Verschijnt iapljjb, jitpmiM Maïs. Vrijdag 17 October. A0. !H73., BUITENLANDSCHE BERICHTEN. MS 3239. BINNENIANDSCHE BERICHTEN. ABONHBMENT: Abonnemenlspry's, per Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door hot gcheele Rijk50. Wij laten hier volgen een brief van den Paus aan Keizer Wilhelm: In het Vatikaan, 7 Augustus 1873. j)üc gezamenlijke maatregelen, welke sedert cenigen tijd door Uwer Majostoit's Regecring zijn genomen, doelen meer en meer op de vernietiging van hot Katholicisme. Wanneer ik bij mijzelvon te rade ga welke oorzaken aanleiding kunnen gegeven hebben tot deze zeer harde maatregelen, dan moet ik bekennen dat ik niet in staat ben om gronden daarvoor te vinden. Mij wordt evenwel medegedeeld dat Uwe Majesteit het gedrag harer Regce- ring en de harde maatregelen tegen den Katholieken godsdienst niet goedkeurt. Wanneer hot waar is dat Uwe Majesteit deze maatregelen niet billijkten de brieven, wolke door u vroeger tot mij werden gericht, zouden op voldoende wijze kunnen aan- toonen dat gij wat tegenwoordig geschiedt niet kunt goed keuren wanneer, zeg ik, Uwe Majesteit het niet goedkeurt dat hare Regoering op den ingeslagen weg voortgaat, de harde maatregelon tegen den godsdienst van Jezus Christus steeds verder uitbreidt en hierdoor aan den godsdienst groot nadeel toebrengt, zal dan Uwe Majesteit niet tot de overtuiging komen dat deze maatregelen geen ander gevolg kunnen hebben dan ditdat de eigen troon van Uwe Majesteit wordt onder mijnd? Ik spreek met vrijmoedigheid, want mijn banier is de waarheid en ik spreek ten einde een mijner plichten te vervullen, welke hierin bestaataan allen de waarheid te zeggen, ook aan hen die geen Katholieken zijnwant ieder, die den doop heeft ontvangen, behoort in een of andere beteekenis of op eeno of andere wijze, vcor welker nadere uiteenzetting het hier niet de plaats is behoort, zeg ik, aan den Paus. Ik voor mij houd mij overtuigd, dat Uwe Majesteit mijne beschouwingen met hare goedwilligheid zal ontvangen en de maatregelen zal nemen, welke in dit geval noodig zijn. Terwijl ik aan Hoogstdezelve de verzekering geef van mijn toegenegenheid en vcreering, bid ik God dat Hij Uwe Majesteit en mij m"et de banden van gelijke barmhartigheid moge om vatte." Pio. Waarop de Keizer het volgende geantwoord heeft j Berlijn, 3 September 1873. sik verheng mij dat Uwe Heiligheid mij weder, als vroeger, de eer bewijst aan mij te schrijven, en dat te meer daar mij hierdoor gelegenheid wordt gegeven verkcerdo voorstellingen te verbeteren, 'die, gelijk ik uit Uwer Heiligheids schrijven van' 7 Augustus meen te mogen opmaken, moeten voorgekomonzijn in de berichten welke men u omtrent do Duitscho toestanden heeft doen toekomen. Wanneer die berichten slechts waarheid hadden bevat, zou hetniet mogelijk zijn geweest dat Uwe Hei ligheid op 't vermoeden kwam, dat mijne Regeering een weg bewandelt, waarmede ik geen genoegen neem. "Volgens do constitutie van mijne Staten kan zoodanig geval niet voorko men, daar in Pruisen de wetten en andere maatregelen der Regeering altijd moeten worden goedgekeurd door mij als heer dés lands. Tot mijn diepe smart heeft oen gedeelte var mijne Katho lieke onderdanen sedert twee jaren een politieke partij georga niseerd, die den confessioneelen vrede, welke in Pruisen sedert eeuwon ongestoord had bestaan, zoeken te verstooren door woelingen tegen den Staat. Hooggeplaatste Katholiokc geeste lijken hebben helaas deze beweging niet alleen goedgekeurd, maar zich ook daarbij aangesloten enrich openlijk verzet tegen de bestaande„wetten van het land. 