i, mtt Ao. 1873. Zaterdag 15 September. M 3215. :4 S' 8UITC9LAHDSSHE BERICHTEI). BINNENLANQSCHE BERICHTEN. 282m STAATSLOTERIJ. STEDELIJK NIEUWS. Kj li h 4 -<jf t COURANT. I r| ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door het gehecle Rijk2.50. (Brieven Franco.]) ADVEBTENTIEN: Prijs- van 1 tol 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer (010J Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prij«. Wat men aan de departementale raden onthouden heeft nemen de landbomvvereenigingen voor zich, name lijk het recht om over den algemeenen staatkundigen toe stand des lands te spreken. Men moge doen wal men wil, de openbare opinie is niet te smoren en zoekt elke gelegen heid om zich lucht te geven. De landbouwvereenigingen, waarop gewoonlijk de afgevaardigden uit het district ge- noodigd worden, bieden die vanzelve aan. Do sprekers worden echter niet altijd toegejuicht, zoo ging het den heer Buffet te Saint-Die. Eenigermate verwittigd en in be scherming genomen door den maire, zijn hem aan den disch onaangename bejegeningen gespaard, maar nu, wel wetende hoe de gezindheid daar was, heeft hij zich ook ont houden in zijn toast van politiek te reppen. Hij heeft zich tot algemeenheden bepaald. Minder gematigd heeft zich de jeugdige markies de Cas- tellane op een dergelijk feest te Salers in het departement Cautal aangesteld. Hij heeft zich eens dapper willen kwijten jegens zijne kiezers en een zeer monatchale geloofsbelij denis afgelegd, waarbij de heer Thiets en de republiek met smaad werden bejegend. Hij had echter den toon niet ge vat, want toen hij zich wilde nederzetten werd zijn toast beantwoord met den kreet van leve de republiek. Zijn ambtgenoot van het linker-centrum, de heer Bastide, hield daarentegen een lofrede op den heer Thiers en de republiek en werd luide toegejuicht. Te Aï, in het arrondissement van Reims, heeft de onder prefect een toast ingesteld ter eere van den President Mac Mahon, maar de maire en afgevaardigde Dauphinot hebben rondweg op de republiek gedronken. Van den heer Dau phinot, behoorende tot het linker-centrum, heeft dit wel eenige bevreemding gewekt, maar hij heeft dan ook ver klaard dat hij, na lang aarzelen, tot de overtuiging gekomen was, dat de republiek alleen in staat was om de stoffelijke en staatkundige hervorming van het land te voltooien en duurzaam te maken. Ook de heer Simon, oud-minister van den heer Thiers, heeft mede onder de levendigste toejuichingen een voor treffelijke redevoering uitgesproken, waarin hij de repu bliek bewierookte, maar tevens vermaande derepublikein- sche deugden te betrachten, zonder welke een republiek niet duurzaam kan zijn. Men ziet uit deze rnededeelingen dat op de leden van het linker-centrum voor de roijalisten volstrekt niet te reke nen valt, en dat de kiezers in die departementen ook niet voor de monarchie gestemd zijn. De Prov. Corresp. bevat, onder den titel van Frank- reich und Deutschland, een uitgebreid artikel, waarin zij de vroeger aan Frankrijk opgelegde en nu betaalde oorlogs schadevergoeding bespreekt en doet uitkomen, dat de door den president Thiers gedurende twee jaren met gunstig gevolg gehandhaafde politjek, Frankrijk in staat gesteld heeft, om zijn verplichtingen, tegen alle verwachting, zeer spoedig na te komen, en dat de Duitsclie regeering ook, uit achting voor die verstandige politiek, de voldoening van den schuldenlast van Frankrijk, zooveel mogelijk, heeft trachten te verlichten, door den tijd der betalingstermijnen te verkorten. Bewust artikel besluit met de volgende woor den: Frankrijk is nu weder geheel