ff f Maandag IO November. 1873. 14 M 3256. ih 4) V si BUITENL&NDSCHE BERICHTEN. tl COO ABONNEMENT: Abonnementsprijsper Drie Maanden Franco per Post, door het geheels Rijk CBrlcvcn Franco.) De heeren Ultramontanen hebben een dom en een slim stukje volbracht. Zij hebben de gasprijzen opge slagen en de schoolgelden verhoogd. Een dom stukje noemen wij het vei hoogen van de gasprijzen. Wanneer die verhooging niet geheel en al noodzakelijk gemaakt wordt door den verhoogden prijs der grondstoffen, is zij niets anders dan een belasting en wel de meest ongeschikte, die iemand uit kan denken. Het is een accijns, die een der voornaamste behoeften van de huishouding treft, en het heeft dus de zwakke zijde van iedeieu accijns: de mingegoede wordt oneindig veel zwaarder gedrukt dan de rijke. Het heeft bovendien ook het verkeerde van een patent-belasting. Het belemmert die takken van nijver heid en handel, die het gaslicht niet dan noode zouden kunnen missen. Onze staathuishoudkundigen in den Gemeenteraad zijn zoo schrander van de nijverheid der burgers aan banden te leggen, ofschoon daardoor alleen onze stad bloeien kan. Deze druk bepaalt zich niet tot enkele groote industrieele inrichtingen. "Vooral ook de kleine burger wordt hier weer getroffen. Men denke slechts aan kleermakers en schoenmakers, die dikwijls tot in den nacht moeten doorwerken en voor wien het gas een zeer waardeerbaar hulpmiddel bij hun arbeid is. Bovendien heeft de nieuwe gas-accijns ook nog deze zwakke zijde van vele onrechtvaardige belastingen, dat zij nog niet eens tot datgene in staat is, waartoe zij met terzijdestelling van alle andere belangen, werd uit geschreven. Men treft de nijverheid en diukt den kleinen burger ongelijkmatig, en wordt door die onrecht vaardigheid nog niet eens in staat gesteld dubbeltjes te maken. Of wie begrijpt niet, dat vele, hoe ongaarne ook, tot de toch reeds zoo goedkoope petroleum zullen overgaan. De meergegoeden alleen zullen gas behouden. Dus hier ook weer een onbillijkheid. De gasfabriek zal uitsluitend werken voor de meer gegoeden. En niet alleen voor zoolang deze dwaze ver hooging van kracht blyft, zal de bloei der gasfabriek benadeeld worden. Groote inrichtingen, vooral die welke sloom noodig hebben en dus toch veel kolen gebruiken, zullen zelve zeer licht kleine toestellen voor gasfahri- catie aanschaffen, dat is ook in andere steden ge beurd, en ook, wanneer de Gemeenteraad weer tot bezinning gekomen is, zullen zij vermoedelijk blijven voortgaan met zelf maar eigen gas te stoken. Een slim stukje noemen wy de verhoogiog van de schoolgelden. Maar, zal men zeggen, welke bekwaamheid is erin gelegenwanneer een lid van den Gemeenteraad velen zijner medeburgers geheel nutteloos bemoeilijkt in hunne1- (.aristocratie, meest teedere levenstaak, in de opvoeding hunner kinderen? Zij, die zoo denken, weten waarachtig niet wat een Ultramontaan is. Gelooft men dan nog, dat een Ultiamontaan in den Gemeenteraad gaat zitten om er de belangen van de gemeente te behartigen? En bekwaam", men vervvarre dat woord toch niet met list. De mannen, die hun eenige opvoeding als administrateurs en bevvinds- leden ontvangen van den Syllabus, kunnen immers onmogelijk wezenlijk bekwaam in regeeringszalcen wezen, en men wachtte zich toch eenige bewondering te wijden aan die ellendige tactiek, die inrichtingen, welke men niet openlijk durft aan te tasten, door sluipmoord tracht uit den weg te heipen. Hieiin lag althans eenige waai beid. De school van den heer Tijl en de lagere klassen van mejuffrouw van Diiel hebben in liet bijzonder onderwijs iets wat naar concurrentie zweemt tegenover zich. Daar is het dus denkbaar, dat men de school gelden vei hoogt om het bijzonder onderwijs de concur rentie gemakkelijk te maken. De hoogere klassen van mejuffrouw van Diiel hebben echter geen concunentie in het bijzonder onderwijs en wat de Hoogere Buigerschool betreft, er rs geen bij zondere school in onze gemeente mei