't Zal aan de waarneming van Uwe Iloiligheid niet zijn ontgaan dat dergelijke ver schijnselen zich in den laalston tijd ook in andere landen, zoowel in als buiten Europa, hebben voorgedaan, Op mijn weg ligt het niet de oorzaken na te sporen, waardoor priesters en geloovigcn bewogen kunnen worden de vijanden der maat schappelijke orde bij te staan in do bestrijding van den Staat. Maar wél is het mijn plicht in'de Staten, waarvan 't bestuur mij door God is toevertrouwd, den inwendigon vrede té bewa ren en te zorgen dat de wetten worden geëerbiedigd. Ik ben mij bewust dat ik tegenover God rekenschap zal moeten afleggen omtrent do vervulling van mijne Koninklijke plichten en ik zal wet en orde in mijne Staten handhaven zoolang God mij daartoe de macht geeft. Als Christelijk Vorst bon ik daartoe verplicht, ook daar, waar iktot mijn smart mijn Koninklijke macht moet aanwenden tegen de dienaren van een Kerk waarvan ik ver trouw dat zé, niet minder dan do Evangelische, het gebod der gehoorzaamheid tegenover do wereldlijke overheid erkent als een openbaring van den goddelijken wil. Tot mijn spijt evenwel verloochenen velen deraan Uwe Heiligheid onderworpen geestelijken in Pruisen, in dit opzicht do Christelijko leer en brongen mijne.Rogcering in de noodzake lijkheid .omgesteund door do groote meerderheid mijner on derdanen, Evangelischenzoowel als Katholieken, do ar we reldlijke middelenhen tot gehoorzaamheid aan de wetten te dwingon. Ik wil zeer gaarne hopen dat Uwe Holligheidnu zo omtrent den waren toestand is ingelicht, haar gezag zal willen aanwendon om een einde te maken ann,deonder betreurens waarde verminking dor waarheid en onder misbruik van de priesterlijke autoriteit begonnen agitatie. De godsdienst van Jezus Christus hoeft, gelijk ik Uwe Heiligheid tegenover God durf verzekeren, met al deze woelingen niets te maken en de waarheid evenminonder welker vaanwaarvan Uwe Hei igheid hoeft gewag gemaakt ik mij volgaarne v;il scharen. CBrlevcn Franco.]) Nog ecno enkele uitdrukking in het schrijven van Uwe Hei ligheid kan ik niet zonder tegenspraak laten v ooi bijgaan, al borust ze ook niot op verkeerde infoimatiosmaar op het geloof van Uwe Heiligheid, de uitdrukking namelijk, dat ieder die den doop heeft ontvangen, toebehoort aan den Paus. Het Evan gelisch geloof, 't welk gehjkaan Uwe Heiligheid bekend zat wezen door mij wordt omhelsdlaat ons niet toe in on/e betrekking tot God een anderen middelaar aan te nemen dan onzen Heer Jezus Christus. Maar dit verschil in geloof belet mij niot om met hen, die liet mijne niot doelen, in vrede te leven en Uwe Heiligheid te vorzekeren van mijne persoonlijke toegene genheid en veroering. "Wilhelm." De uitslag der verkiezingen blijft in Fraukrijk voor eerst nog het onderwerp van aller gesprekken. Bijna ieder een, en daaronder niet het minst de lieer Thiei s, is er ver heugd over; hij ook vooral, omdat zijn oude vriend, de Rémusat, door den triomf van heden, de herinnering aan zijn nederlaag te Parijs tegenover Barodet uitgewischl heeft. De heer Thiers moet uitgeroepen hebben, toen hij den geheelen uitslag der verkiezingen vernam: »Dit is het antwoord van de democratie aan de aristocratie; gedurende mijn geheelen politieleen loopbaan, herinner ik mij niet ooit verkiezingen te hebben bijgewoond, die zulk ecu bc- teekenisvol karakter droegen voor het gouvernement." Volgens een brief van den heer J. R. Hind aan den Times, zijn er thans vier horneten aau den sleirenhemel waar te nemen. Een is gevonden op den 23 Aug., door Paul Henry (observ. te Parijs) en is zichtbaar met het bloote oog, of een zwakken kijker. De tweede is gevonden door Borelly van Marseillle en kan meteen gewonen teles coop worden gezien. De derde is de komeet van Faye, die een loopbaan van 7'ï jaar heeft en slechts met krachtige kijkers kan worden waargenomen. De vierde is de komeet van Brorsen, die een loopbaan heeft an ongeveei ö'/z jaar. Deze is nog zwakker dan die van Faye. De astronomische plaatsbepalingen dezer kometen worden opgegeven in den Times van den 9 September. Te Manchester is Dinsdag jl. een soirée gehouden van vrienden der Internationale Arbitrage. Een brief van Jacob Bright, dien men had uitgeuoodigd het voorzitterschap waar te nemen, doch die