1». 1873. Maandag 15 September. M 3211. BliiSILAiDSCÜE BERICHTEN. STEDELIJK NIEUWS. BOlTEHLAMDSOHE BERICHTEN. h> COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie Maanden Franco per Port, iloor liet gehccle tlijk SHKlcaaZKC f 1.85 (Brieven Franco.) De overtuiging wint veld bij de meer bezadigde voor standers van het herstel van den tioon der Bourbons, en niet het minst bij de ministers, dat dit denkbeeld, vooreerst althans moet opgegeven worden en zij beginnen reeds naar bondgenooten om te zien, door wier hulp zij zich zouden kunnen staande houden, zonder daarom juist de legitimis- tische partij voor het hoofd te stootenwant ook deze die hen in den zadel hoeft geholpen, kunnen zij niet ontberen. De positie wordt moeilijk. Voor versterking moeten zij natuurlijk het oog wenden naar het linker-centrum en trachten met behulp van dit een verlenging van het status quo te verkrijgen, met den maarschalk Mac-Mahon aan het hoofd. Het valt niet te betwijfelen of die mannen, die vroe ger wel overhelden tot de constitutioneele monarchie, maar later de onmogelijkheid inziende om die te herstellen, tot de denkbeelden van den heer Thiers zijn overgegaan om een conservatieve republiek te vestigen, zich hiertoe zullen laten vinden. Het wordt moeilijk, daar nu ook het laatste vierendeel van het vijfde miljard, de laatste termijn van de ooi logsschatting, wordt betaald en nog deze maand do ves ting Verdun zal verlaten worden, wanneer weder het gc- hecle grondgebied van Frankrijk zal onti uimd zijn. liet is altijd begrepen geweest, dat ook dan het tijdstip daar zou zijn, om tot de grondwettelijke regeling over te gaan enaau Franki ijk een meer vaste Regeei ing te geven. Wil de tegenwoordige Nationale Vergadering zich de macht toeèigenen om dit te doen, dan zal zij in de eerste plaats hebben over te gaan tot de behandeling van de aan hangige constitutioneele wetten Dit zal dan wel het uiterste ziju wat van het linker-centrum te verkrijgen is, maar een eenvoudige verlenging van den voorloopigen toestand, zal daar voorzeker groot bezwaar ontmoeten. Reeds is gemeld, dat ook de zuivere legitimisten dien voorloopigen toestand niet willen, maar door dik en dun willen gaan om hun slag nog te slaan. liet is een wanhopige taak om die dolkoppen in bedwang te houden en aan het verstand te brengen dat hun ijver niet baten kan; maar de heeren de Broglieen ziju collega's hebben het zichzelven te wijten. Zij hebben de driften aan den gang gemaakt en dat is minder moeilijk dan om ze weder lot bedaren te brengen. Zij trokken in dit op zicht een lijn met de kerkelijke drijvers en deze zullen het eenmaal aangevangen werk niet licht laten varen. liet ziet er treurig uit met de verzoening der Bourbons, de natie is met dit denkbeeld in het geheel niet verzoend, vooral niet melde proeve van uitvoering. Ineenconstitutioneelen Staat zou een ministerie ouder deze omstandigheden terugheden en plaats maken voor een ander, dat zich niet zoo sterk had ingelaten met een zaak, die nu als mislukt te beschouwen is. Men spreekt er reeds van dat cr pogingen zouden worden aangewend, om het ministerie wat te versterken, zooals men datnoemt, door daarin eeuige kalmeerende beslanddee- len op te nemen. Wij houden dit echter voor niet veel meer dan geruchten, waut zoolang de hei tog de Broglie niet af treedt, zou men daarin weinig geruststellends zien en deze is daartoe weinig gestemd. Het is opmei kelijk, dat onder alle deze omstandigheden zoo weinig van den president Mac-Mahon gesproken wordt. Deze houdt zich ais een constitutioneel vorst en laat zijn ministers voor de taak opkomen. Dit is ook, dunkt ons, een meer zuiver begrip der regeeringstaak, dan date» de president en de ministers telkens op den voorgrond treden. Uit Madrid verneemt men, dat aldaar weder