I lis, ui 3214. Vrijdag 12 September. i A°. 1873. BU1TEHLAWDS5HE BERICHTEM. li m im Abonnementsprijspor Drio Maandenf 1.85. Franco per Post, door !iot gelicelo Rijk2.50. De toestand van het Fransehe ministerie is op dit oogenblik ver van behagelijk. Werwaarts het deoogen wendt, overal ziet het vijanden en nergens is de kiem van een meerderheid te ontdokken. Door een combinatie van minderheden aan het roer gekomen, ondervindt het nu de gevolgen van zulk een valschen oorsprong. Nu liet op uit voeren aankomt spat de meerderheid uiteen en wordt de Regeering heen en weder geslingerd, de speelbal van alle partijen. Zij is thans tot volkomen werkeloosheid gedoemd en moet afwachten wat de toekomst baren zal. Zij huivert reeds voor den uitslag der verkiezingen ter aan vulling van de ontstane vacaturen in de Nationale Ver gadering, en aarzelt daarom tot een besluit te komen. Men ontziet zich niet dit toe te schrijven aan allerlei booze plannen, ten aanzien van de Nationale Vergadering. Wij deelen dit gevoelen niet. wij schrijven het alleen toe aan besluiteloosheid, maar daardoor geeft juist de Regeering aan al die verdachtmakingen voedsel. Hoe komt het mi nisterie nog uit dit gedrang? Door een ontbinding van de Nationale Vergadering zou in een grondwettig ge regeerd land het gereede antwoord zijn. Maar dan was het zeker gedaan met het tegenwoordig stelsel van laveeren en temporiseeren, en de ministers willen voor alles blijven. Dan is het ook maar het best dat zij niets doen. Daar kan men het langst mede houden. De aartsbisschop van Parijs heeft voor den 14 Sep tember, den dag der kruisverheffing, plechtige gebeden uitgeschreven voor de kerk en den Heiligen Stoel. ïn het mandement wordt de verwachting uitgedrukt, dat de Paus weldra in zijn wereldlijk gezag zal hersteld zijn. De uit drukkingen, die de aartsbisschop gebezigd heeft, munten niet uit door gematigdheid. In den tekst van het mande ment leest men onder anderensDe inneming van Rome is de stoutmoedigste schending van het leven der christen heid. Het is een aanslag in het eerste hoofd tegen den godsdienst en tegen de maatschappij." Verder roept hij Europa in het-geschil. sWij kunnen niet gelooven, dat de Europeesche mogendheden zich hardnekkig verblinden en altijd onverschillig zullen blijven voor een toestand, die de gevoelens van een groot deel hunner onderdanen diep moeten grieven. Eens zal de dag komen waarop zij de on vermijdelijke noodzakelijkheid zullen gevoelen een wan orde te herstellen, welke zy tot plicht en in de macht hadden te voorkomen, zoo niet, donja dan worden zy, zooals van zelf spreekt, met de Hemelsche straffen be dreigd. Onze vaderen zouden dat noemen taxatoire en on- gemesureerde expressiën. Het oogenblik schijnt ook niet gunstig gekozen, nu de Duitsche vorsten Victor'Emanuel gaan inhalen. Te Parijs wordt tegenwoordig een uitgebreide handel inedele steenen gedreven. De markt er van wordt gehouden in het café des Variétés, op de tweede verdieping, midden op den boulevard Montmartre en op klaarlichten dag. Slechts weinige vieemdelingen in het vak kunnen in het heiligdom binnentredenniet dat de toegang zoo moeilijk is, dedeurstaat wagenwijdopen, maar zoodraeen onbekende figuur verschijnt, worden de portefeuilles gesloten, ver dwijnen de sterren en de pas aangekomene bevindt zich slechts te midden van eenige menschen, die dood bedaard hun partij bezique spelen. Men zou meenen dat de handelaars in steentjes bang zijn voor de politie, geenszinsde handel is geheel geoorloofd evenmin zijn bet de dieven die zij vreezen. Zij zijn slechts bang om aan de leekeu, en vooral aan de kleine juweliers, de prijzen te noemen die zij besteden. Is de bekende vertrokken, dan ontvouwen zich de armen en komen de portefeuilles weder te voorschijn. Het meerdendeel dezer portefeuilles en tasschen is van blik en met een slot gesloten, als wezenlijke kastjes. Binnen twee minuten zijn de tafels beladen met kleine pakjes van wit papier, gelijkende op de poeders der apothekers. De pakjes worden geopend en, in minder tijd dan noodig is om het te vertellen, is de tafel overdekt met diamanten, die een Shah van Perzië zouden verblinden. 