TumJiiit iaplüb, niipzorteri BWais. Oppi ra TerMpnps der Nationale Ilitle. fJr öonderdag 18 September. 1873. M 3218. K ennisgeving. BÜITEMLANDS^~BËRICHTËia. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. ,fï - - - =v .*f- ABOHHEHEUTs Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door het gehecle (Brieven Franco»]) ABVBSÏIllIIIElti Prijs: van 1 tot 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer /"0.10) Voor den werkenden stand en voor weldadigheidde helft van den prijs. De BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM, Gezien de Circulaire van den Heer Commissaris des Koniags in deze Provincie van den 8 September jl., A no. 2868 1 (2de Afd.) Prov. Blad no. 94, Roept bij deze op: HENDRIK VRIJENHOEK, FREDRIK MEERHOF, HENDRIK HOUTMAN, en AART STOUT, Milicien-Verlofgangers van de Ligting van '1873, om zich op den 2 October aanstaande, des middags vóór vier urete doen bevinden bij bet 1ste Regiment Hussaren, in garnizoen te Leiden, ten einde in wer kelijke dienst te worden gesteld; onder gehoudenheid om vóór hun vertrek hunne verlofpassen op de Secre tarie dezer Gemeente te doen afteekenen. En opdat deswege geene onwetendheid zoude kun nen worden voorgewend, is hiervan afkondiging ge schied waar het behoort, den 17 September 1873. Be Burgemeester van Schiedam, P. J. VAN DI.TK VAN MATENESSE. Het blijft in Frankrijk nog altijd de oude geschiede nis. Zullen do royalistische leiders er in slagen om den troon in Ft ankrijk te herstellen, ja dan neen? Voor cenigen tijd achtten zij zich zoo zeker van hun zaak, dat niet alleen een prachtig geflourdeliscerd vaandel was besteld, maar dat zij zelfs reeds hadden gemeend den dag te kunnen vast stellen, waatop Hendrik V zijn intrede zou doen in zijn goede stad Parijs. Dit zou den 6 Jauuari (Drie Koningen) zijn. De kansen zijn echter niet weinig veranderd en het denkbeeld eener verlenging van het gezag van Mac Malton wint integendeel steeds meer grond. De graaf van Cham- bord rekent zelf zoo weinig op een slagen der pogingen die ten zijnen gunste in het werk zijn gesteld, dat hij weder voor den tijd van zes jaren het jagtrecht in de gemeentelijke bosschen bij Weenen zou hebben gepacht. Inmiddels ver zekert men ook, dat er weder stappen worden gedaan om een bepaalde verklaring van hem te verkrijger en dat hij deze zal geven zoodra de Duitsche troepen ons grondgebied geheel zullen hebben ontruimd. Men zou alzoo niet lang behoeven te wachten. Wat hiervan zij, de republikeinen vertrouwen het werk niet en verdenken do fusionisten van op het laatste oogenblik nog wel eens met een plan voor den dag te kunnen komen, bestemd om hunne overwinning te verhaasten. Het Journal Official bevat hot bericht, dat Zondag de ontruiming van Verdun door de Duitsche troepen heeft plaats gehad. Twee bataljons van het 94e linieregement hebben hun intocht in de stad gedaan en zijn door de bevol king op de hartelijkste wijze ontvangen. De Cour. de la Bochclle deelt het volgende ontzet tende voorval mede: De Marie Aimée, een vaartuig onder kapitein lo Goaster, keerde terug van de kabeljauwvangst bij IJsland. De bemanning bestond uit 19 personen. In den nacht van 8 Aug. werd een der mannen, Groajou ge naamd, plotseling aangetast door een aanval van razernij. Deze, buitengewoon sterk, was gewoonlijk zeer stil en som ber en daarbij zeer twistziek. In zijn hut bevond zich een matroos, wiens arm cenige dagen te voren gebroken was. Groajou werpt zich op den ongelukkige, die niet in staat is zich te verdedigen, kerft hem letterlijk met messteken on geeft hem in zijn woede ontelbare beten. Op het ge schreeuw van den matroos snelt de kapitein toe. Terstond werpt Groajou