aan zichzelf overgelaten. Duitschland heeft, na het nakomen van alle geldelijke ver plichtingen door Frankrijk en na het ontruimen van Ver dun door zijn troepen, tot den grooten, naburigen Staat, Frankrijk, geen andere betrekkingen, dan het tot eiken anderen Staat heeft. "Wij zullen de ontwikkeling van don binnenlandschen toestand van Frankrijk rustig en onbe vreesd gadeslaan; hoe sterker en duurzamer de werkelijke waarborgen zijn, welke wij voor de'veiligheid van hetDuit- sche rijk door zijn tegenwoordige uitbreiding hebben ver kregen, des te oprechter zijn ook onze wcnschen, dat Frankrijk een nieuwe inwendige gedaante moge erlangen, welke tot een tijdperk van ware orde en vrijheid gelei den, en tevens den wereldvrede bevorderen en besten digen zal. S C HIE D A M, '12 September 1873. Bij den Burgemeester is het onderstaande telegram ont vangen Officieren le Bataljon 3e Regiment Infanterie brengen u en Schiedamsche burgerij dank voor do vriendelijke ont vangst hun bereid. Ontvang de verzekering onzer hoogachting en vriend schap. Wees zoo beleefd door uw stedelijk dagblad onstele- gram te publiceeren." Namens Officieren, RU1JSCH. Gisteren heeft de plechtige onthulling van het tnonu tnent te Briolle plaats gehad, in 't bijzijn van Z. M. den J i Alexander. Eenontzag- lijke menigte woonde dit feest bij, dat op allen con diepen indruk maakte, welke nog verhoogd werd door de feestrede, uitgesproken door den heer II. de Jager, secretaris der hoofdcommissie en predikant b'y de Ilerv. gemeente te Brielle. Z. M. cn do Koninklijke prinsen, die door de menigte herhaaldelijk met gejuich werden begroet, passeerden alhier gisteren avond omstreeks 9 ure het Hoofd, waar de muziek van de stedelijke schutterij zich deed hooren en een groote menigte zich verzameld had om hen te zien vooi bijgaan en te begroeten. De burgemeester van Brielle, de heer G. F. Lette, voor zitter van de hoofdcommissie, is door Z. M. tot ridder van den Nederlandschen Leeuw benoemd. De minister van Koloniën vestigt de aandacht van de onderwijzers hier te lande er op, dat nog altijd voor den dienst in Nederl.-Indie benoodigd zijn eenige onderwijzeis, die in het bezit zijn ecner akte van bekwaamheid als hoofd- of als hulponderwijzer en van een aanteekeniug voor een vreemde taal, bij voorkeur de Fransche. De voordeelcn en verplichtingen vei bonden aan een uitzending van hier en plaatsing als ouderwijzer 3e klasse inNederl -Indie zijn op genomen in de Nederlandsche St.-Ct. van 11 Sept. 1873. Aan het ministerie van BinnenlandscLe Zaken is herbesteed: het maken van een hoofdgebouw op het station enz. buiten de Delftsche poort te Rotterdam. Minste in schrijver was thans, even als bij de aanbestediug, toen de minste inschrijving f 717,000 bedroeg, de heer C. Bosman te Rotterdam, voor f711,000. De heer Wilkens verklaai t in het Lcidsckc Dagblad, dat hij zijii examen als onderwijzer niet met den heer Pahud heeft gedaan. Hij voegt er bij, dat deze, zoover hij zich her innert, ook geen betrekking bij het onderwijs heeft bekleed. Dit laatste strookt met het bericht vau den Standaard. Er ontbreekt nu slechts aan, dat ook de door ons be doelde sociëteits-bediende tegen het bericht opkomt, als louter steunende op een sociëleits-legende. In een ingezonden stuk van het N. v. d. D. wordt, met betrekking tot het ook door ons aan de Leidsehe Gt. ontleende bericht over Milton en Vondel de opmerking ge maakt, dat, toen Milton op 20-jarigen leeftijd als student verkeerde, dit niet in de dagen van Vondels grootsten bloei tijd en »van Vondels Lucifer" geweest kan zijn. Milton toch