w oensdag 5 September. Ao. 18 J 3. 3207. BU1TEHLAHDSCHE BERICHTEN. B1MMENLANDSCHE BERICHTEN STEDELIJK WTËÏÏWS. A E ONNBMBHT: Abonnementsprijsper Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door het gehecle Mijk2 50. Het Journal des Débats bevatte Zaterdag weder een artikel van den lieer Lemoinne, tot nadere verklaring van zijn meening. Het blijkt evenwel daaruit duidelijk, dat hij wei kelijk een wending gemaakt, maar nu inziet dat hij den draai te kort genomen heeft. Thans worden de bochten wat flauwer getrokken, zoodat hij weder gemakkelijk den terugweg kan vinden. Indien hij zich nu voor de monarchie verklaart, dan is dat op zulke voorwaarden, dat zij moeilijk te verwezenlijken zullen zijn en dan kan hij weder repu- bhkeinsch worden, gelijk hij het nog kort geleden geweest is. De reden, waarom hij zich thans voor de monarchie verklaart, is omdat de republiek te zeer verdeeld is. Dat licht is hem opgegaan door de vet kiezing te Parijs. Daar entegen is de verdeeldheid in de monarchale pat tij ver dwenen. De toestand is machtig vereenvoudigd. In plaats van twee pretendenten hebben wij er slechts één, want de graaf van Parijs heeft afstand gedaan van zijn aanspraken op den troon. Er is, in geval dat men de koninklijke macht zou willen herstellen, slechts een Koning mogelijk en deze is de graaf van Chambord. Maar hij ziet in dien giaaf geen Koning bij de gratie Gods, maar een historieele en erfelijke overlevering en daarom wil hij hem binden aan ecu charter waardoor de vrijheden en rechten der natie gewaarborgd worden. Dit nu is juist het punt waarop de monarchale plannen zullen stranden. Hij schijnt het te bevroeden. Ziehier zijn merkwaardige conclusie«Wij weten niet of de achter-neef van Lodewtjk XVIII begiftigd is met den helderen blik van zijn oud-oom Voorzeker is hij meester om het gelukkige voorbeeld van de republiek te volgen en zich nog onmogelijker te maken danzij; maar dan, lusschen de witte en de roode dwaasheden, weten wij niet, of liever wij weten het ongelukkig maar al te goed, wat ervan Frankrijk worden zal." Een inwoner van Parijs die te Fontainebleau een buitenverblijf bezit, had op den weg daarheen een gouden ring met diamant verloren, waaraan hij zeer gehecht was omdat het een erfstuk was. Hij liet een nauwkeurige be schrijving van den ring in de dagbladen plaatsen en be loofde 200 francs aan den vinder. Een paar dagen vertrok hij wedernaar Fontainebleau en liet zijn concierge benevens een nauwkeurige beschrijving van den i'ing 200 francs achter, voor 't geval die teruggebracht werd. Inderdaad verscheen iemand met een ring die geheel aan het signale ment voldeed en de concierge betaalde de 200 francs uit. Den volgenden dag kwam echter weder een ander en ook met een ring die met de beschrijving overeenkwam. De concierge hierin poging tot oplichterij ziende liet den laatsten aanbrenger door de politie in hechtenis nemen. Toen de eigenaar van den ring te Parijs terugkwam her kende hij in den tweeden ring den echten, terwijl de eerste een nauwkeurig namaaksel was in koper en glas, volgens de beschrijving welke in de dagbladen van den ring ge geven was. "Van BoydelPs zoo beroemde geïllustreerde uitgave van Shakespeare, die sedert lang zeldzaam in den boek handel voorkwam, zal een reproductie in heliotyphie het licht zien in platen op de helft van de oorspronkelijke grootte. Zij znl 100 platen bevatten en f62.50 kosten. De eerste uitgave duurde niet minder dan 20 jaren en kostte aan schilders en graveurs de som van 12 millioen guldens. De uitgever Boydell stierf helaas als een finan cieel geruïneerd man. De Frogrh du JJord bevat het volgende"Vrijdag bracht de Beigische trein te Rijssel een reiziger aan, die aller nieuwsgierigheid wekte. Hij droeg een