lint f I Vrijdag 5 October. I A0. IK73. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. W'i. jV 3229. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Langzamei hand komt er eenig nieuws opdagen aan gaande de verkiezingen uit de departementen, die op den 12 Oct. hunne kiezers ter stembus hebben te sturen. Over het algemeen staan de kansen hierbij gunstig voorderepu- blikeinsche partij, zoodat sommige conservatieve dag bladen hunne lezers reeds beginnen voor te bereiden op een mogelijke echec, waarvan zij nu reeds een voorgevoel beginnen te krijgen, want de meest heftige voorstauder der monarchie rekent slechts op een meerderheid van 25 stemmen, en men kan zich een denkbeeld vormen van de illusién die zij zich maken, wanneer men hoort dat zij rekenen op de stem van den heer Léon Say, die indertijd minister van den heer Thiers en een zijner intiemste vrienden was en nog steeds is', en die als hoofdredacteur van het Journal des Dêbats nu meer dan ooit een flinke en energieke houding op het republikeinsche standpunt aanneemt. Wat vooral de republikeinsche partij veel goed doet is, dat zij openlijk en vrij hare kleuren toont De con servatieve candidaten daarentegen, zijn door een bevel uit het hoofdkwartier gedwongen hunne preferentién geheim te houden. De graaf van Chambord heeft aan een afgevaardigde uit het district l'Iïérault, met name de Rodez Bénavent, een brief geschreven, die in het kamp der fusionisten in ruime mate geëxploiteei t zal worden doch die geen enkele kwestie in zake het herstel der wettige monarchie in Frankrijk, oplost. De graaf betreurt in dien blief de re volutionaire propaganda, hij protesteert tegen het denk beeld dat men hem toeschrijft, om de feodale rechten weder in 't leven te willen roepen of een oorlog te onder nemen, onder onmogelijke toestanden; om kort te zijn, hij werpt zich op, niet als de vertegenwoordiger eener partij, maar als die van een grondbeginsel, dat alleen in staat is Frankrijk te redden en van zijn ondergang op socialistisch gebied af te houden. In dienzelfden zin moet men de ver zoening van den 5 Augustus beschouwen. Wat de vlag betreft van Frankrijk, daarover spreekt de graaf niet, evenmin over Frankrijk's vrijheden en zijn or ganisatie op politiek, civiel en administiatiefgebied. Ja, zelfs in zijn protest tegen den terugkeer tot de vorige in stellingen, vermijdt hij zorgvuldig zich over hare waarde uit te laten. De Fransche Ttcgeering heeft besloten geen enkele vergunning meer te veileenen tot het oprichten van een dagblad van welke kleur ook. Men kan er een oordeel uit opmaken, hoe groot op dit oogeablik in Frankrijk de drukpersvrijheid is. De heer Thiers zal deze week weder naar Parijs terug komen. Zijn tegenwoordigheid zal moeten dienen om al de verschillende kleuren der republikeinsche partij tot een te brengen, daar hij totnogtoe door een ieder het meest ver trouwd wordt en dus do meeste kans zal hebben hierin te slagen. Hij zou dan als leider der geheele linkerzijde op treden en al de groepen dier partij zouden dan een gemeen schappelijk manifest aan de natie uitvaardigen. In een overzicht van den financieelJn toestand der Fransche gemeenten, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken heeft doen opmaken, komt aangaande de losscheu ring van Elsas-Lotharingen, het volgende v ïor. Frankrijk heeft daardoor verloten 1689 gemeenten met een opper vlakte van i,447,446 hectaren en een bevolking van 1,597.228 zielen. De gewone inkomsteu dier gemeenten bedroegen iirl868 frs. 20,271,593, de gewone uitgaven frs. 18,919,460. Bij de vergelijkingen tusschen de dienst jaren 1868 en 1871 is voortdurend de flnancieele toestand dezer van Frankrijk