Terschiiut Jaielijls, nitwiuM IMag Donderdag 2 October io. 1873. ■W 3228. BUITENLANDSCHE BERICHTE». w- (Brieven Franco.) Het voorste) door den hoofdredacteur van denbaren" Rational, de Portalis, om een bondgenootschap met de Bonapartisten aan te gaan, wordt door een ieder zoo kwa lijk genomen, dat vier mede-redacteuren zich genoodzaakt hebben gezien bekend te maken, dat zij van af heden opge houden hebben leden van de redactie te zijn. Even weinig succes heeft prins Napoleou met zijn brief; zijn isolement wordt er slechts met den dag te grooter door. het droom beeld van den Avcnir heeft zich dus, evenmin als deze geheele manoeuvre, verwezenlijkt. Wat de fusie zelve betreft, deze blijft op hetzelfde stand punt; wat voor besluiten er ook genomen worden in de tallooze bijeenkomsten, de voorstanders eener restauratie der Bourbons bHj ven standvastig verdeeld in twee partijen. De "een wil er slechts toe medewerken, wanneer de natio nale vergadering van Versailles de toekomstige monar chale constitutie van Frankrijk zal opgesteld hebben. De andere partij volgt een meer logische redeneering en eischt vóór alles dat de door het algemeen stemrecht verkozenen de koninklijke macht erkennen en Hendrik V als zoodanig uitroepen zullen; zij kunnen dan later uit 's Konings handen al die vrijheden ontvangen die hij hun zou willen toestaan. Totnutoe begrijpt men nog niet hoe deze twee partijen het ooit eens zuilen kunnen worden en op welk punt de verzoening zal mogelijk worden gemaakt. De Fransche Minister van Openbare Werken heeft aan de verschillende kamers van koophandel advies ge vraagd over een ontwerp tot verbinding van Frankrijk aan Engeland door middel van een tunnel onder het'Kanaal. Reeds Jang geleden was er sprake van dit plan, dat echter wegens financieele bezwaren niet ten uitvoer is gebracht. Thans heeft zich op nieuw een-Fransch-Engelsche maat schappij gevormd en zich tot de Regeering gewend, ditmaal echter geen subsidie maar alleen een concessie ten eeuwigen dage en een uitsluitend privilegie verzoekende. De Minis ter deelt in een nevensgaande circulaire aan de kamers van koophandel mede, dat de Regeering geenerlei bezwaar heeft tegen het werk zelf, maar zich hierover tot de Brit- sche Regeering heeft gewend, met de mededeeling, dat zij bereid was over het gemeenschappelijk verleenen der con cessie in ondei handeling te treden, doch zich ongenegen moest verklaren aan die concessie eenig uitsluitend privi legie qf monopolie te verbinden. - u De toestand van het ondenvijs in Frankrijk is op dit oogenhlik niet hijzonder gunstig. Er is geeu vooruitgang in vergelijking met het vorige jaar en in sommige streken schijnt bij het volk nog grooter onkunde te bestaan dan gewoonlijk. Meer dan 200,000 kindei en van 7 tot 43 jaar genieten volstrekt geen onderwijs; ongeveer 34percent van hen, die onderwijs ontvangen, verlaten de school even onkundig als zij gekomen zgn, 23 jonge soldaten van de 100 kunnen lezen noch schrijven, en 34 gehuwde mannen en vrouwen van de 400 konden de huwelijks-acte niet onderteekenen. De onkunde is het grootst in Bretague, in eenige departementen in het midden, in de provinciën op de Spannsche grenzen en aan de Middellandsehe Zee. Toch bezit Frankrjjk 75,000 lagere scholen, met 5 millioen kin deren en 32,000 avondscholen door 830,000 jongelieden bezocht. Het budget trekt 55 centimes per ingezetene voor het onderwijs uit, maar tusschen het aantal scholen en de resultaten, welke er door verkregen worden, is de verhouding zeer ongunstig. Den 29 September jl. is de maarschalk Bazaine uit zijn woning in de avenue de Picardie overgebracht naar Trianon-sous-bois. In zijn rjjtuig hadden kolonel Luccioni en diens adjudant mede plaatsgenomen; terwijl het geleide bestond uit vijftig man cavalerie. Achter het rijtuig volgde een, insgelijks door" militairen geleide, wagen met zijn papieren enz. De maarschalk bewoont^ op de eerste ver dieping