oadervvy/ei s, be voegd tot geven van middelbaar ondciwijs. Hier, waar geen concurrenten zijn, kan de ver hooging die dan ook niet bevoordeelen. Het is verder niet zeer waarschijnlijk, dat zich hier een bijzondere school voor meer uitgebieid lager onder wijs aan meisjes vestigt, en het is zelfs bijna ondenk baar, dat er hier zich een Jezuietische Hoogere Burger school zou kunnen staande houden. De Ultramontanen weten zeer goeddat het meeren- deel der ouders, die bijv. van de Hoogere Burgeischool gebruik maken, er niet aan denken zullen hunne kin deren aan »de broeders" toe te vei trouwenhet is alleen de zaak om te zorgen, dat er zoo weinig mogelijk van ons openbaar onderwijs gebruik zullen maken. Geen ander is het doel, dan de algemeene verbreiding van kennis en ontwikkeling tegen te gaan. Het is niet zoo zeer een stryd tegen dit of dat soort van onderwijs, het is een strijd tegen alle degelijk onderwijs in het algemeen. Dit nu is zeer goed gezien van de Ultramontanen, dat het alle degelijke volksontwikkeling in het alge meen tegenwerkt. Alleen in een wildernis van domheid kan het ultramontanisme welig tieren; geen wonder, dat het als echte woekerplant alle edeler zaden tracht te verstikken, waaruit een frisch en krachtig volksleven zou kunnen opschieten. Misschien moeten wy het den Ultramontanen zoo kwalijk niet nemen, dat zij strijden voor zedelijken en verstandelijken achteruitgang. De zucht tot zelfbehoud is een machtige drijfveer. Ook is het een zeer slim gekozen partij, niet ruiter lijk het onderwijs zelve aan te tasten. De ridderlijke strijd is dikwijls de gevaarlijkste strijd; men maakt dan ook de slapende tegenstanders wakker. Veel gemak kelijker is het de instellingen die men vreest te onder mijnen, dan ze openlijk tegen den giond te halen. Het Ultramontanisme zag, dat in onze gemeente meer dan op de meeste plaatsenook dooi de minder ryke burger klasse, gretig van hei openbaar onderwijs gebi uik werd gemaakt: dat gevaar althans moest worden afgeweerd. Een ontwikkelde burgerstand is erger dan een ontwikkelde Waarom moeten de schoolgelden verhoogd worden? Om den financieelen nood van de gemeente? Een onwaarheid. Een gat van f 50,000 wordt niet door weinige honderden gestopt, en zeker is het, dat een deel althans van hetgeen men wint met een ver hooging, weer te loor zal gaan, doordien het getal schoolbezoekenden bij het liooge schoolgeld kleiner wezen zal dan bij het lage. Een der ultramontaansche raadsleden zeide dan ook, dat het eigenlijk slechts te doen was, om het bijzonder onderwijs .te.hulp te komen. Waaraan is het te wijten, dat het zoover roet onze stad gekomen is? Daaraan, dat er burgers gevonden worden, die nog niet begrijpen hoe gevaarlijk liet ultramontanisme is, andeieu zelfs, die zich niet ontzien met die macht der duisternis te heulen. Daaraan verder, dat er zijn, die om kleine persoon lijke redenen zich niet willen laten verkiezen tot lid van den Gemeenteraad, en die dusdoende hun plaats vrywillig aan een Ultramontaan inruimen. Daaraan, dat er onder ons een kiesvereeniging be staat, die nog nooit veel anders gedaan heeft, dan de zaken in de war sturen of lauwheid aank weeken. Reeds voor jaren hebben wij aangetoond, hoe weinig die ver- eeniging aan haar doel beantwoordde. Zij is echter sedert voortgegaan de gemeenteraadskeuze in do war te helpen. Als er in dien toestand geen verbetering komt, staan wij nog slechts aan het begin van het kwaad, dat de Ultramontanen ons berokkenen kunnen. Weer komen wij op den ouden raad neder, reeds voor jaren in ons blad neergelegd. Er moet een nieuwe kiesvereeniging opgericht wor den, waarin het burgerlijk element de hoofdrol speelt. Die kiesvereeniging moet zoowel kiezers als niet-kiezers laten .toetreden. Die ABVEBTENTIEN: Prijs: van 1 tot 10 gewone rogcis f\ 00; iedere regel moer f 0 10, Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de hein vin don prijs. miMwagrmiwi goede keuzen trachten te vei zekeren, zij moet