VersciijEt iapljjb, litpzoiM Dinsiats. fa. 1873. Donderdag £5 September. M 3223. '11 8U1TEMUNDS3ME BEB1GHTEÜ. i# ■if 'H J, Abonnementsprijs, per Drie Maindon1.85. -Franco per Post, door hot gcheclc P.ijk2.50. Indien men de bladen leest, dan zou de graaf Man Chambord aan een weethaan gelijk, zijn. Wel concession, geen concessiën, al naar gelang men de Soir of wel de France in handen neemt, lieden is het vveeriets dergelijks. Zoo heeft men algemeen den kroonpretendent vanFrohs- dorff het voornemen toegedicht om, eenmaal op den troon zijnde, voor den Paus in de bres te springen tegenover Italië. Neen, wordt thans weder verzekerd, dit is niet zoo, en de graaf van Chambord heeft in de vorige week aan een afgevaardigde van liet rech ter-centrum, die hem over dat voornemen, om Italië den oorlog aan te doen, ondervroeg, geantwoord: nHet is een dwaasheid die men my toe schrijft; ik weet dat Fiankrijk niet in staat is den oorlog te verklaren; het moet zich ingetogen houden en zich constitueeren. Overigens, laat von Bismarck maar begaan, hijzelf zal zijn werk wel afbreken." De eenige gevolgtrekking die men uit al die tegen- stiijdige berichten maken kan, is dan ook dat al de aan hangers van den gi aaf niets stelligs weten, zoodat het niet te venvondei en is dat zij alle moeite doen, om van hem thans voor goed te weten te komen waaraan zij zich te houden hebben. Terwijl de monavchaalgezinden zoo nog steeds heen en weer worden geslingerd en diegenen hunner, die zich bij de aanstaande verkiezingen candidaat willen stellen, in hunne manifesten niet eens er voor durven uitkomen dat zij, bij een eventueele benoeming tot lid der Nationale Vergadering, voor Hendrik V zullen stemmen, gaan de republikeinschgezinden voort met rondweg hunne ge voelens te belijden. Drie afgevaardigden namelijk van het departement Puy-do-Dóme, de heeren Bardoux, Roux en Salneuve, hebben weder een zeer gematigd manifest in de wereld gezonden, en zich daarin ten sterkste gekaut tegen alle pogingen om de monarchie in Frankrijk uit te roepen. Ook van den heer Antonin Lefebvre-Pontalis, wiens re- publikeinsche gevoelens voor niet zeer vast doorgingen, is dezer dagen een dergelijk stuk verschenen. Voor de correctioneele rechtbank te Dreux zullen eerstdaags twee zonderlinge processen gevoerd worden. Een liefhebber van jagen ging onlangs met het geweer onder den arm in een zijner bosschen wandelen. In de verte bespeurde hij een man, die met een haas in de hand het hazenpad koos. Onze liefhebber maakte een kleinen om weg, en liep den vluchteling op het grondgebied van zijn buurman tegen het lijf. Tot zijn groote veibazing herkende hij in den hazenminnaar zijn eigen jachtopziener, en besloot, na een korte woordenwisseling, tegen hem proces-verbaal te laten opmaken. Deze nam hetzelfde besluit ten opzichte vau zijn heer, die zich nu bevond op het jachtgebied van een ander, in wiens dienst hij; opzichter, insgelijks stond. ,De haas is als corpus delicti gedeponeerd bij de bevoegde autoriteit, en zal zoodoende kostelyk geschikt zijn voor hazenpeper, waarbij de rechtbank, om deze netelige kwes tie door te hakken, misschien beiden, beschuldiger en be schuldigde, zal veroordeelen om met hun tweeën de hazen peper naar hun Ministerie van Binnenlandsche Zaken te doen verhuizen. Alexander Dumas heeft oen voorrede geschreven by eenFransche vertaling van Goethes Faust.'Hij stelt daarin den genialen dichter zeer laag. Wat intusschen aan zijn oordeel eenige afbreuk doet is zijn bekentenis, dat hij eigen lijk geen Duitsch kent. nik. erken", zegt hij zeer naïef, »dat ik slechts geringe aanspraak heb om mij tot rechter op te werpen over den stijl en vorm van Faust in het oorspronkelijke. Ik weet juist genoeg van het Duitsch om naar den weg te vragen, een spoortrein-biljet te nemen en mijn diné te bestellen." Do treffende geschiedenis van de