\ïïz a a =TTrTaujsTenI Prijzen der Efectei aai de Beurs te Amsterdam. 8fe Donderdag IS November. SR A0. 1873. AS* '3258. BUiTEiLTOSSHS SgRjGHTE^. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. STEDELUK ^[ËUVyS^ ABONNEMENT: "Va 4 COURANT. Abonnementsprijs, per Drie Maanden Franco per Post, door hot gehcele Uijk De commissie, benoemd otn het wets-voorstel be trekkelijk de machtsverlenging van Mac-Mahon te onder zoeken, heeft zich geconstitueerd. Hoewel de leidei s der rechterzijde nog gehoopt hadden op een president van hunne partij, was niettemin de meerderheid eenparig van gevoelen dat de heer de Rémusat hier de aangewezen mau was en hebben zij dien als haar president en den heer Bethmont als secretaris gekozen. Dit is misschien de eerste keer sedert langen tijd dat de president en de secretaris van een belangrijke commissie, beiden tot de repubiikeinsche partij behooren. De commissie heeft in beginsel aangenomen de proro gatie der volmacht van den president der Republiek, op grond dat zij aan de Nationale Vergadering het recht toe kent om de volmacht te verlengen, ook voor een langer tijd dan de tegenwoordige Nationale Vergadering duurt. In het Memorial Diplomatique wordt het volgende gelezenWij kunnen thans zoggen hetgeen de betamelijk heid ons dusver gebood te zwijgen, namelijk dat de kabi netten van Londen, St. Petersburg en Berlijn, en zelfs het kabinet van Weeuen, geen vertrouwen stelden in het herstel der wettige monarchie: Men geloofde niet aan de mogelijkheid en meende dat deze restauiatie, ook al mocht zij voor een korten tijd geslaagd zijn, weldra aan leiding zou hebben gegeven tot een omwenteling gelijk die van 1830, of nog eiger. De rapporten van onze gezanten en de uit die hoofdsteden ontvangen bijzondere berichten moeten op dit punt onze Regeeiing hebben ingelicht. Naar het oordeel der genoemde kabinetten is de thans feitelijk bestaande Republiek in staat de rust in den lande te handhaven en een krachtig en bestendig Gouvernement te vestigen, mits de hoogere klassen in oprechtheid haar steun aan dien legeeringsvorm verleenen; geschiedt dit niet, dan zou Frauki ijk gevaar loopen van niet meer ouder de groote mogendheden gerekend te worden en aan onop houdelijke schokken blootgesteld zijn. Thieis heeft een deputatie uit liet arrondissement Boulogne-sur-Mer ontvangen, en haar in zijn antwoord zijn vast vertrouwen in de handhaving der republiek te kennen gegeven. De republiek beantwoordt, naar zijne meening, ten eenenmale aan het gevoelen dat thans onder het publiek heerscht. Het dagblad le Bien Bullic maakt een artikel open baar ten gunste van het beroep op het volk. Het blad zegt, dat aan den revolutionairen toestand door een revolutie een einde gemaakt moet worden. De voortdurende samen zweringen tegen de rechten van het volk en het algemeen stemrecht, hebben den stoot onwederstaanbaar gemaakt, die aan het noodzakelijk beroep op het volk gegeven zal Worden, Jl. Dinsdag is te Londen een ernstig ongeluk voor gevallen. Ten huize van een vuurwerkmaker heeft eene ontploffing "jblaats gehad, ten gevolge waarvan de ongeluk kige man levenloos het venster werd uitgeworpen. Het huis geraakte in brand, met het vreeselijke gevolg, dat zeven bewonets: de vrouw van den vuurwerkmaker, een moeder met twee kinderen en een grootmoeder met twee kleinkinderen, in de vlammen omkwamen. Tusschen Derby en Chesterfield heeft weder een spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij