'""Xo. 1873. 3224. V r ij d a g 26 September. 8U1TENUNDSCHS BERICHTEN BINNENLANQSCHE BERICHTEN. (Bileven Franco.) Gelijk men weet, zijn in de vorige week een paar leden der rechterzijde naar Frohsdorff geweest, om van den graaf van Chambord thans definitief te vernemen wat hij wil. Het waren de heeren de Sugny en Merveilleux-Duvig- natix. Zij hebben, naar men nader verneemt, den prins den toestand uiteengezet en zijn aandacht gevestigd op de gods dienstige kwestie, de constitutie en de vi^g. De graaf van Chambord heeft, in antwoord daarop, geprotesteerd tegen de pogingen zijner tegenstanders, die trachten te doen ge- looven dat zijn tei ugkeer het toeken tot een godsdienstoor log zou zijn. De prins is van oordeel dat de staatkunde van Frankrijk een staatkunde van vrede en van ingetogenheid moetzijn. Hoezeer Katholiek, achlhijzichuietgerechtigd tot het op spel zetten van Frankrijlcs lotsbestemming om een zaak, hoe heilig deze dan ook zij. Ten aanzien der constitu tie heeft hij geenszins het plan een charter uit te schrijven, maar gaf hij te verstaan dat het charter van 1814, in over stemming gebracht met den tegenwoordigen toestand en door de vergadering behandeld, hem toescheen iedereen te kunnen voldoen. Wat betreft de kwestie van het algemeen stemrecht en de décentralisatie, voegde hij er bij daaromtrent begrippen te hebben, die hij moeilijk zou kunnen laten varen. Ten aanzien van de vlag eindelijk hopen de beide gedelegeerden op een schikking, aangezien de prins verklaard heeft dat het de tegenwoordige vergadering was en geen andeie, die de monarchie moest vestigen. De gedelegeerden ant woordden daarop: «Maar die vergadering zal nimmer de monarchie uitroepen dan met behoud der driekleurige vlag." De graaf zeide hieropsik weet zulks." Overigens gelooft men dat de graaf van Chambord, vóór de bijeen komst der Kamer, een verzoenend en liberaal manifest zal uitvaardigen. Indien dit een en ander zich bevestigt, dan zouden toch zij gelijk hebben, die steeds beweerden dat de pretendent tot concessiën geneigd is, en wel vóór dat hij tot Koning is uitgeroepen. Een andere weg is dan ook trouwens voor de fusionisten, hoe gezind zij den graaf van Chambord mogen zijn, niet denkbaar, want door te bewilligen dat de preten dent eerst werd uitgeroepen, om daarna zijn concessiën af te wachten, zouden zij zich handen en voeten binden en moeten afwachten of de graaf, eenmaal Kouingzijnde, de Kamer niet naar huis zou zenden, indien deze geen ge noegen nam met hetgeen het hem goeddacht in te voeren, om zich daarna een meer gedweeë vertegenwoordiging te verschaften. Intusschen heeft het land volstrekt geen zin om af te wachten, wat het einde zal zijn van de ergerlijke intrigues, die buitenshuis worden gespannen en bewerkt door de Nationale Vergadering, die in geen enkel opzicht meer de Vertegenwoordiging der natie mag heeten. Men vermoedt, dat de minderheid in de permanente commissie te Versailles, zal aandringen op de spoedige bijeenroeping der Nationale Vergaderinghetzelfde wordt verlangd door leBicnPullic, het bijkans reeds weder vergeten orgaan van den heer Thiers, en Thiers zelf heeft te Ouchy vrij duidelijk te ken nen gegeven, dat hij en zijn vrienden de beslissende crisis zullen uitlokken, die niet meer kan noch mag uitblijven nu het land is ontruimd en de Nationale Vergadering haar taak heeft vervuld. Do Fransche minister van landbouw heeft, in over- eenstemming met den minister van onderwijs, de school meesters verzocht, aan hun leerlingen te vertellen, welke dieren en insecten nuttig zijn voor den landbouw. Yele onderwijzers hadden reeds aan hun schoolgebouwen een lijst van zulke dieren geplakt en daarop komen o. a. voor: alle kleine vogeltjes, de uilen, de mol, die zich met witte wormen en keverrupsen voedt, de glas- of blindslaugen, en de adders, die