werd geboren in 1608, terwijl de Lucifer eerst in 1654 verscheen. Dat Milton tijdens het schrij ven van zijn Para dise Lost16581665Vondels Lucifer gekendheeft, wordt overigens door den inzender waarschijnlijk geacht, vooral nadat Disraëli in de Amenities of Litterrature heeft aangetoond dat Milton Nederduilsch verstond. In de jongst gehouden zitting der Koninklijke A.ca- demie van Wetenschappen, afdeeling letterkunde, bracht de heer Beets, ook namens de heei en Moll en Joncltbloet, verslag uit nopens de vraag van liet al of niet wenschelijke eener uitgave der Gedichten van Constanten Huygeus. Volgens den verslaggever, zijn de ontdekte handschriften zoo belangrijk, dat een nieuwe uitgave der Gedichten niet alleen gerechtvaardigd, maar tevens zeer aanbevelenswaar dig is. Huygens is, om zijn aanraking met zooveel men- schen van rang cu stand, een merkwaardig persoon in de geschiedenis, en deze tot dusver onbekende vruchten van zijn geest doen zoowel een dieperen blik worpen in het ge moedsleven des dichters, als in dat zijner tijclgenooten. De tweede vraag evenwel, of de academie zich met de uitgave moet belasten, meent de verslaggever in ontkennenden zin te mogen beantwoorden. Immers, het oogenblik schijnt ge komen, dat het werk een gul onthaal zal vinden. Grondiger waardccring van. kunst cn poëzie kenmerkt onzen tijd, zoo dat met vocht mag worden verondersteld, dat menig voor naam uitgever nanr de eer zal dingen om de uitgave te be zorgen. Deze overweging heeft tot liet vooistel geleid: dat de academie de handschriften ter beschikking stelle van hem, die opgewektheid gevoelt om die laak te aanvaarden en gerekend kan worden daartoe bevoegd te zijn. Dienover eenkomstig is besloten. Men meldt uit HoogeveenIn twee gezinnen, die zich vergast hadden aan het eten van blei, openbaarden zich terstond na het gebruik van dien visch ernstige verschijn selen, die aan vergiftiging deden denken. Naar men ver zekert, is een der huismoeders reeds bezweken. Bij onder zoek van een der visschen, die overgebleven waren, vond men in de maag een kokkelboontje. Het bleek dus, dat deze visschen (die van buiten waren ingevoerd) doormiddel van dit gevaarlij k vergif waren gevangen. Te Rhetlen heeft Woensdag ochtend een geweldige windhoos geheerscht. De IJsel trad buiten hare oevers. Een boot, waarin drie kinderen speelden, sloeg om, met het treurig gevolg dat de kinderen verdronken. De post bode moest zich aan de struiken vastklemmen om niet in de rivier geworpen te worden. Verscheiden huizen zijn van dakpannen beroofd. Ofschoon voor enkele dagen het Handelsblad meldde, dat thans binnen kort de reorganisatie van den geneesk. dienst kon te gemoet gezien worden, zoo vernemen wij dat,-hoe noodig ook deze zijn zoude, vooralsnog door het aftreden van het ministerie, wederom de kans op lots- A \t, .ufZ verhoring der officieren van gezondheid is verdwenen, niet tegenstaande zij algemeen wordt gewenscht en misschien voor de 10e maal pogingen daas toe werden in het werk gesteld. Dat ouzeberichtgover onjuist en die van het Handelsblad daarentegen juist is ingelicht, wensclien wij den genees kundigen dienst van harte toe, maar wij vreezen er voor. Utr. Dagbl.) Het einde van het verslag der Vlissingsche feesten door het Dagblad bevat hot volgende: Een hoogst onaangenaam incident wordt mij zooeven medegedeeld. Op liet conceit van heden avond waren onder het zeer gedistingueerd en deftig publiek ook pick pockets binnengeslopen. Met leedwezen verneem ik, dat den baron van Lijnden, den commissaris des Konings, zijn gouden snuifdoos is gerold: een te