twee eenvoudig gemeubelde kamers. De andere zijn ingericht voor kolonel Villette, zijn adjudant en een brigadier-ei pier. In de rez-de-chaussée zgn de vertrekken van kolonei Luccioni, kapitein Maudhuy en eenige officieren. De schrijver eener brochure over de minerale wate ren' van Frankrijk heeft zich' eens de moeite gegeven om de P. K. priesters en leden van godsdienstige orden te tellen, die in plaats van de wonderdoende bronnen van Lourdes en la Salette te gaan bezoeken tot herstel hunner kwalen, ten vorigen jare aan het niet heilige "Vichy de voorkeur gaven. Onder die badgasten in niet geheiligde wateren telt de schrijver 9 prioressenen 425nonnen, 446 pastoors, 10 kanunniken, 35 priesters, 20 vikarissen, 38 abten, 20 aal moezeniers, 6 vikarissen-generaal, 2 missiepredikers, 2 btechtvadeis, 1 prior, 1 kapelaan, 4 broeders der Christel, leer, 1 marist, 4 kapucijner, 1 aartsbisschop en 5 bisschop- pén, waaronder ook de bisschop van Grenoble, die het opzicht heeft over de heilige bron van la Salette. Te Parijs bij de firma André Sagaier en te Lausanne ter drukkerij van Lucien Vincent, zijn twee werkjes ver schenen, _beiden betrekking hebbende op het rechtsgeding door 'de Nedérlandsehe familie Bourbon gevoerd tegen de leden van het Fransche koningshuis. In heteene, Lavérité et le Droitdans ia cause de la branche aitiée des Bourbons contre le comte de Ohambord worden de conslusiën mede gedeeld van den heer Dumont, die voor het Hof van appèl de zaak der Nederlandsche familie verdedigt. Het werkje doet in weinige bladzijden de gronden kennen, welke plei ten voor de waarheid dat de Nedei lamriche Bourbons in derdaad de meeste rechten hebben om' zich als opvolgers van Lodewij k X VI te beschouwen. In het tweede. La Branche al/téa des Bourbons, la comte de Ohambord et 'l Adultère, worden eenige weinig bekende bijzonderheden omtient de gebooite van den graaf van Ohambord, medegedeeld, waardoor de wettigheid van diens geboorte twijfelachtig wordt. Als toevoegsel, of hoe men het noemen wil, wordt ook omtrent de geboorte van den heer Thiers een zonderlinge onregelmatigheid medegedeeld. Uit de dagteekeniug van diens geboorte blijkt, dat hij geboren is 44 dagen na den dood der eerste vrouw van zijn vader en 29 dagen vóór het huwelijk van zijn moeder. De Fransche dokter Diday, lid van de Maatschappij tot bescherming van kinderen, beweert dat het eenige on- feilbare middel om te weten te komen of de jonge kinderen welvarend en gezond zijn, is, ze te wegen. Niet zehleti, zegt hij, zal men een zuigeling, die er dik, vet en welvarend uit ziet, als seen wolk van een kind" roemen terwijl het toch nietgezond is. Alleen op gi ond van het gewicht vaneen kind kan men zijn gezondheidstoestand beoordeeleu en om daar omtrent te kunnen besluiten heeft men slechts twee zaken te weten, n. 4 wat het moet wegen en wat het weegt. Een gezond en zich regelmatig ontwikkelend kind moet, op den leeftijd van zeven'dagen tot vijfmaanden, dagelijks 20 a 25 grammen (wichtjes) in gewicht toenemen. Wanneer een kind vijf maanden oud is, moet het ongeveer dubbel zoo zwaar wegen als bij zijn geboorte. Van vijf maanden af moet het dagelijks 45 grammen in gewicht winnen en op den leeftijd van zestien maanden tweemaal zoo zwaar zgn als toen het vijf maanden oud was Dit is het normale ge wicht, zegt de dokter, en al wat een kind minder weegt of in gewicht verliest is ais een waarschuwing aan te mer ken dat het niet gezond is, hoe goed of schijnbaar welvarend heter ook moge uitzien. Een kind dat ïegelmatig in ge wicht afneemt is ziek of zal het weldra worden. Het kind, zoo besluit onze Parysche deskundige, kan niet zeggen wat het scheelt en geeft geen antwoord op de vragen die men het doet: de schaal alleen is in staat ons omtrent zijn toestand in te lichten. Een goed woord van een Engelsch geestelijke. Verleden Woensdag hield de Anglicaansche bisschop van Manchester te Longridge een pi