zwart zijden opperkleed, voorzien van den priesterlijken kraag. Het was duidelijk zichtbaar dat hij een ceintuur droeg, waarin zich twee pistolen bevonden. Zijn schoeisel bestond uit hooge kaplaarzen van verlakt leder en een vilten hoed dekte zijn hoofd. De reiziger droeg een degenstok met gouden knop, Hij was een man van vijf en twintig tot dei tig jaar, van middelbare grootezijn gelaat teekende groote hardvoch tigheid. Te Tourcoiug had hij den commissaris van politie, belast met het onderzoeken der paspoorten, geantwoord »ik bon de pastoor Santa-Oruz", en tegelijkertijd had hij dit door de noodige bescheiden gestaafd. Ilij kwam van Antwerpen, waarheen hij zich, naar men zegt, begeven hadom zich in te schepenwaarheen is onbekend. Na een ket verblijf in de Scheldestad vertrok hij echter naar Rijssel, nn zich van daar naar Htïvre te begeven. Uit den trein stappende begaf hij zich, een sigaar rookende, naar het buffet, dronk een glas bier, kocht een Journal des Dé- bats, nam een tweede glas, deed wat sigaren op en na een plaats eerste klasse voor Parijs genomen te hebben, ver dween hij onder de menigte in de wachtzaal. Te Gent beging een 'lOjarig fabrieksmeisje de on voorzichtigheid het haar los te maken, terwijl zy voor een machine stond, die in beweging was. Toen zy zich boog om even naar haar werk te zien, geraakte eensklaps een haarvlecht tusschen de tanden van een kamrad, zoodat het -haar met een groot gedeelte van het vel van haar hoofd 't "werd afgetrokken. (Brieven Franco.! Ter WeenevtentoenstellingheefteenNew-Yorksche boekhandelaar in '119 banden ten toon gesteld, proef- uomtners van 6000 verschillende N.-Amerikaansche perio dieke tijdschriften en couranten. De collectie is evenwel niet compleet, daar in de Vet een. Staten van N. A. alleen ciica 8000 „criodieke werken het licht zien. Hier te lande verschijnen cïrv -J-jO couranten en tijdschriften. SCHIEDAM, 2 September 1873. Zondagmorgen ontdekte men dat er broeiing was ont- staanin de steenkolen, geborgen in de schuur der gasfabriek, waarin naar men zegt ongeveer 60,000 hectoliters geborgen zijn. Onmiddellijk werden de noodige voorzorgsmaatregelen genomen, om verdeie onheilen te voorkomen; er werden gaten in den muur gemaakt, zoowel om luchtte verschaffen als om bij de kolen te kunnen komen, brandspuiten rukten aan om bij evcutuccle uitbarsting van vlammen tot blus- sching gereed te zijn; de kolcndragois worden beurtelings in 'twerk gesteld, om do massa kolen naar een andere plaats over te bi engen, kortom, alles werd zoodanig inge richt, dat er geen verdere onheilen te betreuren zijn. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men in het voorste kantoor van de firma T. Zoetmulder Co.aan do plantage alhier, inbraak gepleegd en wel door een voor raam te verwt iugen. Daar het den dief of dieven niet is mogen gelukken tot het achterkanwr door te dringen, is het ontvieemde van niet veel belang en beslaat het in een klein bedrag in specie. Bij Koninklijk besluit is o. a, de waarneming van de contróle der directe belastingen, in- e». uitgaande rechten en accijnsen, opgedragen te 's IlertogenbosJi (2e afd.) aan den heer M. A. Bringenberg, thans adjunct-controleur der zelfde middelen te Schiedamen is o. a. verplaatst de heer P. A. F. Rooseboom, adjunct-controleur, van Leiden naar Schiedam. Z. M. heeft benoemd tot vice-president van den Raad vanNed.-IndiedeuheerO. van Ree1', lid der Tweede Kamer, laatstelijk lid van gemelden Raad. