m m I 'ik m ff Woensdag c t o b e r. Wethouders van Schiedam, Burgemeester en fiezicn de aanschrijving detc Provincie van den 20slen September jl Ano. 1453 (3de Alii Proti. Illitil "0 103; ijl ;'A°. 3242. li 1 K ennisgevm g. K cnmsgeving. BUITEHUWDSCHE BERICHTEN. BlMËWLAWDSCHE BERICHTEN. ■.41 7li ijl 'i a§ ff i?1 §f,f- - •5 i' kl ff K m i. ABONNEMENT1 Abonnementsprijsper Drie Maandenf 1.85, Franco per Post, door liet gclieelo liijk (Brieven Franco.) A.DVEBTENTIEN: Prijsvan I tot 10 gewone regels ft 00; ledoio regel meer /'0.10. Voui den ttoikcmlen stand en vow weldadigheid, do helft van den prijs. van den Heer Commissaris des Knnings in Herinneren hij do/o ieder dien zulks mogt aangaan, dat, wanneer men, volgons de artt. 27 en 42 der Wet op de Personele Bol.isling ran den 29sten Maart J833 (Staatsblad no. 4), zoo als die zijn ge- wiji'gd en aangevuld liij do artt. 7 en 14 der Wot van den 9dou April 1800 Staatsblad nu. 50), ter oorzako van nieuwe auucli ifflng vcraadeiing of vervvisveling vin bclnslingvnorvverprnvallen rnugt ui de termen van art. 27 dier Wet, dairvan snppletonc aangifte moot worden gedaan, in voege als hij ait. 30 dier Wet is voorgevclirevenlo welken einde een billet tor invulling Inj don Oiilvnngcr dor Dnccle Bohslingon bikomen kan worden. Zullende, bij geheel ar.lileil.ilcu van aangifte of liet doen van te geringe anigiflo op de bel istingsolinldigen do slt afliep dingen toepasse lijk zijn, voorgeschreven hij art. 35, vuur zouverie die zijn gewijzigd bij arl. 13 der Wet van 9 April 1809 Staatsblad no. 59) en all. 39 van meergemeld# Wet van 29 Mnri 1833 (Slaatsbtail no. 4) En is Inci van afkondiging geschied, waar liet behoort, den 18 Oct 1873. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, P. J VAN DDK VAN MATEN ESSE. Üe Secretaris, A W MUI.OEIt De Burgemeester van Schiedam, Voldoende aan liet bepaalde bij art. 24 dor wet vau den 4December 1872 Saatsblaclno134), Brengt bij deze ter kennis van tie ingezetenen, dat beden écn persoon is aangegeven als overleden aan Axial Isclic Cholera. Schiedam, den 21 October 1873. De Burgemeester voornoemd, P. J. VAN Dt.IK VAN MATEN ESSE. De gevolmachtigden van de rechterzijde en het rechter-centrum hebben da mededeel.incein.van-de-onder handelaars te Salzburg "aangehoord. De taal, door den graaf van Chambord gevoerd, scbijut van dien aard te zijn, dat men verwachten kan, dal de laatste moeilijkheden zullen uit den weg geruimd worden. De overeenstemming tusschendengraafvan Chambord en demonarchalefractiën schijnt thans volkomen. Men wordt in Frankrijk als 'tware overstroomd door berichten die u verzekeren, dat de graaf van Chambord eindelijk zijn stijfhoofdigheid laat varen. Parijs en de dagbladen zijn vol van deze geruchten en de beurs zelfs ge looft ze. liet wordt dan ook stel lig genoeg beweerd; »dat de monarchie thans verzekerd is," en: dat de natie nu alles verkrijgt, zonder dat de Koning iets behoeft op te offeren," Wij nemen echter de vrijheid voorshands nog niet veel geloof te hechten aan dit alles, eu wel op grond dat Jiot totnogtoe onmogelijk is te oordeelen, in hoeverre de triomfkreten van al die fusiouistische bladen door de feiten gerechtvaardigd worden, voor en aleer een autheu- ticke tekst ons i- keunis zal hebben gesteld met al die be weerde concessiën van den kleinzoon van Karei X. Men vraagt zich af, welke rol speelt het gouvernement toch onder dit alles? liet ministerie de Broglie, dat tot nogtoe zich op den achtergrond gehouden had, schijnt zich schrap te willen zetten. Volgens den Frangais is hot vóór de restauratie gestemd. Do kwestie over de maclils- verlengiug van Mac-Maliou schijnt geheel van liet politiek terrein verdwenen