daarin verhinderd werd, hield inDat de verspreiding van nuttige kennis het voornaamste vfapen der vrienden behoorde te zijn. Indien het volk waarlijk verlicht was, zou de oorlog tot de zeld- zaamheden'behooren. Debarbaarschheid, die in Engeland nog bestaat, was zgns inziens grootendeels het gevolg van de langdurige oorlogen hunner voorouders, want de kracht der natie was voorheen verspild in buiten landsche con flicten, in plaats van ten voordeele van hetgeheele volk te worden besteed aan de ontwikkeling van den geest en de beschaving van het gemoed. Op deze soirée werd voornamelijk het woord gevoerd door de zuster van John Bright. Volgens opgave van de Rijkskanselarij zijn van 'teind van Mei tot het eind van September dezes jaars in Pruisen alleen drieëndertig duizend eenhonderd vijfentwintig per sonen door de cholera aangetast en daaraan zestienduizend vijfhonderd vijfentachtig overleden. Het vroeger vermoeden, dat de gezondheidstoestand van graaf von Roo.i hem slechts voor korten tijd zou toe laten, orn het voorzitterschap in het Pruisische kabinet te bekleeden, schijut zich te zullen bevestigen. Van een door gaans goed iDgelichtezijde wordtten minste verzekerd, dat voornoemde graaf, wiens verlof thans nog verlengd is, uit sluitend om zijn gezondheid, óf voor de opening van den landdag, óf in het begin der zitting, zijn post als Minister- President zal neerleggen. Als zijn opvolger noemt men den Minister van Financiën von Camphausen. Daarentegen is het in omloop gebrachte gerucht, dat vorst von Bismarck ook als Minister van Buitenlandsche Zaken zou willen af treden, ongegrond. De Berlijnsche bevolking bemint op hartstochtelijke wijze het edele gerstenat, dat tegenwoordig, helaas uit alles vervaardigd wordt, behalve uit gerst en hdp, Hoezeer Oambrinus vereerd wordt, kunnen wij uit de volgende cijfers nagaan: s In 1872 produceerden 49 Berlijnsche bierbrouwerijen niet minder dan 896,198 hectoliter bruin en 531,851 hec toliter wit bier, die aldaar geconsumeerd worden. Buiten dien werden ingevoerd 142,055 hectoliter vreemde biersoortenen daarvan uit Potsdam '403,052 hectoliter stangenbier. Berlijnconsumeertderhalvejaarlijksl,550,104 hectoliter bier. In de provincie Hannover heeft thans ook hot eerste conflict op kerkelijk gebied plaats. De bisschop van Heldes- heim heeft namelijk, zonder voorkennis of goedkeuring der Regeering, den geestelijke Sievers tot pastoor te Seulingen aangesteld. Aan den laatstgenoemde is nu door de overheid kennis gegeveD, dat al zijn handelingen in kwaliteit van pastoor, volgens de kerkelijk-politieke wet van 11 Mei 11., als nietig zullon beschouwd worden. De kerkregisters en het kerkzegel weigerde Sievers vrijwillig af te geven. In Mecklenburg is thans ook een kerkelijk conflict -s. COURANT. ADVERTENTIE Kt krijs: van 1 tot tO gewone regels f 1 00; iedere regel meer ƒ0.10 Voor den werkenden sland cn voor welcl.idiglicidde helft van den prijs. ontstaan. De Minister van Onderv'fs hoeft namelijk den gemeenteraad van Rostock gelast, um den doctor .in de godgeleerdheid Schmidt als godsdieust-leeraar aan het gymnasium aldaar te ontslaan, en wel omdat deze zich aan eeu Protestantsche vereeniging heeft aangesloten. De ge meentel aad heeft echter aan dat bevel geen gevolg gegeven en laat gemeltlen Schmidt zijn onderwijs ongestoord voort zetten. Men verkeert nu in zekere spanuing omtrent het geen zal plaats hebben. Misschien zal de Minister van Onderwijs den gemeenteraad van ltostock, evenals in 1863, nood/aken om zijn bevel ten uitvoer te leggen, door eeu executie-kommando van 25 militairen bij den burge-' meester dier plaats in te kwartieren. De Dusseldorpsche algemeene Vei zekering-maat schappij voor zee-, rivier, en landtransport keert over 1872 een dividend uit van 40 pCt. over het gestorte kapitaal. Onze gezant te Weenen heeft bericht dat de in komende rechten op granen, peulvruchten en dergelijke in