een crisis aaustaaude, zoo niet uitgebroken is. De aanleiding daartoe zou ziju de aanneming dor militaire verordeningen met al hun uiterste gestrengheid, terwijl de president Salmeron zicli met de doodstraf bezwaard acht cu dan liever zou terug treden. Men beweert, dat de heer Caslelar in zijn plaats zou optreden. Zonder iets te willen afdoen aan het karakter van den heer Castelar, is het toch betreurenswaardig, dat op dit oogenblik de heer Salmeron zou aftreden, daar hij voor het eerst weder eeuig regeoringsbegrip heeft ingevoerd en een begin van orde heelt gebi acht, waar niets dan de uiterste verwarring hcerschte. Zulke mannen zijn in de partij, die thans in Spanje den boventoon hoeft, zeldzaam en daarom ziel men ze met leedwezen verti ekkeu. Of zou hij ook wellicht do toekomst donker beginnen in te zien en aan de zegepraal der orde wanhopen. Dit zou niet minder be droevend zijn. Want lusschen de Carlisteu en de insur- genten is geen aangename keus. De Qaceta van Madrid behelst liet ontslag van den ge neraal Hidalgo, dvM kapitein-geueraal van Madrid, en zijue vervanging door den heer Legunero. Het is jammer, dat men dit niet veel vroeger bedacht heeft, want zijn be noeming was de aanleidende oorzaak van de ontleding des legers, en vervolgens van de definitieve terugtreding van Amadeus. S C H 1E D A M6 September 1873. De gewone jaarlijkscke vergadering der leden van Ondërvyyzersvepeeniging in bet 6de district vaii Zuid- 4 -i -J holland weid heduu, G Sept., onder het voorzittuischap van den schoolopziener, dr. 0. J. Vaillaut, gehouden in een der lokalen van het hotel »de Maas" te Rotterdam. Slechts weinigen ontbiaken van de 113 leden, die de Vereeniging thans lelt. Na den afloop van de onvermijdelijke administratieve werkzaamheden, werd door het hoofdbestuur uitgebracht een rappoit, getrokken uit de rapporten der afdceling, dienende lot beantwooi'diug dor uaag: De wet van '57 hoeft den hulpnadonvijzersstand in het leven geroepen, waarvan een groot gedeelte, wegens de vei houding van hot getal der hoofd- tot dat der hu'pondorwijzeis nooit of slechts op gevorderden leeftijd lot den hoofdonderwijzers- stand zal kunnen overgaan; is het dan ook niet billijk, de hulponderwijzeis zoodanig te beloonen, dat ze zich als leden van een stand in de maatschappij behoorlijk kunnen bewegen? Na eenige uit dit stuk voortvloeiende besprekingen werden nog mondeling behandeld deviaagpunten: hebben we goede kindervel sjes voor de lagere school of is er een nieuwe »van Alphen" uoodig? Wat mag dc reden zijn, dat zoo weinig onderwijzers in dit district leden van hel oudenvijzeisgonootschap zijn, en wordthetgeentijd, iu dien toestand vcianderingte brengen? Zoo gij bij uw taalonderwijs in de lagere school van ecu gedrukte handleiding gebruik maakt, welke is dan de best bevondene? Welke is de beste inrichting van het schoolbord? Het eerste dezer vier vi aagpunlen werd door de afdceling Rhoou, de drie laatste door de afdceling Schiedam ingeleid. Tot do werkzaamheden dezer bijeenkomst behoorden nog do beoordoeling en bekroning van antwoorden op door de Vereeniging uitgeschreven prijsvragen. Van die van "1872 werd bekroond het stuk, voorzien vau het motto: Schrift van zotten is voor de motten," schrijver de heer A. Verboon, hulponderwijzer te Schiedam, en werd loffelijk vermeld het stuk, gemerkt: ïPZks ultra" waarvan de schrijver zijn naam niet heeft geopenbaard. Van die van dit jaar werd bekroond liet stuk met het motto'oDe school heeft dc toekomst van tien Staat in hare hand," schrijver de heer A. Verboon. Loffelijk vermeld werd de kaart, voorzien van de spreuk: vJIoop geeft moed" teekenaar J. lloogerwerf, kvveekeling te Vlaardingen, en werd bekroond het schoonschrift met hel motto: yiJloop doet werken," vervaardiger J. Groene- weg, kweekeliug