f Saterdag 27 September. IV /V°. 1873. ■U 3225. 1 BUITEWL&BIDSGHE BERICHTEN. r las. B!i\Sf8Eü3LA!HDSCHE BERICHTEN. m i* Nvi" COURANT. ABONNEMEKTi Abonnementsprijsper Drie Stranden Franco per Putt, door liet gchcolo Rsjk 2 50. (Brieven Franco.) ABVEBTENTIEN: Pnjs: van I tot 10 gewone regels f i.OO; iedere regel nicer /"0.10) Voor den werkenden standen voor weldadigheid, de helft van den prijs. üe mededeoling van het verhandelde tusschen de beide afgevaardigden van het t cohter-ceulnim en deu graaf van Chamburd te Frohsdorff voldoet niet. Het is waar dat de pretendent enkele concessiën belooft, maar hij verbindt zich tot niets. Ziin denkbeelden omtrent het algemeen stemrecht en de decentralisatie, die hij moeilij k kon los laten, heeft hij verzuimd te ontwikkelen, en ook omtrent de zoo belangrijke kwestie der vlag heeft hij zich niet be paald uitgelaten. Duidelijke gevolgtrekkingen zijn dus nog evenmin te maken als vroeger, en per slot blijft dezelfde onzekerheid heerschen, die men zoolang mogelijk zal ver lengen, ondanks de noodlottige uitwerking welke zij op den gang van zaken en voor de rust van Frankrijk heeft. Eerst na verloop van een 6tal weken tegen den tijd dat de Kamer weder bijeenkomt zou er iets stelligs be kend zijn. De schrijver eener brochure over de minerale wateren van Frankrijk heeft zich de moeite gegeven om de It. K. priesters en leden van godsdienstige orden te tellen, die, in plaats van de wonderdoende bronnen van Lourdes en La Salette te gaan bezoeken tot herstel hunner kwalen, ten vorigen jare bet veel minder heilige Vichy den. voorrang gaven. Onder die badgasten in niet geheiligde wateren telt de schrijver 9 prioressen en 125 nonnen van verschillende orden, 116 pastoors, 10 kanunniken, 35 priesters, 20 vica rissen, 38 abten, 20 aalmoezeniers, 6 vicarissen-generaal, 2 missie-predikers, 2 biechtvaders, 1 prior, 1 kapelaan, 4 broeders der christelijke leer, 1 Marist, 1 kapucijner, 1 aartsbisschop en 5 bisschoppen, waaronder ook de bisschop van Grenoble, die het opzicht over de heilige bron van La Salette heeft. Evenals de beroemde Liebig, zoo heeft ook Dr. Nelatoii een groot vermogen bijeengebracht. Men berekent dat hij ongeveer zes millioen fr. nalaat. Dit fortuin heeft hij uitsluiteud met zijn praktijk verdiend. In de uitoefening van zijn vak gevoelde hij zich onaf hankelijk als een keizer. Toen hij eenmaal den zoon van Napoleon III behandelde en deze een zware operatie moest ondergaan, waartoe de Keizer zijn toestemming zeer be- zwaarljj k wilde geven, ging hij er niet alleen toe over, maar zeide tot den Keizer, die te dicht bij hem stond: »Gij hindert mij, Sire, ga op zijde, ik ben nog slechts tot op de helft mijner operatie." Een oogenblik later was de jeug dige Prins gered. Uit Norderney wordt van den '18 dezer aan de Frank- fwier Zeitung geschreven: sAlhier bestaat een post- veibinding van 3'4 mijlen door het Wadt (het water waardoor Nodderney van den vasten wal gescheiden is) naar de stad Nor Jen. Do postwagen rijdt op een geplaveiden weg door het water, maar slechts gedurende de eb. Deze weg wordt zeer dikwijls door personen gebruikt die de zee reis vermijden willen. Eergisteren viel door een hevigen storm de vloed zóó bijzonder vroeg en zóó heftig in, dat deze postverbinding bijna aan eeuige personen het leven had gekost. In een oogwenk stond de wagen vol water.