Oostenrijk-Hougarije zijn afgeschaft voor den tijd van één jaar, nl. van 1 October li. tot 30 September 1874. Een depêche uit Weenen bevat, dat graaf Audrassy, die op reis was, zijn terugkeer naar die hoofdstad verhaast. Er bestaat namelijk vrees, dat de door de Porte nu als echt erkpnde memorie omtrent Bosnië tot ernstige verwikke lingen tusschen Oostenrijk-Hongarije en Turkije zal aan leiding geven. De Neuo Freie Presse bespreekt de toekomst der wereldtentoonstellingen, en meer opzettelijk de stad, die, na afloop van de tentoonstelling te Philadelphia, in Europa het eerst voor de voortzetting van den vreedzamen strijd der natiën in aanmerking zou komen. Het blad vindt geen andere dan Rome. Londen heeft door de opening der per manente tentoonstelling aau een wereldtentoonstelling geen behoefte meer; tusschen Frankrijk enDuitschland is teveel voorgevallen, dan dat te Berlijn veel Fransche, te Parijs veel Duitsche exposanten te verwachten zouden zijn; Belgie en Nederland sehynen den schrijver te klein en niet rijk genoeg; St. Petersburg is te afgelegen en de overige Noordscho hoofdsteden schijnen in het geheel niet in aan merking te kunnen komen, zoodat alleen de nieuwe hoofd stad van Italië overblijft. Behalve door de hooge staatkun dige beteekenis, die een wereldtentoonstelling van kunst en nijverheid te Rome hebben zou, is het blad van_oordeel, dat zij door de gelukkige vereeniging van klassieke oudheid en moderne kunstvlijt wordt aanbevolen, die alleen op Romeinschen bodem mogelijk is; anderen zouden mis schien geneigd zijn eerder aan een krasse tegenstelling te denken, die alles behalve bewondering zou wekken. Om die vereeniging tot stand te brengen zou de tentoonstelling moeten gehouden worlten in het oude Forum en op de daar omgelegen terreinen, en zouden de paleizen van Augustus, Tiberius en Caligula, naar de meest geldige conjecturen van lichte bouwstoffen tijdeljjk gerestaureerd, voor kunstgalerijen bestemd moeten worden. Schoot het Forum tekort dan had het oude Rome in het amphitheater, het colosseum, den ouden circus raaximus,"'de reusachtige baden der Antonijneu en van Caracalla' ruimten genoeg om daaraan tegemoet te komen. De c'ucus'maxirnus zou voor de tentoonstelling van machineriën als, aangewe zen zijn. SCHIEDAM, 16 October 1873. Aanstaanden Zaterdag, den 18 dezer, zal het 60 jaar geleden zijn, dat de slag van Leipzig den eersten stoot gaf tot de bevrijding van Europa van het knellende juk, haar door Napoleon I opgelegd. Door de commissie voor de akten-examens in Zuid- hollaud is gisteren toegelaten voor het teekenen, de heer J. H. van Balen, van Schiedam. Door de Eerste Kamer der Staten-Geuernal zulten, in hare aanstaande bijeenkomst, o. a. de volgende wetsont- werpen worden behandeld: 1. Bekrachtiging "van den onderhandschën verkoop van de zeewering der redoute op hetschor te Bergenopzoom, aan P; J. A. de Koker en O. A. Daverveld, eigenaren van den Geertruidapolder2. Ver eeniging der gemeenten Charlois en Katendrecht; 3. Naturalisatie van B. J. Voss, P. Herrijgers, W. Beukema, II. A. ThenBergh en F. W. Ackermann; 4. Sluiten eener overeenkomst met de gemeente Breda, betreffende den afstand van gronden enz. op de voormalige vestingwerken aldaar, in verband met den afstand door die gemeente van hare beweerde rechten op de gasthuisvelden en van eenigen grond bij de kazernes; 5. Outeigening ten behoeve van de -verbreeding en gedeeltelijke verlegging der Willemsvaart, met bijbehoorende werken, tot verbetering van den water weg van Zwolle naar zee6. Onteigening ten behoeve vam een spoorweg van Tilburg naar Nijmegen; 7. Kwijtschel ding van eenige den lande aankomende vorderingen; en 8. Nadere beperking der bevoegdheid tot aanmunting van zilveren standpenningen. De commissaris des Koriings in deze pioviueie heeft, met verwijzing naar eeu vroegere circulaire, aan de ge-

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1