te zijn. Deze zou zijn funcliën neder- leggen en door generaal Ladmirauldt vervangen worden gedurende het interim dat er zou verloopcn tusschcn het uitroepen vau [Icnri V tot Koning van Frankrijk (altijd als de Nationale Vergadering het wil), en den triomfalen iu- tocht vau dien Koning in Parijs. Te gelijker tijd zou de heer Magne uit het kabinet treden eu in zijn val den heer Deseilligay medesleepen, die vertegenwoordiger is van de groep Target. Dezer dagen is te Parijs een veteraau, nog uit het eerste Keizerrijk afkomstig, overleden, die al de veldtoch ten van '1800 lot '1815 had medegemaakt en den ouderdom vau 90 jaren bereikt had. Hij werd dooreen beroet te ge troffen bij het lezen der processtukkon van Bazainc. Op zijn sterfbed riep hij onophoudelijk dat bij weer dienst wilde nemen, om Frarkrijk van den geleden smaad te wreken en de aan Pruisen overgeleverde vaandels te heroveren. Aau het Koninklijk Arsenaal te Woolwich werd onlangs omstreeks middernacht een der schildwachten op z\ju post gemist. Al het zoeken baatte niet.de man was niet te vinden. Doch 's morgens ten 9 ure zag een politie-agent op 4 mijlen van Woolwich een soldaat in vollen'uniform met het geweer op den schouder, bedaard langs den weg heen en weer stappen. Verbaasd over dit zonderlinge schouwspel treedt hij op den krijgsman toe, spreekt hem aau, doch bespeurt dat hij in ecu diepen slaap verzonken is. Zoodra onze soldaat, door den politieman gewekt, de oogen had geopend, vroeg hy met de grootste verwondering naar de plaats waar hij zich bevond en op welke wijze hij hier gekomen was. Nadat hij behoorlijk over een en ander was ingelicht, wandelde hij in gezelschap van den agent terug naar Woolwich, wtutr hij onmiddellijk in arrest genomen on aan de militaire autoriteiten overge leverd werd. In don omtrek van Doornik beviel dezer dagen de huisvrouw van een landbouwer vai. drie kinderentwee jongens en een meisje. Ze was elf maanden geleden van een tweeling bevallen, zoodat de echtelieden zich binnen het jaar in het bezit van vijf kinderen mogen verheugen. Allen zijn welvarend. Er is thans in do Rijnprovincie een adres ter ouder» tockening in omloop, uitgegaan van 40 ingezetenen te Essen, waarin Keizer Willem iu warme bewoordingen dank betuigd wordt voor de mannentaal, waarmede hij liet bekende pauselijk schrijven van 7 Aug. II. beeft be antwoord. De Berliner Wespen uocmt niet onaardig liet proces Bazaiue van chemischon aard, utenmiaste tracht meu uit den Maaischalk een stuk zeep te maken, waarmede de sgiamle nation" zich wit kan wossclieu." fn particuliere brieven wordt uit Versailles gemeld, dat do wijze van procesvoering tegen den Maarschalk den in druk maakt, dat de beschuldigde reeds een veroordeeld matt is. De Hertog van Aumaln maakte nooit meer effect dan tegenwoordig mot zijne kotnlo hoffelijkheid die in hare berekende overdrijving vrees inboezemt. De Hertog is niet altijd gelukkig in liet stellen zijner vragen en verstaat niet de kunst die zoo iu te richten, dat do beschuldigde zijne gedachten en handelingen bloot logt, en dit toch behoort hot doel van een verhoor to zijn. De verkiezingen voorden Kreistag hebben bewezen, dat de invloed der Regeering, vooral in Posen en Pommo- ren, sterker is dan die der Junkcrpartei en dat z<j met talent daarvan weet gebruik te maken. Vele der oud-con servatieven moesten voor de vrienden der Regeeritig wijken. De nietuve veldmaarschalk v. Manteuflel, wiens terugkeer iu de hoofdstad aan heliutrige-spel tegen den rijkskanselier nieuw voedsel geeft, moest dë vlag strijken voor co» vee- haudelaar. Voorwaar een bittere teleurstelling voorden intieme» vriend dos Keizers. Op bevel vau den Sultan zullen