zich ook op hem en brengt hem met het mes een stoot in het aangezicht toe, die hem het kakebeen verbrijzelt. Twee schepelingen snelden hem te hulp, maar in de volslagen duisternis, die er heerschte, kunnen ook zij de aanvallen van den woedende niet ontwijken en worden mede op verschrikkelijke wijze gewond. Aan den kapitein en de beide matrozen gelukt het eindelijk bebloed en ver minkt het dek weder te bereiken, den ongelukkige over latende aan de razernij van Groajou; maar den geheeleu nacht waakte de bemanning. Nu deed hij pogingen om brand te stichten en om deze nieuwe ramp te voorkomen, moest men een groote massa water in de kajuit storten. Ten laatste moest de kapitein een einde maken aan dit drama. Door het wegbreken van ecu plank kreeg hij ge legenheid een revolver op den ongclukkigen te lossen. -Groajou werd doodelijk aan het hoofd getroffen. Zijn Slachtoffer werd deerlijk verminkt op het dek gebracht, hij ademde nog. Het l'jk van Groajou werd den volgenden morgen over boo. geworpen. De Marie, Aimée wierp Saint Martin (lie de vJhi-A-ii'Jii' Ré). De drie matrozen wier wouden zeer ernstig zijn, werden naar het hospitaal vervoerd en do kapitein beeft zich bij do rechtbank verantwoord. Omtrent het te Constauz gehouden congres dor oud- Katholicken vet neemt men nog ecnigo zeer belangrijke mededeelingen, door professor SeltuUo gedaan, omtient bet aar.tal gemeenlen dier kerk, dat zich reeds iu Duilsch- land gevormd heeft. Zoo beslaan er in Pruisen reeds 22 gemeenten met 14,000 aanhangers; in Beieren 33 ge meenten met ruim 13,000 zielen, en in Baden 27 gemeenten met 9000 loden, liet aantal der oud-Katholieken, in ge meenten vereenigd, gaat in geheel Duilschland reeds het cijfer van 50,000 te boven, terwijl vele priesters lid zijn en liet aantal met den dag toeneemt. De lieer Sclmlte deed opmerken, dat de oud-Katholieke beweging in nog geen drie jaren tijds veel aanzienlijker vorderingen beeft ge maakt dan weleer de hervorming in de zestiende eeuw in een gelijk tijdsveiloop. De nu ingekomen berichten uit de gezamenlijke pro vinciën van Pruisen, betreffende hot resultaat van den oogst van dit jaar, komen daarop neder, dat beide kwaliteit en kwantiteit skchts van middelmatigen aard zullen zijn. Te Weenen is den 11 dezer in het krankzinnigen gesticht aan de cholera overleden Julie Ebergenyi, de jeugdige en schoone vromi, wier rechtszaak in 1868 iu geheel Europa zooveel opzien baarde. Zooals men zich misschien nog -zal herinneren, werd zij door de rechtbank vau gezworenen aan het vergiftigen van Mathilda Rueir, gescheiden echtgenooL an graaf Chorinsky, schuldig ver klaard en dientengevolge tot 20 jaren zware kerkerstt af veroordeeld. De commissie uit den Zwitserschen Nationalen Raad, belast met het voorloopig onderzoek van het ontwerp tot herziening der constitutie, heeft, behalve de reeds ver melde punten op het gebied van ceredieust, ook bet vol gende att. in haar ontwerp opgenomen: »De Jezuïetenorde en de daarmede geaffilieerde orden mogen in Zwitserland niet toegelaten worden, en aan hare leden is de werkzaam heid in kerk en school verboden. liet verbod kan tot andere orden uitgestrekt worden. De stichting van nieuwe kloosters is \crbodou, gelijk mede het herstel van opge heven kloosters en orden. De Boudsoverhoid en de kanton nale overheden hebben vrijen toegang tot de kloosteis en huizen der geestelijke orden. De bestaande kloosters en orden mogen geen adspirauten of nieuwe leden aannemen." Aangaande de door generaal Santa-Pau aan don Car los toegebrachte nederlaag zijn nog geen nadere bijzonder heden bekend. Tegelijk met liet bericht liep daarvan liet ge rucht, dat Carthagena zich had