schipbreukelingen der Amerikaausche stoomboot Folaris, die, op een ijsschots afgedreven, eerst na een maandenlangen zuidwaartschen zwerftocht uit hun benarden toestand bevrijd werden, moet onzen lezers nog vcrsch in 'tgeheugen liggen. Water van de Folaris en van de op haar achtergebleven bemnn- ning geworden was, bleef tot dusver een raadsel. Verblij dend is 't daarom to vernemen, dat geheel die bemanning, op drie na, door den Schotschen wal vischvaarder Arctic op genomen en verleden, week te Dundee aangebracht is. De Folaris zoo als thans bleek kon aan de afgedrevenen geen hulp verleenen, daar zij door de knellende ijsbergen geheel verbrijzeld was, en spoedig door al 't volk moest ver laten worden. Gelukkig, buiten de redding van de wakkere bemanning, dat al de wetenschappelijke aanteekeningen, betreffende deze allerbelangrijksteNoordpool-expeditioge- houden, door de goede zorg van een Duitsch geleerde, dr. Bessels, mede bewaard zijn gebleven. Wanneer de beurs in het spel is, zooals op dit oogen- blikmaar al te zeer in Amerika het geval is, treedt de poli tiek gewoonlijk een oogenblik op den achtergrond. Toch zal doreisvanKoniug "Victor Emanuel naar Berlijn niet ontgaan aan de aandacht van wie gewoon is de gebeurtenisseh van den dag te volgen. Be Koning is Zondag avond ten half tien uit jJVeenen .vertrokken/ waar de Keizer met eenige leden (Brieven Franco.) van zijn familie eu verschillende hooggeplaatste ambte naren hem uitgeleide deed oucler de toejuichingen van het talrijke publiek. Onder weg heeft het reisgezelschap zich niet opgehouden; de koninklijke trein stoomde Maandag namiddag, ten half vier ure, het Górlitzer station te Berlijn binnen. De Keizer, de Kroonprins, verscheiden leden vau hetkeizerlijkhuis. de generaal- veldmaarschalk vonWi angel en von Manteuffel, graaf Moltke en vei scheiden hoofd officieren stonden daar gereed om hun opwachting te maken, maar uit de telegrammen blijkt niet dat von Bis- maick tegenwoordig was; wat meer zegt, het blijkt uiat dat de rijkskanselier van "Varzin is overgekomen, of plan heeft dit in deze week te doen. De beide souvercinen heb ben elkander hartelijk begroet; de Koning heeft langs het front der eerewacht de wachtkamer bereikt en is vandaar met zijn gastheer naar het koninklijke slot gereden. De Kroonprinses neemt, bij afwezigheid der Keizerin, de hon neurs waar. Het diné en een bezoek aan de opera waren de eenige nornmers van het programma voor Maandag. Dinsdag be/.oek aan het paleis van den Kroonprinsgala- diné in de Witte Zaal, opera-voorstel ling, en zoo gaat het voort do gansche week dooi'. Er zal een parade worden ge houden te Potsdam waar tevens voorde variatie een ballet wordt vertoond; één dag is bestemd voor een groote jachtpartij te Hubertusstock eu één voor gioote militaiie exercitien bij Moabit. Ook de Italiannsche gezant, graaf Launay, geeft een feest ter ecre van zijn souveiein; het zal dus i echt genoegelijk zijn, maar waar en wanneer er over de staatsaaogelegeuheden zal worden gesproken, blijkt natuurlijk niet uit het programma. De moeilijkheden tot vereffening van het vooreenigen tijd plaats gehad hebbende faillissement van den heer Johann Iloff zijn uit den weggeruimd. Er zal een com manditaire vennootschap tusschen den heer Hoffeuzijn crediteuren worden opgericht, in wier bezit het geheele vermogen met de zaak van den heer Iloff overgaat. Het aandeelenkapitaal is, behalve circa 300,000 thaler hypo thecaire schuld, op 1,200,000"thaler begroot; daaraau nemen de crediteuren vooi 800,000 thaler en de heer Hoff voor 400,000 thaler deel. De eersten zullen-een door amortisatie verzekerd prioriteitsrecht verkrijgen. De leiding der maatschappij wordt aan eenige deelhebbers op- gediagen. Voorshands heeft men geen plan de te creeereu aandeelen aan de markt te brengen. Den 16 September, ten 6 ure 30 min.'s morgens, kwam te Gi vet