losgemaakte gemeenten van hel totaal afgetrokken, Men verzekert, dat het Britsohe oorlogsfregat Nioba de stad Omea, in Honduras, heeft gebombardeerd, en wel ten gevolge van het gevangen zetten van Britschc onder danen, hot beleedigen der vlag en hot plunderen van het Britsche consulaat en pakhuizen. Ten slotte zijn de ge vangenen vrijgegeven en is schadevergoeding toegestaan. De berichten uit verschillende oorden van Beieren en Saksen, ten aanzien van den stand der cholera, luiden zeer gunstig. Waar de ziekte nog niet is verdwenen is het getal lijders althans buitengewoon gering; men vleit zich, dat de ziekte weldra geheel als geweken zal beschouwd mogen worden. Maandag is te Brussel de trekking aangevangen der verloting van de Nedeiiandschc Verceniging van Wel dadigheid, onder beschei ming van Z. M. den Koning der Nederlanden. De prijs, door den beschei mheer geschon ken, beslaande in een zilveren waterketel, is gevallen op no. 12684. Binnen eeuige dagen zal de lijst, bevattende den geheelon uitslag dor verloting, a 5 cents verkrijgbaar 'rijn bij de heeren Gebroeders Belinfautc, boekhandelaars, tc den Haag. Luideus de bei iolilen van Cape Coast Castle lot 6 September hielden zich de Asliantijnen, sedert het jongste gevecht te Shumah, rustig. Zij schijnen tot het vooi tzelten der krijgsopernliën, het einde van het regenseizoen af te (Brieven Franco.) wachten, doch leiden intusschen groot gebi ek aan levens middelen. Tweeschepen, een Frausch en een Ameiikaauceh, zijn, wegens het vei koopeu van buskruit aan de vijandige stammen op dat gedeelte dor kust, hetwelk instaat van blokkade verklaard was, door de autoriteiten van Cape Coast Castle in beslag genomen. Do telegianf meldt uit New-York, dat, ofschoon de financieele toestan l allerwege verbotei t, do stilstand in den handel steeds voortduuit. Bij do banken doet men aanzoek om de wisselbi ieven tc koopeu ten einde den uit- voei handel te lielpeu. Yooits heeft de Kamer van Koop handel te Charleston de Regeoi iug verzocht 500,000 dollms beschikbaar te stellen, om het vervoeren van den oogst gemakkelijker te maken. SCHIEDAM, 2 October 1873. lu de gisteren gehouden openbate zitting van den ge meenteraad alhier, heeft: 1. de heer P. Meicliers, nieuw gekozen raadslid, als zoodanig de gevorderde eeden in handen des Voorzitters afgelegd en, na door dezen geluk te zijn geweifcht, zitting genomen. 2. De notulen van het verhandelde in de zitting van Dinsdag 2 September 11. zijn na resumtie goedgekeurd 3. Is ingekomen een Provinciaal Blad no. 86, houdende mededeeling der benoeming van don heer J. Broedelet, te Gouda, tot schoolopziener in hot 7de district van Zuid bolland. Aangenomen vooi' kennisgeving, 4Idem, het rappoit van de Commissie van Fabricage, ophetadies van G. Mak. Aangehouden en ter inzage gelegd. 5. I 'em, dat van dezelfde commissie, op het adres van P. Stolk. Als voren. 6. Idem, een staat van oninvorderbare posten van de plaatselijke directe belasting over 1872. Als voren. 7. Idem, een adres van J. C. Etman, houdende verzoek om verhooging van jaarwedde als keurmeester van het vleescli. Als voren. 8. Idem, missives van den opzichter H. Bromelow en den klerk C. J. de Wol f, beiden aan de Stedelijke Gasfabi iek, houdende dankbetuiging voor de hun toegekende ver hooging van jaarwedde. Aangenomen voor kennis geving. 9. Idemeen onlwerp-beslu'it tot toevoeging der ge- meente-begi'ooting van 1873. In dadelijke behandeling genomen zijnde, is dat oulworp-besluit met algemeeue stemmen aangenomen. 10. Zonder beraadslaging en met algemeene stemmen vooi loopig vastgesteld de gemeente-rekening over 1872, in ontvangst op f339,561.16, in uitgaaf op f333.418.32, ca alzoo sluitende met een goed slot van f6142.84. 