1 m m ft safl" Zaterdag 25 October. I 1^1 A". 1873. M 3245. EUITEMUNDSGHE BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. uii - H ill uil! #S2Z®@Slx COURANT. i AB ONNBMENT: Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door bet gcbcolo Itijk2.50. (Brieven Franco.) ADVEjRTEMTIENs Prijs: van 1 tot 10 gewone regels (I 00; iedere regel moor (0.10 Voor den werkenden sund cn voor weldadigheid, de helft vin den prijs. Het rechter-centrum heeft ia ziju bijeeakomst be sloten, zich en corps na het einde der vergadering, als een openlijk bewijs van. gehechtheid tusschen de monarchale fraction, van liet sllótel Vatel," waar hunne vergadering gehouden werd, naar het sHólei des Reservoirs,'' waar de uiterste rechterzijde gewoonlijk vergadert, te begeven. In bovengemelde vergadering is o. a. besloten, dat men nu te ver gegaan was om terug te kunnen trekken, dat men dus vooruit moest, en het besluit, dat door het comité on der Changarnier opgesteld was om aau het oordeel der Nationale Vergadering onderworpen te worden, is met algemeene stemmen aangenomeu De heer d'Audiffret, die presideerde, heeft, iu zijn kwaliteit van officeel persoon, een stellige overwinning voorspeld. Zijn voorspelling scheen hem zelf evenwel niet zeer zeker toe, althans enkele oogenblikken later stelde hij voor een beroep op de linker zijde te doen, hetgeen wel bewijst dat de fusionisten nog recruteeringen van noode hebben om tot hun doel te ge raken. De zitting is geëindigd met intieme ontboezemingen vau den heer Chesnelong over zijn bijeenkomsten met den graaf van Gharnbord, die, volgens hem, de meest edel moedige, intelligente en liberale man der wereld was. De meest volmaakte overeenstemming bestond, zeide hij, tusschen den graaf on het liberale Frankrijk. Volgens deu Pr op-es du Nord heeft de Katholieke geestelijkheid in de departementen van hoogor hand een aanschry ving ontvangen om hare leeken een adres te doen onderteekenen, waarbij den Koning Hendrik V den dank der natie wordt betuigd omdat hij: »aau de roepstem zijns volks heeft gehoor gegevenen den troon zijner vaderen beklim men wil." Het verhoor van maarschalk Bazaine is Zaterdag 11. geëindigd en Maandag is het ondervragen der getuigen be gonnen. Zoolang het strategische kwestiën gold, was de belangstelling, hoewel algemeen, niet onverdeeldmaar in do laatste dagen, toen liet moest aan het licht gebracht worden, in hoever de opperbevelhebber van het Rijnleger bij de verdediging des lands zijn politieke gevoelens ge raadpleegd had, klom de nieuwsgierigheid zeer. Op dit puut heeft de beschuldigde zich dau ook niet kunnen zui veren van hetgeen hem in het rapport van generaal de Rivière werd ten laste gelegd, en in hoofdzaak is het be wezen, dat Bazaine, na het Gouvernement der Nationale Verdediging feitelijk erkend te hebben, zijn groote ver antwoordelijkheid en zijn hooge positie uit het oog verloor, om met het gevallen bewind en den belegerenden vijand te onderhandelen, in plaats van alle pogingen aan te wenden om zich in betrekking te stellen met het nieuwe Bestuur en één lijn te trekken met de strijdkrachten, die op ver schillende punten van het grondgebied verzameld werden. Dezer dagen is te Londen overleden graaf de Sbrze- lecki, de eigenlijke ontdekker der goudvelden iu Australië, althaus hij was 't die van zijne ontdekkingstochten in dat werelddeel gouderts medebracht lang voordat iemand het bestaan er van vermoedde. Door de Dublin Doening Posthet orgaan van kar dinaal Cullen, wordt betreffende den brief van den Paus aan denDuitschen Keizer driestweg verklaard, dat dit stuk reeds op het eerste gezicht blijkt een schaamtelooze en be lachelijke vervalsehing te zijn, zooals er