgischen Staatsspoorweg, tusschen Brussel en Antwerpen, heeft men het nieuwe stelsel van remtoe- stelleu met saamgeperste lucht ingevoerd. Daar dit zulke uitmuntende uitkomsten oplevert, zoo mag men onderstel len. dat het eengrooteuitbreiding te gemoet gaat en het be stemd is om belangrijke diensten te bewijzen. De inrichting komt op het volgende neder: men weet dat, om een trein, die in volle vaart is, spoedig te doen op houden, men, zonder hinderlijke schokken te veroorzaken, op alle rijtuigen gelijktijdig een tegenstand-biedende kracht moet kunnen uitoefenenen dit nu is gevonden. Elk rijtuig is voorzien van een grooten remschoen, die door eeu veer op een kleinen afstaud van de wielen wordt ge houden. Een zuiger, in een cylinder geplaatst, kan den remschoen tegen de wielen aandrukken eu dus een groote wrijving te weeg brengen: deze zuiger wordt door saam- geperste lucht in beweging gebracht, die door een buis onder de rijtuigen wordt aangevoerd. De rijtuigen zijn door gom-elastieke Huizen onderling ADVEBTENTIBNl l'rijs: »an 1 tut 10 gowono regels (1.00; iedere regel meer (0.10, Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft vin den prijs. ■w pees* cvjvcai c.-i re waj» -v raoMKawn v yjiini verbonden voor de saamgepeiste lucht, evenals zulks voor de gasgeloidingen voor de lantaarns geschiedt. Dé inrich ting der verbindingen is zeer eenvoudig en doelmatig, zoodat het samenstellen van een trein geen do minste be zwaren oplevert. De inrichting, die de saamgeperste lucht bevat, is op de locomotief geplaatst, en wordt door het stoomwerktuig ge vuld, waartoe een betrekkelijk kleine kracht genoegzaam is. Door een bijzonder eigenaardige inrichting wordt het vat, dat de saamgeperste lucht bevat, gevuld, naar gelang' zij verbiuikt wordt voor het doen werken der remschoenen, of verloten gaat door onwillekeurige lekken in de ge leiding. Om de remtoestelleu'in werking te brengen, be hoeft de machinist slechts een kraan om te draaien, die vlak onder zijn bereik is geplaatst. Door deze inrichting wordt een spoortrein in volle vaart gestuit met een bewonderenswaardige snelheid ën zonder den minsten hinder of schok voor de reizigersdaar alle rijtuigen van ramtoestellen voorzien zijn, zoo is hot on mogelijk, dat er schokken kunnen plaats hebben. Dit is een inderdaaad belangrijke uitvinding, daar menig spooorwegongeluk niet zou hebben plaats gehad, indien de treinen van dergelijke remtoestelleu waren voorzien geweest. Bij do staatsspoorweg-directie in Belgie wordt ook nog met een andere uitvinding de proef genomen, namelijk om de reizigers te vervoeren over korte zijtakken of op buurt spoorwegen. Zij beslaat in de toepassing van stoom op een gewoon rijtuig, een zoogenaamde stoom-omnibus. Aan een tamelijk groot rijtuig is een kleiue stoommachine aange bracht, die het in beweging brengt en waarmede het ver voer plaats heeft zonder al den omslag van locomotief, tender, goederen- en personenwagens. Een viertal bedienden der Weener tentoonstelling," die aan de tourniquets bij het westportaal geplaatst waren, hebben een middel gevonden, om zich met een deel der entrée-gclden te verrijken. Zij zijn ontdekt en la hechtenis genomen. Naar hun eigen mededeelitigen gingen zij bij hun diefstal aldus te werkDe draaischijf, die aan liet tourni- 1 quet is bevestigd, draait bij eiken bezoeker, die binnen ge laten wordt, een vierde slag om, welke beweging op een'' bepaalde wijze gecontroleerd wordt, zoodat men het aantal lieden, die gepasseerd zijn, onmiddellijk kan weten. Ge noemde personen lieten nu door de opening, welk ontstond als liet tourniquet een vierde omwenteling maakte, niet één, maar meer persouen binnen komen, hetgeen bij grooten nandrang van buiten zeer gemakkelijk geschieden kon. Zij behoefden nu maar voor één persoon entréeprijs te verantwoorden, omdat het tourniquet m mr één vierde omwenteling had gemaakt en staken het overige in den zak. Op deze wijze hebben zij ongeveer 25 6.3011. per dag verdiend en daar zij reeds sinds Juli op deze wijze werkzaam waren, zijn duizenden guldens gestolen. Een in Algiers groeiende plant, zegt de Hluttr. Welt, is in weinige jaren van groot belang geworden, en zal binnen kort tot de gewichtigste artikelen vau invoer be hooren. Het is het Esparto-gras (Stipi tenacuesima), dat in Algiers den naam »Alfa" draagt. De reusachtige ontwik keling, die de boekdrukkerij in do laatste jaren heeft onder gaan, veroorzaakte gebrek aan lompen, en in de plaats hier van kan de vezelige stof van liet Esparto-gras dienen, die voortreffelijk papier oplevert. Do Times en Illustrated London Hews worden op dergelijk stevig Esparto-papier gedrukt. Een Engelsch schip bracht in 1862 het eerst een lading van dit gewas naar Londen; in 1863 leverde de provincieOran21,000hectaren; ii. 1869reeds90,000en>* in 1870 370,000 hectnreu. Als cijfers ooit iets bewijzen, - dan is het hier. De hectare kost in Algiers even f4, in' Liverpool f 6% en het papier dat men daarvan verkrijgt is even hoog in prijs als het papier uit lompen, maar is sterker en duurzamer. De aanbouw van het gewas vordert zorg,- maar de opbrengst loont ook de moeite, eu het kan voor do 1 kolonisten een bron van inkomsten worden. SCHIEDAM, 30 Augustus 1873. De Gemeenteraad alhier zal Dinsdag den' 2 Septem ber, des namiddags ten zeven ure, een openbare vergade- ring houden; de alsdan ter benandeling aan de orde gestelde onderwerpen zijnBeëediging der nieuwbenoemde Raads- leden. Ingekomen stukken. Benoemingen van Wet houders, ambtenaren van den Burgerlijken Stand en aan vulling dor vaste Commissiün. Idem van een lid der Plaatselijke Schoi lU'" .ïissie. Idem van een Regent' van liet St. Jacobs Gasthuis. Voorstel tot verhooging der jaarwedden van de beambten der Bank van Leening, W. de Jongh en A. van der Most. Idem van de beambten der Stedelijke Gasfabriek II. Bromelow en G. J. de Wollf. Adres van L. Groeneweg, om verhooging van loon als 2e' Sluiswachter aan de Groote Schutsluis. Idem van J. VV. Kleiss, 'om continuatie .van toelage. Gestelde vragen van den heer L. W. Jansen en de beantwoording dier vragen J0"%

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1