Verscliint flapHjte, üitpaM Donderdag 25 October. A". 1873. M 3243. SC c n n i s g e v i n g. BiHiESLAiKDSGHE BERICHTEH. - A B ONHEMHWT: Abonnemenlsprijsper Drie Maandenf 1 85. Franco per Post, door het geheole Rgh2 50. (Brieven Franco.) ASVUSIESIIBNl 'rijs: van 1 ml 10 gewone regels f\ 00; iedere regel nicer ftMO. Voot den ncikenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. De BuuGEJinrrsTER van Schiedam, Voldoende nan het bepaalde bij art. 24 der wet van den 4December 1872 (Saaisbladno. 134), Brengt bij deze tor kennis van de ingezetenon. dat heden één persoon is aangegeven als overleden aan Aziatische Cholera. Schiedam, den 22 October 1873. De Burgemeester voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATEN ESSE. Het is niet gemakkelijk den stand der monarchale kwestie iederen dag duidelijk en getrouw aan te gevende gebeurtenissen eu de verschillende kansen der partyen wisselen elkander zoo gedurig af, en door die omstandigheid verandeit de toon der Pat ijsehe pers zoo dikwijls, dat het inderdaad zeer moeilijk is te ontdekken wat daar is en wat ons minder waarschijnlijk voorkomt. Een ernstige kwestie is er bij voorbeeld weder ontstaan of do monarchie, wanneer ze namelijk werkelijk gepro clameerd wordt, zal z'iju een nationale, erfelijke en consli- tutioneele monatchie, zooals in de commission d' études voorgesteld is; of dat zij er een zal zijn zondereenige verdere bijvoeging, zooals in een, bij den heer Anisson- Dupetrou gehouden bijeenkomst van al de afdeelingen der geheele rechterzijde is uitgemaakt? Voorwaar een kolos saal punt van verschil tusschen de zuivere en de parlemen taire monarchalen. Al die kibbelarijen, die meer dan een stem ten gunste der monarchie zullen terughouden, beletten deiechter- zijde niet victorie te kraaien en te beweren inniger dan ooit verbonden te ziju omtrent de voorstellen, die hunne aan voerders in de Nationale Vergadering zullen doen. Volgens hen is er nog maar één punt te regelen, doch dat zal heden of.... later gebeuren, namelijk te weten of de bijeen roeping der nationale vertegenwoordiging niet spoediger, l. v. tegen den 27 October, dient te geschieden. In afwachting van dit alles wordt ook van andere zijde alles tot den strijd gereedgemaakt, zoodat nu niet alleen al de groepen, zoowel van rechter- als van linkerzijde, nog eens vóór den 27 dezer worden opgeroepen om elkander een riem onder het hart te steken, maar de afdeelingen der 4 groepen van de linkeizijde zelfs besloten hebben por- soonlijke brieven te richten tot al de republikeinsgezinde afgevaardigden om hen op hun post terug te roepen. JEen herinnering. Op den 29 September 4821 bracht de hertogin van Berry tot groote vreugde der Royalisten, die het uitsterven van het huis van Bourbon vreesden, een zoon ter wereld. De hertog van Angoulóme had geen kinderen en de hertog van Berry was, zeven maanden te voren, door Louvel op de trappen der opera vermoord. Des morgens ten vijf ure werden de Parijzenaars door saluutschoten gewekt, die de geboorte van een ko ninklijken prins verkondigden, terwijl eenige uien later Lodewijk XVIII op het balkon van zijn paleis verscheen en tot de verzamelde menigte sprakMijne vrienden 1 Uwe vreugde verdubbelt de mijneeen kind is ons allen geboren. Dit kind zal eenmaal uw vader worden; het zal u even zoo liefhebben als ik u liefheb en zoo als de geheele konink lijke familie u bemint." Den volgenden dag noemde Chateaubriand den jonggeboren prins een wonderkind. Ge- lukwenschen vloeiden van alle zijdeu toe. Het corps diplo matique maakte zijn opwachting bij den Koning, om Z. M. met den zegen, hem door de Voorzienigheid geschonken, geluk tc wenschen. »Difc kind der smarten is tevens de hoop van gausch Eut opa", zoo luiddo het in het den Koning