11. Op gelijke wijze goedgekeurd de begrooting vooi de Dienstdoende Schuttel li voor 1874, tot een bedrag vau f4116.44. 12. Idem, de rekening over 1872 van het Bui gei lijk Armbestuur, iu ontvangst op f 14,892 24, ia uitgaaf op f 13,406 74, en alzoo sluitende met een goed slot van f 1485.50. 13. Idem, de rekening over 1872 van het Stads-Zieken- huis, in ontvangst op f5760.53, in uitgaaf op f 4916.25'/j, en alzoo sluitende met een goed slot van f 841.27/3. '14. Idem, het subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur voor 1874, ten bediage van f6000. 15. Idem, dat aan het Stads-Ziekenhuis, ten bedrage van f 4600. 10. Idem, de begroeiing voor 1874 van het Burgoi lijk Armbestuur, in ontvangst en uitgaaf op f 12,610. 17. Idem, die voor 1874 van het Stads-Ziekenhuis, in ontvangst en uilgaaf op f 5650. 18. Aan A. Doelcmnu op verzoek eervol ontslag verleend als hulponderwijzer. 19. Aan den gewezen onderwijzer F. II. Drost weder voor een jaar verleend ecu gratificatie van f200. 20. Mededeeling van het aannemen door den heer J, van Buureu der betrekking van lid der Plaatselijke Schoolcommissie. Aangenomen voor keunisgering. 21. Idem, \an de aanneming door den heer G. A. J. Beukers der betrekking van regent van het St. Jacobs Gasthuis. Als voien. 22. Idem, dat do openbare aanbesteding heeft plaats ge had vau het maken van een voetbrug over de Nieuwe Haven, in twee perceelen, en dat aangenomen is liet eerste peicecl, zijnde het houtwerk, door A.Kudders, voor f 1599, en liet tweede perceel, zijnde het ijzerwerk, door II. Hnrtogh Heijs, te Delft, voor f2680. Als voren. 23. Ingekomen een missive van Burgemeester en Wet- lioudei', betrekkelijk de uitbreiding der Westerhaven met een rappoi l te dier zake van den gemeente-architect (waar van wij de hoofdstrekking in ons vorig no. minder juist hebben medegedeeld, daar in het rapport door den architect de bedenkiug wordt geopperd, dat het bedoelde werk een veelomvattend weik is, tot de uitvoering waarvan veel tijd en krachtige luilp volstiekt uoodig zijn; dat editor, wan neer hierin voldoende kan worden voorzeil, door liet tijdelijk aanstellen van geschikt peisoueel om uitsluitend de plannen uitte werken die door hem zullen worden voor bereid en aangegeven, en hem vrijheid wordt veileeml om, wanneer hij zulks noodig aclit, bij meer bevoegde deskun digen adviezen in te winnen, bij dan geen bezwaar maakt om in zijn betrekking van gemeente-architect do vereischte plannen en bestekken op te tnaken tor vooi bereiding en uitvoei ing van een dergelijk groot en belangrijk wei k). Aangenomen en ter inzage gelegd. 24. Door den lieer J, F. Legner is bedenking geopperd over de naar het hem voorkwam te smal aaugclegde trot toirs in de Boteistiaat, en zijn verlangen om die trottoirs eeuigszins breeder te leggenen is, na beantwoording door deii Yoor/ilteren den Wethouder.!. A. Nolet, besloten deze zaak verderam do Commissie van Fabi icago, in over leg met den gemeente-architect, over te laten. Niels meer aan de orde zijnde woi dt de vergadering door den Voorzitter gesloten. De Minister van Financiën is voornemens binnen kort een wetsontwerp voor te dragen tot afschaffing van het evemedigc zegelrecht op de acten van beleeniugof inpandgeving. Met ingang van 21 October a. s. is herbenoemd tot buigenieester der gemeente Kethel en Spaland, de heer J. G. van Linden vau don Ileuvell, secretaris aldaar. De alloop van de gisteren gehouden trekking der premie-loting, ten laste der stad Rotter lam, is als vol"t: No. 40,498 f10,000, no. 27,480 f2000, nos. 40,806 en 63,703 ieder f1000, nos. 24,037, 40,144, 42,315, 57,146 en 70.931 ieder f500, nos. 4023,6596, 