h W Zaterdag 6 November. "I A0. 1873. M 3230. Kennisgeving. 8UITEWLAHDSCHE BERICHTE». BIWBIEHLAHDSCHE BERlCHTEfj, I -ii nl p M (Brieven Franco.) De Burgemeester van Schiedam, Gelet op het bepaalde bij art. 24 der wet van den 4 December '1872 Saaisblad no. 134) Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in de verloopen 24 uren één persoon is aangegeven als overleden aan Asiaiisclic Cholera. Sohiedam, den 31 October 1873. De Burgemeester voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATJENESSE. De royalisten schijnen ongeloovig. Zij kunnen maar niet begrijpen hoe het mogelijk is dat, terwijl er twee afge vaardigden naar Frohsdorff tot den graaf van Charnbord gezonden zijn, er een van de twee voortdurend buiten de conferentiën is gehouden. Ten minste als de heer de Ches- nelong waarheid spreekt in zijn brief, waarin hij o. a. zegt pNiemand dan de gt aaf en ik zijn tegenwoordig geweest bij onze afspraken, zoodat ook niemand mij met grond kan tegenspreken, wanneer ik de tusschen ons beiden plaats gehad hebbende ophelderingen mededeel." "Waar is dan de derde man gedurende dat gesprek geweest; werd hij er misschien opzettelijk buiten gehouden? Om nu dezen twijfel op te lossen, heeft men een laatste poging in't werk gesteld. Er zal op nieuw een afgevaardigde naar Frohsdorff vertrekken, maar nu zal het er een zijn die al de vroegeren iu ijver overtreft. Zijn naam is de Falioux, een geheim agent der fusie, meer clericaal dan legitimist en zeer berekend in zijne handelingen. Meer dan iemand heeft hij medegewerkt aan de omverwerping der republiek van 1848. Hij hoopt nu ook niet minder gelukkig te zijn, om van den graaf een meer juiste en duidelijke verklaring te verkrijgen en daarmede den laatsten tegenstand te over winnen van die afgevaardigden, die geen ander koning schap willen dan het contractueele. Spoorwegongelukken zijn tegenwoordig op de Bel gische lijnen dagelijks zóo groot in getal dat het bijna niet doenlijk is ze allen mede te deelen. Eergister is op de lijn HasseltEindhoven eerst een paard en kar o vei reden en eenige oogenblikken later de trein gederailleerd. Ook uit Namen meldt men dat twee treinen in botsing zijn geweest, waarhij een stoker gedood zou zijn, terwijl Zaterdag 11. nabij Spa een spoorwegwachter hij het aan komen van een trein vooroverbukkende, een slag van een waterpomp gekregen heeft, zoodat hij bewusteloos neer viel. "Vier uur later vond men hem dood op diezelfde plaats, nadat hem door een anderen trein nog een voet was afge- reden. Het rij ksoorlogs fonds van 40 millioen th.dat volgens de daaromtrent vastgestelde wet altijd in gemunt geld voorhanden moet zijn, zal bewaard worden in een toren van de citadel te Spandau. Het fonds staat onder beheer van een curator. De deuren van den toren en de geldkist worden allen van dubbele sioten voorzien, waarvan de voorzitter der commissie den eenen en de curator den andere in bewaring heeft. De toren moet voortdurend door een militaire wachtpost bewaakt worden en de com mandant van Spandau is aangewezen om den Minister van Oorlog en deze om den Rijkskanselier altijd onmiddellijk kennis te geven van al wat op de veiligheid van den toren betrekking heeft. Uit het fonds mag niets uitgegeven en evenmin daaraan, iets toegevoegd worden zonder speciale machtiging van den Rijkskanselier. Omtrent het bezoek van Keizer Wilhelm hij Prins Frederik der Nederlanden, op het kasteel Muskau, wordt van daar het volgende gemeld: De Keizer, des voormiddags met een extra trein aangekomen, werd in het versierde stationsgebouw ontvangen door Prins Frederik, den Prins von Wied, het gemeentebestuur, ambtenaren, geestelijken enz, Op het kasteel werd hij begroet door Prinses von Wied. Tot aan Weiszwasser was hij vergezeld geweest van zijn geheel gevolg uit Weenen, doch bij het Weiszwasser- station nam Prins von