-De postiljon sneed in zijn wanhoop de paarden los en liet den wagen met brieven, pakketten enz. in den steelt. De vijf passagiers werden op de paarden gebonden en met den hevigen vloed kampende ten slotte gered. De wagen werd later aan wal gebracht, maar alles is zoo doorweekt dat het onbruikbaar is geworden. De vaas van Mantua, het beroemde familiestuk van het Brunswijkschc Huis is teruggevonden in de nalaten schap van den hertog Karei. In een kast vol met aller hande soorten van vaatwerk vond men ook twee metalen vazen, die men aanvankelijk dacht dat zonder waarde waren. Bij het verplaatsen bemerkte men echter dat do eene aanmerkelijk zwaarder was dan de andere, en bij nader onderzoek bleek dat de zwaarste over hare geheele lengte gespleten en onder aan den voet met flauel bevestigd was. De beide helftea werden gescheiden en de ouynx. vaas, van haar metalea omhulsel ontdaan, kwam te voor schijn, als een getuigenis van de groote vorderingen, die op het gebied der kunst reeds in de grijze oudheid gemaakt zijn. Zij heeft de vorm van eon urn met talrijke figuren en relief versierd. Daar liet bewezen is dat de overleden hertog haar onrechtmatig in zijn bezit had, hetgeen ook blijkt uit de geheimvolle wijze waarop zij bewaard werd, zal Genóvc haar waarschijnlijk vrijwillig aan den recht- matigen eigenaar terug geven. De Agramer Zeii. maakt een wetsvoorclacht der Ttegecring openbaar, waarbij aan de Israëlieten gelijke rechten als aan de belijdeis van andere in Oroatie en Sla vonic erkende godsdiensten worden toegekend. Vele Maltesor ridders, die, in navolging van den hertog von Eatibor, de Sileezische vereeniging wegens het benoemen van een ultramoDtaansch bestuur hadden ver laten, hebben nu bekend gemaakt, dat zij zich tot het uit oefenen van werken der Christelijke liefdein oorlogs-en vredestijd hebben vereenigd, en wel op grondslag van do statuten der genoemde Sileezische vereeniging, dat wil zeggen naar den geest) en dus niet geljjk de ultraraontanen naar een willekeurige verklaring van de letter dier statuten. De leiding der werk/aaiiiheden zal door hen aan deu hertog von Ratibor worden opgodtagen, die met luin planten volle i ustem t üe tijd waarin de doorboring van den St. Gotliard voltooid moet zijn, is op acht jaren gesteld, dateerende van deu 1 October 1872. De aannemer, de heer Favre, heeft clit aangenomen op boete van f2400 voor eiken dag te late oplevering. Aan den andereu kant zal hij, zoo do tunnel vroeger voor liet verkeer geopend is, voor eiken dag een premie van f2400 ontvangen. Aanvankelijk vordert hot werk zóó boven veiwachling, dat de aannemer een aantal promicdageu verwachten mag. Van de bewegingen dor Carliston zijn geen nadei e berichten ontvangen. Daarentegen wel paiticuliere brieven uit St. Sebostiaan, die hoofdzakelijk handelen over de in sluiting van den brigadier Loma in Tolosa. Om die in sluiting afdoende te maken, hebben de Carliston allerhande werken aangelegd, zoodat generaal Morioues, indien deze hem mocht willen komen bevrijden, gelijk men hoopt, niet zonder slag of stoot aan dit voornemen gevolg zal kunnen geven. Overigens blijkt uit dit sein ijicn dat de troepen van don Carlos niet zoo te minachten zijn. Hun houding en hun tucht zijn zeer verbeterd, doordat zij onder leiding van bekwame officieren en mot behulp van geschut ge duchte t^genstandeis wordeu. Aanvankelijk dacht men slechts dat het ecu guerilla-oorlog zou zijn, inaar de liberale pat tij moet zich thans ten krachtigste in de weer stellen om lien te besti ijden. De tocht per luchtballon van Amerika naar Europa is op den 10 dezer mislukt door den harden wind. De vulling werd op den 12 herhaald, doch do ballon kreeg een scheur, zoodat men genoodzaakt was do onderneming op geven. Men had gemeend dat twee luchtreizigers voor een uitstapje over den Oceaan gezelligheid genoeg zou geven dat, indien een facheux troisième al voor eeuigen tijd kon worden toegelaten, hij eigenlijk als ballast kon wordeu beschouwd, die, als de nood 't vorderde, over boord kon worden gegooid. Professor Wise, do aëronaut, had van te voren reeds getwijfeld aan de deugdelijkheid van den ballon, dien men voor hem gereed maakte, en naar men beweert gezegd, dat het luchtschip 's nachts goede diensten zou be wijzen, maar mot meer bruikbaar zou zijn, zoodra