slakken, rupsen en sprinkhanen eten enz. De bekende stichter van de kunstmatige vischteelt te Huningm, professor Coste, is dezer dagen te Parijs overleden. Ten behoeve van den Ashantijuschen oorlog zullen te vVo.a.vich hangende bruggen van een lichte ijzercon structie, doch betrekkelijk aanzienlijke draagkracht worden vervaardigd, teneinde met gemak de menigte rivieren en kreeken te kunnen overtrekken, welke zich tusschen Cape Coast, Castle en Coomassie bevinden. Ook heeft men te Woolwich een menigte pontons aangevoerd tot samen stelling van vlotten, welke pontons zijn vervaardigd uit waterdicht zeildoek, zoodat men ze evenals windkussens kan opblazen. Er zullen twee locomotieven naar de Goud kust worden getransporteerd, met breeJe wielen, zooals men thans in groote steden in de straten ziet gebruiken, doch die met een geringe wijziging op den gewonen spoor weg kunnen aangewend worden. Voorliet transport van de goederen der expeditie zijn een menigte handwagentjes gereed gemaakt, die door hun vorm en nette bewerking bijzonder in den smaak vallen van de tallooze bezoekers der constructie-winkels. In England„z\jn thans telegraaf-postkaarten inge- liebben ruimte voor twintig woorden, kosten 1 schilling, worden evenals gewone brieven in de een of andere brievenbus "gedaan en kosteloos aan het adres bezorgd binnen een Engelsche mijl van de plaats van bestemming. Worden 500 exemplaren te gelijk genomen, zoo ontvangt men formulieren waarop de naam eu hot adres des af- zendei s en van den adressant gedrukt zijn. De kosten voor het autwoord moeten vooruit betaald worden, terwijl het vooruit betaalde antwoord binnen twee maanden na den dag der afzending van liet eerste telegiarn moet volgen. Maandagmiddag is de stoomboot Murillo door een kustwachter bij Dover iu beslag genomen. De kapitein, niet dezelfde, die de Norllijlect in den grond boorde, ver klaarde dat hij bestemd was naar Londen, om ingevolge een overeenkomst met do eigenaren van de NorthjUet daar aan den ketting te worden gelegd, tot door een Engelsch gerechtshof beslist zou zijn, welke schadevergoeding de eigenaars der boot betalen moeten. Hij verzocht alzoo naar Londen door te mogen varen, maar niettegenstaande de persoonlijke tusschenkomst win den Spaansenen consul, werd dit niet toegestaart, omdat de Murillo op geheimen last der Regeering genomen was. liet regeeriugsbevel aan de kustwachters luidde om de Murillo te nemen, waar zij die ook aantroffen, 't Is alzoo een Rijks-zaak geworden. In de doorgaans goed onderrichte kringen vanüerhju is men van gevoelen, dat het bezoek van den Koning van Italië aan Berlijn niet zal leiden tot het sluiten van een for meel alliantie-vei drag, ot tot oen overeenkomst, welke vijandelijke handelingen tegenover Frankrijk in zich be vat. Evenals te Weeneu, zal ook hier degedachtenwisselin- gen tusschen de beide souvereiuen en hunne ministers tot resultaat hebben, het aannemen van een en dezelfde houding door Italië en Duitschlaud bij toekomstige even tualiteiten, zoowel van politieken als van kerkelijken aard. De Duitsche Kroonprins is op zijn inspectie-reis over al even hartelijk ontvangen. Een plaats mankte hierop echter een uitzondering, ui. de stad Furth, alom bekend wegens de democratische gevoelens van haar dagelijksch bestuur. Toen het bekend werd dat de Prins ook hun stad zou bezoeken, werd door het hoofd der plaatselijke Regeering een gemeenschappelijke zitting van de beide Regeerings- colleges belegd, van den Magistraat en van den Stcdelijken Raad, in welke zitting besloten werd den Duitschen Kroon prins met geenerlei plichtpleging te ontvangen. liet ge volg was dan ook, dat bij zijn aankomst aan het station te Furth van wege het bestuur niemand tegenwoordig was, met uitzondering van twee agenten van politie, aldaar heen gezonden, om zoo