aangeboden adres. Het is het voorteeken en de waarborg voor den vrede en de rust, die ua zooveel beroering komen zullen. De stad Parijs liet zich in haar adres van geluk- wensching aldus uit: »Ja Siro! eenmaal zal hij aan den grooten Hendrik gelijk zijuwij zullen hem zien, zooals hij, waardig den stam waaruit hij gesproten is, het werk vau Uwe Majesteit voltooit en zich als Bearnais, den vader en vriend van zijn volk betoont." De prins, wiens geboorte metzooveel geestdrift gevierd werd, was do tegenwoordige graaf van Chambord die den 29 September 11. in ziju 53ste jaar trad. Verscheiden winkeliers te Parijs plakken thans hun adres op de muntstukken. Een limonadier is voorgegaan, de eigenaar van een mode-magazijn is gevolgd en thans komt dit zoozeer in zwnug, dot men in sommige wijken der stad geen stuk zilver of zelfs koper ontvangen kan zonder er een adres op te vinden. De industrie is uog slechts iu haar beginmen bepaalt zich enkel tot de adresseu, maar spoedig zal men wel advertontiën, illustraties enz. zienaan- wenden, want eenvoudiger en goeilkooper middel om te annonceeren is er wel niet. De melkvrouw, die het yoorrecht geniet om het Eng. Hoogcrhuis van melk te voorzien, werd kort goleden gestraft met een boete van 10 p. St., omdat haar artikel be- vonden werd verdund te zijn met niet miuder dan 80 pCt. '-.74"»'.VK4' af.. (?>t- «IkLV water. «.Over dit voorval maakt do Tall Hall Gazette zich vioohjk. Hoc dikwijls loept het blad hebben we het Huis der Loids niet hooren beschuldigen \au traagheid, halslnrrigheid. achteilykheidGeen wonder, nu aan liet licht komt dat de edele Lords op zulk een waterachtig dieet het leven hebben moeten houden. Welk een verant woordelijkheid op liet hoofd van Helena Evans, de ti ouwe- looze melkvrouw1Ovei wegende hoeveel er de natie aan gelegen ligt, aan ecu gezond en krachtig Hoogcrhuis, stelt de Gazette voor om op kosten vau den laude een melkkoe aan te schallen, uitsluitend ten gebruike van de Eerste Kamer, opdat voortaan liet arbeidsvermogen vau dat lichaam niet meer m perykel gebracht zal kunnen worden dooi gewetenloo/.e melkverkoopsters. lien nieuwe Zwecdsche nachtegaal is iu een dienst meisje, Maria Ericsson, ontdekt geworden, welks sohoone stemde opmerkzaamheid van meerdere begunstigds opge wekt heelt. Nadat het Rijksdagslid Hans Larson iu de leute vau 1871 haar met zich naai Stockholm medegenomen had, ontving zij /angondenvijs bij professor Guuther, werd leerlinge aan de nkadeinïo en zoude thans liaie verdere op leiding te Paiijs ontvangen. Op de Russische staalsbegiooting voor 1874 is een som van '11,525,54s roebels, zijnde 787,G29 roebels meer dan 1873, voor het lager en hoogei oudet wijs uitgeti okken. Te Petersburg eu te Kronstadt hebben zware over stroomingen plaats gehad De Neva was tien voel boven het gewone peil gestegen. Te St. Petersbug wordt tiians oen maatschappij voor scheepsbouw cn voor handel op Amerika opgericht. Blijkens de bij de Regeering ingediende plannen wil de maatschappij zich verbinden, om aan de kust, in het noordelijk gedeelte des njks, vier groote werven aan te leggen, tegen waarborg dat aldaar binnen de eerste vijf jaren minstens 30 zeilschepen, van 500 tot 2000 tonnen in houd, en 2 Amerikaansche clipperschepeii, vau minstens 2000 tonnen inhoud, zullen gebouwd worden. Voorts wil zij zich verbinden, om een regelmatige Transatlantische handel- en postvaart uit Archangel, Kroonstad euX.ib.nu te orgauiseeien. In de nabyheid van Moskou leeft, gelijk de Qolos vertelt, oen intendant, die een sclioone en lijn beschaafde dochter had. Voor eenigen tijd deed een koopman en millio- nuir uit Moskou aanzoek om haic hand. Deze jonge man won inderdaad do toegenegenheid van het lieve meisje, 't welk hij met aardigheden overlaadde, en op