eek ('twas bij gele genheid van een oogstfeest)waarin hij zinspeelde op 't City-artikel van den T'mes van verleden Dinsdag, het welk de verklaring inhield hoe er zulk een ophooping van geld. in den lande was, dat de menschen letterlijk niet wisten wat er mee te doen. Als een gevolg van dien overmatigen rijkdom, waren in de laatste jaren de weelde, de verkwisting, de'zorgeloosheid en allerhande buiten sporigheid schrikbarend toegenomen. Niet enkel was dit 't geval bij den werkmansstand maar bij alle klassen allen leefden zij te ruim, en verteerden, schier uitsluitend tot eigen genot, te veel geld. Nog kort geleden ontving spreker een brief van een geestelijke in 't Zuiden van Engelandde schrij ver van dien brief verheugde zich over de hoogere looneu van de boerenarbeiders in zijne gemeente doch .bejammerde 't tevens, dat met de verhooging van loonen een ontzettende vermeerdering van bier en sterke dranken was gepaard gegaan. Indien dit 't gevolg van voorspoed moest wezen, dan kon die voorspoed geen zegen heeten. De ware welvaait van een natie bestond niet zoozeer iff. rijkdom, als wel in een meer gelijke enalge- meene verspreiding van 't noodige: van levensgenot, gezondheid en tevredenheid. De bewij/en van die wel vaart waren -te vinden in volle werkplaatsen, in ledige armhuizen en gevangenissen, en hierin, dat de menschen met elkander zouden leven in vriendschap en liefde, zonder bitterheid en godsdienstig getwist. Te Londen is onlangs in een ^beestenspel" een vreeselijk tumult ontstaan. Er waren verscheiden honder den personen in de tent, toen men plotseling e'en vervaar lijk geschreeuw vernam. Er volgde een paniek. De be zoekers drongen in, grooten angst naar den uitgang en poogden zich uit de voeten te maken, terwijl men rondom schreeuwde, dat een der wilde beesten een ijzeren tralie uit zyn kooi dooi gebroken had. Vele personen werden ge kwetst, meestal vrouwen, en de verwarring werd vooral niet minder door een paar groote kameelen, die bij den uit gang geposteerd waren* Eindelijk bespeurde men, dat een der tijgers een kleinen knaap door de traliën van het hok lïad vastgegrepen en naar binnen poogde te trekken. Men sloeg het beest op den kop met alles wat voorhanden was, maar slaagde er eerst in, toen men het dier met gloeiende tangen te lijf ging. Eindelijk Het lig zijn prooi los en de knaap werd in onmacht, door het sterke bloedverlies, op genomen en weggedragen. Ook een der wachters is zwaar gewond door een olifant, die door het tumult opgewonden, zijn bewaker een slag met zijn snuit toediende en hem eenige ribben brak. Zooals bekend is, heeft men, een paar jaar geleden, bij de verbouwing der kerk te Bathmen, een oude muur schildering gevonden, die door tal van oudheidkenners en kunstliefhebbers bewonderd is en die bijna eenig in hai'e soort moet zijn, Algemeen gaf men voortdurend den wensch te kennen, dat het stuk gerestaureerd zou worden, en heeren kerkvoogden beloofden zulks te doen wanneer men aan de kerk een paar duizend gulden wilde schenkeu, ten einde een nieuw orgel te kunnen aanschaffen. Daar echter geen genootschap of archeoloog totnogtoe boven genoemde geldelijke vergoeding heeft toegezegd, hebben de kerkvoogden besloten de schildering op nieuw met kalk le bedekken. Op denzelfden dag toen Roderick Benedïx, een der bekwaamste en vruchtbaarste Duitsche tooneelschrijvers, stierf, 26 September, verloor Duitschland een zijner be kwaamste en viuchtbaarste romanschrijfsters: Louise Muhlbach, eigenlyk genaamd Clara Muller, .weduwe van prof. Tiieodor Mundt, overleed aan een levèrziekte. Zij was geboren 2 Januari 1»14 te Neu-Brandenburg, waar haar vader opper-burgemeester was; haar in 1839 gesloten huwelijk werd den 1 December 4861 door den dood van haren man verbroken. De Duitsche scheikundige Londsberg is tot de ont dekking gekomen, dat de schadelijke invloed van het meeste kunstlicht op de oogen, veroorzaakt wordt door de groote