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl, Leeuw, de heeren: mr. A. Hoynck van Papen- drecht, wethouder te Rotterdamdr. D. J. Steyn Parvé, inspecteur van het middelbaar onderwijs, en dr. J. Bosscha Jr., gewezen inspecteur yan het middelbaar onderwijs. Bij besluit van 29 Augustus 1873, no. 7, heeft Z. M. HD. tevredenheid gelieven te betuigen aan den heer A. van der Velde Az., commies bij het departement van binnenlandsche zaken, «ter zake van zynbolaugt ijk aan deel iu de samenstelling der beschtijving van het lager en middelbaar onderwijs hier te lande, voornamelijk van de ontwikkeling, welke het heeft verkregen door de invoering der wetten van 1857 en '1863, welk boekwetk op de wereldtentoonstelling te "VVeenen bijzondere onderschei ding is waardig gekeurd." Aan deze beschrijving, waarvan wij in ons nr. 3142, van 4 Juni jl., uitvoerig melding hebben gemaakt, en die, naar men verneemt, eerlang in den handel zal worden gebracht, is op de wereldtentoonstelling de hoogste bekrooning (het eei e-diploma) te beurt gevallen. Het gedeelte lager onder wijs" is bewerkt door deu heer A. van der Velde Az., het gedeelte «middelbaar onderwijs" door dr. D. J. Steyn Parvé, de vertaling inhetDuitsch geschiedde door den heer II. Hartmann, te 'sGravenhage. De heer mr. C. F. baron van Lynden van Sandenburg, is, naar men ons met zekerheid ons meldt, door Z. M. belast met de samenstelling van een nieuw ministerie. Naar men wil, zou het den heer mr. G. C. J. van Reenen niet gelukt zijn, een gewenschte combinatie te verkrijgen. Een andere lezing luidt, dat de heer van Reenen, voor de opdracht ecner samenstelling van een nieuw ministerie, zou hebben bedankt. Zou het zoo heel vreemd zijn, indien de heer van Lynden een weinig verlegen was met zijn opdracht? vraagt het Vaderland. s De uitverkorene, die tot deze gewichtige taak wordt geroepen, gaat in don reg< 1 in de eerste plaats tot zijn politieke geestverwanten om met hen te raadplegen, maar dat is in dit geval gemakkelijker gezegd dan gedaan. Wie zijn de politieke geestverwanten van den heer vau Lijnden? Conservatief of anti-revolutionair Zondag avond is op den lit landschen spoorweg, tusschen deze stad en de gemeente Kethel, een conducteur ouder den trein geraakt en overreden. Des nachts ten twaalf ure kwam een spoorwegarbeider met vrouw en kinderen van de Delftsche kermis, toen hij bespeurde dat er iets op den weg lag, dat daar niet hoorde; hij liet zijn vrouw wachten en ging er naar toe en vond een laars waarin een heen stak, vervolgens op eenigen afstand een misvormd lijk zonder armen en beenen en waarvan het gelaat geheel plat gedrukt was, terwyl het hoofd als aan een draadje aan den romp hing. Om zijn vrouw niet te doen verschrikken, zeide ADVEBTBNTIBNt Prijs: van 1 tol 10 gewone regels f\ 00; icilcre regel meer fOAOt Voor den werkenden stand cn voor weldadigheid, de helft vin den pryi. hij dat er een kalf op den weg lag, en dat hij, om ongeluk ken met den eersten morgcutreiu te voorkomen zijn kame raads zou roepen, nadat hij haar eerst zou hebben thuis gebracht. Met zyn medearbeiders werden toen de verschil lende stukken op een zandwagen gelegd onnaar het station alhier overgebracht waar zy ten half vier ure aankwamen en de chef de treurige o vet blij fselen in ontvangst nam. Men vermoedt, dat de ongelukkige met ziju been tus schen de plank is geraakt, waardoor dat van het lichaam is afgerukt terwyl het nog een eind weegs is medegesleept en waarschijnlijk door een volgenden trein verder is ver- morsehl. Het afgrijselijk overschot van den ongelukkigen B. is gisteren avond naar Rotterdam vervoerd, waarbij woonde; hij laat oen vrouw met eeu kiudje na. Uit Rotterdam verneemt men, dat daar bij liet bag geren, uit een dor Singels zou ziju opgevisclit een mes, zoogenaamd couleau poignard, hetwelk vermoed wordt aldaar door den verdachte in zake den dubbelen inoord te 's Hage, de Jong, in het water te ziju geworpen, terwyl hij met zijn schuit in dat water vertoefde. De Sloompost meldt liet volgende over den nieuwen