een locomotief van den Gerand central Feitje gansch alleen, zonder machinist of stoker, aan. Zekere bediende van het station te Givet gelukte het op den ten der te springen en den trein bij te schroeven, nog voor de locomotief den trein bereikte, welke juist naar Charleville zou vertrekken. Op deze wijze werd er een ongeval ver hinderd, dat de noodlottigste gevolgen had kunnen hebben. De locomotief kwam rechtstreeks van Doische, waai de machinist ze voor een oogenblik had verlaten en aan den stoker toevertrouwddoch deze had, verschrikt door het breken eeuer buis, welke stoom en kokend water uitgaf, zijn post verlaten. De locomotief was alleen de holling tusschen Doische en Givet afgereden. Gelukkig was onder weg echter het vuur uitgedoofd en de stoom ontsnapt, waardoor het dan ook gelukte de locomotief te achterhalen en haar in tijds te doen stilhouden. De Poolsche adel vestigt op de hardnekkigheid, waarmede de aartsbisschop van Posen de regeering beT strijdt, groote hoop voor de Poolsche nationale zaak. Haar hoofdorgaan, het maandblad, Fizedlatl polslci schrijft het volgende: »De macht van den aartsbisschop Lodochowski groeit aanmerkelijk en neemt historische vormen aan, met rust eu waardigheid biedt hij den storm het hoofd eu ter wijl hij den plicht van den priester vervult dient hij tegelijk de nationale zaak en de wensch van alle eerlijke lieden en edele harten, de wcnschen van het gedrukte, docli zich thans weder verheffende leger begeleiden hem. Laat ons daarom een krachtig aandeel in den strijd nemen, stand vastig strijden en het hoofd onzer kerk ten voorbeeld nemen, het hoofd onzer Poolsche kerk, dat ons een bewijs van moed en dappeiheid geeft," De kerkelijke geschillen nemen zooals men ziet, langzamerhand een politiek ka rakter aan. De ullramoutaansche dagbladen van den Jura en van geheel Zwitserland zijn hoogst verbolgen, over het vonnis vau het hof van appèl eu cassatie, waarbij de C9 weer spannige pastoors in den Jura afgezet zijn. Het te Pruntrut verschijnende blad Fays plaatst daarover een in rouwranden gevat hoofdartikel, zoo hevig, dat een ge rechtelijke vervolging van het blad niet kan uitblijven. Meer nog dan tegen de afzetting zelve ij vei t het tegen het tweede gedeelte van het vonnis, waarbij de afgezette pastoors onbekwaam worden verklaard om als plaats vervanger van een anderen pastoor benoemd te woruen zoolang zij niet hunne onderteekening van het protest tegen de afzetting van den bisschop Lachat horroepen hebben. Daardoor, meent het blad maakt de overheid zich feitelijk schuldigaan verleiding tot schending van gezworen eeden. En zyn vrees in dat opzicht zou wel kunnen blijken Van sommige der afgezette ADVEBTEHTIENi Prijs: van 1 tot 10 gewono regels 1,00; iedere regel meer ft! 10) Voor den werkenden stind en voor weldadigheid, de helft van den prijs. pastoors meent men roden te hebben om te onderstellen dat zij alleen daarom de zijde van den bisschop gekozen hebben, dewijl zij op die wijze van liet behoud hunner ambten zeker geloofden te zijn, nu het tegendeel blijkt, zullen deze hoogstwaarschijnlijk beieid zijn toe te geven om als goede burgers de staatswet te gehoorzameu. - De demonstiatien, die Zaterdag te Rome hebben plaats gehad, bij gelegenheid vau den verjaardag der in neming van die stad door de troepen van Koning Victor Emanuel, waren tamelijk levendig. Allerhande Frankrijk vijandige plakkaten ti of men op de muren aan. De politie heeft haar best gedaau om ze zooveel mogelijk weg te nemen. De Paus heeft zijnerzijds dien dag een aantal be zoeken ontvangen, maar van rouwbeklag. Hij maande de bezoekers tot gelatenheid aan. Zooals uit New-York van den 20 aan den Ned. Fin. gemeld wordt, bedraagt liet passief van Jay Cooke en Co. S 22 millioou. Men wil weten dat het Amertkaansche gouvernement die firma zal helpen. Voorschotten op spoorwegondernemingen, speculatie