den 17 Sept., den naamdag der biuid, zou de verloving gevierd worden door een luisterrijk feest, 't welk domillionair geveu wilde. Het feest had inderdaad plaats, gedurende den maaltijd echter gedroeg de bruidegom zich tongovolge van dronken schap op een zoo grove wijze, dat liet lieele gezelschap zich diep bcleedigd gevoelde: hij sloeg al het tafelgoed aan stukken en stiet daarbij de schrikltelijksle vloeken uit. Iu eeu oogenblik was de feestzaal ledig eu do koningin van het feest vluchtte tot iu de ziel bedioefd naar haar vei trek Daags daarna had, gelijk bepaaid was, een bal plaats, alsof er niets voorgevallen was. Geduicude dat bal verzocht de bruid den dirigent vau liet orchesl, om een meiodie te laten spelen, waai van zy zeer veel hield. Dit geschiedde; gedu rende hot spel echter viel een schot, men ijlde naar hel balkon en vond do bruid badeude in baar bloed liggen. Zij had zich mot een revolver doodgeschotennaast haar lag een briefje, waarin zij verklaarde, dat -zij de vet woesting vau haio illusion niet had willen overleven. Keizer "Wilhelm heeft Zaterdag jl. te Wceuen, be halve aan verscheiden andeie voistohjke en aanzienlijke pcfsoneu, ook een afzonderlijk bezoek aan de zich thans da,Ir bevindende Koningin der Nederlanden gebracht. Uit Weenen wordt gemeld dat de zelfmoord van een jong meisje algemcene ontsteltenis heeft opgewekt tegen hem, die er aanleiding toe had gegeven, namelijk haar eigen vader. Ecu der kunstiijdcis bij het cirque Carré, zekere Vogel, leidt al zijn kindeien voor het paardenspel op; zijn dochter, een vcertienjaiig meisje, muntte uit in haar vak en was zeer bemind bij liet publiek. De vader be handelt zijn kinderen zeer ruw en mishandelt ze vooral bij de repetities bij elke fout die zij begaan zoodanig, dat niet zelden ziju kunstbroeders hem daarover ernstig onder hielden. Aan oen zijnd élèves, een dertienjarigen knaap, waren voor ongeveer twee jaren de mishandelingen onver- dragelijk, zoodat hy zich van liet leven beroofde door middel vaneen pistoolschot Voor eenige dagen nu begiug het aardige dochtertje van Vogel een 1'out en werd daarvoor op de ergste wijze mishandeld. Kort daarop verliet zij het cirque en keeidc niet weder; haar lijk is thans inden Donau gevonden. Die bejegening van den onnaluurlijken vader heefl do verontwaardiging vau hot publiek zoo opge wekt, dat het de Lynchwet op hem heeft toegepast eu hom eeu pak slaag heeft gegeven, waarvan hij niet spoedig be komen zal; in het openbaarzal hij zich wol niet moer ver- toonen. De diiecteur Carró lijdt er ook ouder, wautuit afschuw wil bijna niemand moor in hot cirquo komon. ■s V» S C III E D A M22 October 1873. Bij Koninklijk besluit is o. a. eervol ontslag verleend, als Islen luit. dor dd. schutterij to Schiedam, aan den heer A. C. Nolet, onder gebondenheid tot het volbrengen van de op hem uog rustende verplichtingen als gewoon lid der schutterij bij de reserve, met al de gevolgen daaraan bij de wet gehecht. Bij Kon. besluit is hot, bij besluiten van 5 December 1851 (Staatsblad uo. 149) en van 30 December 1866 (Staatsblad no. 244) ingesteld eereteeken, totbeloouiug van eeivollen en langduiigen vvetkolijken dienst bij de schutterijen, o. a. toegekend aan: A. van der Most, muzi kanten J. M. Gi oenhorst, tamboer, beiden bij dedcL schut terij te Schiedam. Door de commissie der akte-oxainens te's Hage is akte verleend als hulpondervvijzeiesaun mej. M. L Reijuen, te Schiedam. De Tweede Kamer zal, naar men verneemt, den 28 October bare werkzaamheden weder hervatten. 