noodig de openbare orde te hand haven. Van de zijde der bevolking, zegt de Nordd. Ztg., had men de zaak anders begrepen, want een talrijke menigte van de aanzienlijkste leden der burgerij stond ge schaard in de onmiddellijke nabijheid van het station, door wie de Prins met uitbundig gejuich werd ontvangen. De centrale commissie voor de tarieven van de Pruisische, Brunswijksche en andere Duitsche spoorweg- lijnen heeft aan den minister van koophandel medegedeeld, dat zij het noodzakelijk acht, om al de goederen-tarieven, wegens de voortdurende buitengewone rijzing der exploi tatie-kosten, met 20 pCt. te verhoogen. Te München is een bejaarde Roomsch-Katholieke dameasverleden, die haar geheele vermogen, dat zeer aan zienlijk was, vermaakt heeft aan de Israëlieten. In haar testament leest men»Gedurende mijn geheele leven heb ik mij moeite gegeven om de verschillende geloofsbelijde nissen te onderzoeken, en ik heb bevonden dat de Joodsche de meest zuivere is; onder alle volken heb ik er geen ge vonden, dat zulke goede en oprechte beginselen had als de Joden. Ik vermaak alzoo 60,000 thaler aan het hoofd bestuur van het Israëlietisch kerkgenootschap, teneinde besteed te worden tot zulke liefdadige doeleinden als het zal g edvinden aan te wijzen." Voor eenige dagen is de trein van Biarritz naar Madrid bij Viana gederailleerd en in den Ebro gestort. Vijf spoorwegbeambten en zestien reizigers verloren terstond het leven, terwijl een groot aantal personen gekwetst zijn. Deze ramp heeft iu Spanje te grooter indruk gemaakt, om dat een aantal loden van aanzienlijke familiën in den trein waren gezeten. Het ongeluk wordt daaraan toegeschreven dat de trein dooreen locomotief werd getrokken endoor een andeie voortgestuwd. De machinist van de achterste locomotief stookte harder dan die van de voorste, ten ge volge waarvan de trein derailleerde. Uit New-York wordt nader vernomen: De paniek bedaart ten gevolge van de verstandige en krachtige hulp der Regeering. Het land in het algemeen schijnt weinig te hebben geleden door de crisis en de Europeesche beurzen zijn bijkans ongevoelig gebleven onder den schok, die de Nieuwe Wereld plotseling beroerde. De Minister van Financiën heeft bekend gemaakt, dat hij voorloopig zoovele Bonds zal inkoopen als hem worden aangeboden, en gisteren kwam een som van 20 millioen dollars in goud uit.Was- hington aan het adres van het agentschap der schatkist te New-York, om te toonen, dat dc Regeering in staat was haar woord te houden. Voegt men deze som by de 8 mil- hoen, die reeds sedert Zaterdag werden besteed, dan is reeds 28 millioen dollars langs indirecten weg beschikbaar gesteld om de geldmarkt te gomoet te komen, terwijl de groote bankiers berekenden, dat 30 millioen noodig zou zijn. De toeloop naar de banken cn spaarkassen is dien tengevolge zeer belangrijk verminderd, eu bij het gi os van het publiek bog'-ut het vertrouwen weder te kooien. Door de spoedige regeling der uitstaande zaken, waarvan de eer toekomt aan dp directie van het Cleariny-housa, be3Lond er mogelijkheid om reeds gisteren de goudmarkt weder open te stellen, liet goud bleef genoteerd op 112, zijnde de koers, waartegen de loopeude zaken zijn geregeld. De wisselkoers op Londen was bij de opening der markt 107'o en steeg tot 107'/,. S CJIII E D A M, 25 September 1873. Bij de jl Dinsdag gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad te Delfshaven, bekwam de heer L. C. Sti aver Gzn. 63, en de hear II. Lengkeek 55 stemmen. De volstrekte meerderheid bedroeg 66. Er zal dus eeu herstemming moeten plaats hebben. Ouder het jonge vee in Oosterwolde, gemeente" Doornspijk, hcersclit een hoest, overeenkomende met de, kinkhoestde beesten worden broodmager en de glans van het haar verdwijut geheel. Sommige deskundigen zijn van oordcel, dat de ziekte veroorzaakt