Bismarck met bijna het geheele ge volg afscheid en zette de reis naar Berlijn voort, terwijl de Keizer slechts een paar heeren, waaronder generaal Albe- dyll, chef van het militair kabinet, bij zich hield. De Keizer is "Vrijdag voormiddag op Muskau aangekomen en Zaterdag namiddag vertrokken. Het Dresdener Journal bovat de proclamatie, waar mede Koning Albert de Regeering van Saksen aanvaardt. Zij behelst dc verzekering van zijne, op de handhaving van wet en recht, op de bevordering der volkswelvaart en op het welzijn des lauds, vooitdurcnd gerichte landsvaderlijke bedoelingen. De grondwet zal hij, in al hare bepalingen, ge durende zijn regeering naleven, handhaven en beschermen. In-het volks-theater van Karl Schultz, te Hamburg, gebeurde het dezer dagen, dat in het blijspel ^Hamburger Leiden" de hoofdpersoon, mevrouw MendeMuller, plotseÜDg ongesteld werd. De directeur nam kort beraad en kondigde het reeds aanwezige publiek mede, dat hjj de rol dér dame zou overnemen, en voerde haar met zooveel talentop, datdo akomischo oud j" mot stormachtige applau- dissemonten door het tali ijke geboor begroet werd. Jongstleden Zondag avond, toen na de laatste voor stelling vau het circus-Meyer, te Chemnitz, de duai bij be- hoorende olifanten naar buiten gebracht werden, reikte een arbeider een dor groote dieren een bi andonde sigaar toe, die het met zijn snuit naar den rnond voerde. Nauwe lijks evenwel had het dier de uitwerking van het vuur ondervonden, of het greep den slotenmaker Glaser uit Kirchberg, die er dicht bij stond, aan, wierp hem tegen den grond en mishandelde hem zoodanig, dat de ongelukkige ernstige kwetsuren bekwam en naar het stadsziekenhuis moest overgebracht worden. Op de Weener-tentoonstclliug is eeu transfusor \an dr. Rousel uit Gonève ingezonden. Deze vernuftige en hoogst eenvoudige toestel om het bloed van den gezonde in 't lichaam van een zieke of gewonde over te brengen zal de toepassing van deze opeiatio vermeerderen. Reeds heeft het Oostenrij ksche Ministerie van Ooi log do algcmeene invoering van 't apparaat bij het leger bevolen. SCHIEDAM, 31 October 1873. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad alhier zijn de beraadslagingen voortgezet over de gemeente- begrootiug voor 1874, en zijn de uitgaven afgehandeld op eenigo volgnommcrs na, waaromtrent, op het vooistel van heer J. B. Nolet, besloten is de beslissing daarover aan te houden tot na de vaststelling der inkomsten, in verband tot zijn voorstel om de bedoelde posten van uitgaaf te wijzigen en daarentegen de posten uitgetrokken voor hoofdelij ken omslag en de 100 opcenten op de personeole belasting te verminderen. Onder de uitgaven is met 9 tegen 6 stemmen aangenomen, eeu voorstel van den heer Vrijland, om de zeetijding alhier te doen vervallen, en dus den daarvoor uitgetrokken post van f775 van de begrooting te nemen, (zijnde die post ook begrepen geweest in het voorstel van den heer J. B. Nolet.) Het uur te ver verstreken zijnac ter afdoening van de begrooting, is op voorstel van den Voorzitter besloten, de beraadslaging over de inkomsten voort te zetten op aan staanden Dinsdag, des namiddags ten half 2 ure; zullende hiervan worden kennis gegeven aan heeren Ged. Staten. De Minister van Financiën verwittigt de belangheb benden, dat, ten gevolge eener wijziging van den loop dei- treinen op Belgisch grondgebiedde tweede Engelsche post, te rekenen van 1 November e. k., op een later uur dan tot dusverre hier te lande zal aankomen, in dier voege dat zij voortaan te Rotterdam eerst tea 11.30's morgeus, te Amsterdam ten 1.55 's avonds en in andere plaatsen in ver band met deze tijden van aankomst, zal kunnen ontvangen worden. Uit Vlaardingenwordt gemeld: Opeen Ameriknausch fregatschip, Ida Lilly, "Woensdagnamiddag van Rotter dam komende, ontdekte de loods, tusschen Pernis en hier, begin van