't Is een vreemd schouwspel om die grijsaards met hun eenvoudig voorkomen, met de grootste bedaardheid een millioen of wat uit den zak to zien halen. Een jonge dame, miss Mande Stanly, stoud eergiste ren voor het politie-hof van Westminster terecht, omdat zij in staat van dronkcuschap in haar phaeton gezeten, haar ponny zoo bestuurde, dat er gevaar voor anderen door ont stond. Het deed de dame leed dat zy te veel wijn had ge dronken en met do betaling vau f 5 boete en de kosten kwam zy er af. Do terechtstelling vau den moordenaar James Con nor heeft Maandag 11, te Liverpool onder zeer stuitende ^omstandigheden plaats gehad. Toen de patiënt gereed Atond om opgeknoopt te worden, besteeg hij met de grootste ^.koelbloedigheid de ladder en knikte nog eens even tegen rl>de oppassers als tot een vaarwel. Toen eindelijk alles gereed &&.was en de ladder werd weggenomen, brak de strop en de ^gelukkige deed (Brieven Franco.} afgrijzen rees uit de omstanders omhoog, en 't duurde eenigen tijd eer de beulsknechten tot bezinning waren gekomen. Toen de veroordeelde werd aangegrepen om het werk van voren af aan te beginnen, zei hij »Hoe noemt" gij dit? Ileet dit geen moorden? Zoudt ge mij niet laten loopeu?" Een nieuwe strop werd gereed gemaakt. De geestelijke was diep ontroerd, en de veroordeelde zat zenuwachtig te beven, toen hij smeokend tot hein sprakNad at dit ge beurd is, zal men mij wel vrij laten; waarlijk, zoo is't ge noeg. Den eersten keer heb ik mij zoo goed gehouden 1" De beul was intusschcn zijn gaug gegaan, en tien minuten later was Connor een lijk. De Pruisische referendaris Marcard heeft in do voi ige week met een aantal liooge ambtenaren uit de Rijnprovin cie te Coblenz een conferentie gehouden over de aangele genheden der visscherijen inden Rijn. Naar men verneemt, zijn in die bijeenkomst voorstellen ontworpen, om dooreen vergadering van gevolmachtigden uit de Rynoevor-stalen in behaudeling genomen te worden. De Koning van Belgie reist tegenwoordig met zijn jacht langs de Engelsche kusteu. Van tijd tot tijd doet hij enkele plaatsen aan en wordt dan met de gewone sympa thie, die in Engeland voor het Belgische Koningshuis heerscht, ontvangen. Blijkbaar is dit den Koning lastig, hij wenschte als particulier een uitstapje te maken. Alle uit- noodigingen worden dan ook geregeld afgewezen en indien de Koning herkend wordt, trekt hij zich op zijn jacht terug. De Spaansche dagbladen maken mot veel lof melding van de afscheidsrede van den heer Salmeion, zeggende dat nooit eenig hoofd van bestuur met zoo veel waardigheid gevallen is. Allen hopen, dat hij zal terugkomen van het denkbeeld om zich van het staatstooneel terug te trekken. Voor den eerlijken man is het niet te hopenafgetreden omdat hij inziet dat met zijn sedert jaren beleden beginsel het doel niet te bereiken is, zou hij daarmede geen nut kuunen stichten in een andere staatsbetiekking, of hij zou ze moeten verzaken. Had hij dat kunnen doen, dan zou hij niet noodig gehad hebben af te treden. Met die weeke be grippen vqn algemeene menschenmin, ook jegens de grootste schurken, kan men niet regeeren. Daarmede kan men dwepen in zijn binnenkamer, maar op het staats tooneel behooren zulke lieden niet te huis. Men kan ach ting hebben voor hun persodh, maar in 's lands regeering zijn zij onbruikbaar, en daarom doen zij wel, eenmaal daar toevallig aangeland, terug te treden en hunne ongeschikt