- -•••■"I i Terscliüat iaplijls, titpionieri DiMap. Vrijdag 10 October. T" A". ÏHT3. M 3234. 8UITE«U«a$gHE BERICHTSüg. BIMHEHLAMDSCHE BERICHTEN. r, F >"i3. v* WiT Vf fcy COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie Maanden1.8». Franco ptr Pust, door bel geheole liijk50. (Brieven Franco.) TWlT^^nag-IW» Een Fransch geneesheer, de heer Grehant, heeft proeven genomen met den tabaksrook, en hij verzekert, dat de dood veroorzaakt kan worden door het inademen van tabaksrook, die een groote mate koolzuur bevat. Hij heeft proeven genomen op honden, die gedood zijn dpor het inademen van rook van vier sigaren. Dezer dagen is een bed-waggon, van Belgische uit vinding, naar Frankrijk gezonden, om tot model te dienen aan de Compagnie du Norddie voornemens is er verschei dene van te laten maken. Deze waggon is verdeeld in vier compartimenten, ieder van vier plaatsen. Deze compar timenten vormen ieder een kleiue salon, hebbende een tafel en een lamp. Bezijden dezer appartementeu loopt een gang, waar men wandelen en rooken kan; men vindt er alle ge makken: er zijn toiletkabinetten, water-closets; niets ontbreekt. Als de nacht komt, worden de vier plaatsen voor ieder compartiment in een oogwenk in bedden her schapen met matras, oorkussens en dekens. Een bediende bevindt 'zich in den waggon en is ter beschikking der reizigers, die hem kunnen roepen bij middel eener elec- trische bel. Deze bediende is gelast de reizigers te wekken als hij op de plaats zijner bestemming aankomt. Te Antwerpen zal weldra gedurende eenige dagen ten toon gesteld worden, een schilderstuk van Titiaan, ver vaardigd in 1530, en dat onlangs voor 630,000 francs door den Keizer van Rusland gekocht is. De JItoile Beige zegt, dat het haar door een Brus- selsch huisvader wordt kwalijk genomen dat zij, eeni- gen tijd geleden, aan hare lezei's heeft medegedeeld, hoe men door met uiensap op briefkaarten te schrijven, in een geheime correspondentie kan voorzien. Van het met dit sap geschrevene is niets te zien, tenzij men het sterk verwarmt, wanneer het duidelijk leesbaar wordt. De doch ter van den Brusselaar en haar minnaar maakten van dit middel gebruik om elkander, tegen den uitdrukkelijken wil van den vader van het meisje, te schrijven. Zoodra de man de met een doodonschuldig bericht beschreven briefkaart aan zijn adres had verscheurd en in de snippermand ge worpen, verzamelde zijn dochter destukken, hield die in de keuken over het vuur en las zoo het voor haar bestemde billet doux. Het blad voegt er bij, dat het, om de begane misdaad" zoo goed mogelijk te herstellen, van het feit melding maakt, ten einde alle papa's op hun hoede te doen zijn voor brie ven en briefkaarten die met uiensap geschreven worden. Dinsdagjl. had in de kerkte Charleroi een huwelijks voltrekking plaats. Na afloop der plechtigheid, toen het echtpaar uit de sacristie kwam, ontdekte men plotseling dat de bruid in brand stond. De pogingen om de vlam te blusschen mislukten, daar zij in haar ïadeloozen angst de kerk inliep en het eenigen tijd duurde eer men haar be reikte. Eindelijk slaagde inen er in de ongelukkige bij te staan, maar zij was geheel met brandwonden bedekt, waaraan zij na eenige dagen bezweken is. Ook de echt genoot en andere personen hadden ernstige wonden be komen. Men schrijft het onheil toe aan de onvoorzichtigheid van bedienden, die een bi andende kaars op den vloer van de sacristie hadden laten staan. Te Keulen bevindt zich op dit oogenblik een biljart speler, die de algemeene bewondering en verbazing opwekt. Niet slechts maakt hij, zonder dat'them eenige inspanning schijnt te kosten, de moeilijkste en, in het oog van bekwame spelers zelfs, bijna ongelooflijke caramboles, maar hij geeft nog heel andere kunststukjes ten beste. Zoo brengt hij ver scheiden biljai tballen op een bord in ronddraaiende be weging. Eerst