ook. in het algemeen de belangstelling in de publieke zaak helpen aanwakkei en. Die kiesveieeniging moet bij al die meer gegoede burgers, die werkelijk om de een of andere reden geschikt zijn tot lid van den Gemeenteraad, er ei nstig en dringend op aanhouden, dat zy hun dm en plicht jegens landen stad vervullen. Die kiesvereeniging moet verder het element van den klemiyv burger meer in den gemeente raad trachten to brengen, daar toch bij de meer aan zienlijken wel eens lauwheid heeischt en al te groote zorg voor hunne meer bijzondere zaken. Het moet niet meer kunnen gebeuren, dat de Ultra montanen zegevieren, omdat iiunne tegenstanders hun stemmen veisuippeien. Laat de gasprijzen en het schoolgeld verhoogd wordenhet zou daarmee niet al te duur gekocht wezen, wanneer door die domheid en slimheid het slaperig Schiedam uit zijn droomerij werd wakker geschud. Naschrift Er zijn er die meenen, dat de verhoo ging der schoolgelden alleen afkeurenswaardig is om de bedoeling die de voorstellers er kennelijk mee hadden. Dit is echter niet geheel juist De verhooging grijpt hie? meer in dan misschien elders op de bestaande toestanden. Het lagere schoolgeld heeft bewerkt dat hier ter stede, eene gansche klasse van burgers kinderen naar de Hoogere Burgerschool zendt, die daar in andere steden niet zoo licht toe zouden overgaan. Nu eenmaal die burgers de gansche opvoeding hunner kinderen op die wijze hebben ingericht, wil men er plotseling een school voor de meer aanzienlijke klasse van maken, en hen dwingen, de eens aangevangen opleiding gewelddadig ts onderbreken. De Nationale "Vergadering is tot de samenstelling barer afdeelingen overgegaan. De heer Buffet is tot presi dent gekozenhij had geen bepaalden mededinger, maar de verschillende groepen der linkerzijde hebben zich, op enkele uitzonderingen na, buiten stemming gehouden. Tot vice-presidenten werden verkozen de heeren Benoist d'Azy, Goulartl, Martel en Chabaud-Latour; dezelfde secretarissen van vroeger werden herkozen. De heer Léon Say heeft uit naam van het linker-centrum een verzoek tot interpellatie ingediend, betreffende de niet bijeenroeping der kies-colleges die nog geen vertegenwoor diger ter Nationale Vergadering hebben. De discussie hier over is op aanstaanden Donderdag bepaald. Men zegt dat de Bonapartisten dit voorstel zullen ondersteunen. Ten slotte bepaalde de Kamer, morgen in de afdeelin gen de commissie te benoemen, belast met het indienen van een rapport over het voorstel van generaal Ghangarniér, om namelijk de macht vanMac-Mahonte verlengen. Iedere afdeeling zou één lid benoemen. Dc Bonapartistische afgevaardigden hebben verklaard zich buiten stemming te houden, of vóór het voorstel van de machtsverlenging te stemmenwaardoor de meerder heid, in plaats van 14 stemmen, 40 a 60 stemmen zon kun nen bedragen. Zij hebben in een gehouden bijeenkomst een plan on derzocht volgens hetwelk zij een nieuwe parlementaire groep zouden vormen, samengesteld uit monarchaal- en republikeinsch-gezindendie de leer van het beroep op het volk aannemen. De heer Turquet zou dan dit voorstel in dienen. Het volk moest namelijk tegen den 1 Januari op geroepen wordenom zich voor de republiekvoor het Koning- of het Keizerschap te verklaren. De Nationale Vergadering moest dan tegen den 1 Februari samengeroe pen worden, om het gouvernement in den zin van dit ple bisciet samen te stellen. Ook een groot aantal afgevaardigden van de linkerzijde zijn van plan een plebisciet voor te stellen om uit den toe stand te geraken. De afgevaardigde Lamy zal den 15 dezer een interpella tie tot het Gouvernement richten over de handhaving van den staat van beleg. De groepen der linkerzyde hebben de heeren Grévy, Jules Simon, Le Royer, Edmond Adam, Lepère, Goblet, de 3 laalsten voor de uiterste linkerzyde, en Léon Say, Scherer en Laboulaye, voor dat centrum aangewezen, zich einde die beslissingen te 'M j-f f? l*!

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1