Rolterdamschcn waterweg: Door verplaatsir van gronden in dit jaargetijde, wanneer de natuurkrachten, die op den zeebodem werken, allerwege in rust zijn, zou aan de zuid zijde van liet vaarwater of den kant der witte tonnen, inderdaad oen geringe verondieping hebben plaats gehad en wel van 2 decimeters. Langs de zwarte tonnen evenwel of de noordzijde van het vaarwater, werd als minste diepte op 26 Augustus nog gepeild 27 decimeter hy gewoon laag water. De slotsom is dus deze, dat cr langs de witte tonnen hier of daar al 2 decimeter minder diepte moge staan dan laatstelijk door het loodswezen is opgegeven, langs de zwarte tonnen daarentegen 2 decimeter meci diepte wordt gevonden dan volgens die opgaaf. Het standbeeld van wijlen mr. J. R, Thorbecke, zal, met goedkeuring der Regeering, worden opgericht op het Binnenhof te 's Gravenhoge, en wel op de plaats, waar' thans de lantaarn staat. Vrijdag ochtend omstreeks 6 ure ontstond te Vrees wijk brand in een der slaapkamers ten huize van dr. T, Een knaapje van 4 jaar was opgestaan en had met lucifers gespeelddeze ontbrandden en zóó geraakten de bedgor dijnen in vlam. In korten tijd deelde het vuur zich mede aan de overige slaapkamers, slechts met planken en papie ren beschotten van elkander gescheiden. De geheele boven verdieping is uitgebrand, doch door de spoedige«-doel- treflende pogingen der brandweer is het gelukt den brand daarbij te bepalen. Intusschen heeft men de ramp te betreuren, dat een kindje van drie jaar in de vlammen is omgekomen. De zuster van mevr. T., die in het bed sliep dat het eerst in brand geraakte, had, ofschoon met brand wonden overladen, de tegenwoordigheid van geest om de kinderen en de meid, bij wie een der kleinen sliep, te wekken, en vluchtte met vijf kinderen naar beneden, doch de meid vergat m hare ontsteltenis het kind dat bij haar lag, mede te nemen. De naakte kinderen werden bij de buren opgenomen, en in het eerst wist men niet of allen uit het brandende huis waren gered. Toen het kindje, dat bij de meid geslapen had, gemist werd, was het te laat: men vond het kind in de vlammen omgekomen. Omstreeks de helft van Juli jl. ontving G. J. Nij rolder, koopman in eieren te Beltrum, gemeente Eibergen, een in het Hollandsch geschreven brief uit Londen, «109, Bo rough Highstreet London Bridge," geteekend: Twiddy& Co., waarin hem voorgesteld werd om aan die firma eert partij eieren te leveren. Nijrolder schreef terug dat hy daartoe bereid was, doch dat hij vooruitbetaling verlangde. Hij ontving daarop weder een brief van dezelfde firma, waarbij deze hem verzocht de eieren te zenden, en hoezeer dit anders niet hare gev aonte was, hem in het vooruit een cheque ad 25 pond sterling, geteekendTwiddy 8c Co., op «Mess. Hartland Co. the Continentalbank," overmaakte. Nij ro'Ier disconteerde die cheque bij een kassier te Arn hem, en verzond de eieren per Rijnspoorweg en verder per stoomboot naar Londen. Eenige dagen later is de cheque onbetaald en geprotesteerd teruggekomen, en zou, volgens informatie, er te Londen, in de Borough Highstreet no. 211, een firma Twiddy Sc Co. bestaan, welke solide is, doch «schijnen de heeren van no, 409 Borough Highstreet dien naam met een zeer twijfelachtig doel te hebben aange nomen," en zou er sprake zijn van cheques die onbetaald zijn teruggekomen. 282S1E STAATSLUIE K 1.1. t'iijien en pramen van f 100 en daarboven Vo Kl. 1g Tipkk., I September No 0259 f 1000. No. 3581 r 400 Nu. 19912 f 2u0 - Nos. 3287, 3472, 3510. 4222, 4520, 7273, 8732, 11428, 12087, 13120 en 15098 ieder f 100. - BURGERLIJKE STAND. Geboren 2G Augustus. Theodorus, zoon van T. Driesse en Mi van Wagtendonk, Nieumtkht(in een vorig nommer *W v*- s rV COURANT,

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1