wordt door het binnen dringen in den polder van zeewater. In de vorige week werd voor het kantongerecht te Apeldoorn eeu zaak behandeld, die zeer de aandacht ver dient. Uit de gevoerde debatten bleek, dat voor eenigen tijd in de omstreken van Zutfen de aanbesteding van een gebouw zou plaats hebben, waartoe vier aannemers waren uitgonoodigd. Een hunner had aan de anderen voorgesteld om de aannemingssom zoodanig te verhoogen, dat hij, die aannemer werd, aan de drie overigen ieder f '100 zou kunnen betalen. Door twee was dat voorstel niet zoo be paald geweigerd, toch wegens gemoedsbezwaren minder wenschelijk geacht, en derhalve ook niet bepaald aange nomen. Een van deze twee was aannemer gewordenen nu wilde de man, die het bedoelde voorstel had gedaan, van hem f 100 hebben, hetgeeu de aannemer weigerde te betalen. Ten gevolge daarvan wdifUeze laatste, te Brum- men woonachtig, voor het kantongerecht te Apeldoorn ge dagvaard. Voor beide partijen was eenadvokaatopgetreden. Een meer dan gewoon aantal toehoorders was in de ge rechtszaal aanwezig. De advokaat van den gedaagde wees op het ongeoorloofde van de overeenkomst, die de eischer had willen tot stand brengen. De kantonrechter zal over 14 dagen uitspraak doen. Dinsdagmorgen had buiten de Muiderpoort, te Amsterdam, aan de Vest, het volgende ongeluk plaats Een schuit, waarop eene heistelling was geplaatst, werd door een boot aangevaren, ten gevolge van welken schok, de heistelling omsloeg. Verscheidene heiers sprongen te water om het neerstortend hout te ontgaan. Een der palen kantelde tegen de leuning der brug, juist terwijl eeu boeren kar passeerde. Het paard schrikte; de boer stortte van de kar, het wiel ging over hem heen en de ongelukkige bleef op de plaats dood. Men verneemt dat do kwade droes zich ook in de pro vincie Noordbrabant begint te vertoonen. Te Megen en te Klundert is éón geval voorgekomen, eu in een weide te Cromvoirt werden 3 paarden" te dier zake afgemaakt. Strenge voorzorgsmaatregelen, door den districtsveearts voorgeschreven, geven de hoop dat de ziekte geen,verderen voortgang zal hebben. Een monument der oudheid, nauwverwant aan Nederlands voorheen, zal weldra tot het gebied van 't ver leden bohooreu. De poorten van het stadje Tongeren, een gedenkteeken uit den Romeinschen tijd, zullen eerstdaags geslecht en in bouwland herschapen worden. Op de muren vindt men nog iuscriptiën, die aan een voormalig tijdperk herinneren, terwijl onder de puiohoopen reeds menig voor werp werd opgedolven, dat om zijn oudheid merkwaardig is. Zoo werd dezer dagen een onderaardsche kelder ge vonden, die slechts ruimte voor een persoon aanbood en gehouden werd voor een gevangencel der inquisitie. Men verwacht nog moer ontdekkingen. In het September-nommer van het Tijdschrift van Ned.-Indie deelt do redactie onder de varia mede, dat zy uit eeu goede bron heeft vernomen, dat de jongste expeditie tegen Atsjin veel korter nabij haar doel is geweest dan de aanvoerders dit hebben vermoed. Men beweert namelijk, dat, na de inneming van de be ruchte missigit, onze "troepen werkelijk iu den kraton zijn geweest, maar dat men zich daarvan niet bewust was en men zich verbeeldde slechts een vóórwerk te hebben ge-' nomen, hetwelk weer spoedig werd verlaten. Verder meent men te weten, dat het vertoon van onze militaire macht een diepen indruk op den jeugdigen Sultan van Atsjin en op zijn omgeving heeft gemaakt. Van een nederlaag der -Nederlandsche troepen schynen zy niets'te hebben ba- .V 1 er d4> COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie Maanden1.85. Franco per Post, door hel geheele ftijk2.50. ABVEBTENTIBN: ['rijs. ian 1 tol 10 gewone regels 1.00iedere regel meer fO.lOJ Voor den werkenden stand cn voor weldadigheid, de helft van den prijs. t

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1