hoeveelheid warmtestralen die zich in het licht be vinden. Het zonlicht bevat 50 percent 'warmtestralen; het gaslicht daarentegen bijna 90, het electrischlicht 80 en het kerosemlicht 94 percent. Door het kunstlicht eenvou dig door een dunne laag aluin of mica te doen gaan, worden de warmtestralen geabsorbeerd, terwijl* de lichtstralen niet verminderd,- maai- slechts verzacht worden. r Met den ballon captif op de "Weener Tentoonstel ling heeft men geen gelukmen kan er maar niet in slagen het zoover te brengen, dat hij kan opgaan. Aanvankelijk ging het met de vulling van den ballon goedlangzaam en statig verhief zich het bovengedeelte reeds boven de rondom staande gebouwen, terwijl het onderste gedeelte nog opge rold op dén grond lag. In spanning verbeidde men het oogenbük waarop de ballon zich in al zijn grootheid zou verheffeu, maar te vergeefsde ballon rees niet meer; het onderste gedeelte bleef opgerold. Reeds waren 8000 ku bieke meter gas in den ballon gestuwd, en nog altyd werd nieuwe voorraad aangevoerd, doch in plaats van verder te ontrollen bemerkte men, dat het reeds gevulde gedeelte weder begon in te vallen. Het raadsel was nu spoedig op gelost, Door de zonnehitte was Zondag] het versche lak, waarvan men zich zulke goede resultaten had voor gesteld, gebarsten, zoodat de stevigheid van, den ballon ongelijk word en op de ondichte plaatsen het gas ont snapte. Men vreest nu dat het niet meer mogelijk zal zijn om den ballon vóór het einde der tentoonstelling te doen opgaan. In een Hongaarsch stadje werd in de maand April zekere Mo/os Spieimann vermoord. Op grond van de ge? tuigenis der vrouw van den vermoorde, werden de kroeg houder Sztatz en zijne beide zonen als verdacht van de misdaad gevangen genomen. Het gerecht te Fhorda stelde een onderzoek in en toen de beschuldigden alle schuld hardnekkig bleven ontkennen, werden verschrikkelijke middelen aangewend om tot het bewijs hunner schuld te komen. De dienstmaagd van den vermoorde ontkende ten stelligste dat de waard en zijne zonen de daders waren. Zij werd toen aan een geeseling onderworpen, zoo lang tot zij beloofde tegen de gevangenen te zullen getuigen. Toen ondergingen de zonen van den waard hetzelfde lot, zij werden vervolgens in ketenen geslagen en eindelijk werd de oudste knaap met zijn beide duimen aan een spijker ge bonden zoodal zijn teenen even den grond raakten, terwijl de jongste zoo lang werd gemarteld tot hij eindelijk bekende aan den moord schuldig te zijn. Met zulke bewijzen was het gerechtshof op het punt vonnis te vellen, toeneen vrouw bij het Klausenburger gerecht twee ringen toonde, die bij haar verpand waren en haar verdacht voorkwamen. Bij onderzoek bleek, dat een geliefde van den vermoorde do ringen verkocht had, waarop eindelijk de ware schul digen werden ontdekt, Na vier maanden ellende in de ge vangenis te hebben geleden, zgn de anderen als onschuldig op vrije voeten gesteld. Indien 't verhaal niet door de Hongaarsche en Oosten- rijksche bladen werd medegedeeld, zou men aan dergelijk barbarisme ia een zoogenaamd beschaafd land niet kunnen gelooven. Een telegrafische depêche uit New-York behelst het volgende: Er heerscht onzekerheid, of er geen geheele stagnatie zal plaats hebben. De goud-agio is reeds tot 43 pCt. gestegen, op het bericht der daling van de Ameri- kaansche waarden op de Europeesche beurzen en ten ge volge der moeilijkheden, die bij de likwidatie dér transac tiën in goud gerezen zijn. Te Chicago hebben drie banken, t, w. de Union National, de Manufacturer National en de Second ^National Bankhare betalingen geschorst..Jntus; COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per One Minnden1.85. Frcnco per Post, door het geheele ftyk2 50. ADVEBTENTIEN: Prijs: van 1 tot 10 gewone regels (1 00; iedere regel meer (0,10. Voor den wei kenden sund en voor weldadigheid, de helft van den prijs.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1