overgegeven, doch dit sehijut van grond ontbloot te zijn. Contreras, de hoofd aanvoerder vau den opstand aldaar, heeft den Engelschen admiraal doen aanzeggen, dat hij de neutraliteit der baai van Escombreras, waaraan Carthagena gelegen is, niet meer zou eerbiedigen. De admit aal heeft daarop geant woord, dat hij, overeenkomstig zijn instructidn, een alge- meenc neutraliteit zou ia acht nemen nopens de gebeur tenissen iu Spanje, zoolang de Britsche belangen werden geëerbiedigd, maar dat zijn plicht hem noodzaakte de be langen op alle punten der kust te beschermen. Het Eugelsche eskader,- voor zooveel dit ziel) nog te Almeria bevond, is thans van daar naar Escombreras op weg. Vrijdag is op zijn villa te St. Estelle overleden, de hertog van Rianzarcs, gemaal van de ex-Koningin Chris tina vau Spanje. Zooals bekend is, kwam de Koningin met hem in kennis tijdens bare regeering, terwijl bij sergeant was bij de koninklijke garde. Christina huwde hem nadat zij hem tot hertog engiande van Spanje van den'lslon tang verheven had. Rianzarcs, wiens eenige verdienste in zijn natuurlijke figuur bestond, kreeg tijdens zijn huwelijk met de Koningin vetscheidene dochters, waarvan een in het huwelijk trad met prins C/.artoryski, die thans met de dochter van den hertog van Nemours gehuwd is, daar zijn eerste vrouw spoedig stierf. Hij liet geen beduidend ver mogen na, daar hij alles wat hij van de Koningin gekregen had in onvoorzichtige speculaties verloor. Alle leden van de Spaansche Bourbons-familie, waaronder ook Koningin Isabella met haar zoon Don Alfonso, hebben zich naaf St. Estelle begeven om de begrafenisplechtigheid bij te wonen. S C HIE D A M, '17 September 1873. Bij Zr. Ms. besluit van 10 Sept. No. 21, is benoemd tot plaatsvervangend kantonrechter te Delft, de lieer mr. P. Post Uiterweer, notaris aldaar. De Minister vau Financiën vestigt de aandacht der belanghebbenden op de gelegenheid tot verzending der concspondeutie naar Nederlaudsch Indië, door middel van het stoomschip Koning der Nederlanden, van de maat schappij ïNederland", waarvan het vertrek uit het Nieuwediep op den 27 September aanstaande is bepaald. De daarmede te verzonden brieven enz. belmoren uiterlijk in den namiddag van den 26 September aan het Nieuwediep aangekomen te zijn. Jl. Zaterdag word de zesde provinciale vergadering van onderwijzers en voorstanders vau 't onderwijs in Zuidholland, te Rotterdam, gehouden. Zij werd door ruim 150 onderwijzers en onderwijzeressen bijgewoond, waar onder de schoolopzieners dr. Mensing en mr. de Cocq van Rotterdam, dr. Vaillant van Schiedam, en de oud schoolopziener mr. van Geuns enz. Na opening der vergadering door den voorzitter, den lieer P. Molenbroek, met een liai lelijk welkomstwoord, waarbij hij tevens een beschrijving gaf waartoe deze ver gadering strekte, ging men over tot de behandeling der punten, waarvan er vier in discussie kwamen. De vier punten behelzen kot telijk: 1. liet lager onderwijs kan, zelfs onder het beste opzicht, met de beste leermiddelen en de allerbeste leerkrachten, nooit voltijpe vruchten afwerpen, zoolang de opvoeding gedurende de eerste zeven lovensjaren óf geheel óf grooten- deels aan het toeval of aan onbekwame handen wordt over gelaten. 2. Er wordt geeiseht, dat de lagore school aan al haar leerlingen zal geven, die mate van kennis en oulwikkeling, welke tegenwoordig ieder lid der maatschappij behoeft. 3. In sommige gemeenten is het besluit genomen geen kwoekelingen op de openbare scholen aan te stellen met opgave van de nadeelen daaruit voortvloeiende en de middelen om die te voorkomen. 