twintig reizigeis min of meer gewond werden. Een of twee kregen been- of armbreuken. De oorzaak was botsingtusschen een reizigers- en een goederentrein. De laatste stak over van het eene spoor op het andere, terwij l de trein met reizigers aankwam en te nabij was om te kunnen ophouden. Naar het schijnt was deze een half uur te laat, ten gevolge van onregel matigheid in het aandoen \an stations. Volgens andere berichten werkten de wisselpunten niet behoorlijk, Te Antwerpen wordt men meer en meer ongerust over de concurrentie van Vlissingen. De Belgische bladen dringen er daarom bij de Regeering ten sterkste op aan, dat de spoorweg AntwerpenGladbach, over Nederland loopende, maar die een karteren weg voor «den handel naar Duitschland zal opleveren, worde gelegd; als de Grand Central niet aan zijn verplichtingen voldoet, moet de Re- geering zelve den weg leggen. Zeker zou de haven Vlis singen voor die van Antwerpen een lastige cqncurrentie kunnen opleveren, als te Vlissingen maar genoegzame handelsgeest en vooral kapitaal aanwezig was. Hoe goed Vlissingen gelegen zij, zal het bij den tragen geest, aan vele Hollanders zoo eigen, vooreerst Antwerpen zooveel afbreuk niet berokkenen. Maar, men zal hier ten laatste wel wakker worden, en danJa, dan zal men beproeven wat er te doen is, wanneer de schoonste ge legenheid voor een deel voorhij is. Men schrijft aan de JKöln. Zeit.Men mag als zeker aannemen, dat de Paus op het schrijven des Keizers van s S, Sept. heeft geantwoord. Men gist alleen nog naar de re- denen, waarom niet ook dit schrijven is openbaar gemaakt. ;-Dë- Qormania verzekert, dat liet Ministerie vreest dit ischrijven bekend te laten worden, omdat de onderscheiden (Brieven Franco.) wederlegd zijn; andere bladen golooven dat dit Pauselijke wederantwoord wat al te grofis uitgevallen. Intusschen is liet overbodig naar bijzondei o redenen te zoeken, daar deze correspondentie toch moeilijk in bet oneindige voor de oogen van het publiek voortgezet kan worden, liet is vol oendc dat de Duitsclie natie vernomen heeft welke aanspraken de Paus te Rome maakt, en hoe vastberaden de Duitsclie Keizer die heeft afgewezen. Daar het Duitsclie rijk herrezen is, schijnen ook de oude twisten tusschen Paus en Keizer vernieuwd te moeten worden. Men her innert zich dat al onze grootste en beste Keizers door den Paus in den ban werden gedaan, en dat zelfs Fredorik II nog onder den banvloek van den Paus lag, toen. hij op aan drang van dezen het Heilige Land voor de Christenheid veroverde. De gezamenlijke districts-regeering der Pruisische monarchie zijn thans aangeschreven, om langs den ge- bruikelijken weg openbaar te maken, dat de gekozen Katholieke bisschop, prof. J. II. Reinkens, door den Staat erkend is; dat hij den eed van trouw afgelegd en zijn zetel te Bonn gevestigd heeft. Dr. Dollinger is, bij gelegenheid van het SOjarig jubilé van zijn professoraat, door Keizer Wilhelm met. de ridderorde van den Rooden Adelaar 2de kl. begiftigd. De oudste rozenstok is die, welke de Kathedraal te Hildesheim bedekt. Hij is 1000 jaren oud. Uit zijn hoofd stam, die een voet in doorsnede is, loopen zes takken, die een hoogte van 15 voet bereiken. Reeds in de middel eeuwen liet hem de bisschop Ilelison tegen de guurheid van het weder door middel van een dak beschermen. In weerwil van het enorm deficit, dat de wereld-ten toonstelling '-1 Weenen heeft opgeleverd, blijkt bij het Ministerie van Koophandel in Pruisen