brand. Onmiddellijk werd naar hier om hulp ge zonden en ging al spoedig het geiucht, dat het schip met petroleum geladen was. Dadelijk werd een bi andspuit dis ponibel gesteld en begaven zich do plaatselijke autoriteit en de brandweer naar het havenhoofd, alwaar zij werden ingescheept in de hier gestationeerde sleepboot Zeelanders naar het bewuste schip vervoerdhet bleek echter dat de lading niet uit petroleum, maar uit ballast bestond. De brand had echter reeds snelle vorderingen gemaakt en het dek benevens een gedeelte van den achtermast, aangetast. Door doeltreffende middelen mocht liet gelukken de vlam men meester te worden, zoodat tegen den avond de brand weer hier kon terugkeeren. De oorzaak van den brand kon den de schepelingen niet bevroeden. "Volgens den gezag voerder was het schip niet verzekerd. Het' Haagsche Dagblad meldt, dat Z. M. weder sub sidie heeft toegestaan voor een nieuwe pensionairo 2e kl. voor den zang, mejuffrouw Héron te 's Ilage. In Juni van het volgend jaar zal een vergelijkend examen, voor piano, strijk- en blaasinstrumenten, worden afgenomen. Men meldt uit de residentie Wat men sinds lang hier verwachtte, is eindeiyk ge beurd: de verdachten van den dubbelen moord aan de Bogt van Guinea zijn in vrijheid gesteld. Maar daarbij is weder eeu groote onhandigheid begaan door de Haagsche politie, door op klaarlichten dag, de Jong de gevangenis onder geleide van een politic-dienaar to doen verlaten, en zóó veel ruchtbaarheid vooraf aan do zaalc te geven, dat bij die vrijlating een massa menschen tegenwoordig waren. Gisteren heerschte er dan ook werkelijk een soort van pa niek in de stad, die, hoe ongegrond zij ook moge zijn, door deze haudeling van de politie is veroorzaakt. Zoo was het ook in de gansche stad bekend, dat tegen 7 54 ure 's avonds de beide andere beklaagden, Behagel en Verlind, in vrijheid zouden worden gesteld. Het schijnt dat men op deze wijze als het ware de meest mogelijke publiciteit heeft willen geven aan de zaak. Dat hierdoor het getal beangstigden in de stad niet verminderd is en reeds allerlei praatjes loopen van onveiligheid enz., behoeft geen betoog. Die vrees is nochtans zeer dwaasde .Tong, Bchagel en Vertind zijn vrij gelaten: rmdat de rechter geen termen vond heu te vervolgen. De conclusie ligt voor de hand, dat voor liet publiek nu ook geen termen zijn om voor hen tevieezen. (Jmh. Ot.) In de buUi ten dor icsidentie, waar de Jong en de beide andere losgelaten verdachten wonen, was het des avonds buitengewoon druk. Tal van nieuwsgierigen hadden zich daar verzameld om zich persoonlijk te overtuigen, dat werkelijk de loslating had plaats gehad. liet drukst was het in hpt Lamgroen, waar Verlind met zijn familie logeeit. Naar men ons meedeelt, gafgenoemde V. een partij tereere van zijn invrijheidstelling, welke partij zelfs door muziek werd opgeluisterd. Tot laat in den nacht bleven de feestvierenden bijeen. De losgelateuen worden door de politie streng bewaakt. Mochten later tegen de thans in vrijheid gestolde per sonen, de Jong, Behagel en Verlind, nieuwe bezwaren rijzen, dan kan het onderzoek tegen hen worden hervat, hetgeen bij vrijspraakna terechtstelling niet zou kunnen geschieden. Te Leiden is dezer dagen overleden de 68jarige turf- diagcr Hans van Leeuwen. Hij diende in het Ned. leger als kanounier bij het beleg van de citadel van Antwerpen, en had den moed een in eeu kruithuis gevallen bom weg te dragen. Dit kloeke feit deed hem liet eereteeken van de militaire Willemsorde verwerven en werd door den dichter Tollens bezongen. In het Noorden des lands vindt het paardenvleesch tegenwoordig grooten aftrek. Er zijn slagers, dieinëën week niet minder dan 15 paarden slachten en verkoopen. In de jongst gehouden vergadering der 6e afd. van dc Maatschappij van landbouw en veeteelt in Friesland, is met aigemeene stemmen