betreurenswaardiger feit, omdat de doos een souvenir was aan hem vereerd. Een ander heer is op dezelfde ongelukkige wijs zijn horloge kwijt geraakt. Frederik Wilhelm I, Koning van Pruisen zond den 18den December 1714 aan al de geestelijke super-inten- denten in zyu rijk het volgende schrijven ^Aangezien ons door eigen ervaring gebleken is, dat op onderscheidene plaatsen, zoo bij de Hervormden ah bij de Lutherschen, de preeken tot een onmatige lengte worden uitgerekt, en dat de predikanten ze allen zoo lang maken door noodclooze en vervelende herhalingen, ten einde veel en lang te spreken aAangezien wij perken verlangen te stellen aan die ein- delooze en vermoeiende predikanten, die meer geschikt zijn om het godsdienstig gevoel te verzwakken, en alzoo niets goeds kunnen uitwerken; sZoobevelen wij u hiermede, aan al de predikanten onder uw ressort en aan al de candidaten in de theologie, die hen nu en dan vervangen, te doen weten, dat zij voortaan hunne preeken in dier voege hebben te bekorten, dat deze, buiten het gezang en het gebed, in geen geval langer dan een uur duren. sAlle predikanten en candidaten, die strijdig met het tegenwoordige bevel mochten handelen, zullen zonder ver schooning twee thaler betalen aan de kerk, waarin zij ge preekt hebben." Aardig is't, met 'toog hierop, te letten op'ttelkens terugkceren van zulke verschijnselen. De Kerkelijke Courant nl. heeft thans een artikel onder 'topschrift: eene verandering in onze godsdienstige samenkomsten wensohelijk?" en, aangevende welke veran deringen ten goede van het kerkgaan zouden kunnen leiden, noemt zij ook godsdienstoefeningen van hoogstens een uur, gewijd aan een hartelijk gebed, een opwekkend gezang en een kort, ernstig woord. De totaal-onverschilligen, de vijanden der kerk zegt de schrijver wint men in geen geval. Wellicht als men een goede sigaar en een frisch glas Beiersch bier te hunner beschikking stelt In de Haarlemsche Courant komt o. a. deze annonce voor: »Een omwenteling in de scheepvaart." Ter alge- meene kennis wordt gebiacht, dat de stoom voortaan ver vangen zal worden door een beweegmiddel, dat den stoom overtreffen zal. Heeren reeders wordt dientengevolge be richt, dat hunne koopvaardijschepen, met betrekkelijk weinig onkosten, ingericht kunnen worden, dat zij den dienst als stoomschepen verrichten kunnen, zonder gevaar en zonder onkosten. Mededeeling kan men er, tegen over een te komen voorwaarden, van bekomen bij den heer Couzy te Hasselt (Ovorijsel.) NB. Geen stoomketels kunnen er door springen. Geen gevaar van brand is er vau te verwachten. Geen vreemde havens behoeven er om gebrek aan steenkolen, voor aange daan te worden, en kan er mitsdien geen oponthoud in de reis door plaats hebben. Geen onkosten van steenkolen heeft men. Geen plaatsruimte neemt het weg voor de steen kolen en men kan er oneindig spoediger de plaats zijner bestemming door bereiken. Prijzen en premien van f 100 en daarboven. Ve Kl. 7e Trekk, tl September. Nos. 8148, 10682, 17440 cn 17530 ieder f 1000. Nos. 3878, 11868 en 10737 ieder f400.— Nos. 3303 cn 4772 ieder r 200. No. 3233, 6428, 7162, 11880, 11978, 1G575, 18409 en 18817 ieder f 100. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 10 September. Johannes Maria, zoon van P. II. Snijders .en 0. G. de Graaf, Nieuwe Saven.'11. Adrinnus Martinus, zoon vau F. J. G. Richters en II. E. Tromp, Noordvest. Margarelha Helena, dochter van P. de "Wolf enC. Kolmeijer, (vroeger) Mathenesse. Overleden; 11 September. Delïana Verhoeckx, oud 11' weken, Hoofdstraat, sl .-1 i

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1