nog nooit een dooi de pers werd verspreid. De geheele correspondentie is volgens dat blad een mislukte aardigheid, waardoor de auteur zich inspant om eeu zaak, waarop hij gebeten is, iu een bespottelijk daglicht voor te stellen't is den schrijver blijkbaar te doen geweest om een sensatiestuk te maken en binnen- en buitenlands leugens te verbreiden. Nu 't echter blijkt dat de brief echt en de j>mislukte aardigheid" werkelijk van den Paus zelf af komstig is, zal de Dublin Doening Vost zeker wel een ultramontnansch huismiddeltje bij de hand hebben om haar dwaling te her stellen, Te Munchen is Maandag avond een vergadering van liberalen gehouden, die druk bezocht werd. De volgende resolutie werd daarop ten slotte eenparig aangenomen »De vergadering ziet in het jongste schrijven van den Paus een miskenning der vrijheid van godsdienst, waarop ieder Duitscher recht heeft, en een beleedigiug van de waardig heid en het aanzien van den Duitschcn Keizer; zij protes teert ten krachtigste tegen de verregaande aanmatiging, voorkomende in dit pauselijk schrjjven, en erkent daaren tegen met dank en bevrediging, dat de Duitsclie Keizer, zoo voor zich zclven als voor het geheele Duitsche rijk, op een alleszins waardige wijze daarop heeft geantwoord." Te Bazel is eon drukkery van valsche baukbiljetten ontdekt. Zij behoorde aan vijf Elzassers, die erslechtsnu en dan kwamen werken en den overigen tijd op reis waren, vermoedelijk om hun fabrikaat tegen geld in te wisselen. Zij maakten enkel biljetten van 20 francs, waarvan cr te Geuève reeds velen in omloop waren. Bij de inbeslag neming hunner werkplaats waren zij afwezig. Volgens de volledige opgave der ongelukkeu op de staatsspoorwegen in Belgie, gedurende hetjanr 1872 zjjn M> 'i A L>l s v.'*'1. -I J 1- r i v in het geheel 102 personen gedood en 157 gewond. 16 hunner waren reizigers, van deze werden '1gewond door van of op in beweging zijnde treinen te springen, 6 ten gevolge van botsingen van trainen. Onder de gewonden en dooden behoorden voorts 161 beambten en 79 personen, die gedood of gewond werden, terwijl zij over de spoor- leggers liepen. Voor locomotieven welke zich in steden onder den grond of langs de straten moeten bewegen, is in Amerika een nieuwe inrichting met goed gevolg beproefd. Bij het vertrek van den trein, ontvangt de locomotief een hoeveel heid stoom van genoegzame spankracht om de locomotief met een grootenzwaargeladen wagen voort te bewegen mot een snelheid van IS (Eng.) mijlen in het uur over een afstand van zes mijlen; aan een volgend station bekomt de locomotief nieuwen stoom. Alle gevaar voor brand is zoo doende vermeden. SCHIEDAM, 24 October 1873. liet Korps Scherpschutters van Schiedam heeft lieden, by deu wedstrijd te Waalsdorp, den Koninklijken pijjs, 20 remminglon-geweren, behaald. De Eeiste Kamer heeft in hare zitting an gisteren aangenomen al de bij haar aauhaugige ontwerpen, waar onder dat nopens de nadere tijdelijke beperking der be voegdheid tot aanmunting van zilveren standpenningen. De Minister van Financiën hoeft verklaard, dat liet ont werp tot regeling der muntkwestie van den Raad van State is terug ontvangen en dat hij hoopt het spoedig aan de Kamers te kunnen, aanbieden. De vergadering is tot nadere bijeenroeping gescheiden, Te Delfshaven waren tot gisteren namiddag 4 ge vallen van Aziatische cholera bekend, waarvan 2 met doodelijken afloop. Door de zorg van het Gemeentebestuur worden de woningen der lijders zoo spoedig doenlijk gedesinfecteerd en do noodige maatregelen genomen om de verspreiding der ziekte tegen te gaan, Gisteravond werd te Rotterdam in het kerkgebouw der Remonstrantsch Gereformeerde gemeente de eenen twintigste algemeene