toch het plan in gediend te zijn, om in 1875 ook in Berlijn een dergelijke tentoonstelling te houden, en is het plan door gemeld Ministerie guustig opgenomen. De voornaamste dagbladen dringen echter opliet stellen van een later tijdstip daar toe aan. Ten gevolge van het verzet der Katholieke geeste lijkheid in Me\ico tegen de nieuwe wetgeving en het be dreigen door haar van den banvloek over al diegenen te zullen uitspreken, welke de nieuwe besluiten van het Mexicaansch congres helpen ten uitvoer leggen of daaraan gehoorzamen, heeft de president dier republiek, de heer Lerda de Tsjada, een bevel uitgevaardigd, waarbij den Jezuïeten het langer verblijf in Mexico wordt ontzegd. S C III E D A M, 12 November 1873. Voor den dienst in Ned. Indie zijn alsnog benoodigd eenige ondei wijzers, bij voorkeur ongehuwd, die in het bezit zijn eener acte van bekwaamheid als hoofd- of als hulponderwijzer, en vaneen aanteekening voor een vreem de taal, bij voorkeur de Fransche. De St.-Ct. behelst de voorwaarden. Volgens de Ind. heeft de Nederl. Haudel-Maat- schappij haar fraaie trophee ten geschenke afgestaan aan baron Sell warz, ten behoeve van het Athenaeum te Weenen. Geduieudo de maand October jl. zijn langs den nieuwen waterweg binnengekomen 5 zeil- en 79 stoom schepen, en uitgevaren 95 zeil- en 162 stoomschepen, (haring- en visclischepen daaronder niet begrepen.) Te Kopenhagen, waar thans hetquarantaine-houden, als voorzorgsmaatregel tegen het overbrengen der cholera, voor schepen, komende uit Stettin en verscheidene andere Duitsche plaatsen, is opgeheven, is die maatregel daaren tegen voor schepen uit Rotterdam en Dordrecht in werking getreden. Uit üelfshaven wordt van 11 dezer gemeldHeden middag werden van hier naar liet huis van arrest te Rotter dam overgebracht zeven alhier en in die gemeente wonende jongens, tusschen de 9 en 17 jaren oud, beschuldigd van een aantal diefstallen van geld, touwwerk, konijnen, duiven enz. Uit het verslag, opgemaakt door het Geneeskundig Staatstoezicht, big kt, dat de sterfte in ons vaderland in 1872 geringer was dan 1871. In 1871 stierf gemiddeld 1 op de 3178 inwoneis terwijl in 1872 slechts 1 van de 3569 overleed. Het geheel aantal o\erledenen bedroeg in 1872, met inbegrip van 7313 levenloos aangegeven kinderen, 101,907 van de 3,737,285 bewoneis. De heer W. A. Scholten, te Groningen, heeft op nieuw aan de commissie uit het departement Groningen der Maatschappijtot Nut van 't Algemeen, tot bevordering van het schoolgaan van minvermogende kinderen, de aan zienlijke gift van duizend gulden toegezegd, ten einde die kinderen daarvoor gedurende den aanstaanden winter een goed en krachtig voedsel te verschaffen.' Men schrijft uit Groningen, 4 Nov. Verleden week is door het provinciaal gerechtshof alhier een arrest uitgesproken, dat wegens het behandeld onder werp en den aard der beslissing vermelding verdient. Zekere I scheepskapitein stond terecht wegens schending der qun- ■v'W r.J/v,.r ic v$êL ADVERTENTIE Nt Prijs: un 1 lot 10 gewone rogcis f 1 00; iedere rogol meer f0 10, Voor den werkenden stond en voor weldadigheid, de lieltt vin den prijs. rautaino, gepleegd te Delf/ijl in Augustus 1871, svanr hij met zijn vaartuig, komende uit ecu der Russische Oostzee havens, was binnengevallen. Tegen dit feit wordt, bij de publicatie van het Staatsbewind der Balaafsche republiek dd. 10 Januari 1805, de doodstraf bedreigd. Het hof heeft beslist, dat de publicatie nog kracht