11,766, 15,852, 01,534 en 70,600 ieder f300, nos. 2971,4207,22,288, 22,363, 37,008, 60,139 en 61,492 ieder f200, nos. 18,741 en 54,300 ieder f 150, de overige ieder f100. De lieer de Kruyff, predikant de Herv. gemeente te Velp, heeft voor het beroep naar die gemeente te Rotter dam bedankt. Woensdag is te Rotterdam de eerste algemeene ver gadering gehouden der Nederlandsche Vereeniging tot be- vordei ing der koepokinenting. Uit het medegedeelde ver slag blijkt, dat de vereeniging 13 afdeelingen telt, en wel Amersfooit met 155, Amsterdam met 164, Arnhem met 45, den Haag met 26, Gorinchem met 75, Groningen met 40, Haarlem met 60, den Helder met 109, den Bosch met 23, Rotterdam mot 366, Tiel met 13, Voorne en Patten met 66 leden, en Kampen onbekend12 afdeelingen dus met 1142 leden. Ook te Barendrecht en Montfooi t zijn onlangs afdeelingen gesticht. Nu het aautal leden meer dan 1000 bedioeg, zou weldra volgens de wet het quotum tot 25 cents dalen. Twee punten werden, na het afdoen der huishoudelijke zaken, aan de orde gesteld, t. w. de middelen die tot bevor dering der rovaccinatie kunnen strekken en liet wensche- lijkeom vaste vaccinateursa.ui testellen. Bij dediscussiën over liet eerste punt kwam o. a. de uitgifte van een popu lair gescln ift, tot aanbeveling der vaccinatie en revaccina- tie, aan de vergadering zeer wenschehjU voor, maar er be stond een bezwaar, namelijk de zwakke financieeie krachten der vereeniging. Onverwacht werd evenwel dit bezwaar uit den weg geruimd door oen der loden van de Rotterdam- sohe afdeuling, die zich bereid verklaarde borg te staan voor de kosten. Aan een commissie werd daarop de zorg voor de verdere uitvoering opgedragen. Eindelijk werd besloten bij de armbesturen aan te dringen op het verplicht stellen van vaccinatie en hun revaccinatie aan te bevelen. Na langdurig discussie over liet tweede puut: het wenschelijke om vaste vaccinateurs aan te stellen, werd bepaald, dat men die kwestie ter nadere overweging aan een commissie zou opdragen. De volgende algemeene vergadering zal te Rotterdam plaats hebben. Het hoofdcomitó van het JZoode Kruis heeft een cir culaire verspreid, waarin het mededeelingen doet van de van wego het centraal-comité der Vereeniging in Indie ont vangen berichten. Die berichten loopen tot 9 Augustus. De verschillende bczeudingen waren in den besten toestand overgekomen. Aan verbandmiddelen bestoud nog geen be hoefte, zoodat deze voor de tweede expeditie zullen worden bewaard, maar vooral de versuaperingen waren hoogst welkom. In koffie en andere dranken wordt in voldoende hoeveelheid van staatswege voorzien, zoodat zending van dergelijke zaken is af te raden. Wat wij in het algemeen noodig hebben, schrijfthetcentraal-comité, is het volgende: tabak, sigaren, houten pijpen, sigarenblad, zeep, gezel schapsspelen, lectuur, vruchten, in één woord: veisuape- ringen, waarin de Staat niet voorziet, en die de soldaat of matroos, al wilde hij ze tegen goud koopen, op expeditie zijnde, vaak niet kan bekomen. Alles lost zich eigenlijk op in geld. Do moeste gewonden en zieken vau de laatste Atsjineesche exp'editio hebben do hospitalen verlaten en behoeven dus vo'oreeist geen hulp meer. Ook de vijande lijke Atsjineeschè gévangenen zijn niet in hun ongelukkig lot vergeten. Van wege het hoofdeómité zullen de comités '9 12 ij f, l? h s l'l 1 _LiiJil OMANT. ABONNEMENT! Abonmuiicnlspnjsper One Manuienf {.85. Franco per Post, door het gchccle Hijk2 50. ADVERTENTIE!?: Prtjv van 1 tol 10 gewone rogcis f I 00; ictloro regel meer f 0 10 Voor ilen wolkenden stmii en voor weldadigheidde helft van don prij«. tt* f i? k. 4 i r

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1