de zou zou zijn opgegaan. Gelukkig dat de ballon is gescheurd voordat de professor was opgestegen. Kurran, een stadje in Iudié, aan de Kietna, viert jaarlijks een kermis, 'die talrijke bezoekersnaar de plaats lokt. De Echo van Londen verhaalt, dat die kermis zich dit jaar door een ramp kenmerkte, welke het leven kostte aan 90 personen. De toeloop der bezoekers uit do omliggende dorpen was zoo aanzienlij k, dat de overzotbooten Lot zinkens toe geladen waren. Een dezer booten, met 120 personen aan boord is in het midden der rivier gezonken. Ondanks de duizenden toeschouwers, waarvan er zich velen te water begaven om te helpen waar redding moge lijk was, werden slechts 30 der drenkelingen gered. De 90 anderen zijn iu de golven omgekomen luMMKMCrUBJSKiaM SCHIEDAM, 26 September 1873. Z. M. heeft benoemd tot controleur der directe belas tingen, in- en uitgaande vechten en accijnsen te Bedum (lesidentie Warffum), deu heer J. M. Burgerhoudt, thans adj. conlr. dier/elfde middelen, tijdelijk beiast met de waarneming der controle Bedum. De Nedei Inndschc Regecring heeft aan de meesten der voormalige ambtenaren ter Kuste van Guinea de vraag gedaan of zij bereid zijn naar Nederl. Oost-Indië te ver trekken. om daar ter beschikking van den Gouverneur- Generaal gesteld te worden en later in actieveu dienst te treden. Eenigen, die hierin genoegen hebben genomen, hebben het vereischte geneeskundig onderzoek ondergaan en ver wachten spoedig 't besluit vau hun vertrek. Het voornemen bestaat wederom in het volgend jaar, in de verschillende kampen gedeelten van het leger te ver- oenigen, om er gedurende eenigen tijd op ruimer schaal te worden geoefend, en tevens de overigen in de garnizoenen gecombineerde manoeuvres te doen uitvoeren en ze te oefe nen in het bezetten en de verdediging van forten, en inden torpedo-dienst. Hiertoe zullen bij de korpsen infanterie van de divisie, welke het kamp bij Milligen zullen betrek ken, de miliciens van al de lichtingen, die met groot verlof zijn, onder de wapenen worden geroepen, terwijl dit alleen met de miliciens van een der twee oudste lichtingen zal plaats hebben bij de infanteriekorpsen die niet kampeeren, en met de beide lichtingen bij de regementen vesting artillerie. Ook zal ter completeering van de escadrons, die zullen kampeeren, een'100-tal miliciens van een der lich tingen, die zich met groot verlof bevinden, wordeu opge roepen tot bijwoning der najaars-oefeningen. Reeds menige schrede is zoowel van den kant van Nederland als van Belgie gedaan, orn den scheidsmuur, die zich tusschen die twee landen bevond te vernietigen en elkander weder de broederhand te reiken. Thans verzekei t men dat Koning Leopold de September feesten geenszins genegen is en zich, in plaats van te Brussel te blijven, met nagenoeg zijn geheele hofhouding naar Bianitz heeft begeven. Wellicht kan ook dit strekken een schrede nader te komen tot een verbroedering tusschen deze twee lauden, die ten allen tijde zoo nauw aan elkander verwant zijn geweest. - Zondagavond, teni 1 ure, had te Delft zekere A. v. G., oud 22 jaren, metselaar, woonachtig te Kuthol, het ongeluk, aan liet oude Delft, nabij de Breedsteeg, ia het water te geraken. De heer.1. G. Learet, student aan de Polytechnische school, dit bespeurende, aarzelde niet om zich geheel ge kleed te watei' te begeven om den drenkeling hulp te ver- leenen. Het mocht hem dan ook gelukken den man levend op het droge te brengen, die naar het gasthuis vervoerd, eenige uren later overleed, in weerwil van de zorgvuldige geneeskundige hulp, die hem aldaar dadelijk werd verleend. - Gisterenmorgen omstreeks 12 ure is door de van Ilellevoetsiuis komende stoomboot Maasstroom van de Nederlandsche Stoombootmaatschappij, in de Maas tegen over den Veerdam, bij Rotterdam overvaren het met proviand geladen ijzeren kraakschip