de kerkelijke goede ren aan den Staal vervallen en verschillende belastingen die don bloei van het land verhinderen, worden opgeheven. Ook de grondbelasting is daaronder begrepen. Daat cnlcgen tvordt tie belasting op de tabak over het geheele rijk uit gestrekt; de exploitatie dor bergwerkeu en bossclien zal publiek verpacht worden; het zegel- en slempolrccht zal ovei het geheele rijk wot den geheven, terwijl in alle op zichten zooveel mogelijk bezuinigingen zullen worden aan gebracht; eene commissie onder voorzitterschap vau den grootvizier is aangewezen om het evenwicht in hel budget te herstellen. Uit Zanzibar wordt geschreven dat do gouverneur van.Lamo beslag heeft gelegd op con slavenschip. Aan boord bevonden zich 217 slaven. Men ziet hieiiu een bewijs dat de Sultan Ternstige plan heeft om do bepalingen van het, door hem met Engeland gesloten verdrag, na te komen. In oen New-Yorkschc correspondentie van de» ICól- nische Zeitunglozen we dat op de vergadering dor Evan gelische Alliantie nSluart Cohen over Holland heeft ge sproken, 't welk hij afschilderde als voor de eene helft overgegeven aau hetultramontnnisme, voor de andere helft aan het ongeloof." We hopen dat het bericht onjuist zal wezen. Is 't juist, dan zijn wij zeer benieuwd lo welen lot welke helft de heer Cohen Stuart deze is toch waar schijnlijk de bedoelde persoon zichzelf en zijne vrienden rekent. S C H t E D A iM, 21 October 1873. Namens het Korps Scherpschutters van Schiedam, hcetl de Kapitein-Komrnandant van dat korps, de heer G. Visser, een ultnoodiglng gericht aan de korpsen uil de Vereeuigiugen tot bevordering van 's Bands Weerbaarheid in Nederland, om bij gelegenheid van de vijf-en-twintig- jarige Regeeriug van den Koning, Z. M. bewijzen van sympathie te doen geworden. Naar wij vernemen, is deze uiluoodiging reeds door onderscheiden korpsen met ingenomenheid ontvangen en aan den heer Visser betuigingen van adhacsie toegezonden. Heden nacht is het Zuidergors ondergeloopen en daarbij ongeveer een 80tal schapen en twee paarden ver dronken. 54 schapen behoorden aan een persoon, wiens eenige bezitting daarin bestond. De Ncderlandsche Handelmaatschappij weuscht scheepsgelegenheid te zien aaugebodon voor den overvoer naarSoerabaya van stoomwerktuigen enz.voor een ijzeren stoomschip, te bezichtigeu aan de Nederlaudsche stoom bootmaatschappij te Fijenoord; langs boord geleverd te Amsterdam ofte Rotterdam. Do inname, ovenluoelc kruankosleti, garneering, ont- lossing, enz. zijn voor scheepsrekening. Aanbiedingen met opgaaf van de gevraagd wordende vracht inééns en van don lijd waarop bet schip ter inname gereed ligt, worden ingewacht bij de agenten vóór of op Woensdag 22 dezer, 'snamiddags vóór 2 me. In de week van 12 tot 18 October jl. zijn aan de cholera ovet leden te Breda 7, te Bergen op Zoom 1, te Dordrecht 7 personen, en te Dubbeldam, Leerdam, Over- scltie, Rotterdam, Schiedam en Sü'ijeu l persoon, totaal 21 personen, overleden. De Burgemeester van Rotterdam heeft bekend ge maakt, dat jl. Zaterdag één persoon is aangegoten als overleden aan Aziatische cholera; ook te Delfshavcn lieb- ben zich twee gevallen van cholera voorgedaan. De- 21e algemeeno vergadering van do leden der Vereeuiging tot bevordering der Zendingszaak zal den 22en in de Rcmonstrantsehe kerk te Rotterdam gehouden worden. Als sprekeis zullen o. a. optre Jen Ds. J. Herman de Ridder van 's Hage eu I). Pijzei vati Dordrecht. Te Rotterdam is, volgens de iV. R. OA, een com missie bezig een politiek banket in te richten ter viering van liet 25jarig feest der afkondiging van de Grondwet van 184S. Ook te Amsterdam beslaat het plan op den 3 November een feestmaaltijd te houden. 