te Charlois. Met een Hink woord van opwekking ter verdere ij verige behartiging vau het vadcrhmdsche schoolwezen, welks be langen door de onderwijzers in het 6de disti iet totuutoe zoo warm zijn voorgestaan, sluit de Voorzitter deze achtste districts-vergadei ing. Donderdag is te Rotterdam gehouden een al- gomoene vergadering van aaudeelhouders in de Noord- BrabantschDuitsche spoorwegmaatschappij, ter voor ziening in de geldelijke behoefte, waarin zij, vooral ook door het niet plaatsen van een belangrijk gedeelte van haar aandcelenkapilaal, wasgeiaakt. Nadat de voorzitter den toestand in het bioede dooi'cijfers had uiteengezet, waaruit bleek dat de lijn BoxtelGocli tot heden toe ecu uitgave van f 4,495,000 had gevorderd en dat thans nog noodig is lot een algeheelevoltooiingtot Wezel f4,000,000, deelde hij ten slotte mede, dat de directie onderhandelingen heeft aangeknoopt met financiers, ten eiude in de gelde lijke belangen der maatschappij te voorzien. De onder handelingen ziju nog niet afgeloopen, maar de directie vroeg inmiddels machtiging tot het sluiten eener leening van 4 millioeu op hypotheek of pi cfereutc aaudeelon, naar mate het een of het ander zal blijken in het meeste belang der maatschappij te ziju. in overleg met commissarissen. De gevraagde machtiging werd bij acclamatie verleend door de vergadering, waarop 61 personen tegenwoordig waren, veitegenvvoordigende 200 aandeelhouders.met 6059 aandeelea, uitbiengeudc 772 stemmen. Vervolgens werden nog verschillende wijzigingen iu de statuten gebracht. Het kiescollege der Hervormde gemeente te Vlaar dingen en Vlaardinger-Ambacht, heeft uit het vroeger ge melde twaalftal pi edikanlon Woensdag jl. een zes- en drietal geformeei d, waarop in al) diabolische volgorde go- plaatst, voorkomen de heeren W. H. J. Saait de la Faille, te RidderkerkP. C. van der Iloist, te Goriuchem; 15. Janssen Schoonhoven, te Raamsdonk, W. Kraijenbelt, te Bodegraven: J. ICromsigt, te Corlgcne; E J. van Wisselingh, te Antwerpen. Op het drietal zijn geplaatst de heeren: Baart de la Faille, Janssen Schoonhoven en Krornsigt. Dezer dageu heeft te Lund, in Zweden, bij den boek handelaar O. W. IC. Glecrups liet licht gezien een keurig bewerkte Zweedsche vertaling van prof. van Oosterzee's limamtel Swedonlorgvan de hand des bekenden letter- kundigou O. L. II. Yorslind, die aan deze overzetting ook eenige aanteekeningen heeft toegevoegd. Uit den Haag wordt aan de Zutphensche Courant geschreven sik heb lang getwijfeld aan het gerucht, dat van Lijnden ADVERTENTIEN: Prijs: van 1 tot 10 gewone regels f 1 00; iciiore regc! meer /"0.10i Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, dc helft van den prijs. belast zou worden met de ICabiuels-fonnatie. Ik vond het te belachelijk. Het gciucht is echter maar al te waar, zoo als het schijnt. Ik vraag mij af: Wie heeft dien onmoge- hjken raad aau den Koning gegeven? Zal inderdaad een cloricaal Kabinet aan het bewind komen? Hoe zal liet zich slaande kunnen houden bij de algerneeue antipathie tegen de clcricalc richting in ons land En in de Kamer telt de libeiale partij nog 41 leden, die, verdeeld toen een liberaal ministerie aan liet bewind was, nu toch zeker vast aaneen gesloten zal zijn. En wat de conservatieve partij betreft, ofschoon zij gering is vertegenwoordigd, gedeeltelijk zal zij, tiaar liet zich laat aanzien, zich bij de liberalen aansluiten, omdat ook zij oen afkeer heeft van do orthodoxe richting. liet is waar het overige deel, slechts bedacht op eigen belang, zal zich iu de gelederen der clericale partij doen opnemen, zoodat in de Kamer slechts de liberale en cleri- cale partijen aanwezig zullen zijn. Do Hervormde clerical<ja,:- zullen zeer waarschijnlijk concession aan de ultramon- laansche partij beloven, om zich vau haren