van wet bezit; dat echter, volgens haren inhoud, alleen schending van qua rantaine kau plaats hebben, wanneer het betrokken vaar tuig komt uit de besmette plaats zelve en niet, gelijk hier het geval was, uit een streek, die door cholera besmet was; dat bovendien met name havenplaatsen worden aangeduid, waaronder Delfzijl niet voorkomt, zoodat de beschuldigde werd ontslagen van alle rechtsvervolging. De gemeenteraad van Arnhem heeft den prijs van liet gas, zoowel voor de gemeente als voor de ingezetenen, voor 1874 bepaald op hetzelfde bedrag als voor het loopende jaar, zijnde 11 cent per stère. Zoudagvoormiddagzijn verscheidene uitzee komende schepen in den omti ck van West-kapel op de banken ge strand. volgens sommige berichten wel een twintigtal, waarvan twee totaal verongelukt; omtrent de bemanning dezer twee schepen is niets bekend. Nederlandsche en Belgische loodsvaai tuigen waren daar ter hulpe, doch konden de schepen niet naderen wegens de hevige branding. Door den lieer Koppel Simons, mijnbezitter te Dus- seldorf, is bij Ged, Staten van Limburg weder een aam- vraag gedaan tot concessie voor ontginning van steenkolen en andere delfstoffen in de provincie, over een uitgestrekt heid van 12.147 hectaren gronds, gelegen in 21 gemeenten, gedeeltelijk aan de Pruisische grens. Met zijn vroegere aanvrage, bedraagt die thans 17,873 hectaren. Er bestaat ook nog een vroegere aanvrage van den heer A. Bleekman te Arnhemdoch de uitgestrektheid van deze is niet opgegeven. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 10 November. Willem Johannes, zoon van G. van Wijk en A. Nieuwland, kim/el 11. Willemijntje, dochter van A. van den Heuvel en H. Amoureus, Lelie straat. Wilhelmina, dochter van J. Krommenhoek en M. Kudders, Beestenmarkt. Overleden: 8 November. Levenloos aangegeven dochter van J. Scheffer en J. P. van den Broek, Maasstraat. 40. Alida Theodora Kramers, oud 74jaren en 1 maand, echt genoot van P. van Litsenburg, Hoogstraat. Gehuwd: 12 November. J. Vermeulen en J. de Roo. J. H. Weber en M. C. van Ooijen. ARKNUSBUKG, Martha, k H Carlsen 57% last Rogge, 20 last Gerst LIliAU Ellen, k. S S Torhelsen1635 Isclnv Gerst LlllAU. Emiilak. E Michelsen 15GÜ tsciivv Gerst. LIliAU Thor, k. H P. Lcnnscn1388 Ischw Gcrsl. LlllAU Turn k. 0 C. Kroger1024 Ischw. Rogge RIGA Familielrouwi, k. II Woortman130! Ischw. Rogge. W'INDAU. Christian k B B. Trios, 1123 Ischw. Rogge WIND AU Oal, k 11. Selvig, 1384 tschw. Rogge. MARKTPKIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM, van den 12 November 1873. iloggc en Gerst zonder handel. Moutwijn: f 44% per hectoliter Ct. Jenever: Amsterd. Proef, fl8% fi f 19 per hecto liter Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: f 1.30 per ketel. Bij de Scliiedarnsche Spoeling-Vereeniging: fl.40p. k. pCt. Nederl. Werkelijke Schuld 2% Handel-M lalschappij Boxtcl-Wcsel. 4% Si-anje, Binnenlandsche. 3 Dito, Builenlandscho3 Portugal, 1867 3 Rusland, oude5 Dito, Ode serie. 5 Dito, leening 1867 .4 Spoorweg-Actiën 5 Poli Tiilis Spuorw. 5 Moskow-Jar. 5 Nieuwe Loten 1884 Oostenrijk, Obl. konv. papior 5 zmor 5 Italië, Cert Inschrij'v. 6 Turkije, Binnenlandsche. 5 Griekenland, ohl. 1825 5 Veioëmgdf, Staten f882 6 Mexico, oude 3 Dito, nieuwe 1.3 Venezufla3 Nieuw Grenada Dito gost uitgesteld -r'b v f'. 11 Nov. 57% 131% 42 U% 16»/,, 40%, 99% 87% 77% 230% 95% 250% 58% 98% 13% Per Taloer. 12 Nov. 131$ 40% 230 98%

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1