in ijzer, en bovenal onverwachte stortingen in nieuwe spoorwegen, waarvan die firma de aandeelen had overgenomen, moeten tot die ramp geleid hebben. Den 19 was geld te New-York zeer sclmarsch en niet onder 2 pet. per dag te bekomen. Des avonds echter van den '19 werd van daar getelegrafeerd, dat het ergste voorbij was. Een Amerikaansch blad zegt: de redding van Mozes uit het water van den Nyl, was niet wonderbaarlijker dan de wijze waarop onlangs in Illinois, een knaapje, onder de volgende omstandigheden, aan den dood ontkwam. De stoomboot Jennie Ilototh, stootte op den Ohio, met zoo veel geweld tegen een rotspunt, dat zij bijna onmiddel lijk zonk en een groot aantal passagiers, waaronder vele kindei en, met haar in de golven worden begraven. Slechts enkelen werden gered en naar Shawneetown gebracht, waaronder zekei e mevrouw King, wier kindje echter, naar men alle reden had te gelooven, onder de omgekomenen behoorde. Toen men den volgenden morgen, met het doel om de lijken op te visschen, op de plaats des onheilskwam, zag men, dat op het water, hetwelk bijna tot tegen het plafond der kajuit van het gezonken vaartuig stond, een matras dreef, waaropeen knaapje gerust lag te slapen. Zijn kleertjes waren nauwelijks nat. Het spreekt van. zelf, dat men het kind terstond naar Shawneetown zond, waar het door de genoemde mevrouw King als het hare erkend werd. Het is bekend, dat Blondin op een koord de Niagara heeft gepasseerd. Hy had daarvoor een punt gekozen, waar de oevei s 800 voet van elkander zyn verwijderd. Blondin is thans door een Italiaan, Balleni, overtroffen. Deze koorddanser heeft de Niagara overgestoken tusschen Clifton House en Prospect Park, waar de atstand 1400 voet bedraagt. Het koot d was 1500 voet lang en 2/< voet breed. De hoogte aan beide oevers is 160 voet. Eerst stak hy hem over ui 25 minuten. Hij was doodsbleek toen hij aankwam; slechts even rustte hij, toen hij het midden had bereikt. Na 13 minuten verpoozing nam hij den terugweg aan. Op het midden gekomen, maakte hij zich gereed tot den stouten sptong. Hij liet zijn balanceerstok vallen; maakte een elas tiek koord aan hot hoofdkoord vast en liet zich naar be neden. Men hoorde een plomp en zag terstond daarop het hoofd van Balleni weder te voorschijn komen. Hy zwom naar de boot, die hem te gemoet^vas gevaren, en liet zich naar den oever roeien, waar hij met eindeloos gejuich ont vangen werd. In een rijtuig reed hij naar Drummondshouse, waar hij woont. Balleni zal voortaan tweemaal 's weeks zijn kunst ver- toonen, die intusschen hem zoozeer aangrijpt, dat hy uit het water komende, terstond in dekens wordt gewikkeld. Hij is 5 voet en 7 duim lang, weegt 13-2 pond en is tenger van leden. In Peru is een stuk van een rots, vanlO millioea kub. el, van een berg losgeraakt en in de vallei terecht gekomen. Een rivier is hierdoor in haar loop gestuit en steeg binnen korten tyd tot '109 voet boven peil. Men vreesde, dat dit ongeval, waarbij verscheiden menschen het leven verloren hebben, de wateren zoodanig zou doen zwollen, dat Lima, althans een zeker gedeelte der stad, overstroomd zou worden. B1NHEUILAHDSCHE BERICHTE». S CIIIE D A M24 September 1873. Heden is voor het Provinciaal Gerechtshof in Zuid- holland (Burg. Kamer) voortgezet de behandeling der zaak van de handels-vennootschap onder de firma J. A. J. Nolet en die onder de firma Jansen en van der Burg, te Schiedam, tsgen F. Lenders Co., te Londen. Reeds in het vorige jaar werd deze zaak voor het Hof bepleit en betrof de ontbin- ding van een tusschen partijen gesloten contract van. levering eener partij van 5000 quarters droge Fininndsche rogge, in Mei of Juni'1871 uit Finland naar Schiedam te verzenden. De firma* Lenders zou worden betaald tegen over- t'j COURANT. ABONNEMENT: CTUum»j<am?tc>»oa«ji>M^aCT

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1