besloten een adres aan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken te zenden, met verzoek, om het besluit van 9 Oct. 1873 in te trekken, houdende dat, wanneer de longziekte in een beslag vee ontstaat, de ge heele koppel eerst moet ingeënt worden door een geëxami neerd veearts, vóór het gestald wordt, en wel, omdat die maatregel voor den veehouder bezwarend is en niet vol doende tot bestrijding der longziekte, en weder te willen bevorderen, dat het besluit van den 14 Jan. 1873, no. 205, 9e afd., inhoudende afmaking van besmette stallen, in werking worde gesteld. In een artikel over leerplicht en regeling van hinder- arbeid," leest men de volgende regelen van den heer Rom- merts, voorz. van de Prov. FriescheWerhlieden-vereeniging (in Feringa's Vrije gedachte): aüe Staat beschermt de vruchten van den arbeid; dat is billijk; doch tevens laat hij toe, dat de levende werkkracht, de jeugdige voort brenger, meermalen zedelijken iichamelijk wordt vermoord. Is dat billijk? Zeg niet: De Staat heeft geen recht om het ldnd te beschermen; het kind is het eigendom van de ouders, die alleen zijn bevoegd, het te verzorgen, te be schermen en op te voeden. Dat is niet waar. Het kind be hoort aan de maatschappij. Niet de ouders, maar wel de maatschappij zal eenmaal de vruchten plukken. De deug den, de misdaden, de bekwaamheid of de domheid van het kind, zullen eenmaal der maatschappij tot eer en voordeel of tot schade of schande verstrekken. En al ware het zoo, al ware het kind een persoonlijk eigendom der ouders, dan ligt hierin nog niet opgesloten, dat, waar vader of moeder van dat recht misbruik maken, om welke reden dan ook, de Staat niet als verdediger mag optreden, even zoo goed als waar het de bescherming betreft van stoffelijk eigendom, van iemand, die niet in staat is zicli zelf te beschermen." Uit Leeuwarden wordt gemeld Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeento is aan den Raad een belangrijk voorstel ingediend, daartoe strekkende, dat op stelselmatige wijze de te zeer uit het oog verloren kwestie van den afvoer van faecale stoffen worde geregeld, op een met de belangen der volksgezond heid in overeenstemming gebrachte wijze. Dienvolgens zal aan den Raad ter overwoging worden gegeven ia be ginsel te besluiten: dat binuen de kom dezer gemeente geen privaten of riolen, bestemd tot afvoer van faecaliën zullen mogen uitloopen in zinkputten of slooten van minder breedte dan 4 meterdat aan eigenaars van privaten, ilio deze in overleg met en volgens aanwijzing van den directeur der gemeentelijke reiniging willen veranderen, hetkosteloos gebi uik zal worden verleend vau door de gemeente te ver strekken tonnen (hetzelfde systeem), benevens eeu tege moetkoming vati 2 3 in de kosten van verandering der pri vaten tot f25 en dat Burgemeester en Wethouders worden uitgenocdigd, dat voor 1 Januari 1874 de privaten iu alle gemeentelijke inrichtingen worden ingericht met draag bare tonnen, en vervolgens geen vergunning meer worde verleend tot het aanleggen van riolen bestemd tot afvoer van faecale stoften in gemeentegrond. Dragen deze voor stellen de goedkeuring van den Raad weg, dan zal een be- langiijke stap zijn gedaan tot verbetering van den op dit punt, gelijk in zoovele andere gemeenten, ook liierbe- staauden toestand, waardoor de volksgezondheid ernstig wordt bedreigd. Loffelijk mag daarom het streven worden genoemd van Burgemeester en Wethouders, die daardoor t II H§ I" 'ti S!I 1 slï ïti CDÜRAK A B ONNBMEHT: Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door liet geheele Rijk2 50. ADVïETEBTIEMi Prysvan 1 tot 10 gewone regels /"I 00; ledoic regel meer ft) 10 Voor den werkenden stond en voor weldadiglicidde helft van den pnj». r - t ^3 r it #8 4*1 ij te.-' NT w t- J T V 74W' -''"A W? <*jgzïv, J&a V -

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1