1 De Tijd verklaait geenerlei bezwaar te hebben tegen het kindergesclierik aan Z. M. den Koning en betreurt liet, dat do Standaardzouder gegronde ïedeuen, naar bijbedoelingen zoekt. Omtrent het plan om door kindeiea een geschenk aan Z. M. den Koning te doen aanbieden bij de feest- viering van ziju 25jarige regeering, verneemt het Handels- I blad thans met zekerheid, dat zich te Amsterdam een »cen- traal comité van uitvoering" heeft gevormd, hetwelk I binnen kort openlijk zal handelen. De hoofdgedachte van j het ontwerp van den, lieer Seybel te Asperen, die in dat comité zitting heeft, is wel behouden, doch in de bijzonder- lieden heeft het wijziging ondergaan, H. K, II. Prinses Marianne, die meermalen de Maatschappij van Weldadigheid op vorstelijkewijze onder steunde, heeft op nieuw blijk gegeven van haar ingenomen heid met deze instelling,door de bijdrage van f50 te ver- hoogen tot f 400 per jaar. Men schrijft aan de Zutph Cour. uit den Haag: Den 28 zal waarschijnlijk de Tweede Kamer weder bijeenkomen. Men zegt dat de parlementaire strijd ditmaal zeer kalm zal aftoopen, maar bij ons te lande, waartusschen de leden derzelfde partij zoo weinig samenspreking plaats hoeft, kan daaromtrent nog minder met zekerheid iets worden voorspeld dan in andere landen. Dit is zeker, dat de oppositie in de afdeelingen zich hield alsof zij iu de verste verte niet vau plan was het de Regeering thans lastig te maken, eu daaruit leidt men af dat alle be- grootingeu met een beduidende meei dorheid zullen worden aangenomen. Maar de ondervinding leert dat ook dit geen zekere maatstaf is; juist de ergste opposanten houden zich dikwijls bij de beliandeliug in de afdeelingen wat op den achtergrond en damenbovenzijn er nog steeds tal van kamerleden, die, zooals een oud-kamerlid het eens karak teristiek uitdrukte, wel op de parade verschijnen, maar hel met andere zaken lo druk hebben om de gewone najnars- oefeningen mode te maken. Vooral dit jaar waren de af deelingen slecht bezocht; de begroetingen zijn onderzocht volgens het oude i eglement van orde en volgens dat oude reglement behoeven de kiezers niet te weteu, wie in de afdeelingen al of niet present waren. De sllaagsche moordenaars," zegt de Haagsche correspondent van de Midil. üt., zullen nu voor het pro vinciaal gerechtshof komen en waartchijulijk wordon vrijgesproken, tenzij het hof in de tradition der rechtbank gelieft te vallen en het arrest vun verwijzing uit te stellen, om do kans te geven dat de onvindbare ovei tuigingsstukken worden gevonden. Sedert negen of tien rnaauden dat men de drie verdachten iu bewaring heeft, is men nog niet veel verder gekomen dan op den eei sten dag. Alle vau tijd tot tijd in de couranten vermelde praatjes au ontdekkingen en aanwijzingen zijn, naar ik uit goede bron verneem, ge heel uit de lucht gegiepen; men heeft niets dan de stellige on volgehouden ontkenteuis der drie gevangenen. Uit alles wordt toegescliroven aan de omstaudigheid dat meu eeist verscheiden dagen na don verdachte te hebbenin hechtenis geuomeu, op de gedachte schijnt gekomen te zijn eeu huis zoeking te doendat er toen niets gevonden werd, zou een kind begrijpen. De aauteg eencr zeehaven te Scheveningen is nog steeds aan de orde en heeft, mocht zij eenmaal tot stand, komen, naar het schijnt nog heel wat phasen te doorloopen ook na de herhaalde behandeling in den Haagschen ge- meeuteiaad. Vervuld van de ovei tuiging van het werkelijk nut ceuer zoodanige haven, meende het bestuur van de af- dceliug 's Gravenhage van de Vereeuiging ter bevordering van fabriek- en handwerks-nijverheid in Nedetlaud, Maan dagavond een opzettelijke veigadering te moeten beleggen ter nadere bespieking dezer aangelegenheid. De heer P. Maas Geesteiauus ingenieur te Leideu, uitgenoodigd dat onderwerp, de haven ia Scheveningen in verband met de belangen der nijverheid en de gemeente 's Gravenhageiu te leideu en nader te behandelen, voldeed welwillend hieraan Ufy "s7>

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1