vergadering gehouden der veree- niging: mTot bevordering der Zendingzaak." Niettegenstaande het onaangename weder, was de opkomst vrij talrijk. Onder de aanwezigen telde men ver tegenwoordigers der DelfLsehe en Amsterdamsche veree- nigingen, voorts de sVrouwen Hulpveroeniging" en de ïDamesvereenigiug tot uitrusting van zendelingen" alsook verscheiden leden van het Nederlandsch Zendelingge nootschap. Na een kort welkomstwoord van den voorzitter, trad ds. D. Pijzei van Dordrecht op om een woord in het belang der zending te spreken. De geheele rede vau dezen geachten spreker was door- weefd van bijbelteksten, waardoor spr. als het ware wilde aantoonen hoe de bijbel ons toeroept de heidenwereld het woord mede te deelen, dat wij hebben ontvangen en zij missen. Het aantal heidenen op dc wereld bedraagt niet minder dan 800,000,000, waarlijk een droevig getal; doch hoe komt het dat zoo weinig voor de zaak der zending gedaan wordt? Velen denken dat de heidenen zich toch niet onge lukkig govoeleu al kennen zij God niet. Anderen denken dat men er toch wel zal komen al doen zij niet mede, doch voorzeker de meesten zijn van het verkeerde gevoelen, dat hunne geringe bijdrage niets afdoet aan de onmetelijke behoefte. Spreker beweerde juist het tegendeel. Bijv. iu Zwitser land, waar een zoogenaamde centen-vereeniging bestaat, haalt men jaarlijks meer dan een ton gouds op. Slaat men het oog op Miunahassa, over de 40 jaar dat het genootschap daar werkzaam is, dan heeft men reden tot dankbaarheid; doch vau den anderen kant is het ook even beschamend, dat de pogingen niet uitgebreid kunnen wordeu. Slechts 20 zeudelingen zijn daar in naam van het genootschap werkzaam, en zoo er niet meer deelneming komt, zal men ook dat kleine getal nog moeten ver minderen. Spreker drong vooral krachtig op ondersteuning aan, niet alleen door verhooging van eigen bijdragen, maar ook door het aanbrengen van n ieuwe leden. Daarna-was het woord aan den secretaris die het jaar verslag van de vereeuiging uitbracht. De rekening sloot meteen batig saldo van f 680,52, welk bedrag in handen van den thesaurier van het Nederlandsch Zendeling-Genootschap is gesteld. Na het uitbrengen vau het verslag gaf de voorz. het woord aan ds. Herman do Ridder van 's Ilagc. Spr. deed vooral uitkomen de eenvoud die in deze Vcreenigiug heerscht, hoe zij in allen eenvoud tot stand kwam en daaraan ook haar bestaan te danken hoeft. -1 Evenals de vorige spreker zag ds. Herman de Ridder de finaneieelo toestand van het Nederlandsch Zendeling- Genootschap donker in, zoo niet meer ondersteuning van wege de gemeente ten deel viel. Ook hij drong vooral op krachtige ondersteuning aan en eindigde hiermede zijn boeiende rede. Gisteren namiddag werden op het Binnenhof te 's Ilage door het korps Koninklijke 's Gravenhaagsche Scherpschutters de leden der weerbaarheidsvereenigingen en schutterijen en do detachementen der zee- en landmacht ontvangen, welke deel zullen nemen aan den grooten schiet wedstrijd iu de vlakte vau Waalsdorp. liet was een levendig tooneel op het gewoonlijk zoo stille Biuuenliof, en een groote toevloed van belangstellenden had zicli naar deze verzamelplaats begeven om getuigen te zijn van het optrekken der verschillende korpsen, die meerendeels vau prachtige vaandels waren voorzien. Eindelijk was de stoet ten ruim drie ure gereed om, voorafgegaau door het muziekkorps der Ilaagsche schut terij, zich volgons voorgeschreven weg naar het stadhuis te begeven, en trok in deze volgorde op: 1. de Haagsche Scherpschutters; 2. de Regeringscommissie en het Hoofd bestuur van den Scherpschuttersbond; 3 de afgevaardigden der schutterijen van 's Gravenliage, Amsterdam, Rotter dam en Delft; 