heid te erkennen. De heer Castelar, die thans aan het refer is, schijnt min der gemoedsbezwaren te hebben om een frontverandering te maken. Nog blijft hij wol de foederatieve ropuhliekaan- kleven, maar niettemin de eenheid op den voorgrond stel len. Het schijnt wel wat raadselachtig, lutusschen de neiging is duidelijk een terugkeer tot de vroegere meer gematigde begrippen eu daardoor keeren dan ook de meer gematigde mannon van vroeger terug, zooals Olozaga en Serrauo. Dit zal, zoo wij hopen, wat regeerki acht geven. BMEfVLAÜiQSCHE BERICHTEN. SCHIEDAM, 11 September 1873. Heden morgen, teii half elf ure, passeerde liet Koninklijk jacht, met Z. M. aan boord, op zijn reis naar de Driel, het Hoofd alhier. Op het dek verschijnende werd do Koning begroet door eenige bewoners van de Hoofdstraat, die Z. M. een telegram van hulde naar den Briel toezonden, ge- teekend door den oudsten havenloods P. van Vliet, waar op het volgende antwoord werd ontvangen Het is den Koning aangenaam geweest het vriendelijk telegram van de bewoners der Hoofdstraat te Schiedam te ontvangen. Adjud. van Dienst Dumonceau. Gisteren namidag omstreeks 0 ure arriveerde alhier het 1ste batailiou van hot 3e regiment infanterie, onder Ito mmando van den majoor C. E. de Villeneuve. Bedoeld bataillon, sterk '18 officieren en ongeveer 020 onder-officieren cn manschappen, des ochtends ten zes ure uit het kamp hij Milligen vertrokken cn bestemd naar Vlissingen en andere garnizoensplaatsen in Zeeland, was Schiedam aangewezen om aldaar tot heden te worden in gekwartierd. Hoewol de aanwezigheid in deze gemeente van zulk eeu betrekkelijk groot aantal militairen eeue meer dan gewone levendigheid en eonc zekere opgewektheid veroorzaakte; er gisteren bij huune aankomst veel menscheu op de been waren en dit evenzeer het geval was toen de manschappen heden morgen, te 6 ure, in vroolijke stemming aan boord gingen van de stoombooten »Telegraaph No. 1 en 2", liep een en ander toch in de beste orde af. Het volgende jaar zal het vijf eu twintig jaar geleden zijn, dat Willem III over ons land regeert. Er beslaan reeds verschillende plannen om dien dug te vieren, en het zal zeker ook ditmaal niet ontbreken aau gelogenheidsge- waarde. een verschrikkeUjkcn val. Een kreet van I schriften in proza en poëzie van meer of minder xvaai AIVEBTBNTIM: Prijs: van t tol 10 genono regels /'1.00; iedere regel meer /0.10 Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. De heer P. J. Andriessen heeft te recht ingezien, dat de noodzakelijke inleiding tot die gebeurtenis algemeen wel kom zou zijn, namelijk de geschiedenis van het Vorstenhuis, waaruit ouze Kouing is gesproten, en dat nu bijna drie eeuwen lang aau het hoofd stond van het Nederlandsche volk. Zijn geschiedenis van hetlluis van Oranje-Nassau vangt hij aan met de ouders van Willem den Zwijger, alzoo in de eerste helft der zestiende eeuw, en zal hij voortzetten tot den tegenwoordigen Koning. De vorm door hem gekozen is niet die der strenge historiereeds in de eerste aflevoring, welke thans in het licht is verschenen, treden de personen handelend en sprekend op, wat het onderhoudende van het boek zeer verhoogt. De schrijver heeft zich genoeg doen kennen door z'y'u vroegere geschriften op dit gebied, om aan den lezer de zekerheid te geven, dat hij nochtans geschiedenis en geen verdichting bekomt. Zijn Oranjo- Nassau zal een hoek wezen, waarop men vertrouwen kan, cu dit gevoegd bij de eigenschap, dat het zich aangenaam laat lezen, zal het zeker in den ruimen kring verspreiden, waarin het, door liet onderwerp, hetwelk het behandelt en de aanleiding die het deed verschynen, verdient gelezen te worden. De uitvoering is zeer netjes en de platen in kleurendruk oed geslaagd. Op den geïllustreerden omslag echter is een fout begaan, die niet zeldzaam is, het opschrift op de vlag staat in verkeerde richting. De uitgave geschiedt in 15 afteveringen van 35 cents, te zaraen 30 vel druks vormende, terwijl behalve de tien platen, aan de drie duizend eerste inteekenaren nog twee fraaie premieplaten zullen worden gezonden. Ook deze voorwaarden zyn wel geschikt om tot inteekening aan te sporen. 