rollen de ballen rustig achter elkander, maar vervolgens caramboleoren zij en springen alle tegelijk van het bord af. Voorts weet hij zijne ballen eed zoodanig effect te geven, dat zij niet slechts rondom en over een op het biljart geplaatsten hoed, of over een uitgestrekten arm curamboleeren, maar ook dat zij, van het biljart springende, een der omstanders een pijp uit den mond slaan, en derge lijke aardigheden meer. Het Passauer Tagllatt geeft de volgende statistiek omtrent de KathoMcTce bevolking der tcere/d. Europa telt in 603 bisdommen 147 rnillioen KatholiekenAmerika 42 millioen in '148 bisdommen, waarvan 51 met een bevolking .van 4 millioen Katholieken in de Vereenigde Staten. Azie telt op een bevolking van 660 millioen zielen slechts 3 millioen Katholieken; Afrika 5 millioen in 34 bisdommen, Australië4 millioen in 21 bisdommen. Het totaal-cijfer der Katholieken is derhalve 201 millioen. Luidens den New-Porh Times, zal de bekende onder nemer Bamum tegen het volgend jaar een Trans-atlantische ballon-expeditie gaan organiseeren De daartoe noodige ballon zal hij óf in Japan óf door den heer Nadar te Panj3 doen vervaardigen. SCHIEDAM, 9 October 1873. Gisteren zijn ter verkiezing van twaalf gemachtigden „in het Kerkelijk- Kiescollege der Hervormde Gemeente i ir-rst f, alhier, en ter vervulling vaneen vacature, ontstaan door de benoeming ah ouderling van den heer J. G. vau Dusseldorp, ingeleverd 1198 stembiljetten, van ruim '1500 stemgerech tigden. Bij de herstemming is Dinsdag te Delfshaveu tot lid van den gemeenteraad gekozen de lieer (I. Lengkeok. Naar aanleiding van de voorbei cidende maati egelon en plannen welke hier en daar gevoi nul worden, tot hot vieren van de 25jarige regeering van Z. M. Willem 111, oppert de Amersf. Cl. het denkbeeld of het niet ineer met het karakter van het jubilé strookeu zou dat de Neder- landsche Natie, wier leus is Eendracht maakt Macht, Z. M. zou aanbieden een geschenk, waartoe alle Neder landers, in en buiten het rijk, vooral ook iu Nederl. Indiu, zouden worden uitgenoodigd bij te dragen, zoowel door de halve centen van den minvermogende als de bankbiljetten van deu rijke." Daarvoor zou zich een hoofdcommissie kuuuen vormen onder voorzitterschap van den voorzitter der Eerste Kamer en met sub-commissiön in diverse plaatsen. Misschien zou als geschenk bij val vinden een prachtige kroon, waarin bet jaartal 1874 in edelgesteenten, naar gelang \an de som der bijdragen; en in die kroon aange bracht liet zinnebeeld der Hoop, wijzende liet jaartal 1899 daardoor uitdrukkende, hoe vurig de Ned. Natie wenscht adat God, die Oranje en Nederland steeds beschermde, Z. M. den Koning in gezondheid, levensgeluk en vreugde zijner getrouwe onderdanen ook het gouden jubilé van zijn regeering doen beleven." Het langverbeide feest ter herinnering vau Alkmaars ontzet iu 1573, heeft gisteren morgen vroegtijdig een aan vang genomen. Het weer was overheerlijk. De stad is van het begin tot het einde aan alle kaDten iu groen, bloemen en vlaggen gehuld, en de geestiliift mag waarlijk onbeschiijfelijk heeten. «Duizend maal duizend menschen" meldt de Standaardkomen van heiude en ven e om aan het feest gewoel deel te nemen. Overal prijken versieringen, trans paranten, chassenetten, verzen en eerepoorteneen dezer laatsten, met aan de voorzijde Hulde aan den Koning en aan de achterzijde Alcmaria Victrix, trekt vooral de aandacht. Des morgens te 8 ure werd het feest met 21 schoten van Zr. Ms. oorlogsschip Vulcaan geopend. Van 8 tot 9 uur liet zich het klokkenspel hooien. Ten 12 uren gaf een koninklijk saluut uit het geschut het sein van de aankomst van Z. M. den Koning, die aan het station plechtig ont vangen werd door den gemeentel aad en de feestcommissie. Vandaar vertrok Z. M. en gevolg met de gereedstaande rijtuigen in optocht door de stad naar het