steun te ver zekeren, zoodat die beide richtingen dén lijn zullen trekken. Zal een Kabinet van Lijnden, waarin dc uitramontaau- sclio partij door den een of anderen vurigen ultrarnontaan vertegenwoordigd zal worden, eenige symphatie onder vinden in den lande? "Wij weten bijna met zekerheid dat dit niet liet geval zal zijn. Want het ontwikkelde gedeelte der bevolking is afkeerig van couservatief-clericale politiek. De gemoederen zullen weder in onrust gerakeu en de hartstochten weder opgezweept worden. En op een gegeven oogenblik, als men meent dat een ontbinding der Slaten- Geuoiaal eenig gunstig resultaat belooft, dan zal men daartoe overgaan. Waar gaan wij heen? Helaas, evenals in Frankrijk, danken wij dezen toestand aan de onstuimigheid van enkele leden der liberale partij, die, niet tevreden met hetgeen zij konden verkrijgen, eisch- tcn wat voor het oogenblik onbereikbaar wasaan hen, die door persoonlijke ijdelheid, ambitie en veete verblind, het belang des lands uit het oog hebben verloreu. Een kabinet-van Lijnden zou een ramp zijn. Een ontbin ding zoo niet der beide Kamers, dan toch der Tweede Kamer, is in een niet al te ver verschiet zichtbaar. Wij gaan een lijd te gemoet, waarin de orthodoxe partij een innige alliantie sluiten zal met de Ultramontaansche, een tijd waarin wij nog menige ervaring zullen verkrijgen. Uit Maastricht wordt het volgende geschreven De heer Smulders, pianofabrikant alhier, heeft een, hoogst belangrijke uilvinding gedaan. Hij heeft namelijk 0]) zeer kunstige wijze eeu intsrument samengesteld, dat dienen moetom het carrillon te bespelen, op dezelfde mauier, als men het orgel bespeelt, door middel van klavieren. Het is bekend, dat de zoogenaamde klavieren van de thans be staande carrillons met degeheelehaudof voeteninbeweging worden gebracht. De hand wordt tot dien einde gewapend met een zwaar zeemlederen handschoen. Men begrijpt ge makkelijk, dat er veel kracht toe hoort, om zoodoende de klepels der klokken in beweging te brengen, daar toch de, zwaai te daarvan verschilt van 5 tot 200 K.G. Zoover be- kend is, wordt nog steeds dit oude stelsel, dat zeer moeilijk is, gevolgd. Reeds sedert jaren is men er op bedacht ge weest dit te verbeteren, maar tot heden nog zonder gunstig gevolg. Het carrillon, vervaardigd door den heer Coilin te Parijs is zeer samengesteld; het gelijkt wel ophot werk vau een horloge en is bovendien zeer kostbaar. In 1867 was op de tentoonstelling te Parijs zulk een model aanwezig, en een dusdanig klokkenspel bevind zich in den toren van de kei k St. Germain-l'Auverrois te Parijs. De heer Smulders nu heeft een zeer eenvoudig en min kostbaar stelsel uitgevonden; het carrillon wordt daarbij bespeeld als een gewoon orgel en veraischt zoo weinig kracht dat een kind van 14 jaren hel gemakkelijk kan,be-rt spelen. In liet belang van den uitvinder, mag hier deze zaak niet verder omschreven wordenechter zou het zeer goed zijn indien een of ander gemeentebestuur met den kimdigen mechanicus in overleg trad. B U li G E It L 1,1 K E S T A N D. Geboren: 4 September. Cornelis, zoon van C,'.Koning* en A. Mak, Broersvast. Nikolaas, zoon van N. van der. Touw en T, Kersten, Brimensteeg. Jacobus, zoon van J. Groenen daal on E. van Riet, Nieuwe Buurt.5. Wil helmus Johannes, zoon van J. W. Noleteu O. J, Kupers, Q-rocncndaal. Ondertrouwd5 September. M. J. Witberg en J. J. Pielcrs. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM, van den 6 September 1873. Rogge zonder handel. Gerst: per 1950, kilo's "Wiudau f218 6/w. Moutwijn: f 17 per Vat. Ct. 1 Jenever: Amsterd. Proef, f21 a f21'4 per Vat Ct. zonder,fust en zonder belasting. - syrtr Spoeling: f 0.80 per ketel <4 1 UW .B'ffde Schiedamsche Spoeling-Vereenigingf 0,80 p. k.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1