'Arnh. Ct.j Bij Kon. besluit van 9 September jl., no. 1, is bepaald dat do tegenwoordige vergadering van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 13 September a. s., des na middags ten 2 ure. Gisteren avond ten 5 ure kwam te Delfshaven een gedeelte van het 3de battaillon infanterie van het 3de regiment, bestaande uit 380 manschappen, 10 officieren eu een hoofd-officier ter inkwartiering; een talrijke menigte was op de heen. Heden morgen ten 5 ure vertrokken zij weder per stoomboot naar Middelburg en Vlissiugen. Voor de goede ontvangst aldaar genoten, betuigden zij, by hun vertrek, den dank, door een herhaald, leve de Delfshavensche inwoners. Ten gevolge van het aannemen der benoeming tot vice-president van den raad van Nederlandsch Indië door den heer O. van Rees, zal de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Rotterdam plaats hebben op Dinsdag 20 September 1873; een herstemming, zoo die noodig mocht zijn, op Dinsdag 14 October daaraanvolgende. Het Dagblad heeft aan het nieuw op te treden kabi net don oiscli gesteld, dat het de plaatsing van Thorbecke's standbeeld op het Binnenhof te 's Gravenhage zal beletten. De Nieuwe Alhnaanche Ct. eischt op haar beurt,' dat het de coalitiewet van den heer Jolles zal intrekken; de Stan daard, dat het officieel de vrijheid der herk in den staat erkenne. De nieuwe regeering, die er nog niet is, weet dus al vast waarmee zij zal kunnen beginnen, om zich hij de vrienden aangenaam te maken. Hulde doende aan de bekwaamheden van den heer van Lijnden, acht een onzer bladen hem, die in. 1866 in de Kamer lcwamals opvolger van Groen, vurig anti-revolutio nair en man van beginselen, maar die later zich bij de con servatieven voegde, uiterstongeschiktomeen ministerie te vormen, om leader te zyn. Daartoe moet men een party hebben. Maar welke is de partij van den heer van Lijnden? De conservat:cven? Zij hebben hun erkenden aanvoerder in den zeer bekwamen Heemskerk. De anti-revolutio nairen? Zij versmaden als leider hem, die met de conser vatieven gemeene zaak maakt. Is er dan misschien ook nog oen partij, dio half of liever gedeeltelijk conservatief, half of liever gedeeltelijk anti-revolutionair is? Bij de natie is die party onbekend; in de Tweede Kamer bestaat zij uit drie mannen, de lieeren van Lijnden, graaf van Zuylen en Saaymans Vader. Maar een driemanschap is geen party. Zoo de hoer van Lijnden, er in slaagt, een ministerie te vormen, zal hij, spoediger dan hij verwacht, geslagen wor den. Een Kamer-ontbinding zou hem slechts teleurstel ling bereiden. Dat gelijk men zegt verscheiden staatslieden, hij wie do heer van Lijnden heeft aangeklopt, zich niet genegen hebben betoond, in een ministerie op te treden, waarvan hij de aanvoerder zal zijn, verwondert ons niet. Aan een Heemskerk, aan een Messchei t van Vollenhovenaau een Fransen van de Putteaau een Gericke kan het gelukken een ministerie te formeerén zij zijn werkelijk hoofden of aanvoerders eeuer partij. Be weert men, dat het niet noodig is, dat hy ceue party vertegenwoordigt, maar dat het voldoende is, dat de drie richtingen der oppositie in zijn ministerie vertegenwoor digd zijn hoe zullen dezewij bidden'tul kun nen samengaan, zonder dat óf het shibboleth der,grond- lil fü Hl i' k\1 t M. COURANT. ABONNEMENT: L "Vil U^QQVUUlWVUj W*UI1 MU «v» vil V« V UMl BV»—V - O O '*f l it —i.-AV&S

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1