feestlokaal, al-,' waar een deputatie van Alkmaais jufferschap, aau liet hoofd waarvan jonkvi. C. M. Foreest, een pi ach tig, sier lijk vaandel overhandigde, onder de uitvoering van de liederen Hollands Glorie en het Vlaggelied. Vervolgens be gaf Z. M., begeleid door denzelfden stoet, naar het stadhuis om aldaar eenige historische documenten, die betrekking hebben op Alkmaars beleg en ontzet, te bezichtigen en vau een en ander een afschrift iu ontvang,t te nemen. Ten 2 uren kwam de Koning op het feestten ein aan, om aldaar den sluitsteen voor het te stichten monument Alcmaria Victrix te leggen. Nadat Z. i\I.onder het spelen van de muziek der schut terij, op de tribune liad plaats geuome», trad dr. Nicolaas Beets, uit Utrecht, als feestredenaar op. Spreker bracht allereerst de feiten iu herinnering die vóór 300 jaren te Alkmaar hadden plaats gevonden, en wees vooi ts op de zegeningen, uit die gebeurtenissen voortgesproten, welke wij te danken hebben aan den moed der bevolking, aan het verbond van Nederland en Oranje, maar vooral aan het verbond met den Potentaat dei' Potentaten, liet is de taak van liet nageslacht die herinneringen door gedenkteekenen bij het volk te verlevendigen. Hierop had de plechtigheid der steenlegging plaats, be sloten met een kort woord van dr. Beets, die ua afloop van een en ander van Z. M. de benoemiug ontving tot ridder grootkruis 3de klasse van den Gouden Leeuw van Nassau. Ten drie ure keerde Z. M. naar het stadhuis terug, om aldaar den gecostumcerden historisehen en nllegorischen optocht te zien voorbij trekken. Daarna ving het diner aan. Des avonds ten 7 uren had er in de groote kerk een feestelijk samenzijn plaats, opgeluisterd door orgelmuziek, waarbij de predikanten Rijuders, Hasebroek en de Graaf het woord voerden. Den geheelen dag iwas er op verschillende plaatsen muziek. Ten 7 ure begon de illuminatie, die door Z. M. be zichtigd werd. Jammer dat in den namiddag het weer veranderde, zoo dat de illuminatie grooteudeels des avonds mislukte. Voor de feesten op'16 en'17 dezer te Monnikendam te houden, ondervindt de hoofdcommissie aldaar de meest gewenschte deelneming. Het programma der feesten zal met een kleine vooi stelling van den slag op de Zuiderzee worden geopend, waarna een historische optocht zal worden gehouden. Voorwerpen, als het scheepszwaard, de com- mandostok, benevens de zegelring van den admiraal ADVEBTENTIEN: Prijsvan 1 lot 10 gewone regels f\ 00; iedere regel meer (0.10 Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, do helft van den prijs. Cornells Dirksz. en een groot gedeelte der keten van het gulden vlies van Bossu, zullen bij die gelegenheid door hen, tlie gemelde personen moeten voorstellen, worden ge dragen. Een gedeelte dier voorwerpen, bonevens het origi- uecle portret van Cornelis Dirksz. bevinden zich aldaar op liet gemeentehuis. Tal xpu ceropoorten zullen door parti culieren worden opgericht, waarvoor deze gelden hebben bijeengebracht. Monnikeiulam's Mannenkoor zal, ter ge legenheid der feesten, een uitvoeiing geven, en de festivi teiten zullen verder bestaan in een concert, verschillende volksverinakelykhedeu, een optocht met fakkellicht en vuurwerk. Als een voorbode van een strengen winter wordt genoemd de verschijning vau verscheiden ijsvogels welke zich in de laatste dagen telkens vertoonden, tot zelfs dicht bij de huizen in de gemeente Maartensdijk. Hiermede brengt men in verband de groote zwermen trekduiven, die zich in de omliggende bosschen bevinden, tot groot nadeel vau de landbouwers, die de boekweit nog op het veld heb ben en waarvau de duiven veel verslinden. Het behoeft dan ook niet gezegd te worden dat er ij vei ig op deze dieren wordt jacht gemaakt. Groote Verkoop ïng van Korthoornigvee. Verdere bijzonderheden zijn ons geworden van de groote verkoopiug van de geheele kudde