4. een korps mariniers; 5. vcrschillendo detachementen van het wapen der infanterie6. eeu korps mineurs; 7. verschillende detachementen huzaren; 5. de gedelegeerden der Weerbaarheidsvereenigingen, te weten: van Amsterdam, de Yeluwe, Leiden, Arnhem, Utrecht (studenten) Utrecht (burgers), Groningen, Delft, Rotter dam, Schiedam, 's Gravenhage. Ten stadhuize aangekomen, werden het hoofd-eomité en de verschillende leden der weerbaarheids-vereenigingen door Buigemeester en Wethouders der stad plechtig in de Trouwzaal ontvangen. Zoodra de vaandels in het midden der zaal geschaard stonden, sprak de Burgemeester de aanwezigen met eenige hartelijke woorden toe, die door den heer Schubart, president van hel hoofd-comité, met een woord van dank voor de hartelijke ontvangst, werden beantwoord. Na het aanbieden van den eerewijn wenschte de Burge meester den schutters beter weer toe en vooral een vast oog, waardoor men zeker den palm der overwinning zou behalen. Het comité, door de besturen van al de betrokken gemeenten benoemd tot bevordering der belangen van den geconcessioneerden buurtspoorweg door het Westland eu den Hoek van Holland, heeft zich tot de Prov. Staten van Zuidholland gewend met verzoek om een subsidie van f 60,000. Gedep. Staten stellen op verschillende gronden voor hierop afwijzend te beschikken. Naar wij vernemen zijn de dames-studenten aan de Leidsche Hoogeschool weder vertrokken. Door een der hoogleeraren werden zij niet toegelaten tot de lessen over de practische geneeskunde, omdat zij daartoe geen vol doende voorbereiding bezaten. Volgens de wet toch kan men eerst tot die lessen toegang verkrijgen, wanneer het propaedoutisch examen is afgelegd. Was het beiden dames in hare studiën gelukt, dan waren zij weldra door een tien- of twintigtal anderen gevolgd. Nu zijn zij naar Bern gegaan om hare studiën voort te zetten, en hiermede is voorloopig de dames-kwestie te Leiden afgedaan. Op het congres van de Vereenigingen voor volks voordrachten en volksvermaken, te Leiden gehouden, z'y'u de volgende motiënaangenomen, als: 1. Om het centraal-bureel op te dragen in onder handeling te treden met het hoofdbestuur der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, ten einde te onderzoeken of een aansluiting aau die Maatschappij in het belaug is van de Vereenigingen voor volksvoordrachten. 2. De vergadering spreekt den wensch uit, dat de Ver eenigingen voor volksvoordrachten ook dienstbaar worden gemaakt aan het bespreken en aanbevelen van maatregelen, waardoor de werkman door eigen kracht zijn toestand zal kunnen verbeteren. Het volgende congres zal waarschijnlijk gehouden worden te Amsterdam, een dag voor de algemeene Nuts- vergadering. Te Dordrecht zijn van '12 tot 21 October door de cholera aangetast 11, overleden 9 personen. Uit Zwolle wordt gemeld: In deze streek worden in den laatsten tijd, meest alle varkens van 60 tot 100 kilo's voor Engelsche rekening opgekocht tot 48 cents per kilo. De haudel i n zwaardere varkens staat dientengevolge schier geheel stil en worden alleen voor directe behoefte gekocht van 52 tot 56 cents per kilo. De verzending geschiedt levend. Uit Meppel meldt men onsDe verzending van hazen, patrijzen, eendvogels eu snippen, is tegenwoordig in vollen gang. De prijzen dier wildsoorten zijn over 't geheel hoog, evenals iu 't vorig jaar. Hazen gelden f 1.25 ii fl.30; patrijzen f 0.60h f 0.70; eendvogels f 0.55 b f 0.65snip pen f 0.45b f 0.55. De commissie uit het schoolverbond voor de leer plichtigheid heeft te Utrecht eeu bijeenkomst gehouden.-' Naar meu verneemt, heeft zij den heer Nahuys, van Zeist? t in! li yi 'l v 'A tV t Al 'Xu.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1