genaamd de Vrouw Maria, dat onmiddellijk daarna zonk. Van de opvarenden zijn de schipper en diens kindje van 13 maanden gered. De vrouw van deu schipper is aan de gevolgen der bekomen kwetsuren, in het Stedelijk Ziekenhuis, werwaarts zij na uit het water te zijn gehaald, was vervoerd, overleden, terwijl hun ander kindje, een zuigeling van vijf weken, dat de moeder door den schrik liet vallen, in het water omkwam. Dezer dagen zag men in eenige afgelegen buurten te Gouda een zonderlingen optocht, die daarom merkwaardig is omdat het volkskarakter er door gekenmerkt wordt. Eeu vrouw met een rouwfloers aan den hoed vastge speld, een blikken trommel door een zwart kleed bedekt dragende en daarop met een paar houtjes slaande opende den trein, daarop volgde een baar waarop zich een voor werp, mede met een zwart kleed bedekt bevond, gedragen door twee in rouwkleederen gehulde vrouwen, en eindelijk een joelende tierende menigte. Op de vraag wat dit be- teekende, kreeg men ten antwoord, dat een werkman M. te lui was om te werken, dat hij in plaats van te arbeiden den geheelen dag te bed blijft en dat men hem daarom begraaft. Ook te Groningen zijn dit jaar proeven genomen met het gewas, uit Amerika ingevoerd, onder deu naam Ponke, als hoedanig het sedert lang ook in Engeland bekend en in de keuken ingevoerd is. Het is een soort van kalabas, die bijzonder krachtig groeit en vruchten voortbrengt, welke ook te Groningen gebleken zijn zeer geschikt te wezen tot voedsel, hoezeer de voedingswaarde van het gewas gering moge zijn. Van wege het departement der Maatschappij van Nijverheid aldaar, zal vermoedelijk een nader bericht daaromtrent worden bekend gemaakt. Den 22 dezer is in een te Utrecht gehouden vergade ring der vereeniging van gasfabrikanten in Nederland het eglemcnt der vereeniging vastgesteld. Reeds zijn 32 leden opgetreden. Het bestuur, dat voorloopig bestond uit de heeren Francois en van Erp Taalman Kip, is thans com pleet. Daartoe zijn naast genoemde heeren gekozen de heeren do Bruyn KopsBreunissen Troost en Mulder directeuren der gasfabrieken te Delft, Sneek en Gorinchem. De eerstvolgende algemeene vergadering zal gehouden worden te Dordrecht op 15 en 16 Juni 1874. Een bruidegom en bruid te Utrecht, de vorige week aangeteekend, waren Maandagavond naar de serenade gaan zien en maakten na afloop nog een wandeling. Bij de Nieuwe brug gekomen, wilde de bruidegom niet verder, en na door de bruid aangemaand te zijn om mede huiswaarts te gaan, zeide hij niets meer van haar te willen weten en sprong daarna in het water. De bruid was niet in staat hem te helpen en riep om hulp, doch daar er niemand kwam opdagen, verwijderde zij zich. Dinsdag morgen ten 10 uur is het lijk uit de Singelgracht opgehaald. De kweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem, opgericht door het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, en waaraan van Rijkswege een jaarlijksch subsidie van f3500 is toegekend, heeft verhooging van dit subsidie tot f5000 verzocht, uit hoofde der groote uitgaven, die deze in omvang en bloei toenemende inrichting druk ken eu waarvoor de beschikbare middelen te kort schieten. De aangaande de school ontvangen berichten zijn van dien aard, dat het verzoek door den Minister van Binnenlnnd- sche Zaken voor inwilliging vatbaar is geoordeeld. Het plan om een nieuwe beurs te Amsterdam te bouwen, heeft den heer II. Uilkens aldaar aanleiding ge geven, om eeu ander denkbeeld te opperen, dan dat het welk van het stedelijk bestuur uitgaat. De heer Uilkens namelijk wenscht de nieuye beurs gebouwd te zien op den Dam, tegenover het paleis. De voordeelen aan zgn plan verbonden en tengevolge daarvan te verkrijgen, z'yn: dat de Dam zou worden een regelmatig vierkant pleindat ÏAfo (SiSsSIV*4 v 1 kV*1

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1