volbloed shorthorns korthooruig vee, het eigendom van den heer Samuel Comp- bell, welke publiek verkocht werden op de hoeve te New- Yorlc Mills Oneida County, New-Yoik, op Woensdag den 10 September. De tegenwoordig zijnde koopers en toe schouwers telden verscheidene duizenden, met inbegrip \an een aanzienlijk getal dames, voor welke laatste afzon derlijke zitplaatsen waren ingericht. Van de Engelschen waren tegenwoordig: Lord Skelmersdalede heeren PIol- foulBerwick (voor Lord Bective), Kello. (voor een onge noemde) en Richardson (voor den heer Cui tis Lampson). Voordat de verkoopiug begonwerd er een stevig ont bijt voorgediend aan allen die tegenwoordig waren. Wan neer men nu de verdiensten en de reputatie van het vee in aanmerking neemt, dau werd de veiling met ongewouen spoed geleid, en er was in vele opzichten een merkbaar ver schil in de wijze van handelen by verkoopingen van levende have in ons laud. De vendumeester was de lieer Pago, wiens vlugheid deu Noor I-Amerikaan kenmerkte en her haaldelijk de aanwezige Engelschen met verbazing trof. Tot spreekgestoelte vergenoegde hij zich met de stomp van een oude pomp en leidde den verkoop zonder den nog steeds voor onmisbaar gehouden hamer. Zoodra een nommer in de afsluiting was gebrachtbegon de heer Page met een zeker cijfer en mijnde het in den koi tst mogelijken tijd af, terwijl hij het feit van den verkoop slechts dooi- een bewe ging met zijn vinger aangaf. Zoo snel werden de dieren voorgebracht en afgemijnd, dat in 29 minuten voor meer dan 600000 gulden vei kocht was. en de toeschouwers slechts met de grootste moeite den gang van de verkooping konden volgen. De Engelschen, die tegenwoordig waren, werden dik wijls iu verlegenheid gebracht door deze buitengewone vlugheidterwijl de verwarring nog daardoor verhoogd werddat de prijs in dollais in plaats van ponden sterling berekend werd. Yan tijd tot tijd ouderzocht de verwarde bieder, hoeveel de geboden dollars iu Engelsch geld be droeg. De vendu-meester even vlug in 't rekenen als in 't verkoopen, antwoordde oogenblikkelyk, en alvoieus de bieder tijd had na tc denken, was het nommer verkocht. Een voorbeeld moge vermeld worden, De vei tegenwoor- diger van een Engelsch veefokker was gemachtigd 2500 (30000 gulden) voor een koe van uitmuntend ras te geven; maar iu de opgewondenheid van den strijd, bood hij wer kelijk 40.600 dollars (f 8,120 of 97000 gulden tot welk cijfer het dier tot zijn niet gei inge verbazing toegewezen werd. Een andermaal gebeurde het, dat de heer Holford en een Amerikaan tegen elkander op boden voor een koe, welke spoedig voor 2000 pond slerl.24000 galden ver kocht was. De Amerikaan eischte liet beest op als zijn eigen dom, waarop ecu (wist ontstond, welke beslecht werd door den raad van den heer Campbell, om ze namelijk opnieuw iu veiling te brengen. Nu ging het bieden tot 3000 of 36000 gulden, toen de Amerikaan het opgaf; en het is de moeite waard hier aan te teekenen, dat de eigenaar van de- kudde ze den heer Holford voor 2000 afstond, den oor- spronkelijkenprys dien hij eerstgebodenhad. Misschien was de buiteusporigste prijs, die btj de verkoopiug verkregen werd, die, welke gegeven werd voor een kalf van vijf maan den, dat met e 5000 of 60000 gulden betaald werd. Als een contrast met deze bijna fabelachtige pryzen kunnen wij meedeelen dat de graaf Dunmord, die gelukkig genoeg was vroeg aan de marktte zijn, in't begin van 't jaar van een heer in Canada verscheidene beesten kocht, gelijk zoo niet beter dan eenig stuk op deze verkooping, voor omtrent twee derden van den prijs. Inderdaad sch'ynt de verkoo ping op mynheer Campbell's hoeve zich opgelost te hebben in eeu oogenblikkelyke worsteling tusschen Engelschen en Amerikanen. Het was blijkbaar dat de laatste besloten .«.fw?. J,y. .rt*

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1