4. liet is in het belang van het onderwijszoo in iedere gemeente jaarlijks minstons één votgaderiug wordt gehou- dea van gemeentebestuur, schooltoezicht en onderwijzers, onder voorzitterschap van den districts-sclioolopziener, ten eiude de belangen vau het onderwijs te bespreken. De debatten, te uitvoerig om door ons terug gegeven ta worden, loverden veel belangrijks op en werden op aange nomen toon gevoei d. Als plaats voor de volgende samenkomst werd, met bijna algemeeuc stemmen, Schiedam bestemd. Tot leden der regeliugs-commissie voor die samenkomst werden benoemd de heet en A. II. E. Tijl, J. Wijma, P. Sanders, J. C. Sander, K. Simmermaus cu P. van Vlaardtugen. De heer Sander gaf daarop de vet zekering dat Schiedam ook dan weder al het mogelijke zou aauwenden om het den leden zoo aan genaam mogelijk te maken. Voor liet sluilen van de vergadering werd nog door den heer Sander een verzoek gedaan, om eenige bijdragen ter ondersteuning eener onderwijzersweduwe met vier kin deren, die thans iu zeer behoeftige omstandigheden ver keert, welk verzoek door den voorzitter ten zeerste werd ondersteund. De meeste loden vereenigden zich daarna aan den fcestdisch. Gisteren werd tc Rotterdam een eerste vergadering van de Provinciale Yeieenigiug vau Burgemeesters ea Secretarissen iu Zuidholtaud gehouden. Nadat de Burge meester van Rotterdam, de heer Joost van Vollenhoven, daartoe uitgenoodigd, als voorzitter van het voorloopig comiLé, in een uitvoerige rede het doel der Vereeniginghad uiteengezet, werd het eglemenl daarvoor vastgesteld, en kwamen de punten van behandeling aan de orde, en wel: '1. de kwestie van bet hulppersoneel aau de openbare lagere school, omtrent welke zaak de vergadering tot geen besluit kwam. 2. Het Armwezeu, in verband met de circulaire van IIIL Ged. Staten in dit gewest vau den 9 April 1872, no. 27. Uit de mededeelingen blijkt, 'dat zij gunstig ge werkt heeft, en het mogelijk geacht werd, overeenkomstig den geest van do wet en den zin van de bedoelde circulaire, den last van de armenzorg tc leggen op de kerkelijke en bijzondere instellingen van liefdadigheid. 3. Toepassing van do wet op-de besmettelijke ziekten. De meening scheen algemeen gedeeld te worden, dat de Burgemeesters niet slechts ten aanzien vau de cholera, maar ook bij het uitbreken der pokken, roodvonk, typhus enz.zelfstandig moeten optreden, zonder te wachten op de officieele tus- schenkomst van de géneeskuudige inspecteurs. Meu verneemt uit Sclieveningen, dat aidaar uit zee is aangespoeld een balk, die vele jaren, sommige deskundigen beweren wel een 25tal, op een of ander rif moet hebben vastgezeten, en daarvan nu vermoedelijk door een der jong ste stormen is losgeraakt en weggeslagen. Men maakt die langdurige vasthechting daaruit op, dat de balk geheel be zet is met een soort van wormen, waarvan de koppen door schelpen zijn gedekt, welke schelpen zijn van lichtblauwe kleur, met gele randen en den vorm hebben van mossel schelpen. Uit de schelpen, of liever uit de daarin bevestigde koppen, komt een soort van klauwen iu den vorm van een veer, als die der krab, bij lussclienpoozcn te voorschijn. Niemand kau zich heriuneren die soort vau wormen, die de dikte liebbeu vaneen mansviugcr cu doorschijnend was- klcnrig zijn, ooit te hebben gezien; men houdt ze voor een soort van paal- of houtwormen, die schepen doorknagen, waarvan men iu reisbeschrijvingen menig voorbeeld leest. Door Burgemeester cu Wethouders van Leiden is op de begroting der gemeente f 2000 uitgetrokken voor openbare vermakelijkheden, bij de feestviering van de 25 jai ige regeering van Z. AI. den IConiug eu van het derde eeuwfeest van Leidens belegeringsontzet, .waarmede he(, - t t >4 -

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1