'Jit banket zal een algemeen nationaal ka akter bobben; het denkbeeld vindt aanvan kelijk veel bijval, zoowel daar ah elders. Meu verwacht spoedig in de dagbladen een uitnoodiging tot deelneming, uitgaande van tal van personen, ouder welke de Burge meester. Te Rotterdam werd den '17 dezer oen vergadering gehouden, ter oprichting van een Bureau van informatie naar behoeftige». Vijfentwintig lieercn hadden verklaard aan de werkzaamheden te willen deelceinen De reglemen ten werden vastgesteld en een ontwerp-circulaire goedge keurd. Tot leden van het bestuur werden gekozen de hoeren: R, P. .Mees R. Az., voorzitter; Ed. O. VV. Iloyer, onder-voorzitter; en mr. J. G. Philippi, secretaris-penning meester. De uit Batavia ontvangen berichten vermelden dat de generaal Verspijek bij de tweede expeditie naar Alsjin als ouderbevelhebber zal optreden, de kolonel du Neve als chef van den staf. De deelneming aau den Nationale» schietwedstrijd te Waalsdorp, van 24 tot 28 October a. s.belooft zeer groot te zijn. Reeds meer dan 1000 schutters moeten ziel» aangemeld hebben. Ook zullen dit jaar eenige officiereu van de Belgische schutterij tegenwoordig zijn. Dat do wedstrijd met de tegenwoordigheid van Z. M. tien Koning zal vereerd worden, mag men als zeker verwachten. Z. K. H. prins Hendrik heeft, naar wij vernemen, voor den aanstaanden Nationale», schietwedstrijd een prachtige» zilveren bokaal, met toepasselijke inscriptiën en symbolen, als hoofdprijs uitgeloofd. Voorts zijn nog verschillende gewone prijzen uitgeloofd, o. a. door Z M. den Koning 20 Remmingion geweren. De commissie voor liet ngcdonkteoken Kaiser" beeft goedgekeurd het door den beeldhouwer Fr. Struck te Amsterdam, ontworpen model in gips, zijnde de meer dan levensgroot» buste van Kaiser, ter halver lijf, voorgesteld iu professoraal gewaad. Aan dien beeldhouwer is de ver vaardiging in marmer opgedragen. De buste zal overeen jaar gereed zijn en op een piëdestal geplaatst worden in de vestibule van do Leiclsche starrewacht. In do noordelijke provinciën is de opbrengst van den oogst der aardappelen bevredigend. Het derde eeuwfeest ter herinnering aan de roem rijke overwinning op do Zuiderzee in '1573, door don ad miraal Cornells Dirkszoon, burgemeester van Monniken dam, werd Woensdag en Donderdag te Monnikendam op luisterrijke wijze gevierd. Als inleiding tot dat feest, werd Woensdag avond in den Doele, door het letterlievend ge nootschap sConcordia" een opvoering gegeven van het gelegenheidsstuk: »Dc slag op de Zuiderzee", dat door den voorzitter, den heer A. Doofman, was geschreven. Voorts werd een voorstelling gegeven van deu slag op de Zuiderzee, door de schepen van do Markervloot oneen jacht van tien lieer Schol, van Amsterdam, daartoe wel willend afgestaaudaarna is ecu historische gecostu- meordo optocht gehouden, voorstellende den zegepralende» intocht van C. Dirksz. ua zijn roemrijke overwinning. Dat de gezondheidstoestand van Amsterdam dezer dagen gunstig mag genoemd worden, blijkt uitpeil verge lijkenden staat van het sterftecijfer vau verschillende hoofdsteden iu "Europa, iu de week vau 10'17 October. Amsterdam en Londen staan liet laagst op de lijst, ul. 19 per'1000. Rome staat het hoogst, 30 per 1000, waarop volgen: Berlijn 29 per 1000, Kopeuhageu 27, "Wcenen 26, Florence25, Brussel 23, Turijn 22, Parijs 21, eu 's Gravou- liage 20 per 1000. De Industrieel deelt als bijzonderheid mede dat de jury iler internnlionale tentoonstelling tc Wceuen nog een medaille eu diploma hoeft toegekend aau don baas van de Koninklijke "Waskaarsenfabriek te Amsterdam, "Willem de ïf A f 1 1 Mr 'i tón I K t(K. V.** - - \.a'

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1